RECTIFICATIE. K0FA-MA6. J. SFRUEJT FRANKENBERG N.V. RADIOBODE LEIDING! Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. Rekening-Courant Deposito's Safe-Deposit. Fine, de grootmeester. De jonge meester wordt wiskundeleeraar. Kinderspellen Ado Speelgoed Schoolborden Schuco Auto's Leesboeken Prentenboeken Kleurboeken Fröbelmappen Kleurmappen Kleurpotlooden Kleurkrijt Verfdoozen Effecten Coupons Prolongatiën DEPOSITO'S SAFE DEPOSIT 1. Alle dit jaar nog verschijnende nummers. 2. Het beroemde Kerstnummer, met z'n prachtige verhalen cn schitterende illustraties, 'n Kunstwerk! 3. De kostbare AVRO-kalender, die elk jaar zoveel opzien baart en thans wéér mooier, wéér kunst zinniger is. Q Wy plaatsen hier een foto van de afgetre den bestuursleden van Alcmaria V.V.V. zooals zij thans weer in functie zijn en een drachtig besloten hebben het vreemdclin gcnvcrkeer in onze stad op de beste wyze te dienen. Van links naar rechts de hecren Heuseveldt, Margadant, mr, Bosman, Stikkcl, Kater en Schouten. TWEEDE BLAD. Een zeer bescheiden, bijna verlegen jonge man komt ons in de gang tege moet, spreekt eenige zachte woorden van welkom, die vergezeld gaan van een eenigszins vermoeiden, schoon beminne- lijken glimlach. Even later zitten wij tegenover elkaar, en heb ik gelegenheid hem wat beter op te nemen, den be roemden schaakmeester Rueben Fine, een van de acht grootsten ter wereld op het bord met de vier en zestig velden, de man die zooveel eclatante overwin ningen behaalde, doch den avond te voren juist de vlag had moeten strijken voor onzen dr. Euwe. Een paar greote donkere oogen kijken mij aan, als verwachtten zij van mij het verlossende woord. Dit gesprek zal niet gemakke lijk gaan dat weet ik nu al, vóór we nog een woord hebben gewisseld, want dit type interview-slachtoffer zoo weet ik bij ervaring geeft zich niet gauw. Een kort gesprek over een wederzij dschen kennis is het voorpostengevecht, dat het ter rein moet effenen, en dan vuur ik mijn eerste vraag af: „Bent U al vroeg met schaken begonnen?" „Neen, eigenlijk niet. Zoo ongeveer op mijn tiende jaar. Als U weet, dat Capa- blanca en Euwe al veel vroeger begonnen zijn met hun eerste zetten op het schaak bord, mag ik zeggen dat ik pas „op lateren leeftijd" begon". „En hoe bent U beroepsschaker gewor den?" „Och, dat is zoo heel toevallig gekomen." „Maar er zal toch in uw leven wel een mo ment zijn geweest, waarop u besloot een schaakloopbaan te kiezen." „Neen, zulk een moment is er niet geweest, Dat gaat zoo vanzelf, dat je zelf niet begrijpt hoe het toch zoo gekomen is. Je speelt in een club, je komt in een nationaal tornooi en als je succes hebt in een internationaal; dan ko men de verdere uitnoodigingen, naar Neder land, naar Weenen, naar Rusland. Dan begint het tot je door te dringen dat je, zonder het zelf te willen, beroepsschaker bent geworden, dat je er midden in zit vóór je het geweten hebt". „Is het dus, als ik goed begrijp, uw be doeling nooit geweest?" „Nooit de bedoeling geweest, en nóg de bedoeling niet". „Wat zegt U nou?" „Neen, Ik heb wiskunde gestudeerd in mijn moederland, Amerika, en ik ga nu, als ik terug ben na dit tornooi, leeraar worden". „Collega van Euwe dus". „Een eventueele collega". Wat spreekt deze Amerikaan voortreffe lijk Nederlandsch denk ik bij mezelf. En als ik daarover een opmerking maak, is het eenige antwoord diezelfden raadselachtigen glimlach, dien ik al meer heb gezien en een dankbaren blik naar de achterkamer; daar vertoeft mevrouw Emimy FineKee- sing, die vermoedelijk van dat voortreffe lijke Nederlandsch wel meer zal weten! „U gaat dus naar Amerika terug". „Ja, direct na dit tornooi. Ik zal nog wel af en toe aan tornooien deelnemen, maar ik zeg het schaken als beroep vaarwel". „Alzoo geen wereldkampioenschap". „Neen, dat ambieer ik niet. Daarvoor heb ik geen eerzucht." „Welke zijn uw aardigste herinneringen aan uw verblijf in Nederland, behalve dan dat u hier uw levensgezellin gevonden heeft?" „Dat het publiek in zoo grooten getale en met zoo groote interesse de verschillende tornooien volgt. Dat heb ik nergens anders zoo gezien, behalve in Rusland. Doch daar is die belangstelling min of meer van boven af opgelegd, terwijl zij hier spontaan is. De liefhebberij in het schaken is hier uit zich zelf gegroeid, doch in Rusland is dat meer aangekweekt. Het kaartspel werd namelijk verboden, en veel ander vermaak is er niet. Zoo heeft de regeering toen het schaakspel gepousseerd, waarin zij overigens wel ge slaagd is". „En hoe is dat in Amerika?" „In de States is haast geen belangstelling voor schaken. Er zijn wereldsteden, bijvoor beeld Chicago, waarin zelfs geen schaakclub bestaat. Geen enkele krant heeft er om iets te noemen, een schaakrubriek, terwijl in Ne derland tot zelfs de kleinste er een heeft. De New Deal moedigt het schaken wel aan, zoo als men trouwens de sportbeoefening in het algemeen aanmoedigt, daar de nadruk wordt gelegd op een nuttig gebruik van den vrijen tijd". „Wat is uw indruk van het schaakpeil in Nederland?" „Er wordt hier bizonder sterk geschaakt ook in clubverband. Ik heb verscheidene malen simultaan gespeeld, en kan het dus wel beoordeelen. Dat krijgt men natuurlijk als de liefhebberij groot is, en men de moeite neeimt een grondige studie van het spel te maken. En ook de successen van Euwe heb ben daartoe natuurlijk bijgedragen". „Is het waar, wat men zegt, dat Dr. Euwe op zijn retour is?" „Ik heb er gisteravond, toen ik van hem verloor, niet veel van gemerkt. Maar u moet één ding niet vergeten. Als je eenmaal goed bent en iets presteert, verwacht men altijd min of meer wonderen van je. En als die wonderen nu eens uitblijven, tja, dan moet je natuurlijk op je retour zijn. Men vergeet, dat zelfs een schaakmeester den eenen tijd wel eens beter gedisponeerd is dan op een ander oogenblik". „Een tornooi als waaraan u thans deel neemt is waarschijnlijk erg vermoeiend". „Ontzettend. Het is niet alleen een ge weldige geestelijke, doch ook een lichame lijke inspanning. Eerst moet je je geducht voorbereiden, en dan komt het spelen, het analyseeren, weer spelen, weer analyseeren, dit laatste soms heele nachten door. Eigen lijk is drie weken veel te lang voor een sportgebeurtenis", zegt Fine met zijn raad selachtigen glimlach. Een voetbalwedstrijd duurt ten minste maar negentig minuten". „Ik heb mij wel eens afgevraagd, of er in het moderne schaakspel nog voldoende ruim te overblijft voor de phantasie van den spe ler, gezien de enorme hoeveelheid littera tuur die in den loop der jaren ontstaan is". „Ja, ruimte voor phantasie blijft er ge noeg. Iedere partij, die gespeeld wordt, en zeker op een meestertornooi, brengt iets nieuws, en de mogelijkheden zijn practisch nog onbegrensd. Al zijn er natuurlijk veel theoretische mogelijkheden, die practisch niet mogelijk zijn". „Dat zegt U waarschijnlijk als wiskun dige". „Inderdaad komt er bij het schaken veel wiskunde te pas, doch ook veel psychologie, omdat je met z'n tweeën aan het bord komt te zitten. De schaakmeester mag beslist geen slecht psycholoog zijn; hij moet minstens in staat zijn de zwakke plekken van zijn tegen standers te ontdekken, en die uit te buiten Dat geldt wel voor alle takken van sport' doch zeker voor een zoo individueel spel als het schaken". Direct na het A.V.R.O.-tornooi, namelijk 8 December, vertrekt Fine met de Nieuw- Amsterdam weer naar zijn vaderland, om daar de jeugd wiskunde te gaan onderwijzen. Zullen we hem nog eens achter het schaak bord in Nederland terug zien? TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels a contant. WOENSDAGS er ZATERDAC-S. Op de laatste pagina van onze St. Nicolaasfolder, gelieve U te lezen, in 't midden, onderaan: 1609 Wol moq. Tafelkleed Moderne en Perz. dessins 14Ó x 170 f 8.95 1609 Wol moq. Divankleed Passend bij tafelkleed en rechts bovenaan gelieve U te lezen 1608 Katoen Moq. Tafelkleed Perz. dessins 140 x 170 1609 Katoen moq. Divankleed Passend bij tafelkleed 16.50 groote collectie mooie sprekende kleuren goedkoope en betere soorten het mooiste speelgoed ALKMAAR. HOORN. SCHAGEN. Stort f. 3.~ voor een half jaar-abonnement op Giro 128000 AVRO Amsterdam (onder vermelding: nieuw Abonné Radiobode) en U ontvangt tot 1 Juli 1939 elke week Hollands omvang rijkste, best-verzorgde Pro grammablad thuis .er tevens profiteert IJ van AVRO'r „Welkomst aanbod"... dat alléén gedurende December geldt. Betalingen aan onze Bijkan toren enpropagandistengeven eveneens de voordelen van dit aanbod. Een begrip, dat nuances vertoont. De leiding van den dirigent is een noodzakelijk dwingend en ook bezielend vóórgaan. De leiding van de „RADIOBODE" als voorlichtster bij het uitkiezen van omroep-programma's draagt het karakter van het vóórgaan door een bedreven, maar bescheiden Gids. Wilt gij zelfstandig Uw omroep-programma van de week kiezen: de „Radiobode" geeft U een uitgebreide keus. Wenst gij daarbij enige suggesties te ontvangen: de „Radiobode" geeft ze U. Zonder „Radiobode" is het genoegen van het luisteren gedecimeerd. Abonneer U. Abonneer U nü, in deze maand! Dan ontvangt U (indien U dit jaar nog géén abonné waart):

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8