pe Rijksbegrooting onder de loupe genomen. Sport reinigt alles! ROMAN PARLEMENT Krachtige maatregelen tegen het anti-semitisme geëischt. Een voorspelling van de N.S.B. JeuiCCeim ne Tweede Kamer heeft gistermiddag een anvang gemaakt met de algemeene be- chouwingen over de Rijksbegrooting voor 1939 Het was een kalm begin; er is dan nok 'niets in de politieke sfeer, dat op span ing wijst. En alsof de buitenwacht dat ruikt: er was een matige publieke belang- telling- Weliswaar was de publieke tribune Led bezet, maar dat is ze altijd, nademaal het „binnen" warm en droog is en er be halve' renteniers en gei i nsionneerden in de Residentie nog werkloozen genoeg zijn, die een „middag in de Kamer" nog zoo'n kwade tijdpasseering niet vinden. De gereserveer de tribune is voor ons een betere maatstaf en die was in den aanvang van de verga dering al heel slecht bezet; wat later was het bezoek iets beter, maar groote belang stelling is anders! Dat het achter de ministerstafel evenmin een gedrang was, lag niet aan gebrek aan belangstelling van de bewindslieden die af wezig waren, de heeren Slotemaker de Bruine, Steenberghe en Goseling. Laatstge noemde kwam pas op het einde van den middag, daar hij tegenwoordig was ge weest bij de begrafenis van mr. Besier, oud procureur-generaal van den Hoogen Raad; de beide andere ministers gaven acte de présence bij de viering van het jubileum van de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam. Der gewoonte getrouw er bestaat een enkele uitzondering op begon ds leider der soc.-dem. fractie het groote politieke debat. Ir. Albarda had den indruk, dat de be slissingen in dit kabinet welks positief christelijke grondslag in de practijk z.i. uit niets blijkt slechts moeilijk tot stand ko men. Onlangs nog had de heer de Geer de as ColijnGoseling moeten redden. Als de regeering vraagt welk ander kabinet er dan nog mogelijk zou zijn, wel, de r.k. heb ben samenwerking met de sociaal-democra ten nooit geheel verworpen; die twee be schikken tezamen al over een voldoende meerderheid, terwijl zij in het land de groo te massa der arbeiders achter zich hebben. De r.k. zijn slim; zij houden een achter deur open en oefenen daardoor invloed uit op het andere einde van de as. Aldus onge veer de heer Albarda. Hij verweet de r.k., dat zij waren blijven volharden in steun aan het Kabinet ondanks het feit, dat de heer Colijn c.s. aan de verwachtingen niet hebben voldaan. Te meer maakte de leider der soc.-dem. fractie den katholieken daar van een grief, omdat de regeering nu, door het plan-Westhoff als grondslag voor de werkloosheidsbestrijding op het platteland te aanvaarden, van de juistheid van talrijke punten in het Plan van den Arbeid over tuigd schijnt te zijn geworden. Hadden zij hun, z.i., voor ons volk zoo verderfelijke houding laten varen, dan zou dit veel ellende zijn bespaard gebleven. Het adres der „negen mannen" naar ran- leiding van den toestand van 's lands finan ciën vond de heer Albarda onbegrijpelijk; men moet toch wel heelemaal onbekend zijn met de nooden der menschen om te verkla ren dat het Nederlandsche volk „in al zijn geledingen" op te grooten voet leeft. Doch dit terloops. Met de voornemens der regee ring inzake een nieuwe belasting van 2 pCt. van de loonen kon de heer Albarda zich in het geheel niet vereenigen. Deze heffing toch zal de consumptieve kracht van ons volk doen afnemen, terwijl er alles, juist met het oog op de bestrijding van de werk loosheid, aan gelegen moet zijn om de koop kracht te vergrooten. Van de wenschen welke de soc.-dem. ken baar maakten, noemen wij hier nog verklei ning van de leerlingenschaal en een tijde lijke ouderdomsvoorziening, welke zij op het oogenblik urgenter achten dan bijzon dere maatregelen voor de groote gezinnen. Zeer betreuren zij het, dat bonafide pacifis tische vereenigingen voortaan voor ambte naren verboden zullen zijn, alleen omdat de regeering betrekkingen met extremistische groepen aanneemt; waarvan intusschen, vol gens den heer Albarda, niets vaststaat. Veeleer dan tegen pacifisten op te treden is het z.i. noodzakelijk maatregelen te tref fen tegen het zich hier verbreidend mensch- onteerend anti-semitisme. Hij vroeg waar om de desbetreffende bepalingen iegen be- leediging van volksgroepen niet meer wor den gebruikt. Dr. Deckers aan 't woord. Dat was ook het slot van de rede van dr. Deckers, den oud-minister, die met haast nog meer nadruk dan de heer Albarda krachtig optreden tegen het voortwoeke rend anti-semitisme verlangde; dit noemde hij „onmenschelijk, onchristelijk en on-Ne- derlandsch". Nu we toch de rede van den tegenwoordigen leider van de r.k. fractie hebben genoemd, zullen we deze maar tege lijk afdoen, ofschoon ze de laatste van den middag was. De katholieken staan loyaal tegenover het kabinet. Met verscheidene van de voorgestelde maatregelen zunnen zij zich vereenigen. Uit staatsrechtelijk oog punt vond dr. Deckers het niet onbedenke lijk dat de regeering het geven van nadere inlichtingen omtrent diverse aangelegenhe den liever wil uitstellen tot de desbetreffen de hoofdstukken van de begrooting; de Ka mer heeft recht op een vlotte verstrekking van door haar verlangde gegevens en van de zijde der regeering wordt niet steeds met de noodige zorg overeenkomstig de con- stitutioneel-parlementaire gebruiken gehan deld. Weliswaar had de Millioenennota op enkele punten opheldering gebracht, waar de Troonrede uitzichtsloos was, zooals bij voorbeeld over het plan-Westhoff, maar ge heel tevreden bleek de heer Deckers toch niet. Ook zijn fractie heeft haar dringende wenschen met betrekking tot de leerlingen- schaal en het teveel aan onderwijzers, met het oog waarop de opleiding gedeeltelijk stop zou moeten worden gezet (in de eerste plaats voor het staatsonderwijzersexamen). Dan zou er in de onderwijsbegrooting ruim te moeten worden gevonden voor een betere salarieering van de jonge onderwijzers van 18 tot 21, 22 jaar, die nu voor niets of voor een schijntje aan diverse scholen werken. Volgens de meening der kath. fractie zijn er in het algemeen te veel arbeidscontractan- ten in 's Rijksdienst. De Rijkscommissie die plannen voor de bestrijding van de jeugd werkloosheid onderzoekt, moet met haar ar beid spoed betrachten. De heer Deckers zag tusschen de finan- cieele politiek der regeering en haar sociaal- economische politiek in strijd met den heer Albarda geen tegenstelling en met betrekking tot de ontwikkeling van de conjunctuur was hij gematigd optimistisch. Hij had nog eenige speciale wenschen, bijv. een oplossing van de kwesties met Begrafe niswet en Zondagswet, en het opnemen van loonbepalingen in de collectieve contracten voor bestekken voor militaire werken. De verwachtingen van het plan-Westhoff lijken ons, blijkens diverse vragen van dr. ueckers, in de kath. fractie niet geweldig hoog gespannen, maar zij beschouwt het toch als een ernstige poging om de werk loosheid op het platteland op te heffen; voor de steden zal een werkverruiming met be hulp van het werkfonds noodig zijn, waar aan de regeering reeds denkt. De twee andere sprekers. De andere sprekers van gistermiddag wa ren de heeren de Marchant et d' Ansem- bourg (n.s.b.) en Kersten (s.g.p.) De voor zitter der nat.-soc. fractie stelde de regee ring in alle opzichten in gebreke en wensch- te dat Nederland zoo gauw mogelijk uit den Volkenbond zou gaan, waarvoor de contri butie weggesmeten geld is. Hij kwam op te gen „ambtenarenverboden" voor n.s.b. en nat. jeugdstorm. Noch in financieel, noch in economisch opzicht is het voor ons land be ter geworden. Er is een gemis aan vertrou wen in de regeering, waarvan ook het adres van de „captains of industry" (dat der ne gen mannen), blijk geeft. Tenslotte ging de heer d'Ansembourg te keer tegen de r.k. staatspartij, het politieke christendom in het algemeen en het „politieke katholicisme" in het bijzonder, dat hij een rol voorspelde als van de zusterpartij in Oostenrijk. In de toe komst van de n.s.b. had de heer d' Ansem- bourg alle vertrouwen en snaaksch liet hij er op volgen: „De heer Colijn behoeft niet naar München te vliegen, gelijk de heer Cham- berlain, de weg naar Utrecht is veel ^kor ter!" Een opmerking die nogal vroolijkheid te weeg bracht. In de rede van den heer Kersten (s.g.p.) hebben we geen enkel nieuwe element, ver geleken bij die van het vorige jaar kunnen ontdekken. Dat het land, volk en regeering zoo slecht gaat, wijten de staatkundig gereformeerden aan het loslaten van Gods woord en Gods wet. Daarop kregen de katholieken ervan langs en werd den anti-revolutionnairen en chr.-hist. wederom hun heulen met Rome verweten, terwijl zij er blind voor blijven, dat het den katholieken om de macht te doen is. Het regeeringsbeleid in financieel en economisch opzicht is een en al teleur stelling; nog altijd volhardt de regeering bij de zoo verderfelijk geachte landbouwcrisis- politiek en de knechting van de particuliere bedrijven, en bij de sociale verzekering, die zware lasten op het bedrijfsleven legtv En met de nat.-socialisten was ds. Kersten het eens, dat we maar zoo gauw mogelijk uit den Volkenbond moesten trekken, waarin de partijen hier te lande te vergeefs ver trouwen hebben gesteld, en dat kost ons nu millioenen en millioenen voor de defensie in korten tijd. Wilde autobussen. In den aanvang der vergadering heeft de heer Woudenberg (n.s.b.) een interpellatie aangevraagd over het optreden van den mi nister van justitie tegen de wilde autobus- diensten. Hedenmiddag zou hierover vóór de hervatting van algemeene beschouwin gen worden beslist. Voetbal OM DEN GOUDEN ONAFHANKELIJK HEIDSBEKER. Onder voorbehoud, dat van Male en van Heel in het Rotterdamsch elftal zullen spe len, is het Bondselftal door de keuze-com missie van den K.N.V.B. voor den Zondag 20 November te Rotterdam te spelen wed strijd om den Gouden Onafhankelijkheids- beker als volgt samengesteld: Dijkstra (ZFC) Weber Caldenhove (AGOVV) (DWS) Paauwe Anderiessen Roelofs (Feijenoord) (Ajax) (GoAhead) v. d. Veen de Vroet (Heracles) (Feijenoord) Drager Dumortier de Harder (DWS) (DOS) (VUC) Reresves: Dommers (VUC), Been en Blom vliet (beiden Ajax) en var. Leur (DOS). Schaken HET A.V.R.O.-TORNOOI. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de tweede ronde van het A.V.R.O.-schaak- tornooi luiden: KeresBotwinnik X- OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN Donderdag 10 November. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. (8.15 Ber.) 10. Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 10.35 Omroeporkest. (In de pauze causerie: Waarom is er onrust in Palestina?, 12.15 Ber.) 12.30 Het Avro-Amusementsorkest. 1.15 Avro-Aeolian-orkest m. m. v. soliste. 2.Voor de vrouw. 2.30 Cellovoordr. 3.Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gr.pl. 4.Voor de zieken. 4.30 Orgelspel. 5.Week- Kaleidoscoop. 5.20 Gelukwenschen. 5.30 De Twilight Serenaders en gr.pl. 6.30 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Het Avro-dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.ANP-ber., radiojournaal; mededeelingen. 8.20 Het Concertgebouw-orkest m. m. v. soliste. (In de pauze causerie: Shaw over Beethoven). .0.35 Gr.pl. 10.45 Schaaknieuws. 11.ANP-ber., hier na het ensemble Friedl Schick, m. m. v. soliste. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2.—12.— 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12. Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.—1.20 Gr.pl. 2.2.55 Handwerkuurtje. 3.Zang, piano en gr.pl. 3.45 Ber., bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gr.pl. 6.30 Causerie over tomaten. 7.Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Gr.pl. 8.— ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Orgelspel. 9.Causerie over de beteekenis van de Christ.-soc. be ginselen voor deze tijd. 9.30 Christ. Radiokoor en gr.pl. 10.ANP-ber., act. progr. 10.30 Sonora-kwintet. 10.45 Gymnastiekles. 11.Verv. concert. 11.40 Gr.pl. Ca. 11.5012. Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.45 Gr.pl. 12.05 Orgelspel mmv. solist. 12.50 Gr.pl. 1.20 Orgelspel. 1.50 2.20 Ch. Ernesco en zijn kwintet en solist. 3.15 Deel. 3.35 Gr.pl. 3.50 Po pulair concert. 4.205.Viool en piano. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Gr.pl. 5.50 Fred Hartley en zijn sextet en solist. 6.20 Ber. 6.40 Voor de boeren. 7.BBC-orkest mmv. solist. 7.50 Radiotooneel met mu ziek. 8.50 The Mediterranoan, The Adriatic, causerie. 9.20 Ber. 9.45 Victor Silvester en zijn dansorkest. 10.20 Korte kerkdienst. 10.40 Uit Amerika: Mainly about Manhattan, causerie. 10.55 Nadia Boulanger s vocaal ensemble en het Boyd Neel Strijkorkest. 11.25 Jack Chapman en zijn Band en solisten. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.—, 10.—, 11.20 en 12.30 Gr.pL 12.35 Zang. 1.05 Het Marlev-orkest. 2.40 Gr.pl. 2.45 Pianovoordr. 2.50 en 3.30 Gr.pL 5.25 Kamermuziek. 6.35 Zang. 6.50 Gr.pl, 7.20 Het Giardino-orkest. 8.05 Gr.pL 8.35 Zang. 8.50 Symph.-concert. 10.50—11.20 Gr.pL KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pL 6.30 Het Omroeporkest. 7.50 Militair orkest. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Omroeporkest. 1.30 Vroolijk concert. 2.50 Gr.pL 3.20 Omroep- kleinorkest. 5.50 Meisjeskoor. 6.10 Verzoekconcert. 7.30 Omroeporkest en solisten. 9.35 Gr.pL 9.50 Kurt Rehfeld en zijn orkest, boerenkapel en solisten. 11.20—2.20 Nachtcon cert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M:: 12.20 en 1.30—2.20 Gev. progr. 5.20 Omroepsalonorkest en gr.pl. 6.50 en 7.23 Gr.pL 8.20 Omroepsalon orkest en radiotooneel. 9.20 en 10.30 Belgisch Nat. orkest en solisten. 10.50—11.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr. pi. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 —2.20, 5.20, 6.35 en /.35 Gr.pL 8.20 en 9.35 Omroeporkest en koor. 10.30 —11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Interview en deel. 8.Om roeporkest mmv. solist. 9.20 Ber. 9.50 Triocncert. 10.05 Ber. 10.20 11.25 Gr.pL GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Radio PTT Nord 9.20—11.20, Parijs Radio 11.20—13.05, Brussel VI. 13.05— 14.20, Danmark. Radio 14.2014.40, Parijs Radio M.4015.20, Keulen 15.20—17.20, Brussel VI. 17.20— 19.Beromunster 19.19.30, Mün chen 19.30—20.20, Brussel Fr. 20.20 —21.20, Keulen 21.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.05, Droitwich 12.0514.20, Lond. Reg. 14.2015.50, Droitwich 15.50—16.20, Lond. Reg. 16.20—17.20 Droitwich 17.2018.40, Brussel Fr. 18.4019.Droitwich 19.24. Lijn 5: Diversen. CapablancaAljechin afgebroken in be teren stand voor Aljechin. ReshevskyFine 01 EuweFlohr 10 De stand luidt: 1. Fine 2 punten; 2. Euwe \lA pt.; 3. Keres 1 pt.; 4. en 5. Aljechin en Capablanca, beiden y. pt. plus 1 afgebroken partij; 6, 7 en 8: Flohr, Botwinnik en Reshevs ky, ieder y pt. Kolven WEDSTRIJD TE BINNENWIJZEND. In de kolfbaan „De Zeven Groene Boo- men" te Binnenwyzend werd ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van de kolf- club „De Roos" een vierdaagsche kclfwed- strijd gehouden, waarvoor veel belangstel ling heeft bestaan. De uitslag van dezen geanimeerden wed strijd was als volgt: Gummiballen. Eerste klasse: le pr. K. de Vries, Onderl. Genoegen, Hoogkarspel, 142 pt.; 2e en 3e prijs gedeeld door W. Visser te Spanbroek, De Vier Eenen, en D. Desmeth, Sta Vast, te Grootebroek, met 141 pt.; 4e pr. A. Houter, Aan is Winst, te Venhuizen met 137 pt. Tweede klasse: le pr. Jb. Brander, Onderl. Genoegen, Hoogkarspel, 141 pt.; 2e en 3e pr. gedeeld door W. Zwaan, de Vier Heemskin deren te Wognum en C. van Beusekom, Cen traal, Alkmaar, 139 pt.; 4e pr. P. Kist, Vrien denkring, Noordscharwoude, 137 pt. Eerste serieprijs J. Dekker, Onderl. Genoegen, Hoogkarspel, 49 pt. Derde klasse: le pr. K. Groot, De Roos, Binnenwijzend, 136 pt.; 2e pr. K. Kistema- ker, K. V. P. Barsingerhorn, 131 pt.; 3e pr. S. Dekker, De Vier Heemskinderen, Wog num, 125 pt.; 4e pr. E. Talsma, id„ Wognum, 121 pt.; Eerste serie: C. Kloek, De Roos, Bin nenwijzend, 46 pt. Sajetballen. le pr. Joh. Dil, Mik Wis, Koog aan de Zaan, 135 pt.; 2e pr. J. A. Schenk, Barsingerhorn, te Barsingerhorn, 131 pt.; 3e pr. J. G. van Tongeren, Togido, Krommenie, 123 pt.; Eerste serie: J. J. Bog- te, Togido, Krommenie, 38 pt. Aan dezen wedstrijd was een 50-slagen- wedstrijd voorafgegaan, waarvan de uitslag als volgt was: Eerste klasse: le pr. H. Vis ser, Spanbroek, 510 pt.: 2e pr. J. Goet, Alk maar, 490 pt.; 3e pr. D. Desmeth, Boven- karspel, 468 pt. en A. Houter, Venhuizen, 468 pt. Serieprijs P. Molenaar, Zuidschar- woude, 106 pt. Tweede klasse, le pr. C. Rolff, Alkmaar, 475 pt.; 2e pr. J. Zwagerman, Oosterblok ker, 454 pt.; 3e pr. C. van Beusekom, Alk maar, 453 pt.; Serieprijs W. Zwaan, Wog num, 103 pt. Derde klasse, le pr. R. Zilver, Binnen- wijend, 442 pt.; 2e pr. K. Palenstein, West woud, 434 pt.; 3e pr. P. Schipper, Koog aan de Zaan, 402 pt.; Serieprijs D. Schipper, Koog aan de Zaan en D. Schuitemaker, Bin nenwijzend met 94 pt. iUit het Engelsch [door W. A. C. 21) „Dat is dan ook 't geval. Verliefde men- schen zijn hun evenwicht en gevoel voor Perspectief kwijt en geraken dus in een rampzaligen toestand, waaruit ze zich zelf met meer weten te redden!" Hij keek haar met aan. „Waarom zeg je „rampzaligen toestand". uT" me alt«d Sezegd, dat 't de eenige are zaligheid ter wereld is". Ze sloeg haar Riaj28 .°°8en zacht naar hem op een eung doorliep hem en zich tot haar ^ndende, zei hij: 'eWe is een dronkenschap der zinnen iets, dat een beetje hooger staat dan het dieren, omdat wij er iets betoo- hetzelld "n mengen maar overigens is 't „H°g afschuwelijk! Ik weet zeker, dat er 8 een andere soort' liefde bestaat". w'n ®arvan ben ik niet zoo zeker tegen- eeri=„u? ,n'et- Jij zult zeker wel dikwijls NP ,!ïebben verliefd te zijn!" m" p°' ..zei ze verontwaardigd. „Tal van ik heh" Z1^ yerliefd op me geweest maar booit iets voor een van hen gevoeld." Met een eigenaardigen blik in zyn oogen vroeg hij: „Is er nooit een moment geweest, dat je iets hebt gevoeld toen een man je kuste? Nooit „Zeker by die gelegenheid was ik woedend „Nu, dat is beter dan niets". En peinzend vervolgde hy: „Er zijn natuurlijk gevallen van oprechte liefde. Ik ken bijvoorbeeld een Fransch geleerde en zijn vrouw ze trouw den heel jong. Zij was om en bij twintig; hij was ouder. Ze waren arm, zoodat ze al het daaruit voortvloeiende leelyke en al de il lusie-benemende gevolgen het hoofd moes ten bieden. In dien tijd van armoede kregen ze tal van kinderen later werd succes en roem hun deel maar zij bleven elkaar onder alle omstandigheden tot het eind van hun leven hartstochtelijk liefhebben, zoo dat, toen zij oud waren, hij een uur na haar dood van verdriet stierf. Een hunner zoons was minister in Frankrijk tijdens den oorlog. Bij hen was liefde iets heiligs. Zoo'n vurige liefde zou geen modern, zeer in trek zijnd meisje kunnen geven." Er lag onbewust in zijn stem iets gering schattends. Het deed Laline pijn en op vliegende, zei ze: „Omdat geen moderne man dat waard is". „Dat kan zijn maar in geestelijke din gen is 't de vrouw, die leiding moet geven. De meesten harer geven den indruk, dat ze maar weinig waard zyn op dat gebied Laline brandde van toorn. Verlegenheid, vernedering en allerlei emoties, waaraan ze niet gewoon was en die geen enkele man haar tot nu toe had doen doorstaan, maak ten zich van haar meester. „Dat zeg je omdat je denkt, dat ik Hij viel haar in de rede: „Ik sprak in algemeenen zin maar je beminnelijke sexe beschouwt altijd iemands opmerkingen als persoonlijk." „Omdat, als die „iemand" een beetje goe den smaak had, hij geen algemeene opmer kingen zou maken, die betrekking konden hebben op een hem bekend geval, waarbij het meisje, waarmee hy- sprak, was be trokken." David schrok. Dit was waar de lo gische waarheid, uitgesproken door dit aanbiddelijke, kleine ding, waarvan hij niet gedacht had, dat 't ook maar de geringste gave van redeneeren bezat. Die kleine lie veling! Zyn cynisch gelaat werd een en al glimlach. „Je hebt volkomen gelijk. Ik ben op mijn vingers getikt en ik vraag vergiffenis voor mijn slechten smaak, maar om niet langer onduidelijk te zijn, zeg ik je, dat ik je vol strekt niet van weinig waarde acht; ik ben alleen maar van oordeel, dat je een voort brengsel bent van ons sociale systeem je bent v/at men noemt een „Amerikaansche schoonheid" èn geen roode Provence-roos, die in een beschutten tuin groeit." „Misschien zyn we in ons binnenste alle maal hetzelfde." „Misschien." Hierna werd hun toon vriendschappelijker. Laline's verstand zei haar niet steeds voort te gaan met kibbelayjen en bokspartijtjes, omdat ze die toch niet zou winnen en omdat ze zich liever hield bij het soort gesprekken, waarmee ze wist, dat ze aantrekkelijk kon zyn. Dat was de reden dat David, tegen den tijd dat zij Amiens bereikten, tot zich zelf zei, dat het hem speet, haar te hebben ge zegd, dat hij haar niet eerder zou kussen dan als ze er om vroeg want hy begon een krankzinnige lust te krijgen haar tel kens te kussen. Hij zou het er dus op moeten toeleggen, dat ze er om vroeg. Daarom gedroeg hij zich vriendelijk en zacht en zorgzaam, zoo dat, toen zij stilhielden voor het hotel du Rhin, Laline sidderde van heerlijke emotie. Zij vernam, dat Fergusson de kamers te legrafisch had besteld en dat men hen ver wachtte. Die van Laline waren op de eerste ver dieping en gaven uitzicht op den tuin en een groote plataan. Het waren heel gewo ne, leelijke kamers Van een Fransch klein- steedsch hotel, met een geelbruin, mosterd- kleurig gestreept behang. Toen ze in den spiegel boven den schoor steen keek, zag ze haar eigen glinsterende oogen en gloeiende wangen en verbaasde er zich over, dat die er anders uitzagen dan gewoonlijk haar gansche gelaat was anders. Elke vrouw, die verliefd is geweest of 't nog is, zal wel weten wat Laline gevoelde! en ook wat die eigenaardige golven van emotie waren, die als het ware elkaar over haar geheele wezen achterna jaagden. Inmiddels bestelde majoor Lamont be neden in het restaurant de lunch. Op dit gebied was hij volleerd. Instinctmatig raadde hij, wat Laline lekker zou vinden en alles stond voor haar klaar: de sau- terine stond in ijs en de hors-d'oeuvres wachtten. Hij slenterde naar de hall, waar de trap was en ontmoette haar, terwijl ze die af daalde. „De kellners zullen denken, dat we een paartje zijn op hun huwelijksreis en daar om zullen ze wel ontzaglijk vriendelijk zijn. Maar we zijn ook op onze huwelijks reis voor vandaag!" Wat waren ze vroolijk! Nu hij vriende lijk en prettig tegen haar was, bloeide Laline in heerlijke schoonheid weer op en David dacht aan den namiddag, als ze buiten weer alleen zouden zijn. Plotseling viel haar blik op de kale deur naast hen vol met gaten. Ze stond op en las, wat er in Fransch en Engelsch op de koperen plaat stond gegraveerd: „Deze deur blijft een herinnering aan het bombardement in April 1918". „Merkwaardig!" riep ze uit. „Te denken dat het pas drie jaar geleden is, dat de menschen, die hier zaten, zooals wij, door kogels getroffen hadden kunnen worden!" „Ja, het is voor iedereen, die niet in Frankrijk is geweest, ontzaglijk moeilijk te beseffen, wat de oorlog is geweest Haar gezicht werd peinzend. Ze bedacht, dat als ze hem toen had gekend en liefge had zooals thans, hoe martelend haar angst zou zijn geweest, wetende dat hij in voort durend gevaar verkeerde. Zij dacht aan hem hy aan haar. Hij zei tot zich zelf, dat hij in zijn gansche leven nergens zoo'n mooi meisje had ge zien als Laline, niemand, die zoo verruk kelijk, zoo aanbiddelijk was. Ja als hij weer terug was, moest hij haar leeren war liefhebben was waarachtig liefhebben! (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7