laatste berichte :A AMSTERDAMSCHE BEURS s* Voor de Huisvrouw. iONGSCOBJUGXERD). te ijmuiden. Nobelprijzen toegekend. Pearl S. Buck krijgt de Nobelprijs voor letterkunde. industr. OND. bu1tenl. Am. Smelting Anaconda Betbleh Steel til* Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather cultuur MAATSCH. H. V. A. i Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. uïST 1 amer. spoorwegen. i2"/w 60 V, ISO'/, BLOKKER URSEM tfcccisum. •Exdividend. Vorige koers heden 1.843/,» 1.84°/ie 8.747» 8.73»/» 73,77 73.82 EGMOND BINNEN OUDKARSPEL NOORDSCHARWOUDE LANGENDIJK BERKHOUT I NIEUWE NIEDORP ALKMAAR U en Uw rheumatiek liggen samen onder één deken. DERDE BLAD. 3 groote aanvoeren haring te De groote aanvoeren van haring IJmuiden duurden ook in de afgeloopen dagen voort. Heden werden zelfs 12.000 kisten aangevoerd met 30 schepen. Van deze hoeveelheid werden 83 wagonladingen naar Duitschland en Tsjecho-Slowakije verzon den. De Nobelprijs voor letterkunde Is, naar uit Stockholm gemeld wordt, toegekend aan de bekende Amerlkaansche schrijfster Pearl S. Buck, wier werken voor het mee. rendeel In China spelen. De schrijfster, dochter van een Amerlkaanschen zende ling in China, is uit eigen aanschouwing en ervaring op de hoogte met de Chlnee sche toestanden, die zij o.m. beschreven heeft in den bekenden, ook verfilmden roman „De Goede Aarde". Van haar ove rige werken noemen wij de beide vervolg, romans van „The Good Earth": „Sons" en House divided". In het Nederlandsch is eveneens vertaald „East Wind, West Wind". Prijs voor natuurkunde. De Nobelprijs voor natuurkunde is toe gekend aan den Italiaanschen geleerde Enrico Fermi. Ferm! werd in 1927 be noemd tot professor in de theoretische physica aan de Universiteit te Rome. In Mei 1034 slaagde Fermi erin, een element met hooger atoomgewicht dan dat van Uranium (338.17) en nog sterker radio actief dan dit element, te doen ontstaan, door Uranium te bombardeeren met neu tronen. Deze zwaardere radio-elementen kregen de nummers 93 en 94. (Uranium is nr. 92). Da door Fermi gevonden ele menten zijn later gecontroleerd door Otto Hahn, Lise Meitner en Strassmann. WEER DRIE KORTE GEDINGEN TEGEN DEN STAAT. Vandaag werden te den Haag 3 korte ge- dingen behandeld, waarbij drie wiide dien- sten van den Staat der Nederlanden en van den minister van justitie gevorderd hebben, dat de laatstgenoemde zal ophouden met het beletten van de busdiensten. De autoverhuurondernemer A. Koch te Bussum, de N.V. Nederlandsche Unie te Amsterdam en de N.V. Sitters Autobus- OPGAVE VAN NOOKDHOLLANDSCH LANDBOUWCREOIET N.V. van Vrijdag 11 November 1938, Vorig» STAATSIEENINGEN. 3-3* Nederl 1938 3 Ned -indië 1937 5H DuitschL '30 m. verkL bank-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie CaTvé Delft Cert NederL Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever Alg. F.aplor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr, Kon. Petr, i Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Dell Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika J#vaChina—Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot. ocnembah Atchiaon Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Umon Pacific Canadtan Pac. i i lijn koers 101'/» 140 153»/4 .154 133»/» «0 340 234 1467ie t» 35% w/u 5% 51*/ig 5Vs 479'/, 183'/, 185 801/4 322 336i/4 75'/» 31>/» i H"/* 10% 240 166 137 166 114'/, 3Vi 114 021/4 1271/s 122 217 286 2541/, 32 157/» 15V,s 737/» laatste 2.45-3.00 lOl'/i» 99'/, 33'/,-4 140 1533/4 156 133 437,-4 90«/4 345 234j-51 147»/.-# 43 28%-| 551-% 6% «'/■-■/» 35'/,->/« 17*.% 5% 52% 5'/» onderneming te Utrecht, hebben den staat gedagvaard en gevorderd, dat zij weer vrijelijk hun bedrijf kunnen uitoefenen, met een dwangsom van f 250 voor elke belem mering. Mr. D. J. Veegens trad, evenals Woens dag, voor den Staat op. De "ninisterieele circulaire. Hij las in dit verband de circulaire van den minister van justitie aan de procureurs generaal voor, waarin wordt medegedeeld, dat het optreden van de wilde-busonderne- mers den laatsten tijd onduldbaar wordt Het is een openlijke tarting van de over heid. Zoo kreeg de minister via couranten berichten er kennis van, dat onlangs een vereenlging ls opgericht van autobusonder nemers zonder concessie. De minister verzoekt den procureur-ge neraal een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van strafvervolging wegens deelnemen aan verboden vereenigingen, n.1. tot ontduiking van de wetten. De auto bus-ondernemers, aldus gaat de circulaire voort, probeeren aan de acties wegens on rechtmatige daad te ontsnappen. Het is een krijgertje spelen met de justitie. Wordt een dienst verboden, dan wordt deze in een nog „vrije" N. V. onderge bracht en men tracht op deze wijze da justitie steeds één N. V. voor te blijven. Daarom moet de politie alle autobus diensten op een verboden traject beletten, Politiedwang mag slechts in het alleruiter ste geval worden uitgeoefend, doch de mi nister acht dit geval thans aanwezig. Bij dupliek zeide mr. Veegens nog, dat de staat zich op het standpunt stelt, dat art. 2 R. A. P. wel geldig is en hij wachtte de uitspraak van den Hoogen Raad dien aangaande vol vertrouwen af. De verdedigers der drie wilde diensten bestreden de opvattingen van mr. Veegens. Woensdag 16 November zal uitspraak wor den gedaan. DE NIEUWE WELDDADIGHEIDS- ZEGELS „VOOR HET KIND". De weldadigheidspostzegels „Voor het Kind" zullen dit jaar wederom verschijnen in de waarden 1cent (met een bijslag van cent), 3 cent 2 cent), 4 cent 2 cent), 5 cent (+3 cent) en 12* cent (-|- 3* cent) en verkrijgbaar worden gesteld van 1 December tot en met 5 Januari a.s. De netto-opbrengst boven de frankeerwaarde komt ten bate van het bescherming en steun behoevende kind. De zegels zijn ontworpen door den jongen kunstenaar Pam G. Raeter te Sloterdijk. De voorstelling is voor alle waarden dezelfde: een knaapje, dat te midden van bloemen, in zijn fluitspel verzonken, visch en vogel tot luisteren lokt, een beeld van vertrouwelijk heid tusschen kind en natuur. De kleur der zegels is resp. bruin-zwart, paarsrood (purper), groen, roodbruin en blauw. De zegels zijn vevaardigd in rotogravure. De afmetingen van het beeldvlak zijn 18 x 27 m.M., de geldigheidsduur loopt tot 31 December 1943. Na eenige bespreking werd met algemee- ne stemmen besloten lid te worden van den Bond van IJsclubs in Noordholland. Als af gevaardigden naar de vergadering der K.N. S.B. op 19 Nov. te Bergen werden aangewe zen de heeren v. d. Steen, Keetman en Coops. De wedstrijden voor het a.s. seizoen zul len zijn: 1. wedstrijd voor kinderen, 2. wed strijd K.N.S.B., 3. dames Rydbeker, 4. groo te en kleine Rydbeker, 5. wedstrijd cluble den. Wijzigingen en andere wedstrijden wer- den aan het bestuur overgelaten. Als vergaderplaats voor het volgend jaar werd aangewezen lokaal Kossen. In de rondvraag vroeg de heer Myts hoe ver het bestuur gevorderd is met de nieuwe ijs baan. De voorzitter deelde mede, dat hieraan nog steeds wordt gewerkt. Een teekening is er gemaakt en zal in de a.s. raadsvergade- ring worden behandeld. Meerdere mededee- lingen mag en kan het bestuur nog niet doen. Het plaatsen der aandeelen gaat bui ten verwachting best, Er zijn reeds 126 aan- deelen geplaatst en het bestuur is nog niet klaar. Nutsvereen iging opgeheven. Na een 75-jarig bestaan is de nutaver- eeniging „Wie weet nog hoe" alhier opge heven wegens voortdurend afnemende be langstelling, Het kassaldo ad f 25.77 zal geschonken worden aan de afd. van den Bond voor Staatspensionneering, welke eerstdaags haar 25-jarig bestaan zal vie ren. De katheder en de voorzittershamer worden aan de kerk te Ooster-Blokker aangeboden, terwijl de. heer Hoekstra, hoofd der school, de aanwezige exempla ren van „Kun je nog zingen" zal ont vangen. fen. De daarna getroffen maatregelen waren den kustbewoners niet sympathiek, omdat hun mogelijkheid van het behalen van winst verloren ging. De ommekeer kwam in 1924, toen bij Huisduinen een groot Nederlandsch fregat, „De Vrede", verging en de redders, een aantal Heldersche visschers, en de ge redden op den terugtocht verdronken. Er werd een inzameling gehouden om het red dingsmateriaal te verbeteren, terwijl ook de beide reddingmaatschappijen werden opge richt. De spr. gaf een toelichting, hoe het materiaal yroeger was en hoe dit nu is, op de groote verbeteringen wijzende, welke in den loop van den tijd zijn aangebracht, Ook de film, welke hierna vertoond werd, gaf een goed inzicht in het werk der red dingmaatschappij en de offervaardigheid der bemanningen. De afd. der E.H.B.O. gaf na de pauze een demonstratie, waarbij getoond werd hoe het niet moet en hoe het wel moet. Men had daarvoor eenige dagelijksch voorvallende on gelukken tot aardige schetsjes verwerkt, die niet nalieten af en toe een lach te doen op klinken, maar niettemin duidelijk demon streerden, hoe men in dergelijke gevallen te handelen heeft. Wij gelooven wel, dat velen er iets van hebben geleerd. De heer Schuiken sprak aan het einde der demonstratie een kort slotwoord. ïRoe&m Vischdistributie. Donderdag had in deze gemeente voor het eerst de distributie van zeevisch plaats, Het gemeentebestuur was van oordeel dat de werklozen en armlastigen hiervan gaar ne gebruik zouden maken, hetgeen ook bewaarheid is, want de 10 K.g. visch was in zeer korten tijd uitverkocht. Men kwam zelfs tekort, zoodat voor de volgende week 20 K.g. is aangevraagd. ■t 480'/4 1831/, 1863/4 823/4 601/» 156 324 3371/4 75V4 317. 1'%-i 10% 240 167 1351/s 165 1147. 3Vr7i« 1143/4 923/4 1273/4 1231/4 219 286'/r7 2583/4 321/i l&VlH 15'/, 73Mi 57. STsoteering per 50. x) ex-coupon °iongatie vorige koers heden M pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. 4.88"/» 4.88 31.14 31.17 41.72 41.71 30.02 H 30.— 45.05 45.0214 43.02* 43.00 6.33 New-York ■konden ^erlijn Parijs «S1 Praag INITIATIEF TOT INRICHTING VAN KAMPEN VOOR JOODSCHE VLUCHTELINGEN. R.V.C. wil zich tot de regeering wenden. Het secretariaat der R. V. C. wil het initiatief nemen tot de inrichting en orga- I nisatie van eenige groote kampen voorj opneming van Joodsche vluchtelingen en zich daartoe wenden tot de Nederlandsche regeering en de hoogste autoriteiten, op dat een echte christelijke, menschelijke en bovenal ook Nederlandsche daad kan wor den gesteld. Men zende daartoe spoedig adhaesiebe- tuigingen aan het secretariaat der R.V.C., Spaarn zicht laan 33, Heemstede. R. V. C. zijn de initialen van „Ridders van Christus", een charitatieve christelijke organisatie, gevestigd te Heemstede. ZEESCHUIMERS AAN HET WERK. Op 20 zeemijlen afstand van de monding der Wangpoe is op de Jangtse door zee schuimers een overval gepleegd op het s.s, Hoeatoeng. De piraten waren als passagiers aan boord gekomen. Op een gegeven mo ment overvielen zij de scheepsofficieren, waarbij zij geholpen werden door zeeroo- vers, die op jonken langszij de Hoeatoeng kwamen liggen. De geheele bemanning en de passagiers, tezamen met de lading ter waarde van 80.000 dollar, werden ontvoerd. Een ge wond lid der bemanning is naar Sjanghai gezonden om losgeld te eischen. Nieuwbouw van het raadhuis. Omtrent den nieuwbouw van het raad huis alhier kan worden medegedeeld dat het Werkfonds te Den Haag daartegen geen bezwaar heeft. Ook de woning van het hoofd der O. L.-school zal met gelden van het Werkfonds kunnen worden gebouwd. Echter dient dit besluit van het Werkfonds nog aan een z.g. goedkeuring onderworpen te worden van de „Inter-departementale- commissie", terwijl daarna voor het technische gedeelte het plan tot het bouwen van genoemd raadhuis nog door de handen van „Rijksgebouwendienst" moet gaan. Na deze drie instanties doorloopen te hebben kan eerst het raadsbesluit tot het aangaan van de voor dien bouw benoodig- de gelden aan Ged. Staten ter goedkeuring worden ingezonden. Teraardebestelling M. Kroon Cz. Op de gemeentelijke begraafplaats al hier werd Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. Kroon Cz. ter aarde besteld. Verschillende corporaties waren bü de plechtigheid vertegenwoordigd. Aanwezig waren o.m. de burgemeester dezer gemeen te, de heer A, J, Wijnveldt, de administra teur van „Groenveld", de heer P. Borst uit Heiloo, de voorzitter van het Geestmeram- bacht, Oosterdijk en Molengeerzen, de heer Jb. Kroon Jbz. én nog eenige anderen. De oom van den overledene, de heer A. C. Kroon dankte namens de weduwe en de familie van de betoonde belangstelling. Schooltand verzorging. De schooltandverzorging op de O. L.- school is 1 Nov. j.1. aangevangen. Begin December krijgen de leerlingen der eerste- en tweede klasse een beurt. Jkovinciaal Hieuws 1 Rattenbestrijding. Het bestuur van den N. T. B., afd. Berk hout heeft, in verband met het succes van het vorige jaar,, wederom het initatief ge nomen om de rattenbestrijding ter hand te nemen. Zij geschiedt met zee-ajuin, dat een afdoend middel bleek te zijn. Algemeens vergadering van IJs- en Volksvermaak. Deze vergadering werd gehouden in de Prins Maurits alhier. Voorzitter was de heer Van der Steen. De rekening is in orde bevonden en heeft een batig saldo van f 19T.53. De balans sluit met een bezit van f 405.03. Geklaagd werd over de vele onnoodige bedankjes. Bestuursverkiezing. Aftredend J, Gelder (niet herkiesbaar). Gekozen werd de heer J. A. Myts, die de benoeming aannam. De voorzitter bracht den heer Gelder dank voor de prettige samenwerking en hoopte ook in den heer Myts een ijverig be stuurslid te hebben, Demonstratie Eerste Hulp bij Ongelukken. De afd. Langendük van de Ned. Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken hield Donder dagavond in het lokaal van den heer L. Hop een goedgeslaagde demonstratie. Er was veel belangstelling. De bijeenkomst werd geopend door den heer C. Schuiken, voorzitter der afdeeling, die in het bijzonder de gasten verwelkomde. De E.H.B.O. heeft niets nieuws te demon- streeren, zeide de voorzitter, maar het is zeer noodzakelijk nog eens een demonstratie te geven, gezien de manier, waarop hier meer malen aan den Langendijk wordt opgetre den bij ongevallen, soms zeer tot schade van hen, wie dit ongeval treft. Het programma vermeldde de vertooning van een film, van de werkzaamheden van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaat schappij. De operateur van deze film liet de vertooning der film voorafgaan door een causerie, waarin hij de geschiedenis van het reddingswezen vertelde Spr. gaf een uiteen zetting van de wijze, waarop in vroeger eeuwen werd opgetreden bij strandingen. De kustbewoners beschouwden de inhoud der schepen als hun buit en om de opvarenden bekommerden zij zich niet. In de 18e eeuw kwam in dezen toestand eenige verandering, doordat de Staten van Holland en Friesland een onderzoek lieten instellen naar de toe standen op de kust. De conclusie der commis sie was, dat zoo barbaarsch werd opgetreden als men het niet bij de wilden zou a&ntref- OPENBARE SCHOOL-NATIE-RELIGIE. Wij ontvingen een nieuwe brochure Open bare School-Natie-Religie, door A. van Wijngaarden, secretaris van het Landelijk Comité voor de Openbare School, welks Comité als uitgever fungeert, Ze is een goede aanvulling van het reeds eerder door hetzelfde Comité uitgegeven boekje „Feiten en gegevens ten dienste van de propaganda voor de openbare school". Bestellingen kunnen geplaatst worden bij den penningmeester van het Comité, Utrecht, IJsselstraat 43. VERTROKKEN PERSONEN. G. van der Schild, N.H., fabr.arb., van Stuartstr. 32 naar Overschie. J. H. Krahe, N.H., wed. v. J. F. Hoogendijk, z. b., en dochter, van Verdr.oord 60a naar Amster dam. J. A. Warmerdam, R.K., religieuse, van v. Everdingenstr. 18 naar Delft. W. H, P. Boderie, geen, verkooper, en echtg., D.G., van Rembrandtstr. 58 naar Amsterdam. R. R. A. Smeding, geen, machinist N.S., en gezin, van Houtmanstr. 1 naar Schoonhoven, J. J. Nolles, geen, sigarenmaker, en gezin, van K. van 't Veerstr. 36 naar Hilversum M. C. Keune, R.K., leerl. verpleegster, van v. Everdingenstr. 18 naar Amsterdam. K. Zwakman, N.H., z. b., en echtg., van Spoor straat 60 naar Heiloo. P. G. M. Ding jan, R.K., en broer, van Westerweg 276 naar Medemblik. G. Tol, R.K., dienstbode, van Nieuwesloot 87 naar Heiloo. H. Boer winkel, geen, echtgen. van J. Hartog, van Forestusstr. 23 naar Klundert. J. M, Besoo, N.H., z. b., van Wilhelminalaan II naar Nieuwe Niedorp. J. Knol, N.H., zeil maker, van Baanpad 19 naar Rotterdam. S. Admiraal, R.K., z. b., van Spoorstr. 23 naar Limmen. R. J. Velthuijs, geen, dro gist, en echtg., N.H., van Payglop 19/Blee- kerskade 83b naar Beverwijk. P. J. Bak ker, N.H., gezagvoerder Gouv. Marine, en gezin, van Westerweg 71 naar 's-Gravenhage, C. T. C. van Doorn, R.K., dienstbode, van Oudegracht 283 naar Amsterdam. F. W. C. de Munk, R.K., serg.capt., van Stationsweg 176 naar Velsen. H. C. J. Veer, R.K., z. b-, van Oudegracht 146 naar Den Helder. P. Bakker, N.H., van Westerweg 71 naar Ede. E. Koene, N.H., hulp i. d. huish., van Wil helminalaan 11 naar Amsterdam. M. Gou- verne, R.K., z. b., van Emmastr. 39 naar Rot terdam. K. J. P. Bakker, geen, boekhou der, van Stationsweg 174 naar Amsterdam M. Becker, R.K., huishoudster, van Dr. Schaepmankade 28 naar Amsterdam. W. van Loon, R.K., wever, en echtg., van Pater- nosterstr. 5a naar Krommenie. O. M. E, Burow, D.E.V., bedrijfsleider, en echtg., van Spoorstr. 21 naar Leiderdorp. M. Mathia, R.K., dienstbode, van Nassauplein 22 naar 's-Gravenhage. J. J. W. Dehé, geen, kan toorbediende, van Houttil 17 naar Hilver sum. A. Baken, N.H., schilder, en gezin, van Nieuwesloot 11 naar Oudorp (N.H.) C. A. Rens, geen, z. b., van Emmastr. 81 naar Amsterdam. INGEKOMEN PERSONEN. P. E. Duurkoop, R.K., religieuse, van Am sterdam naar van Everdingenstraat 18. L. Schrassen, geen, z. b., en gezin, N.H., van Oudorp naar Jan van Scorelkade 70. C. Koppen, N.H., van Graft naar Prinses Ju- lianalaan 14. J. Kater, geen, grondwerker, van Barsingerhorn naar Spoorstraat 56. C. Rood, R.K., dienstbode, van Heerhugo- waard naar 2e Landdwarsstraat 25. E. E. Robert, R.K., hoofdjuffrouw import mij., van Amsterdam naar Dijk 5. H. Brandsma, Verg. v. Ned. geloovigen, banketbakker, van Haskerland naar Magdalenenstr. 19. J. Schwartz, N.H., bureaubeambte rijkswater staat, van Leeuwarderadeel naar Houtweg 27. H. A. van der Steen, R.K., echt. v. S. H. Koopman, van Akersloot naar Luttik Oudorp 29. D. van Hartingsveldt, N.H., electricien, van Den Helder naar van Hou tenkade 8. J, van der Nagel, N.H., tim merman, en echtg., van Woubrugge naar Baansingel 27a. W. A. de Vries, N.H., van Bergen naar Julianalaan 14. P. Pees, D.G., kapper, van Westdongeradeel naar Lange- straat 64. J. G. J. Vermeulen, R.K.,1 eid- ster, van Amsterdam naar Luttik Oudorp 14. T. Zwart, Rem., kantoorbediende, van 's-Gravenhage naar Stationsstraat 50. J. van der Wal, geen, magazijnjuffr. choc.fabr., van Hengelo naar Tuinstraat 49. J. van den Heuvel, N.H., schoenmaker, en echtg., van Oudorp naar Schermeerstraat 9. N. de Geus, R.K., dienstbode van Egmond aan Zee naar Langestraat 2. J. de Groot, R.K., koopman in ongeregelde goederen, van Bloe- mendaal naar Oudegracht 114. A. Maze reeuw, geen, chauffeur, en gezin, van Oudorp naar Robert Owenstraat 7. N. Bleeker, R.K., z. b., en echtg., van Zaandam bui Lindegracht Z. XL Knook, Ger.K., Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aantal dekens Uw rheumatische pijnen te kunnen verdrijven? U als leek weet niet beter. U denkt: „Warm te zal mij goed doen". Maar bij de minste afkoeling is de pijn er weer met verdub belde hevigheid en te meer, omdat rheuma- tieklijders door de bij rheumatische aan doeningen optredende storing in de huid functie extra gevoelig zijn voor koude, tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lapmiddelent Ge moet de oorzaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat het urinezuur radicaal doet verdwijnen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bü alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). grondwerker, en gezin, van Heerhugo,waard naar le Tuindwarsstraat 16. W. Berg- mayer, R.K., dienstbode, van Heiloo naar Juliana van Stolberglaan 10. C, M. A. W. Werneke, R.K., kraamverpleegster, van Am sterdam naar Brillesteeg 3. H. Minnema, R.K., leerl. verpleegster, van Wymbrit- seradeel naar van Everdingenstraat 18. T. E. Huitema, R.K., hulp in de huish., van Amsterdam naar Leeuwerikkade 9. A. Lens, R.K., venter in galanterieën, en gezin. N.H., van Groningen naar Bloemstraat 25. P. J. Gorter, geen, koopman in metalen, van Amsterdam naar Ramen 2. J. Koen, Ger.K., bediende bü waschinr., en echtg., geen, van Oudorp naar Zeglis 24. G. T. Murkens, N.H., wed. v. W. B. Slotboom, z. b., van Arnhem naar Costerstraat 14. STEVIGE, SMAKELIJKE WINTERKOST. Dat de kou hongerig maakt, weten we allemaal. En dat moeder peinst over mo gelijkheden, die haar in staat stellen aan aller eetlust te voldoen, zonder daarom nu juist extra-groote hoeveelheden te koken, is ook een feit. Die mogelijkheden bestaan, enwe willen er eens een paar onder de oogen zien, In de eerste plaats valt de keus op die voedingsmiddelen, waarvan bekend is, dat 2e „verzadigend" werken, dat ze populair uitgedrukt „vullen". De peul vruchten behooren daartoe: bruine en witte boonen, capucijners, groene erwten, linzen. Ten tweede dient ervoor gezorgd te worden, dat vooral het vet in den maaltijd niet te schraal gerantsoeneerd wordt: een stukje spek, een extra-klontje vet of boter doen het gevoel van verzadigd-zijn wat eerder intreden en ook wat langer voort duren: Daarom zullen peulvruchten met jus in de kou een pracht-comblnatie vor men, maar, omdat we op zoo'n „boonen dag" met succes het anders gebruikelijke vleesch kunnen missen de boonen in hun ééntje brengen ons reeds voedsel ge noeg! daarom beschikken we in zoo'n geval ook gewoonlijk niet over het bijpro duct van gebraden of gebakken vleesch: de vleeschjus. We maken dan gebruik van de handige Maggi's Justabletten, we vol gen geheel de gebruiksaanwijzing, die op de pakjes te lezen staat en we vullen onze sauskom met het smakelijke resultaat van onze eenvoudige handgrepen. We kunnen echter met de Maggi's Jus- tabletten nog anders te werk gaan en er een bruine saus van maken, die wat dik ker is dan een gewone jus: we doen dat eenvoudig door bij de bereiding 1 d.L. vloeistof minder te gebruiken dan op het jus-recept is aangegeven. En willen we onze saus variëeren ook dèt is mogelijk. Ten eerste kunnen we in plaats van boter een ongeveer even groote hoeveel heid vet rookspek gebruiken (voor 4 per sonen b.v. 100 G. of 1 ons). We bakken dat uit in een diep pannetje, scheppen de kaantjes voorloopig even in een kommetje, gieten het met 3 d.L. water aangemengde justablet in de pan bü het heete vet en laten onze saus met een deksel erop een paar minuten zachtjes doorpruttelen, om ze daarna met de toegevoegde kaantjes in de sauskom te doen. Ten tweede kunnen we in het spekvet of in een daarmee ongeveer gelijk staande hoeveelheid boter een paar füngesnipperde uien bakken (lichtbruin) en er dan het aangemengde justabletje bü- voegen: het resultaat is dan een smakelijk bruin uiensausje. Ten derde smaakt de saus uitstekend (vooral bij linzen en bij witte boonen), als we er tot slot een paar lepels dikke toma- tenpurée door mengen of als we ze een voudig op smaak afmaken met een paar theelepeltjes mosterd, naar verkiezing nog aangevuld met eenige fijngesneden augur ken. Als bij zoo'n peulvruchtenmaaltüd ook nog een schaaltje aardappelen (of rüst) op tafel staat wat minder dan men bij andere groentesoorten gewend is dan is het spel volmaakt: de verschillende voe dingsstoffen (eiwit, vet, koolhydraten, zouten, vitaminen) zullen In voldoende mate In het maal vertegenwoordigd zijn, terwül voor de smakelükheid gezorgd wordt door het lekkere bruine sausje, dat èn bü de peulvruchten èn bij de aardappe len uitstekend past en dat door zijn be trekkelijk groot vetgehalte het verzadi- gingsgevoel behoorlijk lang laat voort duren. MODERNE DRUKWERK! MACHINES VOOR UW BIJ COSTER.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11