HFFMÜF STOFZUIGERS prrr roman ÜeuMetm Het oplossen van het Joodsche vraagstuk door immigratie. 190.- ALINE ESTER'S Binnenland Het werk van de Jewish Colonisation Society. Reeds vier millioen gulden bijeen. Interpellatie over de vluchtelingen. Immigratiemogelijkheden voor Palestina. Vragen aan den minister. Over rapport van comité van waakzaamheid. Geen koude winter. Heel Nederland helpt! Collecte op 3 December wordteen succes. Het anti-semitisme worde scherper bestreden. Petitie aan den minister. HENGELO met onverslijtbaren S.K.A. ROTOR Verkrijgbaar bij: HEUSEVELDT N.V., Langestraat 24, 76, Achterstraat, Houttil, Alkmaar, Telefoon 4170. TWEEDE BLAD. Na afloop van de conferentie van Evian is by den heer D. Wolf het plan gerijpt om het Joodsche vraagstuk op te lossen door middel van immigratie. Wat het gevolg van dit plan was de stich ting van de Jewish Colonisation Society is bekend. Het kapitaal der stichting, aanvankelijk een millioen gulden groot, is thans gestegen tot ongeveer 4 mil lioen gulden, mede dank zij een Fran- sche gift van 250.000 pond sterling. Deze mededeeling deed de heer Wolf aan een verslaggever van het Algemeen Neder- landsch Persbureau, die hem gevraagd had, iets te vertellen over zijn pogingen in het buitenland om dit plan uit te breiden. In Engeland, Frankrijk, België en Zwitserland heeft de heer Wolf naar hij verzekerde groote instemming voor het doel der stichting verkregen. Besprekingen. In Londen voerde de vertegenwoor diger van deze stichting besprekingen met de heeren Rublee, Peil en Cotton, allen van de inter-gouvernementeele commissie, gevormd na de conferentie te Evian. Deze heeren toonden groote sympathie voor het Nederlandsche plan en hebben den heer Wolf uitgenoo- digd op 1 en 2 December a.s. opnieuw naar Londen te komen om voor de vol tallige commissie een uiteenzetting te geven. Het spreekt vanzelf, dat de heer Wolf aan deze uitnoodiging gevolg zal geven. De leiders der Zionistische bewe ging te Londen toonden ook veel in stemming voor dit plan en vooraan staanden financiers ging het evenzoo. Internationale hulp. Uit Engeland, Frankrijk, België en Zwit serland zullen vertegenwoordigers van de „haute finance" tot het bestuur der stich ting toetreden. Met eenige vooraanstaande Nederlanders is het bestuur reeds uitge breid. Zoo zijn bijvoorbeeld nog toegetre den de Amsterdamsche hoogleeraren Ariëns Kapper, Schriecke en van den Bergh en het- oud-Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon. De heer Wolf hoopt ook met een Ameri- kaansche groep, welker vertegenwoordiger de heer Lewis J. Ruskin, uit Chicago, is, tot overeenstemming te komen. Onderhandelin gen tusschen de Jewish Colonisation Socie ty en den heer Ruskin, als vertegenwoordi ger der Amerikaansche groep, zijn in vollen gang. Zooals gezegd is thans een kapitaal ge vormd van 4 millioen gulden. Hoe groot het bedrag moet zijn om de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk te vinden, kon de heer Wolf nog niet mededeelen. Hij zeide echter, dat dit bedrag nog niet één percent is van een bedrag, dat 600.000 families tot immigratie in staat zal stellen. Daarvoor is noodig 400 millioen pond. De taak. „Onze taak", aldus de heer Wolf, zal zich beperken tot het bijeenzamelen Gisteren heeft aan het slot van de middagzitting der Tweede Kamer ir. J. W. Albarda (s.d.a.p.) minister Colijn verlof gevraagd hem te interpelleeren over het beleid der regeering en haar richtlijnen t.a.v. de vluchtelingen en de incidenten, die zich de laatste dagen aan de grens hebben voorgedaan. van een fonds, dat de basis zal zijn van de totale benoodigde middelen. De be doeling is, dat deze stichting, wat den financieelen opzet betreft, niet zal'zijn aangewezen op den steun van de ver schillende regeeringen. Die steun heeft zij wel noodig voor de bepaling van het land, eventueel de landen, waar heen geïmmigreerd zal worden". Verder deelde de heer Wolf mede, dat de Jewish Colonisation Association, een door baron Hirsch te Parijs opgerichte organisa tie, die al vele jaren bestaat, haar docu mentatie en technisch materiaal ter beschik king van de Jewish Colonisation Society heeft gesteld. Mocht dit plan niet slagen dan krijgen allen die financieelen steun hebben ver leend, hun geld terug. Slaagt het wel, dan zullen aandeelen aan de schenkers worden uitgegeven. Welke naam aan dergelijke do cumenten zal worden gegeven, staat nog niet vast. De vluchtelingencomités. Ten slotte stelde de heer Wolf met nadruk vast, dat de bestaande comité's voor steun- verleening aan vluchtelingen gehandhaafd blijven. Dat een comité als het comité voor bijzondere Joodsche belangen te Amsterdam instemt met het denkbeeld van den heer Wolf c.s. blijkt hieruit, dat de voorzitter van dit comité, de heer A. Asscher, te Amster dam, zitting heeft in het bestuur van de Jewish Colonisation Society. Dezer dagen vertoefde in ons land op doorreis van Engeland naar Palestina de heer Dov Hoss, vice-burgemeester van Tel- Aviv, die op uitnoodiging van den Neder- landschen Zionistenbond en het curatorium van het Palestina-opbouwfonds een uiteen zetting heeft gegeven in een door deze or ganisaties belegde persconferentie van de mogelijkheden, die op het oogenblik Palesti na als immigratieland biedt tot oplossing van het zoo actueele Joodsche vluchtelin genvraagstuk. Tegenover de afbraak van het Joodsche leven in centraal Europa ziet men aldus de heer Dov. Hoss in Palestina een pro ductieven opbouw der Joodsche gemeen schap., Zelfs gedurende de veertig maanden van Arabische troebelen zijn veertig nieuwe Joodsche kolonies gesticht, waardoor het land meer kolonisten, op het oogenblik dus voornamelijk uit Duitschland verdreven Jo den, zou kunnen opnemen. Reeds heeft Pa lestina 45.000 Joden uit Duitschland gehuis vest, doch de heer Hoss was van meening, dat zonder eenig bezwaar, ook in verband met de economische situatie, nog een zeer groot aantal menschen kan worden opgeno men. Van werkloosheid is thans geen sprake, integendeel heeft men bij het begin van het sinaasappelseizoen zelfs te weinig werkkrachten, zoodat men er toe moest overgaan kinderen uit de hoogste klassen der scholen bij den pluk te werk te stellen. Er is zeker gemak kelijk werk te vinden in Palestina voor 15 tot 20 duizend menschen. Bovendien bevinden zich belangrijke stuk ken grond in Palestina in Joodsche handen, welke grond nog steeds niet wordt bewerkt, terwijl indien daartoe de noodige fondsen bijeengebracht worden verschèidene Arabi sche grondbezitters bereid zijn een deel van hun goed cultiveerbaar maar nog niet .be werkt grondbezit te verkoopen. Trans jordanië. Spr. wees verder op de beteekenis van de openstelling van Transjordanië voor Joodsche kolonisatie. In dit gebied, dat veel grooter dan Palestina is, wonen Het Tweede Kamerlid mevr. Mackay— Katz (c.h.) heeft aan den minister van justi tie de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het dezer dagen uitgebracht rapport eener com missie, op initiatief van het comité van waakzaamheid van Nederlandsche intellec- tueelen in het leven geroepen, teneinde een onderzoek in te stellen naar de practijk der toelating en afwijzing van DuitschJood sche vluchtelingen door de Nederlandsche autoriteiten? Is het juist: I ten eerste, dat in de instructies der grensautoriteiten is voorgeschreven, dat allen, die niet het officieele bewijs van hun recht tot blijvende vestiging in een ander land kunnen overleggen, zonder verwijl moeten worden teruggezonden, zelfs indien met groote waarschijnlijk heid moet worden verwacht, dat zij als gevolg daarvan in levensgevaar zullen komen te verkeeren; ten tweede, dat zooals de commis sie vermeldt practisch van toelating van vluchtelingen ternauwernood kan worden gesproken? slechts 300.000 Arabieren, zoodat dui zenden Joodsche families hier zouden kunnen koloniseeren, wat voor de Ara bische bevolking slechts vooruitgang zou beteekenen. Volgens spr. heeft overal de Arabische bevolking slechts voordeel van de Joodsche kolonisatie gehad, wat hij toelichtte met emigratiecijfers. Voor 1920 emigreeren n.1. voortdurend Arabieren naar andere landen, terwijl na 1920 een omgekeerde tendenz merkbaar werd en de Arabische bevolking steeg van 600.000 tot 900.000 zielen. Andere gebieden. Men heeft tal van andere gebieden ge noemd, welke voor kolonisatie door Duitsche Joden in aanmerking zouden komen. Van elke mogelijkheid in die richting moet na tuurlijk gebruik worden gemaakt. Men zij echter voorzichtig: men heeft indertijd Britsch-Guyana beschikbaar willen stellen voor de vervolgde Assyriërs. Een in opdracht van den Volkenbond uitgebracht rapport wees echter uit, dat niet meer dan 1000 gezinnen daar zou den kunnen koloniseeren, doch voor zichtigheidshalve werd aanbevolen voor- loopig met niet meer dan 50 gezinnen te beginnen! Palestina is niet alleen- bereid, doch vol gens spr. ook in staat onmiddellijk hulp te bieden nu het vestigingsprobleem door het groote aantal vluchtelingen uit Duitschland zoo urgent is geworden. Kolonisatie in Pa lestina heeft het voordeel, dat men daar reeds over een langdurige ervaring beschikt en over een apparaat, dat-zonder vertraging in staat is de vervolgde -emigranten op te nemen. Spr. hoopte, dat van overal, in het bijzon der van Amerikaansche zijde, aandrang op de Engelsche regeering zou worden uitge oefend om in dit opzicht grootere concessies te doen. Daarom was het van beteekenis, dat de Engelsche regeering doordrongen werd van de belangrijke mogelijkheden, welke Palestina als immigratieland nog biedt. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt mede: Betreffende het karak ter van den komenden winter, Decem berFebruari, kan worden medegedeeld dat de becijferingen met een waar- Ichijnlijkheid van 2 op 3 aangeven, dat de temperatuur hooger zal zijn dan nor maal, de neerslag ongeveer normaal. Men schrijft ons namens het Neder- landsch jeugdleiders instituut, dat de inzameling voor uitgewekenen om ge loof en ras organiseert: Wat snel georganiseerd wordt, biedt de grootste kans van slagen. De na tionale inzameling op 3 December a.s. zal dan ook alleen reeds om deze reden een succes worden. In koortsachtig tempo werken honderden vrijwilligers aan de omvangrijke voorbe reidingen van de grootste collecte, die ooit in Nederland gehouden is. Deze voorberei dende maatregelen moeten op zeer korten termijn getroffen worden. Meer dan 1 '/j millioen speldjes, 4.000 collectebussen, 40.000 propaganda-affiches, tienduizenden kussens dit alles moest niet alleen grootendeels vervaardigd, maar ook gedis tribueerd worden. Voeg hierbij de noodza kelijke administratie voor een inzameling, die naar schatting in 800 gemeenten plaats vindt, dan krijgt men eenigen indruk vaa het werk, dat in de hoofdcentrale van het Nederlandsch jeugdleiders-instituut in de Vondelstraat 11 te Amsterdam verzet moet worden. Wanneer men niet van alle kanten de spontane medewerking der bevolking had, dan zou deze monstercollecte ten bate van hen, die om hun geloof of ras vervolgd worden, tot mislukking zijn gedoemd. Die medewerking geniet het organi- seerende comité echter in verblijdende mate. Het is of duizenden in den lande zaten te wachten op de gelegenheid om eindelijk iets te kunnen doen, dat hun meegevoel met de verdrukten om zet in een hartelijke daad. Van de duizend aangeschreven gemeente-be sturen hebben er 800 onmiddelijk be vestigend geantwoord. Men is nog met een honderdtal in onderhandeling. Spontaan verklaarden de burgemeesters zich bereid om het welslagen van de inza meling in hun gemeente zoo veel mogelijk te bevorderen. Meer dan honderd bioscoop-eigenaren stemden gretig toe om het propaganda- filmpje „Godshuizen branden" niet alleen gratis te doen draaien, doch zelf de copie te betalen. De spoorwegen, het P. T. T.- bedrijf en tal van organisaties en particu lieren verrichtten het onmogelijke om zon der tijdverlies de organisatie te doen mar- cheeren. De centrale organisaties en coöpe raties van winkeliers en warenhuishouders bleken geen enkel bezwaar te hebben om tijdens de Sinterklaas-drukte een collecte bus in de winkels te deponeeren, en aldaar voor de propaganda zorg te dragen. Ja Sinterklaas zelf helpt ook meè. Het is z ij n bydrage, die in die winkelbusjes terecht komt. Geeft hij een duur geschenk, dan is het hem onverschillig of dit 25 of 26 kost en een pop van 50 cent brengt misschien een stuiver extra op voor de kinderen, wier speelgoed daarginds aan gruizels is geslagen. De Sint is mild naar draagkracht. Ne derland maakt zich op tot een daad van diep mededoogen. Ons kleine land wil zijn goede traditie hoog houden. Wanneer onschuldigen wreed en onver diend door een schier onbegrijpelijk nood lot worden getroffen, heeft ons volk zich immer van zijn nobelsten kant doen kennen. En die noblesse wordt Zaterdag 3 Decem ber a.s. in klinkende munt omgezet! Een duidelijk symptoom van echt Ne derlandsche offervaardigheid drong reeds tot de organisatoren door. Drachten had reeds op eigen gelegenheid een inzameling gehouden. Als voorloopig deel van de opbrengst uit deze Friesche gemeente kreeg het comité 1.667 toege zonden. Friesland kwam dus het eerst over de brug. Anderen zullen volgen! Ook voor kindercomité Ons wordt medegedeeld, dat, naa« v, I Joodsche-, Protestantsche-, en KathnV i comité, ook het comité tot steun aan buit* landsche kinderen, dat met de drie vo noemde comité's nauw samenwerkt aandeel in de opbrengst der nationale col1 lecte ten bate van vluchtelingen voor g,i00« en ras op 3 December aanstaande zal krij gen. De opbrengst van de collecte wordt dus tusschen deze vier comité's verdeeld. Op de petitie aan den minister van juiti- tiè, onderteekend door: Willem Andriessen mej. A. M. Basset, ds. J. P. van Bruggen' dr. E. H. Buchner, mr. D. A. Delprat, dr. C P. Gunning, prof. dr. C. G. Heringa, dr. Ja- ne de Iongh, P. Klijnveld, prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, ir. J. Staub, mevr. S. Staub-Schmidt, teneinde den minister te verzoeken ten spoedigste een uitbreiding van de draagwijdte van art. 137 c wetboek van strafrecht te bevorderen, voor een doel treffende toepassing ervan zorg te dragen en in afwachting daarvan het bestaande ar tikel in de practijk strenger te doen toepas sen, zijn 1500 adhaesiebetuigingen binnen gekomen. AANWIJZINGEN VAN HET KINDERCOMITÉ. Het kindercomité voor Joodsche vluchte lingen heeft duizenden aanvragen in behan deling en staat in nauw contact met de be treffende Duitsche organisaties. Ieder bezoek, iedere aanvrage stoort dit werk, aldus het comité. Men wordt dringend verzocht geen persoonlijke aanvragen te doen en alle niet dringend noodzakelijke correspondentie te vermijden. Voor nieuwe aanvragen richte men zich van nu af aan rechtstreeks tot de volgende adressen: voor Joodsche kinderen: le. Hilfsverein der Juden in Deutschland (Fraülein Kathe Rosenheim en Fraülein Kraminsky, Ludendorfstrasse 20, Berlin W. 35). 2e. voor niet zuiver Joodsche kinderen: Society of Friends, J. Roger Carter, Prjnz Louis Ferdinandstrasse no. 5, Berlin N.W. VIII). Voor alle in het voormalig Oostenrijk woonachtige kinderen wende men zich tot: le. Fraülein Rose Schwartz, Tempelgasie 3 of Seitenstrattergasse 4 Wien 2. 2e. Society of Friends, Singerstrasse 16 (2) Wien 1. Vanwaar alle aanvragen na onderzoek aan het kindercomité alhier worden doorgezon den. Rechtstreeksche aanvragen aan het kin dercomité kunnen het onderzoek slechts vertragen. Voor hen, die aanvragen voer gezinnen bij het Joodsche vluchtelingenco mité hebben ingediend, is het aan te beve len voor de kinderen uit die gezinnen eveneens den bovenaangegeven weg te be wandelen, daar dit althans voor de kinde ren de kansen van toelating vergroot. INTERNATIONALE HULP AAN JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Besprekingen met de I.J.C.S. Om vier uur gistermiddag is op Schiphol aangekomen de heer Louis Ruskin, de ver tegenwoordiger van de Amerikaansche groep voor de financiering van de koloni satie van de uit Duitscland verdreven Joden in het .buitenland. De heer Ruskin kwam via Engeland uit Chicago om hier in Nederland met de leden van de International Colonisation Society, welke organisatie de vorige week te den Haag is gesticht, besprekingen te voeren. De heer Ruskin heeft zich rechtstreeks van Schiphol naar den Haag begeven. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 332Ö. A. -H. met onversliitharen 38) „We doen het beste als we zoo ver moge lijk doorrijden", zei Fergusson. Het vliegtuig was nu dichter bij geko men en vloog heel laag. De vliegenier moest de auto ontdekken, indien die nog ergens stond. Door den regen was het onmogelijk over de open ruimte te rijden; daarom stapten de beide mannen uit en gingen te voet verder. Ze konden den onbeheerden tank in de verte zien staan en gingen daarheen, maar voordat zy er waren, was het vliegtuig boven hen en daalde plotseling zoo dicht bij, dat zij de stem van den waarnemer in het Fransch konden hooren roepen: „De auto staat er aan gene zyde van den heuvel". Ze renden de laatste negentig meter, zagen de auto staan en waren er weldra bij. David's overjas en Laline's mantel la gen er nog in. „O! God, Fergusson, je moet gelijk heb- benl" Zoo snel mogelijk liepen zij naar de loopgraaf en gingen er in. Er was geen enkel spoor, dat zy konden volgen. Zij liepen langs alle bomvrije on derkomens met hun half ingestorte trap pen en eindelijk kwamen ze er bij een, waarvan de aarde er uitzag, alsof die mis schien later dan bij de andere was afge brokkeld, maar als gevolg van den plasre gen zag alles er vrijwel eender uit. „Dit is de loopgraaf, die majoor Lamont en ik veroverden", zei Jack met een stem, die door den vreeselijken angst, dien hy gevoelde, heesch was, „en in zen van deze bomvrije onderkomens moeten wij zijn geweest de soldaten noemden die Gros- venor Square. Het onze was de zevende trap, gerekend van dat einde ik herin ner het me heel goed; ik ben er dagen in geweest". „Dit zal dan het onderkomen zy'n, waar heen de majoor de dame bracht", opperde Fergusson eenigszins ademloos. Toen be gon hij heel hard te roepen: „Is daar iemand?" „Kijk eens!" riep Jack uit, toen hy van heel dichtbij de aarde van trap nummer zeven onderzocht, ,,'t Kan niet anders of er heeft een ontploffing plaats gehad. Kyk, dat deksel van dien blikken beschuit trommel is pas kort geleden zoo. zwart ge worden!" De trap was tot de bovenste trede inge stort en een rondhout, dat als steun voor de deur had gediend, kon men er zien uit steken. Toen ging hij snel naar nummer zes; deze was niet ingestort, hoewel de tre den waren weggebroken. „Als zij hier in zijn, kunnen we hier langs bij hen komen!" riep hij met luider stem Fergusson toe. „Daar waren dubbele uitgravingen, die beneden bij elkaar kwa men; in elke was een ladder naar bene den". Toen liet hij zich door Fergusson het touw, dat zij hadden meegebracht, om zijn middel binden en hem het andere einde vasthouden, waarna hij een van de schop pen nam en langs de trap afdaalde. Uit alle macht riep hij: „David ben jij daar beneden? David Laline!" Maar hij had weinig hoop, dat er een stem hem zou antwoorden, 't Was Maan dag, het begin van den vijfden dag sinds dé twee zoek waren. Zonder voedsel of water moesten zij wel dood zijn. HOOFDSTUK XXI. Het kostte David slechts enkele oogen- blikken, al fluitende en door het water plassende, om een opening in den tegen- overgestelden wand te bereiken. Die lag een groote meter boven den grond, waar op hy stond en was aan den kant, waar langs gedurende die drie jaar het regen water had gestroomd, lager. Hij trok zich aan den stut van den ingang op. Eerst la ter herinnerde hy zich, dat de gedachte om er op te springen, niet bij hem opge komen was en dat zelfs het zich optrekken aan den stut hem moeite had gekost. Met zijn gansche bewustzijn dacht hy slechts aan de kans om in het vertrek er boven een uitgang te vinden en toen hij er in kon kijken, werd hy een zwak licht ge waar, dat door een gat in de zoldering kwam. Ook zag hij de onderste sporten van een ladder. Een dolle vreugde vervulde hem. Dag licht, gezegend daglicht! Inclien zij ten slotte toch gered waren! Zou hij naar bo ven kunnen komen, naar zijn lieveling en dan weer naar beneden afdalen, ditmaal met haar de veiligheid tegemoet? „Goddank! Goddank!" riep hij verrukt en snelde voort. De ladder zag er behoorlijk stevig uit. O! als die hem maar kon dragen hen beiden zou kunnen dragen! Het regenwater, dat van tyd tot tijd in die drie jaar hier was binnengedruppeld, had zich een geultje gemaakt, zoodat het vanzelf door de opening naar beneden stroomde en het overige van den vloer droog liet. Hy liet het licht van zijn zaklantaarn schynen. In een der hoeken lagen 'n hoop oude blikjes en een paar verroeste bajo netten. Verder stond er een kapotte hou- en kist, die als tafel had dienst gedaan Overigens was er niets te vinden. Jawel, toch op den vloer lagen eenige vuils speelkaarten verspreid. Gedachten zijn zoo oogenblikkelijk. dat deze details hem troffen, terwijl hy door het vertrek liep om bij de ladder te ko men. Hy legde zijn zaklantaarn op den denZ™* ft1, met het licht naarPbene den en toen hy onder de opening stond. scheen het daghcht van boven krachtiger binnen te stroomen. ««mger Hy kon zien, dat de ladder van boven met ijzeren haken stevig bevestigd was. Zijn hart klopte nu zoo snel en het bloed golfde dermate in zy'n hoofd, dat hy een oogenblik te hevig beefde om iets te doen. Toen probeerde hij met zijn voet de on derste sport; ze brak toen de tweede zelfde resultaat. Toen schudde hij de ladder zelf en ratelend vielen de overige sporten op den grond. In wanhoop rukte hij aan de stijlen en ook die 'bezweken en kwamen met gekragK naar beneden, bijna op zijn hoofd. In zijn groote smart door teleurstelling en wanhoop gaf hij een schreeuw als een of ander in het nauw gebracht dier en wankelde naar de kist, waarop hij f"1» zitten om te trachten te denken. M»r hij moest denken denken. Welk plan kon hij in 's hemelsnaam ver zinnen om die opening daarboven, wef redding was, te bereiken! Waarom kon hij zijn hersens toch BW weer laten werken! Hy' perste zijn hoo tusschen zyn handen. Was hy maar den eersten dag hier f komen, dan zou hy sterk genoeg zyn om een trap te graven in den zU* en een gat te maken door hetgeen hy zekerheid kon berekenen, dat de v °er y„ ven was. Maar nu zou dit de reins t^on sieke onmogelijkheid zijn. Wat wa er gedaan worden? fe Hij zat een langen tijd te denken verzinnen. (Wordt ve rvolg<*)\

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6