Vraag en Aanbod Waar het recht zijn loop heeft. NORTH STATE MORTH TOTE Jkovinciaal Tlieuws Fijn, dat je om hebt gedacht! j Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijl regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Arrondissements-Rechlbank te Alhmaat EGMOND AAN ZEE HIJ MOEST DE ROOS RAKEN. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938. Gramophoon met platen, eiken kast (Thorenz) nieuwe motor, prima weer gave 8. VISSER, Slempad 161, Heiluo, telef. 3125. Te koop: Duizend en één nacht. Arab. vertellingen. Complete uitgave in 2geb. deelen, bewerkt door Henri Borel met 200 illustraties, waarvan 400 in kleuren. Zeldzaam. Prijs 17.50. Brieven letter M 449 bur. v. d. blad. Te koop gevraagd: een goed huisorgel. Brieven met prijs onder letter N 450 aan het bureau van dit blad. Te koop uit netten inboedel: prima vaste kleeden v.af 6.50, pracht veeren bedden en karpetten (koopjes), mooi schrijfbureau, ziekenstoelen met pot vanaf 5 enz. Dekker, Spoorstr. 5. Te koop: pracht inzak-Singernaai- machine gebouwd in salonkast (als nieuw) met volle garantie voor 85 en een handnaaimachine voor 4.50. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: 1 Damesrijwiel met remnaaf zoo goed als nieuw, bij C. J. BEST, Nieuwpoortslaan 118. Koopjes: 2e handsch autobanden, alle maten, sterke werkmansfiets 6. meisjesf. geh. compleet 7.50. DUBBELEBUURT 12. Wegens overcompleet een goede haardkachel te koop. Te bevragen H. DE BOER, Friescheweg 12, Alkmaar. Ter overname gevraagd: een in goeden staat zijnde Autoped met luchtbanden. Brieven letter L 448 mreau v. d. blad. Wegens plaatsgebrek pracht eiken dressoir ter overname aangeboden. Te bevragen STOFZUIGERHUIS, Schou tenstraat 30. Dames- en heeren-, jongens en meis jes-rijwielen 10 en 12 gulden met gar. naaimachines m. gar. vanaf 5 gulden naaimach. reparatie-inrichting Guus Klünni.i, Hofdijkstr. 13 b. d. Emmabr. Zitting van Maandag 29 November. Een schaakpartij, die buiten de A.V.R.O. omging. Voor de Alkmaarsche Rechtbank stond Dinsdag terecht de vrachtrijder J. van A. uit Den Helder, die op 8 October j.L het 19- jarige meisje B. aan de ouderlijke macht zou hebben onttrokken of zou hebben geschaakt. Verdachte ontkende zich opzettelijk aau een van de twee misdrijven te hebben schul dig gemaakt. Hij had verkeering met het meisje en toen hij met de familie H., waar bij hij in de kost was, naar Doetinchem vertrok, had het meisje, dat thuis geen leven had, met juffrouw H. afgesproken, dat ze mee naar Doetinchem mocht. Verdachte droeg wel kennis van het plan, maar had het niet aangemoedigd, doch ook niet tegenge werkt, omdat hij hoopte, dat door een vlucht het opsluiten van het meisje in een gesticht wat de ouders blijkbaar wilden voor komen kon worden. Het meisje was door den verhuisauto van de familie H. op den rijks weg opgepikt. Overigens was het tweetal van plan geweest te trouwen, zoodra het meisje meerderjarig zou zijn geworden. De vader van het meisje vertelde, dat hij niet wilde, dat zijn dochter met de gehuwde van A. om ging. (Verdachte was na deze ge schiedenis van zijn vrouw gescheiden.) Plot seling was ze verdwenen. Nu zijn dochter terug was, was de verhouding er niet op verbeterd; hij sprak nimmer met zijn doch ter. De president, mr. Ledeboer, vond dat ver keerd van den vader, die zich toch niet mocht verharden, maar liefdevol moest trachten zijn dochter te verbeteren. Getuige antwoordde, dat hij haar drin gend genoeg had gesmeekt niet met een ge trouwd man om te gaan; zelfs was hij voor haar op de knieën gevallen. De president vond, dat zulks nu juist niet noodig was geweest. Het meisje vertelde uit eigen beweging met verdachte naar Doetinchem te zijn ge gaan, waar ze twee dagen verbleef. Het plan was te trouwen, zoodra ze 21 zou zijn ge worden. Overigens had ze van A. nog niet los gelaten. De president vond het erg onbehoorlijk, wat het meisje had gedaan en las haar de les. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, zei, dat het de plicht van de ouders was, zich te ver zetten tegen den omgang van hun dochter met de toen nog gehuwde van A., die boven dien nog een kind had. Spr. voelde er veel voor het meisje tot haar meerderjarigheid in een opvoedingsgesticht te doen opsluiten. Spr. achtte het bewezen, dat verdachte de bedoeling had gehad zich het bezit van het meisje te verzekeren, hetgeen ook bleek uit de afspraken, welke hij met haar had ge maakt. Het was een zwaar vergrijp, waar voor spr. 1 jaar gevangenisstraf vroeg. De verdediger, mr. Kamminga, schetste den gang van zaken bij de „schaking" en be toogde, dat het initiatief in alles van het meisje was uitgegaan, dat thuis niet aarden kon en het schrikbeeld van een gesticht voor oogen had. Verdachte had niet den minsten invloed op het meisje uitgeoefend, een ver keerd oogmerk had hij ook niet, want in Doetinchem was niets verkeerds gebeurd. Wijl het meisje met de familie H. was mee gegaan en daaraan toestemming had ge vraagd, was van wegvoeren door verdachte geen sprake geweest. Pleiter had voor ver dachte, die als gehuwd man met een minder jarig meisje verkeering had, geen waardee- ring, maar een strafbaar feit was z.i. toch niet gepleegd, zoodat hij concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Dinsdag a.s. en wees het verzoek van den officier, tot onmiddellijke gevangenneming van verdachte, af. Alle fietsen lijken op elkaar. Voorts stond terecht de werkman S. H. uit Beemster, die te Hoorn een fiets zou hebben gestolen ten nadeele van S. Engel aldaar. De zaak was door den politierechter naar de Meervoudige Kamer verwezen. Verdachte ontkende de fiets te hebben ge ilen. Hij had de fiets, welke bij een visch- vdnkel stond, per vergissing meegenomen en 2Ün eigen fiets, welke veel beter was en daarop zijn colbertjasje was gebonden, laten staan. De hoofdagent A. Feenstra had de zaak onderzocht en verklaarde, dat verdachte, die onmiddellijk was gearresteerd, een uurtje na zijn arrestatie had bekend de fiets te hebben willen houden om er mee naar huis te gaan, want zyn eigen fiets was verdwenen. Getuige a décharge, de heer B., zei, dat verdachte dien avond door een paar glaas jes bier niet helder van geest was en vreemd deed. Het kon niet anders, of H. moest zich hebben vergist, daar hij een volkomen eerlijk man was. De officier achtte het verweer van ver dachte niet gegrond, hield zich aan de verklaring van den agent en vorderde 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Scholten, betoogde, dat van diefstal niet kon worden gespro ken. Verdachtes eigen fiets was niet weg, maar stond er nog, toen hij de fiets van E. wegnam. Uit verschillende omstandigheden was gebleken, dat de man niet precies wist wat hij deed, terwijl de bestolene zelf ook niet aan diefstal geloofde. De bekentenis, voor de politie afgelegd, vond pleiter een dronkemans-bekentenis. Pleiter vroeg vrij spraak. Een auto-wrak en de gevolgen. Op 28 Augustus van dit jaar werd de 13- jarige A. K. uit Amsterdam, die met zijn ouders en zusje in Petten logeerde, op den Helderscheweg onder Koedijk aangereden door een auto, bestuurd door den chauf feur-bezorger J. H. uit Bergen. De aanrij ding was zoo hevig, dat de jongen een hersenschudding kreeg en voorts een paar rib-fracturen, een verbrijzeld rechter-dij- been, een groote vleeschwonde en een nier bloeding. De Bergenaar bestuurde een ouden per sonenauto, waarvoor hij slechts 37.50 had betaald. Hij trachtte vergeefs een voor hem rijdenden vrachtauto voorbij te komen, omdat zijn auto niet harder dan 6065 K. M. per uur kon halen. Toen hij echter op een gegeven oogenblik toch naast den vrachtauto was gekomen zag hij te laat een groepje fietsers aankomen, zoodat hij een botsing met een van dezen niet kon voorkomen. Wegens het veroorzaken van zwaar li chamelijk letsel door schuld stond de man terecht. Dr. P. Haverkamp, chirurg te Alkmaar, had een slachtoffer behandeld en deelde mede, dat het toegebrachte letsel zeer zwaar was. Gelukkig was de jongen, na een langdurige verpleging, weer nagenoeg ge nezen, terwijl algeheele genezing waar schijnlijk zal volgen. Getuige H. J. K,, brigadier bij de Am- sterdamsche politie en vader van het slacht offer. was, evenals zijn vrouw en zijn doch tertje, van het ongeval getuige geweest. Verdachte trachtte de andere auto in *e halen en ontwikkelde daarbij een veel te groote snelheid voor zijn wagentje. Het voertuig danste over den weg. De fietsers reden allen geheel rechts van den weg achter elkaar. Getuige had door het ongeval aan verplegingskosten, operatie enz. 591 moeten betalen. Verdachte bleek niet verzekerd te zijn en ook geen middelen te hebben om de schade te vergoeden. Het zusje van den jongen zei, door ver dachte gedwongen te zijn geweest in het gras van don wegkant te gaan rijden. Uit andere getuigenverklaringen bleek, dat de voorrijdende vrachtauto constant 60 a 62 K.M. per uur had gereden en steeds geheel rechts had gehouden. Hoewel ver dachte beweerde, dat de bestuurder van dezen vrachtwagen steeds hem het pas- seeren moeilijk had gemaakt door telkens harder te gaan rijden als hij, verdachte, er langs wilde, werd zulks ten stelligste tegen gesproken. Een getuige a décharge, die naast verdachte in het auto'tje had gezeten, on dersteunde de bewering van dezen. De officier zei, dat bijna de helft van alle ongelukken in deze streek op den Hel derscheweg geschieden, waarbij steeds fiet sers het slachtoffer zijn, omdat langs dezen weg grootendeels geen fietspaden zijn. Ver dachte had onverantwoordelijk veel risico genomen, door met zijn oud wagentje te trachten een modernen snellen vrachtwagen voorbij te komen. Verdachte had zoodoende in het gunstigste geval zeer veel tijd noodig om den ander te passeeren, hetgeen op een smallen drukken weg als de onderhavige zeer gevaarlijk was, afgezien van de andere gemaakte fouten. Spr. vorderde 1 maand hechtenis en 1 jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De verdediger, mr. Buiskool Jr., bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling, omdat verdachte in 20 jaar nog nooit een ongeluk had veroorzaakt en bovendien met z'n rij bewijs z'n boterham moest verdienen. Uitspraak Dinsdag a.s. Zij konden niet voor elkaar uitwijken. Op 28 Juli van dit jaar botsten onder Koe- djjk op den spoorlijn langs het N.H. Kanaal een stoomtram en een motortram tegen elkaar. De gevolgen waren tamelijk erg. Er werden verschillende personen zwaar ge wond en de materieele schade was niet gering. Als schuldig aan dit ongeval stond Dins dagmiddag voor de Alkmaarsche rechtbank terecht de conducteur M. uit Alkmaar, die als treinleider van de stoomtram Bergen aan ZeeAlkmaar te Koedijk het passee ren op de wisselplaats van de motortram uit Alkmaar niet had afgewacht en te vroeg het vertreksein had gegeven, met het ge volg, dat even voorbij de wisselplaats de twee trammen op elkaar liepen. Verdachte gaf volkomen zijn fout toe. Hij kende de steeds veranderende dienst regeling niet uit het hoofd en toen hij deze te Koedijk raadpleegde, zag hij over het hoofd, dat hij behalve op een andere tram, ook op het passeeren van de motortram moest wachten. Het was den eersten keer in 19 dienstjaren, dat hij zich vergiste. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de machinist van de stoomtram en de wagen voerder van de motortram nog alles in het werk hadden gesteld om de botsing te voor komen, maar doordat ze al te dicht bij elkaar waren het gebeurde vlak bij een bocht, zoodat men elkaar moeilijk kon zien slaagden ze daar niet in. De wagen voerder kon tijdig van zijn plaats springen en een kind in veiligheid brengen, anders waren de gevolgen nog erger geweest. De officier,, mr. v. d. Feen de Lille, achtte een vrijheidsstraf niet noodig, omdat ver dachte een onberispelijken staat van dienst had en zijn fout volkomen besefte. PL vor derde daarom 80 boete of 40 dagen hechte nis. Verdachte zei, dat hij reeds met vier dagen inhouden van loon was gestraft. De verdediger, mr. Waslander uit Am sterdam, vroeg de uiterste clementie. BARANOWSKY THANS VRIJGESPROKEN. Het Haagsche gerechtshof heeft heden uit spraak gedaan in de strafzaak tegen La' dislaw Baranowsky, vriend en partij-genoot van den bij den bomaanslag te Rotterdam om het leven gekomen Oekrainer Eugen Konovalec. De politierechter te Rotterdam had Ba ranowsky wegens het gebruik maken van een valschen reispas tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Bij de behandeling in Hooger Beroep kwam vast te staan, dat Baranowsky Nederland was binnengekomen op een Tsjecho-Slo waaksche pas ten name van zekeren Bora. Na een uitgebreid politie-onderzoek is echter niet gebleken, dat deze pas vervalscht was, maar dat eerder de mogelijkheid bestond, dat Baranowsky op een echten pas van een ander had gereisd. De advocaat-generaal had vrijspraak ge vraagd, nu de valschheid van den pas niet is gebleken, zoodat geen overtreding van art. 241 W. v. Strafrecht kon worden aange toond. Conform dit requisitoir heeft het Hof thans het vonnis van den politie-rechter ver nietigd en Baranowsky vrijgesproken. MOEDER EN ZOON VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Vier jaar tegen beiden geëischt. Een 44-jarige vrouw en haar 25-jarige zoon namen gisteren samen in het verdach tenbankje plaats om zich wegens brand stichting te verantwoorden voor het Amster- damsche gerechtshof. Het tweetal is door de rechtbank vrijge sproken, het O.M. teekende echter Hooger Beroep aan. Zij zouden in den nacht van 27 op 28 Juli 1935 brand hebben gesticht in hun woning in de Jan van Riebeekstraat, waar de inboe del verloren. De verzekeringsmaatschappij betaalde in beide gevallen een schadeloos stelling uit, die echter aanzienlijk beneden het verzekerde bedrag lag. Maar nog was de brandenreeks niet be sloten. De moeder, een kaartlegster, besloot weer naar Amsterdam te gaan. Met haar zoon huurde zij een huis aan den Hoogewtg. Hoewel haar zoon werkloos was en de moe der slechts een zeer gering inkomen had, huurden zij een huis voor een jaar tegen 57,50 huur per maand. Weer zou een felle brand den schamelen inboedel, die echter tegen een bedrag van 6000 was verzekerd, verwoesten. Fel laaiden de vlammen op in den nacht van 17 op 18 October 1937. Vol gens de bewoonster, die evenals in de vorige gevallen, niet thuis was toen de brand uit brak, zou de haard niet goed zijn geplaatst. Doordat een verzameling gramofoonplaten in huis was, zou de brand zoo fel zijn ge weest. Moeder en zoon zijn korten tijd later ge arresteerd. Zij ontkenden hardnekkig, iets met brandstichting te maken te hebben. Ter zitting van het Hof hielden zij even eens hun onschuld voL De hoofdbrandmeester verklaarde twee brandhaarden te hebben aangetroffen. Bij brandstichting zoo zeide de procu- -reur-generaal, mr. J. Versteeg, in zijn requi sitoir is heel dikwijls het directe bewijs moeilijk te leveren. Het betreft hier een zeldzaam geval, niet minder dan drie branden zijn moeder en zoon ten laste gelegd in een tijdsverloop van twee en een half jaar kraai de b(j deze menschen drie maal de roode haan. Tot driemaal toe zijn de inboedels verzekerd tegen bedragen van c.a. 6000. Hoe komen deze menschen aan inboedels, die 6000 waard zijn? Tweemaal zijn verzeke- ringssotmmen uitbetaald verre beneden het verzekerde bedrag. „Ik begrijp niet, aldus de procureur-gene raal, dat de rechtbank deze menschen heeft vrijgesproken. Naar spr.'s overtuiging hebben deze ver dachten stelselmatig branden gesticht in wo ningen, die in volkrijke buurten zijn gelegen en waardoor ernstig gevaar voor menschen en goederen ontstond. Spr. vorderde zoowel tegen de moeder als tegen den zoon gevangenisstraffen van vier jaar. Arrest 13 December. Jaarvergadering van V.V.V. De najaarsvergadering der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer werd Maandag avond om 8 uur gehouden in den winter tuin van het Witte Huis, onder voorzitter schap van burgemeester C. J. Eyma. De begrooting voor 1939 werd vastgesteld op een bedrag van 1360 in ontvangsten en uitgaven. De contributie is geraamd op 700, gemeente-subsidie op 500 en subsidie der Kamer van Koophandel op 20. Voor rente en aflossing op de tolhuisleening is ge raamd 275; contributie A.N.V.V. f 100. De post voor amusement (strandfeesten) is verhoogd tot 100. De heer K. de Graaff achtte den post van 160 voor porti en bo- dekosten te hoog. Besloten werd, dat de commissie voor het nazien der rekening de zen post speciaal na zal gaan. Hierna was aan de orde de uitloting van een obligatie van 100 der tolhuisleening. De voorzitter deelde mede, dat de kas toe liet niet 1 maar 5 obligaties van 100 uit te loten. Op een vraag van den heer Roodhart deelde hij voorts mede, dat dan niettemin nog een reserve overbleef, waarna de ver gadering met uitloting van 5 stuks accoord ging. Uitgeloot werden de obligaties nrs. 10, 11, 21, 22 en 23. Bij .de bestuursverkiezing deelde de voor zitter mede, dat de heer J. G. Bosschaart be dankte als secretaris, wegens vertrek naar Amsterdam. De heer W. van Eenennaam Sr., die in Amsterdam werkt, bedankte om die reden eveneens als bestuurslid. Voorts was aan de beurt van aftreden de heer H. J. Conijn, die niet herkiesbaar was. De heer P. Jonker vroeg of de heer F. Snoeks niet bedankt had als penningmees ter. De heer J. G. Bosschaart bevestigde dit en voegde hieraan toe, dat het erg jammer was, omdat de heer Snoeks een goede pen ningmeester was. Niet de verhouding tot het bestuur maar andere redenen noopten hem echter helaas zijn functie neer te leggen. De voorzitter verduidelijkte nog eens, dat de heeren Snoeks en Bosschaart alleen voor de functies resp. van penningmeester en se cretaris bedankten, maar niet als bestuurs lid. Daarom stelde het bestuur- voor in plaats van de aftredende bestuursleden van Eenen naam en Conijn een secretaris en een pen ningmeester te benoemen, daar de ledenver gadering de functies toekent. Gezien de tal rijke opkomst deelde de voorzitter nog mede, dat alleen die nieuwe leden mee mochten stemmen, die reeds lid waren vóór de vorige vergadering. Op verzoek van den heer P. van der Pol werd de betreffende be paling der statuten voorgelezen. De heer J. C. Roodhart stelde hierna voor als secretaris te kiezen den heer J. Koeman. Nieuwe bestuursleden. De heer J. van der Borden informeerde naar aanleiding van het aanblijven van den heer Bosschaart, of bestuursleden buiten de gemeente mogen wonen. Het reglement bleek dit toe te laten en de heer Bosschaart verduidelijkte, waarom hij ter wille der ver eeniging bestuurslid bleef. De heer Roodhart vroeg of de heer Bos schaart de redactie van gids en badbode wilde behouden, hetgeen de voorzitter be aamde. De heer Roodhart achtte dit beter aan iemand in de gemeente opgedragen, vooral daar men iemand had, namelijk de heer Kockx, die bereid was de redactie op zich te nemen. Het bestuur verklaarde daarop, dat de heer Kockx het wil doen, zal men het hem terwille te zijn redacteur zou blijven. Nu de heer Kockx het wli doen, zal men het hem gaarne opdragen. -In elk opzicht superieur! I K AMERICAN */CIGARETTES Vervolgens werd tot stemming overge gaan. Van de 37 stemmen werden er 22 uit gebracht op den heer J. Koeman, die de ver kiezing als secretaris aanvaardde. De heer P. van der Pol stelde voor als penningmeester te kiezen den heer J. C. Roodhart. De stemming had tot resultaat, dat ook de heer Roodhart met 22 van de 37 stemmen gekozen werd en zijn benoeming aannam. De voorzitter bedankte daarna de heeren Bosschaart, Conijn en van Eenennaam voor hetgeen zij als bestuurslid gedaan hadden. Bij de rondvraag wees de heer van der Borden op een verzuim in de badbode, be treffende vermelding van aangeboden wo ningen en op de slechte bezorging. Een ongeorganiseerde drukker uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer P. van der Pol vond het onjuist, dat het drukwerk van V.V.V. bij een onge organiseerden drukker wordt gedrukt, daar V.V.V. een vereeniging is van georganiseer de middenstanders. Het prijsverschil, al is het nog zoo groot, mag geen reden zijn bij een onderkruipersfirma te laten drukken. De voorzitter kwam op tegen de uitdruk king onderkruipersfirma. De betreffende firma is nota-bene hofleverancier! De firma is gevestigd in Zeeuwsch Vlaanderen en mag daarom, met het oog op de Belgische con currentie, buiten de Federatie blijven. Het prijsverschil is liefst een paar honderd -gul den. De heer Belleman dankte den heer van der Pol voor zijn opmerking. Juist toen de V.V.V. in botsing kwam met de Federatie, vestigde hij zich als georganiseerd drukker te Egmond aan den Hoef. Hoewél liever georganiseerd, bedankte hij voor de Fede ratie, daar de leden van V.V.V. over de Fe deratie verontwaardigd waren. Niettemin kreeg hij het drukwerk van V.V.V. niet. De heer Bosschaart kwam uitvoerig terug op de behandeling door de Federatie. On danks die behandeling was niet besloten al leen bij niet-georganiseerde drukkers te gaan, maar wel moest voorkomen worden, dat hetgeen zich afgespeeld had zich herha len zou. Men moet voorts bedenken, gezien het gemeente-subsidie, dat voor het druk werk gemeentegeld besteed wordt. De heer P. van der Pol bleef het onjuist achten het drukwerk te geven aan iemand, die de georganiseerden dwars zit. Na ampele discussies werd tenslotte, op voorstel van de heeren L. Dekker en J. C. Roodhart besloten voor het drukwerk een algeheele, vrije inschrijving te houden. De heer P. Jonker dankte den heer F. Snoeks voor hetgeen deze als penningmees ter voor de vereeniging gedaan had. Op voorstel van den heer Roodhart werd be sloten den heer Snoeks met terugwerkende kracht de voortaan gesplitste vergoeding van secretaris en penningmeester voor zijn deel toe te kennen. Waar blijven de advertenties? De heer J. de Vries zou gaarne meer ge adverteerd zien door V.V.V. Desnoods zou den de zakenmenschen hiervoor extra-con tributie kunnen betalen. De heer Bosschaart merkte op, dat de laatste jaren niet wordt geadverteerd en niettemin het aantal gasten steeds stijgt. De voorzitter achtte het niet onmogelijk een soort advertentiefondsje te stichten. De zakenmenschen die hiervoor gevoelen, zou den zich tot het bestuur kunnen wenden en het bestuur is dan niet ongenegen, met hun hulp en verder op kosten der vereeniging te ad verteeren. Naar aanleiding van een opmerking be treffende de late verschijning van gids en badbode deelde de heer Bosschaart mede, dat de schuld ligt bij de adverteerders, zon der wie de uitgave niet mogelijk is, maar

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9