Stad m Omqmmiq. i De bijzondere vlucht der Zuid-Afrika. K.L.M. naar II :i pui Geen oorlog, maar handel! te wachten zijn. Staatsgreep tegen Hitier? Schip zinkende bij de „Wandelaar". Spaansch schip in de nabijheid gezien. Nieuws in 't kort. Reïncarnatie en Karma. nERPE BLAD. ALRMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 9 NO\ EMB1.K 1938. tschland en de wereld. Opzienbarend proces zou jn zijn ter gelegenheid van de jaar- lijksche bijeenkomst der oude strijders te München uitgesproken rede voering heeft Hitier allereerst gewezen op het zoo belangrijke jaar 1938. Hij wilde heelemaal niet, dat de nationaal- socialistische beginselen door anderen worden toegepast. Slechts is Hitier ver plicht de problemen der wereld te be- studeeren, kwesties te onderzoeken en rekening te houden met gevaren en hij wees er met nadruk op, dat hij zich De correspondent te Berlijn van de „News Chronicle" meldt, dat er weldra, n.L kort na Kerstmis, met gesloten deu ren voor de volksrechtbank een groot proces wegens hoogverraad zou worden behandeld, waarbij niet minder dan 21 verdachten zouden terechtstaan. De hoofdverdachte zou zijn de 49-jarige Ernst Mekisch, die reeds in Maart van ver leden jaar met zyn vrouw werd gear resteerd. De beschuldiging zou luiden het be- eeen voorschriften liet geven door een I ^amen van een staatsgreep om Hitier omver „u na riem ent werpen en het nazi-regiem te vervangen Britsch p door een regeering, bereid met Rusland samen te werken volgens de lijnen vastge steld door de leiders van de rijksweer onder de republiek van Weimar. De samenzweer- I ders zouden gesteund zijn door Rusland. Mekisch, van beroep schrijver en politicus, zou volgens den correspondent van het En- gelsche blad de vertrouwensman geweest zijn van generaal von Seeckt, chef van het opper bevel van de Rijksweer en in 1926 in op dracht van dezen in Rusland de geheime militaire overeenkomst hebben gesloten, waardoor de rijksweer in staat was in strijd met het verdrag van Versailles tanks vliegtuigen aan te schaffen door deze Rusland te doen vervaardigen. Mekisch is de schrijver van een memoran- dum over de nationaal-socialistische buiten- landsche politiek getiteld: „Hitier, Duitsch ongeluk". een Hitier Duitschland in 1918. De Führer wees er op, dat ook in Novem ber 1918 door de tegenstanders is gezegd, dat het slechts ging om de terzijdestelling der dynastieën, doch niet om het Duitsche volk. Het Duitsche volk heeft deze huichelaars toen leeren kennen. Een ineenstorting, zoo- als Duitschland toen door zyn goedgelovig heid heeft beleefd, zal in de volgende dui zend jaar niet worden herhaald. Dat kan allen verzekerd worden, die meenen tegen het Duitsche volk een oorlogsophitsing te kunnen ontketenen. Spr, ziet er een gevaar in, dat in andere landen een ononderbroken oorlogsophitsing plaats vindt. Wanneer men beweert, dat dit niet waar is, behoeft men zich slechts voor oogen te voeren, dat in het Engelsche Lagerhuis onlangs door de oppositie gevraagd is of een nieuw burger vliegtuig ook bommen naar Berlijn zou kunnen voeren. Duitschland is zeer dank baar, wanneer de regeerende mannen in Frankrijk en Engeland dergelijke gedachten van zich afzetten en wanneer zij werkelijk met Duitschland op gelijken voet willen leven. Het woord overeenstemming, aldus verklaarde Hitier, is ons op zichzelf bijna onbegrijpelijk, want waarover moeten wij dan tot overeenstemming komen? Wij heb ben meer dan eens verklaard, dat wij van deze landen heelemaal niets willen. Behalve de teruggave der ons eens onder weder- rechterlijke voorspiegelingen afgenomen ko loniën. Ik heb steeds verzekerd, dat dat natuurlijk heelemaal geen kwestie van oor log is, het is slechts een kwestie, laat ons zeggen, van gerechtigheid en van de wer kelijke bedoeling een samenleving van vol ken mogelijk te maken. Overigens hebben wij van deze landen heelemaal niets te eischen. Wij verlangen van hen niets. Integendeel, wij moeten met hen slechts zaken doen, d.w.z. wij willen tnet hen handel drijven. Duitschland en de wereld. Voortgaande zeide Hitier, dat in Frank rijk en Engeland thans zekere mannen aan het bewind zijn, die den vrede willen. Echter maken anderen er geen geheim van en de heer Churchill kan zich keeren en Wenden zooals hij wil dat zij den oorlog tegen Duitschland wenschen. En Churchill kan morgen of overmorgen minister-president zijn. Wanneer de heer Churchill verklaart, dat hij de Duitschers niet haat, dat hij in hen slechts een gevaar ziet, dan komt dat precies op hetzelfde leer. En wanneer een leider der Britsche oppositie verklaart: niet het Duitsche volk, doch slechts het regiem moet vernietigd Worden, dan is dat ook hetzelfde. Want het regiem kan niemand vernietigen zonder tevoren het Duitsche volk te vernietigen. Over het Duitsche volk te oordeelen, is een binnenlandsche aangelegenheid van het Duitsche volk en wij verzoeken met nadruk verschoond te blijven van iedere school meesterachtige of gouvernante-achtige con trole. Hitier verklaarde echter gedwongen te zijn ook de mentaliteit te beoordeelen van hen, die thans niet in andere staten regee- ten, doch er morgen kunnen regeeren en die over hun opvattingen geen twijfel laten. Hl) is vastbesloten de veiligheid van het riJk tot het uiterste te bevestigen en hij yeet> dat het geheele volk met dit besluit "istemt. "De heer Churchill en de andere heeren, dus Hitier, zijn afgevaardigden van het hTische v°ik en ik ben afgevaardigde van ,e Duitsche volk. Het verschil zit hem sIp m daarin' dat op den heer Churchill ts een fractie der Engelsche stemmen yn uitgebracht, terwijl het Duitsche volk rouw heeft gezworen. Lloyds meldt uit Cromer, dat een vliegtuig van de Royal Air Force heeft medegedeeld, voor de Belgische kust bij de Westerschelde, op vyf myl van het lichtschip „Wandelaar", een vrachtschip in zinkenden toestand gezien te hebben. Het Spaanscho schip „Nadir" bevond zich in de nabijheid. Ook te Vlissingen zijn gisteravond be richten ontvangen, dat op vijf mijl van het lichtschip „Wandelaar" voor de Belgische kust een stoomschip, vermoedelijk van Spaansche nationaliteit, in zinkenden toe stand verkeerde en dat de Spaansche hulp kruiser „Nadir" van de zeemacht van Franco zich in de buurt zou bevinden. Te Ostende niets bekend. Een onderzoek aan de Belgische kust heeft niets opgeleverd, dat wijst op een bevesti ging van het bericht, dat bij het lichtschip „Wandelaar" een schip in nood zou zijn. Alle gewaarschuwde postén melden, dat zij van een dergelijk bericht niets weten. Ook het onderzoek, dat door den loodsdienst van Ostende is ingesteld, heeft geen resultaat op geleverd. Op het lichtschip „Wandelaar" zelf heeft men niets gemerkt, evenmin aan boord van de loodskotters „14" en „7", die in deze wateren kruisen. Twee andere loods kotters, een Belgische en een Nederlandsche, die in deze wateren vertoeven, hebben nog niet geantwoord op de vraag van Ostende. De havendienst van Ostende heeft de sleepboot „Zeeleeuw" gezonden om een on derzoek in te stellen, terwyl uit Zeebrugge een politievaartuig is uitgevaren. Beide schepen werden gisternacht terugverwacht. Vermoedelijk oud wrak! Het ziet er naar uit, dat het gerucht, dat gisteren verspreid werd, als zou naby het lichtschip Wandelaar, dicht by de Neder landsche en Belgische kust, een Spaansch stoomschip door een hulpkruiser „Nadir" van Franco tot zinken zyn gebracht, op een misverstand berusten. Het gerucht won aan waarschijnlijkheid, doordat de „Nadir" in de omgeving was waargenomen, terwyl een Engelsche mili tair vlieger gerapporteerd had, op deze plaats een zinkend schip te hebben gezien. Een onderzoek hierna heeft echter geen resultaat opgeleverd, terwyl, voor zoover men kon nagaan, zich evenmin een Spaansch stoomschip hier in de buurt zou hebben bevonden. Men meent dan ook als vrijwel zeker te mogen aannemen, dat de Britsche vlieger uit de lucht het wrak heeft gezien van het Zweedsche stoomschip „Nippon", dat twee maanden geleden, tengevolge van een aanvaring naby de „Wandelaar" is gezonken, en dat nog steeds bij eb boven water uitsteekt. Finland door wolven geteisterd. Dorpsbewoners in het Noordelijk deel van Finland worden geteisterd door wolven uit Sovjet-Rusland. Een meisje, dat des avonds per fiets huiswaarts keerde, ontmoette plot seling midden in het dorp twee wolven. Zij liet haar rijwiel in den steek en liep een na burig huis binnen, terwijl de wolven haar tot op den drempel volgden. Kudden scha pen zijn overvallen, en vele dieren zyn ge dood. Overstroomingen in Palestina. - De ge durende de twee laatste dagen neerstroomen- de regen heeft een ernstige overstrooming te Tel Aviv en omgeving ten gevolge gehad. Verscheidene honderden personen werden dakloos. In de stad en op de plan tages in de omgeving is enorme schade aan gericht. Het geheele district staat onder water. Het is nog niet mogelijk vast te stel len of er ook slachtoffers zyn gevallen. Kemal Ataturk ernstig ziek. - Officieel wordt medegedeeld, dat Kemal Ataturk plotseling ernstiger ziek is geworden. In een communiqué, dat gisteravond te 18.30 uur is gepubliceerd, werd gezegd, dat de ziekte van Kemal Ataturk plotseling een ernstige wen ding heeft genomen. De pols is regelmatig en telt 100 slagen per minuut, de ademhaling is 22, de temperatuur 36.4 Acht geneeshee- ren verblijven voortdurend bij den zieke. De prins van Trivulzio vermoord. Gisteravond is te Milaan op straat de 69- jarige prins Luigi Aleberico Trivulzio, door een 40-jarige vrouw met vyf revolverschoten vermoord. De vrouw, Maria Antonietta Laz- zarini genaamd, is gearresteerd. De prins behoorde tot de oudste Milanee- sche adel. Zijn gemalin is hofdame van de koningin-keizerin' en zijn dochter is hofdame van de prinses van Piemont. Delest voor den rechter gedaagd. - De directeur van het Fransche blad „Action Fran?aise" Delest is voor den rechter ge daagd wegens ophitsing tot moord. Onge veer een maand geleden heeft hy in zijn blad een parodie op de „Internationale" op genomen, waarin verscheidene politici wer den genoemd. Men schrijft ons: Maandagavond hield in de Vrijmetse laarsloge de heer J. H. Kengen uit Utrecht, daartoe uitgenoodigd door de Blavatsky-loge der Theosofische Vereeni- ging, een voordracht ever dit onderwerp. Het geeft te denken, dat volgens Rhijs Davids minstens 53 der planeet-bevol king aan reïncarnatie „gelooft", waaron der 250 millioen Hindoes en 6Ö0 millioen Boeddhisten. In de oudheid vinden we een bijna algemeen verbreid geloof in weder geboorte in hoogstaande religies. Ook in het christendom, zoolang als de wijsheid der Gnostieken en Neo-Platonisten het verlichtte. Eerst op het concilie van Nicea werd deze leer, als zijnde kettersch, ver doemd. Niet echter voor goed uitgeroeid. Zelfs de duistere middeleeuwen konden de toorts van het licht niet uitdooven. Secten als de Albigenzen en Waldenzen staan op, geheime genootschappen van Rozekruisers en Alchemisten verbreiden de waarheid; een stoet van groote lichten, waaronder Bonaventura en Giordano Bruno, zeer uiteenloopende mystieken als Paracelsus, Böhme, Swedenborg en wijs- geeren als Schopenhauer, Lessing, Hegel, Leibnitz en ook Goethe, hebben reïncarna tie ernstig verdedigd. Reïncarnatie en Karma vormen den hoeksteen der aloude theosophia, sedert 1875 in een nieuwen impuls aan de wereld gebracht. Daarzonder ware de theosofie slechts een hobby, geschikt voor den wereldvreemden kamergeleerde, en niet een levende bezielende waarheid, tot steun in het dagelijksche leven van iederen in de wereld werkenden man en vrouw. Spreker schetste de reïncarnatie als een evolutie-proces: de evolutie van het eene Tenslotte zeide Hitier. dat hy niet aan leven (als zoodanig mystiek ervaarbaar) M euide van zjjn dag;n met even droeve do0r middel van de evolutie van de ei de oogen zou willen moeten vormen. steil®"' Z°°als eens Bismarck. Hij wil veilig- Het delfstoffen- planten- en dierenrijk dat het moeizaam door de gebalde volgen blindelings den wil Gods. Het leven vene geheele Duitsche natie verwor- van het hoogere huisdier in nauwe aan- ookVal Worden behouden. Daarmede wordt raking met zyn meester biedt de moge- Duit u erfenis vervuld der dooden, die voor lykheid - by terugkeer op aarde voor mtschland zijn gevallen het optreden van een geheel nieuw levens- element, dat het binnenvoert in het men- schenrijk. De wilde is niet anders dan een jonge intelligentie, een ego, dat op een later tijdstip de menschelijke evolutie binnentrad dan een ander dat reeds de De draEermassa van het Duitsche volk is eens hschen 8?Weest van den nationaal-socialis- vroordi/ -rï- is drager van het tegen- de toev en ZÜ zal Duitschland ook in toekomst houden. hoogte van beschaving heeft bereikt; maar beiden zijn goddelijk. Reïncarnatie ver klaart den misdadiger, zoowel als het wonderkind; de opkomst, bloei en het ver val van beschavingen, de groote ongelijk heid tusschen menschen in aanleg, mora liteit, bezittingen etc. Zij verklaart onze verhouding tot menschen die wij nu lief hebben of haten. Waar liefde is wordt tusschen de ego's een band gevormd, die niet kan worden verbroken door de kille hand des doods, noch door wedergeboorte, In ons tegenwoordig leven vergeten we meer dan we ons herinneren; het feit dat we vergeten zijn hoe we lezen leerden, zou niet bewijzen dat we het niet leerden. In elk leven heeft de mensch nieuwe herse nen, die zich de gebeurtenissen van vorige levens niet kunnen herinneren; ook het gevoelslichaam van fijne astrale stof en het denklichaam van nog fijnere mentale stof, zijn nieuw, hoewel de z.g. permanente atomen aan elk ervan de gewoonlijke trillingssnelheid mededeelt van zijn voor ganger in de vorige incarnatie, zoodat we toch indirecte herinnering hebben in den vorm van neigingen, ambities, sympathie en antipathie. Het is een wijze en liefderijke beschik king dat wij geen directe herinnering van honderden levens hebben zooals groote occultisten, die hun helderziend onderzoek ervan boekstaafden voordat de ziel sterk genoeg is dit ongeschokt te dragen. De wet van Karma, als alle natuurwet ten onveranderlijk en onontkoombaar, spreekt den samenhang uit van oorzaak en gevolg. Zij houdt niet, zooals de weten schap, slechts rekening met het zichtbare heelal en zijn krachten, maar ook met dat grootere onzichtbare heelal van kracht, dat 's menschen werkelijke sfeer van werkzaamheid is. Al onze daden op het physieke gebied, onze daden op het astrale gebied (emoties, gevoelens, etc.) en onze daden op het mentale gebied (ge dachten, motieven etc.) werken te eeniger tijd weder op ons terug. „Zoo wat de mensch zaait dat zal hij ook maaien." Karma te begrijpen in zyn volledige werking en beteekenis vereischt de wijs heid van een adept; maar de beginselen van Karma te begrijpen beteekent een omkeer teweeg brengen in de voorstelling die wij hebben van de mogelijkheden van het leven en van onszelve. Voor God, den logos van ons zonnestel sel, die „machtig en zachtkens alle dingen regelt", ware het gemakkelijk de mensch- heid te dwingen tot het goede indien wij in eerbied deze veronderstelling mogen Reeds nu bestaat er in geheel Zuid-Afrika groote belangstelling voor het ge zelschap Nederlanders, dat met de K. L. M. in Decem ber naar de Unie zal komen. Het feit, dat Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland de reis als passagier zal mede maken om als officieel ver tegenwoordiger der Neder landsche Regeering in Pre toria de plechtige viering van Dingaansdag bij te wo nen, verleent aan de geheele vlucht een bijzonder karak ter. In verschillende steden heeft men reeds voorberei dingen getroffen om de passagiers en de bemanning hartelijk te ontvangen. Het verblijf in Zuid-Afrika duurt ongeveer vijftien da gen. Gedurende dien tijd zal het gezelschap verschillende belangrijke gedeelten der Unie bezoeken. Johannes- burg is de eerste basis, van waar uit verschillende toch ten zullen worden gemaakt. Met auto's wordt het be roemde Kruger Park be zocht, een der rijkste na tuurreservaten ter wereld, waar het groote wild van Afrika, olifanten, leeuwen en giraffen in het boschrijke heuvelland langs de Nel- spruit in grooten getale leeft. Van 15 tot 17 Decem ber wordt het hoofdkwar tier der Nederlandsche af vaardiging naar Pretoria verlegd. Een kleine groep Nederlanders zal daar aan wezig zijn bij de Voortrek kerfeesten en de plechtige nationale herdenking op het „Kopje" nabij de hoofdstad, waar de hoeksteen zal worden gelegd van een machtig gedenkteeken, dat den baanbre- kenden arbeid onzer stamgenooten de voortrekkers in Zuid-Afrika zal ver eeuwigen. Van Pretoria gaat de reis naar de Oost kust, naar Durban, naar de oude kaffer- kralen en de „Vallei der Duizend Heuve len", die in den blauwen wazigen gloed van den Zuid-Afrikaanschen zomer de gure Decemberdagen in Nederland doet vergeten. Verder gaat dan de tocht naar Kaapstad, het gebied, waar de Nederland sche stam zich reeds eeuwen geleden ves tigde. Niet alleen de namen van steden en rivieren wekken de herinnering daaraan, ook de huizen en kerken uit dien tijd zijn zuiver Nederlandsch van stijl en inrich ting. Aan een der fraaiste voorbeelden hiervan, het huis van Gouverneur Simon van der Stel, met Oud-Hollandsch inte rieur en huisraad, zal een bezoek worden gebracht. In de dagen, welke vóór het vertrek nog resten, wordt het geheele Zuidelijke gedeelte van de oude Kaap- Mjzonoeot KLM vlucht 6—3» OCCCM&eD <936 1E0ERLAIiD-UmC wi Z-AFRIKA •teo OELraeriMCio van net DOORTREKKERS EEUWFEEST: WtiaAAflSOAO tb OtCEMBCB 1958 provincie bezocht, de Tafelberg, de unieke wilde-bloemen-markt in Adderley, Stel- lenbosch, Groote Schuur, de Hout Baai, kortom een zorgvuldig uitgewerkt pro gramma zal de passagiers en de beman ning in staat stellen in ruim twee weken volop te genieten van de schoonheid van Zuid-Afrika. Op 26 December wordt van Kaapstad uit de terugreis aanvaard. Langs dezelfde route welke op de heenreis werd gevolgd, via Livingstone waar heengaande een bezoek aan de baroemde Victoria-water- vallen werd gebracht Khartoum en Caïro is na zes dagen de vaderlandsche bodem weer bereikt. De aankomst op Schiphol valt op 31 December, juist op tijd om Oudejaarsavond in den familie kring door te brengen. En in de eerste da gen van Januari zullen duizenden Neder landers brieven ontvangen, welke hun Zuid-Afrikaansche vrienden hun een week geleden schreven of die zij zichzelf toezonden om een interessant stuk aan hun postzegelverzameling te kunnen toe voegen. maken. Maar dan zou de mensch niets ge leerd hebben. Werkelijk is er één, die „heel der dingen opzet" heeft ontworpen naar een plan van liefde en schoonheid; maar in het tegen woordig stadium der menschelijke evolutie is dat plan nog „in dei. hemel" en niet „op de aarde". Maar Hij is wachtende tot den dag waarop Zyn wil geschieden zal „ge lijk in den hemel alzoo ook op de aarde"; en die dag kan niet komen alvorens elk van de myriaden zielen, die van Hem een deel zyn, bereid is met Hem mede te werken om Zijn tegenwoordigen opzet der dingen te verbrijzelen en te herbouwen, meer benaderend Zijn verlangen. „DE VIERBOND". Vergadering van „De Vierbond" op Zaterdag, 5 November 1938 's namiddags 3 uur in het Landbouwhuis te Alkmaar. Vertegenwoordigd waren de veilingen te Broek op Langendijk, Noordscharwoude, Warmenhuizen, Obdam en „De Koop handel". De voorzitter, de heer K. Molenaar, deelde mede, dat deze vergadering was belegd naar aanleiding van een ingekomen schrijven van ,De Koophandel", waarbij wordt verzocht, enkele punten aan een bespreking te onder werpen. En wel in de eerste plaats: De on regelmatige aanvoeren aan de veilingen in het winterseizoen. De heer P. Deutekom, voorzitter van „De Koophandel", meende, dat het in het belang van den afzet noodzakelijk is, om te trach ten verbetering in den tegenwoordigen on- gunstigen toestand te verkrijgen. Spr. be twijfelde of de maatregelen, welke men thans denkt te nemen, in de toekomst wel tot bevredigende resultaten zullen leiden. „De Koophandel" meent dat het euvel nog strenger moet worden aangepakt en zou het b.v. beter achten dat de veilingen te Broek op Langendijk en te Noordschar woude elk slechts drie dagen per week veilden en wel op verschillende dagen. De handel zou dan eiken dag op een behoor lijken aanvoer kunnen rekenen. De voorzitter wees er op, dat men bij het nemen van maatregelen in elk geval een zoodanige regeling moet trachten te treffen, die de instemming en de medewerking heeft van de aanvoerders. De heer P. Deutekom (Koophandel) meende, dat zeer verkeerde denkbeelden bij de aanvoerders hebben postgevat. Zoo wordt b.v. op Maandag nagenoeg niets aan gevoerd, terwijl dit z.i. voor den export uist den besten dag is. De heer C. Keeman (Koophandel): Als thans op Maandag de prijs lager is, is dit slechts een gevolg van den geringen aan voer, omdat men dan toch niet vóór Dins dag kan laden. De secretaris deed een beroep op de afge vaardigden van de L. G. C. om deze zaak nog eens ernstig met hun bestuur te be spreken en te trachten tot verbetering te komen. De heer H. Schelhaas (L. G. C.) zegde toe, dat deze zaak in de eerstvolgende bestuurs vergadering ernstig onder de oogen zal worden gezien. De voorzitter stelde hierop het tweede punt der agenda aan de orde, n.L keur op „vlek kigheid" of „stip" in de kool. De heer P. F. Slot (Koophandel) lichtte toe, dat het in het afgeloopen seizoen is gebeurd, dat een koopman, indien hij stip of vlekkigheid in een door hem gekochte partij constateerde, dit met den verkooper afmaakte, zondèr tusschenkomst van den keurmeester, .doordat hij eene hoeveelheid kool toe kreeg. Spr. achtte dit niet juist en meende, dat de keurmeester in dergelijke gevallen moet beslissen. De voorzitter was het hiermee volkomen eens en twijfelde er niet aan of alle veilingen zullen hierop streng toezien. De heer P. Klant (W. en O.) zou het wel gewenscht vinden, dat er iets op gevonden kon worden dat vlekkige kool tegen ver goeding uit de markt genomen en ver nietigd kon worden, daar hy het voor den goeden naam van ons product fataal acht, dat dergelijke kool in het binnenland voor de consumptie wordt verkocht. De heer C. Wagenaar Kz. uloophandel) zou het gewenscht achten, dat dergelijke kool en in het bijzonder ook de minder waardige roode kool door de N. G. F. C. tegen vergoeding uit de markt werd ge nomen. Men zou dan na 1 Januari een stren gere keur op de kwaliteit kunnen toepassen. Dit denkbeeld wordt door allen toege juicht, mits de eischen niet te streng worden gesteld en de 2e kwaliteit, die goed geschikt is voor uitvoer, ook ter uitvoer wordt toe gelaten. De voorzitter stelde vervolgens het laatste punt der agenda aan de orde, n.L de ge ringe aanvoeren van bewaarkool vóór 15 November, tengevolge van het feit, dat deze voor de steunverleening, vóór 15 No vember niet als bewaarkool door de N. G. F. C. wordt erkend. De voorzitter was het met „De Koop handel" eens, dat deze toestand voor den afzet zeer ongewenscht is. Het is echter lo gisch, dat voor 15 November geen prima bewaarkool wordt aangevoerd, daar voor den toeslag gerekend wordt dat deze tot de vroege kool behoort, hetgeen vooral voor de Deensche witte kool fataal is. Allen zijn het eens, dat getracht moet worden deze datum gewijzigd te krijgen in November, daar thans wel blijkt, dat in de eerste helft van November zeer weinig goede kool wordt aangevoerd. Besloten wordt daartoe een verzoek aan de N. G. F. C. te richten. ■ntf •r .i s T' >y i

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9