^Buitenland £ucfUmaet Honderd keer „A Christmas Carol". De recordvlucht de Britsche vliegers. derde blad. Nooit meer oorlog". Regeeringsoffensief aan de Segre. De vrijwilligerskwestie. Een jubileum van Dr. J. B. van Amerongen. Spaak'.s beleid goedgekeurd. Vandervelde verbitterd. Huldiging op 17 December. De Sejm-verkiezingen in Polen. Nederlaag der oppositie. Nieuws in 't kort. GEMENGD NIEUWS. 99 Fransch-Duitsche verklaring verwacht. De diplomatieke redacteur van Reu ter meldt, dat nog vóór het einde van de week een FranschDuitsche ver klaring, volgens welke deze twee staten geen oorlog met elkaar zullen voeren, kan worden verwacht. De verklaring zou zijn opgesteld naar het voorbeeld van die, welke door Hiter en Cham- berlain is geteekend. Naar verluidt wenscht de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken deze aange legenheid zoo spoedig mogelijk geregeld te zien. Hy zou slechts wachten op de defini tieve instemming van Berlijn. Te Parys kon Havas in gezaghebbende Fransche kringen geen bevestiging van bovenstaand bericht verkrijgen. Omtrent het doel van het bezoek, dat de Duitsche ambassadeur gisteravond aan minister Bonnet heeft gebracht, wordt niets mede gedeeld. De Spaansche regeeringstroepen heb ben, naar Reuter meldt, bij verrassing een offensief aan de rivier de Segre ingezet. Zy zouden verscheidene hon derden gevangenen gemaakt hebben en veel materiaal hebben buitgemaakt. De republikeinen hadden hun offen sief gisteren om 6 uur ingezet. Zij trokken ten Zuiden van Lerida over de Segre en bezetten Seros, Aitona en Soses tusschen Lerida en Fraga gele gen. Zy hebben den weg Traga-Lerida afgesneden, evenals het door de recht- schen bezette bruggenhoofd ten Noor den van Lerida. De republikeinen hebben hun offensief dus ten zuiden van Lerida ingezet. De stad aan de Segre, een zijrivier van de Ebro, werd op 3 April van dit jaar door de rechtschen opmarsch zoowel in Nood-Cata- gonnen snellen opmarsch in Catalonië. Na den val van Lerida scheen toen aanvanke lijk de republikeinsche tegenstand gebro- ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 NOVEMBER 1938. in Vandervelde verklaard onder de be staande omstandigheden geen prijs meer te stellen op het voorzitterschap der partij. De tekst van de door minister Spaak inge diende motie, waarin de door de regeering gevolgde buitenlandsche politiek wordt goedgekeurd is aan het slot van het congres der B. W. P. aangenomen met 386.046 tegen r, schen breidden hun front noordelijke en zuidelijke richting uit, ver- elntr ln Noord"Catalonië de electrische SÏÏ*opn marChe"dM 111 de Provincie Niettemin hervatten de republikeinen na reorganisatie de verdediging en wisten den rchtschen opmarsch zoowel in Noord-Cata- lonie als bij Tortosa te stuiten. Al belette dit niet dat Franco half April de Middel- uel- d. w. ir. ulcl oou.u» ieg an scie Zeekust bereikte; het front langs 132.492 stemmen, bij 34.185 onthoudingen, de Segre werd voorloopig gestabiliseerd en eind April besloot Fanco daarom eerst Lastellon te veroveren. Thans trachten de republikeinen van het feit, dat vele rechtsche troepen van het Catalaansche front bij Lerida zijn terugge trokken, gebruik te maken om een soort gelijke afleidingsmanoeuvre daar te begin nen als die aan de Ebro in Juli, die den opmarsch der rechtschen naar Sagunto tot stilstand wist te brengen. Del Vayo over de vrijwilligers kwestie. De minister van buitenlandsche zaken, Del Vayo, heeft een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de regeeringen niet werkeloos moeten blijven De mogendheden, die zich hebben aangesloten bij de niet-inmengings- politiek, moeten het plan van Londen doen toepassen op de buitenlandsche troepen aan de zijde de opstandelingen. Op de schijnhandeling van het terugtrekken van 10.000 zieke en ongeschikte Ialianen moet de totale verwijdering der buitenlandsche troepen volgen. Bij de herdenking van den tweeden ver jaardag van het beleg van Madrid heeft Del Vayo verder nog gezegd: Spanje wil niet dat iemand anders dan de Spanjaarden zelf over zijn lot beschikt. De methoden van München kunnen niet op Spanje worden toegepast. Niets duurzaams zal kunnen voortkomen uit een conferentie, waarop het Spaansche volk niet vertegenwoodigd is. De minister verklaarde, dat in Spanje een nieuwe Italiaansche divisie, de 'Groe ne Pijlen", is aangekomen. Het congres der Belgische Werklie denpartij heeft, na minister-president Spaak opnieuw te hebben gehoord, met groote meerderheid een motie aangeno men, waarin de buitenlandsche politiek der regeering wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van dit besluit heeft Spaak hecht beteekenis aan deze stemming, daar de socialistische pers nu voortaan den eersten minister op dit stuk dient te verdedigen. Vandervelde kon niet zonder voorbe houd het besluit goedkeuren, waarbij de socialistische pers gekoppeld wordt aan de regeeringspolitiek. Hij voegde hier aan toe geen vemifuwing te zullen vra gen van zijn mandaat als president der party. Niettemin zal Vandervelde zich niet terug trekken. Hij zal zich geheel wijden aan het werk van het herstel der partij. Vóór de stemming over de motie tot goedkeuring van het 'mitenlandsche beleid der regeering had het congres der socialisti sche partij een motie aangenomen, waarbij afkeuring wordt uitgesproken over het wetsontwerp inzake een terugkeer tot het stelsel van gecontroleerden verkoop van alcohol. Ten aanzien van de binnenlandsche poli tiek werd een resolutie aangenomen, waar in opnieuw het vertrouwen wordt uitgespro ken in de socialistische ministers by de ver zekering van het evenwicht op de begroo ting, met inachtneming der sociale wetten. Spaak in moeilijke positie. Ondanks de door het socialistisch con gres aangenomen motie van vertrouwen in de binnen- en buitenlandsche politiek zijner regeering, blijft de positie van Spaak moei lijk en verscheidene Belgische bladen vra gen zich dan ook af, of hij niet vandaag zal aftreden. Men verwijt Spaak, tegenover het congres gebrek aan kracht te hebben getoond in de kwestie-Burgos. Vanmiddag zal de ministerraad bijeenko men. In den nacht van Vrydag op Zaterdag vertrokken de drie Vickers Wellesley vliegtuigen, bommenwerpers van de Britsche luchtmacht, uit Ismailia, de vlieg- haven van Caïro, om te pogen het wereldrecord voor den langen afstand te ver beteren. Dit record stond sinds Juli 1937 op naam van Sovjet-Russische vliegers, met een vlucht van 6306 mijl. De route der Engelsche vliegtuigen was als volgt uitgestippeld: Ismaila, Jask (Perzië), Haidarabaa, over de Golf van Bengalen, Poft Blair, Noordoostelijk van Singapore, Borneo, Celebes, Timor en over de Timorzee naar Darwin. De afstand dezer route bedraagt 7162 mijl (ruim 11000 K.M.) Het record zou echter reeds verbeterd zijn, indien één der Engelsche vliegtuigen er in slaagde het Zuidelijk deel van Celebes te bereiken, dat op een afstand van 6368 mijl van Ismai la gelegen is. Zooals men weet, kwamen twee der Engelsche toestellen zonder tusschenlanding ui Darwin aan, terwijl het derde toestel na een tusschenlanding bij Timor eveneens in Darwin arriveerde. De poging der Britten is wel zeer schitterend gelukt. De bemanning van de Britsche bommenwerpers, die het lange afstandsrecord verbeterden. In het midden de leider, vliegkapitein R. Kellet. De sejm-verkiezingen in Polen heb ben een ernstige nederlaag voor de op positie opgeleverd. Van de 200 gekoze nen zijn er niet minder dan 161 lid van het kamp der nationale eenheid, terwijl de Oekrainsche minderheid slechts 19 en de joodsche minderheid maar 5 zetels behaalde. Over het algemeen werd er druk ge stemd: van de 17 millioen kiezers brachten er ongeveer 12 millioen hun stem uit, d. i. ongeveer 67 procent, ter wijl by de vorige verkiezingen slechts 40 pet. der kiezers stemde. Volgens de voorloopige verkiezingsresul taten zijn in de hoofdstad ongeveer een half millioen stemmen uitgebracht. Tien van de twaalf gekozenen behooren tot het kamp der nationale eenheid. Te Wilna is naast generaal Skwarczynski, den leider van het kamp der nationale een heid, generaal Zeligowski, die niet tot het kamp behoort, gekozen. De minister-president, Skladkowski, ver wierf meer dan 75.000 stemmen tegen 36.000 bij de vorige verkiezingen. De onder premier, Kwiatkowski, kreeg 74.000 stem men, terwijl op den minister van sociale zaken 88.000 stemmen werden uitgebracht tegen 26.000 bij de vorige verkiezingen. De deelneming was vooral groot in Silezië (83 procent) en in Pommeren (80 procent). De pers meldt, dat de verkiezingsstrijd vooral te Wilna spannend was. De uitslagen zullen op 18 November officieel gepubli ceerd worden. Volgens de nieuwe grondwet zal de kamer uiterlijk dertig dagen na die publicatie bijeenkomen. De bladen ver wachten eventueel, dat het parlement reeds eind-November bijeengeroepen wordt. De pers is het er over eens, dat de oppo sitie een zware nederlaag geleden heeft. De „Dobry Wieczor" schrijft: „De verkiezingen beteekenen een catastrofe voor de oppositie. Duidelijk is gebleken, dat men algemeen het denkbeeld van de nationale eenheid ver wezenlijkt wil zien. Het volk heeft bewezen, zich achter de vaan van het kamp der na tionale eenheid te scharen". Volgens de „Koerier Poranny" heeft de oppositie sedert 1926 niet zulk een ernstige nederlaag geleden. De verkiezingen betee kenen een waar keerpunt in het politieke leven van het volk". Koning en koningin naar Amerika. - De koning en de koningin van het Britsche rijk hebben de uitnoodiging van president Roose- velt, in den zomer van het volgende jaar een bezoek aan de Vereenigde Staten te komen brengen, aanvaard. Een cycloon. - Gisteren tegen den mid dag is een cycloon boven Beyrouth losge barsten. Veel schade werd aangericht, een persoon werd gedood. De geheele Libanon is door slecht weer geteisterd. Talrijke wegen zijn door overstroomingen afge sneden. Meer dan honderd aardschokken in twee dagen. - Sedert den avond van den 5en dezer zijn te Tokio en in Midden-Japan meer dan honderd aardschokken gevoeld. Een twaalftal aardbevingen van meer hevigen aard wekten levendige ongerustheid en tot vier maal toe begaven de bewoners van Tokio zich in allerijl op straat. Gisteren tegen den middag werden de hevigste schok ken gevoeld. Het observatorium te Foe- koesjima meldt, dat aan de N.O. kust van Japan vloedgolven waarschijnlijk te achten zyn. Dr. J. B. van Amerongen treedt 17 December a.s. in het Muziek-lyceum te Amsterdam als voordrachtkunstenaar op en zal dan Dickens' „A Christmas Carol" ten beste geven. Waar dit de honderdste maal is, dat dr. van Amerongen deze voordracht houdt, waarmede hij in de afgeloopen jaren in tal van plaatsen zooveel succes oogstte, hebben vrienden en belangstellenden in zijn werk, gedachtig aan wat de heer Werumeus Buning o.a. van dr. van Amerongen's optreden te Amsterdam in 1937 schreef, n.1.: wij zouden dezen trouwen ver teller van de Christmas Carol, als hij ze in een komend jaar de honderdste maal vertelt, eigenlijk wel eens ter dege in de hulst mogen zetten gemeend deze gebeurtenis niet onop gemerkt voorbij te moeten laten gaan en dit te meer niet omdat deze gebeurtenis samenvalt met het feit, dat hy vóór 12)4 jaar een aanvang maakte met zijn zoo alom gewaardeerde voordrachten en lezingen, waarbij hij, naast ander werk uit onze eigen en buitenlandsche letterkunde, voor al ook door zijn optreden voor A.V.R.O. en K.R.O.-microfoon door zijn voordracht „100 jaar Pickwick" aan de figuur en het werk van Dickens meer algemeene be kendheid heeft gegeven. De plaats, die Dickens bij het Engelsche volk heeft ingenomen, wordt zeker wel het sterkst getypeerd door den indruk dien het bericht van zijn overlijden op de zee lieden maakte, toen zij, aan wal komende, dit overlijden vernamen. Radio bestond er toen nog niet en de zeelieden gaven allen blijk, het overlijden van Dickens als de grootste ramp te beschouwen die hun vaderland had kun nen treffen. Ook in ons land was Dickens de ge liefde verteller met het groote menschen- hart en ook wij beschouwen het als een groote verdienste van dr. v. Amerongen, dat hij dezen grooten schrijver bij 't thans levende geslacht weer naar voren heeft gebracht. Het volgende comité heeft zich gevormd om den 17den December voor dr. van Amerongen tot een onvergetelijken te maken: W. D'Ablaing, Amsterdam; Ko Arnoldi, Amsterdam; mej. C. P. van Asperen v. d. Velde, Bussum; mevr. J. M. Bolkestein Kraft, Utrecht; Louis de Bree, Amster dam; L. Clewits, Assen; mevr. J. M. van DamKoppe, Bussum; A. Defresne, Am sterdam; Walter Dexter, Editor „Dicken- sian", Londen; dr. G. A. Dudok, Amster dam; mej. dr. J. J. v. Dullemen, Rotter dam; prof. dr. J. v. Ebbenhorst Tengber- gen, Amsterdam; prof. dr. P. Fijn van Draat, Utrecht; Louis van Gasteren, Am sterdam; Charles H. Green, ex. hon. secr. Dickens-Fellowship, Londen; dr. C. P. Gunning, Amsterdam; dr. D. M. E. Hab- bema, Amsterdam; mevr. J. Heringa Veersema, Amsterdam; mr. dr. J. E. Hesse, Groningen; dr. G. E. W. van Hille, Den Haag; Paul Huf, Amsterdam; prof. dr. G. Dr. J. B. van Amerongen. G. Kloeke, Leiden; D. A. Klomp, Bergen; J. H. McNulthy, Chairman Dickens-Fel lowship, Londen; mr. C. B. Menalda, Leeuwarden; ds. B. v. d. Most v. Speijk, Assen; B. Muisson, Amsterdam; mr. dr. N. Muller, Amsterdam; Jan Musch, Laren; D. Polak, Amsterdam; prof. dr. C. G. M. Pompen, Nijmegen; H. S. Pos, Amsterdam; J. Rogge, Hilversum; dr. J. Ruinen, Am sterdam; B. H. Sajet, Amsterdam; dr. P. H. Schröder, Haarlem; J. B. Schuil, Haarlem; dr. F. G. Schuringa, Am sterdam; dr. L. Snitslaar, Amster dam; mevrouw I. StapGeveke, Alk maar; prof. dr. A. E. H. Swaen, Amster dam; Max B. Teipe, Hilversum; dr. N. B. Tenaeff, Den Haag; prof. dr. Joh. Tiel- rooy, Amsterdam; Dirk Verbeek, Den Haag; Ed. Verkade, Amsterdam; dr. A. de Vletter, Bloemendaal; W. Vogt, Hilversum; J. W. F. Werumeus Buning, Amsterdam; J. W. Wichers, Bloemendaal; H. K. de Wild, Alkmaar; S. de Wolff, Amsterdam, prof. dr. R. W. Zandvoort, Groningen; A. J. Zoetmulder, Eindhoven; Stefan Zweig, Londen. Het is de uitdrukkelijke wensch van dr. van Amerongen, dat de baten van den huldigingsavond aan een humaan doel ten goede komen, waarbij hij gedacht heeft aan het comité, dat streeft naar het schep pen van een werkgelegenheid voor jeug dige delinquenten van „Pro Juventute". Het comité zal daarover nog nadere me- dedeelingen doen. Aangezien wij er niet aan twijfelen, dat velen uit Alkmaar en omgeving op 17 December den huldigingsavond van dr. van Amerongen, wiens groote verdienste het is, dat hij het cultureele leven in Alkmaar, door het organiseeren van goede abonne- mentsvoórstellingen, zoo voortreffelijk heeft gediend, wenschen bij te wonen en er kans bestaat, dat het Muziek-lyceum alle belangstellenden niet kan bevatten, geven wij onzen lezers den raad om zich reeds spoedig met één van de comité-leden over het reserveeren van een plaats te ver staan. Verzoening in de Britsche koninklijke familie? - De „Evening Standard" voorspelt, dat de hertog en hertogin van Gloucester bij hun bezoek aan Parijs een onderhoud zullen hebben met den hertog en de hertogin van Windsor. Dit zou een voorspel zijn tot een herstel van de normale betrekkingen in de Britsche koninklijke familie. Incident in Parijs. - Gistermiddag heeft de politie te Parijs een man gearresteerd, die tegen de deur van de ambassade van de Sovjet-Unie trapte en sloeg en hierbij be- leedigingen uitte. De man heet Jean Novogorod Seberski Pliachkewitsj en hij heeft reeds in 1935 twee maanden gevangen gezeten. ONZE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen is de Zilverreiger met ge zagvoerder Scholte naar Indië vertrokken. Er bevonden zich negen passagiers aan boord en wel één AmsterdamBagdad, één voor Karachi, één voor Jodhpur, één voor Calcutta, vier voor Batavia en één voor Syd- ney. Voor het tusschentraject Karachi Batavia heeft één passagier en voor Bang kokMedan hebben twee passagiers ge boekt. Medegenomen werd 73 y, K.G. vracht, 397 K.G. briefpost en 88)4 K.G. pakketpost. De positie der postvliegtuigen was giste ren: Uitreis: Emoe te Basra; Wielewaal te Ban- doeng; Gier te Rangoon. Gezagvoerder Frijns meldt uit Bangkok dat de Gier in Bangkok blijft wegens be schadiging van de beide schroeven. (Nader vernemen wy dat de Gier bij de landing door het landingsgestel is gezakt, waardoor beide schroeven beschadigd wer den. De Oehoe, die een extra-vlucht maakt naar Bombay, vertrekt vandaar naar Bang kok om de vlucht van de Gier over te ne men). Thuisreis: Pelikaan te Jodhpur; Ibis te Lydda. Het KLM-toestel Ibis heeft gisteren op de thuisreis, op weg van Bagdad naar Athene, de gebruikelijke tusschenlanding op het Palestynsche vliegveld Lydda gemaakt, doch kon wegens de slechte gesteldheid van het terrein als gevolg van den regen, niet op stijgen, zoodat gewacht moet worden tot het veld in betere conditie verkeert. Actie tegen de kalverteeltbeperking. - In een dato 5 November j.1. verzonden toe- lichting op een telegram door de samen werkende bondën ter bevordering van de onheffing der kalverteeltregeling aan den minister van economische zaken, wordt er op gewezen, dat directe opheffing van de kal verteeltregeling h.i. dwingend noodzakelijk moet worden geacht. Er wordt o.m. op gewezen, dat de huidige mnnd- en klauwzeer-epidemie een derge- lyken omvang heeft aangenomen, dat by niet-opheffing der beperking volgens de bonden een „algeheele ontwrichting der veehouderij het gevolg zal zijn". De „Groote Adelaar" werd gevangen. - Naar aanleiding van een onderzoek inge steld door de Rijksradiocontrole is door samenwerkende gemeente- en rij ksveldwacht te Holten proces-verbaal opgemaakt wegens clandestiene radio-uitzendingen tegen W. F. aan den Kolweg aldaar, houder van het zendstation „De Groote Adelaar". Nieuwe Japansche gezant. - De Japan- sche regeering heeft Tadashi Koerihara be noemd tot gezant bij het Nederlandsche hof. Vrouw van rijdende tram gevallen. - Gistermiddag is te Amsterdam een 58-jarige vrouw, die in de Bilderdijkstraat, juist toen de tram zich in beweging zette, op lyn 3 wilde stappen, komen te vallen. Zij kwam voor den bijwagen terecht en liep verschil lende verwondingen op. Waarschijnlijk heeft zij bovendien een wervelfractuur gekregen. Onrechtmatig steun trekken. - Namens de gemeente 's-Gravenhage is aangifte ge daan van onrechtmatig steun trekken in zeven gevallen, tot een totaal bedrag van 232. Kinderverlamming. - Te IJselmonde is bij een veertienjarigen jongen kinderver lamming geconstateerd. Het kind is naar het ziekenhuis te Rotterdam gebracht. Het is het tweede geval te IJselmonde. VERFRAAI UW BIBLIOTHEEK. SNEL EN CORRECT! bINDERIJ COSTER, ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 332C

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9