DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Poolsch-Tsjechisch grensconflict. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse oummerr 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTF.NTIENs Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. No. 280 Dit nummer bestaat uit drie Maden. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 26 November 1938 Hooldredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Schoten gewisseld tusschen Poolsche en Tsjechische troepen. Grenscommissie teruggekeerd. De Paus ernstig ziek. Lichte verbetering ingetreden. Algemeene staking in Frankrijk. Gedurende één dag. De algemeene toestand. Sneeuwstorm in Amerika. Reeds 50 dooden. ALKMAARSCHE COURANT. Naar de propagandacommissie der Slowaaksche regeering mededeelt, heeft het Poolsche leger gisteren in de gemeente Cierna de beek Ciernanka overschreden en het geheele dorp bezet, hoewel volgens de overeenkomst der grenscommissie de beek als grens was aangewezen. De Poolsche en Tsjechische troepen zijn gisternacht en -morgen met elkaar slaags geraakt. Tisso, de Slowaaksche premier, is direct op de hoogte gesteld van het gebeurde. Nader vernemen wij, dat de Poolsche grensafbakeningscommissie gisteren per auto te Orava is aangekomen. De bevolking wierp op den weg barricaden op en wilde de Polen niet toelaten. De anti-Poolsche stemming was zoo fel, dat de bewoners van Orava alle ruiten van de auto stuk sloegen en twee Polen licht gewond werden. De Poolsche grenscommissie werd ge dwongen zich vi?t Cazca, Zilina, Kralovany en Ruimbrok naar Tairas terug te trekken. Ook te Stis is de bevolking, toen zij hoor-_ de, dat de Poolsche commissie was aange komen, in talrijke groepen te hoop geloo- pgn. Zij wilde de Polen, die op zoo weinig broederlijke wijze tegen de Slowaken op treden, te lijf. De plaatselijke politie en militairen uit Zilina slaagden er met groote moeite in de orde te herstellen en verdere incidenten te verhinderen. Deze feiten toonen duidelijk wat er waar is van de beweringen van de Poolsche pers, dat de bewoners van Stis en Orava aan hechting aan Polen willen. Het tegendeel is waar. De bevolkingen van Orava en Stis, bezield door Slowaaksche nationale gevoe lens, hebben met verontwaardiging de da den der Polen gadegeslagen en willen niets hooren van een aanhechting aan Polen. Poolsche uiteenzetting. Zonder een definitief besluit af te wachten van de PoolschSlowaaksche grenscommissie (welke werkzaamheden door de Polen zijn geschorst) hebben de Poolsche troepen Czaca aan de Poolsch Slowaaksche grens bezet. Te Warschau beweert men in verband hiermede, dat het door de Poolsche troepen bezette gebied reeds in principe aan Polen was afgestaan en dat nog slechts details van ondergeschikt belang door de gemengde commissie moesten worden geregeld. Daar het werk der grenscommissie werd belem merd, besloot de Poolsche regeering niet te wachten op de formeele overdracht van het gebied door de commissie op 1 Decem ber. In politieke kringen wordt toegegeven, dat dit optreden de verklaring vormt van de passage in het gister gepubliceerde officiëele communiqué betreffende maat regelen, waarmede Polen zich voldoening zal verschaffen. Duitschland blijft Praag steunen tegen Hongarije. Hofmann, de tweede secretaris van de Duitsche legatie te Praag, brengt op het oogenblik een bezoek aan de Karpaten- Oekraïne (het vroegere Roethenië of Sub- Karpatisch Rusland). Uit een verslag over zijn reis, dat gepubliceerd is door het officiëele Tsjechoslowaaksche persbureau, Wijkt volgens een bericht in de „Times", dat Hofmann de bewijzen werden getoond van de voortdurende terroristische activiteit van Poolsche en Hongaarsche ongeregelde benden. Hij zag hoe bruggen waren opge blazen of gereed waren gemaakt om te wor- den opgeblazen, hoe postkantoren en andere regeeringsgebouwen door bommen waren beschadigd en hoe gendarmerie kazernes door de ongeregelde benden waren aangevallen. Het feit, dat de resultaten van Hofmanns bezoek blijkbaar met toestemming der Duit sche legatie door het officieele Tsjecho slowaaksche persbureau zijn gepubliceerd, Wordt beschouwd als een nieuw bewijs voor e stelling, dat Tsjechoslowakije in alle op- «chten door Duitschland wordt gesteund egen de Hongaarsche en Poolsche aspiraties aanzien van de Karpaten-Oekraïne. "e „Times"-correspondent te Praag ver- 6111 uit betrouwbare bron, dat zoowel Polen als Hongarije troepen hebben gecon centreerd langs de Karpaten-Oekraïnsche grenzen. De sterkte dezer troepen is niet nauwkeurig bekend, doch het is zeker, dat, speciaal wat Polen betreft, militaire een heden worden geconcentreerd op plaatsen, waar zij voordien nooit gelegerd zijn ge weest. In Berlijn hoopt men volgens de „Times", dat de val van het Hongaar sche kabinet een einde heeft gemaakt aan het gevaar van een Hongaarsche invasie in de Karpaten-Oekraïne, welke invasie nog Zondag j.1. te Berlijn als zeker werd beschouwd. Het is niet duidelijk of de Polen het uit lokken van grens-incidenten, bedoeld als hulp voor de Hongaren, hebben stopgezet, maar Polen en Hongarije zijn er zoowel langs diplomatieken weg als door de aan komst van Tsjechoslowaaksche gemotori seerde troepen in de Karpatan-Oekraïne aan herinnerd, dat Duitschland de scheids rechterlijke uitspraak van Weenen als bin dend beschouwd. De Karpaten-Oekraïne kan vrijwel niet als een bruikbaren militairen corridor wor den beschouwd, maar als centrum van Oe- kraïnsche propaganda kan het onder Duit sche leiding een rol spelen in een toekom stige nieuwe verdeeling van het Europee- sche grondgebied. Waartoe de moeilijkheden zullen leiden, is moeilijk te voorspellen, maar sommigen zien verband tusschen het groeiende wantrouwen van Berlijn tegen de Poolsche en de Hongaarsche politiek en de aankondiging van een FranschDuitsche overeenkomst. Naar het Poolsche Tel. Ag. uit Warschau meldt, vragen verscheidene Poolsche bladen zich af hoewel zij het Hongaarsche stand punt ten aanzien van de Karpatan-Oekraïne blijven steunen of de door Boedapest ge kozen tactiek om tot het doel te geraken wel de juiste is. Volgens de „Express Poranny" was deze tactiek te bureaucratisch. Boeda pest trad niet op, maar stuurde nota's en wist niet van de bijzonder gunstige gelegen heid om de kwestie definitief te regelen, te profiteeren. De huidige toestand in de Karpaten-Oekraïne, aldus het blad, is on houdbaar. Hongarije heeft het initiatief ge nomen om in dat land een volksstemming te doen houden en Polen steunt zijn eisch, maar in de tegenwoordige omstandigheden valt een snel succes niet te verwachten. Paus Pius XI is plotseling ernstig ziek geworden en ofschoon de jongste berichten melding maken van een lichte verbetering, baart de toestand van den patiënt ernstige zorg. Waar de paus een krachtig lichaam heeft, ho pen de geneesheeren, dat de zieke weer zal herstellen. Pius XI Reeds Zaterdag was de paus zeer ver moeid en kreeg hij een hart-aanval, welke echter slechts enkele seconden duurde. In den loop van deze week verbeterde de toe stand niet en Vrijdagochtend kreeg de paus weer een hart-aanval, die het ergste deed vreezen. Gelukkig voor den patiënt herhaalde deze aanval zich niet, zoodat er alle hoop op herstel was. Alle kardinalen gewaarschuwd. Alle te Rome verblijfhoudende kardina len, d. w. z. de kardinalen, die in de Curie zitting hebben, zijn te hunnen huize recht streeks gewaarschuwd door een afgezant van het Vaticaan in verband met de crisis, die in den gezondheidstoestand van den paus was ingetreden. Daaruit blijkt wel hoe ernstig men den toestand van den paus beoordeelde. Vrijdag zou de bijeenroeping van een consistorie voor de benoeming van twee nieuwe kardinalen gepubliceerd worden. De twee prelaten, die den rooden hoed zouden krijgen, zijn de nuntius in Italië, mgr. Borgonza Duca, en mgr. Rufini, de secretaris van de congregatie van semina ria en universiteiten. Vrijdagmiddag laat bevond de paus zich in zijn vertrek op de derde verdieping van het Vaticaan, waar hij werd bijgestaan door religieuzen uit Aken. Prof. Milani verlaat de pauselijke appartementen niet. Behalve kardinaal Lauri is niemand tot deze ver trekken toegelaten. Geneesheer is optimistisch. Prof. Milani heeft na een bezoek te heb ben gebracht aan den paus, verklaard, dat zijn toestand eenigszins beter was en dat hy in staat was eenig voedsel tot zich te nemen. De geneesheer voegde hieraan toe: „Ik persoonlijk ben optimistisch ge stemd, maar natuurlijk hangt alles af van den weerstand van het hart". In verband met den hoogen leeftijd van den paus en zijn zwakte blijft men onge rust. Vaticaansche kringen echter blijven hoopvol gestemd. Toestand van den paus verbeterd. In het jongste bulletin omtrent den ge zondheidstoestand van den paus wordt ge zegd, dat deze gisteravond veel beter was. Ofschoon er, naar men gelooft, geen di rect gevaar bestaat, heeft prof. Milani den geheelen nacht aan het ziekbed vertoefd. In den loop van den avond ontving de paus bezoek van prof. Cesa Bianchi, een hartspecialist, die twee uur bij hem bleef. De C.G.T., het Fransche vakverbond, heeft besloten tot afkondiging van een algemeene staking, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag 30 November zal beginnen en 24 uur zal duren. Dit besluit werd door de bestuurscommis sie van het vakverbond met algemeene stemmen genomen. In de vergadering werd een resolutie aan genomen van den volgenden tekst: „In de eerste plaats wenschen wij een krachtig protest te doen hooren tegen de dwangme thodes door de regeering genomen ten aan zien van de arbeiders, die het werk hebben neergelegd om hun verontwaardiging over de wetsdecreten te toonen". Eveneens werd besloten een beroep te doen op alle arbeiders ieder incident en iedere voorbarige actie te vermijden, welke slechts nadeel zou kunnen toebrengen aan de algemeene actie van het verbond. Wat de staking zelf betreft wordt be paald, dat, „wat de omstandigheden en de gebeurtenissen ook zullen zijn, het werk op Donderdag 1 December overal des ochtends moet worden hervat. Er zullen voorzorgs maatregelen worden genomen en maatrege len tot beveiliging van het materieel, welke met de grootste nauwgezetheid moeten wor den uitgevoerd. De bij de gezondsheids- diensten werkende arbeiders zullen hun werk op normale wijze verrichten. De sta king moet rustig verloopen. De arbeiders ALKMAAR, 26 November. De Britsche ministers Chamberlaih en Halifax zyn gisteren weer in Londen teruggekeerd van hun Fransche reis. Op het Victoria-station te Londen werden de ministers begroet door ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken en door den Franschen zaakgelastigde Cambon. Na een kort gesprek met den Franschen diplomaat nam Chamberlain afscheid van Halifax, om zich naar Downingstreet te begeven. De diplomatieke redacteur van Reuter meldt, dat Chamberlain en Halifax bij hun terugkeer in Londen zich zeer voldaan toonden over het verloop der Britsch- Fransche besprekingen. Zij vonden het vooral aangenaam, dat men in den korten kunnen verzetten. tyd van hei bezoek zooveel werk had In welingelichte kringen wil men geen voorspellingen doen omtrent de besluiten die in Engeland ten aanzien van de defensie wellicht zullen worden genomen als uitvloeisel der Parijsche onderhande lingen. Naar echter verluidt, hebben de staatslieden van beide landen hun stand punt naar voren gebracht en is men ten slotte tot volkomen overeenstemming ge komen. In de standpunten ten aanzien van de Epaansche kwestie is geen verandering gekomen. Men vermoedt, dat Frankrijk Engeland niet speciaal verzocht heeft, be middelend tusschen Parijs en Rome te willen optreden. Verder heeft Chamberlain het stand punt der Britsche regeering aangaande het vluchtelingenvraagstuk uiteen gezet. Uit Parijs meldt Reuter, dat Chamber lain en Halifax naar Londen zijn vertrok ken met de voldoening te weten, dat het steeds duidelijker wordt, dat de besprekin gen op een uitgebreid terrein betrekking hadden en de basis gelegd hebben voor nog nauwere samenwerking. De jongste ge beurtenissen in Europa hebben Frankrijk bevrijd van bepaalde verplichtingen in Oost-Europa, wat het land echter naar schatting beroofd heeft van den waarde- vollen steun van veertig Tsjechische divi sies. Dit is de reden, waarom de Fransche bladen melden, dat Daladier, Bonnet en generaal Gamelin erop hebben aange drongen, dat Engeland ingeval van een oorlog een sterker Britsch leger naar het vasteland zendt, in plaats van het oude plan, op grond waarvan Engeland al zijn kracht concentreerde op sterke vloten aan vliegtuigen en schepen. Van beide zijden is men thans voldaan over de maatregelen, welke genomen zijn, om aan den toestand tegemoet te komen. Dat men geen tijd verloren laat gaan, om de samenwerking te vervolmaken, blijkt uit 't bezoek, dat Kingsley Wo#d de volgende week aan Parijs zal brengen en dat volgt op het bezoek van von Ribben- trop. In haar commentaar op de besprekingen te Parijs betoogt de „Giornale d'Italia", dat 't officieele communiqué vaag was. In afwachting van de uitvoering der beslis singen, die met zooveel bewuste zwijg zaamheid omringd zijn, publiceert de Fransche pers commentaren, aldus het Italiaansche blad, die voor Parijs en Lon den niet gunstig zijn. Het feit, dat Enge land en Frankrijk zich oriënteeren naar bewapening en militaire samenwerking, is slecht in overeenstemming met den geest en de daden van München te brengen en beteekent eerder een reactie op München. De leer van het krachtsevenwicht tus schen het Fransch-Britsche en het Duitsch- Italiaansche blok, die door de officieuze Fransche pers verkondigd wordt, houdt geen steek, daar de vlootmacht van Enge land en Frankrijk die van Duitschland en Italië aanzienlijk overtreft en de algemeene oorlogskracht alle evenwicht reeds dade lijk verbreekt ten voordeele van Engeland en Frankrijk. Het blad bespreekt verder het Parijsche besluit, krachtens hetwelk de toekenning van oorlogsrechten aan Franco afhankelijk wordt gemaakt van een internationale controle-organisatie en van de definitieve terugtrekking der vrijwilligers aan beide zijden en zegt, dat ook op dit punt Parijs en Londen buiten de werkelijkheid omgaan en dat Italië en Duitschland blijven streven naar het erkennen van Franco als oorlog voerende macht, opdat Spanje zijn vrij heid zal herkrijgen. Ten slotte verklaart het blad, dat men nog ver verwijderd is van een Italiaansch- Fransch accoord naar het voorbeeld van de Italiaansch-Britsche overeenkomst en dat men ook geen Italiaansch-Fransche verklaring kan verwachten, die de Fransch-Duitsche verklaring zou aan vullen. Op de gisteren gehouden jaarvergade ring van de rijkscultuurkamer in het feestelijk versierde operagebouw te Ber lijn heeft de rijksminister voor volksvoor lichting en propaganda een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Het buitenland neemt de Duitsche Joden in bescherming, maar helaas neemt het ze niet van ons over de wereldcampagne tegen Duitschland in het Jodenvraagstuk is een speculatie op onzen angst of op onze wereldberoemde sentimenteele zachtmoe digheid. Maar dat heeft thans op ons geen uitwerking meer. Wij zijn daartegen vol komen immuun. Wij kennen het valsche en verleugende vrijheidsbegrip van dat soort van democratie, dat er niets in ziet om in het teeken der vrijheid millioenen menschen in een vreemd land in een door hen gehaat staatsbestel te dwingen, dat ze daar zonder protest laat mishandelen en onderdrukken, maar kaakkramp krygt, van het schreeuwen wanneer men dezen menschen hun juk ontneemt en de ketenen vernielt, waarin de democratie ze uit naam der vrijheid had geslagen." zullen op geen enkele provocatie ingaan". De C.G.T. verklaart, dat de staking niet vergezeld zal gaan van bezetting van werk plaatsen of kantoren. „Woensdag 30 November zal geen enkele betooging worden georganiseerd en ook geen enkele vergadering worden gehouden. Na de staking zal de actie der C.G.T. tegen de wetsdecreten worden voortgezet op de wijze, welke tijdig door de verantwoorde lijke organen zal worden bepaald. De aldus aangegeven beweging der alge meene staking is slechts bestemd om te pro testeeren tegen de wetsdecreten in het alge meen, die den arme treffen ten voordeele van den rijke en beoogen voordeel te geven aan het kapitaal ten koste van de arbei ders". In de resolutie wordt vervolgens betoogd, dat het door de regeering bepleite stelsel in zich elementen draagt voor een nieuwe dé- bacle, „welke het land voor altijd de moge lijkheid op herstel en onafhankelijkheid zal doen verliezen". Aftreden der regeering geëischt! De socialistische fractie heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt: „De socialistische fractie eischt onmid dellijk aftreden der regeering, die in Kamer en land op geenerlei meerder heid meer steunt en welker politiek van reactie en stelselmatige provocatie van de werkende bevolking tot een ge vaar wordt voor de natie en de repu bliek". Tijdens een bijeenkomst van de fractie der Republikeinsch-Socialistische Unie werd in beginsel besloten een motie op te stellen, waarin opnieuw critiek wordt geleverd op de wetsdecreten en den ministers, die tot de partij behooren, wordt verzocht bij hun col lega's aan te dringen op „humaniseeren" der wetsdecreten. De fractie der Republikeinsche Federatie heeft een motie- aangenomen, waarin de re geering wordt uitgenoodigd zich niet ertoe te beperken overeenkomstig de wet de vrij heid van arbeid en het recht op bezit te be schermen, doch met kracht op te treden te gen de menners en agitatoren, die de verant woordelijke daders zyn van ongeregeldhe den, die even schadelijk zyn voor de arbei ders als voor de levensbelangen van het land. De eigenlijke stakingsactie. In het district Valenciennes zijn in het geheel 51.000 arbeiders in staking. Om over twaalf werden gister de mijnen, die bezet waren, ontruimd. Tegen half een begon echter een her bezetting. Er deden zich daarbij geen ernstige incidenten voor. De directie der Renaultfabrieken heeft zich civiele partij gesteld in een door haar aanhangig gemaakt proces wegens inbreuk op de vrijheid van arbeid. De fabrieken zyn ontruimd doch niet her opend. Zij worden door de politie bewaakt. Er vormen zich groepjes nieuwsgierigen ten einde een kennisgeving van de directie te lezen, waarin gezegd wordt dat de fabriek tot nader order gesloten zal blijven, „daar het fabriekspersoneel het arbeidscontract met de maatschappij, in strijd met het col lectief contract van 2 Mei 1938, heeft mee- nen te moeten verbreken". Bij Citroën te Levaillois is het werk weer hervat. Te Parijs is thans geen enkele fa briek meer bezet. De staking in de metaalnijverheid heeft zich tot bepaalde fabrieken in het departe ment Seine-et-Oise uitgebreid. Er is thans ook een staking uitgebroken in de vliegtui- genfabriek van Breguet te Villacoublay, doch zonder bezetting der werkplaatsen. De politie heeft de vliegtuigfabrieken van Bloch te Orly ontruimd. Een hevige sneeuwstorm, die het Noorderlyk deel der Vereenigde Sta ten heeft geteisterd en vooral heeft huisgehouden aan de kust van den Atlantischen Oceaan, heeft minstens 50 dooden geëischt. Te New York lag de sneeuw gister zes voet hoog en het stadsbestuur stel de 40.000 arbeiders in dienst voor het opruimen van de sneeuw. In de wijk Amsterdam te New York sprong een kachel uit elkaar, waar door een moeder met haar vijf kinde ren om het leven kwam. De sneeuwstorm was de hevigste sinds 1871. Reeds 81 dooden. Het aantal personen, dat als gevolg van den sneeuwstorm om het leven is gekomen, is thans reeds tot 81 gestegen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1