SffflwT mu"kaal latat ffienSdorp ©IROS 'lüeec&ecUfit philia. EERSTE BLAD, Alkmaar, Vrijdag. HET MASSA-ONTSLAG BIJ HET VLIEGVELD TE BERGEN. In ons nummer van gister deelden wij mede, dat tengevolge van een loongeschil tusschen den aannemer en de genie eergister een 240 arbeiders zijn ontslagen. Nader is ons gebleken, dat er van een loongeschil tusschen den aannemer en de directie geen sprake is. Het gedeelte van het werk waarom het gaat, n.L het egaliseeren en het draineeren van het Zuid-Oostelijk gedeelte van het te maken vliegveld, is, op verzoek van de directie, tijdelijk stopgezet, omdat een wijziging in het draineeringsplan noodig wordt geoordeeld. In dit gedeelte, dat 5 maanden na de gun ning van het werk ter breedte van 650 M. geschikt moest zijn voor het landen van zware vliegtuigen, werd méér klei gevon den dan op grond van de boringen was be vroed. Volgens prof. Visser en ir. van Steen zou men kunnen volstaan met deze klei een a twee steken om te spitten. De nieuwe directie denkt daarover an ders, omdat bij den zwaren regenval van onlangs het terrein blank kwam te staan. Dit was echter een gevolg van het feit, dat men het opvullen van de slooten met zand vóór het maken van de. draineering en het egaliseeren van het terrein uitvoerde, zoo als het bestek voorschreef. Prof. Visser heeft daarvoor te vergeefs gewaarschuwd. Nu men ter plaatse een bronbemaling heeft toegepast, blijkt het water zeer snel te kunnen worden weggevoerd en de onder grond dus goed doorlatend te zijn. De directie acht desondanks een wijzi ging in het draineeringsplan noodzakelijk, zoodat een nieuwe vertraging het gevolg is. Het zandvervoer gaat door, evenals de werk zaamheden voor den bouw der barakken. Aanvankelijk zou dit zandvervoer per smalspoor door het natuurreservaat en over de weilanden plaats hebben, waardoor de kosten f 3800 hooger zouden zijn. Toen de aannemer dit vervoer langs dezen weg met vrachtauto's wilde regelen, stelde de direc tie zich echter op het standpunt, dat dan het meerdere bedrag niet betaald behoefde te worden. De aannemer koos toen het vervoer door het natuurreservaat, de Eeuwige laan, de Wilhelm in alaan en langs den Meerweg. De gemeente, die voor het vervoer door het natuurreservaat 1000 ontvangt, had de be voegdheid om het vervoer aldaar te verbie den, doch deed dit terecht niet, omdat het dan vanaf het waterleidingterrein langs de Breelaan door het dorp zou plaats hebben. Dit zandvervoer schiet thans flink op en bij dezen voortgang kan verwacht worden, dat men daarmede in Febr. gereed komt. Vertra gingen in een dergelijk groot werk, waar mede millioenen gepaard gaan, zijn zeker niet ongewoon. Over het algemeen kan worden verklaard, dat het werk flinken voortgang heeft en voor de betrokken ar beiders hopen wij, dat de door de directie noodig geoordeelde wijziging spoedig tot stand kan worden gebracht. Ter aanvulling van ons bericht van gister deelen wij nog mede, dat de boeren die met het spitten en het vervoeren van de klei waren belast, daarvoor met bijlevering van paard en kar van den aannemer 70 cent per uur ontvingen. SCHIP GESTRAND ONDER CASTRICUM. Op 500 M. ten N. van den Zeeweg onder Castricum is hedenmorgen om 5 uur de Zweedsche vrachtboot Ve- nersborg, ongeveer 15-00 ton groot, door den mist op het strand geloopen. Uit Egmond aan Zee wordt nader gemeld, dat de boot op 6K K.M. ten Z. van Egmond ligt. Er is geen gevaar aanwezig. Sleepbooten van de firma Weismuller uit IJmuiden zijn onder weg. Waarschijnlijk zal men pogen de boot, die in 2 y, vaam water ligt, bij hoog water, tegen 5 uur hedenmiddag vlot te sleepen. Het schip is eigendom van de Soca-lijn te Stockholm en onderhoudt een geregel- den werkdienst op Amsterdam. Het was thans op weg van Huil naar IJmuiden om bij de hoogovens ijzer te laden en had een kleine hoeveelheid stukgoederen voor Amsterdam aan boord. GESLAAGD. Voor het te Amsterdam gehouden examen onder rijkstoezicht voor gediplo meerd schoenwinkelier is o.a. geslaagd de heer P. Vroegop Jr. te Sint-Pancras. MOET OOK DE KLOK GERESTAUREERD WORDEN? Hoe feat is het eigenlijk? Men weet, dat het met de Groote Kerk niet in orde is. Heel Nederland heeft over een mogelijke instorting gesproken en het reusachtige steigerwerk aan de zijde van het Postkantoor bewijst wel, dat men reeds voorzorgsmaatregelen heeft getroffen om de veiligheid der omwonenden zooveel moge lijk te verzekeren. Zoo is de toestand wat de kerk betreft. Op die kerk staat een toren officieel met den bescheiden naam van dakruiter aangeduid en in die toren zit een carillon. Het laat om het kwartier vroolijke klok- ketonen over het centrum van de stad bui telen en het staat in verbinding met een uurwerk dat wijzerplaten heeft, welke des avonds electrisch verlicht worden. Opdat men in Alkmaar dag en nacht pre cies zal kunnen weten hoe laat het eigen lijk is. Helaas, ook het carillon, of het uurwerk ol beide schijnen den laatsten tijd aan ouderdomsgebreken te lijden, tenzij onze stadsuurwerkmaker misschien met pensioen gegaan is en er welilcht nog geen anderen klokken-opzichter benoemd is. Wij hebben ons de vorige week al eens afgevraagd wat er mét ons torenuurwerk aan de hand was toen de wijzers van de klok op kwart voor negen standen en het carillon een vroolijk liedje speelde, dat men gewoonlijk alleen bij het volle uur hoort, En nu hebben omwonenden zich bij ons beklaagd, dat het er sindsdien nog niet be ter op is geworden en dat de klok geregeld van slag is. Hedennacht zijn die omwonenden op een gratis carillonconcert getracteerd, dat van tien minuten voor twee tot bij half drie ge duurd heeft. Het was blijkbaar een extra gemeentelij ke verrassing en het is alleen maar jammer, dat zoo weinig muziekliefhebbers het van te voren hebben geweten. Veel variatie schijnt er overigens in het programma niet gezeten te hebben, daar het speelwerk achtereen volgens alle kwartiers-, half- en heel uur deuntjes achter elkaar afgedraaid heeft en dan weer van voren af aan begon, zoodat het programma weinig variatie vertoonde. Maar nu in allen ernst. Is er op het oogenblik niemand in de gemeente die eens in den toren kan klimmen om te kijken of er misschien iets niet in den haak is? Men zou in Alkmaar toch graag op de hoogte van zijn tijd willen blijven. DE WERKLOOZEN IN DE WIERINGERMEER. Men verzoekt ons van de zijde der werk- loozen nog opname van het volgende: De mededeelingen in het nummer van gister „van bevoegde zijde" zijn van dien aard, dat de grondwerkers er de schouders over ophalen. Wat de bussen betreft gaat het niet over Het aantal personen en de zitplaatsen maar over het slechte mate riaal. Gistermorgen wou de motor weer niet verder en zijn we anderhalf uur te laat gekomen door een bus, die eerst van de stad gehaald moest worden, 's Avonds wou de motor wel, maar kon men geen signaal geven en was er onvoldoende licht. Wat het werk betreft is het natuurlijk, dat men eerst het zand moet verwijderen en dan pas de klei kan weghalen. Wij heb ben al wekenlang gezien, dat de keet van de bazen waar wel 15 man in kunnen, wel verplaatst kan worden. Deze keet heeft wel een deur en een vloer en die van ons niet en deze is ook niet aan alle kanten dicht. Zeker kan er water gehaald worden maar er zijn altijd harde woorden over de vraag wie het zal halen, want die raakt een put op het werk achter en moet het eerste uur voor twee werken omdat men in accoordloon werkt en voor de W. C. moet men 50 M. van den weg. Als men aan de Oude Zeug werkt, wachten de bussen in Kolhorn. Het is niet juist, dat de arbeiders 80 regenverlet krijgen. Men krijgt het eerste uur niets en daarna 29 cent per uur. Soms krijgt men tot 3 uur per week niets, wat een schade is van 3 x 36 cent. Reclames helpen niet, dat weet wethouder van Slingerland en de vakbond en de heer Van der Heuvel, al heeft hij zijn best wel ge daan. Wat de toeslag betreft, men komt daarbij tot veel lagere bedragen dan is voorgesteld. COLLECTE NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Men verzoekt ons opname van het volgende: Wederom staan we aan den vooravond van de groote jaarlijksche collecte van het Ned. Roode Kruis in onze stad en wij willen met een kort woord opwekken de bijdragen van het publiek voor het goede doel, dat deze vereeniging beoogt, te doen storten in de bussen, welke U Zaterdag zullen worden voorgehouden. Is het niet betreurenswaardig, dat hiervoor nog een opwekking noodig is? Nog altijd is het groote publiek er niet van door drongen, wat het Ned. Roode Kruis voor de lijdende menschheid alle dagen doet en met hoeveel kosten dit gepaard gaat. Nog steeds heerscht de meening, dat deze ver eeniging een rijksdienst is, waarvan de kosten uit de schatkist worden betaald. En dan denken nog velen, dat het Roode Kruis een oorlogswerktuig is en sluiten willens en wetens hun oogen voor het juist in vredestijd verrichte menschlie- vende werk van deze instelling. Over de hulpverleéning bij groote natuurrampen of ongelukken willen we al niet eens meer spreken, als zijnde voldoende bekeij^. Maar wel willen we wijzen op de posten welke de automobilisten, fietsers en wandelaars overal langs de groote wegen in ons land aantreffen. Overal ziet men de bekende borden met den blauwen rand met een rood kruis op wit veld. Zoo'n bord geeft aan, dat daar aanwezig is het allernood zakelijkst verbandmateriaal, spalken, brancards e.d. Dit staat gratis ter beschik king van het publiek, wanneer een onge luk op den weg gebeurt. Wordt dit mate riaal gebruikt, dan komt het natuurlijk ook voor, dat het bevuild wordt door bloed of vuil van de straat en dan moet het natuurlijk vernieuwd worden. Dit jaar al leen zijn reeds weer 225 nieuwe posten uitgezet. Denkt u eens wat dit heeft ge kost! Dan willen we nog ons oog eens rich ten op wat hier in onze stad alzoo wordt gedaan. Hoe weinigen weten nog, dat door het Roode Kruis ook hier een bloedtrans fusiedienst is ingesteld. Alkmaar met zijn twee groote zieken huizen had behoefte aan personen, die hun bloed beschikbaar wilden stellen voor hen die het noodig hadden. Welnu het Roode Kruis was paraat en reeds is aan beide ziekenhuizen daadwer kelijke hulp verleend en met succes. Al leen beschikt men nog over te weinig per sonen, die zich beschikbaar hebben ge steld. Wie helpt? En dan treft men steeds meer en meer de Roode Kruis-menschen aan bij ver schillende gebeurtenissen. We memoreeren slechts: de motorraces, de wielerbaan en andere sportevenementen. Kinderfeesten, bijeenkomsten en hulp aan patiënten, die per trein naar Lourdes worden vervoerd. Hoe vele malen wordt hulp verleend bij ongevallen op straat of in huis. Allen zullen toch wel begrijpen, dat een en ander kosten met zich brengt en dat ook bij het Ned. Roode Kruis de schoor steen niet kan blijven rooken, wanneer de noodige brandstof niet wordt aange voerd. Welnu, op Zaterdag 12 November bent u daartoe in de gelegenheid en kunt u uw gaven offeren in de bussen. Gedenkt de collecte zooveel als in uw vermogen is, opdat het Ned. Roode Kruis ook in onze stad haar zegenrijken arbeid in nog meer dere mate zal kunnen blijven voortzetten. Steunt de Roode Kruis-collecte óp Zaterdag 12 November. DE MEEUWEN HADDEN EEN GOEDEN DAG. Hedenmorgen heeft de jeugdige N., die voor zijn vader per bakfiets brood rond brengt, een minder aangenaam avontuur beleefd. Zijn bakfiets stond een oogenblik onbe heerd op de Handelskade, de remmen wa ren blijkbaar niet goed aangezet en het gevolg laat zich raden. De bakfiets gehoorzaamde aan de wet ten van de zwaartekracht en stevende op het kanaal af. Alles ging onder water, be halve het brood, dat als een extra-verras sing voor de meeuwen in het N. H. kanaal bleef drijven. Het vehikel is door de po litie opgevischt en weer aan den eigenaar afgeleverd. COVOTO. Door onvoorziene omstandigheden zal de 2e abonnementsvoorstelling van Covoto Dinsdag 22 November plaats hebben en niet op Woensdag 23 November zooals eerst was aangekondigd. EEN MOTIE VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Door de afd. Alkmaar van de Ned Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel is de volgende motie aangenomen Een groot aantal gepensionneerden der Nederlandsche Spoorwegen, in openbare vergadering, onder leiding van de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, op 7 November 1938 te Alkmaar bijeen, gehoord de rede van het lid der Tweede Kamer H. J. van Braambeek over de 10 korting op de 'ïpoorwegpensioenen en de behandeling van de pensioenwet op 19 October 1938 in de Tweede Kamer der Staten-generaal, van meening dat de onrechtvaardige kor ting op de pensioenen van het gewezen spoorweg-personeel dient te worden inge trokken, van oordeel dat aan het met groote meerderheid van stemmen in de Tweede Kamer op 19 October 1938 aange nomen amendement van Braambeek Hermans dient te worden uitgevoerd, ver zoekt den minister van waterstaat, met groote klem, te willen bevorderen dat aan de korting op de spoorweg-pensioenen een einde wordt gemaakt en besluit deze, met algemeene stemmen aangenomen motie toe te zenden aan den minister-pre sident, den minister van waterstaat en te publiceeren in de pers. WAARSCHUWINGEN. De Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam verzoekt hun, die na Septem ber 1937 premie-obligaties op afbetaling hebben gekocht van de Eerste Nederland sche Bank voor Staatsfondsen, gevestigd te Amsterdam (Eigenaar R. C. Groot), daarvan mededeeling te doen aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam. De Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam vestigt de aandacht op Wil helm Joseph Wulfers, geboren te Amster dam 4 Mei 1885, wonende aldaar Van Speijkstraat 35huis, die zich ten onrechte „Bedrijfsingenieur" noemt en onder den zakennaam „Technisch Bureau T. V. S." cursussen ter opleiding voor hulpmonteur, automonteur, vliegtuigmecanicien en die selmotormecanicien organiseert. Na afloop van de cursussen neemt Wulfers zelf zijn leerlingen een examen af, waarna hij den geslaagden diploma's uitreikt, welker practische waarde zeer twijfelachtig is. Wulfers tracht leerlingen te werven door bij voorkeur in de rubriek „Per soneel" advertenties te plaatsen, welke den indruk vestigen, dat de steller daar van een betrekking aanbiedt. Voorts doet hij het, in strijd met de waarheid, voorkomen, dat houders van door hem uitgereikte diploma's in aan merking komen voor vooraanstaande functies in groote technische bedrijven. volle melk chocolade UWEN WINKELIER OF IN CNZE VERKOOPFILIALEN EN DIEFSTALLEN TE BEVERWIJK. Dief en heler gearresteerd. Ten nadeele van de N.V. Wicherink's Stoomkoffiebranderij en groothandel is een reeks diefstallen gepleegd, waarbij groote hoeveelheden koloniale en grut terswaren in verkeerde handen zijn overgegaan. Aan deze diefstallen bleek zich te hebben schuldig gemaakt de ongehuwde magazijn knecht van genoemde firma, een te Bever wijk wonende 25-jarige jongeman. Bij het onderzoek, dat door de rijkspolitie wordt geleid, is h.L komen vast te staan, dat hij reeds gedurende langen tijd goederen afle verde van hoogere waarde dan op de order briefjes was vermeld, welke goederen hij dan leverde aan een bakkersknecht te Velsen. De dief en de heler hebben beiden be kend en zijn in arrest gesteld. PAEDAGOGIEK. De jonge af deeling Alkmaar der Vereeni ging voor Paedagogiek mag zich verheugen in een gestadigen groei van haar ledental. De in wijden kring toenemende belangstel ling voor vragen van opvoeding en onder wijs kan worden beschouwd als een der voornaamste factoren voor de oprichting der af deeling. Op overtuigende wijze is deze belangstelling bij gelegenheid van de eerste openbare vergadering der af deeling op 8 April j.1. gebleken, waarop in de Harmonie voor een volle dancing prof. Casimir het woord heeft gevoerd. Werd toen antwoord gezocht op vragen van theorctischen aard, thans is het bestuur zoo gelukkig een bij uitstek practisch vraagstuk aan de orde te kunnen stellen. De heer K. Suzenaar zal op 16 November in dezelfde zaal hierboven genoemd in een openbare vergadering spreken over psycho techniek en beroepskeuze. DE ROODE KRUIS-KLOK LUIDT. Men schrijft ons: Morgen zal in iedere Alkmaarsche woning, groot en klein, de huisbel worden geluid. Op dien dag zal een aantal dames en hee* ren, gewapend met Roode Kruis-speldjes en collectebus, bij u aan huis een beroep doen op uw milddadigheid. Maar ook in de straten zal den voorbijganger dringend worden vei- zocht de collectebus te gedenken. En zeel zeker zullen alle Alkmaarders medewerken, opdat het zegenrijke werk van het Roode Kruis in vollen omvang zal kunnen worden voortgezet. Alkmaar's burgerij mag haar eigen plaat selijke Roode Kruis-afdeeling niet vergeten. Een ieder weet, dat de leden der Trans portcolonne steeds gereed staan om belan geloos eerste hulp te verleenen bij ongeval len, van welken aard ook. Elk automobilist kent de honderden eerste hulpposten van het Roode Kruis langs de groote wegen. Steeds meer menschenlevens zijn behouden door het werk van den Roode Kruis-trans- fusiedienst. Ook te Alkmaar is deze dienst al in menig geval reddend opgetreden. In één woord „af" is het moderne Roode Kruis- ziekenvervoer over land, te water en zelfs in de lucht. Dit alles en nog veel meer steunt men morgen met het koopen van een Roode Kruis-speldje. Geeft daarom met milde hand als de Roode Kruis-klok morgen bij u luidt. DISTRICT NOORD-HOLLAND VAN DEN KON. NED. MIDDENSTANDSBOND Te Haarlem hield dezer dagen het district Noord-Holland-midden van den Kon. Ned. Middenstandsbond een verga dering onder leiding van den heer A. J. Frederiks uit Zaandam. In de vacature, ontstaan door het aftre den van den heer A. Burger uit Alkmaar, werd tot districtsbestuurslid gekozen de heer M. Rentenaar uit dezelfde gemeente. Aan de orde kwam het advies van het hoofdbestuur inzake de verhouding tus schen groot- en kleinbedrijf in den detail handel, waarmede men zich vrij algemeen kon vereenigen. Besloten werd aan het hoofdbestuur te verzoeken een definitie van het begrip „grootbedrijf" te willen geven. Tenslotte hield de heer van der Leeuw een korte inleiding over de verhouding tusschen stands- en vakorganisaties in het bondsverband. Z. i. zal op den duur het wederzijdsch (verplicht) lidmaatschap van stands- en vakorganisatie moeten worden ingesteld, omdat stands- en vakbelangen, hoewel nauw samenhangend, toch afzon derlijke behartiging vereischen. In de grootere steden zullen de stands organisaties, afdeelingen van den Kon. Ned. Middenstandsbond, geleidelijk aan tot centrales van de plaatselijke vakgroe pen, afdeelingen van de landelijke, aange sloten vakorganisaties, moeten worden omgevormd. GROND VERKOCHT. Na de comitévergadering van gistermid dag is in den raad nog besloten tot verkoop van grond aan de Nieuwpoortslaan aan de N.V. Tolsduin te Heemskerk. B. en W. wer den gemachtigd Het overblijvend gemeente lijk terrein met woningen te verhuren. EEN DECLAMATIE-AVOND. Zooals elders in dit nummer blijkt, zal er op Dinsdag 15 November a.s. des avonds te 8.15 uur inde Unie een declamatie- en muziekavond worden gehouden. Df,fr„tre,edt op mevrouw Wilh. Smitvan de Wall, die werken van moderne dichters zal voordragen, van Kloos, van Van Eeden, van Roland Holst, van Nijhoff en anderen. Maar bovenal heeft deze avond beteekenis door de voordracht van Saïdja en Adinda het bekende verhaal van Multatuli, waar voor mevrouw Smit—v. d. Wall een bii- ^iSA°,0rllef.deuheeft' het verhaal w^rin geachte ln 1 verworpene en gering De geschiedenis van Saïdja en Adinda is in zyn eenvoud van een ontroerende schoonheid en de wijze, waarop het wordt voorgedragen, zal zeker veler belangstelling wekken. Voor het muzikale gedeelte vaS den avond zorgt de heer W. J. Smit die aan den vleugel „Herinneringen uit Java" van 22X V' WaU Zal Vertolken daarbij Het echtpaar, dat in deze streken geen onbekende is, heeft in onze omgeving reeds gegev™ 66,1 declamatie" muziekavond „Op meesterlijke wijze vertolkte zn deze zoo diep gevoelde legende en de heer Smit, Meest matige, in het zuiden wellicht nemende oostelijke tot zuidelijken wind- tot zwaar bewolkt; weinig of geen n in den nacht en den morgen mist- CerslaS; opklarend; zelfde temperatuur. VW|Ug Het geheele continent is nog bedekt j het uitgestrekte gebied van hoogen v druk, dat thans reikt van het noorden Scandinavië tot het Middellandsche z Van bied en Noord-Afrika met maxima in land en in Polen. Op den oceaan liet t tinnnoi'r nn Vlpf Ofictpliilr i_.i tionnair op het oostelijk deel het enorme gebied van lagen luchtdruk waarvan h noordelijkste minimum thans in de Pool» ligt terwijl de depressie zich zuidwaan6 uitbreidt tot de Azoren. De diepe minjnj" bewegen zich in een richting zuid-noi^ hun kernen komen echter steeds dichter Ir Ierland te liggen. Het regengebied reikt echter nog niet verder oostelijk als de Ie sche zee. Op het vasteland zijn de winden meest zwak en uit oost tot zuid. Naar h t westen nemen de windsterkten toe tot krachtig aan den ingang van het kanaal, in Ierland en het zuidwesten van Engeland Over het algemeen is tot in midden-Zweden de temperatuur zacht. Ook in het noord, westen werd het veel zachter. In Zweden verplaatste het gebied van strenge vorst zich naar Lapland. Het weer zal in onze omgeving nog weinig veranderen. Na opklaring in den middag zal zich in den nacht weer mist vormen. Morgen overdag zal de bewol- king waarschyrlyk zwaarder zijn dan heden. De wind blijft uit zuidoost met matige kracht. Na een kouden nacht wordt het morgen overdag weer zacht. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.47 tot 6.42 uur licht op. een uitstekend pianist, speelde „Norwegi- scher Brautzug" en „Zug der Dwerge" van Grieg", zegt de N. Langedijker Crt. Mevrouw S. trad op met Saïdja en Adinda en zij vertelde dit op een wijze, waarop haar zeker een compliment toe komt, schreef eenige maanden geleden een onzer verslaggevers. Mevrouw S. vertelt het in de literatuur klassiek geworden verhaal zeer verdienste lijk, oordeelde de Telegraaf. Zij, die van dergelijke avonden hduden, zullen Dinsdag zeker niet in de Unie ont breken. EEN NIEUWE DAMESKAPSALON. Onder den naam Maison Jacquline Gexda openen de dames Gez. Koelemey morgen middag officieel een nieuwe dameskapsalon in de Lyceumstraat no. 23, welke met ingang van morgen ook telefonisch is te bereiken. Het voorgedeelte van genoemd perceel is geheel voor het vereischte doel ingericht: er werden ten dienste van de moderne (auto matisch zichzelf uitschakelende) machines verschillende stopcontacten aangebracht, ge zellige metalen meubelen geplaatst met roo de zittingen, die volkomen harmonieeren met den vloer en de machines. Ook voor kinderen is men hier ingericht. De opening van de inderdaad gezellig in gerichte salon zou reeds eerder zijn ge schied, ware het niet dat de vereischte ver gunning ingevolge de vestigingswet pas de zer dagen is verkregen. Aan de zaak is tevens verbonden de ver koop van parfumerieën en odeurs. WAPENSTILSTANDSDAG. 11 November 1938. 't Is zoo dikwijls al bezongen, 't Is zoo dikwijls al gezegd, 't Werd de wereld na den oorlog Al zoo dikwijls voorgelegd.... De verschrikking: '14-'18 Heeft nog steeds niet ófgedaan, Elkeen heeft Europa's bloedbad Altijd nog voor d' oogen staan Eiken dag wordt de ontwrichting Van de maatschappij gevoeld In een wereld, die nog immer Weeklaagt, wanhoopt, wankelt, woelt Elke dag nog draagt het stempel Van den grooten wereldstrijd, Die óók voor den overwinnaar Tot verliezen heeft geleid Is de mensch nóg niets veranderd. Is de mensch nóg niet bekeerd. Zeker! Er valt winst te boeken: Géén, die zooiets meer begeert. Het verstand is méé gaan spreken En dat is zoo héél veel waard: Niemand wil nog de beslechting Van geschillen door het zwaard Heeft September '38 In haar bangheid niet geleerd, Dat de menschheid zich met afschuw Tegen een herhaling keert- 't Is thans twintig jaar geleden, Maar het „spookt" nog eiken dag- Telkens maakt d' ontwrichte wereld Van conflicten weer gewag. Laat het volk zijn wil verster Dat het nooit, ja: nóóit meer mag-; J Dón - na twintig 11 November s Lééft de Wapenstilstandsdag. (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2