HEEMAF Vraag en Aanbod (Rechtszaken ^0, De kamer over de begrooting van economische zaken. GEMENGD NIEUWS. STOFZUIGER Woensdags en Zaterdags. Binnenland Exportverruimlng en verhooging van invoerrechten kan niet samengaan. De „Gooi-Express" rijdt weer. Maar..... gratis! Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V., 24, 76, Achterstraat, Houttil, Alkmaar. Telefoon 417o N.V. Sommeling contra Staat en minister. Onrechtmatige overheidsdaad? Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). - TWEEDE BLAD. Aan het voorloopige verslag over deze begrooting ontleenen wij het volgende: Verscheidene leden vingen hun beschou wingen aan met het uitspreken van hun vertrouwen in het regeeringsprogram, zoo als dit in de troonrede en vooral in de mil- lioenennota tot uiting komt. Zij zagen daar in een breed plan van nationale economi sche en sociale politiek, in het bizonder voor de bevordering van de werkgelegen heid. Critiek op 't economisch beleid. Verscheidene andere leden konden niet inzien, dat in het economische be leid der regeering, dat door ons land tot dusverre allerminst bevredigende re sultaten heeft opgeleverd, thans een principieele wijziging zou zijn geko men. Voor optimisme scheen hun geen goede grond aanwezig. Eenige leden waren van oordeel, dat het economisch beleid nog steeds wordt bemoei lijkt, doordat een werkelijk eensgezinde leiding ontbreekt. Vele andere leden bespraken het feit, dat het handelsverkeer met Duitschland in de laatste jaren sterk is afgenomen. Dit al dus deze leden is te wijten aan het steeds toenemende streven naar autarkie in dat land, dat heeft geleid tot verhooging van prijzen en, door het gebruik van allerlei „er satz" materiaal, tot vermindering van de kwaliteit van verschillende producten. En in de tweede plaats aan de omstandigheid, dat voor hetgeen ons land aan Duitschland levert niet op normale wijze, doch slechts langs den weg der clearing betaling verkre gen kan worden. Met groote belangstelling had men ken nis genomen van de plannen der regeering op het gebied van de bevordering van den export. Verscheidene leden verwachtte., op dit stuk niet veel van het particulier initia tief. Kon men vrijwel algemeen met de plan nen der regeering tot bevordering van den export instemmen, verscheidene leden meenden, dat de voorgenomen verhooging van invoerrechten met dit streven naar verruiming van den export onvereenig- baar is. Vele leden betuigden hun instemming met de opvatting der regeering, dat de in dustrialisatie' krachtig moet worden bevor derd. Verscheidene andere leden waarschuw den nogmaals tegen te hooge verwachtingen van het streven naar industrialisatie. Eenige®leden zouden gaarne inlichtingen ontvangen omtrent het monetaire beleid, dat de regeering wenscht te voeren. Zij zagen in een juiste poiltiek op dit gebied het eenvou digste en meest doeltreffende middel om het prijspeil in ons land te beïnvloeden. Vele andere leden verklaarden zich vol strekt afkeerig van elk experiment om het prijspeil in ons land te beïnvloeden door de waarde van den gulden ten opzichte van andere valuta's te doen dalen. Verscheidene leden verklaarden te kun nen instemmen met de verlaging van dè rente-transfer uit Duitschland. Zij waren van oordeel, dat deze verlaging aan onzen uitvoer, en meer in het bijzonder aan dien van land- en tuinbouwproducten, ten goede zal komen. Sommige leden waren van oordeel, dat de rente, welke uit Duitschland wordt overge maakt, reeds te ver verlaagd is. Men be denke daarbij dat hoofdsommen in het ge heel niet worden getransfereerd. De ha venpolitiek. Verscheidene leden bepleitten krach tiger steun van de regeering voor onze havens. Deze hebben eenerzijds te lijden van de pogingen der Duitsche autori teiten om het verkeer zooveel mogelijk over Duitsche havens te leiden, ander zijds van de Belgische maatregelen ten gunste van het verkeer in de Belgische havens. Deze leden zouden willen vernemen, wat de regeering nu voornemens is tot steun aan de havens te doen. Een tarievenoorlog zou slechts schadelijk zijn. Men moet een basis verkrijgen voor overleg met België om tot een voor België en ons land aannemelijke regeling te geraken. Voor hetgeen de regeering ten behoeve van den middenstand gedaan heeft en voor hetgeen zij voornemens is alsnog te doen hadden vele leden waardeering. De toestand van den middenstand is echter nog aller' minst gunstig. Verscheidene leden hadden den indruk, dat de vestigingseischen te hoog worden op geschroefd. Verscheidene leden meenden, dat een wettelijke regeling van het landbouw onderwijs wenschelijk is. Van verschillende zijden werd op nieuw aangedrongen op spoedige indie ning van een ontwerp-natuurbescher- mingswet. Met leede oogen moet men nog altijd de voortgaande vernietiging van natuurschoon gadeslaan. r Eenige leden verzochten den minister krachtige maatregelen te willen nemen te gen misstanden bij het vangen van vinken door vinkenclubs. De wilde busdienst Amsterdam Hilversum v.v. rijdt weer! Maandag nog was het den exploi tant verboden gratis passagiers te vervoeren van Amsterdam naar Bussum en Hilversum en omgekeerd, maar gistermiddag heeft hij een offi- ciëele toestemming hiervoor gekregen. Maandagochtend nog kwam de „Gooi- Express" met haar gratis meerijdende pas sagiers niet verder dan de grens van de gemeente Amsterdam. Gistermiddag ech ter bracht zij haar passagiers van de Ceintuurbaan in Amsterdam naar het hartje van de forensenstad Hilversum. Maar gratis, heelemaal gratis. Dat was le uitdrukkelijke voorwaarde, waarop de procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, den exploitant toestond den dienst te hervatten. „Geen vergoeding, in welken vorm ook" zoo luidde de officieele tekst van de voorwaar de, die aan het verleenen van de vergun ning werd verbonden. „Ik ben gistermorgen" zoo vertelde ons gister de eigenaar van de „Gooi- Express" „direct naar den procureur- generaal gegaan en ik heb hem gevraagd op welken rechtsgrond het mij verboden was gratis passagiers te vervoeren. De procureur-generaal heeft zich toen in ver- birding gesteld met het departement van justitie en ook mijn rechtskundige advl seur is in den Haag geweest. Weer toegestaan! Het resultaat hiervan is geweest, dat de minister heeft gezegd geen be zwaren te hebben tegen gratis ver voer, mits dan ook geen enkele ver goeding, in welken vorm ook, werd geaccepteerd. En onder deze voorwaarde mocht ik gister weer rijden. Ik heb die voorwaarde aangenomen en gistermiddag hebben twee bussen den uurdienst tusschen Amsterdam en Hilversum hervat. Onderweg worden de wagens geregeld aangehouden. Dan komen politie-ambte- naren in den wagen en wordt den passa giers gevraagd of ze zonder vergoeding meerijden. En wanneer allen de vraag bevestigend hebben beantwoord, worden de namen van twee passagiers genoteerd en mag de bus verder rijden." Tot zoover de exploitant van de Gooi- Express, die den moed niet opgeeft en zeer optimistisch is ten aanzien van de verdere ontwikkeling van dezen strijd. En intusschen profiteert het publiek van deze gratis verbinding dankbaar. Reeds gistermiddag en gisteravond hoewel het gratis vervoer nog niet algemeen bekend kon zijn waren de bussen bijna steeds voor tweederde bezet. SCHIPHOL ALS CENTRAAL VLIEGVELD. Haarlems K. v. K. bepaalt haar standpunt. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Haar lem en omstreken is besloten een adres te zenden aan de regeering, waarin verzocht wordt Schiphol aan te wijzen als centraal vliegveld, aangezien de belangen van het district der Kamer daarmede ten zeerste ge diend zijn. Met de stichting van het centrale vliegveld op een andere plaats zou de Kamer zich slechts dan kunnen vereenigen, indien daardoor het landsbelang gediend wordt. comité besloten de tentoonstelling te ver lengen tot en met 15 November a.s. Tot nu toe is de tentoonstelling door meer dan 20.000 personen bezocht. 4 De crisisheffing op appelen. - De nieu we Zuidvrucbtenbond heeft in een adres den minister van economische zaken verzocht ten spoedigste over te gaan tot verlaging der crisisheffing op appelen, evenals reeds eer der met de heffing op peren het geval is geweest. t In verhouding tot den geringen oogst zijn de laatste weken groote kwantums appelen voor export naar het buitenland verkocht, waardoor de prijzen, die al reeds hoog wa ren, nog weer aanmerkelijk zijn gestegen, waardoor de afzetmogelijkheden weer be langrijk verminderd zijn. VERBLIND DOOR TEGENLIGGER. Vrouw door motorrijwiel aangereden. Gisteravond is aan de Langeleegte te Veendam de aldaar wonende me vrouw Detz door een motorrijwiel aangereden en op slag gedood. De vrouw liep naast een kinderwagen, welke een buurmeisje voortreed. Uit de richting Veendam naderde een motorfiets waarvan de bestuurder, iemand uit dié plaats, naar alle waarschijnlijkheid verblind werd door de lichten van een uit tegengestelde richting komende personen auto. De motorrijder reed de vrouw aan met bovenstaand noodlottig gevolg. Na de aanrijding sloeg het motorrijwiel over den kop, doch de bestuurder bleef ongedeerd Geestelijken opgelicht. - De recherche te 's-Hertogenbosch heeft zekeren H. aan gehouden, wonende te Amsterdam, die te 's-Hertogenbosch verschillende geestelijken heeft opgelicht. H. zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie. Jongetje overdeden en gedood. - Giste ren is het zesjarig zoontje van de familie J. Kloosterhuis te Zijldijk bij het oversteken van den weg door een autobus gegrepen en op slag gedood. De „Lubeta-1938" tot 15 November verlengd. - Wegens dr zeer groote belang stelling uit alle deelen van het land voor de in het voormalige Tesschelschade-ziekenhuis te Amsterdam gehouden luchtbeschermings tentoonstelling „Lubeta-1938", heeft het HET VICTORIA-WATER. Onder de vele minerale wateren die in Nederland worden gedronken, neemt het Victoria-Water een voorname plaats in. De voorkeur van velen voor Victoria-Water bo ven andere z.g. bronwateren, valt te verkla ren, uit 't feit, dat dit echte natuurproduct zich hier te lande reeds meer dan 50 jaar heeft doen kennen als- 'n bijzonder, welsma kend en geneeskrachtig tafelwater. Het Victoria-Water heeft daardoor in ons land burgerrecht verkregen als de Nederlandsche tafeldrank. Wij mogen bekend achten, dat een goed bronwater geneeskrachtige zouten bevat, die noodig en nuttig zijn voor het lichaam- Al deze voordeelen bezit het Victoria-Water, waardoor de gebruiker krachtig en gezond wordt. Door de chemische wetenschap is men er toe gekomen, te kunnen vaststellen, welke heilzame werking dit bronwater heeft. Het natuurlijk product bleef natuur lijk en de namaak moest het afleggen. Het echte Victoria-Water onderscheidt zich door zijn groot percentage koolzuur, dubbelkoolzure natron en- chloornatrium. Een ieder weet, dat het water zeer verfris- schend is en voor het lesschenvan den dorst niet gemist kan worden. Bij tafel zal een glas Victoria-Water de eetlust opwekken en het zijne er toe bijdragen, dat het eten beter verteert. Ter kalmeering van het zenuwstelsel is Victoria-Water zeer aan te bevelen alsmede bij maagstoornissen en ongeregelde stof wisseling. Als laxeermiddel heeft Victoria vaak goede diensten bewezen, daar het ge heel onschadelijk is en maag en darmen niet aantast. De goede reputatie van het Vic toria-Water valt niet te ontkennen. LUCHTVAART-TAALCOMMISSIE IS GEREED. Aanvaarding van woordenlijst. Gistermiddag zijn de vertegenwoordigers van organisaties op het gebied van de luchtvaart in het gebouw „Industria" te Amsterdam bijeengekomen om te beraad slagen over het werk van de „commissie voor luchtvaart-terminologie", welke op 2 Juni 1937 in het leven werd geroepen en tot' taak krëeg na te gaarj ïn hoeverre ver schillende vreemde luch'fvaartwoorden voor vervanging door Nederlandsche termen in aanmerking konden komen. De voorzitter, de heer Tijen, deelde mede, dat de lijsten van behandelde woorden, die geregeld aan de opdrachtgevende organi saties hier te lande ter critiek werden toe gezonden, taalkundig werden beoordeeld door den raad van deskundigen van het ge nootschap „Onze taal" De vergadering besloot dan ook eenstem mig de lijst van luchtvaarttermen te aan vaarden en deze zoo spoedig mogelijk van definities en toelichtingen vóórzien in druk te laten verschijnen. Rectificatie. Veertien dagen geleden kwam in ons verslag van de zitting van den Politierech ter een vèrhaal voor van een Heiloosche veete. De verdediger mr. Smal, sprak hier in waardeerend voor een der getuigen. Door 'n misverstand lieten wij den verde diger echter zeggen dat de man, die door den verdachte was geslagen, zelfs van den verdachte een konijn had gestolen. Het is ons gebleken, dat het konijn door een anderen getuige dan den geslagene was gestolen. Wijl de eerstgenoemde ge tuige al zwart genoeg werd gemaakt, ont lasten wij hem graag van de aantijging, dat hij ook een dief zou zijn. Er werden wel geen namen genoemd in het verslag maar er zijn genoeg ingewijden, die weten, wien het betrof. Bedrog in handel Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdagmorgen terecht de Hoornsche goud en zilverkoopman J. J. V., die met C. Z. te Opperdoes een handeltje in goud en zilver had gedreven en daarbij Z. een koperen ring voor een gouden zou hebben verkocht, Verdachte, die alle schuld van zich trachtte af te schuiven, zei o.a. dat h( reëelen handel had gedrevén. Hij had Z. een doublé ketting verkocht voor 6, hetgeen een paar gulden beneden de waarde was en een gouden tweede-handsch ring van geringe waarde geruild voor een doublé ring. Getuige Z. en zijn vrouw vertelden, dat de koopman den nieuwen ring voor goud had overgedaan en zelfs het „merk" had laten zien. Toen de ring een half uurtje gedragen was, werd hij al zwart. De bewuste ring was ter zitting aanwe zig. „Het lijkt wel een gordijnring", zei de president, mr. Ledeboer, het dingetje om zijn vinger schuivend. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, vond dat het bedrog er nogal dik boven op lag Hij vorderde daarom tegen verdachte, die niet het minste berouw vertoonde, vijf maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Windhausen uit Hoorn, vroeg vrijspraak. 3-— Langestraat Het Onverwoestbare hart van den De rotor van den S.K.A. patentmotor de wereldberoemde Nederlandich» vinding, ook toegepast bij den groot, sten ventilator ter wereld, van de Staatsmijn Hendrik. Slijtage, detecten en radiostoring zijn uitgesloten! De eenige stoizuigermotor met con stant toerental. Laat U vooral demon- streeren boe belangrijk dit is. De officier vond de straf te zwaar. Een koopman uit Grootebroek, de heer K., had in de Wieringermeer een ongeluk- e gehad. Hij reed in zijn auto, tot zijn met gezel hem opmerkzaam maakte op een bloeiend bollenveld. Doordat hij toen opzij keek, ging de wagen wat naar links, met het gevolg, dat een van den anderen kant komende motorrijder werd aangereden. Voor dat feit werd K. door den Helder- schen kantonrechter gestraft met 40 boe te en acht maanden intrekking van het rijbewijs. K. kwam van dat vonnis in hooger be roep. Hij zei de schuld van het ongeval te zijn, maar de straf vond hij te zwaar voor hetgeen hem ten laste was gelegd (overtre ding van de bepaling, dat men niet links mag rijden). De officier vond de straf, mede, omdat K. geheel vrijwillig en tegen den zin van de verzekeringsmaatschappij in, 230 scha devergoeding had betaald aan den motor rijder en diens passagier, ook te zwaar. Spr. vorderde daarom alleen de boete van 40 boete of 20 dagen hechtenis. De verdediger, mr. de Groot, vestigde er de aandacht op, dat K., die al 20 jaar auto had gereden en nog nooit een ongeluk had gehad, alles in het werk had gesteld om de slachtoffers van het ongeval te helpen. Spr. vroeg aan de rechtbank om K. een zoo ge ring mogelijke straf op te leggen. Er kwam geen antwoord en intusschen werd de pink een vaars. In hooger beroep stond terecht de boerin de wed. N. V.-K. uit Castricum, die door den kantonrechter was veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van een pink (een rund in een bepaalden leeftijdsstadium), amdat ze zon der vergunning dat beest in bezit had. De vrouw verweerde zich tegen dat von nis, omdat ze, wetende dat bij een kalf een schets behoort, tijdig 'n aanvrage om een schets bij den betreffenden crisisdienst had ingediend. Ze kreeg echter geen antwoord. Wel vertelde een controleur haar later, dat hij voor haar de zaak in orde zou maken, maar ook daar hoorde ze verder niets van. Nog later had ze, door middel van een aan- geteekenden brief, nogmaals om een ver gunning gevraagd, maar ook toen kwam er geen antwoord en ondertusschen zat ze al twee jaar met het kalf, dat zelfs al geen pink meer was, maar reeds een vaars was geworden. Het beest had ze noodig, om haar veestapel op peil te houden. De officier zei, dat men nu eenmaal geen kalf of pink zonder vergunning in huis mag hebben, weshalve hij bevestiging van het vonnis vroeg. DIENSTNEMEN IN SPANJE BEVORDERD? Veertien dagen geëischt. Voor het Amsterdamgche gerechtshof stonden twee jonge mannen uit Amersfoort terecht, de bouwkundige teekenaar V. A. en de bakker M., die het diestnemen van anderen in het republikeinsche Spaansche leger zouden hebben gevorderd. De rechtbank te Utrecht had beide man nen tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Evenals in eerste instantie hielden zij vol onschuldig te zijn. Wel had den zij met enkele mannen over Spanje gepraat, maar daar was het o(j gebleTT*"" De procureur-generaal zeide, dat het V* de overtreding van een K. B. betreft *t nende op det wet van 8 April 1937 ter hl* vordering van de non-interventie in Sna je. Spr. achtte het vonnis juist gewezen h" requireerde bevestiging, ook wat de straf* maat betreft (veertien dagen gevanaen' straf). 8 De verdediger pleitte vrijspraak. Arrwt 22 November. Hedenochtend is voor den president van de Haagsche rechtbank mr. A s Rueb in kort geding de eerste van m reeks procedures behandeld van „wilde" autobusondernemingen tegen den Staat der Nederlanden op grond dat de minister van justitie busdien sten heefi belet, welke niet door een rechterlijk vonnis zijn verboden. Naar men weet, hebben de Nederland* sche spoorwegen een aantal processen in kort geding gevoerd tegen wilde autobus diensten en stopzetting van dien diensten gevorderd. De president van de Amster- damsche rechtbank heeft de vordering der Spoorwegen toegewezen en een aantal busdiensten verboden. De presidenten van de rechtbanken te 's-Gravenhage, Rotter dam en Arnhem wezen evenwel de vorde ring van de spoorwegen af. Zoo werden sommige busdiensten verboden, terwijl andere, die nog geen veroordeelend of een vrijsprekend vonnis hadden, mochten blij ven doorrijden. De minister van justitie heeft nu on langs aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven achtereenvolgers twee cir culaires gezonden, waarbij hij opdracht gaf ook die autobusdiensten door de politie te doen beletten, welke nog niet door een vonnis tot stopzetting van den dienst waren veroordeeld, doch reden op een traject, waarover tegen een anderen busdienst wel een vonnis tot stopzetting was gevallen, ongeacht waar de onderne ming gevestigd was. Zoo werd Zaterdag ochtend j.1. ook verschillende Haagsche bus-ondernemers belet hun bedrijf uit te oefenen, o.a. ook aan de N.V. Somme- lings automobielbedrijf. Sommelings raadsman, mr. G. de Grooth, stelt zich op het standpunt dat de minister van Justitie ten onrechte de niet-veroor- deelde bussen heeft verboden en dat de staat tegenover Sommeling een onrecht matige daad heeft gepleegd. Voor het geval, dat de minister van Jus titie buiten den formeelen kring van zijn bevoegdheid heeft gehandeld, heeft Som meling, naast den staat, ook minister Go- seling persoonlijk gedagvaard. De N. V. Sommeling eischt, dat ge daagden zich zullen onthouden van ieder ingrijpen of belemmeren van haar bedrijf met een dwangsom van 1000.- voor ie- deren dag. (Zie voor de behandeling van deze zaak Laatste Berichten.) Te koop: Radiokast met toestel en ingeb. electr. gram. motor (110 en 220 Volt) ,ook afzonderlijk. Schuine Hondsbosschelaan J 59, Heiloo Te koop: een soliede gave wasch- machine voor 5.50. Adres HOFSTRAAT 11. Dames- en heeren-, jongens en meis jes-rijwielen 10 en 12 gulden met gar. naaimachines m. gar. vanaf 5 gulden, naaimach. reparatie-inrichting Guus Klünnen, Hofdijkstr. 13 b. d. Emmabr. Bietensnijdcr 12.50, gierpomp f 9.—, motorwielen met banden voor krui- wagenwielen, zeer voordeelig. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Te koop aangeboden: een goed onder houden kinderwagen. Adres: STUARTSTRAAT 74. Te koop uit netten inboedel: prima vast kleed voor 8.50, pracht veerenbed, kamerclosetstoel,- gemakskoffer met pot, Lips brandkastje, ledikanten, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: belastingvrije motoren D.K.W., Gazelle, Simplex. KL. RUITER, Snaarmanslaan 143, Zwaar transportrijwiel 20, dames- rijwiel met torpedonaaf 16, heeren rijwielen met torpedonaaf 9, 12 en 14 gulden, meisjes- en jongensrijwielen 12.50. Nierop, Heerenstr. 10. Tel. 3827. Als nieuw: D. en H. tourfiets, eenige jongens- en meisjesfietsen a 7.50, 9.50, 11.50, heerenf. 11.00, damesf. a 12.50. Te bevr. bij Jaap Schipper, Om val 58 A of Zaterdagav. op de markt. Te koop: 2 persoons opklapbed, 2 fauteuils, haardkachel, waschtafeL PANDER, eerste schuit bij de Scher merpoort. Te koop: haardkachel donkerrood em- met idem onderplaat, keurig onder houden 10, pracht kinderwage 9.50, damesrijw. 15, Godinkache - tje m. pl. 9. LIJTWEG 21, Bergen. Te koop: 4 Verkade's Albums, Len e, Zomer, Herfst en Winter, compleet e in zeer netten staat. Brieven ond letter R 408 bureau van dit blad. Te koop: prima Pfaff hand- en trap naaimachine met garantie voor J Pracht salonkabinet, inzak machine (koopje). Diverse handnaa machines. DEKKER, Spoorstraat s.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6