SAMBO DE OLIFANT £udituaact De begrooting van Binnenlandsche Zaken. GEMENGD NIEUWS. Groot Duitsch vliegtuig verongelukt. Elf dooden. TWEEDE BLAD. 4 Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van binnenlandsche zaken ontleenen wij het volgende: Arbeidscontractanten. Het onderzoek naar de vragen, welke verbeteringen kunnen worden aange bracht in de bestaande regeling tot inkoop van tijd, in 's rijks dienst op arbeidscon tract doorgebracht, alsmede of en in hoe verre het redelijk is, dat aan arbeidscon tractanten, in dienst van provincies, ge meenten en waterschappen, de gelegenheid zal worden geboden zich voor pensioen in te koopen, heeft vertraging ondervonden, doordat de voorbereiding van en het over leg over het wetsontwerp tot verhooging van gezinspensioen veel meer tijd heeft gevorderd dan aanvankelijk werd gedacht. Nu dit wetsontwerp in een vergevorderd stadium van voorbereiding is gekomen, bestaat gelegenheid volle aandacht te schenken aan het vraagstuk van den in koop van den diensttijd van de arbeids contractanten en kan eerstdaags overleg worden gepleegd met die departementen, welke in den regel bij algemeene pen sioenaangelegenheden worden betrokken. De Zondagswet. De minister is bereid de totstandkoming van een wijziging van de Zondagswet 4. z. t. te bevorderen. Daarbij kan dan ook het houden van sportwedstrijden op Zon dag onder het oog worden gezien. Lijkverbranding. Een wetsontwerp, houdende aanvulling en wijziging van de Begrafeniswet met het oog op de lijkverbranding heeft beieids de departementen van binnenlandsche zaken en justitie verlaten. Burgemeesters en de Bioscoopwet. Verruiming van de bevoegdheid van de burgemeesters ten aanzien van het toela ten van films wil den minister aanvanke lijk niet noodig voorkomen. Inmiddels zal aan dit punt bij een in voorbereiding zijn de herziening van de bioscoopwet nog eens bijzondere aandacht worden besteed. N atuurbeschermingswet. Het ligt in de bedoeling van den minis ter van economische zaken de regeling van de materie der natuurbescherming op te dragen aan een interdepartementale com missie. De financieele betrekkingen tus- schen ryk en gemeenten. De politiek van den minister is er op gericht een nieuw vlak te construeeren, waarop met het betrachten van de ver- eischte soberheid een herbouw mogelijk is van de financieele zelfstandigheid der ge meenten. De mogelijkheid daartoe ziet hij in het treffen van een complex van maat regelen, die gezamenlijk, als alle krachten worden bijgezet, in staat zijn aan de ge meenten haar zelfstandigheid en aan de besturen hun verantwoordelijkheid terug te geven. Bij het leggen van een nieuwe basis voor de financieele onafhankelijkheid der gemeenten zal noodzakelijk moeten wor den rekening gehouden met de in totaal beperkte financieele mogelijkheden. Houdt men hiermede rekening, dan is aan beperking van de gemeentelijke uitgaven en, op zijn minst, voorkoming van verde ren uitgroei, voorshands niet te ontkomen. De inrichting van stemhokjes. Ter zake van de vraag of bij de voor geschreven inrichting van de stemhokjes het geheim der stemming voldoende is ge waarborgd, heeft de minister zich tot de colleges van gedeputeerde staten gewend. Naar aanleiding van het resultaat der en quête is thans overleg gaande met den mi nister van justitie. De burgerwachten. De minister geeft gaarne de verzeke ring, dat zijnerzijds streng er op zal wor den toegezien, dat de burgerwachten niet voor politieke doeleinden worden mis bruikt. De luchtbescherming. Zonder krachtige ontwikkeling van het particuliere initiatief, zonder opbouw van de zijde der gemeentebesturen (opbouw in organisatie allereerst, vervolgens in materiaalvoorziening) kan hetgeen van de zijde van het rijk wordt bijgedragen, geen behoorlijke luchtbescherming in het heele land bewerkstelligen. De minister ontmoet met instemming de meening van leden, die, evenmin als de regeering, den sleutel van het vraagstuk der luchtbescherming in het bezit van een gasmasker zoeken. Met de door deze leden voorgestane snelle outillage met maskers van de hulpdiensten wordt grooten spoed betracht. Voorts moet gesteund worden op goede organisatie en deugdelijke voorlich ting van de bevolking. Arbeidsvoorwaarden van gemeentepersoneel. Door het centrale orgaan werd indertijd een model-reglement, genaamd het Alge meen ambtenarenreglement, ontworpen hetwelk aan de besturen der aangesloten gemeenten werd toegezonden. Over dit ontwerp zal in het begin van December door de aangesloten gemeenten voor het laatst van gedachten worden gewisseld. Voorts is een wachtgeldreglement in ontwerp gereed. Hierover moet echter nog met de betrokken gemeenten overleg worden gepleegd. Krankzinnigenzorg. De behandeling van geesteszieke tuber culoselijders heeft de bijzondere aandacht zoowel van de gestichtsbesturen als van de inspectie op het krankzinnigenwezen en van den minister. De minister is voornemens te bevorde ren, dat inrichtingen zooveel mogelijk groepsgewijze samenwerken tot concen tratie dezer lijders, naar gelang van hun godsdienstige gezindte in afzonderlijke ge bouwen, die bij de daarvoor het meest aangewezen gestichten zullen worden op gericht. Steun aan schippers en kleine zelfstandigen. De indiening van een ontwerp van wet inzake een steunregeling voor schippers en kleine zelfstandigen kan thans spoedig worden tegemoet gezien. De herziening van de Woningwet. De minister stemt in met het door ver scheidene leden geuite verlangen, dat de herziening van de Woningwet spoedig haar beslag krijge, o. a. ter wille van een betere regeling voor de streekplannen, en het tegengaan van ongeordende bebou wing buiten de uitbreidingsplannen. De staatscommissie werk met grooten spoed aan een ontwerp tot herziening van de wet. GERAFFINEERDE OPLICHTING. Een kapper te Montfoort resteerd. gcar- In verband met oplichting tot een be drag van 6000 is naar het huis van be waring te Utrecht overgebracht de onge veer 40-jarige kapper J. B. te Montfoort. B. kwam in verband met de uitoefening van zijn zaak veel in aanraking met den ruim 60-jarigen St., wonende in het St. Antoniusgesticht te Montfoort. Daar de heer B. agent was van een loterijmaat schappij, wist hij St. in 1935 met schoone voorspiegelingen te bewegen, samen te spelen. Deze samenwerking kostte St. in eerste instantie 1500. B. zou vooi 3000 loten koopen en er zou een prijs gewonnen kunnen worden van 100.000. Inderdaad kocht B. voor eenige honderden guldens loten, doch de rest van het geld behield hij zelf. Een prijs werd niet gewonnen. St. ontving echter de verrassende mede- deeling, dat de hoofdprijs op zijn nummer gevallen was. Dit was voor hem aanleiding wederom 1500 aan B. ter hand te stel len, voor aankoop van loten. Hiervan kocht B. echter niets en hield alles zelf. Wel maakte hij St. wijs, dat het thans om een hoofdprijs ging van niet meer dan 300.000. Maanden verliepen echter, zon der dat St. iets van de loterij hoorde, of iets van de 100.000 zag. Totdat B. voor de tweede maal met de verrassende mede- deeling kwam, dat ook de hoofdprijs van 300.000 was gewonnen. St. was hiervan geheel onder den indruk en begon later met geld te smijten. In enkele maanden tijds maakte hij 500 zoek. Uitbetaling van het geld bleef natuurlijk achterwege. St. werd ongeduldig en klampte regel matig B. aan. Het resultaat was, dat B. voorstelde het geld in Utrecht te gaan halen, waarmede St. direct accoord ging. Per auto togen zij naai de Domstad en verzeilden in een café. B. verwijderde zich even, doch kwam eenige oogenblikken later krijtwit terug, riet de verbijsterende mededeeling, dat hem de papieren ont stolen waren. Vervolgens viel hij kwasi- in-zwijm. St., geheel verslagen door het voorgevallene, adviseerde, de politie er van in kennis te stellen, hetgeen B. dan ook zeide te zullen doen. Hij bleef onge veer een uur weg en deelde bij zijn terug komst mede, dat de .-.aak in orde was. Een telefoongesprek had 25 gekost. Wederom verliepen er maanden, zon der dat St. iets hoorde. Op een vroegen morgen vertelde B. dat hij bezoek had gehad van twee Utrechtsche rechercheurs, die verteld hadden, dat de papieren ge vonden waren bij een inbreker te Utrecht. Deze had ze met andere inbrekerswerk tuigen achter het behang verborgen. De uitbetaling van het geld zou in verband hiermede nog wel eenigen tijd in beslag nemen. St. voelde zich weer opgelucht en daar B. wist, dai St. nog hypotheek uit had staan van 4000, kostte het hem niet veel moeite hem te bewegen, dit geld los te maken. L. wist een betere geldbeleg ging en ontving na eenige wekeu dan ook 3000, die hij wederom voor zichzelf be hield. De overige 1000 werd successie velijk door St. zelf opgemaakt. Wanneer evenwel de tijd van rentebetaling aan brak, ontving St. een brief, onderteekend door een notaris uit een naburige ge meente. Deze overhandigde hij dan weer aan B., die hem in zijr zak stak. De beta ling der rente geschiedde vlot. Later bleek echter, dat deze brieven door B. zelf wer den geschreven en omdat hij ze automa tisch terug kreeg, later werden vernie tigd. St. ontving met dat al rraar steeds de 400.000 niet en ging over deze kwestie met andere personen spreken. Het waren echter alle losse geruchten, die ook de politie ter oore kwamen. Eenig houvast kon men niet krijgen, zoodat ook het on derzoek in den aanvang dood liep. Totdat de rijksveldwachter Appeldoorn zich in burger bij St. vervoegde en om nadere inlichtingen verzocht zonder zich in zijn kwaliteit bekend te maken. Hieruit volg de een aangifte met het resultaat, dat B. aan een streng verhoor werd onderwor pen en ten langen leste een volledige be kentenis aflegde. Een nachtelijke huiszoe king bij B. nam drie uren in beslag en een groot gedeelte van het geld werd aange troffen. NIET GOED UITGEKEKEN. Arbeider tegen trein gereden. Jp den onbewaakten overweg bij de vroe gere halte Berghuizen in de spoorlijn Apel doornZwolle is Zaterdagmiddag de 24- jarige fabrieksarbeider J. Veldkamp uit Wa penveld, die met een anderen arbeider in de richting van den overweg reed, tegen een trein gereden, naar men meent tengevolge van onbesuisd rijden. Hij sloeg met het hoofd tegen een paal en bleef bloedend naast de rails liggen. Omstanders brachten hem met een zware hoofdwonde een schuur binnen. Later werd hij naar het R.K. ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar hij is overleden. VADER EN ZOON VERMIST. Met auto te water gereden? Er bestaat te Amersfoort groote ongerust heid over den 56-jarigen heer Liethoff en zijn 24-jarigen eenigen zoon, die Vrijdag avond met de auto van huis zijn gegaan en nog niet zijn teruggekeerd. Ze gingen, zooals ze dat wel vaker deden, naar Hilversum, waar ze ook inderdaad een hunner cliënten hebben bezocht. Van daar zouden ze via Loenen naar Zuilen aan en daarna naar Zeist. Hier zjjn ze evenwel niet aangekomen en er zijn reeds vermoedens gerezen van een oegelufc Vrijdagavond, toen vader en zoon vertrok ken, was het stormachtig en regenachtig weer, terwijl de reis naar Hilversum naar Zuilen in het donker niet zonder gevaar is in verband met de vele waterwegen. Zater dagavond is per radio kennis gegeven van het verdwijnen van den heer L. en ziin zoon, terwijl Zondagmorgen de Amersfoortsche politie nog telefonisch de politie der gemeen ten in de Vechtstreek verzocht heeft om ex- tra-toezicht. In den nacht van Zaterdag op Zondag meende men een spoor te hebben gevonden, doch het leidde tot geen resul taat. Het vermoeden is, dat beide mannen door de duisternis misleid, in het water ge reden zijn. DE MONOPOLIEHEFFING OP APPELEN EN PEREN. Afschaffing gevraagd. De „gezamenlijke importeurs" te Rotter dam hebben een telegram gezonden aan den minister van economische zaken, waar in zij, nu ten gevolge van de verlaging met een derde van de Ottowarechten op ver- sche appelen en peren de invoer in Enge land van deze artikelen sterk zal toenemen en het rampzalig overschot van Nederland- schen doorvoerhandel nog verder zal ver minderen daar de Fngelsche consumptie- markt vee] aantrekkelijker is dan de Neder- landsche, den minister dringend verzoeken overwijld de monopolieheffingen voor dit seizo enop versche appelen en peren af te schaffen, mede omdat de Nederlandsche appelen, peren en druiven zoo goed als ge ruimd zijn. DF. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN VOOR HET KIND. 1 December t/m. 5 Januari. De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels schrijft ons: Op Donderdag 1 December verschijnt de jaarlijksche serie kinderzegels die ver leden jaar dank zij het enorme succe^van de tweeton-actie, een overgroote bekend heid heeft verkregen. De nieuwe serie van 5 zegels zal zeer zeker niet achterblijven bij het onvergete lijke Frans Hals-kopje; de ontwerper Pam Rueter slaagde er in een zegel te brengen, dat ongewone charme heeft. De kleuren zijn: 1'A (3) cent zwart; 3 (5) wijnrood; 4 (6) groen; 5 (8) terra- rood; 12)4 (16) blauw. Tegelijkertijd worden door den Ned. Bond tot Kinderbescherming prentbrief kaarten uitgegeven, n.1. een serie van 5 stuks (voor 35 cent) ontworpen door Anton Pieck en 2 losse kaarten (a 7 cent) resp. van S. Kraay en E. Hellenduorn. Alle kaarten houden verband met de feestda gen, die ons in December a.s. wachten. Dank zij de toegezegde medewei-king van de Federatie van Ned. Ver. voor den kantoorboekhandel zullen deze kaarten voor het publiek in veel meer winkels te verkrijgen zijn. Piet Worm ontwierp een reclameplaat die vroolijk, opvallend, en artistiek is en die zonder twijfel een ieder zal weten te herinneren aan de Decemberactie 3 oor het kind. Een uitgebreid radioprogramma, waar toe alle omroepvereenigingen medewerk ten, zal een waardige aanvulling van de propaganda vormen. Minister Romme spreekt morgen te 21.15 uur voor den K. R. O., 10 andere sprekei's en spreeksters zullen in den loop van December het woord voeren. De A.V.R.O. verzorgt om streeks Kerstmis weder op dt bekende wijze een luisterwedstrijd voor het kind. Eén van de hoogtepunten van de De cembermaand zal zijn de groote dagblad- puzzle: „De Ronde door Nederland", die op 10 December a.s. geheel Nederland aan het puzzlen zal zetten. Prinses Juliana heeft weder den hoofdprijs ten geschenke gegeven. DRIEHONDERD-JARIG JUBILEUM. De Amsterdamsche Stadsschouwburg. Op 1 Dec. a.s. zal in den Amsterdamschen Stadsschouwburg een gala-voorstelling wor den gegeven in verband met 't driehonderd jarig bestaan van deze instelling. Het pro gramma van dien avond dat verzorgd wordt door „Het Nederlandsch Tooneel", zal een overzicht geven van de voornaamste perio den uit de Nederlandsche tooneelgeschiede- nis. Mevrouw Theo MannBouwmeester zal, als vertegenwoordigster van de vorige tooneelspelersgeneratie den avond openen. Daarna zal Vondels gedicht Op den nieuwen schouwburg, hetgeen hij schreef als inlei ding van den Gijsoreght bij de opening van den eersten schouwburg te Amsterdam, worden voorgedragen en vervolgens wordt het laatste bedrijf van „Gijsbreght van Aemstel" vertoond, in een reconstructie van de ensceneering in 1638. De regie hiervan verzorgt de heer Albert van Dalsum. Het volgende deel van het programma is de opvoering van De wiskunstenaars of 't ge vluchte juffertje" van Pieter Langendijk, zooals dat in de achttiende eeuw ten too- neele werd gevoerd, onder regie van den heer A. Defresne. Voortgaande in den his- torischen lijn volgt dan Het Kind van Her man Heijermans, gespeeld in décor en cos- tuum van ongeveer 1900, onder leiding van den heer Cor van der Lugt Melsert, terwijl de avond besloten zal worden door de op voering van het moderne stuk van Frans Miinssen „Hun eerste thuis" eveneens onder leiding van den heer Cor van der Lugt Melsert. De voorstelling zal worden bijgewoond door vele autoriteiten alsmede een deputatie van het Burgerweeshuis, welke instelling destijds zoo'n belangrijk aandeel heeft ge had in de stichting van den schouwburg. Scheepsbotsing te IJmuiden. - Zater dagavond zijn twee motorschepen in een der zeesluizen te IJmuiden met elkaar in bot sing gekomen, tengevolge waarvan beide schepen zijn beschadigd. Waarschijnlijk door een plotseling weigeren van den motor, kon de Insulinde liet tijdig genoeg worden gestopt en botste met den voorsteven tegen den achtersteven van de Hinde. Laatstge noemd vaartuig kreeg in het achterschip een gat, terwijl de verschansing werd in gedrukt. De Insulinde kreeg van voren eenige schade, terwijl het stuurboordanker afknapte en in de sluis verdween. Beide schepen zijn van Nederlandsche nationali teit. Voor weezen uit Duitschland. - Het be stuur van het Amsterdamsche Diamantwer kerswezenfonds heeft besloten vijfhonderd gulden beschikbaar te stellen voor de wee zen, van alle gezindten, slachtoffers van de terreur in Duitschland onder nadere goed keuring van de ledenvergadering. Poolsche visscher overleden. - De Pool- sche visscher Barowski, die dezer dagen door een stortzee op de Noordzee tegen de railing van een logger werd geslagen en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag werd overgebracht, is aan zijn verwondingen overleden. Zwitsersche onderscheiding versiteit van Bern heeft den o'ud-ka,tU,nU ken aartsbisschop van Utrecht prof ath°lie- Rinkel, voor zijn arbeid op hét eèh eas Godgeleerdheid het eeredoctoraat v? der 'erleenci. Onder fiets geraakt en overleden r 53-jarige voetgangster, mej. J. j tep £en. gen, werd Vrijdagavond op den Turf0"'"' aldaar aangereden door een wielrijd nBel werd naar haar woning overgebracht^ Zij ze Zaterdag aan de gevolgen is overiej?" Leider Zwart Front. - De heer A ivr die Woensdagavond wegens het cebS"' van opruiende taal door de politie te iv-1 megen in arrest was gesteld, is, na 2ate voor den officier van justitie te Arnhe t zijn geleid, op vrije voeten gesteld. m Een congres voor kinderbescherming Het Bureau voor kinderbescherming te sterdam, staande onder leiding van de h™" ren S. N. Posthumus, prof. R. Casimir m o' E. van der Werff Jr„ heeft het plan opgev?i om op 19, 20, 21 en 22 April 1939 te Amster" dam een congres te houden over het onde werp: „Een kwart eeuw kinderbescherming'"" Minister J. R. Slotemaker de Bruine heeft het beschermheerschap aanvaard. Beslag opgeheven. - Het beslag op de Zweedsche motortankboot Regulus, aan welk schip de instorting van den bouwput voor het dok van de Kon. Mij. De Schelde te Vlis- singen wordt geweten, is, nadat een borgsom van 140.000 gulden was gestort, opgeheven Een vliegtuig van de Duitsche Luft hansa, dat een proefvlucht van Berlijn maakte met vijftien passagiers aan boord, is bij Jeshwang in Afrika in botsing gekomen met een palmboom en verongelukt. Het vliegtuig, dat plaats biedt aan veertig passagiers, ge raakte in brand. Het ongeluk gebeurde, nadat de machine van het vliegveld te Bathurst was opgestegen. Elf dooden, w.o. drie bekende vliegers. Tengevolge van het ongeluk met het Duitsche vliegtuig „Preussen" in Gambia zijn elf menschen om het leven gekomen, drie zwaar en twee lichter gewond. Het vliegtuig ondernam proefvluchten in de klimatologische omstandigheden in Afrika. De bemanning bestond uit vijf koppen. Verder hadden elf ingenieurs van de Jun- kerfabrieken en het ministerie van lucht- raart plaats genomen. Tot de dooden be- hooren drie van Duitschlands bekendste piloten: Untocht, Kindermann en Blanken burg. Deze laatste bestuurde het toestel De machine was Woensdag van Berlijn vertrokken en over Marseille en Dakar naar Bathurst gekomen. De oorzaak van de ramp is niet bekend. VLIEGONGELUK IN AUSTRALIË. Een militair Amphibievliegtuig dat na sporingen deed naar een vermiste vrouw, is op 50 mijl van Orisbane (Australië) ver ongelukt. Vier inzittenden kwamen om het leven. 272. Dicht tegen de schutting bleef Sambo liggen. blijf hier tot ik water heb", mopperde hij in zichzelf. „Wacht maar, als ze morgen geen water geven, laat ik de hele stad met grote oren lopen", en bij die gedachte trompetterde hij van plezier. Toen zakte hij nog in elkaar en bleef uitgeput liggen. Ik verder 273. De andere morgen was het eerste werk van Jan cn Flip te gaan zien of Sambo er nog was. Toen ze over de schutting keken, zagen ze Sambo liggen. „Hij is van dorst bezweken", meende Jan. „Nee, hij beweegt nog zei Flip. Nu renden de jongens naar het paleis terug en haalden twee volle emmers water, die ze aan een touw naar beneden lieten zakken. 274. Toen de emmers op de grond stonden, lieten ook de jongens zich zakken. Naast Sambo kwamen ze in het warme zand terecht. Een emmer water gooiden ze als opfrissing over Sambo heen. Even schrok hij op, toen dronk hij en knapte zichtbaar op. „Wil je nog meer", vroeg lange Jan medelijdend, maar Sambo zuchtte „nee, nu niet te veel achter elkander jongens". Eindelijk kon Sambo weer opstaan. Toen langzaam: „Kom hier dicht bij me staan'^Met^'^tgrde trok hij de jongens dicht naar zich toe. „Flip andere dieren 'ook water medelijden met he"'. Sambo, „we zullen voor de halen, want we hebben heel erg meuenjaen '"Vngens „Zijn we nu weer goede vrienden", vroegen de en ze vergaten zelfs hun grote oren.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8