dagblad voor alkmaar en omstreken. Gouwleider Bürckel keurt de.pogroms af. De bekrachtiging van 't Britsch-Italiaansche accoord. No. 271 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK Een geheim document eischt aftreden van Göbbels! Nog steeds betoogingen in Amerika. Donderdag 17 November 1938 „Zuiveringsactie" in Noord-China. 140e Jaargang Verbetering der internationale betrekkingen. De te Rome onderteekende verklaring. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50, Losse nummerr 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTF.NTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franct aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. De rijkscommissaris voor Oostenrijk, gouwleider Bürckel, heeft gisteren tij dens een bedrijfsappèl van de Steyrfa- brieken een redevoering uitgesproken, waarin een veroordeeling was vervat over de vernieling van Joodsche zaken. Bürckel zeide, naar het Duitsche Nieuwsbureau meedeelt, dat de Joden feitelijk slechts „profiteer end" deel hebben gehad aan het productieproces in Duitschland. De waarde daarentegen is geschapen door de Duitsche arbei ders. By de vernietigingen van Joodsche zaken zijn dus juist deze door de Duit sche arbeiders geproduceerde waarden vernietigd. Ons allen, aldus Bürckel, die in dit ver band verwees naar de den Joden opgelegde boete, bevalt de door Göring uitgevaardigde maatregel beter dan een of ander tumult, dat zich tegen ons eigen vermogen richt. Op grond daarvan heeft de partij zoo snel mo gelijk ingegrepen, om onzinnige maatregelen tegen te gaan. Bürckel zeide verder, na een bespreking met Göring te kunnen verklaren, dat waar ook maar de kleinste poging wordt onder nomen Duitsch volksvermogen in eenigerlei vorm schade te berokkenen, of zelfs langs den weg van plunderingen terzijde te stel les, het den betrokken personen kan gebeu ren, dat zij oogenblikkelijk tegen den muur worden gezet. Wie zoo gewetenloos is de goederen der arbeiders te vernietigen, is ook niet meer waard in kameraadschap met alle Duitsche arbeiders te leven. Een „noodzakelijke verklaring". De Berljjnsche correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post meldt aan zijn blad, dat de buitenlandsche dag bladcorrespondenten te Berlijn per post een in machineschrift gesteld document ontvan gen hebben, dat het opschrift „een noodza kelijke verklaring" droeg. Het document bestaat uit de notulen van een vergadering van „vertegenwoordigers van alle klassen der maatschappij" met in begrip van officieren en leden der nationaal- socialistische partij, welke vergadering naar in het document verklaard wordt, Zondag te Berlijn gehouden is. Het document verklaart dat deze verga dering met algemeene stemmen een reeks resoluties heeft aangenomen, waarin o.m. het volgende gezegd werd: „Fatsoenlijke lieden gevoelen diepe schaamte over de recente gebeurtenis sen in Duitschland. Negentig procent van het Duitsche volk heeft noch deel genomen aan de gewelddaden, noch ze goedgekeurd". „Fatsoenlijke lieden zijn van meening dat de beschrijving van deze betreu renswaardige daden, voorgesteld door dr. Göbbels als de uitdrukking van den volkswil een weergalooze beieediging en een bezoedeling van het Duitsche volk vormt". De aanwezigen eischten met alge meene stemmen aftreden van dr. Göb bels als minister van volksvoorlichting en propaganda. (Wij teekenen hierbij aan, dat dergelijke vlugschriften steeds worden verspreid, wan neer er in Duitschland bizondere dingen ge beuren. Welke waarde men aan dit „docu ment" moet hechten, weten we niet, doch in den regel hebben dergelijke pamfletten geen invloed op den gang van zaken in Duitschland. Red. Alkm. Crt.) Betoogingen in Amerika. Inmiddels duurt de protestactie tegen de gebeurtenissen in Duitschland voort. Te New-York hebben 3000 studenten van de Columbia Universiteit tot president Roose- velt een brief gericht, waarin zij hem ver zoeken de handelsbetrekkingen met Duitsch land te verbreken. De Amerikaansche bond voor vrede en democratie heeft een verga dering belegd, waarin terugroeping werd geëischt van den Amerikaanschen ambassa deur en een embargo op Duitsche goederen. Gisteravond waren 20.000 personen aan- ^ez'g bij een vergadering, waar 400 beken de artisten gelden inzamelden voor de ves- !'g>ng van Duitsche en Oostenryksche Joden ltl Palestina. Een honderdtal geestelijken Gouwleider Bürckel van de methodistische kerk heeft een motie aangenomen, waarin zij de anti-Joodsche maatregelen veroordeelen. Zes katholieke hoogwaard igheidsbekleeders, waaronder de aartsbisschop van San Francisco, hebben voor de radio de vervolgingen tegen de ge- loovigen afgekeurd. Te Pittsburgh heeft het congres der industriebonden eenstemmig een motie aangenomen, welke de verklaring van president Roosevelt waarin hij het Duitsche anti-semitisme afkeurt, goedkeurt. De gouverneur van Massachussetts heeft verklaard: Het beste middel voor de Ver. Staten om een betere behandeling te ver krijgen voor de verdrukte minderheden in Duitschland is, het gebruik van Amerikaan sche havens door Duitsche schepen te be perken. Duitsche consulaat te New-York bewaakt door Joden. Burgemeester Laguardia te New-York heeft opdracht gegeven, dat de afdeeling politie, welke het Duitsche consulaat moet bewaken, geheel zal worden samengesteld uit Joden. Commandant van de afdeeling zal zijn kapitein Finkelstein, bijgestaan door luitenant Licker en sergeant Isaac Gold- stein. Dezelfde afdeeling zal ook de delegatie van vooraanstaande nationaal-socialisten be schermen, welke binnenkort naar New-York zal komen. Volgens een persbericht uit Peiping zyn als resultaat van een driedaagsche „zuiveringsactie" in noord-China, welke op 10 dezer is ingezet, meer dan 4.000 Chineesche bandieten verspreid. Meer dan 2.000 bandieten, aldus Domei, werden op 12 dezer ten noordoosten van Tangsjan door Japansche strijd krachten aangevallen, waarbij meer dan 300 Chineezen dood op het slag veld achterbleven. Twee Japanneezen werden gewond. Er zyn 180 geweren en een hoeveelheid patronen buitge maakt. 1300 man Chineesche guerrillatroepen werden in het noorden van de provincie Honan aangevallen door een Japansche pa trouille. De Chineezen hebben 240 dooden, 57 lichte machinegeweren en een hoeveel heid ammunitie moeten achterlaten. Volgens Domei heeft de Chineesche pro vinciale regeering van Kansoe op 16 dezer den burgers gelast Lantsjau, de hoofdstad der provincie te ontruimen en zich naar het binnenland te begeven. Deze beslissing werd genomen na een Japanschen lucht aanval. Berichten van Chineesche zijde. Van Chineesche officieuze zijde wordt uit Tsoenking gemeld, dat het orgaan van den uitvoerenden Yoean gisteren mede- deelingen heeft gepubliceerd, volgens wel ke de Japansche militairen in naam negen provincies zouden hebben bezet, doch de controle feitelijk slechts zou bestaan in kleine gebieden langs de voornaamste ver keerswegen en de steden. Deze gegevens zijn verwerkt uit rapporten van de pro vinciale regeeringen in de negen z.g. be zette provincies, n.1. Kiangsoe, Tsjekiang, Anhwei, Kiangsi, Sjantoeng, Honan, Sjansi en Hopei. Het aantal bestuursgebieden in deze negen provincies beloopt 796. Vol gens bedoelde gegevens voert de Chinee sche regeering nog een volledige politieke en bestuurscontrole in 489 gebieden, d. i. 61.44 pet. De Chineesche regeering oefent een gedeeltelijke controle uit over 248 of 31.15 pet. Deze cijfers betreffen niet ge meenten zooals Sjanghai, Nanking, Hangts- jau, Tsinan, Hankau en Tsingtau. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De onderteekening der verklaring, waarbij het Engelsch-Italiaansche ac coord van kracht wordt, is te Rome met een korte, doch indrukwekkende plechtigheid voltrokken. De Britsche ambassadeur, Lord Perth, werd naar de overwinningshal in het Palazzo Chigi geleid, waar Ciano en andere hooggeplaatste Italiaansche ambtena ren van het departement van buiten landsche zaken, hem opwachtten. De twee copieën van den tekst der ver klaring werden eerst onderteekend door Ciano en Lord Perth, waarna de twee copieën van den brief aan de Egyptische zaakgelastigden, ondertee kend werden door de beide staatslie den. In laatstgenoemden brief wordt ver klaard dat met het van kracht worden van het accoord de overeenkomsten betreffende het Tsana-meer en het Suez-kanaal eveneens van kracht ge worden zijn. De plechtigheid duurde slechts enkele minuten. Ciano bracht hierna een bezoek aan Mussolini. De door Ciano en Perth geteekende verklaring luidt als volgt: Aangezien op 16 April 1938 door de regeeringen van Italië en Groot-Britannië en Noord-Ierland een protocol is geteekend met betrekking tot de vraagstukken, waarbij beide regeeringen belang hebben, aangezien op dien datum bij dit protocol behoorende accoorden en verklaringen zijn geteekend door de ge volmachtigden van beide regeeringen, aan gezien het protocol vermeldt, dat deze overeenkomsten in werking zullen treden op den datum, dien beide regeeringen ge meenschappelijk vaststellen, verklaren on- dergeteekenden, die op regelmatige wijze door hun regeering gemachtigd zijn, dat de overeenkomsten en verklaringen van het protocol heden in werking treden. ALKMAAR, 17 November. Te Londen werd gisteren de laatste kabinetsraad gehouden vóór het vertrek van Chamberlain en Halifax naar Parijs. Hoewel deze zitting bedoeld was als een laatste bijeenkomst, waarop de interna tionale kwesties, welke in Parijs zullen worden besproken, nog eens de revue zouden paseeren, heeft «het kabinet de meeste aandacht gewijd aan het zeer actueele Jodenvraagstuk. In de eerste plaats moest antwoord worden gegeven op de Nederlandsche mededeelingen betreffende de immigratie der Joden. In de tweede plaats moest men de middelen onder oogen zien, om asyl te verleenen aan een zoo groot mogelijk aan tal vluchtelingen in het Britsche rijk en in de landen die bereid zullen zijn in deze richting een poging te doen. Ten opzichte hiervan verwacht men beraadslagingen met verscheidene buitenlandsche regeerin gen en in het bijzonder met de Ameri kaansche regeering. Hoewel een nauw keurig plan nog niet schijnt te zijn vastge steld, zyn verschillende Engelsche per soonlijkheden van oordeel, dat de ge schiktste streken om asyl te verleenen aan uitgewekenen zijn EngelschGuyana, Nrd.- Rhodesia en Kenya Naar hun meening zou vestiging in de koloniën met vrucht gefinancierd kunnen worden door belang hebbenden zonder dat op de schatkist een druk zou behoeven te worden uitgeoefend. Dr. Bell, de bisschop van Chichester, heeft gistermorgen te Westmin^ter een beroep gedaan op de „kerkvergadering" ten gunste van de Joden in Duitschland. Dr. Bell diende een resoiitie in, waarin aan het centraal comité der financiën ge vraagd wordt voor een som van vijfdui zend pond sterling te teekenen ten gunste van de Joden, en dat dit geld gestort moet worden in het hulpfonds dat geopend is voor christelijke vluchtelingen, waarin dan een speciale post zal worden opge nomen ten behoeve van de Joden. Graaf Selbourne steunde de resolutie en ver klaarde dat de regeeringen en parlemen ten van het Britsche rijk de wetten op de immigratie zouden moeten opheffen, en alle consulaire formaliteiten zouden moe ten afschaffen welke vluchtelingen in Berlijn en Weenen moeten vervullen om het land te verlaten met bestemming naar Britsch gebied. Aan het einde van de be raadslagingen keurde de kerkvergadering een resolutie goed, waarin aan het centraal comité der financiën gevraagd wordt een plan op te stellen dat in staat stelt be langrijke sommen bijeen te brengen om christelijke uitwijkelingen te hulp te komen en waarin het comité gemachtigd wordt aanvankelijk een som van vijfduizend pond sterling bij te dragen. De „Matin" verneemt intusschen uit Londen, dat de Britsche plannen t. o. v. de Joden een bedrag zouden vorderen van 30 a 40 duizend pond sterling. Ook de Amerikaansche regeering zou de plannen bestudeerd hebben. Het zou om een immi gratie gaan van minstens 20.000 Duitsche uitgewekenen naar Britsch Guyana. Men meent te weten, dat de Britsche regeering bereid is het plan te steunen en de helft van het benoodigde bedrag te garandeeren, mits de andere helft door particulieren bijeen wordt gebracht. De Joodsche kapitalisten zijn volkomen bereid zich aaneen te sluiten om de cre- dieten te verkrijgen welke noodig zijn om hun geloofsgenooten in Duitschland elders te vestigen. De „Figaro" verneemt uit Londen: Men denkt, dat binnenkort het intergouvernementeele comité in Londen zal vergaderen. Dit comité, waarin Enge land, Frankrijk, de Vereenigde Staten en Nederland vertegenwoordigd zijn, zal tot taak hebben het door Engeland en de Vereenigde Staten opgestelde plan tot in bijzonderheden te bestudeeren. Echter kan de Joodsche emigratie niet geschieden zonder medewerking van de Duitsche regeering. Nog steeds heeft de Duitsche regeering niet geantwoord op het verzoek der betrokken mogendheden van 3 weken geleden, om Hubis, den voor zitter van het comité, te ontvangen. Het Foreign officement, dat men het moeilijk nog eens kan vragen. Chamberlain houdt zich zeer aandachtig met de kwestie bezig, aangezien hij deze nieuwe reden van wrijving tusschen Engeland en Duitschland zoo snel mogelijk uit den weg wil ruimen. In het Lagerhuis heeft Butler op een vraag van Henderson luidende: Of Groot Britannië niet langer gebonden is door de conventie met Duitschland van 1898 tot regeling van de vraag, welke der Portu- geesche koloniën in Afrika toegewezen zouden worden aan Groot Britannië en welke aan Duitschland, in geval dat Por tugal een deel van zijn Afrikaansche ko loniën wilde verkoopen, geantwoord: Ja. Butler voegde hieraan toe, dat de Britsche regeering deze vooroorlogsche conventie niet beschouwde als thans nog van daadwerkelijke kracht te zijn. Op een andere vraag bevestigde minister MacDonald, dat de gouverneur van Tan- ganyika gemachtigd is bekend te maken, dat Chamberlain op een desbetreffende vraag geantwoord heeft, dat de Britsche regeering geen overdracht overweegt van eenig onder Britsch bestuur staand gebied. Namens Chamberlain, die afwezig was, heeft sir John Simon op een nadere vraag herhaald, dat de Britsche regeering niet overweegt gebieden onder Britsch bestuur over te dragen. Sir John Simon voegde hieraan toe, dat de regeering uiteraard volledige aandacht moet schenken aan de opvattingen van de bevolking van elk gebied. Te Johannesburg is groote opwinding veroorzaakt door het verslag van een bij eenkomst van het verbond voor Tangayi- ka te Dar es Salaam. De Britsch-Indische afgevaardigde Malik heeft daar een mede- deeling voorgelezen van den gouverneur aan den wetgevenden raad, welke begint met een aanhaling van het negatieve ant woord, dat Chamberlain onlangs in het Lagerhuis heeft gegeven op een vraag over overdracht van gebied, en waarin de gou verneur vervolgens zegt, dat minister Mac Donald hem heeft gemachtigd te verkla ren, dat Chamberlain's antwoord in boven vermelden geest moet worden opgevat. De inhoud van het accoord. De Italiaansch-Britsche overeenkomsten, welke gisteren van kracht zyn geworden, zijn op 16 April j.1. gepubliceerd. Zij be staan uit een protocol en acht aanhangsels. In het protocol geven beide partijen uit drukking aan hun voornemen de vreedza me betrekkingen tusschen beide staten te consolideeren en bij te dragen aan de zaak des vredes en de algemeene veiligheid. De acht aanhangsels hebben betrekking op: 1. De overeenkomst waarbij de verkla ring van 2 Januari 1937 wordt bevestigd, waarbij de mogendheden op zich nemen den status quo in de Middellandsche Zee te handhaven. 2. Een overeenkomst inzake de uitwisse ling van militaire inlichtingen. 3. Een overeenkomst inzake de eerbiedi ging van de politieke onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van Saoedië- Arabië en Jemen. 4. Een overeenkomst inzake het even wicht der posities en rechten op zekere eilanden in de Roode Zee. 5. Een overeenkomst inzake het uitslui ten van iedere propaganda, welke strydig is met de belangen van een der beide par tijen. 6. Een overeenkomst inzake de militaire verplichtingen der inboorlingen in Ita- liaansch Oost-Afrika. 7. Een overeenkomst inzake het weder - keerig recht op vrijheid van scheepvaart door het Suez-kanaal. 8. Een overeenkomst inzake het Tsana- meer, een inzake de vrijheid van godsdienst en de behandeling van Britsche kerkelijke gemeenschappen in Oost-Afrika. De Italiaansche pers voldaan. Op de eerste pagina's der Italiaansche bladen wordt op in het oog springende wijze gewag gemaakt van de van kracht wording der Italiaansch-Britsche overeen komsten. In de perscommentaren van gis termiddag ziet men er een belangrijken stap in naar terugkeer tot klaarheid in de internationale betrekkingen. Wat de reacties dezer overeenkomsten ten aanzien van de algemeene Europeesche politiek aangaat, doen de bladen uitkomen, dat zij op geen enkele wijze melding ma ken van wijziging in de richtlijnen der bui tenlandsche politiek van Italië, die nog steeds gebaseerd zijn op de spil Rome Berlijn en den driehoek RomeBerlijn Tokio. Toch releveert de Giornale d'Italia, dat, daar de spjl RomeBerlijn geen vast stel sel is, zij in overeenstemming kan worden gebracht met alle andere internationale overeenkomsten, die een weerspiegeling vormen van de fundamenteele waarde van vrede, samenwerking en opbouw van een nieuw Europa op de basis van erkenning der wettige belangen en rechtsgelijkheid. Wat de andere gevolgen van de toepassing der overeenkomsten aangaat, deelt de Giornale d'Italia mede, dat Italië direct zijn formeele adhaesie betuigt met de vlootovereenkomst van 25 Maart 1936 en zich er op voorbereidt met de regeeringen van Groot-Brittannië en Egypte deel te nemen aan nieuwe onderhandelingen met het doel aangelegenheden te regelen, welke van belang zijn voor Egypte en den Engelsch-Egyptischen Soedan, zoomede de afbakening der grenzen Kenya en Britsch Somaliland en ten aanzien van de handels betrekkingen. Italië is eveneens bereid met de Britsche regeering besprekingen te be ginnen tot regeling der handelsbetrek kingen tusschen Italiaansch Oost-Afrika, Groot-Britannië, Indië, de Britsche kolo niën, de overzeesche gebieden, protecto raten en de gebieden, welke onder man daat staan der Britsche regeering. De „Times" over het accoord. Schrijvende over het Britsch-Italiaansche accoord dat gisteren van kracht is gewor den, zegt de Times: Het is het einde van een hoofdstuk. Moge het van een beter hoofdstuk het begin zijn. Het Engelsch- Italiaansche verdrag is inderdaad een uitstekende grond om op te bouwen, en de totstandkoming hiervan is zeer welkom aan die Britsche dominions en invloedsge- bieden, voor wie de vrijheid van de Mid dellandsche Zee van overheerschende be- teekenis is. Italië, dat zelf een zee- en landmacht tegelijk is, hervat thans zijn traditioneele houding van goede verstand houding met de grootste zee- en landmacht in Europa. Tevens doet het. Engeland ge noegen te zien, dat er sinds het begin der onderhandelingen over dit verdrag een op vallende verbetering in de algemeene stemm'"g ie^ens ons is ontstaan. Zie verder Buitenland pag. 1, 3e blad.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1