Minister Slotemaker de Bruïne bestookt PARLEMENT Interpellatie over de toelating van vluchtelingen. pe sociaal-democraten vóór de defensiebegrooting. Voor het misdeelde kind. Radiorede van minister Romme. GEMENGD NIEUWS. Glimlachje 'i'lVfcEUfc hl.AU. (Van onzen parlementairen medewerker) Minister van Dijk heeft zijn begrooting zonder hoofdelijke stemming gistermiddag er door gekregen, al vroegen de commu nisten en de chr.-democraten aanteeke- ning dat zij geacht wilden worden te heben tegengestemd. De sociaal-democra ten hebben hun verzet tenslotte niet ver der uitgestrekt dan den vervroegden bouw van den tweeden vervangenden kruiser, die in de plaats zal komen van de „Java" en waarvan de bouw in 1939 in plaats van een paar jaar later zal aanvangen. Zij •waren bang dat, als er eenmaal 5 kruisers zijn, het moeilijk voor een latere regeering zou zijn terug te keeren tot het getal 3, verder dan welk getal de huidige niet wil gaan. Vervroegde bouw komt thans onge veer 1H! millioen goedkooper uit, dan wanneer men nieuwe projecten, teekenin gen, mallen enz. moet laten maken, welke nu van het de ,Sumatra" vervangende schip kunnen worden gebruikt. De minister heeft dat in zijn antwoord op de algemeene beschouwingen nadruk kelijk uiteengezet en in 't kort nog eens bij de behandeling van het amandement- Albarda, dat thans nog niet een termijn voor dien tweeden vervangen-'en kruiser op de begrooting voor 1939 wilde brengen. Het amendement werd met 55 tegen 23 stemmen verworpen; vóór stemden met de sc.-democraten, de communisten en de chr.-democraten. Motie-Thijssen verworpen. Er was nog een ander soc.-dem. voor stel, n.1. dc motie-Thijssen betreffende het instellen van een commissie van onderzoek inzake verbetering der positie van ver schillende onder het departement van defensie ressorteerende categorieën van oud-gepensionneerden. Deze motie behaal de ook al geen succes; met 45 tegen 32 stemmen werd ze verworpen. Behalve de soc.-dem. stemden vóór de vrijz.-democra- ten, de liberalen, de communisten, de n.s.b., de staatk. geref. er de c.d.u. Minister van Dijk had zich afgevraagd: Wat valt er nu nog te onderzoeken? De feiten, de gegevens, welke men nooodig heeft, zijn bekend. Dan kan zoo'n commis sie alleen maar een commissie van advies zijn. En die zou men billijkheidshalve ook moeten laten gaan over de pensioenen der burgerlijke ambtenaren. En daar was geen kjik op. Op aandringen der Kamer zijn destijds de grootste verschillen der pen sioenen der oud-gepensionneerden weg genomen, men is hun ook nog op andere wijze tegemoet gekomen, zoodat de regee ring thans geen maatregelen meer noo- dig vindt. De minister van defensie heeft het bij deze begrooting overigens niet moeilijk gehad, in zoover geen groote hinderpalen vielen te overwinnen. Dr. J. J. C. van Dijk trachtte de sociaal-democraten er nog van te overtuigen dat zij geen tegenstelling mogen maken, tusschen de defensieuit gaven en die voor werkloosheid en andere doeleinden, omdat de verdediging van onze onafhankelijkheid primair is; en in ons verdedigingssysteem kunnen enkele krui sers niet worden gemist, want zij kunnen niet worden vervangen door vliegtuigen. Zijn pogingen waren echter te vergeefs; toch stemden de s.d.a.p. niet tegen de defensiebegrooting! De minister betoogde dat de uitgaven op zijn begrooting terdege worden ge maakt. De vereischte soberheid wordt in acht genomen, maar men kan niet ge lijk de heer IJsselmuiden (r.k.) blijkbaar wilde op leger en vloot bedrijfsac- countancy gaan toepassen. Z. E. verklaar de onder groote vroolijkheid der Kamer dat deze afgevaardigde bij zijn opmer kingen niet ten volle gebruik had gemaakt van zijn gezond verstand. Aangezien de s.d.a.p., tot vreugde der regeering, was afgestapt van haar ontwapeningsstand punt, was de reden voor het zgn. ambte narenverbod voor deze partij vervallen; voor de communisten, wier partij op revo- lutionnaire beginselen berust, moest dit verbod gehandhaafd blijven, ook al staan zij nu anders tegenover de landsverdedi ging. De n.s.b. vindt dit voor zich ook al lesbehalve prettig, maar zij onthielden daarom hun stem aan de begrooting niet. Dat de regeering er naar streeft leve ranties zooveel mogelijk in het eigen land e plaatsen is bekend. Er is echter mate rieel, dat uit het buitenland móét komen, bijv. de vliegtuigmotoren. Nog altijd voelt de minister er niet voor de loonbepalingen uit collectieve contrac ten ook bindend te verklaren voor bestek ken van kazernebouw, maar daarover is iet laatste woord nog niet gesproken, óók volgens den bewindsman. Wat de paraatheid en uitrusting van ons leger betreft wees hij er oo, dat alles nog in een stadium van opbouw verkeert, waarmee men bij zijn critiek rekening be hoort te houden. Aan de Kamer zal een overzicht worden gegeven van de ervarin gen bij de gedeeltelijke mobilisatie in September. Met spoed moet er aan den aanleg van de 3 vliegvelden worden ge werkt; een komt er bij Bergen, gelijk be kend is, de twee andere eveneens binnen de vesting-Holland waar precies is nog niet bekend. Ook de minister, die in deze spoedig een besluit moet nemen, hunkert naar een snelle beslissing in de kwestie van het centrale vliegveld. Eveneens wordt hard gewerkt aan den bouw van vliegtui gen en aan de opleiding van de bemannin gen daarvoor. Over een vallenversperring kunnen we nog niet denken. Eveneens wordt groote aandacht be steed aan de kaderuitbreiding van het leger. Interpellatie-aanvrage Albarda. Zoo verliep het slot van de behandeling der defensiebegrooting rustig, waarna werd doorgegaan met de onderwijs-be- grooting en aan 't slot der vergadering kreeg de heer Albarda (s.d.) de gelegen heid een interpellatie aan te vragen gericht tot den minister van algemeene zaken over het beleid der regeering ten aanzien van de toelating van vluchtelin gen, in verband met de incidenten van de laatste dagen. Over dit verzoek zou hedenmiddag wor den beslist. Onderwijsbegrooting. En wat nu het vervolg van het debat over de onderwijsbegrooting betreft, dat ging bij de afdeeling Hooger Onderwijs middags hoofdzakelijk over art. 40 der begrooting, waarbij 20.000 wordt ge vraagd als kosten voor uitbreiding der outilleering van de Technische Hoogeschool voor het doen van wetenschappelijke on derzoekingen „ten dienste van de tech niek." De tusschen aanhalingsteekens ge plaatste woorden werden na een krach tigen, alhoewel vriendelijke gedachtenwis- seling met den heer Schouten (a.r.) door den minister geschrapt. De heer Schouten nu was bevreesd dat de T. H. zich op een terrein zou gaan bewegen dat aan de maatschappij behoort, als men zuiver technische adviezen zou geven op 't gebied der toegepaste wetenschap. Hij hield daarom een pleidooi voor te rugneming van den post totdat na overleg met de daarbij belanghebbenden de juiste grenzen waren gevonden. De minister trachtte den middenweg te vinden door de aangehaalde woorden te schrappen, doch te vergeefs, want de heer Schouten hand haaf de zijn amendement. Katholieken vragen subsidie voor de Kath. Econ. Hoogeschool. In de avondvergadering deed zich iets dergelijks voor, in zoover dat ook 'n amen dement, ondanks de bestrijding door mi nister Slotemaker de Bruïne, gehandhaafd werd. Dit was een amendement van dr. Moller (r.k.) die art. 41 (subsidie aan de Ned. Handelshoogeschool te R'dam) met ƒ1.wilde verhogoen, om daardoor de uitspraak te verkrijgen dat ook aan de Kath. Econ. Hoogeschool te Tilburg sub sidie moest worden toegekend. De heer Moller stelde in 't licht dat deze discrimi natie niet rechtvaardig is. Zoo eenvoudig vatten de heeren de Geer (c.h.), dr. Vos (lib.), ds. Zandt (s.g.p.) en de dames de VriesBruins (s.d.) en Bakker—Nort(v.d.) de zaak echter niet op, er op wijzend dat het hier ook gaat om een principeele uitspraak over de princi- pieele gelijkstelling op het gebied van het hooger onderwijs. Daarover kon niet zoo maar ever: worden beslits en daarom we zen zij het amendement af. De heer de Geer had liever gezien dat de heer Moller van zijn amendement dat hij staatsrechtelijk ook onjuist achtte een motie had gemaakt; dan zou men De heer Zijlstra (a.r.) steunde het amendement-Moller, dat nog door andere anti-rev. is onderteekend. De tegenstan ders beriepen zich eveneens op den nood der schatkist, die ook in de toekomst nog zware eischen zal stellen; bovendien zou in elk geval het 1. o. moeten voorgran. De minister bestreed vrijwel op dezelf de gronder het amendement. De stemming daarover zal Donderdag worden gehouden bij den aanvang der vergadering. Opmer king verdient, dat dr. Colijn bij dit deel van de discussie tegenwoordig was. Bij de afdeeling voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs kwamen velerlei punten ter sprake. Achtereenvolgens spraken de heer Faber (s.d.), mevr. BakkerNort (v.d.) de heeren Algera (a.r.), dr. Vos en Tila- nus (c.h.) Zij hadden vrijwel dezelfde klachten. In de eerste plaats over de over volle klassen en de vele lesuren. Gaarne zou de minister aan deze en andere klach ten tegemoet komen als hij maar over geld beschikte. Dat geldt eveneens voor wen schen betreffende subsidieering van aller lei onderwijsinrichtingen, o.a. de middel bare meisjesscholen. Wenschen betreffende examenvakken op de H.B.S., die voor de studie aan de Techn. Hoogeschool van belang zijn, komen aan de orde bij de wijzi ging van de M.O.-wet, welke wordt voor bereid. Een andere salarieering der leera ren is evenmin mogelijk op 't oogenblik men kan heel moeilijk één groep uit het Bezoldigingsbesluit losmaken. De minister wil de leeraarsbevoegdheid niet beperken tot de academici; ook de voortreffelijke uit het l.o. voortgekomen leerkrachten met M.O.bevoegdheid moeten hun kans krijgen. Er zijn tal van details ter sprake ge bracht, doch in dit bestek kunnen wij er niet op ingaan. Bij de artikelen kwam een amendement- Moller (r.k.) ter sprake, strekkende tot vermindering van den begrootingspost voor personeelsuitgaven voor de R.H.B.S. met 1, ten einde daardoor tot uiting te brengen, dat 't niet verantwoord is, gelden op de begrooting toe te staan voor open bare Rijksscholen of afdeelingen daarvan, die geheel overbodig zijn, zooals de afd. A van de Rijks H.B.S. te Leeuwarden naast een gemeentelijke H.B.S. A in dezelfde gemeente. De heer Algera (a.r.) onder steunde dit amendement, doch mevr. BakkerNort (v.i.) en de heer Faber (s.d.) bestreden het, omdat deze afdeeling noodig zcu zijn. De minister wees erop, dat in 1937 die school voldoende leerlingen voor een A-afdeeling had. Er is toen een A-afdeeling gekomen zonder dat bezwaren uit de Kamer wer den gemaakt. De heer Moller handhaafde ook dit amendement, ondanks de toezegging van den minister dat hij bereid was de moge lijkheid te onderzoeken van een regeling, die zich meer richt paar het algemeen on- derwijsbelang dan paar een bepaalden vorm van minstens 10 leerlingen. Over dit amendement zal eveneens morgen worden gestemd. Nijverheidsonderwijs. Donderdag 1 December. HILVERSUM, 301,5 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gr.pl. 10.50 Huish. wenken. 11.20 Orgelconcert. 12.Avro- Amusements-orkest. (12.15 Ber.) 12.45 Gr.pl. 1.30 Omroeporkest. 2. Voor de vrouw. 2.30 Omroeporkest. 3.Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gr.pl. 4.Ziekenhalfuur. 4.30 Viool en piano. 5.Avro-Week-kaleido- scoop. 5.20 Gelukwenschen. 5.30 Avro-Aeolian-orkest en solist. (Ca. 6.25 Bpr.) 6.30 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest en soliste. 7.30 Engelsche les. 8. ANP-ber., Radiojournaal, mededee- lingen. 8.20 Omroeporkest en solis ten. 9.05 St. Nicolaas-progr. 9.35 Verv. concert. 10.20 Renova-kwin- tet. 11.ANP-ber., hierna Veres Lajos' ensemble. 11.3012.Eddy Oliver's dansorkest. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (8—9.15 en 11—2— KRO, de NCRV van 10—11— en 2—12— 8—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12. Ber. 12.15 KRO-orkest. In de pau- ze's gr.pl. 2.2.55 Handwerkuur- tje. 3.Voor de vrouw. 3.30 Gr.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gr.pl. 5. Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gr.pl. 6.Zang, piano en gr.pl. (6.30 Ber.) 6.45 Enkrateia-kwar- tiertje. 7.Ber. 7.15 Journ. week overzicht. 7.45 Gr.pl. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Arnhemsche orkestvereen. 9.Bestr. van werk loosheid door uitbreiding en verbe tering van onzen cultuurgrond, cau serie. 9.3Ó De Eemlanders. 10. ANP-ber., act. progr. 10.30 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11. De Vedelaars. 11.25 Gr.pl. 11.50— 12.Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 12.05 Gr.pl. 12.20 Het John McArthur-kwintet. 12.50 Het Gershom Parkington trio. 1.20 Pianovoordr. 1.352.20 Luigi Voselli en zijn Hongaarsch orkest. 3.15 DecL 3.35 Sted. orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Zang. 5.50 De West minster Players. 6.20 Ber. 6.40 Landbouwpr. 7.BBC-orkest. 7,50 Variété-progr. 8.50 Strategische cau serie. 9.20 Ber. 9.45 Kamermuziek. 10.20 Vesper. 10.40 BBC-Theater- orkest en soliste. 11.3512.20 Joe Loss en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 9—, 10—, 10.25 en 11.20 Gr.pl. 12.30 Zang. 1.05 Van de Walle-orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gr.pl. 3.35 Zang. 3.50 Gr.pl. 4.05 Radiotooneel. 5.25 Ka mermuziek. 6.35 Cellovoordr. 7.20 Derveaux-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Nat. orkest en soliste. 10.50 en 11.20 —11.35 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pL 6.30 Omroeporkest. -7.50 Omroepklein- orkest en solisten. 9.209.50 Volks- liederenconcert. 11.20 en 12.35 Om- roepdansorkest. 1.30 Populair con cert. 3.20 Hermann Hagestedt met zijn orkest en solisten. 5.40 Gr.pL 6.20 Verzoekconcert. 7.30 L. Eysoldt met zijn orkest, solisten en piano duo. 9.35 Gr.pL 9.50—11.20 Kurt Rehfeld's orkest, Balalaika-orkest, de „Wellensittiche" en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Cabaretprogr. 1.05 en 1.30 Ormoepkleinorkest. 1.50 Cabaretprogr. 2.052.20 Gr.pl. 5.20 Omroepsalonorkest en gr.pl. 6.50 Gr.pl. 8.20 en 9.20 Omroepklein- orkest en solist. 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 1— en 1.30 Om roeporkest. 1.50>—2.20 Gr.pL 5.20 Muz. causerie (met gr.pl.) 6.35 Om- roepdansorkest. 7.05 en 7.35 Gr.pL 8.20 Zang. C.50 en 9.35 Omroep orkest. 10.3011.20 Omroepdans- orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroeporkest en solisten. (8— 8.30 DecL) 9.20 Ber. 9.50 Karl Ris- tenpart's Kamerorkest en solist. 10.05 Ber. 10.20—11.20 Gr.pL GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Nor- mandië 9.5010.Parijs Radio 10—10.20, Radio PTT Nord 10.20— 11.20, Parijs Radio 11.2012.30, Keulen 12.30—13.20, Brussel VI. 13.2014.20, Danmarks Radio 14.20 14.40, Radio PTT Nord 14.40 15.20, Keulen 15.20—16.20, Lond. Reg. 16.20—17.20, Brussel VI. 17.20 —18.05, D.sender 18.05—18.20, Keu len 18.2019.30, Weenen 19.30 21.20, Straatsburg 21.2022.50, Keu len 22.5023.20, Danmarks Radio 23.20—24—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.20, Droitwich 12.20—14.20, Lond. Reg. 14.2015.35, Droitwich 15.35—18.40, Lond. Reg. 18.40 19.Droitwich 19.24. Lijn 5: Diversen. Het liep al tegen twaalven toen met de afdeeling Nijverheidsonderwijs werd be gonnen. De voorzitter, mr. van Scha ik, liet zich vervangen door den heer Smeenk, welke poging tot een estafettedienst deed vermoeden, dat de discussie lang zou wor den voortgezet. De heer van Sleen "(s.d.) klaagde over achteruitgang van de resultaten van dit onderwijs na de omzetting van den 3- jarigen cursus in een 2-jarigen. Van ver nieuwing van het.onderwijs is geen sprake. Dat aan wenschen op 't gebied van het avondnijverheidsonderwijs is tegemoet gekomen mocht de minister op zijn credit boeken. Dr. Vos (lib.) wenschte het nijverheids onderwijs meer te zien aangepast aan de practische eischen van de industrie en pleitte voor een goede vakopleiding voor de jongens en meisjes, die volgens de plan nen van den minister van sociale zaken later tot den arbeid in fabrieken enz. zul len worden toegelaten. Inmiddels was mr. van Schaik weer op den vocrzitterszetel teruggekeerd, hetgeen nog meer voet gaf aan de veronderstelling dat het wel laat zou worden." De omstandigheid, dat sociale zaken hoe langer zoo meer de taak van „Onderwijs overneemt, bijv. bij de organisatie van dienstboden- en leerlingen-cursussen (ook bij de tewerkstelling van jonge onderwij zers) gaf mevr. de VriesBruins (s.d.) aanleiding tot het uiten van bezorgdheid omtrent achteruitdringing van het nijver heidsonderwijs. Om half één bleken nog vier sprekers er een volledig debat op een gunstiger] te zijn ingeschreven, maar toen moesten tijdstip over kunnen houden. we dit overzicht afsluiten. DANK AAN AMSTERDAM. In de gister gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft de burgemeester, dr. W. de Vlugt, een door het gemeentebestuur ontvangen schrijven voorgelezen van den Belgischen gezant te 's-Gravenhage, waarin deze na mens koning Leopold III dank betuigt voor de hartelijke ontvangst, welke den koning der Belgen tijdens zijn bezoek aan de hoofdstad van de zijde der Amsterdamsche bevolking ten deel is gevallen. BRAND IN ZADENHANDEL. Gisteren is vermoedelijk door het om vallen van een kachel, brand ontstaan op de voorraadzolders van den zaad- handel Vreeken in de Voorstraat te Dordrecht. Door de uiterst brandbare zaden, die hl groote voorraden lagen opgeslagen, greep het vuur snel om zich heen. De brandweer was kort na het uitbreken ^an den brand met al het beschikbare ma- ,eriaal aanwezig. De bovenverdieping handde echter geheel uit. De zaden gingen verloren. De schade, die door verzekering wordt Skt, bedraagt zestigduizend gulden. De minister van Sociale Zaken, Romme, heeft gisteravond een radiorede gehouden over de kinderzegels, waarin hij o.m. het volgende zei: „Binnenkort zal vóór den vijftienden keer in Nederland de serie kinderpostzegels ver schijnen, Waarvan de opbrengst strekt ten bate van de zorg voor het hulp- en steun behoevende kind. Wie kennis neemt van de resultaten van dien verkoop in de voorgaande jaren, komt tot de overtuiging dat de bekende offer vaardigheid van het Nederlandsche volk op dit gebied wel uitermate nuttige vruchten heeft afgeworpen. Sedert 1925 heeft de netto-opbrengst van den verkoop der wel dadigheidspostzegels en prentbriefkaarten „voor het kind" in totaal ruim 1700 duizend gulden bedragen, verleden jaar bedroeg de opbrengst zelfs ruim 200 duizend gulden. Al deze gelden zijn ten goede gekomen aan de vereenigingen, die de verzorging van hulpbehoevende kinderen ten doel hebben. De deelgerechtigde vereenigingen worden onderscheiden in vier groepen, naar den aard van de kinderzorg, welke zij behar tigen, namelijk: Groep a: Achterlijke, idiote en zwak zinnige kinderen. Groep b: Zieke en zwakke kinderen (uit zending naar buiten). Groep c: Verwaarloosde en misdadige kinderen. Groep d: Blinde, doove, doofstomme en gebrekkige kinderen. Ieder van deze groepen bevat een aantal vereenigingen, groote en kleine, welke alle, naar de uitgestrektheid van haar arbeids veld, in de opbrengst deelen. Verleden jaar hebben in het geheel ongeveer 350 ver eenigingen van de opbrengst geprofiteerd, landelijke zoowel als plaatselijke vereeni gingen en instellingen van alle mogelijke richtingen en gezindten. Over het goede doel zelf, de zorg voor het hulpbehoevende kind, behoef ik, spre kende tot Nederlanders, wel niet uit te wijden. Nederland heeft op dit gebied een buiten gewoon goeden naam, het zal dien ander maal weten te handhaven, nu de verkoop der weldadigneidszegels wederom voor de deur staat. Ik behoef U dus wel nauwelijks op te wekken om gehoor te geven aan dien roep stem der tallooze geestelijk en lichamelijk gebrekkige kinderen, die Uw steun, hoe ge ring deze betrekkelijk ook zij, noodig hebben. Door de lofwaardige toewijding van dui zenden. die telken jare belangeloos hun beste krachten geven aan propaganda en verkoop van de zegels en kaarten, en door de medewerking der posterijen, zal het U binnen enkele dagen weder mogelijk zijn, van Uw offerzin blijk te geven. De zegels zullen aan de postkantoren verkocht worden van 1 December tot en met 5 Januari. Zij blijven echter geldig tot Januari 1942, zoodat ge U anders dan met den aankoop met het gebruik ervan niet behoeft te haasten. Voorts zullen evenals vorige jaren weder om prentbriefkaarten „voor het kind" ver kocht worden. Ep verschijnt een z.g. winter- serie van vijf kaarten, welke ongefrankeerd zijn en tezamen 35 cent zullen kosten. Hier van komt ongeveer 25 cent ten bate van het goede doel. Deze serie, welke door Anton Pieck is ontworpen, zal door haar bijzonder aantrekkelijke afbeeldingen, tinten en uit voering zonder twijfel bij volwassenen en kinderen zeer in den smaak vallen. Hetzelfde geldt voor twee afzonderlijke kaarten van de ontwerpers Hellendoorn en Kraay. Deze kaarten kosten ieder 7 cent, waarvan ruim 5 cent voor de gebrekkige jeugd bestemd is. Voor het verzenden van goede wenschen biedt de maand December ruimschoots gelegenheid. Ik hoop van harte, dat gij hiervan gebruik zult maken door middel van deze prentbriefkaarten, waar mede ge niet alleen Uw vrienden en ken nissen een genoegen doet, maar tevens bij draagt aan het goede doel: De zorg voor de hulpbehoevende jeugd. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT TE WOERDEN. De besturen van de samenwerkende metaalbewerkersbonden hebben gister avond een \ergadering gehouden met het georganiseerd personeel der firma den Oudsten en Domburg, carrosseriefabriek te Woerden. Met overgroote meerderheid werd be sloten de directie dezer fabriek een ulti matum te stellen, dat op Zaterdag 3 De cember zal afloopen. Omtrent de oorzaak van dit conflict, deelde een der betrokken metaalbewer kersbonden ons mede, dat die gezocht moest worden in het ontslag van een aan tal georganiseerde arbeiders, on.dat zij aan den eisch van de firma de organisa ties te verlaten, niet willen voldoen. Indien de directie op haar standpunt blijft staan, en met de organisaties inzake het ontslag niet zal willen onderhandelen, zullen de georganiseerde arbeiders Maan dagmorgen a.s. het werk niet beginnen. Bij de firma den Oudsten en Domburg zijn 120 arbeiders werkzaam VERFRAAI UW BIBLIOTHEEK. SNEL EN CORRECT! bINDERIJ COSTER, Aanvoer van tijdens de uitoefening van de garnalenvisscherij gevangen bij- visch. - Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is bij Kon. Besluit van 24 Novem ber 1938 no. 12 hetwelk 1 December 1938 in werking treedt, atikel 2 van het Kon. Besluit van 27 September 1938 no. 43, tot het ver- leenen van ontheffing van artikel 2 van het Crisis-zeevischbesluit 1936 gewijzigd. Op grond van deze wijziging zal de door garnalenvisschers aangevoerde byvisch met ingang van 1 December 1938 ten minste de volgende afmetingen moeten hebben: 21 c.M. voor zoover betreft tong, schar en wijting; 23 c.M. voor zoover betreft schol, schartong en tongschar; 24 c.M. voor zoover betreft schelvisch en kabeljauw; 25 c.M. voor zoover betreft tarbot en griet; 30 c.M. voor zoover betreft hake (merluc- cius merluccius). Voorts zal het aan garnalenvisschers met ingang van 1 December 1938 geoorloofd zijn, een gewichtshoeveelheid visch, met uitzon dering van tong van kleinere afmeting dan bovengenoemd, aan te voeren, gelijk aan ten hoogste 5 van het gewicht der garnalen, die zij in totaal aanvoeren. Rotterdam Lloyd Rapide. - Het vertrek van den Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 2 December a.s. van Marseille vertrekkende mailschip „Ba- loeran", zal geschieden op Donderdag 1 De cember a.s. om 15.56 uur van Den Haag H.S.M., 16.20 uur van Rotterdam D.P. en om 17.17 uur van Roosendaal. Prof. mr. D. van Blom overleden. - In den ouderdom van zestig jaar is na een lang durige ziekte Leiden overleden prof. mr. D. van Blom, gewoon hoogleeraar in de staats huishoudkunde en statistiek aan de Leidsche universiteit. „Het is wel niet mooi, maar een keer moet hij toch begrijpen, dat we geen kinderen meer zijn!"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7