Aanbod PUROL egmond binnen Woensdags en Zaterdags. schagerbrug derde blad. alkmaarsche courant van zaterdag 26 november 1938. Harenkarspel-Dirkshorn Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). HEILOO Mooie, Gezonde Huid M. J. BRUSSE: UIT M IJ N NOTITIE-BOEKJE. Hoe Annie v. d. Lugt Melsert-v. Ees „Boefje" is geworden. ^emeentecadeH Donderdag vergaderde de raad. Een schrijven van de Commissie voor malaria-bestryding met verzoek om sub sidie voor 1939. Werd voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek om subsidie van de afd. Egmond-Binnen van den L. T. B. werd toe gestaan. De voorzitter zette uiteen, dat het hier een subsidie voor een landbouwcursus, en een tuinbouwcursus betreft. Beide subsidies bedragen f 30. Ook te Egmond aan den Hoef worden cursussen gegeven, n.L een boschbouw- en een tunbouwcursus, waar voor eveneens aan elk een subsidie ad 30 wordt verleend, welke echter weer aan de gemeente moet worden terugbetaald, wegens gebruik, verwarming en verlichting van de o. 1. school alhier. Aangaande het aangaan van een rekening courant en het aangaan van een kasgeld- leening, werd voorgesteld bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van 15000 een rekening-courant aan te gaan, en voorts om een kasgeldleening aan te gaan tot een bedrag van 25000, aan te gaan bij die instelling, welke de laagste rente, tot een maximum van 1 kan bieden. Aangezien men algemeen aanneemt, dat 't voordeeliger voor de gemeente is, de kas geldleening tot een grooter bedrag aan te gaan, werd besloten tot het aangaan van rekening-courant bij de N.V. Bank van Ned. Gemeenten, groot f 10000, en een kasgeld leening aan te gaan, groot 30000. Van de N. A. C. O. is een schrijven binnengekomen, houdende, dat zij genegen is schuilplaatsen aan te brengen, mits deze tevens als vaste stopplaatsen zullen moeten dienen. B. en W. zijn van oordeel, dat de voordeelen niet opwegen tegen de na- deelen. Immers, de gemeente heeft een zeer verspreide bevolking, die nu, overal, waar men de hand opsteekt, in de bus kan stap pen. Nu zal men in de toekomst naar die schuilplaatsen moeten gaan. Daarenboven zullen de schuilplaatsen er na verloop van tijd zoodanig uit gaan zien, dat er praktisch niemand meer inwil. Men herinnere zich 't oude wachthuisje bij de voormalige tram, De heer Zentveld vond 't idee: schuil plaatsen wel goed, 't is bij hem maar de vraag, hoevéél er zullen komen. Er zullen vermoedelijk slechts 3 worden aangebracht; één te Egmond aan den Hoef, één te Eg mond-Binnen en één te Rinnegom. De heer v. d. Reep wilde de schuilplaat-, sen, mits 't stoppen op verzoek daarnaast gehandhaafd kan blijven. Overeenkomstig een voorstel van den heer Simons werd het schrijven van de N. A. C. O. in handen gesteld van: B. en W. om prae-advies. De voorzitter deelde mede, dat zich alhier een achterlijk kind op de bijzondere school bevindt, die uit den aard der zaak een remmenden invloed op de leergang van het onderwijs uitoefent. Nu er een bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar is geopend, kon in den toestand op alleszins bevredigende wijze worden voorzien. De kosten bedragen 15 per jaar als bijdrage aan die bijzondere schoolin- richting, benevens nog 40 van de netto- kosten aan dat buitengewoon bijzonder on derwijs, welke naar raming ongeveer 10 zullen bedragen. Hierbij komen dan tevens nog de buskosten, die ruim 30 zullen zijn. Het kind zal igderen dag door 't onderwij zend personeel van de bus in Alkmaar wor den afgehaald. Met algemeene stemmen werd besloten tot toelating, en mitsdien tot be schikbaarstelling van de daaraan verbonden gelden. Van het R.K. Lyceum te Alkmaar werd een subsidie toegezegd van 75 per leerling. De voorzitter deelde mede, dat 6 leerlin gen uit deze gemeente aan genoemde inrich ting onderwijs genieten. Hoewel de subsi die niet verplichtend is, vond hij 't redelijk aangezien voor een leerling, die de H. B. S. bezoekt, wél een wettelijke bijdrage is voorgeschreven een subsidie van 75 per leerling te verleenen, echter onder voorwaarde, dat deze 't geheele jaar door het onderwijs heeft gevolgd. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. Het schrijven van den commissaris der koningin 6 October 1938, houdende verleend eervol ontslag aan den gemeente-veldwach ter J. Kramer, werd voor kennisgeving aan genomen. Te dezer zake aldus de voor zitter zal op 't einde van December van dit jaar nog een vergadering worden be legd. Aldus besloten. Hierna werd overeenkomstig diens ver zoek aan den heer J. Kramer, met ingang van 1 Januari 1939, eervol ontslag verleend als bode en hooisteker. Eenzelfde ontslag zal hem door B. en W. worden verleend, als deurwaarder der plaatselijke belasting. e voorzitter deelde mede, dat de oude noodwoning te Winnemum, die van hout is, bij inschrijving is verkocht geworden. Er waren vele liefhebbers voor. De hoogste inschrijver is geweest de heer P. de Waard van Egmond aan den Hoef, die voor 31 heeft ingeschreven. Overeenkomstig het verzoek van B. en W. werd aan de afdeeling Egmond van de R K. Kinderuitzending voor 1939 een sub sidie toegestaan ad 100. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bezwaar tegen het aan den ambte naar verleende wachtgeld als administrateur van het voormalige gasbedrijf. De minister eischte, dat voor Egmond-Binnen zeer spoedig de z.g. „verkorte wachtgeldregeling, zooals die voor rijksambtenaren geldt, zal worden ingevoerd en stond er op, dat die z.g. verkorte wachtgeldregeling nu al op genoemden ambtenaar toepasselijk zal wor den verklaard. Volgens de bestaande wachtgeldregeling zal de ambtenaar ontvangen 63.75. Volgens de verkorte wachtgeldregeling echter 43,75. Overeenkomstig 's ministers ver zoek zal de verkorte wachtgeldregeling worden ingevoerd. Nu doet zich voor Eg mond-Binnen deze bijzonderheid voor, dat bij de overdracht van het gasbedrijf aan Egmond aan Zee contractueel is overeenge komen, dat Egmond aan Zee onder meer zal vergoeden het aan den administrateur uit te keeren wachtgeld ad 63,75. Indien 't wachtgeld nu minder zou moeten gaan bedragen, zal het mindere niet zoo maar aan Egmond aan Zee kunnen worden gerestitueerd, aangezien daardoor de basis van overdracht wordt aangetast. Daarom is den minister verzocht de regeling nog niet op genoemden ambtenaar toepasselijk te mogen verklaren. De rekening voor 1937 werd voorloopig vastgesteld met een nadeelig saldo ad 1780,25, ontstaan door terugbetaling van te veel aan de gemeente uitbetaalde belas tingen. De rekening van 't gasbedrijf werd eveneens voorloopig vastgesteld, met een bijdrage uit de gemeentekas, groot 250, terwijl de rekening van 't Burgerlijk Arm bestuur werd goedgekeurd. De begrooting daarvan voor 1939 werd vastgesteld met een subsidiepost van 8000 uit de gemeentekas. De raadscom missie was niet accoord gegaan met de ver. laging dezer subsidie ad 500 door B. en W. Men achtte dit niet verantwoord, gezien onder meer het feit, dat de subsidie ad 8000 over 1938 met ongeveer 1500 zal overschreden worden. De heer v. d. Reep zag dan nog liever de subsidie aan 't R.K, Lyceum verlaagd. De gemeentebegrooting. Hierna werd de gemeentebegrooting voor 1939 vastgesteld. De bijdrage in de huis houding bedraagt 6588,20. Dit tekort is niet ontstaan, doordat de gemeentebegroo ting in uitgaven ruimer zou zijn opgezet, doch alleen omdat daarin is moeten opge nomen worden het nadeelige saldo ad 1780,25 voor de rekening 1937... de af rekening aan de Bijz. school te Egmond- Binnen ad 1018,20 en de afrekening aan de Bijz. school te Egmond aan den Hoef ad f 506,11, terwijl daarenboven de belastingen ongeveer 3000 minder opbrengen dan in 1938. Het aantal opcenten op de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting werd vastgesteld op 65 voor de afdeeling Winnemum en 75 voor 't overige gedeelte der gemeente. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. werd tot aankoop van een strook grond van de familie Pepping besloten. Aangezien de heer J. de Geus zijn benoe ming tot lid van de Commissie tot Wering van schoolverzuim niet kon aanvaarden, werd thans als lid voorgedragen den heer N. Zwaan, die met algemeene stemmen als zoodanig werd benoemd. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer Simons naar de circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken, inzake den bouw van woningen voor groote- gezinnen. Tevens vroeg hij, of de nieuwe veldwach ter ook telefoonverbinding zal verkrijgen. De voorzitter antwoordde, dat dit onder meer zal afhangen van de plaats, waar diens woning zal zijn. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter, dat de verbetering van wegen zeer zeker wellicht reeds in Januari ter hand zal worden genomen, Eerst moet de Egmondermeer afgewerkt worden. Die pol der kan, nu 't het laatste jaar geldt, niet in den steek gelaten worden. De heer Rosing heeft aldaar (werkverschaffingsobject Eg mondermeer) 25 man noodig. Dit getal is tot op heden nog niet vol, mede door de ge lukkige omstandigheid dat 10 werkloozen bij het vliegveld te Bergen te werk konden worden gesteld. Jammer genoeg zijn deze ontslagen wegens een ontstane kwestie tusschen de Genie en de aannemers. De ontslagenen zullen nu in de Egmondermeer in werkverschaffing tewerk worden ge steld. Intusschen zijn nu weer 4 ontslagenen opnieuw tewerk gesteld te Bergen. De heer Zentveld zag gaarne, dat de tuinders, die voor de diepspitregeling in aanmerking komen, ook een arbeider, in- plaats van een collega-tuinder, zouden mogen nemen. De voorzitter zei hierop, dat dit wel toe gestaan kan en mag worden. Echter komen voor de diepspitregeling alléén die tuinders in aanmerking, die noodlijdend zijn. Elke aanvrage zal dan ook individueel bezien moeten worden. Nieuw in deze rege ling is, dat alle bijkomende kosten, ook dus die van toezicht (deze werden voorheen door dé gemeente betaald) door de tuinders zélf gedragen moeten worden. De heer v. d. Reep informeerde te dezer zake of de voorwaarde, dat zij die belasting betalen voor die regeling niet in aanmer king kunnen komen, is gebleven. De voor zitter zei, dat die basis niet is genoemd. Echter zal de aanslag in de belasting bij de individueele beoordeeling zeer zeker van invloed zijn. Het hoofdberoep beslist voor het in aanmerking komen. De heer v. d. Reep zeide, dat de steun regeling voor kleine tuinders op 1 Juli j.1. in werking is getreden. Toch zijn er diverse tuinders, die hun steun niet ontvangen heb ben met terugwerkende kracht tot genoem den datum. De voorzitter zeide, dat de terugwerkende kracht, voor de gevallen, die nog nader bezien moesten worden, wegens het niet kloppen van de verstrekte gegevens met de L. C. O., gesteld was op den datum van goedkeuring van het formulier door den rij kstuinbouwconsulent. De heer van Duin, deelde mede, dat hij een oplossing in de berging van de vuilnis heeft gevonden, zulks door de oude vaart, die 7 M. breed is, voor de helft te dem pen. Men is dan voor jaren klaar. De voorzitter zeide hierop, dat de paters te Egmond-Binnen vermoedelijk een terrein daarmede wenschen op te hoogen. De defi nitieve toezegging is echter nog niet ont vangen. Hierna sluiting. "Pxovinciaal Tlieaws Veefonds. Deze week werd de algemeene vergade ring gehouden van het Onderlinge Veefonds te Harenkarspel, in het lokaal van P. Pijper, onder leiding van den directeur, den heer N. Groot. Medegedeeld werd, dat de omslag over het afgeloopen jaar is geweest f 9.10 per rund. Dat voorts de verliezen waren als volgt: le kw. 32 st. kosten f 3917.75, 2e kw. 28 st. kosten 3188, 3e kw. 15 st. kosten 1454.25 en 4e kw. 22 st. kosten f 2383.27, totaal 10943.27. Aan veeartsen 355, brand verzekering 203.71, rente boerenleenbank 3782, drukwerk f 25.87,-kosten vergaderin gen 77.30, salaris bestuur 787.50. Een voorstel Boekei luidde om de wijk Koedijk van het fonds af te sluiten. Ge noemde wijk is te uitgebreid en te Koedijk i$ heel weinig vee verzekerd. Besloten werd om die wijk te verkleinen en de scheiding te maken ten O. van het N.H. kanaal. Dit gedeelte zal door den te- genwoordigen taxateur worden bewerkt. De heeren G. Boekei als taxateur, N. Groot als directeur en J. Homan als boek houder werden herkozen. De heer P. Neefkes zal tijdelijk worden vervangen door den heer Joh. Roos te Tolke (Schagen). Bij de rondvraag vroeg de heer S. van Diepen of het fonds niet per 100 inplaats van per stuk kon uitbetalen. Meerdere leden waren hier wel voor, doch'de directeur zei de, dat dit zelfde voorstèl iri de buitengewo ne vergadering van 12 Maart nog is behan deld en zou liever na dezen uitslag wat wil len wachten. De heer van Diepen vond het anders het eerlijkst, ofschoon hij overtuigd was, dat de werkzaamheden hieraan verbonden, grooter zullen worden, waarmede de direc teur accoord ging. Te koop: prima rolschuier met kogel lagers, brons met glas huiskamerlamp, 9 els Axm. karpet. NIC. BEETSKADE 59. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar garantie, vanaf 10 bij de. Reparatie-Wikkelinrichting PEPERSTRAAT 3 bij den Dijk. Te koop: wegens vertrek een geheele inboedel, bedden, ledikanten, enz. Ook bij gedeelten. Te zien dag. van 10-12 en 2-4. Zond. v. 2-4. DOORNTJES 38, Bergen (N.-H.) Te koop aangeboden: schrijfmachine merk Smith, in uitstekenden staat. KENNEMERSTRAATWEG 117, Heiloo tegenover Blockhove. 2e handsch Dames-, Heeren- en Meisjes- en Jongensrijwielen w.o. 1 Heerenr. Union en 1 Simplex als nieuw. JAN BLOKLAND, Luttik- Oudorp 3 b. d. Vlotbrug. Te koop: 6 stoelen, 2 fauteuils (maho nie Empire) 35.00, 1 cylinder schrijfbureau 17.50, 1 slaapkamer ameublement. KAAS VERWER, Koningsweg 60. Te koop: goed onderhouden wagen 3.50. SCHERMEERSTRAAT 6. kinder- Te koop: zwart em. Godinkacheltje 8.50, groen em. Kacheltje 6.00, wit Petroleumkacheltje 3.00, electr. Kacheltje 220 v. 4.00, 2 pits gasstel 3.00. LIJTWEG 21, Bergen. Te koop: z. g. a. n. dames en heeren rijwielen, Jongens- en meisjesrijw., eiken leeft., bill. pr. Tevens 1 z. g. a. n. Hollander m. versnelling. COERSENS RIJWIELHANDEL. VrouwensLaat 12. Te koop gevraagd: een His Masters Voice koffergramofoon, goede motor en mooie weergave. KENNEMERSTRAATWEG 167. Te koop: gehaakte tafelkleeden, mooi voor salontafel, v. d. LIJNSTRAAT 5. Te koop: best zwaar ijzeren tuinhek TA Meter, met poortje. Te zien en te bevr. bij C. DE BAKKER, metselaar, Nieuwlandersingel, hoek Landstraat. Te koop: een zoo goed als nieuwe Sionsharp geschikt voor St. Nicolaas- geschenk en een mooie zw. winter mantel met kraag, maat 48. Adres GEEST 12, Alkmaar. Te koop: alle onderdeelen \an een Succes-gasoven (vuurvaste steen, hoekijzer, slakken wol, wandplaten enz.) PRINS HENDRIKSTRAAT 12, Alkmaar. Tel. 4338. Sjoelbakken met schijven 2.90, Haardfauteuils met pluche kussens 6.75, clubjes 9.75, pracht divans 7.50, Jaarsma haard 17.50 z. g. a. n. J. L. SOSTMAN Jr., Ridderstraat 10. 2e handsch zwaar Transp. rijw. 16.00, D. rijw. met Torp.naaf 16.00, H. rijw. met Torp.naaf 15.00, Jongensrijw. 12.50, alles gegarandeerd. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Singer schoenmakersmachinc als nieuw met garantie, 25 gulden, kin dernaaimachines met garantie, 3 en 5 gulden, mooi St. Nic. cadeau. GUUS KLUNNEN, Hofdijkstraat 13. Te koop: 1 zwart em. haardkachel, 1 kleine verplaatsbare gaskachel, 1 salongashaard, 1 salongaskachel, 1 klein model brandkast. VRIESMAN en Zn., Verdronkenoord 85. Tel. 2469. Te koop: Studie-viool met boeken en standaard, moet weg. JAN DE RUIJTER, Laat 179. Studieboeken. Aangeb. 2 voll. deelen met illustratie en gekl. platen van de nieuwe Natuurgeneeswijze van Bilz compl. 7.50. Br. lett. B Agentschap, Bergen. De "ilmavond van het G.E.B. Het G.E.B. had Donderdagavond de burgerij uitgenoodigd om kennis te maken met het bedrijf. Die kennismaking heeft geleid tot het zien van huishoudelijke apparaten en fornuizen, tot het zien en voor de gelukkigen ook proeven van alle heerlijkheden welke men electrisch kan bakken en koken. Om het bezoek aantrekkelijk te maken heeft de directeur de bezoekers een serie films laten zien die er mochten zijn. Bij den aanvang van de bijeenkomst heeft de directeur het welkom toegeroepen aan B. en W., den gemeente-secretaris, gemeenteraadsleden, ambtenaren, waaron der velen met hun dames en de talrijke dames en ook heeren de groote zaal was geheel bezet die waren gekomen. Om te beginnen werden vertoond komi sche films. „Hoe maak ik het mijn man gezellig thuis?" werd aanschouwelijk voorgesteld, n.1. de geheele huishouding electrisch inrichten. Dan blijft er over voor de heeren tijd om te praten, voor de dames tijd voor bezoek en uiteindelijk ook voor genot en 'n dansje. Wilt ge 'n cadeau voor uw man of vrouw of andere huisge- nooten? De collectie apparaten en fornuizen gaf een groote keuze. In de pauze was er op het tóoneel alles te zien. Er werden cakes, taarten en andere heerlijkheden verloot, alsmede een 25 kalenders. Na de pauze kregen we de film .Noorderlicht", met als slot een tweetal komische films. Het G.E.B. verstaat wel de kunst om de bezoekers op de voordeelen van electrici- teit te wijzen. Ook in dat opzicht is de avond geslaagd. Districtsvergadering Kon. Nederl. Middenstandsbank. In 't café Kuiper te Schagerbrug werd Woensdag j.1. een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van de afdeelin- gen van den Kon. Nederl. Middenstands bond, ressorteerende onder district XI van dien bond. De druk bezochte vergadering werd ge presideerd door den heer Niestadt, voor zitter van dat district. De vergadering was uitgeschreven ter behandeling van de bezwaren der afdeeling „Wieringermeer" van den K.N.M.B. tegen de St. Nicolaas- attractie, toegepast door de afdeeling „Schagen", welke attractie hierin bestaat dat naar Schagen rijdende autobussen, door bemiddeling van de afd. „Schagen" van den K.N.M.B. gratis passagiers naar dat dorp vervoeren. Zij die van deze gele- geneid gebruik maken, koopen een kaar tje enkele reis naar Schagen en kunnen bij een z.g. A.S.N.A.-winkelier aldaar, waar zij voor tenminste 0.50 koopen, hun reisgeld terug ontvangen en krijgen dan van dien winkelier een bon waarop zij ook de terugreis gratis kunnen aanvaar den. Deze actie van den Schager Midden stand werd in de vergadering te Schager brug uitvoerig besproken, waarna tenslot te werd aangenomen een motie waarin de door de afd. „Schagen" toegepaste attrac tie met het oog op de belangen van de middenstanders der overige afdeelingen in district XI te ver strekkend werd ge oordeeld. Voorts werd besloten in de eerstvolgen de districtsvergadering een voorstel te doen teneinde te komen tot afschaffing van het bonnen- en cadeaustelsel door een daartoe strekkend verzoekschrift (in te dienen bij het hoofdbestuur van den Kon. Nederl. Middenstandsbond. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Beide in doozen von 30-60, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. MIJNHARDT Dezer dagen gaat het stuk voor de zeven honderdste maal. En toen ik dit zooveelste jubileum aangekondigd zag in de krant, herinnerde ik mij weer dien avond achter de coulissen, toen ik haar gevraagd had in de pauze: „Zou je mij wel eens willen yertellen, Annetje, hoe je dat toch eigen lijk aangelegd hebt; om Boefje te wor den?" „Och" zei ze 'n beetje verwonderd »dat is immers zoo vanzèlf gekomen. Ik kende je boek al zoo lang, ik hield erg veel van dat joggie. En toen ik wist, al vóór onze vacantie, dat ik hem nu eindelijk zelf spelen zou, heb ik er in Gorssel dat heele zomer-reces over loopen droomen. Want den geest van het boek, daar heb ik nie vooral aan gehouden. Dus telkens maar weer daar in 'lezende, zag ik het duidelijker en scherper, tot 't in mij zoo is geworden. Almaar mij in-denkende, in levende in dien kleinen Jan. Want ik heb er heelemaal niet op geblokt. Spelen voor den spiegel, bijvoorbeeld trouwens dat doe ik tóch nooit maar óók niet telkens probeeren hoe hij staat, hoe hij loopt. Omdat ik dit allemaal immers in mijzelf voelde. Maar wel werkte ik er vanzelf in mijn gedachten aan voort, terwijl ik bezig was, thuis in mijn huishouden, in den trein, op straatOp straat vooral. Want daar zag ik de jongens, daar hoorde ik de straatjongens met al hun fut en hun humor joelen en lachen en schreeuwen. En ja eerst zijn we toen van Gorssel uit in Deventer de mondhanderimonica gaan koopen om me op te oefenen Maar je hebt wel'gezien, later heb ik een heel groote gekregen, cmdat ik uit dat eerste ding niet genoeg geluid kon krijgen want in je boek staat, dat Jan rood- geblazen op die helsche machine je kamer door-paradeert. Maar waar we bar veel moeite mee hebben gehad, dat was met de kleeren. En toen ik eindelijk op de lorrenmarkt dat jasje voor in de gevangenis uit den rommel gehaald ha'u, dat hangende jasje met die rafels, die mouwen over z'n handen heenals daar nu ook maar een draadje aan los gaat, vraag ik angstig aan mijn kleedster, om 't toch alsjeblieft weer precies zóó te verstellen. Want voor mijn begrip zit 't heele leven van Boefje in dit jasje, en als daar wat aan komi, denk ik, dat ik 't nóóit meer zal kunnen spelen. Je hebt 't trouwens allemaal in je boek zelf aangegeven: een geel vuil hemd, een wijde broek met een dik touw er om Maar in 't tweede bedrijf draagt hij zoo'n armoedig kieltje en daar heb ik lang naar gezocht, want ook de mode van de Boefjès is in die jaren heelemaal veranderd. Ge lukkig heb ik er eindelijk tóch nog een'op den kop getikt in een volkswinkelin Zwolle. En daar zou ik nu veel minder afstand van kunnen doen ja, dan van mijn mooiste sieradiën. Voor de grime wist ik ook hoe hij er uit zag, uit 't boek: een goor gezicht, met zoo'n beetje ingevallen wangen en van dat laag ingeplante haar, de wenkbrauwen in elkaar gegroeid, een groote mond. Daar voor heb ik ook wel gekeken naar de om- slagteeke.iing van Meyer om de laatste drukken. En dan heeft de oorspronkelijke prent van Steinlen mij nog eens duidelijk laten begrijpen dat havelooze, dat sluike, dat druipende v£tn 't heele-figuurtje. Trouwens ja hoe maak je dat? Van zélf. En als je 't eenmaal bént, de houding te verliezen, dat bestaat niet. Toch heb ik er den eersten keer een lee- lijke teleurstelling mee beleefd. Want toen ik my voor 't eerst had geschminkt, thuis, en watjes achter mijn ooren gedaan om ze te laten uitstaan, want de fotograaf zou komen om mij in mijn nieuwe rol te kie ken toen dacht ik dat ik al aardig wel op Boefje leek. Maar onverwachts kwam onze zoon, die toen nog de kleine Cor was, dat schatje van me, binnen dribbelen. Pardoes sloeg hij zijn armpjes naar me uit en riep: „Mamma!" Dus tóch nog mam ma, en géén Boefje! Om me verder voor Corretje onherkenbaar te maken, zette ik er die groote jopperspet bij op. Maar toen riep ie „Mamma uit!" Later reageerde hij er tóch op. Want toen ik zonder pruik en afgeschminkt bij hem terug kwam, kroop hij verlucht bij mij op schoot en snakte uit: „Mamma bah!" Dien grooten mond, die zwart ge maakte neusgaten had hij alleen maar vies gevonden Och, en dan op de repetities is 't er allemaal en dan geef je 't ineens. Maar ik weet nóg hoe zenuwachtig ik was, tpen jij, als1 de schrijver van Boefje, daar voor 't eerst bij zou komen. Ik heb toen Jan's luidruchtigheid niet durven geven, en ik was te verlegen om op mijn mondorgel te toeteren, weet je nog wel?" ,,Ja" ze ik „nr. tóch, die eerste re petitie voor mij, op dat schemerig grauwe, kale tooneel, dat jullie 's morgens allemaal speelden in je gewone kleeren, onge schminkt, zonder iets van requisieten of decor, jij, Annetje, had je bontmantel afgedaan en er je boterhammenpakje bij gelegd op een stoelJe had die zilver grijze ranke jumper aan, een korten rok met bruine schoentjesJe was in je pas afgeknipte pagehaar om dei wille van dien broeienden Boefjes-pruik, en heel even had je je gepoederd. Zóó heb ik je toen den allereersten keer Boefje zien worden. Dat joggie, waar ik toch wel veel van had gehouden in mijn jonge jaren En nu had ik hem weer bij my. Nu zag ik hem weer; had ik weer mijn stille pret om zijn gijn en zijn streken. En je hebt wel gezien, hè? hoe ik, oude rot, die sedert toch ook nog al zoowat beroer digheid had beleefd onder de menschen zoo waarachtig, wie weet na hoeveel ja ren? voor 't eerst weer tranen in mijn oogen kreeg om de zieligheid van dat jon getje Jan, hé? Niettegenstaande jou zil vergrijze jumper, je charmante pagehaar en je even gepoederde neusje?" (Nadruk verboden.)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9