£auds rnJtU £uchtuaact Jeugdlectuur KOEDIJK UITGEEST BINNENWIJZEND HEILOO "LTS "s SMIRNOFF VERTELT! DERDE BLAD. Gegund. Het maken van 60 meter betonnen schoeiïng voor rekening van deze gemeente waarvan Vrijdag j.1. de aanbesteding plaats vond, is thans gegund aan den laagcten in schrijver, den heer P. Oostwouder, alhier. Uitvoering Onderlinge Oefening. Zaterdagavond gaf de Harmonie-ver- eeniging onder leiding van haar eminen- ten directeur, den heer A. de Vries van Zaandijk haar eerste uitvoering in dit sei zoen in de groote zaal van het hotel de Ooievaar. De zaal, alsmede een groot gedeelte van 't balcon was geheel met belangstellenden gevuld, toen de heer P. Roos, eere-voorzitter der vereeniging, een woord van hartelijk welkom sprak. Hierna werd een begin ge maakt met het programma. De gegeven muziek werd door het pu bliek zeer geapprecieerd. Vervolgens trad voor het voetlicht de ter plaatse alom bekende heer Piet Roos die in een humoristische toespraak publiek en corps een volhouden toeriep. Na een toepasselijk lied, waarvan het refrein door het publiek uit volle borst werd meegezongen, brak de pauze aan. Na de pauze werd opgevoerd een too- neelstuk van Justus van Maurik, getiteld Roode Sander, klucht in 1 bedrijf. Een gezellig bal met muziek van het ge zelschap Willem Kabel, besloot dezen al leszins geslaagden avond. Inbraak in de lierv. kerk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is er ingebroken in de herv. kerk alhier. Onbekenden verschaften zich toegang tot het kerkgebouw door middel van een val- schen sleutel, waarmede ze de buitendeur van de consistoriekamer openden. Een maal binnen, braken de onverlaten ver schillende kasten en laden open. Hun buit was echter niet groot; slechts een klein bedrag aan geld werd vermist. De politie heeft de zaak in handen. voorheen, dienen we ons krachtig te ver zetten. In dezen tijd hebben de vrouwen een belangrijke taak gekregen. Spr. deed een beroep op de aanwezige vrouwen om de propaganda voor vrijheid en democratie met kracht voort te zetten. Zij oogstte een dankbaar aplaus. Door eenige leden van de club werd hierna een propagandastukje opgevoerd dat zeer in den smaak viel. Na dat het orkest zich nogmaals had laten hooren, sloot de presidente dezen geslaag den avond. St. Nicolaasfeest. Allerwege worden voorbereidingen getroffen om Sint Nicolaas in onze ge meente te ontvangen. Ook B. en W. werken gaarne mee. Voor de o. 1. school wordt een collecte gehouden en voor de bijz. school is toestemming gegeven voor een \erloting. De komst van den kindervriend gaat met groote kosten gepaard. Maar de Heiloo- sche burgerij heeft daarvoor gaarne een offertje over. Soc. Dem. Vrouwenclub. De S. D. V. C. heeft Maandagavond een propaganda-avond gehouden. Toen de presidente, mej. A. Eizer, de bijeenkomst opende, sprak zij haai genoegen uit over de groote opkomst (de kleine tooneelzaal was geheel bezet). Met genoegen consta teerde de spreekster dat het ledental is toegenomen. Hierna zongen de leden van het Heilooër salonorkest, onder leiding van den heer Horst, eenige liederen. Mej. K. Krul uit Scha gen schetste de maatschappelke wanorde waaronder de menschheid gebukt gaat en de moeilijke positie waarin de vrouwen verkeeren. Zij vergeleek de toestanden der arbeidersklas se van 40 jaar geleden met die van nu. Er is een groote verbetering gekomen. Tegen de machten die de arbeidersklasse weer terug willen dringen in den toestand van NAAR VERPLICHTE STIEREN KEURINGEN IN NOORD-HOLLAND? Voorstel van Ged. Staten. Het Provinciale bestuur van Noord-Hol land is, naar het Hbld.. meldt, tot de conclu sie gekomen, dat koeien, ingeschreven in de registers eener erkende fok- en controle- vereeniging, méér melk geven en van een hooger vetgehalte, dan ander vee. En om dat de afstamming dus klaarblijkelijk zoo'n groote rol speelt, willen Ged. Staten gevor- deren, dat uitsluitend goede dekstieren wor den gebruikt. Zij stellen daarom voor te voldoen aan het verzoek der Prov. Commissie tot bevor dering der veefokkerij in Noord-Holland, om naar analogie van Gelderland, Limburg. Noord-Brabant en Utrecht, een prov. ver ordening vast te stellen, welke zal voor schrijven, dat behalve de erkend ge registreerde stieren, slechts goedgekeurde stieren voor dekking mogen worden ge bezigd. De commissie had het betreurd, dat de groote massa der veehouder nog geen ratio- neele teelt in eigen bedrijf toepast en zich niet aansluit bij de fokvereenigingen. Voor een deel is dit wel verklaarbaar, omdat er in Noord-Holland groote gebieden zijn, waar uitsluitend voor de consumptie wordt ge molken en het vetgehalte dus een bijkom stigheid is, althans voor den boer. De aan vulling van het veebeslag geschiedt daar meest door aankoop, niet door eigen aanfok. De overige niet-aangesloten hoeren trach ten langs een omweg te profiteeren van de geregistreerde fokkerij. Zij koopen voor ma tigen prijs een pasgeboren of halfjarig stier kalf uit een geregistreerd bedijf en gebrui ken dit dier dan later als dekstier. Het klei ne aantal (pl.m. 800) geregistreerde fokbe- drijven heeft dus wel invloed op de verhoo ging der melkopbrengst in de provincie. Doch ten slotte is er nog een groote groep boeren, die niets doen en dus in het wilde weg fokken met stieren, waarvan zij de melk- en vetopbrengst der moeders niet ken nen (vooral in het Zuiden der provincie en langs den duinkant). Zulke stieren dekken vaak in wijden omtrek. Ged. Staten hebben nu mede advies inge wonnen bij den veterinairen inspecteur van de Volksgezondheid en deze was het met de commissie eens, zoodat thans wordt voorge steld om een reglement te maken op den voet van het Utrechtsche. De Utrechtsche dekstier-verordening dateert, van 15 December 1936 en» is dus aanstonds twee jaren oud. Zij bepaalt, dat een boer vrij blijft, om gebruik te maken van een eigen dekstier, ongeacht of dit dier al of niet aan een keuring onderworpen is geweest. Het is echter verboden, om een niet officieel goed- gekeurden of niet in een erkend register in geschreven of niet gepremieerden stier tot dekking toe te laten bii ander vee, dan dat van den eigenaar van den stier. Van eiken dekstier, die ook buiten eigen bedrijf ter beschikking staat, moet dus een goedkeurings- of toelatingsbewijs worden overlegd door den stierhouder. Voor zoover het dier in een erkend register is ingeschre ven en een brandmerk op de horens draagt, „gebeurt" er niets. Wanneer de dekstieren-verordening door Prov. Staten zal zijn aangenomen, zullen er speciale stierenkeuringen worden georga niseerd. BONDS KEURINGSINSTITUUT VOOR ZAAIZADEN - B.K.Z. Donderdagmiddag werd in het Park te Hoorn een ledenvergadering van het B. K. Z. gehouden. Voorzitter was de heer A. van der Have te Kapelle (Z.) Uit het jaarverslag van den secretaris- penningm., den heer N. J. Groot, bleek dat gekeurd werd pl.m. 250 H.A. boonen bij de tuinders-leden, wier aantal ongeveer 1100 bedroeg. De plombeeringen stegen tot on geveer 600.000 K.G. Conferenties om erkenning van het B.K.Z. van de regeering te verkrijgen, werden ge houden, maar leverden geen resultaat op. De rekening over 1937 werd goedgekeurd, terwijl eveneens de begrooting over 1938 aangenomen werd. De aftredende bestuurs leden, de heeren H. R. Zwaan, Borst en Steenwijk, werden bij acclamatie herbe noemd. Voor de B.-leden werden als candidaten genoemd de heeren De Kok te Loosduinen en Kool te Andijk. Laatstgenoemde werd gekozen met 10 van de 22 stemmen. Besloten werd, dat indien hij de benoeming niet aan neemt, de heer De Kok voor de bestuurs functie aangezocht zal worden. Hierna hield de directeur van het B.K.Z., de heer ir. Th. Arts, een met lichtbeelden verduidelijkte lezing, waarin hij eenige voor de boonentelers belangrijke punten besprak. Allereerst maakte hij duidelijk, dat het zaaien van piksel en van kleine boonen geen aanbeveling verdient. Spreker ried aan om voortdurend te selecteeren. Van belang zijn ook de selectiemethoden, waarbij kennis van de wetenschappelijke erfelijkheidsleer de zaadteelt van dienst kan zijn. In het tweede deel zijner lezing behandel de ir. Arts de kiemkracht der boonen. Aan de hand van de honderden kiem- krachtsbepalingen van oogst 1937 toonde hij aan, dat zelfs een klein gebied niet als één geheel mag worden beschouwd. Zoo is de kiemkracht in Andijk, Enkhuizen, Ven huizen en omgeving hooger dan in de rest van Westfriesland. Aangezien echter in 1937 de nauwgezette zaadtelers boonen met zeer goede kiemkracht wisten af te leveren, blijkt hier wel uit, dat voor het overgroote deel het verkijgen van een goede kiemkracht aan den teler ligt. Tenslotte behandelde ir. Arts de ziekten voor zoover die voor de keuring van belang zijn. Het bleek wel, dat de kennis op dit punt nog heel gering is. Achtereenvolgens werden de vlekkenziek- te, de roodneuzen, de bruine voetziekte, de mozaiekziekte en bacterieziekte besproken, waarbij spreker gelegenheid te over kreeg te wijzen op het zeer groote belang, dat West friesland heeft bij de bestudeering van deze kwalen, die ten deele nog niet eens herkend kunnen worden. Bij de na de lezing gehouden besprekin gen werden nog verschillende mededeelin- gen gedaan t.a.v. de mozaikziekte. Aan het einde der vergadering werden nog een aantal fraaie kleurenfoto's vertoond van proefvelden van de Kali-maatschappij, welke een duidelijk beeld gaven van de ge volgen van wel of geen kalibemesting. Meisjes van onzen tijd, door T. Jager Meursing, uitgave gebr. Kluitman te Alk maar, is een van die papieren juweeltjes, die de boekenkasten van onze jeugd sie ren. En niet alleen zijn boeken als dit ge schikt om een meisjeskamer te verfraaien, allereerst is het boek zelf van beteekenis. Het is de geschiedenis van drie vriendin nen, Hemme, Tilly en Enna, die samen op een gymnasium gestudeerd hebben en daarna niet weten wat verder met hun le ventje aan te vangen. Hemme is de eerste, die begrijpt, dat de tijd voorbij is, dat meis je op een man kunnen wachten en die ook weet, dat er tegenwoordig zooveel meisjes met middelbare diploma's zijn, dat de we reld er geen extra behoefte aan heeft. Dus neemt ze het besluit voor zichzelf te gaan zorgen en, ondanks de tegenwerpingen van haar deftige familieleden, huurt zij een huisje bij de Loosdrechtsche plassen en verhuurt haar zeilbootje aan vaarlustige passagiers waarbij zij. als geroutineerde zeilster, zelf als kapitein optreedt. De jongen, die met Tilly zal trouwen vindt, ondanks het feit, dat hij meester in de rechten is, geen enkel baantje. Ook hij be sluit zichzelf te helpen en niet werkeloos rond te loopen. Hij wordt taxi-chauffeur op hoop van beter en Tilly vindt dat in het begin niet prettig, maar als ook haar ouders kleiner moeten gaan wonen, maakt zij ge bruik van haar teekentalent door zich op een mode-atelier een plaatsje als ontwerp ster van japonnen te verzekeren. Dan blijft nog de trotsche Ena over, die gewend is met Mama groote reizen te maken op kos ten van Papa, die thuis blijft om het geld daarvoor te verdienen. Helaas, of liever ge zegd gelukkig, ook Ena's Papa wordt ge ruïneerd als zijn compagnon er met de kas vandoor gaat en dan groeit uit Ena een pracht van een stewardes bij de K. L. M. Alle meisjes beleven de noodige avontu ren en vooral Hemme, die de hoofdpersoon van het boek is vindt in haar leventje de vriendin en daardoor den man, die haar gelukkig kan maken. Er gaat van dit mooie boek een ernstige waarschuwing naar jonge meisje uit om de kansen, welke het leven biedt aan te pakken mogelijk zelfstandig te worden Z°° vll>g Bij dezelfde uitgevers verschee leen staat op de drempel, door a Osinga, de geschiedenis 'van een zeresje. Het is een boek voor oud°nderw^* jes en het is dan ook een tusse^ meis- tusschen een kinderboek en een VorTï* tje. Madeleen is een wees, die r°manne- zeres op een dorp wordt. Zy kan °nderwÜ- houden en verhuurt zich als en866" 0rde bij een kunstschilder waar zij de UVernante een wispelturig en lastig meisje Z°rg Vo°r moet nemen. Maar Madeleen 0ntHPi Zich heel spoedig, dat dit kind niet zo al keerd is als de opvoeding welke h V6r" en zijn dusver gehad heeft. Zij wen van dit kleine meisje te winnei, dan is het leven op Beukenhof met verschillende bewoners en gastp groote vreugde. Er zijn veel aij's en zy's, die niet alleen voor elkaar beswi blijken maar elkaar ook werkelijk kr en zoo gaat het ten slotte ook met Malf" leen zelf, die den man harer droomen vinrtt en met hem een nog onbekend, maar n» ..li 1«< rv** «ttaaI rf A! 11LL1 1 z(j zeker weet, gelukkig leven in dische rimboe tegemoet gaat. de In. Voor de grootere jongens zorgde eveneens bij Gebr. KluitmanW N der Sluys Jr. die 1000 K. M. op een aroeT, Jumbo heeft geschreven. Wie iets van onze spoorwegen wil weten welke locomotieven er zooal zijn, hoeveel ze wegen, wat ze gekost hebben, welke soorten treinen er loopen, hoe het met wissels en seinen gaat enz., die moet dit boek maar eens lezen. Hij kan zich dan in de rol van Jan Waterman verplaatsen, den jongen, die mee op de locomotief wordt genomen en wien dit alles verteld wordt H(j zal er op het oogenblik waarschijnlijk evenveel of beter gezegd evenweinig van weten als dat met dezen Jan het geval is, maar hij zal aan het einde van het boek zooveel wijze lessen hebben ge kregen, dat hij vooreerst niets meer over het onderwerp heeft te vragen. Dezelfde schrijver schreef Hier HoUaai Radio en dezelfde uitgevers maakten er'n fraai boek van. Wat wij hierboven van de spoorwegen hebben medegedeeld kunnen we hier van de radio zeggen. Alles wat met seinen en opnemen, en in het alge meen met radio in verband staat wordt hier door deskundigen aan denzelfden leer gierigen Jan Waterman uitgelegd. Deze boeken zijn volmaakte leerboeken voor jeugdige belangstellenden. Het eenige on natuurlijke is, dat jongens als deze Jan Waterman blijkbaar nooit iets beleven, dat niet direct op hun studie en ontwikkeling betrekking heeft. Zij zijn eigenlijk een soort stroopop voor den schrijver, welke hij noodig heeft om vragen te stellen waarop dan van deskundige zijde allerlei wetenswaardigs ten antwoord kan worden gegeven. Men kan dezen Jan Waterman hee- lemaal uit dit boek laten verdwijnen en het werk dan een populaire handleiding noemen voor allen, die belangstellen in radio. En daarom is het eigenlijk geen jongensboek in de ware beteekenis van het woord, maar het is natuurlijk wel een boek waaruit voor de jeugd heel wat te leeren valt en als zoodanig kunnen wij het zeer zeker aanbevelen. Uitgave Andr. Blitz, Amsterdam. De reeks boeken over luchtvaart is weer met een vermeerderd en het allernieuwste werk, dat zoo juist in den handel is ge bracht, is niet minder dan de levensgeschie denis van een der meest populaire piloten van de K.L.M.: Iwan Smirnoff. Viruly moge over een vaardige pen en een prettigen stijl beschikken, van Veenendaal moge een paar zeer boeiende boeken ge schreven hebben, andere K.L.M.-ers mogen enthousiaste verhalen neergepend hebben, Smirnoff heeft iets, dat hem boven al de anderen stelt: zijn levensgeschiedenis! Smir noff is in den wereldoorlog geweest, hij heeft aan het front gestreden, hij is een ge vreesd tegenstander geweest in de lucht duels, hij heeft den dood meermalen voor de oogen gehad, hy werd herhaaldelijk met den hongersdood bedreigd en hij is tenslotte na veel omzwervingen terecht gekomen bij de K.L.M. en heeft daar zoo het een en an der meegemaakt „Ai, Mr. Blitz, als ik eens den tijd kon vinden! Niet alleen om die herinnering (van de Pelikaanvlucht) op te halen, maar ook om van al de merkwaardige gebeurtenissen te vertellen, die ik beleefd heb. Dat kon nog weieens een boek worden, waar je plezier van zou hebben. Vooral mijn Russischen tijd, in den oorlog, en de moeilijkheden daarna, toen je als vlieger niets meer kon.... Mijn omzwervingen over de wereld armoede, en wat al niet meer Zoo sprak Smirnoff een paar jaar gele den, toen het gesprek over de vliegersboe- ken kwam. En Mr. Blitz antwoordde na tuurlijk: Doen, doen, doen man! Als er één reden tot spreken heeft, ben jij het! En het is er van gekomen: Smirnoff is gaan vertellen en zoo hebben wij thans de geschiedenis van zijn ruim 3 millioen K.M.- luchtreizen gekregen, de geschiedenis van den tijd, toen vliegtuigen er uitzagen als voor-historische vogels tot den tijd, waarin luxueuze vliegtuigen de lucht door kruisen met een snelheid van 300 K.M. per uur. Smirnoff vertelt! En wat hij vertelt, heb ben wij niet gelezen, wij hebben het verslon den met onze gretige oogen. Wij hebben een deel van onze nachtrust opgeofferd, onge merkt, omdat wij lazen, wat Smirnoff ver telde, omdat wij niet moe werden, zijn ver telling te lezen, omdat wij te geboeid waren, om het verhaal af te breken. En de K.L.M.- piloot had gelijk, toen hij zei, dat hij wat beleefd hadZijn geschiedenis is rijk. De lust bekruipt ons, om iets uit den lij- vigen roman over te nemen; het is alleen moeilijk, om een keuze te doen, omdat alles zoo interessant is, omdat alles eigenlijk waard was, om overgenomen te worden. Moeten wij iets vertellen uit zijn oorlogs jaren, toen hij zijn vijanden neerschoot? Neen! Moeten wij verhalen van zijn om zwervingen door Rusland tijdens de resolu tie? Neen! Moeten wij hier passages over nemen uit het hoofdstuk, waarin de zwerf tocht naar Turkije, Frankrijk en Engeland beschreven wordt? Neen. Want de krant staat al vol genoeg met verhalen over ellen de, over oorlog en wat dies meer zij. Laten we iets vertellen uit het gedeelte, waarin de beroemde Pelikaanvlucht be schreven wordt. Smirnoff dan vertelt: Voor ons vertrek uit Batavia, om de Pe likaan in recordvlucht naar Schiphol te brengen de Nieuwjaarspost moest op tijd thuis zijnkreeg ik telefonische door verbinding met mijn huis in Amsterdam. Toen ik mijn vrouw aan het toestel vroeg, hoorde ik een mannenstem. Wellicht was mijn vrouw uit en was er iemand van de benedenbewoners aan het apparaat. Ik vroeg hem of hij wist, wannaar mijn vrouw thuis zou komen. Toen pas merkte ik, dat de spreker in Holland zenuwachtig was en nauwelijks kon ik hem verstaan, toen hij zei: „Uw vrouw is geopereerd en ze is naar omstandigheden redelijk wel". Een minuut lang was ik te overblufd om iets in het midden te kunnen brengen. Was mijn vrouw dan ziek geweest? De man deed zoo vreemd, dat ik het vermoeden kreeg, dat hij iets voor mij wilde verbergen. Ik was volkomen verpletterd door dit nieuws. Ik vroeg hem waar ze geopereerd was en wanneer en waar zij nu was. Het antwoord hoorde ik niet, maar eensklaps voelde ik de waarheid. Zij was dood of zoo ernstig ziek, dat het einde gauw zou komen. Ik hing de microfoon aan de haak en liet mij in een stoel neervallen. Ik voelde de krachten uit mijn lichaam wijken en kon niet meer nadenken. Ik beleefde weer ons afscheid op Schiphol, zag weer de tranen in haar oogen, toen zij mij glimlachend na wuifde en een zakdoekje in haar hand fijn- kneep. Ik wilde direct terug naar Holland, wilde weten wat er gebeurd was. De onzekerheid werd een marteling, op het ergste zou ik voorbereid zijn, mits ik ze kerheid had. Wat had die man gezegd? „Naar omstandigheden redelijk wel" Dat zei men altijd, het beteekende alles of niets, misschien was ze ernstig ziek en vroeg nu naar mij. Ik moest weg: vliegen! vliegen! Ik moest mij beheerschen om kalm te blijven, want myn kop diende ik er bij te houden, bij de taak die mij wachtte en wel ke mij geheel zou opeischen. Falen mocht niet, daarvoor was het begin te fraai ge weest. Maar ik zou een strijd uit te vechten en al mijn wilskracht noodig hebben om alle gedachten aan Holland voorloopig uit mijn geest te bannen, tot ik weer thuis zou zijn. Het zou mij er hoogstens op achteruit bren gen, indien ik met die gedachten zou vlie gen en per slot van rekening bracht het in den toestand van mijn vrouw geen veran dering, hoe wanhopig die ook mocht wezen. Toen schoot er weer iets anders door mijn hoofd. Zou ik het de anderen vertellen? Neen, ik moest die moeilijkheden alleen ver werken en hun niet bovendien met mijn persoonlijke moeilijkheden lastig vallen. Met de tanden op elkaar zou ik de komende dagen mijn plicht doen mijn taak tot een goed einde brengen, waarna ik mij geheel aan Margot kon wijden. Pas thuis, ook zelfs als het onvermijdelijke zou zijn gebeurd, zou ik me geheel kunnen laten gaan. Als ik met iets bezig was, of aan de ko mende thuisvlucht dacht, lukte het mij de situatie uit mijn gedachten te bannen, maar wanneer ik rustte, wilden zij mij maar niet met vrede laten. Dan dacht ik aan Margot. Ik herinnerde mij onzen trouwdag, haar trouwjurk, dien ik volgens haar niet genoeg bewonderde, ik zag haar duidelijk voor mij, iedere lijn van haar profiel projecteerde zich in mijn brein, uit het verleden kwam zij duidelijk naar voren. Margot had altijd vreemde ideeën over den dood. Zij was niet bang om te sterven, maar verafschuwde den dood van anderen. Zij stond soms doods angsten uit om mij uit, als ze wist dat er ergens op de route slecht weer heerschte en ze zag alléén op tegen den dood van ande ren, die ze liefhad of die haar vrienden wa ren. Deze gedachten maakten het mij onmo gelijk de slaap te vatten, toenR-r-ring! Mijn wekker liep af. Nu moest ik flink zijn en vooruit kijken. Ik vergat haar van dat oogenblik af, omdat het werk dat eisch- te Omdat de K.L.M., Holland, mijn collega's verwachtten, dat dit werk goed zou worden. Even nog zocht ik naar de realiteit van het oogenblik. De lucht riep, de trouwe Pelikaan stend reeds buiten, aan den slag, nu, direct! Ik stond op, kleedde mij haastig aan en begaf mij naar het veld, waar de enthousiaste kreten der duizenden mij in de ooren donderden: SmirnoffSoer! De Pelikaan tornde tegen den storm op naar het Westen. Schiphol naderde hoe levendig wordt de vlucht beschreven! wij zien weer voor ons de landing in de mist op dien kouden Decemberavond Ik stapte uit zoo gaat Smirnoff verder en ontwaardde de menschenzee voor mij in het mat-bleeke licht van de schijnwer pers. De menschen drongen op de Pelikaan toe, maar tevergeefs zoch ik in de menigte naar één bekend gezicht. Myn vrouw, die ernstig ziek of misschien reeds dood was ik herinnerde mij plotseling alles. Waar was zij? Hoe maakte zij het? Het werd leeg in my, terwijl ik met myn arm zwaaide naar de menigte, waaruit een massaal gejubel opsteeg. Ik deed het automatisch. Wist nie mand dan iets van mijn vrouw af? Durfde niemand my de waarheid te vertellen? Zou de triomf van het welslagen voor mij pa rallel gaan met een tragedie? Toen zag ik Plesman met iemand spreken. Ik had hem nog nooit gezien, hy kwam naar my toe en begon tegen mij te praten. Ik kon hem niet verstaan, wellicht was hy een Engelschman, dien ik van vroeger kende en ik begon oogenblikkelijk Engelsch te spreken. Maar terwijl ik met hem sprak, keek ik hem niet aan en zocht, zochtToen hoorde ik hem de naam van mijn vrouw noemen. „Mijn vrouw!" riep ik. „Wat is er met haar? Vlug, zeg het me gauw, ik wil alles weten!" Plesman wendde zich tot mij: „Smirnoff, dit is Dr. Engelkens!" Dr. Engelkens nam zijn hoed af. „Uw vrouw maakt het uitstekend", sprak hij. „Zij heeft een ernstige operatie onder gaan en ik zal u na de ontvangst hier, mee nemen naar het ziekenhuis". „Is ze buiten gevaar?" vroeg ik hem voor alle zekerheid. De dokter knikte. „God zij dank", stamelde ik. Toen voelde ik wat het zeggen wilde als men ongestoord de vruchten kon plukken van een moeilijk bevochten overwinning. Ik was na de ontmoeting met Dr. Engelkens een ander mensch geworden, ik nam myn pet af en zwaaide ermee naar de menschen, ik wilde laten zien, dat ook ik gelukkig was. Ik keek Plesman recht in de oogen. Hij, de ijzeren luchtvaartdirecteur, had ook tranen in de oogen van blijdschap. „Smirnoff, het was reusachtig", riep hij boven de duizenden stemmen van de om standers uit. „Dit is prachtig", riep ik lachend uit. Op een kleine houten tribune werden wij begroet door de hooge regeerings- en post- autoriteiten en wy stonden daar op die tribune als bange schapen, die zonder op houden de schijnwerpers op zich gericht zagen. Een vertegenwoordiger van de Koningin bracht ons Haar gelukwenschen over en on der de velen bevond zich ook weer generaal Snijders, die ons in eenvoudige woorden complimenteerde met het welslagen van de vlucht. Toen moesten ook wij een paar woorden spreken. Voor de microfoon werd dien avond een ster ontdekt: Grosfeld, die ditmaal zonder zwarte koffie k 1'improviste een geestige toespraak hield, welke veel byval oogstte. Er volgden meer sprekers meer champagne, bloemen, telegrammen.' Het was reeds na het middernachtelijke uur, toen ik eindelijk kans zag met Dr. En gelkens weg te komen om mijn vrouw in het ziekenhuis te begroeten. Voorzichtig, op mijn teenen loopend, ging ik door de lange gangen, zenuwachtig als een kind. Een ziekenhuis heeft figuurlijk, zoowel als letterlijk, zoo een reine atmos feer en men hoort het ruischen van de uni formen als de zusters zich met haar frissche gezichten en eerlijke oogen door de gangen spoeden en troost en verlichting brengen, waar geleden wordt. Dr. Engelkens deed een deur open en noo- digde mij uit naar binnen te gaan. Toen ik in de kamer stond, sloot zich de deur zacht jes achter mij. Margot lag in bed en rond om dat bed waren bloemen. Zij was bleek, maar haar oogen schitter den en ze stak mij een witte hand toe. Ik voelde dat ik alleen met haar was, kon myn ontroering nauwelijks bedwingen. Spreken kon ik niet. Later vertelde zy mij, dat ik gezegd had: „Je ziet er gpe uit, Margot!" Ik geloof, dat dit het moois compliment was, dat ik haar had kunnen maken. Ik mocht niet lang blijven. Dr. Engelken nam mij weer mee naar zijn huis, waar wy nog eenige uren met enkele intieme v11® den verbleven en men mij honderd tu vroeg. Na het aanbreken van den dag von ik thuis een bed, waarin ik vijftien ur aan één stuk, zou slapen. Pas later kwam ik alles te weten van ziekte en de comedie die zij had ficsP® teneinde het my bij het vervullen van opdracht niet nog moeilijker te mskc"'hee. was reeds dien morgen van het vertre lemaal niet in orde, leed toen al Plin werd reeds in het ziekenhuis opgeno toen ik nauwelijks met de Pelikaan lucht was. Plesman werd van deze ga"P zaken op de hoogte gesteld en wilde, c onmiddellijk teruggeroepen zou wol e verzette zich tegen dit denkbeeld en van allen een volkomen stilzwijgen- terug zou zijn, was er volgens haar n genoeg. Zij zou deze recordvluch ty. gevaar brengen. Er is aan haar rheid dens de Pelikaanvlucht geen rucn ggn gegeven. Het is de geschiedenis v ^anieri vrouw, die ook meewerkte, op haar zy aan de ontwikkeling der luchtvaar één woord gesproken had, zou men en. ruggeroepen hebben. Neen. Zij wa wer. gel, op wier vleugels de Pelikaan kelijkheid gedreven werdboek Het boek van Smirnoff is ecn boude0' en zy, die van luchtvaartlectuur je. zullen ongetwijfeld dezen roman tijd zen. Zij zullen dan net als w'-'.,jlC,e ]eggen' niet gunnen, om het boek terzy e jeVens* omdat zij intens meeleven ™e, iandschen geschiedenis van Iwan, den Ne vlieger!

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12