SAMBO DE OLIFANT $cof)inciaal Tlieuws £achtoaaet JCeck School ucqedijke. Stand CASTRICUM TEXEL OUDE NIEDORP LANGENDIJK BERGEN SCHAGEN NOORDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE OUDKARSPEL SCHAGERBRUG HEILOO ZIJPE r TWEEDE BLAD. L.T.B.-vergadering. Heftige discussies over het collectief contract. Onder leiding van den voorzitter, den heer P. de Wildt, heeft de L.T.B. een ver gadering in de zaal van den heer Borst ge houden, waar een heftige discussie heeft plaats gevonden tusschen den voorzitter, en den geestelijken adviseur, kapelaan Berg man, die met vuur het collectief contract verdedigd heeft. De voorzitter deelde mede, dat de voor zitter der r.k. arbeidersorganisatie spr. met drie politierapporten bij het college van B. en W. heeft aangeklaagd, en hij nu bij dat college is uitgenoodigd om zijn standpunt te verdedigen. Wie, aldus spr., kan op zoo'n manier nog samenwerken. Kapelaan Bergman, de geestelijke advi seur van den L.T.B., verdedigde met vuur het collectief arbeiderscontract want er zit veel goeds in. De arbeiders hebben recht op een mensch- waardig bestaan. De voorzitter zei, dat het bekend is, dat de meeste werkgevers zich niet aan het contract hebben gehouden, maar de arbeiders gaan zelf ook niet vrij uit, want ze melden zich onder het loon aan. Kapelaan Bergman meende het voor de arbeiders te moeten opnemen door te ver klaren, dat men toch moest begrijpen hoe moeilijk het voor de arbeiders is om b.v. naar de werkverschaffing gestuurd te wor den, ver van hun gezin, in den vreemde en het dus te vergeven is, als deze, om in hun gezinnen te blijven, hun diensten ko men aanbieden voor minder dan het con tractloon aanwijst. Men moet een weg zoe ken om tot elkaar te komen, dat is waardi ger en christelijker. (Applaus.) De voorzitter vroeg de machtiging de vier arbeidersorganisatiebesturen uit te noo- digen tot een gemeenschappelijke confe rentie. Dit voorstel werd aangenomen. De diepspitregeling werd aangenomen, doch met eenge wijziging zooals B. en W. dit wenschen. Hierna hield de heer S. Zuurbier uit Eg- mond-Binnen een causerie over de t.b.c.-be- strijding, die onder applaus eindigde. Den leden werd aangeraden zich aan te sluiten bij de Eersteling te Alkmaar. In de rondvraag kwam de vastelasten- kwestie nog ter tafel, en deelde de voorzit ter mede, dat wat Castricum betreft, er voor de 25 aanvragers goede kans bestaat dat hun aanvragen nagenoeg volledig zullen worden toegewezen. Hij kon nog zeggen, dat de tuinderssteun met vermoedelijk 1.50 a 1.75 per week vanaf 1 Juni zou verhoogd worden en dat de firma Krol te Alkmaar, een vordering tot een totaal bedrag van 2700 heeft laten vallen. Castricum staat er bij den consulent niet slecht voor. Propaganda voor Luchtbescherming. Deze week worden op bijna alle dorpen van dit land propaganda-lezingen gehouden door den heer Wijma, propagandist en ten toonstellingleider van de „Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming". Maandagavond werd in hotel „Texel" te Den Burg de eerste dier lezingen gehouden. De zaal was goed bezet. Met de grootste belangstelling werd de lezing van den heer Wijma gevolgd. Op waarlijk onderhoudende wijze wist spreker zijn gehoor te boeien, alle inlichtingen wer den verstrekt over wat men behoort te doen en te laten bij luchtaanvallen. De verschil lende soorten van bommen werden bespro ken en de speciale maatregelen, die men bij het neervallen hiervan nemen moet, naar voren gebracht. Uit het gesprokene kon men duidelijk op maken, dat men bij luchtaanvallen niet direct ongerust behoeft te zijn, vooral niet in ons guur klimaat, als de noodige voor zorgsmaatregelen maar genomen worden. Reeds gedurende den avond gaven vele personen zich als lid der vereeniging op. Ouderavond. Maandagavond vond in een der lokalen van de openbare lagere school de tweede jaarlijksche ouderavond plaats. De voorzitter deelde mede, dat de school reisjes, vooral dat naar Amsterdam, bijzon der goed zijn verloopen. Door hem werd bij vele ouders huisbezoek gedaan, ten einde hen op te wekken hun kinderen naar den cursus voor herhalingsonderwijs te sturen. Het resultaat is geweest, dat 20 deelnemers zich opgaven. Er wordt goed gewerkt en de geest is goed. Wat de tandverzorging betreft, zeide spr. dat de tandarts in Januari weer zal komen. De voorzitter zeide, dat de tandarts het op prijs stelt, dat de ouders hun kinderen een briefje meegeven. Ook de melkvoorziening is weer in wer king getreden. Van het gemeentebestuur is een aanbie ding gekomen om aan de kinderen gratis bloembollen enz. te verstrekken, welke aan bieding dankbaar is aanvaard. In het voor jaar zal er dan een 'entoonstelling van wor den gehouden. Besloten werd het Sint Nicolaasfeest weer in denzelfden geest als het vorig jaar te houden. Besloten werd tevens in de toekomst het aantal leden van de commissie wederom op 5 te brengen. Na de pauze hield de voorzitter een inlei ding over de rapporten. Spr. gaf o.a. een uitvoerige uiteenzetting van de cijfers die voor de verschillende vak ken worden gegeven en nam alle vakken onder de loupe. Hierna kreeg juffr. Mallet het woord, die een stuk voorlas uit het bekende boek „Bartje". Bjj de rondvraag drong de heer Persijn er op aan dat de oudercommissie in samen werking met ,,'t Skarpet" in den zomer eens per week een zwemleeraar laat komen. Nog geen reden tot blijdschap. De verhoudingen aan de Langendijker groentenveilingen zijn nog niet van dien aard, dat van eenige verbetering van den toestand kan worden gesproken. De tuin ders zijn voor het grootste gedeelte bezig met het thuishalen van den oogst. De aan voeren aan de veilingen zijn dan ook niet groot. Nochtans kan men niet van stijgende prijzen spreken, zooals gewoonlijk 't geval is, wanneer het aanbod afneemt. Met de af neming van het aanbod is klaarblijkelijk ook de vraag minder geworden. De prijzen van de verschillende koolsoorten zijn aan den lagen kant. Voor roode kool besteedde men tot maximum 2.50 en 2.60 per 100 K.G. Een groot gedeelte van den aanvoer kon echter niet meer maken dan 2 per 100 K.G. Er wordt den laatsten tijd heel wat minder goede kwaliteit aangeboden, d.w.z. geen prima waar, doch zoogenaamd tweede soort, welke ook nog voor export kan worden gebezigd. De vroege witte kool voor zuurkool, welke in de voorafgaande week iets beter kon worden afgezet dan gewoonlijk was nu weer heel slecht te plaatsen. Er blijft een belangrijk percentage onverkocht. De overi ge partijen konden uiteraard niet veel hoo- ger dan den minimumprijs opbrengen. Voor gele kool was de belangstelling ook niet groot. De alermooiste partijen werden be taald met 1.80 en f 2, doch dit waren slechts enkele uitzonderingen. De overige sorteeringen kunnen het veelal niet verder brengen dan 1.50. Ook voor minder gaat vrij veel van de hand. Deensche witte kool bracht zeer lage prij zen op. Wij noteerden voornamelijk vanaf den minimumprijs tot 1.50 per 100 K.G. De uienprijzen hebben zich het best kun nen handhaven. Bij dit artikel was zelfs een kleine stijging in de prijzen te constateeren. De middelsoort bracht van 3.40 tot 3.80, en een heel enkele maal 4 per 100 K.G. op. Vergeleken bij verleden jaar, toen wel 9 per 100 K.G. werd besteed, is dit nog geen hooge prijs, maar toch gelooven wij, dat dit ongeveer loonend is. En dit zal dan onge veer het eenige product met een loonende exploitatie zijn. Misschien dat ook de peen- prijzen thans voldoende zijn om een „bouw" te geven. De laatste dagen liepen de prijzen voor dit product echter weer terug. De noteeringen hiervoor loopen nogal uiteen. Van 1.60 tot 2.50 werd er voor besteed. Esperantofilms. Maandagavond vertoonde de heer Rave- stein uit den Haag een viertal Esperanto films in het Dorpshuis voor de leden der Nederlandsche Esperantisten Vereeniging „La Estonto Estas Nia". Na een welkomst woord van den voorzitter der afdeeling Ber gen, den heer Graftdijk, verklaarde de heer Ravestein eerst, hoe het maken van ama teurfilms zijn belangstelling had gewekt, nadat hij zich vroeger reeds lang met de gewone fotografie had beziggehouden. De spreker, die bijna alle landen van Europa bezocht heeft, bezit door zijn films een schat van herinneringen aan de vele mooie streken, die hij heeft gezien, doch tevens een prachtig propagandamiddel voor Espe ranto, daar alle films voorzien zijn van Esperantotekst. Bij de eerste film „Door Scandinavië" aanschouwde men het Zweedsche natuur- Een leger van meer dan 100.000 actieve Ivonol-schyi^ J met Ivorol reinigend door tot in de gevaarlijke schuilhoekjes tusschen tdnde" en kiezen en in de on tandpasta niet kom,. Zoó voorkomt U tandbederf. Tube 60-40-25 ct, ^gchu schoon, de rijke ijzerertsmijncn cn het inte ressante leven der Laplanders in het hooge Noorden. De tweede film gaf niet minder mooie na- tuurtafreelen te zien, doch thans in Oosten rijk met zijn prachtige berglandschappen. Hierop volgden „Londen en Schotland" met mooie beelden van de metropool en het woeste Schotsche bergland met zijn talrijke watervallen en stroomversnellingen. Bij alle films genoot men tevens van de verschillende nationale kleederdrachten, omdat een gedeelte was gewijd aan de inter nationale Esperantocongressen, die de film operateur in die landen had meegemaakt. Dat ook ons eigen land zijn mooie kleeder drachten en schilderachtige plekjes heeft, bleek uit de laatste film „Volendam", waar mee de heer Ravestein een tweeden prijs behaalde in een rationalen wedstrijd. Alle films verraadden den fijnen smaak, de liefde voor de natuur en de bekwaam heid van den filmfotograaf, zoodat alle aan wezigen ontroerd waren door het vele schoons, dat zij gezier. hadden. Een hartelijk woord van dank door den voorzitter en een krachtig applaus toonden, hoezeer men het door den heer Ravestein gebodene op prijs had gesteld. Jubileum. Vrijdag zal de Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging Schagen 12 jaar bestaan. Dien dag jubileert tevens de penningmeester dezer vereeniging, de heer Jb. Burger. Het is juist de heer Burger geweest, die destijds het initiatief nam tot oprichting van deze zoo hoogst noodzakelijke vereeniging. Na eenigen tijd werd bij de vereeniging te Schagen als onderdeel bijgevoegd de geheele Wierin- germeer. Wij kunnen den heer Burger dankbaar zijn voor zijn aandeel in dit sociale werk aan de gemeenschap be wezen. Herdenkingsbijeenkomst. In de Ned. herv. kerk alhier werd Maan dagavond een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de hervorming. De bijeenkomst, welke door een zeer tal rijk publiek werd bijgewoond, werd ge opend door ds. Bloemhoff uit Heiloo, die over de conferenties voor niet-katholieken sprak. Hierna zong men gezamenlijk Gez. 16 1, 2 en 4. Dr. D. A. v. Krevelen, em.-predikant te Hil versum, hield 'n rede over „Het gevaar dat ons dreigt", een pro-protestantistische rede, waarin spr. het werk van de Evangelische Maatschappij naar voren bracht. Spr. ging uitvoerig de beteekenis der R.K. kerk na. Tot slot, na de medewerkers aan de hervorming te hebben herdacht, citeerde spr. een uitspraak van een der voorvechters, Gustaaf Adolf, waarin wordt gezegd, dat het met jret protestantisme is, alsof het ronddob bert op een woeste zee, bedreigd door een zwaren storm. Laat ons allen zorgen, dat het schip van het protestantisme in veilige ha ven komt. Spr. wekte op, dit werk te steu nen, door fiere, trouwe en oprechte pro testanten te zijn, om der waarheid en der vrijheidswil. Ds. Bloemhoff heeft de bijeenkomst ge sloten. Rijkssteun voor 1937. De regeering heeft het bedrag van de rijksbijdrage in de huishouding der ge meente over het dienstjaar 1937 vastgesteld op een bedrag van 17.605.60. Het trawl-visscherijbedrijf. De organisaties van werknemers in het trawl-visscherijbedrijf te IJmuiden, hebben het collectief contract 1938, dat bij gebreke van opzegging ook voor 1939 onveranderd van kracht zou zijn, opgezegd tegen 1 Januari 1939. De eerste bespreking met de vereeniging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden over het nieuwe contract heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De organi saties hebben in de gehouden conferentie den eisch gesteld van uitbreiding der be manning, om een einde te maken aan ar beidstijden van twee etmalen achtereen, zooals die thans geen uitzondering zijn. Andere eischen zijn niet gesteld, noch be treffende de loonvoorwaarden, noch betref fende de arbeidsvoorwaarden. De reeders staan op het standpunt, dat de uitkomsten van het bedrijf geen enkele verzwaring van lasten toelaat en dus ook geen uitbreiding der bemanning, welke ongeveer 100.000 per jaar zou kosten. De organisaties stellen thans hun leden, naar gelang zij uit zee komen, in de gele genheid hun meening te doen kennen. De in beslag genomen distilleerketel. Ten aanzien van den in beslag genomen distilleerketel bij den heer IJ. K. in de Koog- en Bleekmeerpolder vernemen wy nog, dat de ketel werd aangetroffen op den zolder van het gebouwtje, waarin het ge maal is ondergebracht. De heer K. was nog niet zoo lang met de vervaardiging van ge distilleerd bezig. Het zal misschien ongeveer een maand zijn. Motorfiets in brand. Zaterdagavond is, naar wij vernemen, de motorfiets van den heer G. Z., melkhande laar alhier, bij het starten in brand gevlo gen. Men slaagde er in, met behulp van zand en melk, de vlammen te dooven, zoo dat de schade beperkt bleef tot den ver branden motor. Muziekuitvoering. In „Het Wapen van de Zijpe" alhier gaf de plaatselijke band „The Funrjy Boys", met medewerking van het duo Wi-Jo, een geslaagde muziekuitvoering. De diverse nummers van het afwisse lende programma werden keurig afgewerkt. Een solo-zangnummer van een lid van den band, den heer Jan Meijer, lokte een dave rend applaus uit, terwijl naast de andere nummers een accordeon-solo van Daan Jimmink bijzonder in den smaak viel. Een geanimeerd bal was het slot. Volkshuisvesting. Het verslag, balans en winst- en ver liesrekening van „Volkshuisvesting Heiloo" voor de eerste maal uitgebracht door de „Ver. van Ned. Gemeenten", munt uit door volledigheid, zoodat het bestuur en leden (aandeelhouders) een zuiver beeld krijgen van de vereeniging. Het bestuur heeft be sloten om (behoudens goedkeuring van de aandeelhouders) met behulp van het Rijk de noodige veranderingen aan de woningen aan te brengen. In een vacature door het vertrek va den heer H. E. Deeckens, heeft het bestuur candidaat gesteld de heer J. Rus Czn. Het aantal oprichters, oorspron kelijk ruim 50 aandeelhouders is in de 14 jaar teruggeloopen tot een 12-tal aandeel houders. Het huwelijk van den dag. Dinsdag werd ten raadhuize van Zijpe te Schagerbrug het huwelijk voltrokken tusschen den heer W. van Slooten, arts en mej. E. Niessen, arts, beiden wonende te Sint-Maartensbrug in de gemeente Zijpe. De voltrekking van dit huwelijk, waarvoor buitengewoon veel belangstelling bestond, geschiedde door den heer mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe. Bij het verlaten van het raadhuis wachtte het jonggehuwde paar een aangename ver rassing. Vóór den ingang van het gemeente huis hadden zich namelijk in rij opgesteld een veertigtal kleuters uit het Kleuterhuis der vereeniging „Trein 8.28" te Petten met de directrice en een 8-tal geleidsters van deze inrichting, die dokter van Slooten zoo dikwijls bezoekt voor het verleenen geneeskundige hulp. Door een haag van zingende kleuters, die bloemen voor de voeten van den heer en mevrouw van Slooten strooiden en eere- bogen van groen met witte anjers boven hun hoofden opgeheven hielden, begaven de jonggehuwden, gevolgd door wederzijdsche familie en bekenden, zich naar hun auto, nadat dokter van Slooten de directrice van het Kleuterhuis met enkele woorden en een handdruk dank had gebracht voor deze aardige attentie. Vóór en in de omgeving van het raadhuis waren velen samengekomen die door hun tegenwoordigheid blijken van belangstelling gaven bij het huwelijk van de in Zijpe zoo populaire doktoren. Ongetwijfeld zal deze groote belangstel ling en voornamelijk de hulde, door de kleuters gebracht, een blij venden indruk op de beide doktoren hebben gemaakt. van U,-1IJJ*JI 1 1-- -~-q 223. Een paar muizen kwamen weer te voorschijn, en dat was niet erg verstandig, want dadelijk zei de uil: „Dat komt goed uit, ik heb net zin in een lekker boutje". „Niet doen, niet doen", gilde Jan en Flip kroog weg om maar niets te zien. De arme muizen wisten zich geen raad. Ze dachten veilig in de toren te wonen en in plaats van katten, kwam nu de uil hun rust verstoren. 224. Ook Flip liep op de uil toe en gelukkig de uil bedacht zich. „Dat is me nog nooit overkomen, dat Ik me van een rooftocht laat terughouden", zei hij. En dan ineens de jongens bekijkend: „Jullie hebben dezelfde ziekte als de sultan". „Dan is Sambo in het paleis", zei den de jongens en ze vertelden aan de uil alles wat hen overkomen was. 225. „Dan breng ik jullie naar het paleis", riep de uil „Ik ben klein, maar dat geeft niet. Kracht heb ik ge noeg". En nu duurde het niet lang of Flip klom op de rug van de uil en joep daar ging het door de lucht in de richting van het paleis. „Vergeet mij niet", riep Jan nog. En de maan lachte om dat nieuwe avontuur Het werkverschaffingsplan n betering) van den heer C. de Wit ndver. is door den minister van Sooiau SLolPen goedgekeurd. Voor dit werk faTèen k Zak(?n uit het werkeloosheidssubsidiefonH* Jdrage toegekend. s w°rdep Mond- en klauw,.. Het mond- en klauwzeer in h oortt» hppft 7Ün hnnritn^,.-. i. meente heeft zijn hoogtepunt totaal zijn 315 veestapels als verda'k1' In te lijden aan mond- en klauwzeer Van geven, terwijl 78 veestapels als genezo3"®6" opgegeven. Wel komen er nog dagèu^.11 Meestal aantal ge- grooter enkele nieuwe gevallen bij, maar staat daar tegenover een gevallen van genezing. ONZE POSTVLUCHTEN? De Emoe positie der postvliegtuigen was ekt». oe (uitr.) te Jodhpoer; Zilverrei!* (uitr.) te Napels; Gier (uitr.) te Banekni Pelikaan (thuisr.) te Bagdad- Nsma (thuisr.) te Medan; Ibis (thuisr.) te Alev drië. xan' VLUCHT VAN SINGAPORE NAAR ENGELAND. De drie Britsche bommenwerpers d' een recordvlucht naar Australië hébbe'6 gemaakt, zullen volgens het plan, dat d" leider der expeditie, escadrille-leider Kei let, hedenochtend bekend heeft gemaakt op de thuisvlucht zonder tusschenlandinj van Singapore naar Engeland vliegen. Eerst zullen zij echter nog een rondreis door Australië maken. ONTIJDIG EINDE VAN RECORDVLUCHT Vannacht is het Italiaansche vliegtuig „Santo Francesco" van het Romeinsche vliegveld Monte Celio opgestegen voor eet vlucht naar Tokio. Het toestel wordt be stuurd door den vliegenden journalist Lualdi" van het blad Stampa, die door nog twee journalisten, een marconist en een werktuigkundige vergezeld wordt. Lualdi wil trachten met zijn tweemotorige Flat machine, die een snelheid van 455 K. M. kan bereiken, het record te breken van het Japansche vliegtuig „Goddelijke Wind", dat den afstand TokioRome in April van dit jaar in 90 uur heeft afgelegd. Een Havasbericht uit Beiroet meldt, dat de Italiaansche vliegers hedenochtend op het strand van Birhassen nabij Beiroet zijn geland. Daar de toestand van het strand het opstijgen onmogelijk maakt, wordt de vlucht echter voorloopig onderbroken. De heer ds. E. B. C. Kok, predikant bij de Geref. kerk H.V. te Oosterend op Texel, heeft het op hem uitgebracht beroep tot pre dikant bij de Geref. kerk H.V. te Bussum aangenomen. HET BEROEPINGSWERK GAAT DOOR. Door kerkvoogden en kerkeraden van Heerhugowaard en Veenhuizen werd be sloten het beroepingswerk wegens vertrek van den plaatselijken predikant door te doen gaan. ALKMAAR. GEBOREN: Hendrik, z. van Willem Jacobus Habiecht en Geertje Kater. GETROUWD: Martinus Franciscus Keuss en Martha van de Kamer. Rijnier Bot en Maria Sijtje Biskanter. OVERLEDEN: w i Willem Wittebol, wedr. van Antje de Zee, 89 jaar. Trijntje Kaag, wed. van Corne- lis Keesman, 89 jaar. Klaas Weeder, ge huwd met Geertje Oostwou.d Wijdenes, U jaar. Alida van Herwerden, wed. van Cornelis Over, 75 jaar. Frans Nicolaas van Meene, wed. van Josina Maria de Gunst, 86 jaar. Johan Herman Schuur man, gehuwd met Christina Wilhelmin* Akkerman, 56 jaar. Frederik Schermer, gehuwd met Dieuwertje Evers, 83 jaar. Cornelis Bleeker, gehuwd met Antje van Wonderen, 67 jaar. - Dc circusaltist als automobilist

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8