Gedenksteen in het Belgisch monument onthuld. Sobere plechtigheid. Vorstelijk bezoek aan het Rijksmuseum. Gala-avond in het concertgebouw. Hoogtepunten in het muziekseizoen. Auto door D-trein gegrepen. Eén doode en twee zwaar gewonden. Gouden koets ging terug naar Den Haag. Rustige dag in de hoofdstad. Thans 1000 vluchtelingen toegelaten. De door de regeering gevolgde gedragslijn. Nationale collecte voor Joodsche vluchtelingen. Inzameling op 3 December a.s. Niet zoo net. veu> 2 ijn Hi)h een? naar Henk! Je bent van- daaq even rust iq al? altijd.' WlNGS American Cigarettes Ook voorU.' Hoe eerder, hoe beter/ 20 slults 2 5 cis Protestantsch hulpcomité en bankgarantie. Vragen aan den minister. De erkenning van Franco's bewind, TWEEDE BLAD. In gezelschap van H.M. de koningin heeft koning Leopold gistermiddag, na dat ten paleize Soestdijk het noenmaal was gebruikt, bij het Belgenmonument Amersfoort een plechtigheid verricht, even sober en eenvoudig als het monu ment zelf, dat als herinnering aan de droeve oorlogsjaren door de hier te lande te Amersfoort geïnterneerde Belgische soldaten en vluchtelingen ten teeken van dankbaarheid voor de hulp hun "verleend in Nederland, waar zij een veilig toevluchtsoord vonden, is opge richt. Het monument waarin gisteren een ge- denkteeken is aangebracht fieeft de vol gende inscriptie: Op 22 Nov. 1938 is dit gedenkteeken aangebracht in tegenwoordigheid van Hare Majesteit Wilhelmina, koningin der Nederlanden, door Zijne Majesteit Leopold III, koning der Belgen, als ge tuigenis der dankbaarheid van het Bel gische volk voor de edelmoedige hulp vaardigheid aan de Belgische uitgewe kenen gedurende den wereldoorlog 19141918 door het Nederlandsche volk bewezen. Het rijst in strenge lijnen boven het eikenhakhout uit, een massief metselwerk van baksteen, hier en daar verlucht door eenige beelden en ornamenten en versierd met reliefs, waarin het oorlogsleed symbo lisch is uitgedrukt. Het was een ontroerend gebaar van den Belgischen koning dat hij, tijdens zijn ver blijf in ons land, juist op deze plaats een krans wilde leggen, daardoor den nadruk leggende op de herinneringen aan weder- zijdsche hulpverleening en verbroedering tusschen de beide volken, die zooveel ge meen hebben. Dat indertijd het monument juist nabij Amersfoort werd opgericht vond zijn oor zaak in het feit, dat in de oorlogsjaren- Amersfoort wel het voornaamste centrum was in welks omgeving de meeste Belgische vluchtelingen en geïnterneerden waren on dergebracht. In afwachting. Een dichte menigte wachtte gistermiddag in de nabijheid van het monument en langs den Utrechtschen weg op de koninklijke be zoekers. Tegen drie uur verzamelden zich bij het monument verschillende genoodig- den, terwijl aan de achterzijde van het mo nument, meer naar den onderkant van den berg, ruimte was vrij gehouden voor een groot aantal genoodigden, meerendeels per sonen die zich in de oorlogsjaren verdien stelijk hebben gemaakt voor het vluchtelin genwerk en in de organisatie daarvan een belangrijk aandeel hebben gehad. Verder bevond zich hier nog een delega tie van de Kamer van Koophandel en Fa brieken der Geldersche vallei die den koning een album mocht aanbieden, en de beeld houwer van het reliefwerk op het monu ment, Hildo Krop. Tegen drie uur ging de motregen, die tot nu toe gestadig was gevallen, in een stort' bui over. Aankomst van autoriteiten. Te ruim drie uur arriveerden eenige auto's, waarin o.m. gezeten waren de Bel gische minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Spaak, en de Neder landsche minister van buitenlandsche zaken, Patijn. Tegen half vier, terwijl de stortregen in hevigheid toenam, naderden de koninklijke auto's. Koning Leopold stapte het eerst uit en hielp de koningin de auto verlaten. In de beide volgauto's zaten dezelfde leden van het kleine gevolg, die ook met de beide vorsten den maaltijd ten paleize Soestdijk hadden gebruikt. De militaire muziek zette de Brabangon- ne in toen de koninklijke bezoekers hun auto verlieten. Nadat verschillende der aanwezigen aan den koning waren voorge steld, inspecteerden de koning en de konin gin de eerewacht en vervolgens daalden zij van het hoofdgedeelte van het monument af om in langzaam tempo het voetpad dat naar het voorste van het monument leidt, geheel te volgen, tot groote vreugde van de vele duizenden, die hier in een groote boog rond om het monument stonden opgesteld. Teruggekomen bij het hoofdgedeelte van het monument gaf de burgemeester van Amersfoort, graaf van Rand wij ck, den ko ning uitleggingen omtrent de bouwwijze en symbolische beteekenis der verschillende figuren. Vervolgens nam de koning de door een lakei gedragen groote bloemruiker over, bestaande uit witte seringen met paarse orchideeën en versierd met lin ten in de Belgische kleuren en plaat ste die aan den voet van het monument. Stram in de houding sloegen allen dit symbolische gebaar gade, terwijl de mu ziek het Wilhelmus speelde, dat ge volgd werd door de Brabangonne. Hier na onthulde de koning de beide bronzen plaquettes, die ter weerszijden in de beide torens zijn aangebracht, en die in het Fransch en in het Nederlandsch den reeds vermelden tekst bevatten. Toen de plechtigheid hiermede ten einde was, begaven de koningin en de koning zich, voorafgegaan door den burgemeester, naar binnen, in het monument, om de trap te beklimmen die naar de kamer leidt waar plaquettes zijn aangebracht van koningin Wilhelmina en koning Albert en van ver' schillende hooge autoriteiten, Belgische en Nederlandsche, die in de mobilisatiejaren aan het vluchtelingenwerk hebben bijgedra gen. Tot op den bovensten omgang beklom men de beide vorsten het monument, luide toegejuicht door de menigte toen zij boven verschenen. Na eenigen tijd binnen te heb ben vertoefd, kwamen zij weer naar buiten, waar hun door twee kleine kinderen van bewoners uit de omgeving bloemen werden aangeboden. Ruim een kwartier na aankomst der hooge bezoekers namen zij afscheid van de aanwezige autoriteiten en terwijl de muziek de Brabangonne speelde, vertrokken zij in de hofauto's in de richting van Soestdijk wederom toegejuicht door het publiek, dat al dien tijd langs den weg was blijven wachten om op den terugtocht nogmaals ge legenheid te hebben de koningin en haar Belgischen gast hartelijk toe te juichen. Gisteren in den namiddag, het ruim vijf uur en de duisternis reeds gevallen, hebben de koningin en koning Leopold, een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum. Duizenden hadden zich in weerwil van den staag neervallenden regen opgesteld voor den oostelijken hoofdingang van het mu seum, waar de hofauto's bijna een half uur na het vastgestelde tijdstip, komende uit Amersfoort, voorreden. Een hartelijk en langdurig gejuich begroette .het vorstelijk gezelsahap. In de met palmen en bloemen versierde hal ontving hier de hoofd-directeur, de heer F. Schmidt Degener, het hooge bezoek. Aan wezig was ook de minister van O. K. en W., prof. dr. Slotemaker de Bruine, die de ko ningin ten geleide strekte, terwijl de hoofd was was directeur van het rijksmuseum, de heer Schmidt Degener, koning Leopold van voor lichting diende. Door de groote fraai verlichte hal op de eerste verdieping bereikte het vorstelijke gezelschap eerst de eeregaierij, waar de 17e eeuwsche schuttersstukken, de prachtige glazen van de oud-Hollandsche glazeniers en de zeldzame verzameling ceramiek en go belins bezichtigd werden. Geruimen tijd vertoefden koning Leopold en zijn hooge gastvrouw voor Rembrandt'c „Nachtwacht", Vluchtig in verband met den tijd was het bezoek aan de zaal voor sculptuur uit de tweede helft van de 17e eeuw, waarna men door het kabinet waarin o.a. doeken van Albert Cuyp zijn geëxposeerd, de Rem- brandtzaal bereikte. Na de Jan Steenzaal, de Haarlemsche zaal en de zaal met „De Staal meesters" en „Het Joodsche bruidje" werden de kleine kabinetten nog bezichtigd, bene vens de zaal met het 17é en 18e eeuwsche glaswerk en bereikte men de indrukwekken de Vlaamsche zaal met meesterwerken van van Dijck en Rubens. In deze zaal kon het bezoek langer duren, den vorstelijken bezoekers werden in deze passende omgeving ververschingen aangebo den, waarna naar het paleis teruggereden werd. Tijdens den rondgang door het museum hadden zich Z.Exc. minister Spaak en de Belgische gezant by ons Hof nog bij het ge volg aangesloten. Amsterdam, 22 November. (Van onzen specialen verslaggever.) Wat een prachtige avond is dit galacon cert geweest, dat door t gemeentebestuur van Amsterdam was aangeboden ter eere van 't bezoek van Zijne Majesteit den Ko ning der Belgen! In de eerste plaats al: wat bood de zaal èen schitterenden aanblik: zij was grootendeels in een bloementuin her schapen, waarin de orchideeën, met kwistige hand neergezet te midden van groote toefen groen, een buitengemeen fraai aspect boden. Rondom het verhoog, waarop de koningin en koning Leopold zouden plaatsnemen, was het één geweldige bloemenzee, terwyl ook rondom het orkestpodium een het oog bekorende bloemversiering was aange bracht, waardoor de zoo vertrouwde zaal wel een bizonder cachet had verkregen. Te ongeveer negen uur werden de deu ren gesloten en bleef men in gespannen af wachting van de komst van de koningin en koning Leopold. Prof. Dr. Willem Mengel berg had reeds voor het orkest in den dirigeerstoel plaats genomen. Tegen half tien arriveerden de leden van het gevolg van de koningin en van Jjaar koninklijken gast, terwijl de geheele zaal oprees. Het ge zelschap doorschreed, het, middenpad en nam vervolgens op. het verhoqg plaats. En te even over half .tipn hief prof. Men gelberg den dirigeerstok, en zette het or kest de Brabangonnein. Daar verscheen de koningin met flan haar rechterzijde de koning der Belgen. De koningin was gekleed in zacht-grijs avondtoilet, de koning in uni form. Majestueus golfde het Belgische volks lied door de zaal, de koningin dankte nei gend voor de haar gebrachte eerbewijzen der dames en heeren, die op de voorste rijen langs het middenpad waren gezeten; de koning met een licht buigen van het hoofd. Bijna onmiddellijk daarop nam het con cert een aanvang, waarvoor een uitgelezen programma was opgesteld. Geopend werd met de charmante en geestige ouverture Cyrano de Bergerac" van den grijzen Dr. Johan Wagenaar, die mede het concert bij woonde, en zonder twijfel wel tevreden zal zijn geweest over de wijze, waarop Mengel berg en de zijnen dit product van zijn geest vertolkten. Vervolgens was het „woord" aan Willem Andriessen, die met het orkest de Varia- tions Symphoniques van César Franck speel de, op een wyze zooals alleen Andriessen dat kan. En tenslotte de magistrale vijfde van Beethoven, waarin het orkest grootsche triomphen vierde. Telkenmale gaven de koninklijke toehoor ders het sein voor een dankbaar en harte- lyk applaus. Zoo werd deze avond zonder twijfel een van de hoogtepunten van het koninklijk be zoek aan de hoofdstad, doch tevens een hoogtepunt in het Amsterdamsche muziek seizoen. Een schoone avond, die niet licht vergeten zal worden door allen die hem hebben bijgewoond. Op den onbewaakten overweg in den Spiegelnisserweg, juist op de grens tusschen Rotterdam en Hille- gersberg, is vanochtend om kwart over zeven een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Rotterdam naderde een personenauto, waarin gezeten waren drie woonwagenbewoners, die den nacht in 'n woonwagenkamp bij Rotterdam hadden doorgebracht. Juist toen de auto zich op de rails van den overweg bevond, naderde eveneens uit de richting Rotterdam de D- trein naar Utrecht, die om 7.02 uur van het station D.P. vertrokken was. De auto werd in de flank gegrepen. Het vehikel werd ruim 300 meter meegesleurd, waar na de trein tot stilstand kwam. Het bleek, dat de 26-jarige J. F. Schef- fer op slag gedood was, terwijl de 24-ja- rige A. Van Laarhoven en de 31-jarige E. J. Koernap zwaar gewond waren. Het stoffelijk overschot van den heer Scheffer werd naar het ziekenhuis aan den Qool- singel overgebracht, terwijl de zwaarge wonden naar een ander ziekenhuis ver voerd werden. (Van een eigen verslaggever). AMSTERDAM, Dinsdagavond. Voor de Amsterdammers is de sproke van den gouden koets in de avondstad, geen fantastische werkelijkheid gewor den. De zware karos op veeren, met hoogen staatsie-bok is vanmiddag van uit de stallen aan den Singel waar zij Zaterdag was aangekomen weer naar het Weesperpoort-station vervoerd en daar op transport gesteld, om per spoor naar Den Haag terug te keeren. Veilig toegedekt onder zeildoek is zij door de Amsterdamsche straten gegaan de hoofdstad heeft er geen glorieus schouwspel van mogen genieten. Men heeft aan het Hof de weersgesteldheid klaarblijkelijk niet gunstig geoordeeld voor een rit in het glazen huis met goud om lijst! Nu vanmiddag heeft het in Amster dam pijpestelen geregend. Zwaar en lang. Tegen zes uur werd het droog en sedert dien bleef het vrijwel droog, al was de temperatuur niet zeer behagelyk. De trieste middag en de sombere ochtend die vooraf gingen, zijn van sterken invloed geweest op het bezoek aan de stad. Het was in Amsterdam ook heden lang niet druk. Toen de koninklijke stoet pas tegen den avond van het Rijksmuseum op het pa leis terug kwam drie kwartier later dan was vastgesteld was er op 'den Dam bij lange na niet die belangstelling van den vorigen dag. Ook toen men te kwart over negen in den avond van het paleis vertrok naar het Concertgebouw was de drukte op den Dam niet van grootere beteekenis. Thans werd gereden in een stoet van zeker wel twintig auto's, want het bezoek aan Mengelberg's orkest geschiedde „met groot gevolg". Van daar de enorme file van auto's. De cadillac, waarin onze Belgische gast en koningin Wilhelmina waren gezeten, bleef 's mid dags zoowel als 's avonds gesloten; zij, die gehoopt hadden op verlichting van het in terieur, werden in die verwachting teleur gesteld. Men kon tijdens, het voorby-ryden van den stoet slechts niet moeite de beide vorstelijke personen ónderscheiden. Een attractie voor het publiek op den Dam was de omstandigheid dat de paleis wacht vanmiddag en vanavond werd be trokken door onze marine, onder comman do van zee-officieren, natuurlyk in groot tenue. In den avond maakte de marine een dankbaar gebruik Van de gelegenheid om met de Amsterdamsche meiskens te passa gieren, want alles wat zeeman was in de ondergeschikte rangen, liep dikwijls ge armd door de hoofdstedelijke straten. Een marinier en een matroos zijn zeer gezochte partijen en niet alleen in Amsterdam. Stadgenoot en vreemdeling zwierven de avonduren langs gracht-illuminatie verlichtingen van gebouwen. Vooral kleurige vlaggen-trophee tusschen Eyenkorf en Vijgendam trok veel bekijks. De water-trams van Bergman voor rond vaart door de grachten hadden een zéér geringe clandizie, de atmosfeer leende er zich niet toe; de menschen gingen liever met stevigen stap aan den wandel dan met in en de de Omtrent de toelating van Duitsche vluch telingen in ons land verneemt de Msb. van bevoegde zijde omtrent de door de regee ring gevolgde gedragslijn het volgende: De regeering laat op hun verzoek voornamelijk toe ouders van in Neder land gevestigde personen (Nederlan ders en vreemdelingen). Sedert 7 Nov. zyn aldus meer dan 800 Duitsche Jo den toegelaten. Behalve deze zijn plm. 200 Duitsche Joden toegelaten, die in zeer dringende of zeer bijzondere po- sitie verkeerden. Voorts zyn toegelaten een aantal van in het grensgebied aangetroffen aldaar ronddo lende kinderen die menschelijkerwyze wel moesten worden opgenomen; dit is dan ech ter georganiseerd geschied. Voor de toelating van een groep kinderen en van een groep personen van middelbaren leeftijd is de voorbereiding in vollen gang. Herhaald moge worden dat de belangen van Nederland en van de betrokkenen zelf eischen, dat de toelating georganiseerd ge schiedt en dat deugdelijke en blijvende on derbrenging gewaarborgd zijn. Ten aanzien van de kinderen zal het. voor Nederland mogelijke worden gedaan, doch hier vooral eischt de op de regeering druk kende verantwoordelijkheid zeer nauwkeu rige voorbereiding. Het departement van Justitie staat met de betrokken comité's in nauw contact en in regelmatig overleg. Nogmaals moet er op worden aangedron gen, dat in Nederland wonende personen er zich van onthouden, kinderen uit Duitsch- land mede te nemen. Het is zelfs voorgeko men, dat automobilisten aan de grens ver schenen met enkele kinderen, ten aanzien van wié zij ieder gegeven misten, zelfs niet wisten, of de ouders de onderbrenging in den vreemde goedkeurden. Toelating kan alleen geschieden op ver gunning van den minister en wel op voor dracht van het betrokken kinder-comité. dat de zorg voor verdere onderbrenging draagt. Het bureau van het Nederlandsch Jeugd leiders Instituut deelde ons gisteren mede: „Het is verheugend voor ieder, die zich bezig houdt met pogingen den ergsten nood der Joodsche vluchtelingen te verzachten, te bemerken, hoe ieder bereid is naar beste krachten te helpen. Zooals reeds werd me degedeeld zal het N. J. I., dat daarby de ge zamenlijke vluchtelingencomité's vertegen woordigt, met instemming en aanbeveling der regeering een nationale inzameling r'oen houden en wel op Zaterdag 3 December a.s. (tot 's avonds 8 uur, in verband met de mogelijkheid voor de Joden om te offeren). troste, ft ^Kalmte 7 pipJ Jd.jeweethêSS ferS rooh>bGail* myn zenuwen weer fteoaa? qsworden Het Tweede Kamerlid Donker (s.d.) heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de regeering alleen bereid is een beperkt getal Duitsche vluch telingen toe te laten, wanneer door parti culiere bijdragen de kosten te voren zyn ge dekt en dat dientengevolge van het protes tantsch hulpcomité, dat in de eerste plaats tot taak heeft den steun aan „niet-arischeü. christenen, door de regeering een bank garantie van 150.000 gevraagd wordt? ZiA 2. Is de minister niet van oordeel, dat de toelating van deze Duitsche vluchtelingen onnoodig geremd wordt door den eisch van het te voren gestort zyn van een bankgarantie tot een zoo hoog bedrag, te meer waar de inzame lingsactie van gemeld comité in vollen gang is en reeds giften en toezeggingen tot een bedrag van meer dan 30.000 zyn ingekomen? In een nota naar aanleiding van het eind verslag over de begrooting van buitenland sche zaken zegt de minister: Dat generaal Franco in het grootste dee! van Spanje gezag uitoefent, is een feit, dat niemand kan loochenen. De vraag betreffende erkenning van zyn bewind in volkenrechtelijken zin, hetzij de facto, hetzij de Jure, is daarnaast een kwestie op zich zelf. Het feit van de in het verslag bedoelde publicatie in de pers van den niet-officieelen vertegenwoordiger van generaal Franco te 's-Gravenhage heeft destijds aanleiding ge geven tot een gedachtenwisseling, waarop het den minister, die haar als een afgedane zaak beschouwt, niet wenschelijk voorkomt terug te komen. VERRUIMING VAN ECHTSCHEIDINGSMOGELIJKHEID. Adres aan de regeering. De Vereeniging tot verruiming van echt- scheidingsmogelykheid heeft een adres a®n den minister van justitie doen toekomen, waarin wordt verwezen naar de volgen e doelstellingen der vereeniging: 1. Opneming in de wet van ongeneesly krankzinnigheid als echtscheidingsgrond, 2. wijziging der regeling van de schei in van tafel en bed in dien zin, dat het W partijen mogelyk zal zijn 3 jaar na het ui^ Daaraan zullen practisch alle jeugdvereeni- Sp™ken de[ s<*eiding. e?nzbJ'« ^11 - omopn v-.anr - zonder medewerking van de wederpanu gingen haar medewerking verleenen. Heden heeft het N. J. I. zich telegrafisch een boot in dezen November-avond via den geYeund tot alle burgemeesters in het land, met het verzoek tot medewerking in hun ge meente. Amstel naar de Heerengracht, met kans onderweg een stortbui te moeten trotsee- ren. „Bijzonder" is ook deze Dinsdagavond „op straat" niet geweest. Buiten den Dam viel er van iets buitengewoons niet veel te bespeuren. Menige Zaterdagavond ziet een grootere menigte op den been. Het restau- rant-bedryf heeft over het algemeen ook niet veel extra's gemerkt van deze dagen; in een der groote inrichtingen in de Kal- verstraat werden vanavond te half tien zes bezoekers geteld! Het bedienend personeel kon rustig in een hoekje 'n krant zitten lezen. Dit is de laatste avond te Amsterdam ge weest! Tevens hèeft het N. J. I. zich per tele gram gericht tot de commissarissen der ko ningin om voor dit bijzonder doel hun me dewerking te vragen. De jeugdverenigingen zullen zich nu tot al hun leden wenden, om zich gereed te houden en zich ter beschikking te stellen de comHé's, die zich in den kortst moge- lyken tyd plaatselijk, al of niet op het ini-- mïn pTt" i g®m,eentebestuur, zullen vor men. Elk plaatselijk bestuur van een jeugd vereniging kan reeds zijn voorloopige maatregelen nemen. Het adres van het N. J. I is; Vondelstraat 11, Amsterdam-West, tel. 86615 en 86831 Het gironummer is 342000". zonder medewerking van de ,.-k een definitieve ontbinding van het huw UJ te verkrijgen. nêétt I In het adres worden deze desiderata n toegelicht. de Geconcludeerd wordt, dat de bes a echtscheidingswetgeving en regeling scheiding van tafel en bed indruischen de primaire rechten van den mensen. Adressante verzoekt den minis er Staten-Generaal een wijziging van e tg gerlijk wetboek in den aangegeven z egn wil'en voorstellen, ter bevordering v gezonde ontplooiing van huwelijks- zinsleven. ptition- Voor steun aan dit adres zal een pe nement in het land pphoude MODERNE MACHINES VOOR DRUKWERK! BIJ COSTEB- ALKMAARSCHE COURANT. TEL.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6