Agenda ïuU IU0 YADIS Vrachtauto door trein verpletterd. De chauffeur gedood. benoemd. de reorganisatie van ons belastingstelsel. De zaak Broersma. Een niet-populaire belasting Ook in Alkmaar vele gedupeerden. Er zal iets moeten gebeuren. EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. Op den onbewaakten spoorwegover gang aan de Hulk onder de gemeente Avenhorn, is gisteravond omstreeks zes uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat één doode heeft geëischt. Een vrachtauto van een bloembollenhan- del uit Enkhuizen is op dezen overweg in botsing gekomen met den sneltrein, welke ongeveer half zes van Amsterdam naar Enk huizen was vertrokken. De botsing was bui tengewoon hevig en overal langs de lijn vond men brokstukken van den vernielden wagen verspreid. Aangezien het zoeken naar slachtoffers geen resultaat opleverde, is, nadat de noodige hulp was gerequireerd, de trein naar Hoorn doorgereden. Even vóór het station van Hoorn bleek de trein echter tengevolge van de botsing een defect te hebben opgeloopen, zoodat deze gedwongen was te stoppen en de reizigers langs de lijn naar het station moesten loo- pen. Met drie kwartier vertraging konden zij de reis naar Enkhuizen voortzetten. Inmiddels was men van uit Hoorn langs de lijn op inspectie gegaan, welke tot resul taat had, dat het ernstig verminkte lijk werd gevonden van den chauffeur. Dit was de 45-jarige C. van Leeuwen uit Enkhuizen, die werkzaam was in het bloembollenbedrijf van zijn zwager, den heer P. Bakker Mzn. te Enkhuizen. Hij keerde van de bollenstreek in Zuidholland, waarheen hij een lading bloembollen had vervoerd, met den ledigen wagen naar Enkhuizen terug. De auto rolde na de botsing den vrij hoo- gen spoordijk af en bleef aan den kant van de daarlangs loopende vaart liggen. De be stuurder, die ernstig aan het hoofd gewond werd, kwam in het water terecht. Twintig minuten na het ongeluk werd hij met een dreg opgehaald. Onder leiding van dokter H. van der Linden uit Berkhout, die spoe dig ter plaatse was, werd nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, even wel tevergeefs. Men neemt aan, dat het slachtoffer reeds op slag is gedood en niet door verdrinking om het leven is gekomen. De overweg ligt in een zeer drukken weg, vanwaar men slechts een matig uit zicht op de spoorlijn heeft. Reeds vaker zijn hier ongelukken gebeurd. JUBILEUM E. HARDER. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer E. Harder, leeraar aan de Ambachts school alhier tot leeraar bij het Nijver heidsonderwijs werd benoemd. Dat deze dag niet ongemerkt voorbij zou gaan en men den sympathieken leeraar wenschte te feliciteeren, is, dank zij de uit muntende verstandhouding tusschen het personeel niet te verwonderen. In de kring van leeraren met hunne da mes werd de jubilaris door den voorzitter van het schoolbestuur hartelijk gehikge- wenscht en hem namens het bestuur een fraai bloemstuk aangeboden. De directeur der school herdicht in een hartelijke toespraak de werkzaamheden van den heer Harder bij het onderwijs en de vele medewerking, die door hem op velerlei gebied wordt verleend. Spreker wees op de groote bekwaamheid van den jubilaris en memoreerde dat een zeergroot aantal leerlingen daarvan reeds had gepro fiteerd. Namens het geheele personeel bood hij hem een bloemstuk en een stoffelijk bewijs van waardeering aan. Namens het hoofdbestuur van den Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nij- munistische troepen, die onder bevel ston den van de generaals Tsjautoen, Yang Tsjeng-woe en andere, in de pan zijn ge hakt door een Japansch expeditiecorps bij Woetaisjan, een der vier Boeddhistische heilige bergen in China, waar de Chinee- sche communistische troepen de basis ge vestigd hadden van hun guerrilla. Volgens de Nitsji Nitsji Sjimboen is hiermede een der beide bases van den guerilla in Noord- China opgeheven. De tweede, in de Fran- sche concessie te Tientsin, bestaat nog. Tsjang Kai Sjek's plannen. Naar het Chineesche persbureau meldt, heeft het Chineesche volk den oproep van Tsjang Kai Sjek met groote verlichting ontvangen. De oproep is door de ochtend bladen in alle streken van China gepubli ceerd, ook in de door de Japanners bezette districten. De Chineesche pers juicht de en legt er den nadruk op, dat de oproep de verklaringen van den generalissimus toe geruchten over vredesonderhandelingen duidelijk tegenspreekt. De Sautangpau zegt, dat het geheele volk zich tot het uiterste moet inspannen voor de ontwikke ling, den aanleg van verbindingswegen en den economischen opbouw van het ach terland. Het tijdselement is van geen be- teekenis, zelfs al zou de oorlog tot in het oneindige voortduren. Nu de generalissi mus het trompetsignaal heeft gegeven, aldus het blad, belooft het volk plechtig alles te zullen geven voor de voortzetting van het verzet, totdat de vijand ineenzinkt. Een ander blad, de Tsirtsjoepau, schrijft: Thans moeten de Chineezen beslissen, of zij baas in eigen huis willen zijn of zullen leven als de slaven van vreemde over- heerschers. Tijdens een bijeenkomst van den Chi- neeschen politieken raad te Tsjoengking hebben de afgevaardigden een resolutie aangenomen, waarin geloof in Tsjang Kai Sjek werd uitgesproken en de vastbeslo tenheid van China om achter hem te staan. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. verheidsonderwijs, waarvan de heer Har der deel uitmaakt, werd hem mede een bloemenmand aangeboden. Nadat nog enkele collega's en oud-colle ga's van hun vriendschap en waardeering voor den jubilaris hadden getuigd en de heer Harder in eenige sympathieke be woordingen had bedankt, werd de thee gepresenteerd en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. DE WILDE BUSDIENSTEN. In ons nummer van gister maakten wij melding van een besluit van de Amster- damsche rechtbank, waarbij hij, in kort geding het onderhouden van den dienst AmsterdamAlkmaar door de Noord- Holland-Expres verbood. Heden ueelde de directie van dien dienst ons mede, dat ze met groote verbazing van dit bericht had kennis genomen, omdat zy zelfs niet was gedagvaard en dus moeilijk gevonnist kon zijn. De dienst wordt nor maal onderhouden en wordt in Alkmaar noch in Amsterdam door de politie be moeilijkt. Hierin, zoo meent de directie, ligt toch wel het bewijs dat er van een dergelijk vonnis tegen de Noord-Holland Expres geen sprake is en per advertentie in dit nummer wordt dan ook bekend gemaakt, dat de Noord-Holland Expres blijft rijden. Wij hebben ons er persoonlijk van over tuigd, dat de dienst, zonder door de politie belemmerd te worden, normaal wordt onderhouden. Waar de zaken zoo staan stellen wij er prijs op mede te deelen dat het door ons gepubliceerde bericht afkomstig is van het Algemeen Nederlandsch Persbureau en ook in de overige Nederlandsche dag bladen werd gepubliceerd. Bij navraag bij het A. N. P. vernemen wij, dat het vonnis afkomstig is van pre sident van de Amsterdamsche rechtbank, die de Holland-Expres bij verstek veroor deelde. Uit een advertentie, die eveneens in dit nummer is geplaatst, blijkt ovtrigens dat de Naco, in verband met deze beslissing ook morgen haar dienst AlkmaarAm sterdam, via Wormerveer, stop zet. (Zie verder Laatste Berichten.) LIJK AANGESPOELD TE BEVERWIJK. Van opvarende van de Sch. 102? Gisteravond is op het strand van Wijk aan Zee het lijk aangespoeld van een jeugdig manspersoon. Het verkeerde in verregaan- den staat van ontbinding. Van de vondst is o.a. kennis gegeven aan de politie van Scheveningen, aangezien verondersteld wordt, dat het hier het stoffelijk overschot betreft van een der opvarenden van den verganen logger Sch. 102. Waarschijnlijk is dit het lijk van den veertien jarigen scheeps jongen wiens vader ook verdronk en in Scheveningen ter aarde besteld werd. BIJENFILM. Voor de geheel bezette bovenzaal van „De Unie" vertoonde de afd. „Heiloo en Omstreken" der „Vereeniging tot bevorde ring van den bijenteelt in Nederland", gis teravond een film over het leven en nut der bijen. Na een kort welkomstwoord door den voorzitter, begon de film te draaien, waar bij de heer Kroes, voorzitter der afd. Am sterdam, als explicator voor zooverre dat voor de niet-imkers noodig was optrad. Gedurende ruim anderhalf uur trok het interessante wondere bijenleven aan het oog voorbij. Duidelijk zagen wij het garen van stuif meel en nectar, waarbij de bij voor het bestuiven der bloesem buitengewoon nuttig is; het opkweeken van het broed van ei tot volwassen insect, het uitloopen der jonge bijen en koninginnen; een verwoed ge vecht tusschen twee gelijktijdig of kort na elkander in hetzelfde bijenvolk geboren koninginnen, dat eerst eindigde, toen een van beide gedood was, het zwermen en het maken van kunstzwermen, ja wat zagen wij eigenlijk niet. Wat staan wij menschen toch klein tegenover al dat wondere werk der natuur. Dat aan het reizen met de bijen naar bloeiende bijenweiden, en aan het oogsten van den honing en de bereiding van ver schillende gerechten en delicatessen met honing een deel der film was gewijd, spreekt wel vanzelf. De vertooning werd met groote belangstelling gevolgd. De woorden van dank door den voorzitter gericht tot den heer Kroes voor zijn dui delijke explicatie en aan den heer Helffer, die de film Zoo voortreffelijk had verzorgd, waren dan ook zeker verdiend en werden met een krachtig applaus der talrijke aan wezigen onderstreept. Het was voor de afdeeling „Heiloo en Omstreken" en haar genoodigden een mooie leerzame avond en een groot succes. CHARLOTTE KOHLER IN ROMEO EN JULIA. Charlotte Kohier zal Vrijdag in 't Gulden Vlies Shakespeare's Romeo en Julia voor dragen. Wie het vorige jaar „Marathon dans" heeft gezien, zal ongetwijfeld beslui ten ook „Romeo en Julia" bij te wonen. Het Handelsblad schreef over de premiere o.m.: Zij is er in geslaagd, nu eens Romeo, dan weer Julia, maar ook de bijfiguren als de vader, de moeder, de voed ster, Mercutio, enz., sterk getypeerd en ge karakteriseerd weer te geven met een feil loos snel overspringen van de eene rol in de andere. Maasbode: „Het grenst aan het onge looflijke met welk een expressie-vermogen en beeldende kracht dit zeldzame talent op eigen inspiratie ons het klassieke drama der prille lenteliefde in al zijn frissche schoon- Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, eerste hoofdnum mer Alarm op de renbaan (sens.); hootd- rollen Judy Garland, Sophie Tucker, Mickey Rooney, Ronald Sinclair; tweede hoofd nummer Enkele reis Hollywood (klucht); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. City-theater, 8 uur, hoofdnummer In oud Chicago (hist.)hoofdrollen Tyrone Power, Alice Fay, Don Ameche, Alice Brady. Toe gang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De stille verklikker van Scotland Yard (sens.); hoofdrol Edmund Lowe; vooraf De snel heidsduivels (sens.) Toegang boven 14 jaar. Woensdag 2 November. 8 uur. dancing Harmonie, eerste voor drachtavond voor de afd. Alkmaar van het Nut. 8.15 uur, Harmonie, Persilavond. Donderdag 3 November. 2 uur en 8.15 uur, in de Harmonie, Persil- middag en -avond. Vrijdag 4 November. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, optreden Char lotte Kohier in „Romeo en Julia". PLAN C. - Voor de dan nog overblijvende I" werkloozen zal in een streek ergens in I Europa (in 1930 stelde ik mij de streek I Z voor tusschen den Pijn en de Moezel ge- - I legen, ergens dus in het Saargebied en/of i m Elzas-Lotharingen - wellicht échter zal Spanje na den burgeroorlog daarvoor ook in j I aanmerking kunnen komen), daar waar in den bodem steenkool, ijzer, koper en tal van andere delfstoffen gevonden worden, welke j I de grondstoffen in hun primairen staat I I vormen, noodig om er producten van te I maken, een nieuwe stad verrijzen. Geheel Z I modern zal die stad worden ingericht, mei I groote warenhuizen, groote broodfabrieken, Zoverdeviervoornaamstewijken der stad ver- Ideeld, in één woord een op en top econo-I mmisch, doch daarnaast fraai gebouwde stad. \Aan de buitenzijde dier stad zullen groote j lfabrieken verrijzen. In die fabrieken zal I van alles gefabriceerd, worden, wat ge-Z I" bruikt kan worden om het levenspeil der I groote massa te verhoogen, prodacten echter, die de koopkracht dier massa te z I" bovengaan. Als eenvoudig voorbeeld noemen wij hier bijv. een automobiel, die het voor-1 deel heeft, dat er voor haar'samenstelling Z Iveel arbeid noodig is. Hoe anders kunnen I deze producten in handen dier weinig t koopkrachtigen komen dan door schenking - Iof desnoods tegen betaling van een zeer geringen prijs Z (Lezer, herkent, gij mijn beeldspraak van \den boomgaard I Bidt 54—SS—S6 (21) W. C Sickeai heid en teedere bekoring voor oogen zet. Nw. Rotterd. Crt.: De typeering door dit acteerend zeggen, voordracht vol afwis seling, ondersteund door gebaar, neuriën, een liedje, wat danspassen, en vooral door standen, als bij een boeiend gemaakt duel, doorliep heel een scala van gevoelens en geaardheid, van de kinderlijke naieve Julia in het begin tot de drastisch geteekende min in haar vroolijke volksche buien De Groene Amsterdammer: Met volledige overgave van haar geheele per soon heeft Charlotte Kohier een innig en tot in elk detail doorleefde vertolking van Ro meo en Julia gegeven. Een opgetogen pu bliek heeft duidelijk doen blijken hoezeer het gefascineerd en gegrepen is geweest. BADHUIS „HET WITTE KRUIS". In het badhuis van het Witte Kruis aan het Kweerenpad werden in de maand Octo- ber de navolgende baden gebruikt: kuipbaden 112, douche le klas 108, douche 2e klas 407, douche 3e klas 738. Werkloozen en hun gezin kunnen aan het badhuis een douche bekomen k 5 cent, doch alleen de eerste vier dagen der week, op vertoon van hun stempelkaart. De heer H. J. K. Bakker, directeur van het huis van bewaring alhier, is met in gang van 1 Dec. a.s. benoemd tot adj.-di- recteur van de bijzondere strafgevange nis te Leeuwarden. Hoewel over het door de regeering te vol gen systeem ter compensatie van de door de gemeenten te lijden verliezen, als gevolg van de herziening der personeele belasting, nog geen mededeelingen kunnen worden gedaan, zullen toch nu velen met voldoening kennis nemen van het voornemen der regeering om geen personeele belasting meer te heffen van winkels, café's, restaurants, van biljar ten en pleziervaartuigen. Deze heffingen toch zijn reeds jaren door ons volk als een onrecht gevoeld. Het is toch duidelijk, dat voor den winke lier en den caféhouder, de gebruikte lokali teiten, evenals werkplaatsen, fabrieken en bankgebouwen, die vrij van de personeele belasting waren, als bedrijfsruimten moeten worden Deschouwd en het is eveneens dui delijk, dat voor den caféhouder het biljart een deel van het gereedschap is, waarmede hij, evenals de bankdirecteur met zijn safe, die onbelast was, zijn brood moet verdienen. Het kan algemeen bekend zijn, dat de laat ste jaren de winkelbedrijven en de hotel- café-restaurants zeer moeilijke jaren heb ben doorgemaakt. Wij twijfelen er dan ook niet aan of ons volk zal deze vermindering, ondanks den verhoogden druk van de 2 loonheffing, als een billijke zien. Nu de auto een bedrijfsvoertuig is gewor den, zullen zeer velen bovendien hopen, dat de regeering uitvoering geeft aan haar voor nemen om de personeele belasting voor motorrijtuigen aanzienlijk te verminderen of deze heffing af te schaffen met gelijk tijdige invoering van een geringe verhooging van de andere belastingen, welke op het motorrijtuigenverkeer drukken. Beter nog zou ongetwijfeld zijn een heffing alleen op de benzine, dan toch wordt de belasting naar het weggebruik geheven en wordt het voor meerderen mogelijk gemaakt er een auto op r.a te houden, hetgeen ongetwijfeld aan het bedrijfsleven ten goede zal komen, evenzeer als het bedrijfsleven door afschaffing van de belasting op biljarten en pleziervaartui gen zal worden bevorderd. Zooals wij mededeelden, is de heer Broersma bij de arr.-rechtbank alhier in verzet gegaan tegen de dagvaarding van de officier van justitie, waarbij hij wegens opzettelijke beleediging van den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, dr. ir. Wentholt, was gedagvaard. De heer Broersma wenschte n.1. ver volging wegens smaadschrift, omdat hij wenschte te worden toegelaten tot de levering van het bewijs van zijn beschuldi ging. De rechtbank heeft in zijn zitting van 29 October den heer Broersma buiten ver volging gesteld. De officier van justitie, •mr. v. d. Feen de Lillc, is tegen deze be slissing van de rechtbank in hooger be roep gegaan, zoodat openbare behandeling van deze geruchtmakende zaak nog moge lijk blijft. De rechtbank overwoog, dat het bezwaar van verdachte tegen het subs. ten laste gelegde, niet opging, aangezien de officier van justitie steeds de bevoegdheid bezit om tot vervolging wegens eenvoudige be leediging over te gaan. De rechtbank over woog evenwel, dat naar haar oordeel ten aanzien van het onder sub a ten laste gelegde, verdachte niet den opzet had ge had om te beleedigen, en wel om de vol gende redenen: 1. de in de dagvaarding bedoelde bro chure voorkomende zinsnede: „Was deze man dan slechts een goed betaald brood schrijver, iemand zonder eenigen trots, zonder gevoel van eigenwaarde, die neer- kalkte, wat van hem werd veria* zyn eer als ingenieur veil had gd> di6 wenscht de hemel weet welke "lease plannen te dienen?" moet worden tere in verband met het daaraan voor^162®11 de, waar de schrijver der brochn teekening in de Telegraaf beschrlt een antwoord waarop van de zijde vn* t,,' als ani.woora waarop van de zijde van m ais staat een kort bericht kwam waa eN opmerking werd gemaakt, dat he/'" de lyk was, den heer Wentholt voor h» il» ..n..nniiirnAt>rlnliilr - l i, Llt? Slt.il'» tie verantwoordelijk te stellen"*^ Slt"a~ als ambtenaar slechts volbracht wl deze wat men van hem verlangde; in dit verband gelezen blijkt h schrijver der brochure de vraaé de bedoeld heeft; s lr°niach 2. eveneens behoort men de in de chure voorkomende zinsnede „Zooal het Dreyfus-proces de schurk' Esterh thans ir_ werd toegejuicht, doet men het Wentholt", lezen in verband met het daaromheen staat vermeld en dan blijkt8^" bv\\ Hpn srhriiver niet He by den schrijver niet de bedoeling vooivl ir. Wentholt een schurk te noemen u geen hij ook niet met zooveel woorden d t doch bedoelt mede te deelen, dat d man groote fouten zou hebben gemaakt F* de voorbereiding van het Amsterdam—Rün kanaal en van de Twente-kanalen; 3. ten aanzien van de in de brochur voorkomende zinsnede „Twee maal beloond als advocaat van kwade zaken" zij ayer eerst opgemerkt, dat uit een door den offi" cier van justitie bij de stukken overleed! brochure inderdaad blijkt, dat daarin in. derdaad gelijk ook door verdachte biï zijn verhoor is verklaard, dat door hem is gedaan achter gemelde zinsnede met inkt een vraagteeken is gesteld, zoodat de vraag is, wat de schrijver van de bro- chure heeft bedoeld. Uit hetgeen aan die zinsnede onmiddellijk aansluit, blykt, dat de beide gevallen zjja „de droevige Amsterdam—Rijn-kanaal- kwestie" en de zaak van verdachte zelf, doch nergens blijkt ook maar eenigszins, dat de schrijver der brochure daar bedoelde te zeggen, dat ir. Wentholt zich met kwade praktijken ophield; overwegende, dat waar derhalve ten aanzien van het hem by de dagvaarding stuk a. ten laste gelegde, onvoldoende aan wijzing van schuld bij den verdachte aan wezig is zijne buiten vervolgingstelling ter zake van dat hem ten laste gelegde zal moeten volgen; overwegende, dat voor de rechtbank van oordeel is, dat verdachte by het aan hem sub. b primair zoowel als subsidiair ten laste gelegde evenmin de opzet heeft gehad te beleedigen, zoodat het door verdachte in zijn bezwaarschrift sub. b tegen dat hem ten laste gelegde aangevoerde bezwaar gegrond moet worden geacht; overwegende, dat toch de rechtbank die afwezigheid van opzet om te beleedigen aanneemt, om deze redenen, dat de schrijver van de „Open brief' zijn verschillende be schuldigingen slechts voorwaardelijk stelt, n.L „tenzij ten aanzien van de m.g. 100.000 gulden door den minister van waterstaat, mr. Reijmer, onjuiste inlichtingen aan de Kamer zijn verstrekt; overwegende, dat ten aanzien van het sub b, primair ten laste gelegde nog kan wor den opgemerkt, dat de schrijver van den „Open brief" aan ir. W. geen bepaalde fei ten ten laste legt, nu hij deze uitdrukkelijk stelt onder de voorwaarden, welke hierbo ven is omschreven; overwegende, dat derhalve ook ten aan zien van de aan verdachte sub b, primair en subsidiair, ten laste gelegde feiten zijn bui ten vervolgingstelling zal moeten geschie den; gezien de artikelen 262 juncto 250 van het W. v. S.; wordt de verdachte buiten vervolging gesteld terzake van alle hem bij boven vermelde dagvaarding zoowel suba, als sub b, primair en subsidiair ten laste gelegde feiten. Was geteekend: mr. Ledeboer, president, mrs. Ubbens en Fruin, rechters, mede tegenwoordig mr. Couvée, subs.- griffier. Als er één belasting in ons land is welke niet populair is trouwens, welke belas ting is eigenlijk wel populair? dan is het de rijwielbelasting. Nederland is nu eenmaal het land van de fietsers, het land waar rijk en arm op zijn stalen ros klimt om op vlugge en gemakke lijke wijze naar kantoor of arbeidsplaats te peddelen en des Zondags in familieverband naar bosch of zee te trekken. En nu komt de regeering en vraagt van eiken wielrijder een rijksdaalder. Het is geen heffing naar draagkracht, er zit geen progressie in deze belasting, integendeel, er zit een zekere degressie in omdat het offer aan den Staat den minst kapitaalkrachtige naar verhouding het meeste zal drukken. Maar de heffing waarvan alleen de al lerarmsten, die anders niet naar hun werk kunnen gaan, zijn vrijgesteld heeft nog een anderen kant welke tot groote ontevre denheid geleid heeft. Wie bij den ontvanger zijn personeele be lasting, zijn inkomstenbelasting of welke an dere uit de onoverzienbare staalkaart van onze nationale lasten, gaat betalen, krijgt een kwitantie. Er wordt op zijn belastingbiljet nauwkeu rig ingevuld, dat hij aan zijn verplichtingen of aan een zeker deel van zijn verplichtin gen voldaan heeft, zoodat de Staat daarom niet ten tweeden male zal kunnen vragen. Maar by de rijwielbelasting gaat dat an ders. De gelukkige bezitter van een rijwiel werpt een klinkenden rijksdaalder op het marmer voor het loketje van den postamb tenaar en de postambtenaar grijpt een goudgeel meer geel dan goud belas tingplaatje uit den grooten voorraad en reikt het over. Daarmee heeft de wielrijder aan zijn belastingplicht voldaan, daarmee heeft hy van den Staat het recht gekocht een vol jaar ongehinderd en met een gerust geweten over 's Heeren wegen te mogen rijden. Zijn belastingbewijs is het belastingplaatje zelf. Dat is zijn kwitantie en het eigenaardige van deze heffing is nu, dat hij deze kwitan tie die precies gelijk en gelijkvormig is aan honderdduizenden andere aan zijn fiets moet bevestigen en den volgenden dag tot de ontdekking kan komen, dat zy ver dwenen is. Dan kan hij tegen den ambtenaar die hem van zijn fiets haalt met klem betoogen, dat hij inderdaad aan zijn belastingplicht vol daan heeft, maar elk spoor van bewijs ont breekt en er zit voor hem niets anders op dan nog eens te betalen. En misschien nog eens ten derde male als hij zijn plaatje nog eens verliest of als het opnieuw wordt gestolen. Dat is het impopulaire van deze belasting en daarbij komt dan nog de wijze waarop de overtredingen geconstateerd worden. Er zijn en wij maken daarvan met groote voldoening melding overal en ze ker ook in Alkmaar belastingambtenaren, die zich niet allereerst als jagers op vogel vrij wild beschouwen, maar die hun plicht doen op de sympathieke wijze, welke den man kenmerkt, die zich in de omstandighe den en den gedachtengang van zyn „slacht offer" kan verplaatsen. Maar er zijn ook anderen en waar alge méén bindende voorschriften blijkbaar ont breken, ontaardt deze controle soms in een soort laten wij het groote woord maar gebruiken machtswellust, welke vooral de kleine man als een grievend onrecht ge voelt. Hier treedt een controleur op, die zich kan indenken, dat men het plaatje dat bij een bezoek binnenshuis even in den zak was ge stoken vergeten heeft weer aan het stuur te hangen en wanneer hij ziet, dat het plaatje juister gezegd het bewijs van be taling wel degelijk aanwezig is, geeft hy een goeden raad voor het vervolg en laat den „overtreder" passeeren. Maar verderop of den volgenden dag staat er weer een ambtenaar die een geheel andere houding aanneemt. Waar is het plaatje? Is het zichtbaar, zoo niet, stap dan maar af, zet de fiets ergens neer en zie maar dat je thuis komt #1 is de afstand nog zoo groot en al zijn er ook nog zooveel andere omstandigheden, welke er toe kunnen leiden de wet niet in den streng- sten vorm van toepassing te verklaren- De klachten over het rijwielplaatje zijn vooral de laatste jaren legio geweest en ee" goede oplossing van dit moeilijke vraagstuk schijnt voor ons land nog steeds niet gevon den. En daarom kunnen wij er ons slechts over verheugen, dat in het heden verschenen voorloopig verslag over de begrooting van het departement van financiën er de aan dacht op wordt gevestigd, dat het euvel vsn den rywielplaatjesdiefstal voortdurend gr°°^ tere afmetingen gaat aannemen, zoodat ve len, die aan hun belastingplicht voldede opnieuw tot betalen worden gedwongen. En dat men er op aandringt dat, e)[er!a, zulks in België geschiedt, aan den gebruiker, die de verschuldigde belas betaald heeft, daarvoor een kwitantie worden uitgereikt. Men bepleitte daarnaast nog een urtlD ding van de beschikbaarstelling van looze belastingplaatjes ten behoeve groote gezinnen, waar men zich vaa* kosten van meerdere plaatjes moet get*"0 ten. En bovendien is 's ministers aandacht gc vraagd voor het feit, dat bij de controle e de naleving van de rywielbelastingwet steeds op tactvolle wijze wordt opgetr Men ziet het, de stemmen der ontevTf: nen klinken luider dan ooit en het is m opzichten te hopen, dat voor de honder zenden wielriiders welke ons land te zenden wielrijders welke ons daarbij ook voor de duizenden, uic in onze stad bevinden een gelukkige op sing zal worden gevonden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2