^Rueqediike Stand, Rechtszaken De moord te Obdam. Alkmaarsche Politierechter I EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. De kapper D. wegens doodslag op zijn vrouw tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. De Alkmaarsche rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen den kap per D. uit Obdam, die in Juli van dit jaar zijn vrouw tijdens een uitgelokte stoeipartij had geworgd en met een schaar verwond. Hem werd doodslag ten laste gelegd. D. had volledig bekend. Zijn vrouw stond een verhouding met een andere vrouw in den weg. De rechtbank achtte verzachtende om standigheden niet aanwezig en veroordeelde den kapper tot 15 jaar gevangenisstraf. De officier had eveneens 15 jaar geëischt, De toegewezen verdediger, mr. H. Schuur man uit Alkmaar, had clementie bepleit. HET AUTO-ONGEVAL BIJ KOEDIJK. Zooals wij reeds mededeelden heeft het Hof te Amsterdam de beslissing van den Alkmaarschen Rechtbank, waarbij de voor loopige hechtenis van B. uit Bergen, die on der verdenking staat op 2 Jan. j.L zich van zijn gezin te hebben willen ontdoen (drie zijner kinderen verdronken) door met een gehuurde auto in het water te rijden, voor een maand werd verlengd, bekrachtigd. Hoewel B. blijft ontkennen, zet de justitie rog krachtig het vooronderzoek voort. De zaak is aanhangig gemaakt door den heer K. uit Schagen, waar mej. D. uit Ber gen tijdelijk als huishoudster werkzaam was. Na een bezoek van B. uit Bergen, waarmede mej. D. een door haar verbroken verhouding heeft gehad, had mej. D. aan den heer K. te Schagen, onder geheimhou ding medegedeeld, dat B. zich aan dit ver schrikkelijke misdrijf had schuldig ge maakt. De heer K. gevoelde zich dooi1 het geheim te bezwaard en deed aangifte bij het parket in Alkmaar, dat hem naar majoor Holema te Schagen verwees. Op den verduisteringsavond te Bergen werd B. het eerst in Bergen over de ernstige beschuldiging gehoord door majoor Fluiter. De wijze waarop hy daarop reageerde maak te op dezen bekwamen politieman een on- gunstigen indruk. Inmiddels zette de rijkspolitie het voor onderzoek voort. B. had na de beschuldiging hoegenaamd niets van zich laten hooren. De verschillende verklaringen van mej. D. ble ken te kloppen en wel dermate, dat de justitie voor 14 dagen besloot B. in voor arrest te stellen, welk voorarrest door de rechtbank met een maand werd. verlengd en door het Hof werd bekrachtigd. In de kringen te Bergen, waar men B kent, acht men het uitgesloten, dat hij zich aan het misdrijf heeft schuldig gemaakt Ook zijn vrouw blijft in de onschuld van haar man gelooven. Men zal in deze zeer moeilijke zaak, het volledige onderzoek van de justitie hebben af te wachten. Uit hetgeen wij over het ge val in andere bladen lazen, krijgen wij wel sterk den indruk, dat mej. D. tegenover derden wel wat al te gewillig is met haar verklaringen. Zy schijnt zelfs verklaard te hebben met het voornemen van B. om het misdrijf te plegen, bekend te zijn geweest. Wat moet men denken van iemand die be kend is met het plan van een dergelijk mis drijf en dit niet met alle middelen verhin dert? B. blijft steeds alles ontkennen. De justitie staat hier wel voor een moeilijk te recon strueeren zaak. DE HEER M. KROON OVERLEDEN. Maandagmiddag is te Oudkarspel overleden de heer M. Kroon, de oudste inwoner dier gemeente, die, zooals wij Zaterdag meldden, Vrijdagmiddag water was geraakt. De oude heer Kroon die den 94-jarigen leeftijd heeft bereikt, is, ongetwijfeld tengevolge van dit koude bad, overleden. Naar men ons mededeelt, heeft de heer Kroon tijdens zijn leven verscheidene openbare functies bekleed, o.m. die van secretaris van den polder het Geestmer- ambacht, Oosterdijk en Molengeerzen en wel gedurende pl.m. 50 jaren. MET EEN GEHUURDE AUTO IEMAND DOODGEREDEN. De Alkmaarsche rechtbank deed Dins dagmorgen uitspraak in de zaak tegen den expediteur G. uit Grootebroek, die op 1 Augustus onder Blokker met een gehuurde auto den fietser P. S. had doodgereden. Hem was dood door schuld ten laste ge legd. De rechtbank sprak G. vrij. De officier had 1 maand hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar geëischt. AANRIJDING. Toen gistermiddag om 1 uur een vracht auto stilhield op den Kennemerstraatweg in verband met een voor hem rijdende stop pende autobus, werd de vrachtauto van ach teren aangereden door een zeswielig vracht motorrijtuig. De bestuurder van laatstver- meld motorrijtuig had ook zijn remmen aangezet, doch de wagen gleed door op het zeer gladde wegdek. Van den zeswieler werd de rechter koplamp vernield, terwijl het rechtervoorspatbord werd ingedeukt. De vrachtauto liep geen schade op. Het bleek bij onderzoek door de politie, dat de remmen van het zeswielig motor rijtuig niet geheel in orde waren. Tegen den eigenaar is terzake dit feit proces-verbaal opgemaakt. ONOPGEVOEDE AUTOMOBILIST. Door de politie is proces-verbaal opge-, maakt tegen den bestuurder van een per sonenauto, die gistermiddag op den Kenne merstraatweg niet het fatsoen had voor een uit de Emmastraat komende lijkstoet te wachten. Integendeel, hij haalde zoo ver met zijn auto naar links uit, dat bij geheel op het voor hem linkerrijwielpad kwam te rijden, waardoor hij de veiligheid van het verkeer ter plaatse ernstig in gevaar bracht en voor welk feit hij proces-verbaal kreeg. EEN JUBILEUM. Naar wij vernemen zal de heer J. War- tenhorst te Dirkshorn morgen den dag herdenken, waarop hij 40 jaar in dienst is als opzichter bij het Ambacht vun West- friesland, genaamd Geestmer-Ambacht. DANK VAN HET A. K. D. C. Het A. K. D. C. zegt hartelijk dank voor hetgeen men Woensdag meegaf aan de padvinders en verkenners. Ook zij die als „nagekomen" nog hun pakje lieten afhalen onzen welgemeenden dank. Voor de bijzondere attentie die sommi gen aan het gegevene hadden geschonken zijn wy zeer erkentelijk. ZONNESTRAAL-LOTERIJ. De hoofdprijs van de Zonnestraal-lo terij is dit jaar gewonnen door mevr. de wed. Fluitman te Castricum. ST. NICOLAAS BIJ V. EN D. Men schrijft ons: Morgen - Woensdagmiddag - zullen Sint Nicolaas en zijn knechten in Alkmaar aan komen en der traditie getrouw, zal hij evenals vorige jaren, de kinderen van Alk maar en omgving iederen middag .van half drie tot vijf uur ontvangen in de zaak van Vroom en Dreesmann. Om een te groote toeloop op straat te vermijden, zal de ontvangst plaats vinden in het gebouw zelf. St. Nicolaas zal door de commissie van ontvangst via de parterre naar zijn zetel op de eerste étage begeleid worden. Direct na deze officieele ontvangst zal aan de kinderen gelegenheid gegeven wor den voor de eerste maal dit jaar hun be zoek bij St. Nicolaas af te leggen. VERRASSINGEN BIJ KOFA. Het Kofa-magazijn J. Spruyt begint mor gen met een speciale St. Nicolaasreclame. Voor ieder besteed kwartje ontvangt men een cadeaubon ter waarde van 1 punt. Reeds 4 punten geven recht op een aardig cadeau, maar men krijgt natuurlijk waardevoller cadeaux als men meer bonnen verzamelt. Een speciale cadeau-stand bevat een groote sorteering speelgoederen en lekkernijen. Morgenmiddag 2 uur zal Sint Nicolaas met zijn zwart gevolg ook bij Kofa resideeren. Eiken middag zal de Sint daar zitting hou den om de kinderen te ontvangen. HET WIT "GELE KRUIS. In de maand October zijn door de wijk verpleegster 530 bezoeken afgelegd bij 34 patiënten, waarvan 320 bij leden van het A.A.Z.A., 163 bij leden van het Wit Gele Kruis, 45 bij stadspatienten en 2 bij par ticulieren. De wijkkraamverpleegster legde 170 be zoeken af bij 15 patiënten en verleende éénmaal assistentie bij den dokter. WAT LEERT ONS DE VERDUISTERINGS PROEF VAN HEILOO? De heer C. ten Bruggencate te Heiloo schrijft ons: Gaarne wil ik iets zeggen over de z.g. Luchtbeschermings- of Verduisteringsproe ven die gaandeweg alom in den lande wor den gehouden, en m.i. op vele plaatsen te on doelmatig plaats vinden. Vrijdagavond b.v. was ik getuige van een dergelijke proef in ons dorp Heiloo, en ik onderstreep ten volle 't gedeelte van 't ver slag hierover in uw Zaterdagnummer op genomen voorzoover het betreft het groote succes van de verduistering zelf, want inderdaad hebben alle bewoners op bewonderenswaardige wijze medegewerkt, en zelfs zóó goed, dat zonder overdrijving van 100 pCt. succes gesproken kan worden. Hiervoor hulde en dank, al was het toch wel vrijwel een publiek geheim dat te 8.50 uur de proef zou beginnen! Betreffende de maatregelen van alar meering echter, kan m.i. gerust van een groote mislukking gesproken worden, er hierin zal spoedig verandering en verbete ring gebjêcht dienen te worden. te In tijden van ernst immers gaat er toch veel te veel kostbaren tijd verloren met het o_ oproepen van de benoodigde automobielen. wisten om te gaan. En hier ligt dan tevens Mogelijk zal de praktijk het zelfs noodig maken dat geheel Noordholland gelijktijdig gealarmeerd zal dienen te worden, gezien de betrekkelijke kleine oppervlakte der provincie, vanuit de lucht bezien, en dit sein kan vanuit het Provinciaal Bedrijf te Velsen gegeven worden. De technische moeilijkheden die hieraan ongetwijfeld kleven, zijn gemakkelijk overwinnen. De getroffen maatregel in Heiloo om liet verkeer met geheel gedoofde lichten te laten doorgaan, heeft reeds op dezen eersten avond een ernstig ongeval ten gevolge ge had en had voorkomen kunnen worden, Dit nu zal mogelijk de bevoegde instem ties minder prettig in de ooren klinken doch het kan nu eenmaal anders en beter, en deze betere methode wordt toch al ge ruimen tijd elders toegepast! Met eenige ergernis vraag ik mij dan ook af, of de met de uitvoering van deze proef belaste commissie eerst niet eens pools hoogte heeft genomen? De in het Buitenland toegepaste methode is deze: Voor de gemeente waar de verduiste ringsproef wordt genomen op de grens dus staan eenige mannen, die tot taak hebben de auto's aan te houden, en de be stuurders attent te maken op de in de binnen te rijden gemeente plaats vindende lucht beschermingsoefening, en hun op het hart te drukken voorzichtig en kalm te rijden, Gelijktijdig worden de koplampen met een blauwe lens afgeschermd 'n gewoon don ker blauw stuk stof, omzoomd met 'n elas tisch bandje zoodanig gemaakt, dat deze om alle koplampen veeren. De genoemde mannen dragen de benoodigde schermpjes by zich, terwijl bij het verlaten der gemeen te deze dingen door de daar geposteerde mannen worden afgehaald. Deze schermen nu voorkomen alle licht- uitstraling, in dien zin althans, dat de be stuurders der desbetreffende wagens daar weinig of niets aan hebben, doch laten juist voldoende licht door om door tegenliggers opgemerkt te worden. Deze maatregel nu had de plaatsgehad hebbende aanrijding in Heiloo kunnen voor komen! Rapporten van vliegeniers althans zoo werd mij medegedeeld hebben de deug delijkheid van dit systeem duidelijk aan getoond. Een en ander schijnt mij wel van dusda nig belang om onder de aandacht van be langhebbenden gebracht te mogen worden want Heiloo heeft geleerd dat algeheele verduistering, zelfs bij maanlicht, gevaarlijk is, hoe zal dit dan wel niet zijn op donkere, maanlooze avonden? EEN REEKS BRUTALE INBRAKEN IN HET BADHOTEL TE WIJK AAN ZEE 4 ton lood gestolen. De dader werkte eenige weken ongestoord. Een reeks opzienbarende inbraken in het Badhotel ajan de Buffetmaatschappij „E Plu- ribus Unum" heeft de wintersche rust van de badplaats Wijk aan Zee niet weinig in opschudding gebracht. Een brutale indrin ger heeft kans gezien tén minste twee we ken lang ongestoord nacht aan nacht het leegstaande Badhotel binnen te komen, de vloeren van vrijwel alle kamers open te breken en zich meester te maken van de looden buizen van de waterleiding, die het water aanvoerden voor de vaste waschtafels in de talrijke logeerkamers en dienstvertrek ken. Een oppervlakkige berekening heeft uitgemaakt, dat de inbreker ruim vier dui zend kilogram lood heeft buitgemaakt. Bij een opkooper te Beverwijk is intusschen reeds een belangrijke hoeveelheid lood in beslag genomena. Ongelooflijk brutaal is de indringer te werk gegaan. Nacht aan nacht is hij het badhotel aan de achterzijde binnengedron gen. Daarna werd begonnen met den arbeid, die zonder twijfel nu en dan met veel ge rucht gepaard moet zijn gegaan. De plan ken werden uit de vloeren gebroken en soms zooals de sporen van het werk uitwezen, eenvoudig uitgerukt. Nochtans heeft geen der omwonenden iets gehoord of er althans aandacht aan geschonken. De directeur van de Buffetmaatschappij woont aan de overzijde van de vrij smalle Zwaanstraat en hoewel hij zich meestal eerst in den nacht ter ruste begeeft, heeft ook hij geen flauw vermoeden gehad, dat een in breker het Badhotel ontdeed van de laatste voorwerpen van eenige waarde, die het nog bezat. Juist in het begin van den zomer is namelijk de geheele inventaris van het groote gebouw, dat reeds eenige jaren ach tereen tijdens het badseizoen gesloten bleef omdat zich geen gasten meer aanmeldden, in het openbaar verkocht. Niemand heeft natuurlijk ooit vermoed, dat de onder de vloeren en tusschen de pla fonds verborgen looden buizen van de wa terleiding nog eens de hebzucht zouden op wekken van lieden, die onder beschutting van het nachtelijk duister op waarlijk vak kundige wijze met ijzerzagen en beitels die door claxongeloei het naderende snel naderende gevaar moeten aankondigen! Dit nu moet en kan ook anders geschie den. Eerstens zijn plaatsen met een groot be bouwd oppervlak als Heiloo, veel te uit gestrekt om tijdig genoeg voldoende zelf? al staan de auto's gereed op een dusdani ge manier gewaarschuwd te worden. Vervolgens zijn er toch altijd doove men- schen, of anderen, die b.v. door radiomuziek of anderszins, dit alarm niet kunnen hoo ren en dit is Vrijdagavond reeds geble ken terwijl juist deze enkelingen in tij den van nood oorzaak kunnen zijn van ernstige gevolgen. Ook mag niet uit het oog verloren wor den, dat juist in zulke tijden wellicht niet direct over de noodige chauffeurs beschikt kan worden, om nog maar niet te spreken over benzinegebrek of iets dergelijks. De beste en vlugste methode om de be volking op het snel naderende onheil voor te bereiden, zou m.i. bestaan in het eenige malen knippen met het licht middels het gemeentelijke lichtnet. Elkeen die licht brandt zal dan direct ge waarschuwd zijn, en allen zullen gelyktydig de benoodigde maatregelen nemen. het uitgangspunt voor het uitgebreide on derzoek, dat na de ontdekking van den dief stal onverwijld door de gemeentepolitie met assistentie van rijksveldwacht en mare chaussee werd ingesteld. Een tiental jaren geleden werden alle kamers van het hotel voorzien van stroomend water. Wanneer men nu ziet hoe de. indringer steeds de juiste plaats wist te vinden om de planken op te breken zonder b.v. den halven vloer te moeten sloopen teneinde de buizen bloot te leggen, zou men geneigd zyn te veronder stellen, dat hij een platte grond moet heb ben bezeten of althans de situatie goed in zijn hoofd moet hebben gehad. Wanneer de diefstallen gebeurd zijn, kon niet precies worden nagegaan omdat de ka mers van het hotel niet dagelijks worden betreden. Dat niemand van het nachtelijk gerucht iets heeft gehoord, kan ook worden toegeschreven aan de stormen van eenige weken geleden, waardoor ook het Badhotel geteisterd werd en groote stukken zink met veel geraas van het dak sloegen. Eerst Zaterdagmiddag deed de directeur de ontdekking. Hij vond in alle kamers de sporen van het sloopingswerk. De planken waren na het verwijderen van de looden buizen weer netjes in de openingen gelegd en de vloerbedekking verborg verder alle andere sporen. De indringer moet ook lantaarns by zijn duister werk hebben gebruikt. Teneinde te voorkomen, dat het schynsel van buiten af kon worden gezien, had hy een paar gor dynen opgediept, die met punaises voor de vensters werden bevestigd. Al deze bijzon derheden stempelen deze reeks inbraken tot een wel zeker kras staaltje van brutali teit. De yzeren buizen voor de warmwater voorziening werden ongemoeid gelaten. Het vervoer van de groote hoeveelheid lood, dat werd buitgemaakt, kan niet an ders dan per transportfiets zijn geschied Per auto werd niet waarschijnlijk geacht, hoewel dit natuurlijk toch niet uitgesloten is. In ieder geval moet dit vervoermiddel in de nabijheid hebben gestaan. Een ander staaltje van de voorzichtig heid, waarmede de looddief te werk ging, was, dat de gereedschappen en materialen, die een loodgieter voor het herstel van de door den storm aangerichte schade in een der vertrekken van het hotel had geplaatst, volkomen onaangeroerd werden gelaten Hoewel de politie in de badplaats ook des nachts wel surveilleert, heeft ook zy van het onraad niets bespeurd. Het Badho tel is reeds vele malen een dankbaar ope ratieterrein geweest voor het gilde der langvingers, maar deze reeks inbraken spant de kroon. Oveigens is Wyk aan Zee op dit gebied wel iets gewend. In brutali teit wordt dit staaltje namelijk nog over troffen door een inbraak van enkele jaren geleden. Toen zagen eenige ndringers na melijk kans ruim een week lang een goed leventje te leiden in een pension, ook al zonder dat een enkele Wijk aan Zeeër er iets van bespeurde. De politie is er toen in geslaagd deze lieden te vatten. Het onderzoek heeft reeds tot een mooi resultaat geleid. Een belangrijke hoeveel heid lood is by een opkooper in beslag ge nomen. Uit het onderzoek is echter al ge bleken, dat de opkooper van de herkomst van het lood niets afwist en dus vry uit gaat. Nader vernemen wy nog, dat de politie er al in geslaagd is den dader te arrestee ren. De arrestant, een zekere J. B. uit Wijk aan Zee, is een goede bekende van de po litie en heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. VOLKSUNIVERSITEIT. Naar aanleiding van het optreden van Raden Mas Jodjana op 9 dezer schrijft men ons: Raden Mas Jodjana is een danser van Europeesche beteekenis. Tusschen de groote prominenten der danskunst neemt hij een in beteekenis en persoonlijkheid volkomen eigene plaats in. Niet alleen dat hij ons* Europeanen, den geest van Java, den sfeer der Javaansche danskunst heeft geopenbaard, hij is bo vendien en dat is ongetwijfeld zijn grootste verdienste een belangrijk scheppend kunstenaar, die, binnen den sfeer van zijn Oostersche kunst en op den basis van een Javaanschen dans, nieuwe eigen dansen schiep, zoodat hij tegenover de Europeanen de missionaris der Javaan sche danskunst en tegenover zijn landge nooten de profeet en hernieuwer van een oude belijdenis werd. Hij brak met oude tradities, maar hij deed dit zoo, dat als het ware op het eeuwenoude hechte fundament een nieuw gebouw werd opgetrokken. Het is een fout de Javaansche danskunst als een doode kunst te beschouwen. Er zijn vele groote dansers onder dit volk, waar schoonheid en rhythme een door de eeuwen verfijnd en gecultiveerd bezit zijn geworden, een physieke eigen schap. En Jodjana is voor ons de representa tieve figuur uit het Oosten. Hij heeft ons de schoonheid en de ziel van zijn vaderland nader gebracht, en ontroeringen geschonken, waarvoor wij hem steeds dankbaar zullen blijven. DE ALKMAARSCHE GEMEENTEBEGROOTING. Blijkens den dezer dagen verschijnenden aanbiedingsbrief ter toelichting op de gemeente-begrooting 1939, zijn B. en W. er in geslaagd de begrooting voor het ko mende jaar sluitend aan te bieden. Aangezien de winst uit het electriciteits- bedrijf, door den verhoogden inkoop van den stroom, beduidend minder is, zijn B. en W. hierin niet geslaagd, zonder de bijdra gen van het Rijk uit het Werkloosheids- subsidiefonds en de belastingbijdrage op het maximum te raken. Bij de bestaande verhoudingen wordt de gemeente echter niet noodlijdend en be houdt ze, voor zoover daarvan nog sprake is, haar zelfstandigheid. UITVOERING „PACIVOLO". Zaterdagavond had „Pacivolo", de ver- eeniging van leerlingen der Gem. Handels school, in „Het Gulden Vlies" een propa- ganda-avond georganiseerd, die druk be zocht was door leerlingen, waarvan velen met hun ouders, oud-leerlingen en geïntro- duceerden. Ook de directeur met mevrouw onyders, benevens eenige andere leerares- sen en leeraren, woonden dezen avond by. Na een begroetingswoord van den voor zitter, Frans Mays, konden de aanwezigen aanstonds kennis maken met de muzikale talenten van een der jongere scholieren die zyn harmonica bespeelde met de routine van een bevaren schepeling. Daarna was de beurt aan een groepje tweede-klassers welke het publiek van hun tooneel-talenten deden genieten in een korte klucht De Nachtbrakers", waarbij vooral één der jeugdige acteurs van een aangeboren dra- matischen (in dit geval komischen!) aanleg wat te overtuigen. Vervolgens was aller aandacht gevestigd op de plastische dansen van mejuffr. G. Postma, die in een wisse" lend spel van kleurig en fantastisch schijn sel met expressieve gebaren en bewegingen enkele muziekstukken vertolkte. Ook aan de ongenoemde bespeelster van den vleueel mag een woord van lof niet worden ont houden voor haar muzikaal beert»-.. slotte konden de aanwezigen bii k Ten- nummer vóór de pauze nog dem laatste dat het literatuur-onderwijs aan reeren J"1vergeefs wordt .1° Ha»- delsschool niet Vry wel niemand bleef in gebreke V6kStrekt: determineeren van eenige bekend het en heldinnen" uit vaderlandsch» "helden werken, toen Joop ter Heul, Sproti»moesteN Dick Trom en Michiel de Ruyter's k je- jongen over het proscenium flaneei-H Ps" wille van de internationaliteit ter door een krijgshaftigen en naar deif^1? gevederden Winnetou. n eiseh Het programma nè de pauze bracht „clou": de komische een-acter n de "ue Aard. schok", waarin een groepje oudere lingen de zaal voortdurend deed d van het lachen, al ontgingen de finesse^611 de bokkesprongen en krampachtige w Van lingen met de waarheid van het ondern^6" heeren-trio den jongeren toeschouwers licht. Maar men beweert wel, dat de Wel" vroeg „bij" is tegenwoordig... Het slot was, het behoeft ternauwem^. gezegd, het traditioneele bal, dat aan animeerdheid niets te wenschen uet £e" was niet alleen een gevolg van de dan i van de jeugd (en van velen aan wu' jeugd „de" jeugd in haar overmoed wi waagt te twyfelen) maar zeer positief l aan de onvermoeide „Kings of Swing" zich inderdaad koninklyk van hun 't v kweten. En niet onvermeld blyve, dat A „Lambeth Walk" een hoogtepunt 'van jolijt vormde Om één uur ging alles voldaan huis waartszelfs de allerjongsten nog friscJ en monter door een „huiswerklooze week" by voorbaat gestaald tegen de over schrijding van den kinderbedtyd. AwKMAAR. GEBOREN: Berber, d. van Gerrit Koopmans en Pe- tronella Catharina Heiblom. Adriana Jo- hanna Maria, d. van Simon Petrus Schouten en Adriana Johanna Maria Kroeders. Wilhelmina Alida, d. van Johannes Theodo- rus Konyn en Adriana Smit. OVERLEDEN: Aaltje van Duin, wed. van Klaas Out, eerder van Cornelis Boon, 79 jaar. Kom mer de Korver 22 jaar. Dirk Byl, gehuwd met Gesiena de Vrenne, 76 jaar. Zitting van Maandag 7 November. Diefstal van electrische energie. De eerste, die voor de Alkmaarsche poli tierechter, mr. Krabbe, op het zondaars bankje kwam te zitten, was H. v. R. uit Den Helder, die reeds op 26 September voor was geweest wegens diefstal van electrische energie, ten nadeele van het G.E.B. te Den Helder. Zyn zaak was toen aangehouden voor een reclasseeringsonderzoek. De heer Wiggers vertelde nu, dat de ver dachte erg in moeilykheden had gezeten en daarom den diefstal had gepleegd. Hij was een man, geenzins te lui om te werken, doch die niet altyd de juiste manier van werken wist te vinden. Met goede leiding zou het echter best gan. De heer W. adviseerde tot voorwaardelijke veroordeeling. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, vor derde daarom drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met 2 proefjaren en oplegging van byzondere voorwaarden. Het vonnis was conform, plus 10 schade vergoeding aan het G.E.B. binnen een jaar te betalen. Diefstal in een café. De 29-jarige tuinder J. de Wit, uit Bever wijk was op 15 Augustus te Castricum jn het café van Eggers een paar potjes bier gaan drinken. Hij stond, tegen de plaatselijke ge woonte in, zoo half achter de toog en nam op zeker oogenblik een doosje sigaretten van de vele, die er te koop lagen, naar hy zelf zei, om meteen te betalen, By een haring stalletje pikt de klant ook zelf een haring van het hoopje en wat hy op eet, betaalt hij. De dienstbode, die in het buffet stond, dacht dat de Beverwijker het doosje sigaret ten achterover wilde drukken en sloeg het daarom uit de hand. Beduusd als de man was, stond hy, de deur uit gesmeten door een kellner, op straat voor hy het wist. Verdacht van diefstal stond hy terecht. Hy verdedigde zyn goede bedoelingen, te stelen had hy allerminst noodig. Maar de getuigen, het dienstmeisje en de kellner, meenden stellig, dat de man wilde stelen, hoewel hy het doosje maar een seconde in de hand had gehad. Het was geen gewoonte in het café, dat de klanten zelf sigaretten namen. De officier geloofde de veronderstellende getuigen meer dan den man uit Beverwijk, want een café is geen haringtent de offi cier zei van haringtenten geen verstand e hebben en daarom was een boete van 25 of 15 dagen wel gewenscht. Het vonnis was f 15 of 10 dagen. Dierenmishandeling- Het leek erg: de te Alkmaar indertyd wer kende Egmonder Aris K. had zonder noo - zaak een jong poesje zoo hard met ee bezemsteel geslagen, dat het beest z'n achter lijf werd verlamd, een misdrijf, waar me aan den Geestersingel niet mild over den De verdachte vertelde te werken in koekfabriek, waarin natuurlyk katten bestaan vinden in het opruimen van mujz Het bewuste jonge katje zat vol ongedi®* en bevuilde den boel, o.a. de meelbak, h® geen verdachte vriend Aris allesbehai gewenscht vond. „De menschen moete"t toch van eten!" zei hy. Hy trachte het be te verjagen, door het met een stuk be steel weg te duwen, want met zijn han wilde hij het niet aanraken. Toen het die dicht b(j zyn broekspypen kwam, gaf "0 onbewust een te harde tik, waardoor^ verlamd werd. Om het dier uit zyn W te helpen, had hy het in een emmer lauw water verdronken. Hy had het hc maal niet kwaad bedoeld, want hy hield dieren. i ge8"a- De getuigen weerspraken deze bewering

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2