Aqmda 'Bucqediike StatuL De T.B.C.-bestrijding onder het rundvee. Ledenverg. van „De Eersteling". Invoering nieuwe methode. BERGEN NIEUWE NIEDORP OUDKARSPEL EERSTE BLAD. Alkmaar, Maandag. ERNSTIGE VAL. Zaterdagmiddag was de 13-jarige P. L. te Hensbroek op een groote auto van den hooi- en stroohandel van den heer H. H. aan het helpen met het lossen van balen stroo. Plotseling viel de jongen van de auto, die volgeladen was, met zijn hoofd op de straat waar hy bewusteloos bleef liggen. De dokter, die spoedig ter plaatse was, constateerde een lichte her senschudding. Na een paar uur keerde het bewustzijn weer terug, doch de jongen zal wel enkele weken het bed moeten houden. PLOTSELING ZIEK GEWORDEN. Het bal, dat Zaterdagavond het feest van de „Stem des Volks" besloot, is wel zeer plot seling afgebroken door een ernstige gebeur tenis. Tijdens het dansen werd mevr. E. P., een der bezoeksters, plotseling onwel. Ze viel bewusteloos en hoewel men direct trachtte, de dame weer by te brengen, ge lukte dat niet. De patiënt werd uit de warme danszaal naar de hl 11 van de Harmonie ge- brcht. waar de inmiddels gewaarschuwde geneesheer haar behandelde en toen per zie kenauto naar huis liet vervoeren. Pas Zon dagmorgen keerde het bewustzijn bij de dame terug. MAANDAGMARKT. „Het weer maakt de stemming" is een spreekwijze van toepassing voor het uit gaande publiek, maar zou ook heden voor den markttoon geldende hebben kunnen zijn. Derhalve één woord „rot" weer en een slechte markt. Waarschijnlijk zal wel de te groote aanvoer van alle soorten vee van nog meer invloed dan het weer ge weest zijn. Zeker is dat ook de geringe consumptie mede een gevolg van het niet wintersche weer, niet alleen hier doch op de andere Maandagmarkten n.1. Amsterdam en Rotterdam, de vraag te klein deed zijn voor het aanbod. De draad- berichten van elders deden speciaal voor de varkens hier het slot ongunstig be ïnvloeden. Van de schapen zagen wij een uitbrei ding van den handelsaan\ oer om in detail te verkoopen. Voor de koopers zoowel als voor de markt in haar geheel valt dit als een verblijdend teeken aan te merken. De prijzen schommelden van 46 tot 50 ct. per kg. slachtgewicht. De varkens noteerden oorspronkelijk 26 ct. per pond levend met enkele voor 26 ct., doch daalden op het slot voor prima kwaliteit tot 2514 ct., zeugen 3 ct. lager. De rundveeaanvoer was te groot en deed den prijs van goede kwaliteit in ver gelijk met de beide vorige weken, met 2 ct. dalen tot 32 ct. per kg. geslacht. EXAMEN VERPLEEGSTERS DIPLOMA. Bij het Vrijdag en Zaterdag gehouden examen ter verkrijging van het verpleeg stersdiploma (het Witte Kruis) slaagden alle daaraan deelnemende candidaten van het Centraal ziekenhuis, n.1. de dames Ak kerman, Baerts, Bakker, Batenburg de Jong, Berger, Bruinooge, Centen, Dorré, El- singa, Götz, Groenewegen, Gijsen, van der Hoek, Leuntjes, Monster, Vogels en Wij bega. BAZAR „HET HOOGELAND". Bovengenoemde bazar behoort weer tot het verleden. Met belangelooze medewer king van notaris de Lange en den heer Besijn werd op den laatsten avond nog een flinke som gemaakt voor de overge bleven goederen. Alle gevers en geefsters nogmaals hartelijk dank. De opbrengst be draagt pl.m. 800. Het nummer van het lot van de sprei, vervaardigd door mw. v. Tiel (Heemraad straat) was 31. De pop heette Boudewijn. IS LACHEN GEZOND? „Zich ziek lachen" is een term, die wel vaak in het dagelijksch leven voorkomt, doch dan meestal in den zin van „zich ge zond lachen". Toch is het eerste ook mo gelijk. Naar we vernamen moest de wed. S. te Heerhugowaard om een komisch in cident met een harer koeien, die zich niet wilde laten vangen, dusdanig lachen, dat zij zich daarna onder geneeskundige be handeling moest stellen. Een hartaandoe- ning was het gevolg, zoodat voor het leven der vrouw gevreesd wordt. RONDGANG POSTFANFARE. Men schrijft ons van de zijde van de Postfanfare: Aangezien de Langestraat voor optochten en dergelijke verboden terrein is, wordt het laatste gedeelte van de route van den rond gang door de Postfanfare, bij goed weer he denavond te maken, gewijzigd als volgt: Mag- dalenenstraat, Nieuwesloot, St. Laurens- straat, Kerkplein, Gasthuisstraat. Wij vernamen, ii. verband hiermede, van de zyde der politie, dat de Langestraat, met het oog op stagnatie, niet opengesteld wordt voor optochten en muzikale rondgangen. Slechts op bijzondere feestdagen, zooals 8 October, wordt daarvoor een uitzondering gemaakt. Wij zouden de Postfanfare die haar donateurs over de geheele stad heeft wil len adviseeren by de gebruikelijke rond gangen zich niet hoofdzakelijk tot de bin nenstad te bepalen maar geleidelijk ook in de buitenwijken door de diverse straten te trekken, zoodat b.v. ook de bewoners van het nieuwe stadsdeel op den Bergerweg, van Rochdale, het Zuidelyk deel van den Ken- nemerstraatweg enz. eens iets van het po pulaire corps te zien en te hooren krygen. Zaterdag vergaderde in café „Central" de vereeniging „De Eersteling" onder voor zitterschap van den heer E. Góvers, die voorop stelde, dat de t. b. c.-bestrijding onder het rundvee, een zaak is, waarby het geweten van den veehouders en veeartsen in de eerste plaats dient te spreken. Gedurende de 15 jaar van haar bestaan heeft de vereeniging getoond, dat ze voor de praktyk waarde heeft en de verant woordelijkheid onder de veehouders heeft bevorderd. Het belangrijkste punt van de agenda was het voorstel van het bestuur, om aan den Rijksveeartsenijkundigen dienst toe stemming te vragen de reactie op tuber culose voortaan te onderkennen door de „in de huidsche" (Intracultane) methode. De voorzitter, het punt Wijziging onderkenningsmethode inleidende, deelde mede, dat de aanleiding daartoe is geweest. Het Internationaal Veeartsenijkundig Con gres te Zürich en de inleiding daarover door prof. de Bleeck in de vergadering van de Mij. van Diergeneeskunde. Bij deze laatste inleiding toch wordt niet alleen de oogdruppelingsmethode zeer ernstig aange vallen, doch tevens de onderhuidsche methode als practisch onuitvoerbaar ter zijde gesteld. Daarby werd medegedeeld, dat by een onderzoek, naar later bleek, te Bern van voor export bestemde slacht koeien aan een slachthuis het percentage miswijzingen van de onderhuidsche inspui ting Z4 was. Wel is er moeilijk een slechtere tempera- tuur-controle denkbaar als met pas gereisd hebbende voor de slacht bestemde dieren in vreemde omgeving, wel is dit resultaat in fraganten strijd met onze 15-jarige er varing. Wel is bij slachting van bijna 60 gerea geerd hebbende kalveren slechts 1 mis- wijziging gebleken, wel is het in al die jaren slechts 3 maal voorgekomen, dat een niet gereageerd hebbende tuberculeus bleek, doch toch meen en wij, dat ons plaat selijk resultaat, verkregen door uiterste serieusheid en soms herhaald overspuiten zal moeten zwichten voor het internationaal oordeel. Te meer omdat tegelijkertijd een onder kenningsmethode internationaal wordt aan bevolen, welke niet alleen in het groot is toegepast en zeer betrouwbaar is bevonden. Het internationaal rapport spreekt van 1.6 miswijzingen, terwijl proeven in Zuidholland, op Terschelling en Groningen en in Utrecht eveneens zeer ten gunste van deze methode spreken. Een zeer groot voordeel der nieuwe Intra cutane of Indehuidsche methode is, dat deze een objectieve beoordeeling toelaat, welke ook in latere jaren nageslagen kan worden. Ook wordt de reactie, welke als huidver dikking wordt geconstateerd, niet beïnvloed door ziekte-afwijkingen als diarhee, slecht kwartier, verwerpen e.d., noch door pas afgelegde reis- of andere gestelde invloeden. Laten wij ons niet wijsmaken, dat ons percentage miswijzingen zal verminderen. De voorgestelde methode brengt voor onze leden werkbesparing, doordat de tempe ratuurcontrole bij anderen komt te ver vallen. Of daarmede ook het zoo intensieve vereenigingsverband, het samen opbouwen, gediend zal zijn, valt te betwijfelen. Echter zal de nieuwe methode ons weder tot een geheel uniforme werkwijze bren gen. Sedert het vorig jaar toch moesten wij by onze nieuwe leden tegen onze wil en streven oogreactie toepassen. Thans zal het ons toegelaten zijn weder uniform te wer ken, niet onwaarschijnlijk wordt het later nog eens cte eenige methode bij de rijks- bestryding. De heer Hoogland deelde mede, dat zijn stal op para-tuberculose en op t. D. c., volgens deze nieuwe methode, is onder zocht, Het bleek echter een heel werk voor den veearts. De voorzitter was dit bekend, doch de dierenarts van „De Eersteling", Dr. Stok- reef, is zich daarvan bewust en deinst er niet voor terug. Dr. Stokreef deelde mede, dat het onderzoek op para-tuberculose, vordert, dat op dezelfde plaats tweemaal, na 24 uur, wordt ingespoten en die tweede inspuiting is voor het dier pijnlijk. Voor het onderzoek op t. b. c. behoeft slechts eenmaal te worden ingespoten en dit is niet pijnlijk. De heer Klerk verklaarde zich voor het voorstel, maar wil de besliste afslachting van de kalveren die reageeren, een jaar uit stellen. De voorz, zeide: Zoodra er een twijfel reactie ontstaat, worden deze dieren ook onderhuids onderzocht met viermaal con trole door den dierenarts. Als de reactie niet pertinent positief is, wordt met om zichtigheid gehandeld, want de reactiedieren moeten uit het bedrijf. De heer Klerk verklaarde een bindend besluit niet te zullen opvolgen. De heer Stokreef betoogde, dat altijd de tweede methode als controle zal worden toegepast. Als men twijfelachtig en positief heeft, dan heeft men reactie. De voorzitter zei, dat als na een tweede onderzoek blijkt, dat het dier een reactiedier is, het moet worden afgemaakt. De heer Klerk legde zich er bij neer, als na de toepassing van de tweede methode het dier reageert. De tweede methode zal alleen worden toegepast, by kalveren, die men wil aanhouden. De heer Stokreef gaf nog als zijn meening te kennen, dat op den duur niet alleen de open vormen, maar ook de ver dachte dieren moeten worden afgemaakt. Tentoonstelling. Kunstzaal Boendermaker te Bergen, eiken dag 104 uur, werken van Kees Boender maker. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, t/m Woensdagmiddag, 8 uur, hoofdnummer Roes (rom.); hoofd rollen Charles Boyer en Michele Morgan. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer On verbreekbare banden (rom.); hoofdrollen Zarah Leander, Heinrich George, Ruth Heli- berg, Paul Hörbiger e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Vader tje Langbeen (Holl.-om.-amus. film); hoofd rollen Lily Bouwmeester, Paul Storm en Emma Morel. (Geprolongeerd). Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Maandag 28 November. 8 uur, Harmonie, wintersportfilm van Reisbureau Centropa N.V. Dinsdag 29 November. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, ballet Ivonne Georgi. Woensdag 30 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, dr. v. d. Sleen over Zweden en Lapland. 8.15 uur, Harmonie, openbare verg. Zionistenbond; twee sprekers over den toe stand van het joodsche volk. Het bestuursvoorstel werd hierop z. h. s. aangenomen. De voorzitter zeide, dat de veearts reeds de toestemming er voor heeft ver kregen. De heer D. Glijnis Cz. werd als bestuurs lid herkozen by acclamatie, terwijl in de vacature van den heer Jb. Posch Fz., niet herkiesbaar, de heer P. Schermerhorn werd gekozen. Besloten werd het jaaroverzicht aan de leden te doen toekomen. Na rondvraag volgde sluiting. JAARVERGADERING GEWEST NOORDHOLLAND DER S.D.A.P. Zaterdag en Zondag is het gewest Noord holland Noord der S.D.A.P. in de Unie in jaarvergadering bijeen geweest. In zijn openingwoord heette de heer W. v. d. Vall als voorzitter allen welkom, speciaal de af gevaardigden van P.B., Tweede Kamer- en Statenfractie. Het afgeloopen jaar was voor het gewest niet gunstig. Een teruggang in het ledental werd geconstateerd. De komende periode wordt echter met vertrouwen tegemoet ge zien. Het werkloosheidsvraagstuk vraagt nog steeds de volle aandacht en de positie van hen, die in werkverschaffing zijn geplaatst, is verre van normaal. Op dit terrein blijft de grootste waakzaamheid geboden en zal het goed zijn de stem te doen hooren in bestu rende colleges. Verheugend is het feit, dat het de moderne arbeidersbeweging is, welke de aandacht vestigde op betere sociale maatregelen. Het gewest bestaat thaps 20 jaar. Vele onge- telden hebben hun kracht gegeven, zy deden soms meer dan gevraagd werd. In de figuur van Karl Kautsky herdenken wij met waardeering al diegenen, die in deze jaren hun krachten gaven voor het ideaal. De vergadering heeft staande den grooten socialistischen strijder herdacht. Het jaarverslag van den secretaris bracht weinig discussie. Het gewaagde .van een zekere ontevredenheid en een zeker leder.- verloop. Het werk onder de vrouwen gaat uitste kend en doet goede hoop voor de toekomst ontstaan. Verslag werd goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester werd eveneens goedgekeurd en de begroo ting vastgesteld. Bij de behandeling van het jaarverslag der Statenfractie zijn vele woorden aan de werk verschaffing gewijd. Algemeen kwam men tot de conclusie, dat er verkeerde toestanden bestaan. Men is overgeleverd aan opzichters, die onkundig zijn en by de loonvaststelling heerscht een vaste gedragslijn. De heer Michels erkende de slechte toe standen, maar laat men begrijpen, dat als het werk zoo niet gebeurt, het nooit gebeurt. Dit zijn proeven. Vallen die goed uit, dan zal uitbreiding volgen. Ook dit verslag werd goedgekeurd. Het bestuur werd met 2 leden uitgebreid. De Duitsche jodenvervolging heeft de volle aandacht der Tweede Kamer-fractie. Wanneer in de democratische landen de weerstand tegen de Duitsche methodes groeit, moet dit in dat land van invloed zy'n. Het is de taak, de menschen er van te over tuigen, dat centralisatie der maatschappe lijke krachten, zonder eenige dictatuur, de eenige uitkomst is. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren G. Gayaard, K. Keuris, M. Plooyer, P. Rodenburg, C. Schagen, K. Singer, N. Swier- stra en mej. Krul, terwijl W. v. d. Vall, voor zitter, P. S. v. d. Vaart secretaris en A. J. Romein penningmeester werden herkozen. De heer K. Prins nam hierna als Staten lid afscheid wegens bereiken van den leef tijdsgrens. Hij bracht de vergadering in be wogen woorden dank voor het vertrouwen. De voorzitter heeft den heer Prins hierna hartelijk toegesproken. De Zondagmiddag was gewijd aan het samenstellen der voorloopige groslijsten voor den kieskring Den Helder en Zaandam, waar na sluiting volgde. „RUST EEN WEINIG". Afd. Alkmaar. Men verzoekt ons opname van 't volgende. Het bestuur der vereeniging „Rust een weinig", christelijk tehuis voor on- en min vermogende zwakken en rustbehoevenden te Dieren (Gld.), vraagt een oogenblik de aandacht. Onze vereeniging, de eenige ons bekende in den lande, die on- en minvermogenden van alle gezindten kosteloos of tegen ver minderden prijs in haar Rusthuis opneemt, staat financieel voor groote moeilijkheden. HINDERWET. By besluit van 26 Nov. 1938 is aan de N.V. Karei Bos alhier vergunning verleend tot het oprichten van een accu-laad- inrichting met aandrijving van een diesel motor van 4 P.K. met gelijkstroomdynamo van 30 K.W. in het perceel Mient nr. 7, alhier. Alkmaar, 28 November 1938. F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Onze inkomsten ter bereiking van ons doel, on- en minvermogenden te helpen beneden kostprijs, bestaan uit vaste bijdragen, inza melingen en den opbrengst van geplaatste busjes. Verreweg het grootste bedrag is af komstig van inzamelingen. Deze zijn aan schommeling onderhevig en dalen sterk. Maar bovendien vinden wij het stelsel van inzameling, waarbij een zeker percentage den inzamelaar ten goede komt, in beginsel verkeerd. Onze vaste bijdragen loopen even wel in nog veel sterker mate terug. Voorts hebben wij de laatste jaren een schuld moeten maken, die grootendeels ont staan is door het aanleggen der centrale verwarming, terwijl onze inkomsten gerin ger werden, zoodat van aflossing niets kon komen. Deze schuld bedraagt thans nog 2900. Gaarne zagen wij deze gedelgd, op dat ook die zorgen verdwijnen. Wil ons werk voortgang hebben op een meer. vaste financiëele basis, en willen we het systeem der inzamelingen kwijtraken, dan is vermeerdering der vaste bijdragen een vereischte. Om deze vaste bijdragen te krijgen, heeft zich in deze gemeente een comité samen gesteld, dat gaarne zoowel Uw vaste bijdra ge, als een eventueele gift in ontvangst neemt. Hiertoe bestaat gelegenheid door storting op giro-rekening 343589, ten name van de afd. Alkmaar van Rust een weinig. „DE JANTJES." In de goed gevulde zaal van 't Gulden Vlies werd gisterenavond de zooveel dui zendste opvoering van het overbekende tooneelwerk „De Jantjes" voor het voet licht gebracht. Wie zou dit altijd boeiende stuk niet kennen? 't Zullen er maar wei nigen zy'n! En desondanks heeft het ensemble Bouber het aangedurfd het in dit speelseizoen nog eens te laten herleven, wat niet zonder resultaat blijkt te zijn. Een echt Hollandsch tooneelsepl, waarin de lach en de traan elkaar afwisselen en waaraan door en door getrainde spelers medewerken. Want de Boubers c. s. zijn getraind. Een succes als zooveel jaren geleden mochten zij gisteren hiér in Alk maar wéér incasseeren, en de toeschou wers die dit meemaakten zullen weer even voldaan zijn geweest, als zij die dit spel reeds eerder zagen. Allen hebben ge noten van dit stuk volkshumor. „De Jan tjes" zullen het blijven „doen". Het meest op den voorgrond traden ongetwijfeld Aaf en Herman Bouber als de straatslijpster en haar man; de drie onafscheidelijke matrozen, later kolonia len, Dolle Dries (Harry Boda), de Schele (Heddy Bouber), Blauwe Toon (Tony Foletta), en Lena Kemper als tante Piet, de logemerithoudster waren ook uitste kend en dan niet te vergeten natuurlijk Bebby Boda als Toffe Jans, Rientje Blaa- ser als Blonde Greet, en de anderen. Zij allen hebben hun beste krachten ge geven en alle tafreelen verliepen vlot en waren als vroeger weer interessant. Het muzikale gedeelte werd zeer goed verzorgd onder leiding van mej. Ada Dassi. Ook nu weer hebben „De Jantjes" voor een genoegelijken avond gezorgd. COÖPERATIEVE VERBRUIKS- VEREENIGING „VOORZORG" G. A. Bovengenoemde vereeniging hield Vrij dag haar algemeene jaarvergadering in „Het wapen van Munster", onder voor zitterschap van den heer C. Velthuijs. Bij de behandeling van de jaarverslagen bleek in welk een gezonden toestand de vereeniging verkeert, dat het ledental nog steeds regelmatig vooruitgaat, en dat zij thans tot een vereeniging van pl. m. 500 leden is uitgegroeid. Moesten wij het vorig jaar, door de kosten van verhuizing, anderen rechtsvorm en duren inkoop van kolen als gevolg van stakingen en deva luatie enz., het boekjaar sluiten met een klein nadeelig saldo, dit jaar konden de boeken met een flink winstsaldo worden afgesloten, zoodat men het nieuwe boek jaar met een gerust gemoed kan ingaan. Met den heer J. M. Groot was wederom een doorloopend contract afgesloten voor de levering aan de leden van niervet, slachtvet en reuzel, waarvan de prijzen elke maand opnieuw zouden moeten wor den vastgesteld. Dit jaar werd in totaal 5119)4 pond vet afgeleverd, voor een totale waarde van 1874.35. Hieruit blijkt wel dat de leden hiervan een ruim ge bruik hebben gemaakt. Doordat de vereeniging zich aan het begin van dit boekjaar had gewijzigd in een verbruiksvereeniging en zij zich aan sloot bij de kolenconventie te Den Haag was zij automatisch een „zaak" geworden! zoodat zij thans haar leveranties ook kan uitstrekken tot niet-leden. Zy heeft haar leveiingen uitgebreid door in den winter doorloopend kolen te leveren, wat een groote verbetering is geworden. Dit jaar werd afgeleverd ruim 450 ton anthraciet, eierkolen en briketten, voor een totale verkoopswaarde van 9270.30. Ook bleek hierbij van welk groot nut de vereeniging iS'.a^n8vfkuiVan de PLm" 500 ^den geen enkele klacht over de aflevering of soort werd ontvangen. Hierna las de penningmeester zijn jaar verslag voor. J Heiuleuen,kapitaal bedr°eg aan het einde van dit boekjaar 1073, aan reserve is er van f 581 6b, terwijl het winst cijfer dit jaar een bedrag van 491 bedroeg. Hiervan zal bij besluit van de ledenvergadering 180 aan de reserve worden toegevoegd. Het aantal verkocht zegels was voor 11.554.50. Van de koffie m en thee geeft de verkoop een vrij goe(j beeld var) de goede kwaliteiten. Deze producten worden onder eigen naam ver kocht. De boeken en bescheiden der ver eeniging waren in beste orde. De commis sie van toezicht was van oordeel, dat, dank zij den nauwkeurigen arbeid van' het dagelijksch bestuur over 1937-38 resul taten waren bereikt, welke tot volle te vredenheid mogen stemmen. In de vacature-Schuitemaker, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd ver kozen de heer D. J. Hagtingius, zoodat men hierdoor voor twee vacatures voor de commissie kwam. Hiervoor werden geko zen de heeren P. N. de Ruiter en A. F. Zeegers. EEN FAZANT OP BEZOEK. De heer N. Deen, Wollebrandtstraat 17, heeft dezer dagen bezoek gekregen van een fazant, die sindsdien bij hem gebleven is. Daar het niet in de bedoeling van den heer Deen ligt het dier een ontijdigen dood te doen laten sterven, heeft hij zich tot de gemeente gewend, in de hoop dat de fazant een plaatsje in de hertenkamp zal kunnen krygen. WERK GEGUND. In aansluiting op de Maandag gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis, veestalling met hooiberging in de Schagerwaard, gem. Harenkarspel, voor rekening der gemeente Alkmaar is thans dit werk gegund aan den laagsten inschrijver, den heer F. Kuiper te Aartswoud, die had ingeschreven voor 13.593. HET MILITAIRE VLIEGVELD TE BERGEN. Hoewel voor een tiental dagen kolonel Stieltjes in gezelschap van prof. Visser en andere deskundigen reeds een bezoek brach ten aan het vliegveld en constateerden, dat de aanwezige klei in het zuidelyk deel tot geen verontrusting aanleiding geeft, is er nog geen beslissing genomen over de voor genomen wijziging van het drainageplan. Dientengevolge kan het zandvervoer ook geen voortgang meer hebben en is heden alle grondwerk stopgezet. Een spoedige oplossing kan echter verwacht worden. ALKMAAR. GEBOREN: Jannetje Alwina, d. van Johannes Gerar- dus Schut en Vrouwtje Peterse. Trijntje Marie, d. van Dirk Duin en Maria Schoe- maker. Eleonorai d. van Hendrik Pieter Roelof van Wónderen en Hillegonda Edelen- bosch. OVERLEDEN: Guurtje Catharina Hoogzaad, 48 jaar. Elly Henneke, oud 9 dagen. Wessel Nieu- weboer 62 jaar. Onvoorzichtigheid wordt gestraft. Zaterdagmorgen beging de heer v. d. M. alhier de onvoorzichtigheid zich met zijn rijwiel op den rijweg te begeven, zon der daarbij acht te slaan op het verkeer. Hij werd door een taxi gegrepen en tegen den grond geslingerd. V. d. M. bekwam geen noemenswaardig letsel, doch van zijn rijwiel bleef niet veel meer dan een vorm- looze massa over. Gevaarlijk speelgoed. Zaterdagmiddag speelden eenige kin deren bij de boerderij van den heer D. Zwagerman. Een der kinderen J. R- waS blijkbaar in het bezit van lucifers en heeft daarmede een hooiklamp aangesto ken. Gelukkig waren spoedig buren aan- wezig om dit brandje te blusschen, zooda erger werd voorkomen. Verkiezing van gemachtigden. Bij de Zondag gehouden verkiezing te Nieuwe Niedorp werden de heeren H- Rezelman, E. Brouwer, Jb. Langerijs en J. Hart herkozen als gemachtigden in he Kiescollege van de Nederl. Herv. Kerk. Comité gevormd' In deze gemeente heeft zich een com'^f gevormd tot het organiseeren van een c lecte ten behoeve van de Joodsche vluc lingen. Voorzitter is burgemeester A- Wijnveldt.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2