iBuitenland Stad en Om iseeoo*» Hadiopcoqtamma derde blad. dinsdag 22 november 1938. alkmaarsche courant Japan's opmarsch in Hoenan gestuit. Po Fransche wapenleveranties aan China. Kortstondige bezetting van fabrieken te Parijs. Uit protest tegen de wetsdecreten. Rouw over koningin Maud. Het stoffelijk overschot naar Noorwegen. Terugroeping van Duitsche gezant te Londen? Nieuws in 't kort. Een Bergenaar vertelt van de scheepsramp. „de meid grijpt ïn." Een stad vol menschen St. Nicolaas-drukte! 1 Ten gevolge van den Chineeschen tegenaanval trekken, naar het Chinee- sche persbureau meldt, de Japansche troepen, die opereeren langs den spoor weg KantonHankau in het Noorden van Hoenan, langzaam terug. Zy staan thans 110 kilometer ten Noorden van Tsjang Tsja. Ook in Noord-Hoepeh ondervinden de Japanners ernstige moeilijkheden. Zy wachten daar te Tsau Sjih, 100 kilo meter ten Westen van Hankau, op ver sterkingen. In het Westen van Anhwei hebben de Chineesche troepen de belangrijke stad Lioean heroverd. In verband met een grooten brand, die Tsjang Tsja, de hoofdstad van Hoenan heeft verwoest, zijn drie hooge Chineesche offi cieren wegens ernstige nalatigheid ter dood veroordeeld en terechtgesteld. *De veroordeelden zijn generaal-majoor Fang-Ti, garnizoens-commandant en vroe gere militaire attaché der Chineesche am bassade te Berlijn, kolonel Wen Tsjoeng Foe, commissaris van politie, en luitenant kolonel Hsoe-Hsoe-Koen, regimentscom mandant. Tsjang Kai Sjek, die onmiddellijk na ontvangst van het bericht over den brand naar Tsjang Tsja was gekomen, heeft order tot de instelling van een krijgsraad ge geven, welke de schuldigen veroordeelde. De gouverneur van Tsjang Tsja werd van zijn rang ontheven, doch verzocht in dienst te mogen blijven, om het herstelwerk te leiden. Kolonel Hsoe Tsjoean, die verantwoorde lijk wordt gesteld voor het ontstaan der paniek, zal worden ontslagen en terecht staan. Intusschen zijn uitgebreide hulpmaatre gelen genomen. De Chineesche autoriteiten en het internationale steuncomité zorgen in onderlinge samenwerking voor voedsel en andere levensbehoeften. De orde wordt geleidelijk hersteld en de bevolking begint reeds naar de stad terug te keeren. Volgens de laatste berichten zouden bij den brand twee duizend personen om het leven gekomen zijn. In de Hutchinson-fabrieken te Pu- teaux in de buitenwijken van Parijs zijn de werkplaatsen gistermorgen door de arbeiders bezet uit protest tegen de wetsdecreten. De ontruiming der fa brieken is echter reeds gistermiddag tegen drie uur zonder incidenten ge schied. Kort na twaalf uur waren in middels de arbeiders der Kuhlmann- fabrieken, waar chemische producten worden vervaardigd, overgegaan tot bezetting der werkplaatsen, eveneens uit protest tegen de wetsdecreten. De politie heeft maatregelen genomen voor de ontruiming der lokalen, welke om streeks 4 uur uur tot stand gekomen was. De aanleiding tot de bezetting van de fabrieken van Hutchinson was het feit dat vakvereenigingsvertegenwoordigers 'n plak kaat, gericht tegen de wetsdecreten, in de fabrieken wilden aanplakken. Dit werd door de leiding geweigerd, waarna de ver tegenwoordigers den directeur verzochten de decreten niet toe te passen, met name die inzake de werktijdverlenging. Toen ook dit werd geweigerd, begon de bezetting der fabrieken, waarbij de arbeiders niets an ders deden, dan in de fabrieken samenko men. Nadat de directie 's middags de poli tie te hulp geroepen had, verliet men zon der protest de fabrieken, die daarna door de politie bewaakt werden. De overleden koningin van Noor wegen zal in haar land begraven worden. Het stoffelijk overschot zal heden middag in de kapel van Marlborough House op een baar worden geplaatst en Woensdagmiddag vandaar per specialen trein naar Portsmouth worden overge bracht van waar het met een Britsch oorlogsschip naar Noorwegen zal worden vervoerd. Koning Haakon en kroonprins Olaf zul ten met het oorlogsschip, dat het stoffelijk overschot van koningin Maud aan boord heeft, naar Noorwegen terugkeeren. Ook de hertog van Kent, die waarschijn lijk koning George bij de begrafenis van de overleden koningin zal vertegenwoordigen, 2°u aanvankelijk met dit schip naar Noor wegen reizen, doch hij zal zijn vertrek thans Uitstellen, met het oog op het feit, dat de begrafenis der koningin twee a drie weken is uitgesteld om de noodige voorzieningen 'e treffen. Het lagerhuis heeft met algemeene stem den een adres van rouwbeklag aan koning george aangenomen by gelegenheid van oen dood van koningin Maud, terwijl het 2Ün sliep medeleven heeft betuigd met honing Haakon, de Noorsche regeering en het volk van Noorwegen. Minister-president Chamberlain diende de desbetreffende motie in, welke werd on dersteund door Attlee en Sinclair. Uit Oslo meldt een Havas-telegram, dat het Noorsche hof van 20 November af ge durende zes maanden den rouw zal aan nemen. De „Matin" verneemt het volgende uit Londen: In welingelichte kringen geeft men te verstaan, dat wellicht de terugroeping op komst is van den Duitschen ambas sadeur te Londen, dr. von Dirksen. Ber lijn zou hiertoe overgaan als protest tegen de Engelsche reacties op de jongste anti-Joodsche maatregelen, offi ciéél zou het heeten, dat de ambassa deur naar Berlijn geroepen wordt, om rapport uit te brengen. Een ander telegram aan de „Matin" uit Londen luidt als volgt: Majoor Bodenschatz zou naar Londen ge stuurd zyn, met de opdracht de Britsche autoriteiten te waarschuwen, dat elke ver klaring over een nauwe militaire overeen komst tussch enFrankrijk en Engeland op het gebied der verdediging, te Berlijn „zeer betreurenswaardig" zou worden geacht, en dat zulk een politiek in strijd zou zijn met de na München zoozeer nagestreefde rust in Europa Ook verschillende Engelsche bladen voor zien, dat Hitier onverwijld zijn ambassa deur te Londen zou kunnen terugroepen, o.a. op': wegens het feit, dat Chamberlain de vroegere Duitsche kolonie Tanganyika heeft genoemd als een mogelijk gebied van vestiging voor de uitgeweken Duitsche Jo den. Duitsch perscommentaar op Chamberlain's verklaring. Verscheidene Duitsche ochtendbladen le veren commentaar op de Lagerhuisverkla ring van Chamberlain over het Joodsche vraagstuk. De Völkischer Beobachter schrijft: Dat de Londensche regeering er eindelijk toe wil overgaan deelen van het Britsche wereldrijk voor de Joden open te stellen is op zich zelf toe te juichen. Minister-presi dent Chamberlain heeft zijn desbetreffende verklaringen echter voorzien van bedenke lijk veel malen „wanneer" en „maar". Voor al zien wij niet in, waarom dit reuzenrijk slechts een „klein deel der Joden uit Duitschland zou kunnen opnemen", dit reu zenrijk met zijn bijna rampspoedig gebrek aan menschen. Ook de financiering van de Joodsche emigratie kan, gezien de gewel dige Joodsche geldmiddelen in de geheele wereld, geen ernstige moeilijkheden met zich mede brengen, wanneer de Joden wer kelijk willen. De Berliner Lokalenzeiger verklaart: Het Britsche wereldrijk omvat een kwart van de geheele aardoppervlakte, maar het heeft geen ruimte voor de Joodsche vluchtelingen, wier lot dagelijks in de com petente pers sentimenteel beklaagd wordt. Het plan om juist in Duitsch-Oostafrika (Tanganyika) eenigen dezer Joodsche kolo nisten te plaatsen, is voorloopig ook maar een plan en het resultaat van een enquete bij de gouverneurs. Men zal moeten afwach ten in hoeverre werkelijk Joden in Duitsche koloniale gebieden gebracht worden, die Engeland of een andere mogendheid uit de buit van Versailles tot zich heeft genomen, niet als eigendo mals een mandaat! Waar aan in dit verband nadrukkelijk moet wor den herinnerd. Doodvonnissen in Rusland. - Het mili taire gerechtshof voor Siberië, dat te IJmorka zetelt, heeft die leden van een contra-revolutionnaire organisatie, die den leider van qpn plaatselijke af deeling voor landbouwmachines, die hen had aangebracht, hadden vermoord, ter dood veroordeeld. Eén der beschuldigden heeft bekend, dat deze groep rekende op een oorlog tusschen Sovjet-Unie en Duitschland en Japan er zich erop voorbereidde deze beide mogend heden te helpen in hun strijd tegen Sovjet- Rusland. Ernstige overstroomingen in Columbia. - De aanhoudende regens hebben dit jaar op verscheidene plaatsen in Columbia ernstige overstroomingen veroorzaakt. Er is groote schade aangericht. Men vreest dat er ook slachtoffers zullen zijn. Honderden families zyn dakloos ge v< orden. Koning Karei te Parijs. - Koning Karei van Roemenië en prins Michael zijn Zater dagmiddag per trein naar Parijs vertrokken, nadat zij des morgens de nationale wapen fabrieken te Luik hadden bezichtigd. Zij werden tot het station vergezeld door koning Leopold en prins Karei, alsmede door den Roemeenschen gezant te Brussel. De vorste lijke gasten namen hartelijk afscheid van koning Leopold en prins Karei. Te Parijs werden koning Karei en prins Michael verwelkomd door den minister van buitenlandsche zaken Bonnet, een vertegeh- woordigers van den president en vele an dere autoriteiten. Een menigte van duizen den juichte de gasten toe. Dreigende hongersnood op Ceylon. - Tengevolge de ongekende droogte wordt het eiland Ceylon over uitgesterkte gebieden met hongersnood bedreigd. Van verschillen de deelen van het eiland komen berichten over den heerschenden nood. Het vee sterft bij honderden, en de rijstvelden liggen braak. Aangezien het drinkwater verontreinigd is. vrees men voor het uitbreken van epidemies, als dysenterie en malaria. Door het gebrek aan water komen de giftige slangen op Zuid- Ceylon uit de oerwouden en dringen de be woonde streken binnen, op zoek naar water. Gevangenen uitgewisseld. - Gister ochtend zijn aan boord van de „Siberian Maru" 22 Japansche visschers, waarvan 17 Korennen, uit Wladiwostok vertrokken. Zij waren door de Sovjet-autoriteiten gearres teerd onder beschuldiging van binnen dringen in de territoriale wateren en zijn vrijgelaten in uitwisseling van zestien Sovjet-Russische visschers, die door de Japansche autoriteiten gearresteerd waren. Valsche passen-centrale ontdekt. - De Italiaansche politie heeft te Rome een bende Polen ontdekt, die zich schuldig maakte aan het vervaardigen van valsche passen. Ver scheidene personen zijn gearresteerd. Italië en het Suez-kanaal. - De cam pagne in de Italiaansche pers tegen het hui dige regiem van het Suez-kanaal wordt voortgezet. De „Messagero" merkt op, dat Italië, dat thans de tweede plaats inneemt in het verkeer door het kanaal, niet is verte genwoordigd in het bestuur. In 1937 heeft Italië 350 millioen betaald aan rechten, zon der het minste voordeel te hebben getrok ken uit de exploitatie van het kanaal, ter wijl Engeland over 44 procent van de aan- deelen beschikt. Tegen het leekenonderwijs. - Alle ouders in een zeker district van Berlijn hebben onlangs het verzoek ontvangen een formulier te onderteekenen dat ten doel had, dat zij hun kinderen naar leekenscho- len zouden zenden. De katholieke bisschop van Berlijn heeft gisteren een herderlijk schrijven in alle katholieke kerken laten voorlezen, waarin tegen dezen maatregel wordt geprotesteerd. De bisschop verklaarde, dat alle katholieke ouders krachtens het concordaat hun kinde ren naar katholieke scholen kunnen zenden en dat het de plicht van katholieke ouders is aan dit recht vast te houden. Hij was aan boord van de Walborn. Wij hadden heden een onderhoud met den heer A. C. Bas uit Bergen, die derde machi nist is geweest op de Walborn, welk schip de vorige week bij Bayonne vergaan is. De Walborn, zoo vertelde ons de heer Bas, was in de wilde vaart en behoorde aan de stoomvaartmaatschappij Baltica te Amster dam, waarvan deze vrachtboot van 1800 ton het eenige schip was. Op 13 October vertrok men uit Amster dam waar het schip acht weken in het dok had gelegen omdat het in Finland op de steenen was gevaren en zwaar beschadigd was geworden. Vol goeden moed vaarde kapitein Visser evenwel weer uit en de heer Bas uit Bergen, maakte op dit schip zijn eerste reis als derde machinist. Men, voer in ballast naar IJmuiden, maar wegens de hooge zee moest voor de sluizen geruim en tijd gewacht worden alvorens men koers kon zetten naar Antwerpen. Daar heeft het schip een dag of vijf gelegen en werd van een Duitsch schip, de Main, een lading van blokken loud en meel overge nomen welke men naar Londen bracht. Van daar ging het naar Beckton waar cokes ge laden werd voor Neasved in Denemarken. Na vier dagen oponthoud werd naar Gdynia in Polen gevaren waar een lading anthra- ciet voor Bayonne in Zuid-Frankrijk werd ingenomen. Deze reis teekent zuiver de wilde vaart, men zwerft met het schip van het eene land naar het andere en maakt telkens betrekke lijk korte reizen terwijl herhaaldelijk van lading wordt verwisseld. Ongeveer een week heeft de Walborg er over gedaan om naar Zuid-Frankrijk té ko men en men was Donderdag ongeveer half twee by de golf van Biscaye, waar de be ruchte storm, welke hier allesbehalve een zeldzaamheid is, gelukkig uitbleef. Het was prachtig weer toen men voor Bayonne arri veerde en het eenige maar dan ook het allerergste wat een schip bij de kust over komen kan was het breken van den stuurkabel. De loods was al aan boord, maar met een onbestuurbaar schip kan ook een loods niet manoeuvreeren. In plaats van de haven binnen te loopen werd het schip door den stroom meegesleept en in de branding geworpen. De golven hadden het schip te pakken. De heer Bas lag juist in zijn kooi maar was in een oogenblik aan dek waar hij wel zag, dat het schip, dat reeds met de volge laden achterzijde onder water zat, hopeloos verloren was. De golven hadden het al te pakken, sloegen een sloep weg, vernielden het roer en lieten in een oogenblik de stuur hut verdwijnen. Van het uitbrengen van reddingbooten kon in deze branding geen sprake zijn, want zij zouden onmiddellijk tegen het schip te pletter zijn geslagen. Gelukkig werd vrij spoedig met een wip per-toestel een lijnverbinding met den wal verkregen en de kok, J. Vader uit Amster dam, een ongeveer 35-jarige man, die zich vreeselijk zenuwachtig maakte besloot on- middellijkk te trachten daarlangs den vas ten wal te bereiken. Nog voor hij zich vei lig kon laten zakken, liet hij los, waarschijn lijk uit vermoeidheid en hoewel hy uitste kend kon zwemmen, hadden de fiolven hem dadelijk te pakken en sloegen hem in zee terug. Men wierp hem een lijn toe, maar hy was blijkbaar al te uitgeput om deze om zich heen te kunnen slaan of er zich aan vast te houden. Niemand had den moed hem na te sprin gen want men wist met vrij groote zeker heid, dat men dan zijn lot zóu moeten dee len. Eerst toen er een zoogenaamde broek aan den walkabel was bevestigd, een instru ment waarin men de beenen kan steken en dat langs een katrol langs den kabel glijdt, konden de schipbreukelingen van wie één zich nog over den scheepshond ontfermde, aan land worden getrokken. De scheepskat vertoonde zich niet en is verdronken. De redding heeft ongeveer een uur geduura. Doordat een der reeders zich in Bayonne be vond werden de schipbreukelingen dadelijk in een hotel opgenomen. Den volgenden dag trok men per autobus naar Bordeaux en vervolgens ging het gezelschap per trein naar Parijs, waar overgestapt werd op den trein naar Holland. In Rotterdam en Am sterdam hebben de mannen den trein verla ten en Zaterdagavond om negen uur arri veerde de heer Bas weer te Bergen bij zijn Woensdag 23 November. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.VARA-kalender. 8.05 Gr.pl. (8.15 Ber.) 9.30 Wenken voor de keuken. 10.VPRO-morgenwij- ding. 10.20 Uitz. voor Arb. in de Continubedr. 11.40 Wat is werkver ruiming?, causerie. 12.Gr.pl. (12.15 Ber.) 12.30 Het VARA-orkest. 1.301.45 Gr.pl. 2.Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.6.25 Orgelspel en zang. 6.30 Gr.pL 6.40 Staatspensioen, cau serie. 7.Gelukwenschen. 7.05 Koorzang. (7.30 VPRO: Vernieu wing van opvoeding en onderwijs (V), causerie. 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber. en VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest mmv. solist. 9.Voor schakers. 9.01 Gr.pl. 9.30 De Ram- blers. 10.ANP-ber. 10.05 Zang en piano. 10.50 Orgelspel. 11.0512. Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber., gr.pl. (9.30 9.45 Gelukwenschen). 10.30 Mor gendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Ensem ble v. d. Horst. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Verv. concert en gr.pl. 1.30 Gr.pl. 2.2.55 Zang, piano en gr.pl. 3.Christ. lectuur. 3.30 Solis tenconcert en gr.pL 4.45 Felicitaties. 5.Kinderuurtje. 5.45 Gr.pL 6. Grond in kassen en warenhuizen, causerie. (6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Cau serie over leerbewerking. 8. ANP-ber. en herh. SOS-ber. 8.15 Reportage. 8.45 Kamer-mandoline ensemble en gr.pl. 9.25 Utr. Sted. Orkest mmv. leden van het Utr. Toonkunstkoor. 10.15 ANP-ber., act. uitz. 10.45 Gymnastiekles. 11. Gr.pL 11.5012.Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Pianovoordr. 12.10 Uit Stockholm: Esbjörnsson's orkest. 12.50 Het JohnMcArthur-kwintet. 1.20 Gr.pL 2.2.20 Deel. 3.10 Gr.pL 3.50 Popu lair concert. 4.205.10 Vesper. 5.20 Gr.pL 5.40 Carroll Gibbons en de Boy Friends en solisten. 6.20 Ber. 6.40 A case for permanent reper- tory, discussie. 6.55 BBC-zangers. 7.20 Versterkt BBC-Variété-orkest mmv. solisten. 9.10 Ber. 9.30 Verv. concert. 10.50 H. Evans en zijn dansorkest en anderen. 11.30 Joe Kaye en zijn orkest. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9—, 10.— en 11.20 Gr.pL 12.30 Zang. 1.10 Gr.pL 1.25 Derveaux-orkest. 1.55 Gr.pL 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gr.pL 3.50 Zang. 4.05 Cellovoordr. 5.— Gr.pL 5.05 Pianovoordr. 5.25 Bailly- orkest. 6.35 Zang. 7.50 Pianvoordr. 8.50 Cellovoordracht. 9.20 Variété- progr. 11.2011.35 Gr.pL KEULEN, 456 M. 5.50 Het Rheini- sche Landesorkest. 7.50 Gr.pL 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Het Omroep orkest en solisten. 1.30 Populair concert. 2.50 Gr.pL 3.20 Otto Do- brindt's orkest. 5.55 Pianovoordr. 6.35 Gr.pL 7.30 Solistenconcert. 8.20 Radiotooneel. 9.35 Gr.pL 9.5011.20 H Hagestedt met zijn orkest en so listen. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Omroep- dansorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Het Brusselsch Trio. 6.50 en 7.25 Gr.pL 8.20 Omroepdansorkest. 8.50 Orkest, koren en solisten. Hierna tot 11.20 Jazzmuziek (gr.pl.) 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Om- roepkleinorkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pL 5.50, 6.35 en 7.05 Omroep- kleinorkest. 7.35 en 8.20 Gr.pL 8.35 Radiotooneel. 10.3011.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Sted. Gewandhaus-orkest van Leipzig en solist (opn.) (8.208.30 Muz. causerie). 9.L0 Ber. 9.50 Trio concert. 10.05 Ber. 10.2011.20 Het Omroep-Am.orkest, boerenkapel GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.Parijs Radio 10.—10.40, Radio PTT Nord 10.40— 11.20, Parijs Radio 11.2012.10, Lond. Reg. 12.1013.05, Brussel VI. 13.0514.20, Danmarks Radio 14.20 —15.20, Lond. Reg. 15.20—17.20, Lond. Reg. 15.2017.20, Brussel Fr. 17.20—18.35, Keulen 18.35—19.30, Beromünster 19.3020.05, London Reg. 20.05—20.20, Brussel Fr. 20.20 20.35, Leipzig 20.3521.20, Lond. Reg. 21.20—22.20, Brussel VI. 22.20 —22.30, Keulen 22.30—23.20, Dan- marks Radio 23.2024. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.10, Droitwich 12.10—14.—, Lond. Reg. 14.15.20, Droitwich 15.20—18.40, Lond. Reg. 18.40—18.55 en Droitwich 18.5524. Lijn 5: Diversen. gelukkige ouders, die heel wat angst over hem uitgestaan hebben. Zijn ondergoed is verloren gegaan evenals een groot deel van zyn bovengoed, maar schip en lading wa ren verzekerd, zoodat hy vertrouwt, dat hij dat alles wel vergoed zal krijgen. Hij gaat weer varen. „En nu?" vroegen wen dezen gezellig ver tellenden zeeman, die den schrik blijkbaar al weer te boven is gekomen. „Ik ga weer varen, meneer", en dit ant woord bewijst, dat wij een zeevarende natie zijn en dat onze zeelui zich niet laten af schrikken. Hij gaat weer varen maar niet bij de maatschappij Baltica want die is nu een stoomvaartmaatschappij zonder een enkel schip geworden. Maar mannen als Bas vin den hun weg wel en wij hopen, dat deze Bergenaar spoedig weer op de zoute golven zal dobberen en gelukkiger reizen zal ma ken dan hij dat met de Walborn gedaan heeft. Uitvoering van Tooneel. het Alkmaarsch In „De meid grijpt in", aangekondigd als een comedie in drie bedrijven, van een niet genoemden schrijver, heeft het Alk maarsch Tooneel Zondagavond in den schouwburg 't Gulden Vlies voor zijn donateurs en andere belangstellenden, o.a. leden van zustervereenigingen te Bergen en Koedijk, een spel-van-alle-tijden voor het voetlicht gebracht: De winkelier Her man de Boer, die gedurende 18 jaar een behoorlijke boterham heeft kunnen verdie nen, wordt het slachtoffer van de concur rentie van grootere zaken en warenhui zen. Zijn schulden stapelen zich meer en meer op, een waardevol erfstuk van haar moeder wordt door zijn vrouw naar den lommerd gebracht, maar ondanks alles blijft een faillissement dreigen. Dan ont staat er plotseling, na een zwaar gesprek tusschen de echtelieden, waarin de man plannen van brandstichting laat doorsche meren, inderdaad door een ongeval (de achterlijke winkelbediende liet een pakje vallen op de petroleumkachel) een felle brand, waarvan zijn vrouw meent dat haar man er de aanstichter van was. Zij toch had gezien dat hij poogde het pakje te grijpen en dat legde zij verkeerd uit. Maar zij zweegtotdat een paar jaar later, toen een nieuwe grootere winkel was ge bouwd en de zaken zeer goed gingen, de man een verhouding kreeg met de winkel juffrouw en zij een deel van een gesprek tusschen die twee hoorde. Toen zei ze alles wat ze wist en wat zij vermoedde en zou naar de politie zijn geloopen om hem aan te klagen wegens brandstichting, als niet Mina de werkster haar zulks verhinderd had. Mevrouw werd ziek van overspan ning en in dien tijd was het weer Mina, die den band tusschen man en vrouw wist te herstellen op een oogenschijnlijk drastische wijze, die de winkeljuffrouw deed afzien van verdere pogingen tot verovering van den man, dien zij nu plotseling als een laf aard betitelde. De wijze, waarop dilettanten Zondag avond dit stuk hebben opgevoerd, verdien de allen lof en het was jammer dat niet een Voor de etalages verdringen zich de koopers, maar rustig kijken is onmogelijk. Maar 's-avonds leest men thuis rustig Uw advertentie, zoodat iedereen weet, wat U te koop heeft! Adverteert nu! In Uw stadskrant: Tel. 3320. volle zaal er getuige van was. Het meest trof ons de rol van Japie den achterlijken bediende, gespeeld door den heer A. de Jonge. Op meesterlijke wijze heeft hij haar tot het einde toe volgehouden zonder „het er al te dik op te leggen"; met succes heeft hij er een diep gevoel van aanhan kelijkheid in weten te leggen. Mina de werkster was de tweede op den voorgrond tredende figuur, voorgesteld door mevr. SlingerElemans. Van welk een groote verknochtheid gaf deze getrou we blijk en toch ook weer, hoe bescheiden was zij, waar het familie-aangelegenheden betrof. De heer L. de Leeuw was ons als Her man de Boer het liefst in het eerste be drijf, toen hij den in groote zorgen zittenden winkelier uitbeeldde. In het tweede ty peerde hij goed den zakenman, wien het weer voor den wind gaat en die meent zich te moeten aanpassen bij den voorspoed en een nieuw leven te mogen zoeken met zijn winkeljuffrouw Corrie, een wufte jonge dame, zeer goed gespeeld door mej. N. Offenberg. In het derde bedrijf was hij wel eens. wat theatraal. Als zijn vrouw speelde mevr. de Waal Schipper met een goede opvatting van haar rol van de met haar man mee-ploeterende echtgenoote. Haar optreden bijna als een furie, toen zij streed voor naar rechten, welke haar dreigden te worden ontnomen door de winkeljuffrouw, was zéér goed. Mej. R. de Waal gaf als Julie, de doch ter van den winkelier, mooi ingetogen spel te zien. De heeren W. Aay en B. Bruin gaven zeer aannemelijke kleine kooplieden, die óók gedrukt werden door de concurrentie. Eerstgenoemde had bovendien nog de rol van wissellooper. Goed spel gaf de heer D. Slinger, toen hij namens zijn vader, den grossier van Buren, met Herman de Boer kwam praten over diens schulden aan de grossierderij. Hij was zeker niet een hardvochtig schuld- eischer. Als de op Julie verliefde jongeling kon hij ons minder bekoren. Voor het grimeeren van de spelers had mevr. Loevens gezorgd. Zij was op het laatste moment daarvoor gevraagd omdat de Amsterdamsche heer Michels, die er voor was aangezocht, om onbekende rede nen niet was verschenen. til HU

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9