SAMBO DE OLIFANT £and= etiü-uinicuut QettteetUeeadeH Spoct d&srjt Nederl. Tuindersbond. Druk bezochte vergadering te Alkmaar van het district Noordholland. WINKEL Het verbod van den wedstrijd Nederland-Duitschland. Griep, Kou, Pijn. TWEEDE BLAD. Het districtsbestuur van den Neder- landschen Tuindersbond heeft Dinsdagmid dag in de Harmonie te Alkmaar een buiten gewone ledenvergadering, gehouden, welke zeer goed bezocht was. De voorzitter van het district Noordhol land, de heer A. Schermer van Hoogkarspel, ging in zijn openingsrede na, welke oorza ken tot de oprichting van den bond hadden geleid. Er wordt thans wel eens geklaagd, dat men niet zoo ve°' meer van den bond hoort, doch de oorzaak hiervan is, dat men thans veel meer bestuursarbeid verricht, terwijl in het begin van het bestaan van den bond meer openbare actie gevoerd werd. Men kan echter allesbehalve tevreden zijn. De toestand in den Noordholl. tuinbouw is slechter dan ooit te voren. Den slechten gang van zaken met de bloemkool besprekende, zeide spr., dat het noodzakelijk is, dat ook de afwijkende kwaliteit in den steun wordt opgenomen, daar de tuinders bij de zeer lage prijzen van thans, wanneer de afwij kende kwaliteit van den steun verstoken bleef, veel te weinig zouden ontvangen. Exportverruiming is noodig, om den tuin bouw betere bestaansmogelijkheid te ver schaffen, maar zoolang deze uitbreiding van den afzet niet verkregen is, zal men den tuinbouwsteun niet kunnen missen. De vaststelling van de richtprijzen voor de verschillende producten geschiedt niet op de wijze, zooals de voorzitter dit gaarne zou zien. Spr. vroeg zich af of de adviseurs uit Noordholland wel worden geloofd. Het is zeer af te keuren, dat de tuinders aange wezen zullen zijn op de armenzorg, met een steun welke nog lager is dan die aan de werkloozen. De tuinbouw wil dan ook in openbare vergadering van den nood, welke in de tuinbouwbedrijven heerscht, getuigen. De heer J. Keessen, uit Aalsmeer besprak den toestand in de bloemisterijbedrijven. De toestand is daar zeer slecht. De bedrij ven zijn zeer zwaar belast met schulden, nog wel zwaarder dan in het glasdistrict in het Westland. Doordat de ontvangsten der tuinders zeer laag zijn, moeten de bloemis ten de noodige reparaties aan hun bedrijven en het noodzakelijke onderhoud achterwege laten, hetgeen natuurlijk in de toekomst funeste gevolgen zal moeten hebben. Men hoopt nog steeds, dat betere tijden zullen aanbreken en houdt vol, zij het met het dreigende executiezwaard boven het hoofd. Er worden wel enkele bedrijven geëxecu teerd, maar de nieuwe bloemisten kunnen de bedrijven ook al niet rendabel maken, doordat de prijzen, als gevolg van het opbieden van de z.g. plukjesjagers, veel te hoog zijn. Een der middelen, om verbetering in den toestand te krijgen is, dat de regeering me dewerking verleent om de productie van de agrarische bevolking loonend te maken. De menschen, die alles verloren hebben, dienen nu te worden geholpen. Renteverlaging en wettelijke saneering van de bedrijven zal noodig zijn, evenals tenslotte export- toeslagen om den export te bevorderen. De heer N. Kaan, te Oudkarspel, sprak over „De aanvullende steun", waarbij hij de noodzakelijkheid bepleitte, dat naast den tuinbouwsteun een aanvullende steun wordt ingesteld. Hij wees er op, dat een groot gedeelte van de tuinders niet kapi taalkrachtig is maar bestaat uit arbeiders die zich hebben opgewerkt tot kleine on dernemers. Het baseeren van den tuin bouwsteun op normale oogsten is verkeerd geweest, terwijl het ook niet goed is ge weest, een vast bedrag voor den tuinbouw beschikbaar te stellen, waardoor onvol doende steun kon worden verleend. De nu te treffen maatregelen zullen daardoor veel meer geld kosten. De instelling van den kleinen tuinderssteun is een bewijs, dat de regeering den toestand van den tuinbouw wel inziet. Uitbreiding van de zen kleinen tuinderssteun zal echter nood zakelijk zijn. Er dient een aanvullende steunregeling van te worden gemaakt, welke ook voor de grootere bedrijven van toe passing zal moeten zijn. Het is geen alge meen belang, dat de tuinders tot paupers worden. Het algemeen belang is, dat zij op hun bedrijven worden gehandhaafd. Dat zal moeten met andere middelen dan de vaste-lastencommissie, die wel veel werk doet, maar niet het gewenschte resultaat kan bereiken. Het zou zeer wenschelijk zijn, dat ook dè andere organisaties gelijk met ons optrokken. De heer Van Kampen, voorzitter van den Nederlandschen Tuindersbond, hield hierna een uitvoerige rede over het onderwerp „Heeft de tuinbouw in Nederland nog toe komst?" Spr. zeide, dat het noodzakelijk is dat het individualistische denkén op den achtergrond wordt geschoven. De liberale economie heeft afgedaan. Door het vrije spel der maatschappelijke krachten, de groo te perfectionneering der industrie is de werkloosheid ontstaan. Het bestaande stelsel deugt niet. Het heeft afgedaan en zal overgaan in een an der. Hoe dat andere stelsel zal zijn, weet spr. niet. Het geneesmiddel voor dezen tijd zal moeten worden gevonden. Hieraan zul len allen moeten medewerken. De maat schappij zal verbeterd moeten worden. Het is jammer, dat groote krachten om parti culiere belangen, waarbij zij het lijden van de massa over het hoofd zien, de oplossing van het groote probleem tegenhouden. De tuinders zullen goed doen, zich economi sche kennis eigen te maken en de organi satie te verstevigen, daar de tuinbouw bi andere groepen vergeleken, vijftig jaar ter achter is. Die achterstand moet worden in gehaald. Als voorbeeld van het groote nut van de organisatie stelde spr. de arbeiders organisaties, welker leden offervaardig zijn en een tienmaal hoogere contributie betalen voor hun bond dan voor den tuin dersbond noodig is. Door de industrialisatie wordt de invoer verminderd. Daardoor zal noodzakelijk ook de uitvoer moeten ver minderen, daar de uitvoer met den invoer moet worden betaald. De tuinbouw zal hiervan de gevolgen ondervinden, daar zij het van den export moet hebben. De negen mannen, die een adres tot de regeering hebben gericht over den te hoogen voet, waarop Nederland leeft, hebben nagelaten aan te geven, hoe de verbetering zal wor den verkregen, terwijl zij over het hoofd hebben gezien, dat vermindering van de uitgaven vermindering der koopkracht ten gevolge heeft, met tot uiteindelijk resultaat dat de werkloosheid toeneemt. De tuinbouw moet nationaal erkend wor den. Er zal een regeling moeten worden gemaakt waardoor de producten tegen een behoorlijken prijs kunnen worden afgeno men. De romantiek van het vrije bedrijf willen wij gaarne geven voor een bedrijf met een behoorlijke prijsgarantie. De tuin ders zullen dan hun werk even goed doen als zij gedurende een achttal jaren hun werk hebben gedaan tegen te lage prijzen. Het zal noodig zijn, om tot een betere ver houding te komen, dat er geordend wordt. De invoer en de uitvoer zullen moeten wor den gecentraliserd, waardoor een betere verdeeling van de goederen mogelijk zal zijn. Want er is plaats voor onze Neder- landsche tuinbouwprodutcen. De plannen voor de verbetering van den toestand der tuinders zal van henzelf moeten komen, tuinders zullen van henzelf moeten komen, opdat men dezen nieuwen maatschappij- vorm nog zal kunnen beleven. Een aantal leden van verschillende af- deelingen heeft tenslotte nog het wooord gevoerd. De raad vergaderde Dinsdagavond om half acht, onder voorzitterschap van bur gemeester Zwart. Alle leden waren aanwe zig. Onder de ingekomen stukken was een brief van Ged. Staten, waarin de goedkeu ring wordt medegedeeld op de overeen komst met het kerkbestuur betreffende de begraafplaats. B. en W. werden gemachtigd, zaken be treffende de beroepen van G. Weggemans te Lutjewinkel inzake de toekenning van vervoerkosten voor zijn kinderen naar de school te Schagen verder af te wikkelen. Ontvangen waren een aantal verslagen. Op het verzoek van den heer A. Mole naar te Winkel om ontheffing van een deel van zijn aanslag 1938-1939 schoolgeld, werd gunstig beschikt. Aan den heer Jb. Jongejan werd een half jaar ontheffing van de hondenbelas ting verleend. Eenige andere verzoeken werden afge wezen. Op voorstel van B. en W. besloot men een verordening vast te stellen op de hef fing van 75 opcenten op de gemeentefonds- belastig voor het jaar 1939. B. en W. stelden voor, te besluiten hen te machtigen gedurende 1939 en op den dienst 1939, kasgeld op te nemen tot een bedrag van ten hoogste 23000. Aldus besloten. Hierna werden de rekeningen 1937 be handeld. Begonnen werd met die van ue gasfabriek. In de cijfers is verwerkt het aantal in bet verlies tot een bedrag van 5821.97. Nieuwe Niedorp lijdt eenzelfde verlies. De rekening werd vastgesteld op een totaal bedrag van 47092.81, aan den ge wonen dienst en 28897 voor den kapi taaldienst. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur sloot op een totaal bedrag van 16642.17, met een nadeelig saldo van 1715.58. De heer Dekker rapporteerde over de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. Hij adviseerde goedkeuring en bracht den penningmeester van het B. A. dank voor het door hem gevoerde bffieer. Ook deze rekening werd aldus vastge steld. De gemeenterekening 1937. De gemeenterekening- sloot in den gewo nen dienst op een totaalbedrag van 136335.33, met een nadeelig saldo van 4755.95. De kapitaaldienst sloot met een totaal bedrag van 36642.12, met een nadeelig saldo van 8747.62. De commissie heeft andermaal gewezen op de grootte van het bedrag van de nog te verhalen posten en op krachtige maatregelen aangedrongen tegen den gemeente-ontvanger. B. en W. hebben thans den gem.-ontvanger opgedra gen, de nog te verhalen posten met den meesten spoed te innen. De heer Kamp zeide, dat de commissie van meening is, dat er nog posten zijn te verhalen. De commissie kan zich met de opdracht van het college van B. en W. aan den gemeente-ontvanger vereenigen. De gemeenterekening werd op de bo vengenoemde cijfers voorloopig vastge steld. Op voorstel van B. en W. werd een suppl. begrooting 1938 vastgesteld. Verder werd een verzekering afgesloten voor de gemeentegelden. Verordening reinigingsdienst. Het in de vorige vergadering genomen besluit is door Ged. Staten teruggezonden met de bemerking, dat de heffing van be doelde rechten dient te worden geregeld in ^een belasting-verordening, vast te stel len krachtens art. 269 der gemeentewet. B. en W. stelden U voor de bijgaande verordening vast te stellen, en het in de vorige vergadering genomen besluit in te trekken. Aldus besloten. In verband met het pachten van land in de Wieringermeer vroeg de heer Kamp eenige toelichting. De voorzitter deelde mede, dat de belangstelling niet erg groot was, er was 1314 H. A. opgegeven. De eischen zijn echter nogal streng. Het is al leen voor vakbekwame tuinders, die niet meer dan 3 H. A. in gebruik hebben. Ver leden jaar was dit 5 H. A. Voor veehouders heeft men geen land kunnen huren. Hierna werd de gemeentebegrooting 1939 aangeboden, sluitende op een totaal bedrag over den gewonen dienst van 106.873.99. De begrooting 1939 van het B. A. sloot op een totaalbedrag van 14.822.54. Medegedeeld werd, dat in de verlichting bij den Groetpolder geen verandering zal worden aangebracht. Aan den invaller voor de Reinigings dienst heeft men 15 betaald omdat daar voor menschen te krijgen waren. T. a. v. de douche-inrichting in de scho len, waar mevr. KrabElzinga naar ge vraagd had, hebben B. en W. een onder zoek ingesteld te Aartswoud. B. en W. zijn van meening, dat wanneer de mogelijkheid hier bestaat, B. en W. veel gevoelen zouden voor de aanschaffing. Het zal hier echter duurder uitkomen dan in Aartswoud, daar men een gasgeijser zal moeten aanleggen. Bij de rondvraag bracht de heer Dekker ter sprake de werkwijze van het B. A. Hij zou gaarne zien, dat men eerder om sub sidie komt, en niet met een belangrijk na deelig saldo de rekening moet afsluiten. De voorzitter was het hiermede eens. Spr. gelooft, dat het B. A. wel in die rich ting zal werken. De heer Kamp wees op de moeilijkheid om te ramen, hoeveel men noodig heeft, vooral in dezen tijd. Daarna sluiting. Voetbal Duitsch commentaar. Het Deutsches Nachrichten Büro meldt: De Koninklijke Nederlandsche Voet balbond heeft de Deutsche Reichsbund für Leibesübungen medegedeeld, dat de voor 11 December a.s. vastgestelde voetballandenwedstrijd Nederland Duitschland te Rotterdam moet worden afgelast, hetgeen zijn oorzaak vindt in het verbod van den burgemeester van Rotterdam, diè bevreesd is voor de openbare orde en rust gedurende het spel. Het door burgemeester Oud uitge- gevaardigde verbod van den wedstrijd NederlandDuitschland werpt 'n schril licht op de ophitsing der publieke opinie in Nederland. Reeds sedert enkele dagen hebben de mar xistische en de democratische pers dit sportgebeuren als voorwerp van haar aan vallen gemaakt en alles er op gezet den wedstrijd te verhinderen, althans tijdens het spel anti-Duitsche betoogingen uit te lok ken. De burgemeester beroept zich bij het ver bod op artikel 221 sub 2 van de Nederland sche gemeentewet, hetwelk burgemeesters de mogelijkheid biedt openbare bijeenkom sten te verbieden, ingeval orde en rust daar door in gevaar zouden kunnen worden ge bracht. Indien burgemeester Oud zich thans genoodzaakt heeft gezien, van dit recht ge bruik te maken, beteekent dit een zwichten voor de onverantwoordelijke joodsch-mar- xistische elementen, die slechts het eene doel nastreven: de betiekkmgen tusschen Nederland en Duitschland te benadeelen. Dit zwichten van den burgemeester der grootste Hollandsche havenstad, welke haar welvaart voor een groot deel te danken heeft aan haar transitohandel met Duitsch land, heeft in sportief denkende kringen van Nederland teleurstelling en verontwaar diging gewekt. Zoo verklaart de bekende Nederlandsche sportleider Lotsy in zijn kwaliteit van be stuurslid van den Koninklijken Nederland schen Voetbalbond tegenover de pers, dat hij oprecht het besluit van den burgemeester betreurt. Sport en politiek moeten geschei den zijn en gescheiden blijven. Naar het schijnt vreest men ordeverstoringen. Als bestuurslid der F.I.F.A. heeft hij ver scheidene landenwedstrijden bijgewoond, welke onder veel moeilijker omstandighe den werden gehouden en waarbij de sport- gedachte steeds overwonnen heeft. Lotsy herinnert in dit verband aan den internatio nalen voetbalwedstrijd Frankrijk—Duitsch land te Parijs, welke 24 uur na de afkondi ging van den algemeenen dienstplicht, werd gespeeld en een volkomen ordelijk verloop heeft gehad. Het D.N.B. zegt verder: Aan deze faire meening van den Nederlandschen spoitlei- der, die internationaal gewaardeerd wordt, behoeven wij niets toe te voegen. Wij hopen slechts, dat dit voorbeeld geen navolging vindt, aangezien Duitschland zich anders op een goeden dag genoodzaakt zou zien de sportbetrekkingen met de landen, welke zien voor de onverantwoordelijke Joodsch-mar- van Joodsch-marxistische kringen, af te bre ken. Zwemmen RECORDREGEN TE ROTTERDAM. Hoving zwom de 100 meter in 59,4 sec. Iet v. Feggelen en Cor Kint evenaren het wereldrecord. De internationale zwemwedstrijden van de Rotterdamsche zwemclub zijn gisteravond een groot succes geworden. Het belangrijkste feit van den avond was, dat Kees Hoving het Nederlandsch record over 100 meter borstcrawl ver- beterde en op 59.4 sec. bracht, welk re cord hij op 20 November j.1. te den Haag op 59.5 sec. had gesteld. Iet van Feggelen en Cor Kint evenaar den het wereldrecord 100 meter rugslag. Beiden tikten tegelijk aan in een tijd van 1 min. 12.9 sec. Dit wereldrecord was nog geen drie da gen oud; immers Iet van Feggelen had de 100 meter Zaterdag j.1. in 1 min. 12.9 sec. af gelegd, tijdens wedstrijden te Antwerpen. De snelste tijd, door Cor Kint tot nu toe ge maakt, bedroeg 1 min. 13.5 sec., welken tijd zij noteerde op 1 November tijdens de wed strijden te Kopenhagen, hetgeen toen te vens een nieuw wereldrecord beteekende. Smitshuyzen van de A.Z. verrichtte een fraaie prestatie door het Nederlandsch re cord 200 meter schoolslag op 2 min. 45.6 sec. te brengen. Het oude record stond evèneens op zijn naam met een tijd van 2 min. 46 sec. Op dit nummer vestigde de Hongaarsche zwemmer Engel een nieuw na tionaal record met een tijd van 2 min. 46.6 sec. Tenslotte heeft ook Dolf van der Kuil van de Schiedamsche zwemclub aan den record regen meegewerkt. Op het nummer 400 me ter borstcrawl vestigde hij een nieuw Ne derlandsch record met een tijd van 4 min. 55.4 sec. Hij is de eerste Nederlandsche zwemmer, die beneden de 5 minuten-grens is gekomen. Het oude record stond op naam van Piet Stam met een tijd van 5 min. 0.2 sec. Op weg naar de 400 meter verbeterde van der Kuil ook het Nederlandsche record over 300 m.; hij had 'n tijd van 3 min. 37.2 altijd aan poadar of cachet van Uu Mijnhardt's Poeders per stuk 8 c, Doo a*» Cachets.flenaamd„Mijnhardtjes'2st. lOcVo sec. Het oude record stond op naamT IJ-zwemmer Molenaar met een 30 den min. 44.8 sec. tljd v*h 3 Uit dezen recordregen bliikt lijk, dat de Nederlandsche heeren t"06' meer op internationaal peil komen u S heeft er den stoot voor gegeven bij' heft"8 halen van het Europeesch karnoiofm. u te Londen. Dit succes heeft uitermaw- leerend gewerkt, zoodat niet alleen de"ïtfU* derlandsche meisjes, maar ook de h een hartig woordje gaan meespreken.6**6" Schaken. SCHAAKKRING ALKMAAR. Dinsdagavond had de achtste wedstriirt plaats voor deze competitie. J „Schaakmat" van Noordscharwoude heeft een bezoek gebracht aan „Alkmaar" Alkmaar. e De uitslagen waren als volgt: Eerste tiental: P. HoekstiaDr. J. de Wit Jb. Wagenaar Cz.—J. Klinkert H. VlugD. Koorn C. BlankmanH. Hart J. B. te BrakeW. Kaan P. BlankmanH. Bouwens R. v. WezopP. de Ruiter H. BulthuisH. Stins S. VosK. de Vries H. KruiderinkDr. H. Wilmink I Totaal Tweede tiental: H. NautaK. Bierman J. Smit Jr.J. Bouwens J. BulthuisM. Kuilman S. de BoerG. Moraal A. MoeneC. Witsmeer J. SchortinghuisG. Keppel G. v. AmstelJac. Molenaar G. BajemaJ. Visser Jac. WagenaarP. F. Slot D. de GrootJ. Kampen Totaal Derde team: A. HaytemaJ. Heidsma J. Smit Sr.G. v. Loenen C. MijlhofG. Goudsblom A. VosJac. Bekker J. G. den HollanderJ. Smit Totaal li 2l/5 '/=-</, 0-1 1-0 0—1 0-1 0—1 0-1 1—0 0-1 3—7 1—0 1—0 0—1 0—1 1—0 3—2 NIEUWS en alleen GOED NIEUWS Nieuws over eten en drinken, nieuws over kleeding, nieuws voor de gezond heid, een nieuwe methode om geld te besparen, een nieuw spel, nieuw speelgoed voor de kinderen, nieuws over toiletartikelen, nieuws over prijzen. Al dit nieuws vindt U niét onder de nieuwsberichten, maar in de adver tenties, die in dit blad voorkomen. Het is altijd goed nieuws, nooit slecht, vaak voordeelig voor U en ook tijdbesparend! Vooral in deze dagen, die het St. Ni- colaasfeest voorafgaan. Het bespaart U noodeloos gezoek en het brengt U op goede ideeën. Wie deze weken de advertenties in dit blad doorziet, behoeft werkelijk niet verder te zoeken hij vindt hierin alles wat de moeite van het 280. „Ik ga het bos in om Sambo te zoeken", stelde Flip voor. „Neem een rode doek mee om de aandacht te trek ken", raadde Jan aan. Even later was Flip op stap, maar de olifant was nergens te zien. Wat een warmte, 't zand schroeide aan zijn voeten, maar toch liep Flip door, want hij wilde Sambo vinden. 281. Eindelijk, bij de eerste boom, liet Flip zich wanhopig neervallen. Hij kon niet meer. 'n Piepend vogeltje boven zijn hoofd op een tak van een dorre boom. „Kon ik je maar verstaan", zuchtte Flip. Flip merkte ook niet, dat de lucht betrok en dat er eindelijk weer regenwolken over het droge veld trokken. 282. Steeds zwarter werd de lucht, maar Flip merkte niets meer. Hij was in slaap gevallen. Maar nu kwam Sambo en spoot Flip nat. „Daar zal je van opknappen, arme jongen", zei Sambo. „Jij hebt mij geholpen, nu help ik jou". Toen vielen ook de eerste regendruppels en al gauw werd Flip klaar wakker. 283. Sambo had zich even achter een boom vel Sgambo, maar zodra Flip was opgestaan zag hij Sambo. Sambo", riep hij bljj. Zo duidelijk mogelijk ve Flip nu van den sultan, die straks weer hoos worden als hij ook niet genezen werd. Sambo wa een goede bui en luisterde geduldig.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8