tweede blad. Economische zaken. Het landbouw-crisisfonds. Baby mishandeld. Groote inbraak in den Haag Kind verbrand. Met lucifers gespeeld. boerderijbland. 3 Geen maatregelen tegen het groot-bedryf en het cadeau stelsel. Aan de memorie van antwoord betref fende de begrooting van economische zaken ontleenen wij: De regeering staat op het standpunt, dat de pogingen, om tot uitbreiding van onzen export te komen, door het veroveren van nieuwe en de herovering van verloren ge- gane markten, in de eerste plaats afhan kelijk zijn van het particulier initiatief. De regeering wil dit initiatief echter krachtdadig steunen met de haar ten dienste staande middelen. Het ligt in de bedoeling van den minis ter hierbij ook gebruik te maken van de diensten van de rijkscommissie voor de werkverruiming. Naar aanleiding van de devraag over het monetair beleid, dat de regeering wenscht te voeren, merkt de minister op, dat het niet in het voorneme.i der regee- ringt ligt eenige wijziging in dit beleid te brengen. Naar aanleiding van de vraag over worden ingelicht omtrent de resultaten van de toepassing van de wet tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroe pen en bedrijven door vreemdelingen, merkt de minister op, dat de gunstige werking van dergelijke maatregelen in het belang van het Nederlandsche be drijfsleven niet concreet is aan te geven. In de gevallen, waarin deze wet tot dus verre echter werd toegepast, was deze toepassing noodzakelijk om te voorkomen, dat het buitenlandsch element te veel concurreerende bedrijven stichtte, waar door de bestaande Nederlandsche bedrij ven in moeilijkheden zouden zijn geko men. De minister kan mededeelen, dat het zijn voornemen is deze wet in de naaste toekomst in méér gevallen toe te passen. Scheepvaart- en handels- 1 belangen. Ondanks den achteruitgang van den wereldhandel vergeleken met de situatie in den aanvang van 1937, kan de positie van de Nederlandsche zeescl eepvaart over het algemeen nog als relatief gunstig worden beschouwd. Mits verhooging van het goederenverkeer, alsmede herstel van het lage peil der vrachten niet te langen tijd op zich laten wachten, kan het Neder landsche scheepvaartbedrijf over het algemeen in staat geacht worden ook in de toekomst uit eigen kracht voor de noodige vernieuwing en uitbreiding van de koopvaardijvloot zorg te dragen. Middenstand. De minister meent vooralsnog geen aanleiding te kunnen vinden tot het nemen van maatreglen tegen het grootbedrijf. De rapporten van den accountants dienst van zijn departement, welke een onderzoek heeft ingesteld inzake het cadeaustelsel, zijn onlangs uitge bracht. Dit onderzoek heeft uitgewe zen, dat aan het cadeaustelsel, zooals het thans bestaat, minder bedenkin gen kleven dan veelal wordt aange nomen en dat het industrieel belang aan deze zaak verbonden niet onbe langrijk is. Derhalve kan de minister thans geen aanleiding vinden met voorstellen voor een wettelijke rege ling dezer materie te komen. De minister is van oordeel, dat een wettelijke regeling inzake den markt- en straathandel ernstige overweging verdient. De minister stelt zich voor, zoodra de noodige voorbereidingen voltooid zijn, spoedig een voor-ontwerp aan de ver schillende advies-instanties te kunnen voorleggen. Mochten de adviezen het reeds thans gewonnen inzicht bevestigen, dan zal hij bevorderen, dat een ontwerp binnen niet al te langen tijd aan de Ka mer wordt voorgelegd. Het vraagstuk van een registratie van alle bedrijven is op het departement nog in studie. Accountantsberoep. De voorbereiding van de wettelijke regeling van het accountantsberoep ver- eischt een vrij uitvoerig overleg. Ofschoon dit overleg nog niet geheel is beëindigd, verwacht de minister toch, dat de indie ning van een wetsontwerp thans spoedig zal kunnen plaats vinden. Landbouwonderwijs. De wettelijke regeling van het landbouwonderwijs is in studie geno men. Vooralsnog kan de minister zich niet uitspreken, of hij met voor stellen in de gewenschte richting zal komen, al moet hij toegeven, dat de geuite bezwaren tegen een niet wet telijke regeling inderdaad indruk maken. Ontkend kan niet worden, dat de bereikte resultaten op het gebied van net landbouwonderwijs mede te danken zijn aan de bestaande vrije regeling, die het mogelijk maakte het onderwijs volko men aan te passen aan de bestaande be hoeften, zoo sterk wisselend in de ver scheidene landbouwgebieden. Jachtwet. studie van het desbetreffende vraagstuk heeft zijn laatste stadium be- re'kt en de minister hoopt spoedig met een ontwerp gereed te kunnen zijn, dat zoowel aan het belang der tot het genot van de jacht gerechtigden als aan de ge sronde wenschen van andere belangheb- zaï u n en belangstellenden in jachtzaken kunnen tegemoet komen. Natuurbescherming. v 7® indiening van een ontwerp-natuur- schermingswet is vertraagd als gevolg stof u oncierscheidene kanten, welke deze ove 1 en van het interdepartementaal rleg, hetwelk daarvoor noodig was. r P verzoek van den minister van bin- od zaken wordt thans gewacht staat resultaat van den arbeid van de iscommissie, belast met de voorberei- Wef V&n een herzienin£ van Woning- Wijzigingen in de regelingen noodig. Aan de memorie van antwoord is het volgende ontleend: De minister acht het niet alleen met het oog op het prestige der over heid, hetwelk bemoeiingen met t al van technische detailregelingen niet gedoogt, doch vooral en in de eerste plaats met het oog op de belangen van den landbouw zelf, van groote im portantie, dat een ingrijpende wijzi ging in het systeem der landbouw crisismaatregelen wordt gebracht en wel in dier voege, dat de overheid zich terugtrekt en het bedrijfsleven in den landbouw naar voren treedt. Op het oogenblik zijn nog besprekingen gaande tusschen het college van regee- ingscommissarissen en vertegenwoordi gers van de landbouworganisaties ten einde te komen tot het vaststellen van richtlijnen, welke in de toekomst bij het overnemen van landbouwcrisismaatrege len waren te volgen. De minister ver wacht, dat deze besprekingen spoedig tot een voorloopig resultaat zullen voeren, waarna dan, met de vertegenwoordigers van de betrokken takken van handel en nijverheid besprekingen zullen worden gevoerd over de vraag, hoe de organisa ties van handel en nijverheid bij de over neming der maatregelen moeten worden ingeschakeld. Er zal voor zorg gedragen worden, dat door een doeltreffend overleg tusschen bedrijf en regeering een juiste coördinatie der verschillende belangen tot stand kan komen, Hoewel nog niet met zekerheid vast staat, welk systeem dan zal worden inge voerd, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in de toekomst de overheid er zich toe zal bepalen zoodanige voorwaarden te scheppen, dat de landbouwproducten, in dien het bedrijf de daartoe noodige rege lingen treft, eën prijs kunnen opbrengen, die gelegen is binnen zekere prijsgrenzen. Deze zullen dan wat ruim kunnen worden gesteld, ten einde het bedrijf niet slechts kwade, doch ook goede kansen te doen loopen. In dit systeem zou er dus voor het bedrijf de mogelijkheid bestaan onder be paalde omstandigheden en indien zij de juiste regelingen treft, een hoogere op brengst te verkrijgen Dat de toestand van de landarbei ders over het algemeen nog weinig gunstig is, moet de minister tot zijn leedwezen erkennen. Maatregelen, zooals b.v. een regeling omtrent mi- nimum-loonen, kunnen echter van den minister niet worden verwacht. Het ligt in 's ministers voornemen de goedkeuring van de nieuwe margarine conventie van opneming van een bevredi gende regeling omtrent de o verdracht van bedrijven afhankelijk te stellen. Veehouderij De minister is van meening, dat, hoe gaarne hij ook zou overgaan tot opheffing van de kalverteeltbeper- king, hiertoe in het belang van de veehouderij niet mag worden be sloten. Vrijlaten van de kalverteelt zou, behal ve consequenties ten aanzien van de melkproductie, zonder eénigen twijfel binnen afzienbaren tijd een zóó grooten druk op de vleeschmarkt met zich mede brengen, dat van behoorlijke rundveeprij- zen in Nederland geèn sprake meer zou zijn. De minister kan de meening dat de vleeschprijzen thans te laag zijn, niet deelen. Om echter een daling te voorko men wordt op het oogenblik door de Ne derlandsche Veehouderijcentrale op voor zichtige wijze het overtollige rundvee uit de markt genomen. Eveneens is deze centrale er inmiddels toe overgegaan het te groote aanbod van varkens af te nemen, om een prijsval tegen te houden. Het voor nemen bestaat, dit vleesch voor de werk- loozen beschikbaar te stellen, op de wijze zooals reeds eerder is geschied. De minister is in principe bereid om, indien de mogelijkheid daartoe belanghebbenden door de overgroote meerderheid van hen tot stand is ge bracht. Tuinbouw. Aan den afzet in het buitenland welke voor den tuinbouw van pri mair belang is, wordt voortdurend aandacht gewijd, terwijl ook het verbruik in eigen land met alle ten dienste staande middelen wordt be vorderd. Voorzoover echter hierdoor geen verbetering is te verkrijgen, zal door een doelmatige steun verleening uit het landbouwcrisisfonds moeten worden voortgegaan den tuinbouw voor catastrophale gevolgen te be hoeden. Zeevisscherq. Het ligt in het voornemen van den minister met het verleenen van toeslag op de besomming voort te gaan. De visschersvloot behoeft naar de mee ning van den minister vernieuwing en moderniseering. In beginsel staat hij niet afwijzend tegenover het denkbeeld, hier toe tot op zekere hoogte en onder bepaalde voorwaarden een prikkel te verleenen. De uitwerking hiervan is evenwel afhankelijk van de inzichten in de vermoedelijke ont wikkeling van de vloot en de rentabiliteit van de onderscheidene scheepstypen, in verband waarmede de minister eerst dan tot nadere preciseering van zijn standpunt ter zake zal kunnen overgaan, indien hij de inzichten van het bedrijf op dit stuk kent. De garnalenvisscherij wordt op ver schillende wijzen gesteund en het ligt in het voornemen van den minister hier mede, ook hangende het onderzoek naar verdere maatregelen, voort te gaan. Zoetwatervisscherq. De vooruitzichten voor dezen tak van visscherij zijn wel in bijzondere mate zorgelijk, nu de afzet mogelijkheden in het buitenland zeer gering zijn en het con sumptievermogen van het binnenland ten aanzien van de meeste zoetwatervisch- soorten blijkbaar zeer beperkt is. De mi nister sluit zich dan ook aan bij de op vatting, dat voorshands steun nog drin gend noodzakelijk is. Het stierf aan de gevolgen. In Arnhem is een 29-jarige werklooze koopman J. gearresteerd wegens mishan deling van een kindje van negen maanden, tengevolge waarvan de kleine is overleden. Eenige weken geleden maakte de koop man kennis met een twintigjarige vrouw, wier man, de vader van het overleden kindje, in Veenhuizen vertoefde. Haar nieu we kennis was zelf ook gehuwd en vader van een dochtertje van vijf jaar. Zijn vrouw was echter van hem weggeloopen. Zaterdag j.1. was de dokter ontboden bij de baby van negen maanden. Het kindje bleek ernstig mishandeld te zijn en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Dins dag is de kleine overleden. De koopman is gearresteerd en heeft een bekentenis afgelegd. Voor twaalfduizend gulden aan gouden horloges buit gemaakt. Vrijdagnacht hebben inbrekers kans gezien hun slag te slaan in den hor logewinkel van den heer van Wijk aan de Lange Poten 11a te den Haag. Zij zijn er in geslaagd uit de étalage en uit verschillende vitrines in den win kel een groot aantal gouden horloges voor een waarde van ongeveer twaalf duizend gulden buit te maken. Niet alleen aan den winkel hebben zij een bezoek gebracht, maar ook de kap perssalon van den heer A. Vriends, welke op de eerste étage gevestigd is, hebben zij doorzocht. Toen de schilder, die in het bovenhuis reeds eenig n tijd werkzaam is, Zaterdag ochtend te kwart over acht zijn arbeid wilde hervatten, miste hij een ladder, welke hij den vorigen avond op het por taal van de eerste étage had neergezet. Dit bevreemdde hem buitengewoon, want alleen de heer Vriends bewoont een kamer in het bovenhuis. De schilder ging der halve op zoek naar zijn ladder en kwam zoo in de groote salon, welke aan de voorzijde op de eerste étage is gelegen. Hij bemerkte daar, dat een geldkistje geopend op een stoel stond, hetgeen niet de gewoonte van den eigenaar was. Oogen blikkelijk dacht de schilder aan inbraak, v ant ook het raam van de kleine salon, gelegen aan de achterzijde van het huis, stond open. De schilder had zijn ladder evenwel nog steeds niet gevonden. Achter de kleine salon bevindt zich een lichtraam, dat licht moet geven aan den winkel van den heer van Wijk, die bene den zijn magazijn he.ft. Uit dit lichtraam was een ruit genomen en netjes aan den kant van het plat gezet. Een tweede licht raam evenwel was geforceerd en dit gat gaf toegang tot den horlogewinkel. De inbre kers hebben hier de ladder ingezet, zoo dat zij den winkel konden bereiken. Hier was veel van hun gading te vinden, want in de vitrinnes en in de étalage lag een blijkt", maatregelen "te treffen, die er I groot aantal gouden horloges naast voor- 1 werpen van mindere waarde. De inbre kers hebben alleen de gouden horloges meegenomen. Men schat de waarde van het gestolene op ongeveer 12.000, hoewel de eigenaar van de zaak het bedrag nog niet precies heeft kunnen vaststellen. Dit bleek voor de inbrekers nog niet vol doende te zijn, want in het achter den win kel gelegen kantoor forceerden zij nog een stalen plaat waarachter de brandkast is verborgen. De sleutels van deze kast lagen voor het grijpen, doch de kast was leeg. Uit het geldkistje, dat in de kapperssa lon werd buitgemaakt .ontvreemdde men nog een bedrag van 12. De politie, die oogenblikkelijk een uit gebreid onderzoek instelde, is van meening met vakmenschen te doen te hebben. Toen de heer Vriends Vrijdagavond om ongeveer 12 uur thuis kwam, meende hij verdachte geluiden te hooren. Hij liet op de verschillende portalen het licht aan, doch kon niets ontdekken, waarop hij rus tig ging slapen. Naar het schijnt heeft hij het evenwel bij het rechte eind gehad, want de inbre kers zijn hoogstwaarschijnlijk niet door de voordeur binnen gekomen, maar hebben het bovenhuis bereikt via een platje op de tweede étage. Om hier te komen zouden zij gebruik moeten gemaakt hebben van ver schillende platte daken aan de achterzijde van de perceelen aan de Lange Poten en op het Spui. Op de onbewoonde tweede étage van het perceel stond nl. een deur aan de achter zijde, welke nooit geopend is, thans open. Hieruit zou men kunnen afleide.., dat de inbrekers via de kapperssalon den winkel hebben bereikt. Zaterdagmiddag is te Wezep (gemeente Oldebroek) toen kinderen in het hooi met lucifers hadden gespeeld, brand ontstaan in een hooiberg bij de boerderij van den landbouwer R. Pleiter. Door den krachtigen wind sloegen de vlammen spoedig over naar twee andere hooibergen. Tijdens den brand miste men het driejarig zoontje van P., dat nergens was te vinden. Toen men met be hulp van den motorbrandspuit uit Olde broek de vlammen in den hooiberg, waarin de brand was ontstaan, had gebluscht, vond men het geheel verkoolde lijkje van het vermiste kind. Het kind was, toen het hooi had vlam gevat, uit angst door een gat in den hooiberg gekropen en had zich daar verstopt, zoodat men het jongetje onmoge lijk kon bereiken. Behalve de drie hooibergen brandden ook nog eenige schuren af. Het vee kon worden gered en ook het woonhuis bleef behouden. In den afgeloopen nacht is de groote boerderij van de weduwe Haayer te Stads kanaal (Gron.) door onbekende oorzaak totaal afgebrand. De bewoners, de weduwe Haayer en haar zoon, die door een voorbijganger gewekt werden, konden het brandende perceel ternauwernood in nachtgewaad verlaten. De paarden konden tijdig in veiligheid worden gesteld. De heele inboedel werd een prooi der vlammen. Een complete machinale dorsch- inrichting van de coöperatieve dorsch- vereeniging „Zelfhelp" werd verwoest. op gericht zijn, dat het schapen houders- en -fokkersbedrijf in Neder land op normale wijze kan Worden voortgezet. Melk en zuivel. Het is inderdaad te betreuren, dat de verliezen, welke de boterexport mede brengt, uit de opbrengst van de marga rine-, olie- en vetheffingen moeten wor den bestreden. De minister ziet echter geen andere mogelijkheid, daar dekking van deze kosten uit de schatkist in dezen geen verbetering zal brengen. Het moet ten zeerste betwijfeld worden of stopzetting van de mar garineproductie voor den landbouw thans voordeel zou opleveren. Wat betreft het tot de regeering ge richte verzoek haar invloed te willen aan wenden, opdat aan de hun inziens bevoor rechte positie van het Unilever-concern in de margarineconventie een einde kome, wijst de minister er op, dat de verdeeling van de productie van de margarine tot stand is gekomen door vrijwillige overeen stemming tusschen de overgroote meer derheid der margarineproduoenten. Ook over verlenging van de margarineconven tie is thans tusschen de overgroote meer derheid overeenstemming bereikt. Mocht blijken, dat overeenstemming niet mét alle producenten tot stand kan komen, dan zal de minister voor hen, die niet tot de nieuwe conventie toetreden, het aandeel in de productie vaststellen. Wat betreft de vetconventie kan de minister mededeelen, dat deze na lang durige onderhandelingen tusschen de VRACHTAUTO RIJDT BUS IN DE FLANK. Vijf mijnwerkers gewond. Op den grooten verkeersweg te Nuth (L.) zijn Zaterdagmiddag omstreeks twee uur een autobus en een vrachtwagen op el kaar gebotst, waarbij vijf personen gewond werden, van wie twee ernstig. De bus werd in de flank gegrepen en aan één zijde vrijwel geheel opengescheurd De vrachtwagen vloog nog een 25 meter door, raakte een drietal langs den weg staande boompjes en kwam daarna tot stil stand. Van de zeventien inzittende mijn werkers werden er vijf door wegspringen de scherven gewond. Twee personen waren er zeer erg aan toe. Zij werden bewuste loos opgenomen en na verbonden te zijn naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht, waar operatief moest worden in gegrepen. De marechaussee uit Hoensbroek heeft den vrachtwagen in beslag genomen. TEGEN EEN VUILNISWAGEN GEBOTST. Motorrijder ernstig gewond. Zaterdagmiddag is op den hoek van de Westlandgracht en de Heemstedegracht te Amsterdam een motorrijder in volle vaart tegen een vuilniswagen van de stadsreini ging gebotst en tegen de straat geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Het slachtoffer, een negentienjarige slagers knecht, liep een schedelfractuur en ernstige verwondingen aan het hoofd op. De jonge man is in zorp.wekkenden toestand naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd VERONGELUKT ONDER TRAGISCHE OMSTANDIGHEDEN. Zaterdagmiddag begaf de twintigjarige ongehuwde chauffeur J. Talens, wonende te Assen, zich per auto naar de begrafenis van de 27-jarige mej. J. Tielema te de Groeve (gemeente Zuidlaren). Uit piëteit wilde hij de ter aardebestelling bijwonen, omdat het aan zijn onvoorzichtigheid was te wijten, dat de vrouw door een aanrijding om het leven kwam. Door nog onopgehelderde oorzaak kwam de auto, waarmede hij thans naar de be graafplaats reed en welke hij zelf bestuur de, bij de betonweg te Zuidlaren in aanra king met de brugleuning. T. bekwam ern stige verwondingen. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen over gebracht, d 'ch onderweg bezweek hij aan zijn kwetsuren. DE C.A.O.-BEPALINGEN BIJ RIJKSWERK. Een adres van het N.V.V. Naar aanleiding van het antwoord^ van den minister van algemeene zaken bij de behandeling van hoofdstuk I der rijksbe- grooting 1939, op de vraag van dr Deckers inzake het in de besteks- en andere voor waarden voor rijkswerk opnemen van de bepaling, dat loon- en andere voorwaarden van eventueel bestaande collectieve ar beidsovereenkomsten, door de aannemers van rijkswerk behooren te worden nage leefd, heeft het bestuur van het Neder- landsch verbond van vakvereenigingen een adres aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal gezonden, waarin het o.m. betoogt, dat door wel de naleving van de bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomsten te verlangen, doch daar van de loonbepalingen uit te zonderen, de regeering aan de collectieve arbeidsover eenkomst haar ruggegraat ontneemt, en dat 't het bestuur een onaanvaardbare toestand voorkomt, dat het Rijk de aanne mers van rijkswerk in de gelegenheid laat, met elkaar te concurreeren op kosten van de arbeidsvoorwaarden. Het bestuur spreekt de hoop uit, dat de regeering bij de mondelinge beraadslaging over de begrooting van waterstaat door het optreden van de Kamer tot een andere opvatting in deze aangelegenheid zal wor den gebracht. BUITENLANDSCHE BELANGSTELLING VOOR ONf REDDINGSWEZEN. Zaterdag heeft de motorreddingboot Insu- linde* van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij een gezamenlijke oefentocht gehouden met de Duitsche mo torreddingboot Hindenburg van Borkum. Er stond zwaar stormweer. Aan boord van de Hindenburg bevonden zich de hoofd inspecteur van het Duitsche reddingwezen en de inspecteur van het Roemeensche red dingwezen. Na afloop van de geslaagde oefening is de Hindenburg met de Inslinde naar Oost- mahorn opgestoomd, waar de Roemeensche deskundige de Nederlandsche motorredding boot bezichtigde. WERKLOOSHEIDSSUBSIDIEFONDS. Geen luchtbeschermingsmaat regelen bevorderd. In de Memorie van Antwoord deelen de betrokken ministers mede, dat het fonds geen subsidie heeft verleend voor lucht beschermingsmaatregelen. Wel zijn een be perkt aantal werken, verband houdende met de luchtbescherming, in werkverschaf fing uitgevoerd, b.v de aanleg van schuil- loopgraven, zulks niet ter bevordering van luchtbeschermingsmaatregelen, doch uit sluitend ter bevordering van de werkver schaffing. Objecten, die technisch voor werkverschaffing geschikt zijn. kunnen naar voren worden gebracht, onafhankelijk van den tak van gemeentelijke bemoeiing, w.o. de uitvoering ressorteert. Er is geen aan leiding werken voor luchtbescherming als zoodanig uit te schakelen. Inmiddels kunnen de ministers in het algemeen beamen, dat het noodzakelijk is groote voorzichtigheid te betrachten bij het brengen van uitgaven op het Werkloosheidssubsidiefonds. ONBEMANDE SCHEPEN. Het tweede is op Terschelling binnengebracht. Naar aanleiding van een rapport, dat Vrijdag door Scheveningsche visschers werd uitgebracht, die op de Noordzee twee onbe mand ronddrijvende Engelsche vaartuigen hadden gezien, zijn uit IJmuiden en uit Rot terdam sleepbooten op zoek naar deze vaartuigen uitgevaren. Inmiddels is, zooals gemeld, een der beide vaartuigen nabij Camperduin gestrand. Het bleek een lichter, door de Engelschen „Barge" genoemd, te zijn. Aangezien deze schepen zelf niet zeewaardig zijn, neemt men aan, dat zij wellicht gesleept werden en zijn losgeslagen, waardoor tevens ver klaard werd, dat zij onbemand waren. De tweede lichter is Zaterdagmiddag door de sleepboot Holland van de firma Doeksen op de Noordzee ten noord-westen van Ter schelling gepraaid. Met zeer veel moeite is de bemanning van de Holland er in geslaagd om in de zeer ruwe zee een verbinding tot stand te brengen en het vaartuig in de haven van Terschelling te sleepen. De bovengenoemd sleepbooten zijn Za terdagnamiddag te IJmuiden teruggekeerd. Mr. JOZ. VAN DEN BROECK. t Bekend Vlaamsch activist. Vrijdagnacht is in het r.k. ziekenhuis te 's-Gravenhage overleden mr. Joz. van den Broeck, een zeer bekende figuur in de Vlaamsche activistische beweging. De overledene zou Zaterdag 68 jaar worden. Hij was de eerste die aan de Antwerpsche balie in het Nederlandsch pleitte. Hij speelde een uiterst belangrijke rol in alle onderhandelingen der activisten, en maakte o. a. een reis naar Berlijn, ten einde bestuurlijke scheiding van Walen en Vlamingen te krijgen. Hij werd directeur van het Vlaamsche ministerie van justitie, was secretaris van den eersten en hervormden raad van Vlaanderen en van de commissie van justitie van dezen raad. Eenige dagen vóór den wapenstilstand week mr. van den Broeck naar Nederland uit, waar hij gedurende de laatste jaren bibliothecaris en archivaris van De residentiebode te Den Haag was. GOEDKOOPE KERST- EN NIEUWJAARS TELEGRAMMEN. Van 14 Dec. tot en met 6 Jan. (met Bul garije en Joegoslavië tot en met 19 Jan.) kunnen wederom Kerst- en Nieuwjaars telegrammen tegen sterk verlaagd tarief worden gewisseld in het binnenlandsch en grootendeels ook in het Europeesch verkeer, met Nederlandsch-Oost- en West-Indië, de voornaamste bestemming in Afrika, Ame rika, Australië en Azië, Nederlandsche sche pen, Nederlandsch-Indische en Nederl. West-Indische schepen, Nederlandsche oor logsschepen en Duitsche en Fransche schepen op zee. Deze telegrammen mogen alleen bestaan uit een Kerst- en (of) Nieuwjaarswensch en gesteld zijn in een taal, welke in het gewone telegraafverkeer met het betrokken land geldig is. Bovendien kunnen naar Nederlandsch- Oost en West-Indië vrijwel geheel Noord en Zuid-Amerika, Mexico, Bahama-eilanden, Cuba, Liberia en Nederlandsch-Indische, Nederlandsch-West-Indische en Nederland sche oorlogsschepen op zee telegrammen ge zonden worden met een vasten tekst. Men heeft dan de keuze uit een 19-tal vaste teksten in de Nederlandsche, Fransche, En gelsche, Spaansche en Portugeesche taal, voor Indië bovendien uit 5 Maleische tek sten en voor het verkeer met de genoemde schepen uit 4 Nederlandsche godsdienstige teksten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7