ALBERT HEIJH KAAS 'AKKERTJE' Moeilijkheden en mogelijkheden in het P.T.T.-bedrijf. ESTER'S ROMAN HARENKARSPEL Binnenland De minister over de belangen van personeel en publiek. Het omroepbeleid verdedigd. Fabrieksbrand te Breda. Groote schade. De omroep in dienst van den vrede. De berichtgeving is opjectief. GEMENGD NIEUWS. Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschaaelijk. Let op 1 AKKER-merk. TWEEDE BLAD. QemeeutecadeK De raad vergaderde Dinsdagmiddag om half drie, onder voorzitterschap van burge meester H. Nolet. Secretaris de heer Essing. Na opening door den voorzitter, die mede deelde, dat de heer de Jong verhinderd was deze vergadering bij te wonen, werden ver schillende ingekomen stukken behandeld Wij vermelden hiervan de goedkeuring op het raadsbesluit tot het aangaan van een gasleveringsovereenkomst met de gemeente Alkmaar. De R.K. Middenstandsvereen. te Waar land verzocht plaatsing van een straatlan taarn, ongeveer te plaatsen ter hoogte van het arrestantenlokaal aldaar. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken. De raad ging met het voorstel accoord. Aan de orde was hierna de voorloopige vaststelling der gemeenterekening 1937 en de goedkeuring van de rekening van het Burg. Armbestuur. De gemeenterekening sluit voor den ge wonen dienst met een batig saldo van 239,69, en voor den kapitaaldienst met een nadeelig slot van 2870,06, welk nadeelig slot is veroorzaakt door den aankoop van een motorbrandspuit en van het materiaal voor den aanleg van het rijwielpad, voor welke uitgaven niet is geleend. De heer Blokdijk bracht rapport uit. De commissie achtte het beter, de vergoeding van ziekenhuiskosten over één lichaam (het Burg. Armbestuur) te doen gaan en niet over B. A. èn gemeente. De voorzitter zeide, dat dit reeds eerder in administratieven kring is besproken, waar bij de wenschelijkheid van het brengen onder het beheer van het B. A., naar voren te is gekomen. Het zal in het college van B. en W. worden aan de orde gesteld. Bij de begrooting 1939 komt men er wel nader op terug. De rekeningen werden aldus vast gesteld. B. en W. boden de gemeentebegrooting 1939 aan. Zij stelden voor, de heeren de Vries, de Jong en Jac. Beemsterboer tot leden der commissie van onderzoek te benoemen. Aldus besloten. B. en W. stelden voor, medewerking verleenen, op grond van art. 72 der 1. o. wet 1920, door het stichten van een r.k. school voor gewoon lager onderwijs te Tuitjenhorn Het aantal leerlingen van de r.k. school te Kerkbuurt neemt gestadig toe, zoodat er reeds thans plaatsgebrek is, terwijl dit in de toekomst nog zal toenemen. Door de nood zakelijke combinatie van klassen zitten er in één lokaal veel meer leerlingen dan er in mogen. Bestendiging van dezen toestand is derhalve niet houdbaar. Op het oogenblik is in het Patronaatsgebouw te Tuitjenhorn reeds een noodschoollokaal ingericht, om het onderwijs ordelijk en geregeld te doen plaats vinden. De voorzitter gaf nog een nadere toelich ting. Er is reeds één leerkracht meer werk' zaam, dan er lokalen zijn. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. De heer Molenaar vroeg, hoe het stond met het huren van land in de Wieringer meerpolder. De voorzitter herinnerde aan het bericht der directie om zich in 1939 nog eens met de directie in verbinding te treden. De heer Doekes vroeg naar het adres van de samenwerkende onderwijzers-organi saties ter verlaging van de leerlingenschaal. De voorzitter: Daar heeft de secretaris ook al naar gevraagd. Wij hebben geen adres ontvangen. Men heeft ons zeker vergeten! Daarna sluiting. -t-iTr - va,- v - - - - - v,v» -V Aan de Memorie van Antwoord in zake de begrooting voor het jaar 1939 wordt het volgende ontleend: Waar mogelijk en verantwoord, worden verbeteringen in de dienstvoorwaarden voor bereid en aangebracht en worden die maat regelen getroffen, die van het P.T.T.-bedrijf als groot-werkgever als zijn aandeel in de verbetering van de algemeene toestanden op de arbeidsmarkt kunnen worden ver langd. Het spreekt vanzelf, dat in de hui dige onzekere omstandigheden op econo misch gebied hier met behoedzaamheid moet worden te werk gegaan. De minister deelt de meening van de leden, die van oordeel zijn, dat een bedrijfs winst als thans geraamd, geen regel behoort te blijven. De positie van 's Rijks schatkist maakt een bijdrage door het staatsbedrijf daaraan thans en naar het zich thans laat aanzien de eerste jaren nog noodzakelijk. In dien de omstandigheden dit zouden toelaten, zou hij gaarne medewerking verleenen, dat deze bijdrage ten bate van de andere belan gen, waarmede het staatsbedrijf te rekenen heeft, werd verlaagd. Aan een hooger opvoeren van de winst valt naar het oordeel van den minister voor 1939 niet te denken. Verbeteringen. Ten aanzien van de op het platteland uit te voeren tweede postbestelling gelden vaste regelen, welke verband houden met den aard van de bebouwing, het aantal ter be stelling aanwezige stukken en den duur van de bestelling. Korten tijd geleden is aanleiding ge vonden deze regelen te herzien in een voor het publiek gunstigen zin. Ver wacht mag worden, dat volgens de nieuw gestelde normen in vele gevallen uitbreiding van de tweede bestelling zal kunnen plaats vinden. De gevraagde vervroeging van de bestel ling heeft de volle aandacht van de bedrijfs leiding; in de laatste maanden zijn bereids de tijdstippen van afloop van vele zoowel kom- als buitenbestellingen aanzienlijk ver vroegd. Op den ingeslagen weg wordt voort gegaan. Het ligt in de bedoeling de gedurende dit jaar bij wijze van proef geldende regeling, waardoor de bodekosten vc telegrammen en telefoonoproepberich ten hier te lande werden afgeschaft, met ingang van 1 Januari 1939 defini tief in te voeren. Op de loketbezetting van de postkantoren en op die der grootere kantoren in het bij zonder bestaat een regelmatige controle en aan de hand daarvan wordt zoo noodig de bezetting herzien. Ook op de kleinere kantoren wordt er ge regeld op toegezien, dat de wachttijden bin nen redelijke grenzen blijven. Het is echter niet steeds mogelijk te voorkomen, dat bu onvoorzienen grooten toeloop van het pu bliek of bij tijdroovende loketbehandelingen nu en dan wat langer dan gewoonlijk op be diening moet worden gewacht. Personeelsbelangen. Wat het personeelsbelang aangaat, naar behartiging daarvan zal moeten worden gestreefd, zoover de integriteit en de bloei van het bedrijf dat maar toelaten De bedrijfsleiding zal daarnaast evenwel aandacht moeten schenken aan alle nieuwe middelen en maatregelen, die de belangen van het publiek kunnen dienen. De vraag is niet, of bepaalde maatregelen, die ter wille van het maatschappelijk doel van het bedrijf genomen worden, belangen van het perso neel of andere belangen van soortgelijke orde aantasten, maar wel of de belangen, die het bedrijf heeft te verzorgen, de maatrege len eischen en of een onevenwichtige en niet te verantwoorden aantasting van de perso neelsbelangen plaats heeft! Wordt deze vraag niet bevredigend beantwoordt, dan blijven maatregelen achterwege. De vervanging door los personeel De toepassing van het arbeidscontract by het staatsbedrijf vindt plaats overeenkom stig artikel 2 van het A.O.B. en de behoef ten van het publiek en den dienst, waarbij de belangen van het personeel niet uit het oog worden verloren. Van een overmatig gebruik van dezen vorm van dienstverband is geen sprake. De minister is van oordeel, dat te dezen het A.O.B. door de bedrijfs leiding juist wordt toegepast. Hy kan dus niet instemmen met het gevoelen van de leden, die zich met de steeds voortgaande vervanging van vast door los personeel niet kunnen vereenigen. Met deze vervanging zal binnen het kader van artikel 2 A.O.B. voor de gevallen, waarin daartoe aanleiding be staat, nog op voorzichtige wijze worden voortgegaan, totdat de toestand is bereikt, die uit een oogpunt van goede bedrijfsvoe ring moet worden verwerkelijkt. In den kantoordienst is een aantal ambte naren als zoodanig overcompleet. Ook heeft de zoom van contractpersoneel nog niet den voor dien dienst vereischten omvang. Om deze redenen kan de vaste aanstelling van locale krachten nog niet worden hervat. Zoodra zulks mogelijk zal zijn, zal dit in beperkte mate geschieden. Ofschoon het aantal bestellers, dat als zoo danig overcompleet is, nog groot is, wordt in het belang van de betrokkenen jaarlijks een van jaar tot jaar geleidelijk verhoogd aantal adspirant-bestellers en hulpbestellers met een volle dagtaak benoemd tot bestel ler, zulks boven de formatie. Het bedrijfs belang verbiedt ten dezen verder te gaan. Het terugbrengen va.' den maximum ar beidsduur voor de bestellers van gemiddeld 8% uur tot 8 uur per dag heeft geregeld voortgang. De maximum arbeidsduur voor kantoorknechts is reeds van 8% tot 8 uur teruggebracht. Hetzelfde is in overweging voor het lager technisch personeel, dat werkzaamheden verricht buiten werkplaat sen en kantoren. In beginsel is ook reeds tot deze werktij denverkorting besloten. Voorzieningen zijn in voorbereiding, ten einde tegemoet te komen aan de be zwaren van veelvuldige en lange nacht diensten. De invoering daarvan kan bin nen niet te langen tijd worden ver wacht. De radio-omroep. Wat den radio-omroep betreft, kan van een meten met twee .maten naar de mee ning van den minister geen sprake zijn ten aanzien van de beslissing van zijn ambtsvoorganger, waarbij de aan de vrijdenkers-radio-omroepvereeniging verleende voorloopige machtiging tot het doen van uitzendingen werd inge trokken. In dezen moge de minister zich aansluiten bij de vele leden, die van meening zijn, dat in een overwegend christelijken staat als den onzen het niet meer dan vanzelfspre kend is, dat elke actie tegen God of gods dienst door middel van de radio wordt ver hinderd. Met betrekking tot het uitgeven van ka lenders en boekwerken door de omroepver- eenigingen merkt de minister op, dat hij aan geen enkele wettelijke bepaling de bevoegd heid zou kunnen ontleenen tot het bevorde ren van de totstandkoming van een voor schrift in het radio-reglement of tot het stellen van een eisch in de machtiging tot het doen van uitzendingen, waardoor derge lijke uitgaven zouden worden verboden. Af gezien hiervan is hij bovendien van oordeel, dat voor zoodanig ingrijpen ook geen aan leiding zou bestaan. Aan 818 gemeenten en particulieren is machtiging verleend voor radiodistributie. Voor 745 is deze verlengd. De vraag of de regeering thans door mid del van de N.O.Z.E.M.A. tot overheidsexploi- tatie tracht te geraken, moet beslist ontken nend worden beantwoord. De Nozema is bovendien geen overheidsbedrijf. Bij de regeering zit geenszins de bedoeling voor de particuliere bedrijven tot capitulatie te dwingen en de exploitanten er toe te bren gen hun bedrijf aan de Nozema over te dra en. Dit neemt niet weg, dat, indien een par ticuliere distribuant om welke redenen dan ook aan de Nozema verzoekt zyn bedryf over te nemen, zulk een verzoek door die vennootschap in overweging kan worden ge nomen. Vannacht omstreeks half drie is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de fabrieksge bouwen der N.V. Hollandsdche Gom- mage Industrie aan de Balfortstraat te Breda. Ondanks het feit, dat de brandweer zeer spoedig met veel materiaal aanwezig was, brandde de fabriek doordat zeer veel licht brandbaar matariaal, zooals gummiartikelen, gummiregenjassen enz. was opgeslagen geheel uit. De brandweer slaagde er echtei in de naast de brandende fc briek gelegen pan- toffelfabriek, die reeds vlam had gevat, te behouden. Verzekering dekt de schade, welke zeer groot is. Naar aanleiding van het verslag be treffende het wetsontwerp tot ratifica tie van het door Nederland ondertee- kende verdrag nopens het gebruik van den radio-omroep in het belang van den vrede, merkt de regeering het volgen de op: De vraag of een andere mogendheid al dan niet in strijd heeft gehandeld met de bepalingen van het onderwerpelijke ver drag, dient bij de beoordeeling en waar deering van dit wetsontwerp buiten be schouwing te blijven. Het gaat hier uitslui tend om de vraag of Nederland, dat het ver drag reeds geteekend heeft, de bepalingen daarvan wenscht na te komen en of het dit verdrag dienstbaar acht voor de bevorde ring van een goede internationale verstand houding. Deze vraag kan zonder meer be vestigend worden beantwoord. De opvajting, dat de personen, die voor de uitzendingen verantwoordelijk zyn, af hankelijk zouden zijn van de regeering is niet juist. De omroepprogramma's worden hier te lande geheel zelfstandig door parti culiere organisaties verzorgd, die in 't bezit zijn van een ministerieele madhtiging tot het doen van uitzendingen. Voor wat den inhoud 'dezer programma's betreft, zijn de omroeporganisaties geheel vrij, behoudens de in de wet gestelde nor men, nader uitgewerkt in het radio-regle ment 1930. De nieuwsberichten, welke via den om roep worden uitgezonden, zijn afkomstig van een te goeder naam en faam bekend staand persbureau. In de practijk komt dit hierop neer, dat het persbureau (aanvanke lijk Vaz Dias, sedert 1935 het Algemeen Ne- derlandsch Persbureau A.N.P.) de nieuws berichtgeving voor den omroep verzorgt. Aangezien de Nederlandsche pers in het buitenland in het algemeen goed bekend staat en in de afgeloopen jaren ook nimmer is gebleken, dat de nieuws berichten een tendentieus karakter dra gen, bestaat er geen aanleiding aan te nemen, dat de nieuwsberichten via den omroep een inbreuk op de verdragsbe palingen mogelijk zouden maken. Aan het karakter van de Nederlandsche pers kunnen geen overwegingen wor den ontleend, welke zich tegen ratifica tie van het onderwerpelijke verdrag zouden verzetten. STEUN AAN DE RUNDVEEMARKt Beïnvloeding van het pr» Van bevoegde zijde deelt men WU' mede, dat met het oog op den gm aanvoer van koeien, welke als en van het mond- en klauwzeer wordt^* wacht, de minister van ecomoniLT zaken de Nederlandsche VeehouH centrale heeft gemachtigd over te tot het uit de markt nemen van een paalde kwaliteit rundvee. Deze maatregel heeft uitsluitend tot do de rundveemarkt te ondersteunen en n» verwacht wordt, zal het uit de markt nem# van een beperkte hoeveelheid voldoende zii* om den prijs op peil te houden. Reeds den loop van de vorige week is by Wyze v proefneming een klein aantal dezer runde- ren opgekocht. Het vleesch der aangekochte dieren zal worden ingeblikt ten behoeve van den afzet onder de werkloozen. JONGEN ONDER AUTO GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag is in de Isingstraat te Den Haag een 10-jarige jongen by het spelen met een voetbal tegen een passeerenden verhuis- wagen, getrokken door een tractor, opge- loopen, waarbij hij kwam te vallen. De wa gen ging den knaap over het lichaam, ten gevolge waarvan hy op slag werd gedood. OPBRENGSTEN P.T.T.-BEDRIJF. Over de maand September 1938 was de opbrengst van het P.T.T.-bedrijf als volgt: posteryen: 2.899.576 (meer dan in '37 79.071); telegrafie: 362.424 (meer 26.319); telefonie: f 2.523.412 (meer 274.091); postchèque- en girodienst: 632.661 (minder 13.461). Totaalopbrengst: 6.418.073 (meer dan in 1937 336.020). De opbrengst over de afgeloopen 9 matn- den was als volgt: posterijen: 25.002.926 (minder dan in '37 709.511); telegrafie: 2.817.093 (minder 138.248); telefonie: S 20.976.030 (meer 1.462.325); postchèque- en girodienst: 5.897.675 (meer f 51.221). Totaalopbrengst: 54.693.724 (méér 665,787). Thesaurier van H.M. de koningin. Het heeft H.M. de koningin behaagd 1. met ingang van 1 Februari 1939: op het daartoe aan H.M. gedaan verzoek van H. Ms, kamerheer i.b.d. jhr. H. J. Repelaer van Driel op de meest eervolle wyze ontslag te verleenen als thesaurier van H.M. de konin gin onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten aan het Koninklijk Huis bewezen, 2. haren kamerheer i.b.d. mr. W. C. baron Snouskaert van Schauburg met gelijken datum te benoemen tot thesaurier van H.M. de koningin. JxuiUetm (Uit het Engelsch ^door W. A. C. 22) En zy zat te peinzen. Merkwaardig, dat toch geen enkele man, dien ze vroeger had ontmoet, dit „ik en weet niet wat" bezat dat David kenmerkte zou het magnetis me zijn? Wat was hij toch volmaakt goed gekleed in dat grijze, Engelsche, flanellen pak en wat een mooie handen had hij. Hij zag er niets sentimenteel uit en had heusch niets „broederlijks" over zich! Toen dacht ze aan alle jonge mannen die „dol" op haar waren en die, in vergelijking met ma joor Lamont, eigenlijk geen dubbeltje waard waren! Zou ze werkelijk ooit in staat zijn te maken, dat hij haar liefkreeg en haar wilde trouwen of zou hij steeds voortgaan met haar te spelen? Het element van onzekerheid verhoogde het genot van haar besluit om den vrijen teugel te laten aan wat ze gevoelde. Hun lunch had een vroolijk verloop. David zorgde, dat ze er wat haast achter zette, want van de veronderstelling uit gaande, dat mevrouw Greening en de ove rigen misschien den trein van twaalf uur hadden genomen, in plaats van dien van 3 uur 50, konden zij al spoedig hier zijn en op de een of andere manier hun namiddag in de war sturen en daarom was hij langend om weer gauw weg te zyn. Het was een van de prachtigste dagen van het jaar en geen wolkje aan den he mei en de lucht frisch, warm :n zacht. Spoedig zat Laline weer in de auto en reden zij de stad uit, voorbij de helling naar het station en verder naar den weg, die hen naar Albert zou voeren. „Alles is nu groen", zei David, „en het zal moeilijk voor je zijn te beseffen hoe 't er in den oorlog uitzag, maar gauw komen we op plaatsen, waar je nog de armzalige verbrande boomstompen kunt zien Hij vertelde haar van gevechten en avonturen en toen zij het eerste kerkhof voorbij kwamen en al die kruisen zagen, kwam een blik van zachte teederheid in Laline's oogen. „Alles is zoo vreeselijk!" zei ze en dade lijk daarop: „Kijk! een Engelsche naam „Oxfordstreet!" Wat klinkt dat grappig!" „De Engelsche soldaten hielden er van hun lievelingsnamen aan allerlei dingen te geven. Verder op zul je „Downing Street" zien staan. Indertijd waren hier op dezen weg, voorbij Port Noyelle, talrijke bom vrije onderkomens, maar ik ben bang, dat ze nu zijn dichtgeworpen en dat we rechts van den hoofdweg moeten gaan, als we iets willen zien". Zoo lang ze met hem was, kon 't Laline niets schelen, waarheen ze gingen. Langzamerhand kwamen zy te midden van de sporen van verwoesting en bij de stumperige, kleine schuilplaatsen, die de manschappen tusschen de stukgeschoten huizen hadden ingericht. I En toen zij bij een hoop prikkeldraad en oud ijzer kwamen, riep Laline uit: „Kjjk! een ledikant! O, dat doet me meer dan iets anders de realiteit gevoelen van al die vreeselijkheden!" David's gezicht was ernstig. Alles wat hij zag was een herinnering voor hem. Zoo bereikten zij door verwoeste dorpen en langs aandoenlijke boomstompen, half verborgen in het jonge, frissche groen, ein delijk Albert en zagen de ruïne van de kerk, waar de Maagd en het Kind al dien tijd hadden gestaan en ten slotte bij het voorwaarts rukken waren vernield. „O! Als ik er aan denk, dat ik al dien tijd lachte en danste. Werkelijk, wy hebben het nooit begrepen". „Dat is het", zei David, ter wijl er een sluier voor zijn oogen kwam. „Dierbaar Frankrijk!" HOOFDSTUK XI. Zij stapten niet uit de auto en waren weldra weer op den hoofdweg. „Wij moeten hier met de anderen mor gen terugkomen, maar nu wil ik je naar mijn eigen hoekje brengen, want als Jack het je ook wil laten zien, wil ik de eerste zyn". Ze keek hem schalks aan. „In alles?" „Ja in al wat goed is. De eerste voor haar, die ik liefheb en de eerste in mijn werk". „Wat ben ik benieuwd eens te verne men, wie wel de vrouw is, die jij lief- hebt!" En als in gepeins zei hy: „Wil je wel gelooven, dat ik daarnaar allerlei den laatsten tijd zelf ook benieuwd ben?" „Het zou iemand moeten zijn, die heel gedwee is en zonder veel geest". „O, neen; heelemaal niet! Ze zou een vast karakter moeten hebben en geen prul zijn". „Ontmoette je dikwijls van die prul len?" vroeg Laline. Daar kwam weer dat gevoel van onzekerheid! „Neen, eerlijk gezegd niet". „Ik geloof, dat je veel van de wereld hebt gezien „Waarschijnlijk wel „Dat fhoet heerlijk zijn „Als je veel reist, moet je wel aliCi 1C1 dingen leeren. Velen van ons zijn echter zoo met zich zelf ingenomen, dat ze niets leeren van wat ze hebben gezien en thuis komen met een massa feiten, maar zon der wat de Franschen noemen „nuances" daarin te onderkennen ze hebben er, om zoo te zeggen, de beteeke- nis niet van gesnapt. Ik kom nooit in Europa, zonder te den- in aan de schitterende mogelijkheden, die de wereld voor Amerika biedt. En dan wensch ik er toe bij te dragen, dat wij zul len inzien, dat wij ons best moeten doen om te maken, dat andere naties ons ka rakter eerbiedigen, omdat ze overtuigd zijn, dat het eerbied verdient en niet om dat we hun zeggen, dat we hun een draai om de ooren zullen geven, indien ze ons dien eerbied niet betoonen!" Laline keek hem aan. Zijn gitzwarte oogen bliksemden van enthousiasme; zijn fijn besneden gelaatstrekken waren als die op een oude Romeinsche munt. Een gevoel van aanbidding maakte zich van haar meester. O! hoe zalig om zoo'n man te hebben, die haar liefhad en die haar ook leerde aan zyn zijde ruifn van opvat ting te zyn. Plotseling besefte ze hoe laag en klein zielig haar plannen waren geweest! Ni®* anders dan hem tot zich trekken, zoodat hij slechts de gewone ketenen droeg van alle mannen, die ze ontmoet had! Louter een overwinning voor haar ydelheid! Maar liefde begon haar kyk te verhelde ren. David deed een beroep op iets in haar ziel. Hy vervulde haar nu met het ver langen zich op te heffen tot 'ets edels zyner waardig te zyn. Dit was een heel belsuit voor een mooi® Amerikaansche erfdochter, wier onderbe wustzijn steed vervuld was met het g?i°° in eigen almacht en volmaaktheid. Indien een jaar geleden iemand haa had gezegd, dat er op aarde een manne lijk wezen bestond, van wien ze zich de meerdere zou hebben gevoeld, zou verachtelijk hebben gelachen. David was volkomen onverschillig vO wat anderen van hem dachten. Hij werd weer aan haar aanwezigh® herinnerd, doordat haar kleine hand zy arm aanraakte. Vol emotie vatte hij haar hand en ku» die. uiai*[ Het was nog te vroeg en daarom o'® David zich in toom en bood aan de leiding weerstand. Zoo reden zij uit en kwamen in het vreeselyk terrein in Noordelijke richting. ver- de stad verlaten (Wordt vervolgd-'

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6