Agenda TRIUMPH VIRGINIA CIGARETTES 50 STUKS 50 CENT GEEF MET ST. NICOLAAS 'N MOOIE DOOS |i Stad, w Omgeving.i| Groote brand in Egmond. Café „De drie Egmonden" in vlammen opgegaan. Boerderij te Bergen uitge brand. Sambo, de Olifant. Vrachtauto in het kanaal. EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. Gisteravond heeft Hoevers Zangkoor een uitvoering in het café De drie Egmonden gegeven. Het was een heel gezellige avond en na afloop daarvan heeft een band de aanwezigen nog geruimen tijd gezellig op den dansvloer bijeen gehouden. Toen werd het sluitingstijd. De laatste be zoekers vertrokken en de eigenaar van het café sloot de deur en ging naar boven. De vrouw van den heer Modderman is in het ziekenhuis in Alkmaar zoodat de heer des huizes alleen thuis was met zyn onge veer 8 jarig zoontje, dat eveneens boven sliep. De caféhouder is een beetje doof, maar zyn zoontje werd wakker door gerucht uit het benedenhuis en bemerkte met schrik, dat het café in brand stond. Zoo snel had het vuur om zich heen gegrepen, dat de vader en het kind geen kans meer zagen naar beneden te komen. Zij snelden naar het balkon en riepen daar luide om hulp, waarna een buurman, de heer Kareis, een ladder tegen het balcon plaatste waardoor vader en zoon gered konden wor den. De heer Modderman, die daarna nog in het café wilde gaan om zijn geld te redden moest voor de vuurzee wijken. Aan alle kanten sloegen de vlammen om het oude huis en de brandweer van Egmond stond voor een verloren zaak, evenals de Alk- maarsche brandweer welker assistentie men had ingeroepen. De Egmondsche brandweer had geen as sistentie noodig, maar toen de wind omsloeg en het naast gelegen perceel van den heer Mannes bedreigd werd, achtte de burge meester het gewenscht, ter beteugeling van mogelijk gevaar, de hulp van Alkmaar in te roepen. Het perceel van den heer Mannes werd inmiddels ontruimd en diens zieke echtgenoote naar de woning van den heer Nieuwenhuizen gedragen waar ook het zoontje van den heer Modderman een on derkomen had gevonden. Toen de Alkmaarsche brandweer om vijf uur in den morgen inrukte stonden alleen de muren van het pand nog overeind. De geheele inboedel is verloren gegaan, inclusief een verzameling muziekinstrumen ten welke de band uit Egmond daar had achtergelaten, alsmede de kleeren van een danseresje, dat bij de band was opgetreden. Huis en inboedel waren verzekerd. De eigenaar w-s evenwel niet verzekerd tegen bedrijfsschade. Hedenochtend tegen tien uur brak brand uit in de gemeenteboerderij aan den Kerkedijk te Bergen, bewoond door het gezin Jonker. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was en onmiddellijk met drie stralen water had gegeven, kon niets behouden blijven. Het dak stortte in. Alleen de muren bleven staan. De oorzaak van den brand, welke in de huiskamer ontstond, is ver moedelijk een explosie in den kachel. De vrouw had juist de kachel gevuld en begaf zich vervolgens naar de keuken. Plotseling hoorde ze een slag. Toen ze in de kamer kwam stond deze vol rook, terwijl bij de kachel een begin van brand ontstaan was. Vermoedelijk heeft er na het vullen van de kachel gas- vorming plaatsgevonden en is het gas tot ontploffing gekomen. Hierdoor moet een vlam onder uit de kachel geslagen zijn met het bovengenoemde gevolg. De boer' dery was verzekerd. De burgemeester van Bergen was spoe dig ter plaatse, terwijl in den loop van den morgen de wethouders, de heeren MacDonald en Miltenburg en de gemeente secretaris, de heer Taapken op het terrein van den brand verschenen. Nog een paar bijzonderheden. Nader wordt gemeld, dat de brandweer van Bergen zeer vlug water kon geven, om dat zij de auto naast de reeds ondergeloo- pen ijsbaan had staan en dus direct een groote hoeveelheid water ter beschikking had. De boerderij behoorde aan de gemeente Bergen, welke gemeente ook nog een kleine schade lijdt: in de schuur waren n.1 de stemhokjes opgeborgen, welke alle ver brandden. Bovendien heeft de V.V.V. een strop, want de poort en de attributen van het Bloemencorso lagen eveneens opgesla gen in de boerderij en werden mede een prooi der vlammen. Zy werkte in de chirurgische afdeeling en heeft dus ook jarenlang met Dr. van Dam samengewerkt. Deze en ook de andere chirurgen zijn steeds vol lof geweest over haar goede en trouwe zorgen. Volgens de pensioenwet kan het verple gend personeel op 55-jarigen leeftijd gepen- sionneerd worden en de gemeente-verorde ning stelt dit verplichtend, zoodat zuster de Graaf thans afscheid van haar werkkring heeft moeten nemen. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van regenten van het Stadsziekenhuis is zuster de Graaff zeer waardeerend toege sproken en is haar onder dankbetuiging voor haar jarenlange goede diensten, een cadeau met inscriptie aangeboden. Gister tijdens het koffie-uurtje heeft het personeel met een cadeau als herinnering van de hoofdzuster afscheid genomen en later is dat eveneens met een blijk van groote waardeering geschied door de medici, speciaal door de doktores van de chirurgische afdeeling. Zuster de Graaff zal zich voorloopig te Rotterdam vestigen. Tentoonstelling. Kunstzaal Boendermakgr te Bergen, eiken dag 104 uur, werken van Kees Boender maker. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer On verbreekbare banden (rom.)i hoofdrollen Zarah Leander, Heinrich George, Ruth Hell- berg, Paul Hörbiger e.a. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Vader tje Langbeen (Holl.-om.-amus. film); hoofd rollen Lily Bouwmeester, Paul Storm en Emma Morel. (Geprolongeerd). Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag 1 December. 8 uur, de Unie, anti-oorlogvergadering twee sprekers. Vrijdag 2 December. 810.45 uur in de Overdekte, demon stratie reddingsbrigade. ri'TV-i l'A./a* Onze premie-uitgave. De avonturen van Sambo de Olifant heb ben maandenlang onze jeugdige lezers in spanning gehouden. Eiken dag hebben wij daarvan enkele plaatjes en een kort ver volg van de geschiedenis gepubliceerd en nu is het tijdstip gekomen, dat het verhaal uit is en de jeugd dus afscheid van den Olifant Sambo zal moeten nemen. Maar dit afscheid behoeft niet blijvend te zijn, want Sambo is met zijn vriendjes in een keurig boekwerkje verschenen. Alle plaatjes zfin gekleurd en het ver haal is in een alleraardigst omslag gesto ken. Dit is een prachtig en, goedkoop St. Nico- laas-cadeau voor alle kinderen, die in deze geschiedenis belang stellen. Wij stellen deze premie-uitgave voor de jeugd vanaf morgenochtend 9 uur aan ons bureau voor 0.35, per exemplaar ver krijgbaar voor allen, die den bon kunnen overleggen welke in dit nummer van onze courant is opgenomen. Voor de honderden lezers, die deze uitgave reeds besteld heb ben is zij eveneens vanaf morgenochtend verkrijgbaar, tegen overlegging van den bon en het betalingsbewijs, dat hun reeds werd afgegeven. Franco per post versturen wij „Sambo de Olifant" tegen inzending van een be drag van 45 cent. Daar de oplage beperkt is, zullen zij, die dit verhaal aan hun kin deren willen schenken, verstandig doen niet lang met het inleveren van den bon te wachten. AFSCHEID ZUSTER DE GRAAFF. Een bekende en vertrouwde figuur in het Centraal Ziekenhuis alhier, de hoofdzuster G. de Graaff, heeft gister afscheid genomen omdat zij den pensioengerechtigden leeftijd bereikt heeft en gaat vertrekken. Zuster de Graaff, geboren in 1883, kwam in 1914 als leerling-verpleegster aan het oude Stadsziekenhuis. Zij behaalde in 1920 het diploma kraamverpleegster met aantee- kening aan de Rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam en keerde in Sep tember 1922 als gediplomeerd verpleegster in het ziekenhuis te Alkmaar terug, waar zjj op 6 Juni 1929 tot hoofdverpleegster be noemd werd. DE WERKZAAMHEDEN AAN HET VLIEGVELD NIET HERVAT. Men schrijft ons uit Bergen: Naar wij vernemen zijn de werkzaamhe den aan het vliegveld, welke sedert 10 Nov. j.L waren stop gezet, heden hervat. Een 20-tal arbeider: uit Bergen hadden reeds gisteren, via de plaatselijke Arbeids beurs, de opdracht ontvangen, zich heden morgen by hun werkgever te melden. Wij vernemen nader de volgende bijzon derheden, die wel een anderen kjjk op het verloop der gebeurtenissen geven. In Bergen liep inderdaad het gerucht, dat de arbeid aan het vliegveld, welke voor eenige weken werd stopgezet, voor zooverre dit althans het grondwerk betreft, was hervat. Dit is evenwel onjuist. Het houdt verband met het feit, dat de tannemer ook aannemer is geworden van de werkzaamheden voor het graven van een grenssloot volgens een apart bestek. Hiervoor zijn thans een 20-tal arbeiders aangenomen. Er is nog steeds geen beslissing over een wijziging in het drainageplan, welke wijzi ging de nieuwe directie noodzakelijk acht, doch volgens diverse deskundigen niet noodig is. De nieuwe directie houdt verband met een hergroepeering van de lucht afweer. Voor het tot stand brengen van dit groote werk lijkt het ons niet gewenscht, dat er steeds verandering in de leiding wordt gebracht. Toen de vestiging van het nieuwe vlieg veld in Bergen in de Kamer ter sprake kwam, zeide de minister van Defensie, dat 's lands belang vorderde, dat het vliegveld zoo spoedig mogelijk tot stand kwam. De wijze waarop thans gewérkt wordt is daar- mede niet in overeenstemming. Als er niet spoedig verandering komt, zit Bergen in het zomerseizoen nog met het zandvervoer, ter wijl, volgens het bestek het vliegveld in Februari gereed noest zijn om de bommen werpers, die in de hangars moeten worden geborgen, te kunnen doen landen. De bouw van de hangars heeft intusschen den gewensehten voortgang. 31-STE SINT NICOLAASFEEST VAN DEN BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. De heer J. Blokker schrijft ons: Zaterdag den derden December hoopt Sint Nicolaas om half twee per luxe-boot van den heer Merkx in Alkmaar aan te komen. De leerlingen der 1ste en 2de klas sen van alle openbare lagere scholen zul len hem op de Bierkade afwachten. De trouwe schimmel, die den kindervriend zooveel jaren naar de Harmonie heeft ge bracht, is helaas niet meer, waarschijnlijk is hfj in Spanje gesneuveld. Gelukkig ech ter heeft Sint Nicolaas beslag weten te leggen op een fraaien schimmel uit de be kende stoeterij van de firma Gebrs. Hoed zoodat, als het weer maar meewerkt, de groote kindervriend op de Bierkade te paard zal stijgen en dan gaat het in op tocht, opgeluisterd door de vroolijke mu ziek van Excelsior, over de Laat, door de Schoutenstraat en de Hoogstraat en ver volgens over de Nieuwesloot naar de Har monie. Mocht, wat we niet zullen hopen, het weer te slecht zijn, dan vervalt de optocht en gaat elke school rechtstreeks naar de Harmonie, waar de Sint dan om ongeveer kwart voor twee per rijtuig aankomt Om twee uur begint het feest in de groote zaal. De heer E. Moretti, uit Alk maar, zal de kinderen prettig bezig hou den. Het feest eindigt om vier uur. Dan ontvangt elk kind uit de handen van Sint Nicolaas den bekenden grooten zak met inhoud. De kinderen verlaten de Harmo nie klasegewys over het Doelenveld, dat, zoonoodig, verlicht zal worden. Per spreektrompet wordt bekend gemaakt, welke groep naar buit®.* komt. Eerst ko men de meisjes der 1ste klassen, dan de jongens. Vervolgens korpen de 2e klassen eerst weer de meisjes. De volgorde der scholen is steeds: 1. Tesselschade, 2. Von del, 3. Nic. Beets, 4. Linden, 5. Rochdale, en 6. Hofdijkschool, terwijl de leerlingen der B. L. O.-school het laatst komen. In de dancing vangt het feest voor de Kleuterscholen om ongeveer 10 minuten voor 2 uur aan. De poppenkast zal de kleinen daar aangenaam bezig houden. De kleuters moeten om half twee gebracht en om 4 uur gehaald worden. De ouders, die de kleinen komen halen, stellen zich, iets voor 4 uur op in de rij langs het Kadaster en worden in groepen toegelaten. Ze ne men hun kleuters mee en verlaten de Harmonie door den uitgang in de Lom- bardsteeg. Zoo kunnen er geen kleintjes zoek raken. Donderdag, den 8sten December, komen de Amsterdamsche onderwijzers weer om voor de leerlingen der hoogste klassen op te voeren „Het Raadsel", tooneelstuk met zang en dans van Fred Berens, met mu ziek van P. Stiphout. Het feest begint 's-avonds om half ze ven en eindigt om half tien uur. De zaal wordt om zes uur geopend. De middelklassen krijgen hun feest op Zaterdag 10 December van twee tot vier uur. De heer Moretti zal ook voor hen op treden, zoodat ook deze klassei. een pret- tigen middag zullen hebben. En nu tot slot: Hartelijk dank namens 2000 kinderen aan de vele kindervrienden die hun gave offerden en van wie velen iets meer gaven dan verleden jaar, zoodat er hoop bestaat, dat niet alleen de uitga ven dit jaar gedekt zullen zijn, doch ook misschien nog iets van het groote tekort van verleden jaar ingehaald kan worden. Mocht er iemand zijn, die helaas vergeten is of wiens vrouw wat al te zuinig is ge weest, dan hoopt de commissie, dat hij alsnog het adres van den penningmeester zal weten te vinden, wiens gironummer 314551 is. Wij willen niet besluiten zonder een laatste dankbetuiging aan de vele ijverige collectanten en aan allen die op eenige wijze de commisie behulpzaam waren en ook aan de Alkmaarsche Courant. met pogroms en erger-dan-ghetto's wordt bedreigd, deze schoone traditie getrouw zal blijven en wij weten, dat de ministers Colijn en Goseling, wien dit allereerst re gardeert, ten deze diligent zijn. Meer dan dit vurig wenschen kunnen we hier in Alkmaar echter niet. Over het asylr echt kan alleen Den Haag beslissen. De keerzijde van elk recht is plicht. Zoo is er ook een asyl-p licht, waarmede ik hier in het geheel niet bedoel, dat de re geering iets moet doen. Die zal haar plicht zeker kennen en betrachten. Maar hier heb is het oog op den plicht van elk Alkmaar der. Worden de Joden toch toegelaten, dan moet er in hun onderhoud voorzien wor den. En daaraan kunnen wij allen helpen Dat moeten en dat willen wij, als Hollan ders met ons aloude asyl-recht, ook doen, En dat zullen wij doen door a.s. Zater dag naar vermogen te offeren in de collec te voor de verdrukte Joden! VERZENDING VAN POSTPAKETTEN. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Alkmaar maakt bekend, dat op Zaterdag 3 December ook van 18-18 uur gelegenheid bestaat tot het aanbieden ter verzending van postpakketten. OOK TE ALKMAAR MOGEN ZONDAG ALLE WINKELS GEOPEND ZIJN. Naar ons van de zijde der politie wordt medegedeeld, zullen ook te Alkmaar alle winkels op Zondag 4 December behou dens de bepalingen van de arbeidswet j den geheelen dag geopend mogen zijn. ASYL-RECHT EN -PLICHT. Mr. A. Schenkeveld schrijft ons: Wij, Hollanders, gaan prat op het asyl- recht, dat we de eeuwen door verleend hebben aan hen, die in hun eigen Vader land niet konden blijven. Vlaamsche Cal vinisten, Fransche Hugenoten, Zwitsersche Doopsgezinden, Belgische vluchtelingen, allen vonden hier een veilige schuilplaats. Ook veel en velerlei Joden zijn wij aldus tot een „vrijstaat" geweest: uit Spanje, Portugal, uit Midden- en overal werden deze immer verdreven en steeds vonden hol voor hun voet. Van harte hopen we, dat Nederland ook thans, nu „het oude Bondsvolk" opnieuw GESLAAGD. Bij de examens voor stenografie en machineschrijven, gehouden op 29 Novem ber te Amsterdam, onder leiding van den ontwerper, den heer A. W. Groote, slaagden: Voor kantoorstenografie 130 lettergrepen per minuut mej. W. v. d. Heuvel te Alk maar, mej. M. Dekker te Egmond aan Zee, mej. F. Mulder te Alkmaar, mej. T. Carels te Heiloo en de heer M. Philips te Alkmaar. Voor machineschrijven: mej. A. v. d. Stelt te Alkmaar, met 247, mej. W. Frielink te Alkmaar, met 218, mej. Koning te Hens broek met 215 en de heer J. Huiberts te Alkmaar met 218 leteraanslagen per min DE GROENE BUS KRIJGT WEER EEN RIJVERBOD. De president der arrondissements-recht- bank te Amsterdam, mr. A. J. van Royen, heeft wederom uitspraak gedaan in eenige korte gedingen tusschen wilde busdiens ten, waarvan door de spoorwegen en de Gooische tram stopzetting werd gevraagd. Verboden werd o.a. de N.V. Amster damsche autoverhuurcentrale in oprich ting (directeur Oorbeek), rijdende tusschen Amsterdam en Alkmaar. DE SUBSIDIES DER BUITENGEMEENTEN VOOR HET CENTRAAL ZIEKENHUIS. Het subsidietijdvak loopt af. Dinsdag heeft onder leiding van den voorzitter, mr. D. Breebaart te Zijpe, de Ziekenhuis-commissie voor de buitenge meenten, op verzoek van het gemeente bestuur van Alkmaar, aldaar een bespre king gehouden met de vertegenwqordigers van de gemeenten en vereenigingen, welke in het jaarlij ksch tekort van het Centraal Ziekenhuis een bijdrage verleenen, een en ander in verband mét de omstandigheid, dat het tienjarig tijdvak, waarvoor de subsidie destijds is toegevoegd, Mei 1939 afloopt. Na een korte inleiding van den voorzitter heeft de heer C. Haringhuizen te Wieringer- waard, regent voor de buitengemeenten van het Centraal Ziekenhuis, een uitvoerig pleidooi gehouden voor verlenging van subsidie. Het Centraal Ziekenhuis, dat aan alle aan een dergelijke inrichting te stellen moderne eischen voldoet, voorziet niet alleen voor Alkmaar maar ook voor vele Noordholland- sche gemeenten boven het IJ in een be hoefte. Uii een aan de aanwezigen over gelegd overzicht blijkt, dat uit de buiten gemeenten gemiddeld tweemaal zooveel patiënten worden verpleegd als uit Alkmaar. De oprichting van het ziekenhuis is des tijds mogelijk gemaakt met steun van de buitengemeenten en de verdere exploitatie kan deze bijdrage in het tekort niet missen. Zouden de gemeenten niet meer steunen, dan zal Alkmaar zeer waarschijnlijk het ziekenhuis niet meer uitbreiden en een groot gedeelte der patiënten van buiten niet meer kunnen worden geplaatst, zoodat deze dan elders moeten worden verpleegd. Na verdere toelichting drong spreker er met nadruk bij de gemeentebesturen en particuliere vereenigingen op aan, ook na 1939 de subsdie te blijven verleenen, zoo noodig, bij belangrijke wijziging van het in wonertal, eenigszins verlaagd. Van de geboden gelegenheid tot het stellen van vragen is een ruim gebruik gemaakt. Jhr. van Sprengler (Zuid- en Noordschar- woude) bracht naar voren, dat het Centraal Ziekenhuis een Alkmaarsche instelling is, welke door Alkmaar onderhouden moet worden. Jhr. van Foreest (Heiloo) informeerde, of het niet mogelijk is, de tarieven van het ziekenhuis eenigszins te verhoogen, om zoodoende het exploitatietekort en daar mede de bijdragen der buitengemeenten te verlagen. De heer Zwart (Winkel) toonde zich een sterk voorstand^ van deze poli- De voorzitter heeft de bezwaren h m, er o.a. den nadruk op leggend T**- Centraal '«-• at de den, tarieven van het centraal Zieken», moeilijk verhoogd kunnen worden in eth- band met de tarieven van het Sint-Elk1 kVer* gesticht. Pogingen om de gemeenten rt J .Mij;» I..L1ale tot nu toe afzijdig zijn gebleven, alsnog tot bewegen, het geven van een bijdrage te zullen nog in het werk worden gesteld Hierna sprak de vergadering zich over het algemeen voor verlenging van den subsidie termijn uit. De vertegenwoordigers zullen een ander te zijner tijd by hun besturen sprake brengen. en ter Gistermiddag om ongeveer 3 UUr is een verhuisauto uit den Haag, komende uit Friesland, ter hoogte van Burger- brug in het Noordhollandsch kanaal gereden. De zes inzittenden konden door toevallig passeerende automobilis ten worden gered. De groote verhuisauto reed met een vrij snellen gang naar schatting ongeveer 60 K M. over den breeden weg, toen plotse ling de wielen slipten en de wagen over den kop sloeg en zoo in het kanaal terecht kwam. Onmiddellijk kon hulp worden ge boden en de inzittenden (3 personen zaten in de cabine en 3 lagen achter in.de auto) konden gelukkig worden gered. Zij hadden slechts onbeteekenende verwondingen opge- loopen en konden later in den middag per auto naar den Haag rijden. De verhuiswagen is later per kraanwagen op het droge bracht. De rijkspolitie stelt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek in. VAN EEN TRAP GEVALLEN. Hedenmiddag ongeveer half één viel de heer P. in de Doopsgezinde kerk aan den Koningsweg van een wenteltrap in dit ge bouw en bleef bewusteloos liggen. De heer Stoutjesdijk verleende de eerste hulp, waar na de heer P. per ziekenauto door den G.G. D. naar het Centraal Ziekenhuis is vervoerd. Vermoedelijk heeft het slachtoffer een her senschudding bekomen. Zyn toestand is ernstig. DE HET SPIEGELRUIT MOEST ONTGELDEN. Twee groote jongens J. M. en P. E. van om streeks 18 jaar waren gister op de Laat aan het stoeien. Het resultaat van die stoeiparty was, dat de een den ander een zoodanigen duw gaf, dat het slachtoffer door een der spiegelruiten van de firma De Wild in de etalage terecht kwam. Wonderlijk genoeg kwam de jongen er heel wat beter af dan de ruit, die totaal vernield werd. Oost-Europa, opgejaagden e hier een tiek. De heer Van Staverden (De Rijp en Graft) wees op het ontstaan van zieken huizen in andere plaatsen, o.a, te Purmerend, De heer Pluister (Nieuwe-Niedorp) laakte de onprettige houding, die Alkmaar aange nomen heeft ten aanzien van de uitvoering van de vleeschkeuringswet tegenover den kring Barsingerhorn. De heer Kolff (Wieringen) zou gaarne willen dat meer gemeenten subsidieerden. De heer Kramer (Zuidscharwoude) sprak zich nog tegen de subsidie uit, omdat hij tegen subsidieering der gemeente Alkmaar door de buitengemeenten is. Velen onderschreven de door den heer Haringhuizen naar voren gebrachte mee ning, om ook in de toekomst subsidie te verleenen. EEN WACHT IN DE GANG VAN DE LEESZAAL. In de Openbare Leeszaal en Boekerij hier ter stede werden herhaaldelijk uit de gang, waar de kapstokken staan, kleeren gestolen. Nog kort geleden bleken van twee bezoe kers, welke nog geen tien minuten binnen waren, de jassen ontvreemd te zijn, waar schijnlijk d®or dieven, die vanaf de straat alleen maar in de gang waren gekomen. In verband met deze herhaaldelijk voor komende diefstallen, heeft het bestuur een werklooze toestemming gegeven in de gang van het gebouw de wacht te houden en daar de zorg voor hoeden, jassen en mantels op zich te nemen. Voor een kleine vergoeding waarvan het bedrag geheel aan de bezoekers wordt overgelaten heeft men nu de zekerheid, dat diefstallen als de thans gesignaleerde niet meer zullen voorkomen. N.R.V. AFDEELING ALKMAAR. Een zeer groot aantal Alkmaarsche N.R. V.-ers heeft gisteravond in het Gulden Vlies de lezing van dr. v. d. Sleen over Zweden en Lapland bijgewoond en de aanwezigen heb ben ongetwijfeld zeer genoten van dr. v. d. Sleens vertelling bij de plaatjes en smal films. Dr. v. d. Sleen heeft dezen zomer een lange reis gemaakt door Zweden en Lapland en hij verklaarde, dat deze reis een der mooiste geweest is van alle, welke hij S®" maakt heeft. Hij heeft Zweden en Lapland leeren kennen, hij heeft het rijke natuur- schoon ontdekt en kennis gemaakt met de bevolking. Van dit natuurschoon en van de karakters deij bevolking heeft de spreker ons uitvoerig verteld en dit alles aan- de hand van een zeldzaam fraaie collectie len taarnplaatjes in de natuurlijke kleuren en van de smalfilms, welke ook deels gekleur waren.. En zoo hebben de aanwezigen eenig 1 gekregen van wat Zweden biedt en hoe Laplandsche bevolking moet strijden, om kunnen leven. Maar zij hebben ook de m dernachtzon gezien en de meren, de berg de wouden, ja wat niet al! Zoo'n lezing verslaan, is eigenlyk mogelijk. Voor de aanwezigen was de ca rie buitengewoon interessant en bij hen dr. v. d. Sleen de overtuiging kunnen brengen, dat een vacantiereis naar Zw of Lapland misschien wel mooier en der Is dan de traditioneele reizen naar seriand, Italië, enz. BENOEMD. Bij K B. van 28 November is, met Ü&M van 15 December 1938, benoemd tot f meester der gemeente Oude Niedorp S. H. J. Bosma. ge- De heer Bosma is in 1901 te AH®" te boren en is thans gemeente-secr Kloosterburen (Gron.)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2