LAATSTE BERICHTEN. AMSTERDAMSCHE BEURS Oude dame voor f30.000 opgelicht. Reactie tegen de joden. Overal staan synagogen in brand. jMqe2QndeH EERSTE BLAD. (ONGECORRIGEERD). NOODLOTTIG ONGEVAL BIJ EEN BRUILOFTSFEEST. Dinsdagnamiddag is te Nieuwkuyk, na de viering van een gouden bruiloft, een noodlottig ongeluk gebeurd. Na afloop van een optocht maakten de feestvierenden nog met de versierde wagens een rondrit. Tijdens dezen rit had de 68-jarige heer W. van Wijk het onge luk van een der wagens te vallen. Hij kwam hierbij zoo ongelukkig terecht, dat hij bewusteloos bleef liggen. Met een zware hersenschudding is het slachtoffer naar zijn woning vervoerd. Kort na aan komst is de heer van W. aan ae gevolgen van den val overleden. De Arnhemsche politie is een op lichters-affaire op het spoor gekomen, waarbij een aantal mannen er in ge slaagd is een oude dame op te lichten voor een bedrag, dat tusschen de 25.000—30.000 ligt. De affaire begon met een bezoek van een z.g. kunstschilder aan de dame. Door al lerlei verhalen slaagde hij erin de dame groote bedragen afhandig te maken. Zijn komst werd gevolgd door die van iemand, die zich voorstelde als een zwager van den kunstschilder. Edelmoedig verklaarde deze zich bereid de schuld over te nemen. Hij was daartoe in staat, doordat hij zaken deed met een assistent-resident, die helaas volgens zijn zeggen eenige dagen geleden in Duitschland was overleden.. Om het stof felijk overschot van dezen armen assistent resident en het kapitaal van den overledene over den grens te kunnen krijgen, bleek er opnieuw geld noodig te zijn. Al spoedig was het totaal der door de dame afgestane bedragen opgeloopen tot 20.000. Nu verscheen een „rechtsxundig advi seur", die haar adviseerde - om schandaal te voorkomen - een crediteur >ran een der mannen, die geld van haar hadden opgeno men, tevreden te stellen, aangezien deze anders failliet zouden gaan, waardoor haar naam publiek zou worden. De oude dame tastte opnieuw in de beurs. Na den „rechtskundig adviseur" ver scheen een man van den internationalen inlichtingendienst, die de oude dame eens kwam polsen of het met al het geld, dat zij OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Donderdag 10 November 1938. Vorige koen STAATSLEENINGEN. 3—3bi NederL 1938 101 3 Ned -Indië 1937 99 5bi DuitschL '30 m verkL 35i/io BANKINSTELLINGEN. Amsterd BankHO'/s Handel Mii. Cert. v. 250 153'/, Koloniale Bank153 Ned. ind Handelsbank 1327, INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delit Cert. NederL Ford Philips GloeiL Gen. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H V. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. F.xplor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. i Kon. Petr Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn Java—ChinaJapar lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie ÏABAKKrN. Deli Batavia t Oude Deli Senembab AMER SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Sou'hern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. iii li ii ii iii li i 43 90 347 232 145% 42'1/M §29% 54"/is 6% 39% 35% 15% 5% 50% 5l/l6 479Vs 18i3/4 185 80Vs 60V« 150'/, 3247, 3367/8 74»/, 307/g, 11% 10»/ir 2407, 166 135 164 U47B 39/l6 1157, 93 1273/, 1237, 2157, 2847, 253 321/8 15% ISVis 72 5% laatste 2.45-3.00 1017, 99'/, 35 1407, 1533/4 154 1323/, 433/,-3/, 90 346 234 ltti-7, 437, 28*-% 55% 7 40-7. 15%-è 16% -è 5% 51%-I 57. 479-7, 1837, 185 807, 607, 1507, 3217, 336-7, 757, 317, 1"7. 10|- 2403/,-1 166 137 163 1147, 37, 114 927, 127-7, 122 217 286 2517, 32 157, 15% 74 5«/i, fExclaim. •Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers bi, heden bi pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.84 1.84'/,# Londen 8.76 8.7411» Berlijn 73.67 bi 73.77 Parijs 4.901/, 4.88'/* Brussel (Belga) 31.09 31.14 Zürch 41.72K 41.72 Kopenhagen 39.12K 39.02 M Stockholm 45.15 45.05 Oslo 44.02 bi 43.95 uitgeleend had, wel in den haak was. Voor het noodig geachte onderzoek was natuur lijk opnieuw geld noodig. Thans kreeg de politie lucht van wat er gaande v/as. De oude dame geloofde niet, dat zij opgelicht was, maar 3telde wel de politie in staat een gesprek af te luisteren, dat gisteren werd gehouden in een café te Arnhem. De man van den internationalen inlich tingendienst verscheen, even later gevolgd door twee heeren. De politie arresteerde deze heeren, die bleken te zijn een lid van een internationale misdadigersbende, te Haarlem woonachtig, en een man van den Zeedijk uit Amster dam. De politie zet het onderzoek met kracht voort, in de hoop nog meer arrestaties te kunnen verrichten. DE AANRANDINGEN IN DE HOOFDSTAD. Een dader gevat. De laatste veertien dagen zijn in verschil lende deelen van de hoofdstad vrouwen en meisjes des avonds en zelfs op klaarlichten dag aangerand. Op het politiebureau Adelaarsweg, over het IJ, werd van drie gevallen aangifte ge daan. Gisteren werd, zooals reeds gemeld, een zeventienjarig dienstmeisje toen zij op de pont stond te wachten, onverhoeds dooi een man aangevallen. Op haar hulpgeroep nam de man haastig de beenen. Dank zij het feit, dat het meisje een nauwkeurig signale ment van den onverlaat kon geven, is de politie er reeds vanmorgen in geslaagd den aanrander in zijn woning in Amsterdam Noord aan te houden. De man, een 23-jarige ijzerwerker, werd geconfronteerd met het dienstmeisje, dat in hem direct den aanrander herkende. Ook het jonge meisje, dat Donderdag op den Oost- zanerdijk is lastig gevallen, kende den man toen zij op het bureau verscheen onmiddel lijk terug. De aangehoudene is thans op het bureau ingesloten en onderzocht wordt thans of hij ook aan andere gevallen schuldig is. Deze arrestatie zal er zeker toe bijdragen de gemoederen in dit opzicht te kalmeeren. De politie had de laatste dagen vele malen te kampen met min of meer gefantaseerde aangiften. In de rijke verbeelding had in deze dagen een man, die eens vriendelijk tegen een jongedame knikte of die toevallig den zelfden weg achter haar aanwandelde om dat hij denzelfden kant uit moest kwade bedoelingen. Jongemeisjes, verbolgen vaders en ver loofden kwamen met signalementen van vermeende aanranders aandragen en de politie had veel moeite waarheid en verdich ting uit elkaar te houden. TOURINGCARONDERNEMERS ADRESSEEREN. Bezwaren tegen het wetsontwerp autovervoer personen. De Nederlandsche Bond van Touring carondernemers heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer. Hierin wordt me degedeeld, dat de bond zich met de algemeene strekking van het wetsontwerp autovervoer personen om te komen tot een regeling van het vervoer van personen met motorrijtuigen volkomen kan ver eenigen. Tegen de wijze, waarop de regee ring gemeend heeft deze materie te moeten behandelen, heeft de bond echter zeer ernstige bezwaren. De regeering, aldus het adres, stelt zich op het standpunt, dat het motorwegver- voer ondergeschikt dient te worden ge maakt aan het railvervoer. Het algemeen belang der gemeenschap moge een goed geoutilleerd en goed wer kend spoorwegbedrijf eischen, daarnaast vordert dit belang evenzeer, dat de behar tiging van het spoorwegbelang niet in den weg staat aan een normale ontwikkeling van een modern vervoermiddel, dat in zeer vele gevallen op betere en meer eco nomische wijze aan de vervoersbehoefte kan voldoen, dan de spoorwegen. De regeering tracht met de Joor haar gevolgde richtlijnen voor de spoorwegen een juridisch monopolie in het leven te roepen en op die wijze het vervoersmono- polie, uit de jaren van vóór de ontwikke ling van het motorische vervoer, weder te herstellen. De bond ziet het als een volstrekte nood zakelijkheid, dat het uitvoerend gezag bij de toepassing van de bepalingen van de wet aan nauwkeurig gestelde grenzen ge bonden wordt en dat deze grenzen zoo be paald moeten worden, dat de uitoefening van het tourwagenbedrijf mogelijk blijft en niet, terwille van het spoorwegbelang, in ernstige mate wordt belemmerd. Verzocht wordt tenslotte het wetsont werp, zooals het thans aanhangig is ge maakt, niet aan te nemen. HET PLAKKEN VAN KOEIEN IS VERBODEN. Veertien dagen geleden heeft voor de Haarlemsche rechtbank in hooger beroep terechtgestaan de landbouwer H. O. uit Purmerend, die door den kantonrechter te Zaandam wegens het z. g. plakken van koeien was veroordeeld tot twee geldboe ten van twintig gulden. Het feit was door een inspecteur van de dierenbescherming geconstateerd bij koeien, die verdachte op de markt te Purmerend had aangevoerd. Conform den eisch van het O. M. bevestigde de rechtbank heden het vonnis van den kantonrechter. DE HEER P. A. M. SPEET DIRECTEUR VAN DEN K. R. O. In de Woensdag te Hilversum gehouden bestuursvergadering van den K. R. O. is de heer P. A. M. Speet, tot dusverre bedrijfs leider, met algemeene stemmen benoemd tot directeur van den K. R. O. DE NIEUWE ITALIAANSCHE GEZANT. Naar wij vernemen, heeft de Italiaansche regeering tot buitengewoon gezant en gevol- machtig minister in Nederland benoemd markies P. Diana, thans Italiaansche gezant in Luxemburg. BRUTALE INBRAAK TE OOSTZAAN. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in de woning van den fou- ragehandelaar K. Taams in de Stations straat te Oostzaan. Door openschuiving van een raam dron gen de daders de woonkamer, waar T. en zijn echtgenoote slapen, binnen. Zij open den een kast en namen daaruit een kistje, waarin zich een belangrijk geldbedrag, als mede rekeningboeken bevonden. Het echtpaar heeft niets van den inbraak gemerkt. Juist gisteren had de heer Taams een groot bedrag van zijn klanten geleverde fourage ontvangen. voor De verontwaardiging der Nazi's over den dood van von Rath wordt vandaag overal in Duitschland gelucht door het in brand steken van synanogen, het inslaan van rui ten en het arresteeren van joden. Te Berlijn zijn over de ingeslagen ruiten opschriften geplakt, zooals „Führer verlos ons van de joodsche pest". Te Hamburg is de vernieling wel zeer grondig. Niet slechts de winkelruiten zijn ingeslagen, doch ook de vensters op de eerste- en tweede verdieping van aan joden behoorende kantoren. De eenige synagoge, welke nog te Mün- chen was overgebleven, stond hedenochtend in brand. Het vuur sloeg over naar een achter de synagoge gelegen school en van beide gebouwen is niet veel overgebleven. Alle mannelijke inwoners zijn vanochtend vroeg door de geheime politie van hun bed gelicht en naar politie-barakken overge bracht Omtrent hun lot is niets bekend. Ook te Weenen zijn hedenochtend twee synanogen door brand verwoest. De Reuter-correspondent te Weener. meldt, dat een menigte van 500 personen, die betoogingen tegen de joden hield, van ochtend de synagoge te Linz in brand heeft gestoken. Het gebouw brandde volkomen af. Havas meldt, dat behalve die indePrinsz- regentenstrasse ook de synagoge in de Fasanenstrasse in brand is gestoken. De eerste brand heeft belangrijke schade aan gericht. Drie andere synagogen zouden eveneens in brand staan. DE ANTISEMITISCHE UITWASSEN. De voornaamste winkelstraten van Berlijn liggen bezaaid met alle soorten etalagemate riaal afkomstig uit Joodsche winkels. Een aantal Joodsche winkeliers heeft besloten, hun zaken te sluiten en de ontwikkeling af te wachten. Het aantal joden, dat te Weenen gearresteerd is, wordt op 5.000 geschat. Volgens Havas zouden in de Westelijke wijken van Berlijn niet minder dan vijf sy nagogen in brand gestoken zijn, doch Reuter meldt, dat men het vuur overal onder de knie, of reeds gebluscht heeft. Van de hoofdsynagoge in het hartje van Berlijn zijn alle ruiten ingeslagen en de ijzeren leuningen vernield. De politie be lette een groote menigte joden het gebouw binnen te gaan. Een sterke politiemacht be waakt de omgeving. Personen, die foto's trachten te nemen, worden gearresteerd. ANTISEMIETISCHE WANDADEN IN GEHEEL DUITSCHLAND. In het deftige westen van Berlijn zijn de ruiten van honderden joodsche winkels volkomen vergruizeld, en het schijnt, dat geen enkel winkelraam gespaard is. De Kurfürstendamm ziet eruit, alsof zich een luchtaanval of een groote ontploffing heeft voorgedaan. Verschillende eigenaars van winkels zijn in „Schutzhaft" in preventieve hechtenis genomen. Daar te Berlyn nog twee synagogen in brand zijn gestoken, zijn in totaal negen van de elf synagogen in de hoofdstad aan de antisemitische actie ten offer gevallen. In een gesprek met een buitenlandschen journalist voorspelde een bruinhemd voor vanavond en morgen zelfs nog ergere dingen. Hij gaf toe, dat de actie tegen de joden voorbereid is, doch zeide: „De hoo- geren weten het natuurlijk niet, en wy dragen, zooals vanzelf spreekt, niet onze uniform, wanneer wy het doen". Volgens een bericht uit Hamburg is ook daar de voornaamste synagoge verwoest. In sommige straten in het westen zoo meldt Havas nog zijn zelfs meubelen en piano's uit de étalages gehaald en op straat geworpen. Verder zijn ook de ruiten inge slagen van den showroom van de Fransche automobielfabriek Citroën aan den Kur fürstendamm, waarvan de directeur een Duitscher is. Alle joden, die vanochtend te Weenen voor het Britsche consulaat stonden te wach ten op visa om te emigreeren, zijn gear resteerd. In het zestiende district van Wee nen zyn twee synagogen opgeblazen en ver scheidene andere in brand gestoken. Aan de gearresteerde joden zyn schop pen uitgereikt, waarna zij naar de verwoeste synagogen zijn gebracht, waar hun opge dragen werd de puinhoopen op te ruimen. Naar gemeld wordt hebben zich hedenoch tend sedert het begin der betoogingen 22 Joden van het leven beroofd. NA HET OVERLIJDEN VAN ATATURK. Officieel wordt medegedeeld, dat de dood van Ataturk hedenochtend om 9.25 uur (Ned. tijd) is ingetreden. Daarvoor wa hy volkomen buiten bewustzijn. Krachtens de grondwet is de voorzitter van de nationale vergadering, Abdoel Halik Renda, automatisch belast met de waarne ming van het presidentschap van de repu bliek tot het nieuwe staatshoofd gekozen is. De nationale vergadering is met den grootsten spoed bijeengeroepen om terstond tot de verkiezingen van een nieuwen presi dent over te gaan. De meeste kans om opvolger van Ataturk te worden heeft generaal Ismet Ineunu, de 58-jarige oudpremier, die, sedert hij in Oc- tober j.L als minister-president aftrad, geen actieve rol meer in het openbare leven ge speeld heeft. HU heeft dertien jaar lang nauw met Ataturk samengewerkt. Twee andere mogelyke candidaten zyn Fewzi Chazmak, de chef van den generalei. staf, en Fethiixx Fethiokya, de Turksche ambas sadeur te Londen, doch naar men memt te weten, voelt geen van beiden ervoor, zich voor het presidentschap candidaat te stellen., HET KAMPEERTERREIN BIJ CASTRICUM. BU het afdeelingsonderzoek in de Prov. Staten van de begrooting van het Water- leidingbedrUf van Noordholland wordt ge vraagd naar de resultaten. Eén der leden stelde de vraag, of men met de vergrooting van het kampeerterrein onder Castricum niet te ver was gegaan, en noode- loos hooge kosten had gemaakt. Naar het oordeel van bedoeld lid zou een decentrali satie door stichting van een groot aantal kleine kampeerterreinen naar het voorbeeld van Amerika, veel minder kostbaar zijn en in elk opzicht verkieselijk. In verband hier mede wees hy op den overlast, dien de om wonenden nu reeds van een zoo groot aantal kampeerders, als hier byeen is, ondervin den; en deze zal in de toekomst nog grooter worden. Voor pensionhouders in de om geving dreigt dit een bepaald nadeel op te leveren, terwyl reeds klachten zijn inge komen omtrent minder welvoegelyke klee ding van sommige kampeerders, welke aan stoot geeft. jBoeken Hoe moet de lijder aan rheumatiek le ven?, vraagt de heer J. van Breemen uit Amsterdam en hy vraagt dat niet alleen uit nieuwsgierigheid of omdat hy zelf door rheumatiek gekweld zou zijn, maar het is de titel van een handig boekwerkje, dat hy heeft geschreven. En omdat hy geneesheer- directeur is van het Amsterdamsche con sultatiebureau voor Rheumatische ziekten van de Ned. Ver. tot Rheumatiekbestry- ding, is het te begrijpen, dat hy de vraag niet alleen gesteld heeft, maar ze ook heeft beantwoord. Hy geeft een korte Inleiding over de ziekte en beschryft de oorzakelyke en de uitwendige factoren, hy bespreekt de diverse ziektebeelden, verschaft gegevens over leeftijd, erfelykheid en besmettelyk- heid en gaat vervolgens tot een zeer uit voerige beschouwing over de verschillende soorten van behandeling over, waarbij hy ook de ongeneeslyke gevallen naar voren brengt. Vervolgens bespreekt hy 't voorko men van de ziekte en de phophylaxis en hy geeft aan het einde een lyst van beroepen, die geschikt of niet geschikt voor rheuma- tieklyders zyn. Er zjjn in ons land vele lyders aan deze ziekte,'die er ongetwyfeld wel eens wat meer van willen weten. Dit boekje geeft een populaire bespreking, welke velen ten goede zal kunnen komen. Het is uitgegeven by Van Holkema Warendorf in A'dam. In Europa mobiliseert, behandelt Liddell Hart een bekende militaire medewerker van de Times de vragen welke betrekking hebben op het Europeesche evenwicht, de strategische consequenties van den moderni seering en industriealiseering van den oor log, benevens de hermilitairiseering van staten als Duitschland en Italië. Hij stelt tegenover de verdelgingsmethode van den totalitairen oorlog het verfijnde vernuft, dat het hart van de ingewikkelde militaire machinerie van den tegenstander zoekt te treffen. Het doel van een boek als dit, is het hervinden van concentratie en doel stelling tegenover de hypnotische vrees, die tegelyk doel en middel is van de oor logszuchtige legioenen, die Euopa bedrei gen. In overleg met den auteur, is uit de hoofdstukken der oorspronkelijke Engel- sche editie een keus gedaan waarby de hoofdstukken die van strikt Engelsche be- teekenis waren, zijn weggevallen, terwyl een nieuw hoofdstuk over Spanje is toege voegd. Het hoofdstuk waarmee het boek opent, herinnert aan het doel van de lands verdediging opdat men niet vergete, dat deze slechts een middel tot het doel is. De Uitgeverij Contact in Amsterdam zorgde voor deze Hollandsche vertaling. Het N. V. Maandblad Succes uit Den Haag, heeft de Levensgeschiedenis van Herbert N. Casson uitgegeven. De schry- ver daarvan is Casson zelf en dat is na tuurlijk de man, die het allerbeste kan we ten wat hem in zijn lang, werkzaam en avontuurlijk leven zoo allemaal overkomen is. Hij is een der oudste of wellicht de oud ste overlevende van de kleine groep pio niers, die de Efficiency-Beweging in de wereld gesticht hebben. Hij heeft, naar hy zelf vertelt, niet alleen onder de rijke of beroemde mannen van zyn generatie ge leefd, maar ook in achterbuurten gewoond en onder de Indianen verkeerd. Hy is pre sident geweest van een zaak met een ka pitaal van vier millioen maar ook volks leider, hy' heeft menschen uit allerlei maatschappelijke kringen leeren kennen en overal verstandige, bekwame en goede menschen aangetroffen. Het eenige, dat de schrijver betreurt is, dat hij niet jong meer is. Dat is het eenige, maar de eenige, die zooiets betreurt is hy natuurlijk niet. Wie belang stelt in zijn veelbewogen leven, moet zich dit boek maar eens aanschaffen! Een geheel andere figuur is de Hollan der J. Hoving. Hy is een vrydenker, dat wil in dit geval blijkbaar zeggen, dat hy zich de weelde veroolooft verscheidene maatschappelyke vraagstukken op zUn eigen manier te bekijken en te bespreken. Maar, wU moeten toegeven, dat al zal iedereen het niet altyd met hem eens kun nen zijn door dit vlot geschreven werk toch wel vaststaat, dat zyn beschouwingen zeer lezenswaard zyn. Hy heeft zyn boek Levensherinneringen van een vrijdenker gedoopt en de Vrydenkersvereeniging „De DageraadIn Amsterdam he^T^^ geven. neeft het mt Velerlei personen en toesta de heer Hoving in zijn leven J"' Mko heeft, worden in dit werk naar ge°5 bracht en zeer interessant ziin 7°ren Re karakterbeschrijvingen waarbij h1aarbÜ zijn lenblyk geeft verschiUende typen zeer nauwkeurig bestudeerden- ben.era te heb. het enkel TWEE SINTERKHit- Zeer geachte redactie. laZEn, Vergunt ons een woord van r,r uiten, dat stellig welt uit de hart 1 te allen, die het goed met „kinderen"" Van nen. Hee- Met groote verbazing lazen wii i blad van 8 Nov. de aankondiging Va Uw bezoek van notabene twee e- bet zen. Is dit feit, twee in plaats reeds niet een leugen tegenover hst ,,.eén> waarvoor het heele feest tochall bedoeld zou moeten zyn? Maar het nog belachelijker, en tegelyk ergerlijk^ 9 November, dus bijna een maand vrn °P dan waarop de goede Heilige van Mvt g" de stad binnengehaald zou moeten word Om eerlyk te zyn, ons verbaasde ook feit, dat U van redactiewege geen woord van afkeuring liet hooren. Wy begrypen zeer goed, dat' in de moeilUke tyden de heeren winkeliers >0 ken naar reclame-objecten. Maar laten °e" dan alstublieft afblijven van den goe/"' Sint; laten zy de jeugd in dezen tjjd van veel proza toch deze poëzie, die gelukkj! nog velen aanvoelen, houden: één Sint 1 de maand December! Of, als zU ook „Goed. heiligman" niet kunnen missen (gelijk de kinderen, nietwaar?) laten zy de hn^tn ineenslaan en onder het motto: „eenheid en verdraagzaamheid" in het vervolg tesamen dien eenen algemeen beminden Spanjaard in één persoon binnen de veste halen, en dan in de maand waarin dat volgens de goede traditie betaamt! Dan zullen z| daarmede de sympathie (en het geld) win. nen van kindervrienden (en dat zijn im- mers alle ouderen?), terwyl ze door hun „meer Sinten reeds op 9 Nov." de risico loopen, de sympathie te verliezen van alle ouders, die hun kinderen gewetensvol trachten op te voeden! U zeer dankend voor Uw gastvrijheid voor dezen hartekreet: A. Valkhoff—Wydom (Anke Servaes) en Rein Valkhoff. ,,'t Haveke", Bergen, 9 November 1938, (Wy willen er de geachte inzenders op wyzen, dat ons van middenstandszijde een voudig wordt gevraagd in het „Stads nieuws" de aandacht op een op dien dag geplaatste advertentie te vestigen. Wy hebben daaraan gevolg gegeven en de vermelding in de stadsrubriek behoeft dus geenszins het bewys te zijn, dat wij met een dergelyke Sinterklazen-actie in stemmen. Red. Alkm. Crt.) GEEN VREDESBLOEM OP 11 NOVEMBER! Geachte redactie. Mogen wy, uit naam van den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, afd. Alkmaar, een plaatsje in Uw blad voor onderstaand in gezonden stuk? By' voorbaat onzen welge- meenden dank! Morgen is het 11 November, de herden kingsdag van den Wapenstilstand in 1918. De laatste jaren heeft de Vrouwen Vrede bond hier ter plaatse steeds gecollecteerd op dien dag met de witte Vredesbloem. De baten van deze collecte kwamen ten voor- deele van het Vredeswerk der afdeeling. Dit jaar hebben B. en W. van onze ge meente echter afwyzend beschikt op het verzoek van den A. N. V. V. bond, weer te mogen collecteeren; deze afwijzing wordt gegrond op het feit, dat het lidmaatschap van den A. N. V. V. bond sedert September verboden is voor rijksambtenaren. Wat den minister-president tot dit ver bod aanleiding heeft gegeven, is allen wei denkenden menschen een raadsel. De Vrouwen, die zich alleen als doel stelt: „de" Augustus j.1. de Koninklyke goedkeuring op haar herziene statuten gekregen! En sedert dien datum werkelijk geen enkele „staatsgevaarlijke" daad gedaan of iemand hiertoe aangezet! Het besluit van minister Colyn is even onlogisch als onbillijk, en zeer zeker grievend voor een Bond van Vrouwen, die zich alleen als doel stelt: „d8 wereldvrede te bevorderen, zoowel de vre desgezindheid tusschen mensch en menac als den vrede tusschen de volkeren", en di doel tracht te bereiken „langs wettigen weg". Heeft onze minister-president, voo hij zyn besluit nam, zich wel de moen- getroost, onze statuten te lezen? Een request naar H. M. de koningin reeds verzonden, om Haar te verzoeke Haar invloed aan te wenden by de rege ring, dat dit voor ons zoo grievende bes u weer wordt ingetrokken. De o'^P^3 door H. M. de koningin by verschill gelegenheden gedaan, wijzen volkomen eenzelfde doelstelling ais die van Vrouwen Vredebond, n.1.: Vred® Wii Recht, en Uitbanning van het Geweld, hebben dus goede hoop. .n Ondertusschen is door het bes^luit B. en W. ons propagandawerk vol- onmogelyk gemaakt. Want dit moes financierd worden uit de opbrengst collecte. Onze contributie is zoo laag gulden per jaar), dat wy daarvan a en de allernoodzakelykste uitgaven n bestrijden en niets in het openbaar KUiu verrichten. deS Door een onbegrypelijk en daardo te krenkender besluit van minister is het Vredeswerk van den Vrouwen debond in Alkmaar aan handen en gebonden. Velen buiten onzen bond a0 ongetwyfeld het onrechtvaardige onS inzien en van hun sympath'e vo opbouwend werk willen getuigen c ,g. verder werken mogelijk maken. c ts nummer van onze penningmees 3045401 hond. Vrouwen, wordt lid van onzen JOH. VAN DER VEEN—V7IL»V

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10