Aqwda Fl.3500.- AAN BELONINGEN l JUiMicaties Weez&eticht VRAAGT UW WINKE LIER EEN FORMULIER w»Uer° "S ««W- EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. MASSA-ONTSLAG AAN HET VLIEGVELD. Naar wij vernemen zijn nagenoeg alle, bij den aanleg van het vliegveld te Bergen, tewerkgestelde arbeiders, met ingang van 10 Nov. voor onbe- paalden tijd ontslagen. Een loongeschil tusschen de Genie en de directie van de beton my. Trio, wordt als reden van dit ontslag opge geven. Wij vernemen nader, dat het geschil tus schen rijk en aannemer is ontstaan naar aanleiding van het kleispitten. Het bleek, dat de klei veel dieper zat, dan volgens boringen was aangegeven. De aannemer wilde de meerdere kosten voor het spitten van het rijk vergoed hebben, wat echter werd geweigerd. Het spitten geschiedde door boeren, die 70 cent per uur verdienden en de aannemer vroeg nu 1 per uur van het rijk. het doel en werken van het Kinderfonds P. T. T. en de versterking der geldmidde len, daar, ofschoon reeds veel wordt ge daan, toch nog niet aan alle aanvragen om toch vaak zeer noodige hulp volledig vol daan kan worden. Uit het verloop der besprekingen bleek wel sterk het solidariteitsgevoel van be stuur en correspondenten met het perso neel, om alles in het werk te stellen, de financiën dusdanig op te voeren, dat aan alle aanvragen voor hulpbehoevende en zieke P. T. T.-kinderen volledig kan wor den voldaan. Deze heer Muller nu, heeft ons geleerd „geen blauwe vodjes of papiertjes voor af scherming van autolichten; lichten uit zon der meer, zoo heeft men ook een proef ge nomen in Rotterdam, zonder dat er ook maar eenig ongeval heeft plaats gehad. Het zal den heer Ten Bruggencate wel licht duidelijk zyn, dat men „van Hooger- hand" naar dergelijke cursussen geen men- schen afvaardigt, die deze materie niet vol komen beheerschen. Ik voor mij acht mjj althans met deze heeren in goed gezelschap en volkomen ver antwoord. Wanneer de heer Ten Bruggencate zich inderdaad voor „Luchtbescherming" inte resseert, zou ik hem in overweging willen geven ook eens zoo'n cursus te volgen, ten einde eens poolshoogte te nemen en laat hij daarna, als het dan nog noodig mocht zijn, eens in de courant schrijven. Het thans door hem geschrevene heeft niet de minste waarde. De Alkmaarsche padvinders zullen in de zaal aanwezig zijn om de gelden voor het Prinses Beatrixfonds in te zamelen. Voor de leiding van den Amerikaan- schen verkoop wordt nog onderhandeld met een bekend en populair figuu-- in den lande. De toegangsprijzen zyn niet verhoogd, zoodat een ieder van deze speciale en feestelijke voorstelling genieten kan. Met het oog op de groote belangstelling zullen reed., van hedenavond af kaarten voor de voorstelling van Vrydag verkrijg baar zijn. DE MIDZA-COMBINATIE. De groep middenstanders hier ter stede, die een Midza-combinatie gevormd beeft, verzochtte ons het volgende over die actie te algemeener kennis te willen brengen: In alle Midza-zaken ontvangt men Vanaf heden bij ^contante betaling Midza-bonnen, nen f 2.50, 1.50 en 1, met debonnen in de Midza-zaken «J; ,Wa«t» worden. gek°eht kan Zy, die voor een uitkeering in king komen, ontvangen hiervan danmet- nisgeving van het comité. De geu, in slag wordt iederen Vrijdag tp u uit- Vrydag 18 Nov., zonder' naam. nnen ding, in de plaatselijke bladen bokm!lrme1- maakt. end ge- Wie niet voor een uitkeering in a king komt, krygt alle Midza-bonne3*1"161"" derom gratis thuisbezorgd. n We- Wanneer met een inzending bonn uitkeering is 'toegewezen van r»inrt„ een o ca tt 1uuer zorgd 2.50, worden U deze bonnen met uitbzndering van de serie terugbe; waarin uitkeering heeft plaats gehad, en kan"' de daarmede tezamen met later verk metl bonnen weder een kans wagen. regen Wanneer men klachten heeft kan zich wenden tot het secretariaat va m6n Midza: Prins Hendrikstraat 30, Telef "3554 DE WERKVERSCHAFFING IN DE WIERINGERMEER. Naar aanleiding van het in ons blad van gisteren 9 Nov. 1938 opgenomen bericht in zake de tewei'kstelling van arbeiders uit de gemeente Alkmaar deelt men ons van be voegde zy'de het volgende mede: In de autobussen worden nimmer meer personen vervoerd dan zitplaatsen aanwe zig zijn. De te verrichten werkzaamheden bestaan uit z.g. diepspitten van landerijen in de Wieringermeer. De oppervlakte dezer lan derijen bestaat uit zand, daaronder bevindt zich klei. Het zand wordt naar onderen ver werkt, de klei wordt bovengebracht. Het betreft hier een z.g. centrale werkverschaf fing, d.w.z. een werkverschaffing, waarbij arbeiders uit verschillende gemeenten wor den tewerk gesteld; in dit geval d.v. ook arbeiders uit de gemeente den Helder. Be doeld object wordt door de Nederlandsche Heidemaatschappij, respectievelijk de N.V. „Grontmij" uitgevoerd voor rekening van de Directie der Wieringermeer, met subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Aangezien het werk zich steeds ver plaatst, is het niet mogelijk gebruik te ma ken van vaste schaftlokalen. Op het werk zyn schuilkeeten aanwezig. Teneinde deze schuilkeeten met de hand gemakkelijk te kunnen verlaatsen, dienen zy zoo licht mo gelijk te zijn. Zy bezitten daarom geen hou ten vloer. Langs de wanden zijn banken om te zitten aangebracht. De schuilkeeten, die door de arbeiders, die in vrij bedrijf in de Wieringermeer zijn tewerkgesteld, worden gebruikt, zijn aan de voorzijde open. De kee- ten, waarin de tewerkgestelden uit Alkmaar verblijven, zijn aan vier zijden gesloten. Op het werk is geen water te verkrijgen. Men dient drinken van huis mede te ne men. In bijzondere gevallen zal men om water te verkrijgen moeten aankloppen bij de naastbijzijnde boerderij. W.C.'s zijn op het werk niet aanwezig en in omstandigheden als deze ook niet gebrui kelijk. Het betreft hier nu eenmaal werk op het land. In werkverschaffing tewerk gestelde ar beiders zijn verzekerd ingevolge de Ziekte wet en de invaliditeitswet en voorts tegen ongevallen. In sommige gevallen komt het voor dat de autobussen, die de arbeiders 's morgens hebben gebracht den geheelen dag in de nabijheid van het werk blijven wachten. De autobusvervoerder is echter vrij zijn bussen resp. zijn chauffeurs tusschentijds voor andere doeleinden te gebruiken. Wordt het werk wegens slechte weersomstandighe den vóór den tijd afgelast, dan zullen in laatstgenoemd geval de tewerkgestelden als regel moeten wachten tot de bussen hen op het daarvoor vastgestelde uur komen afha len. Aan de arbeiders wordt in deze geval len regenverlet (80 pCt. van het basis-uur loon) uitbetaald. Indien er ondanks alle waarborgen voor een billijke behandeling onverhoopt reden tot gegronde klachten is, wordt daarin voorzien door de regelingen, die terzake door den minister van sociale zaken zyn getroffen. Georganiseerde arbeiders dienen deze klachten via hun vakorganisatie, onge organiseerde arbeiders via het College van B. en W. van de plaats hunner inwoning ter kennis te brengen van de Rijksinspectie voor de Werkverschaffing. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen aan de Voor- mer een sypersch poesje. Kenteekenen: 5 maanden oud, 4 witte pootjes. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen tusschen 6%7 uur bij den heer C. Verwer, inspecteur dierenbe scherming, Baanstraat te Alkmaar. DE VERDUISTERINGSPROEF IN HEILOO. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor het apothe- kers-assistents-examen o.a. mej. J. J. van Delft te Beverwijk, BENOEMD. In vasten dienst is benoemd tot leeraar in wiskunde aan den machinistencursus van de Ambachtsschool alhier, de heer W. A. Barten. KINDERFONDS P. T. T. Gistermiddag werd alhier in hotel Kin- heim eene vergadering gehouden van het bestuur van het Kinderfonds P. T. T. met de correspondenten uit Noordholland, welke zeer geanimeerde vergadering werd bijgewoond door een 24-tal correspon denten. Het doel der bijeenkomst was eene be spreking ter bevordering van de propa ganda voor en het bekendheid geven aan De heer J. Rus Jzn., hoofd van den Lucht beschermingsdienst in Heiloo, verzoekt ons opname van het volgende: De heer C. ten Bruggencate te Heiloo schrijft in Uw blad van Dinsdag j.L over „Wat leert ons de verduisteringsproef van Heiloo". Na te hebben opgemerkt dat de verduistering zelf een groot succes is ge worden en dat alle inwoners op loffelijke wijze tot het welslagen van de proef hebben meegewerkt, meent hij zijn critiek op bovengenoemde proef ten beste te moeten geven. Het zij mij vergund hierop even te mogen antwoorden. In de eerste plaats dient te worden ver meld, dat, wanneer men hier en elders lichtverduisteringsproeven organiseert, deze zuiver „als proef" beschouwd dienen te worden, m.a.w. de bedoeling is door het houden van een dergelijke proef de gele genheid te krijgen waar te nemen, welke fouten aan de organisatie daarvan kleven en deze voor een volgende keer zoo mogelijk te verbeteren. Goed bedoelde wenken en raadgevingen worden uit den aard der zaak natuurlijk gaarne aanvaard. Dit voorop stellende, had de heer Ten B. m.i. kunnen volstaan met den burgemeester of het hoofd van den Luchtbeschermings dienst zyn bevindingen omtrent de gehouden verduisteringsproef mede te deelen. Nog beter ware het geweest, indien hij vóór de proef, die hem toch tijdig genoeg bekend was, zijn aanwijzingen had gegeven. Dat zou prettiger hebben aangedaan en eventueele verbeteringen zullen toch van die zijde moeten komen. De heer Ten Bruggencate heeft gemeend een anderen weg te moeten bewandelen en zyn kennis van Luchtbescherming etc. in breederen kring te moeten uitdragen, blijk baar met de bedoeling dat meerdere Lucht- beschermingsmenschen er leering uit kunnen putten. We willen thans het vrij lange betoog eens nader onder de loupe nemen. Het succes van de proef, voor zoover het de medewerking van de burgerij betrof, is 100 geweest, „hulde en dank daarvoor", schrijft de heer Ten B. Het zwakke punt is z.i. de alarmeering. Welnu, 100 succes, met een dergelijke alarmeering, moet den heer Ten B. dunkt mij de overtuiging bijbrengen, dat de zaak als zoodanig niet slecht was voorbereid. Het dient hierbij te worden vermeld, dat de wijze van alarmeering voor dezen avond niet de hoofdschotel vormde, doch wel te ervaren hoe de burgerij op een en ander zou reageeren. Ter geruststelling van den heer Ten Bruggencate kan ik mededeelen dat de definitieve wijze van alarmeering voor Heiloo met de meest zorg zal worden uit gekozen. Voor de proef van dezen avond hadden wy geen andere keus. Momenteel zijn in Nederland geen sirenes te ver krijgen (uitverkocht). Over alarmeering schrijft de heer Ten B. o.a. „de beste en vlugste methode is het eenige malen knippen met het licht middels het Gemeentelijk lichtnet". Welnu, als aanvulling van de alarmeering is dat ook vóór de proef overwogen, doch het moest na bespreking met het G. E. B. op grond van financieele overwegingen worden na gelaten. Niet gaarne zou ik het evenwel als uit sluitende alarmeering durven aanbevelen. Wat toch zou er van deze alarmeering te recht komen, als in tyden van oorlog de electrische centrale in het ongereede zou raken door bominslag etc. Dan zijn we uit- geknipperd. Eenige vaste sirenes, op gebouwen aan gebracht, niet afhankelijk van electrischen stroom, is bovenal te pcefereeren, doch duur. De tijd zal leeren of het Gemeentebestuur van Heiloo in staat en bereid zal worden gevonden hiervoor de noodige gelden te voteeren. Hoe het eigenlijk moet weten wij heusch wel. Verder is de heer Ten Bruggencate het volstrekt niet eens met de getroffen maat regelen voor de automobilisten. Hij geeft een resumé van de in het buitenland ge troffen maatregelen. (Waarom het buiten land?) Met eenige ergernis, schrijft hij verder, vraag ik mij dan ook af, of de met de uit voering van deze verduisteringsproef belaste commissie „eerst niet eens poolshoogte heeft genomen". Welnu, „poolshoogte" heb ik in deze zaken persoonlijk genomen door het volgen van een vijf-daagschen cursus „voor bescher ming van de bevolking tegen luchtaan vallen". En op dien cursus heeft de heer C. A. Muller uit Rotterdam en hebben andere heeren ons veel verteld over „Luchtbe scherming". Wij zijn daar verduisterd, gegast, gebombardeerd enz. PLOTSELING ZIEK GEWORDEN. Hedenmorgen is de werklooze de B. in het stempellokaal in de Keetkolkschool plotseling in elkaar gezakt tengevolge van een maagbloeding. De patiënt werd zoo spoedig mogelijk per ziekenauto naar het Elisabethziekenhuis overgebracht. Hoewel dt toestand eerst zeer ernstig leek, knapte de man gelukkig spoedig weer wat op. VERDUISTERING TE BEVERWIJK. Door een gemeente-ambtenaar. In verband met gepleegde onregelmatig heden is door de politie te Beverwijk gear resteerd de directeur van den gemeentelij ken dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, teven directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs aldaar. Deze on regelmatigheden hebben o.m. bestaan in ver duistering van gelden, welke hij ambtshalve onder zich had. Het onderzoek in deze zaak, waarmede eenige dagen gemoeid zullen zijn, duurt voort. ST. MAARTEN-OVERLAST. Waarschuwing van den Commis saris van Politie. De Commissaris van Politie te Alkmaar vestigt, evenals vorig jaar, nogmaals de aandacht van de Alkmaarsche ingezetenen op de wijze, waarop het feest van St. Maarten op 11 November gevierd wordt. Meerdere klachten van winkeliers berei ken de politie, omdat aan de opwekking om deze georganiseerde bedelpartij in haar huidige ontaarding te doen beëindi gen, door ouders, winkeliers en andere goedgeefsche burgers geen voldoende ge volg wordt gegeven. Een oud volksgebruik, in opzet goed bedoeld, schijnt hierdoor tot een blijven- den overlast in het bijzonder voor de kla gende winkeliers te moeten worden. Reeds eerder werd erop gewezen, dat het geven van geld te verwerpen is, daar het de kinderen in verleiding brengt en snoepzucht aankweekt. Is de genoemde overlast eenerzijds door de jeugd veroorzaakt, aan de andere zijde heeft de burgerij zelf mede schuld aan deze ontaarding door een verkeerd opgevat gevoel van welwillendheid. Men hebbe den moed in vele gevallen „neen" te zeg gen en ertoe mede te werken, dat aan alle gebedel een einde komt, wanneer dit niet een strikt kinderlijke aardigheid is. Alleen met aller hulp kan een noodza kelijke oplossing worden verkregen. in 3 series, nml. van 25 cent, 50 cent en 1, behalve op de beschermde artikelen. Men kan in elke Midza-zaak enveloppes krijgen waarin men de bonnen kan doen met naam en adres en vermelding van het aantal ingesloten bonnen. Deze enveloppe kan men dagelijks tot Donderdags 6 uur in de Midza-bus doen, welke zich bij den boekhandel K. ter Burg bevindt. Te beginnen met 17 Nov. en vervolgens iederen Donderdag wordt circa 100 aan waardebonnen uitgekeerd, verdeeld over de 3 series. De inzender van het hoogste aantal bon nen in een der 3 series krijgt de eerste uit keering in die serie. Op een na het hoogste aantal de tweede uitkeering, wie daarna volgt de derde uitkeering, enz. Dus ook de kleinere kooper heeft kans op een belangrijke uitkeering. De uitkeeringen bestaan uit waardebon- NIEUWE KAPPERSZAAK. In de Ridderstraat wordt hedenmidda een nieuwe kapperszaak geopend, n.1. in het perceel no. 12, waar tot dusver een winkel in handwerkartikelen enz. werd gedreven .De heer. Ben Rus, sinds een viertal jaren als heerenkapper gevestigd aan de Oude gracht, heeft zyn bedrijf thans verplaatst naar het genoemde pand, dat voor een kap- perszaak als bijzonder gunstig gelegen kan worden aangemerkt. In korten tyd zijn de noodige veranderingen in de inrichting aan gebracht en thans wacht de nieuwe bewoner zyn oude en zeker ook nieuwe klanten in een nieuwe omgeving. Aan de zaak is thans, naast den verkoop van tabak en sigaren en sigaretten, die ook aan de Oudegracht reeds werd bedreven verbonden die van parfumerieën, waaraan een speciale etalage is gewijd met een keur van zeepen en odeurs. BEGROOTING DER GEMEENTE EN BEGROOTINGEN GEMEENTE BEDRIJVEN VOOR 1939. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis, dat de begroeting der gemeente en de begrootingen voor de afzonderlijk beheerde takken van dienst der gemeente voor 1939, op de secretarie van 11 t/m. 24 November 1938 voor een ieder ter lezing liggen en tegen betaling der kosten ver krijgbaar zijn. Alkmaar, 10 November 1938-. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. PUZZLE-RUBRIEK. Wij maken enkele inzenders er attent op, dat wordt gevraagd het kleinst aantal zetten dat tot de oplossing voert. Een op lossing van meer dan 26 zetten kunnen wij niet goedkeuren. GROOTE GALA-FEESTVOORSTLLLING IN HET VICTORIA THEATER. Ter gelegenheid van de première van de super-Emofilm der Ufa „De Geluksvogel" in het Victoria theater alhier, zal Vrijdag avond a.s. in dat theater een speciale feestvoorstelling worden gehouden, waar vele attracties geboden worden. Naar aanleiding van het feit, dat men 'n deze vermakelijke film, waarin Heinz Rühmann de hoofdrol vervult, de Wiener Sangerknaben kan ziei en hooren, zal men dien avond in het theater de Alk maarsche jeugd kunnen hooren zingen. De directie noodigt zestig kinderen van tien jaar af, uit, om Vrijdagmiddag half vijf aan het theater te komen. De heer Jacob Hamel zal dan enkele door de radio bekende liedjes met ze instudeeren. Des avonds zijn deze kinderen de gasten der directie. Zij zullen dan de ingestudeerde liedjes onder leiding x an den hee*- Hamel ten gehoore brengen en behalve het feit, dat zij desgewenscht de geheele voorstel ling dien avond gratis mogen bijwonen, krijgt ieder kind nog een kleine verras sing. Jacob Hamel zal 's middags een paar kinderen uitzoeken, die als „debutantje" mogen optreden. De kinderen komen dus Vrijdagmiddag om half vijf aan het theater. en wie het eerst komt, het eerst maalt. Bovendien zullen evenals in de film voorkomt met dertien stoelen drie prachtige haardstoeltjes op Amerikaansche wijze verkocht worden. Deze fauteuils zijn gratis ter beschikking gesteld door de firma Kofa, alhier. De geheele opbrengst van deze verkooping komt n.1. ten goede aan het Prinses Beatrix-fonds. Behalve de kans, om voor een klein be drag eigenaar te worden van een prachti- gen stoel, heeft men bovendien de gelegen heid een koopbon te verkrijgen. Immers in iederen stoel bevindt zich een koopbon, resp. een van 5.een van 7.50 en een van 12.50. Ook in de film komt het n.1. voor, dat in een der stoelen een groot bedrag aan geld zit. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken -nzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens geestelijk ambt betreffende de hieronder genoemde perso nen, de uitspraak gedaan, achter hun namen vermeld: NICOLAAS WILLEM JOZEF BAKKUM; WILHELMUS CORNELIS BUTTER; LEONARDUS ANTONIUS VAN ELBURG; FRANCISCUS FREDERIKUS HEIJNIS; DOMINICUS JOZEF LANSEN. Lichting 1939. Uitspraak: Voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met re denen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeen te, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 10 November 1938. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Tentoonstelling. Tot en met 14 Nov., gebouw Langestr. 87, tentoonstelling werk leden van „Kunst zij ons doel", geopend dagelijks 1.305 uur; Zaterdag 1.3010 uur. Zondag 105 uur. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Pe ter de Groote (hist.-real.); hoofdrol N. Simonov. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Vrou- wenclub (rom.); hoofdrol Danielle Darrieux. Toegang boven 18 jaar. Op het tooneel: To Rhama (occultisme, helderziendheid). Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De wereld in vlammen (Hollandsche film over den oorlog 19141918); vooraf de Volken bondsfilm De Volkenbond aan het werk. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 10 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Saigon-Milly, door Ulvadero. 8 uur, De Unie, verg. sub.-comm. Hulp aan Spanje; twee sprekers. Zaal Oudejans te Ursem, opvoering van „De dochter van den galeiboef" door „Sint- Bavo". DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens geestelijk ambt betreffende de hieronder genoemde perso nen, de uitspraak gedaan, achter hun namen vermeld CHRISTIAAN NICOLAAS VAN DEN IDSÉRT (lichting 1939); SIMON PETRUS KAPTEIJN; JACOBUS VAN DEN BOSCH- NICOLAAS THEODORUS JACOBUS JACOBUS HINK: ™N G"5™: JACOBUS KAAIJ; BARTHOLOMEUS PETRUS VINK Lichting 1940. Uitspraak: voor een jaar vrijgesteld TIENDFNeneAritSPra,ak kan Uiterl«K den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: JV,lngesjhrevene- wien de uitspraak b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger "ct verzoekschrift daartoe moet, met re denen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeen te, afdeeling Militaire Zaken, die voer de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 10 November 1938. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Zwakke tot matige wind uit zuidelijk# richtingen; half tot zwaar bewolkt of be trokken; waarschijnlijk droog weer; kans op mist in den nanacht; in den morgen wel licht iets kouder; weinig verandering ij» temperatuur overdag. Het weer wordt iets beter. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gis termorgen boven de Noorsche Zee lag, trok naar midden-Zweden. Het continentale go* bied van hoogen luchtdruk breidde zich naar het noordoosten uit, doch bedekt ook zuid-oost-Europa en reikt tevens over het geheele Middellandsche zeegebied en de noordkust van Afrika. Op den oceaan ligt een uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk met verschillende minima, waarvan de voornaamste één ten zuiden van IJsland en één omstreeks 48 graden noorderbreedte en 25 graden westerlengte. Over het weste lijk deel van het waarnemingsgebied be weegt zich een stroom ing van warme luch van zuidelijke breedten naar het noorden. De regens der depressie reiken niet verder dan Ierland en het oosten van Schotland. Op het vaste land zijn de winden allerwe gen zwak en uit zuidelijke richtingen. Bo ven het uitgestrekte wolkendek, dat gehe centraal-Europa bedekt en dat zijn weste lijke begrenzing heeft in midden-Frankry heerscht groote droogte en is de temp#ra" tuur der atmospheer di. van warme zornej dagen. De Alpenstations melden nog stee zomersche toestanden. Het is te verwachten, dat het wo kendek in onze omgeving ge'eTi- minder dicht zal worden. De ^em'58fe{J tuur zal in dat geval in den nacht lager worden, waarbij de kanse.nhet ochtendmist toenemen. Overdag zal weer wellicht iets zonniger zijn dezelfde temperatuur. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en an voertuigen van 16.47 tot 6.42 uur licht PP-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2