'AKKERTJE SAMBO DE OLIFANT li £and- en Juinêouw Uiidsdïdftm Anti-militairistische propagandabijeenkomst Han Kuysten en Flip Thonet over internationale politiek en vredesbeweging. De pacifistische volksverdediging. Neem dadelijk 'n als de Griep U grijpt! DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 2 DECEMBER 1938. Gisteravond werd door de samenwer kende afdeelingen in onze stad van den Algmeenen Nederlandschen Vrouwen-Vre debond, Mobilisatie voor den Vrede en de Jongeren Vredes Actie een openbare ver gadering gehouden in de bovenzaal van de Unie. Mevr. Joh. van der VeenWilson opend en gaf direct het woord aan den eersten spreker, den heer H a n K u y s t e n, die het woord voerde over „internationale politieke verhoudingen". Een Tsjechisch strateeg aldus de heer Kuysten heeft verklaard, dat, als Tsje- choslowakije niet toegegeven had, Enge land en Frankrijk Duitschland gesteund zouden hebben. Chamberlain heeft bewust Tsjechoslo- wakije in zyn ouden vorm vernietigd! Waarom? Engeland wapent zich en is thans nog niet voldoende weerbaar. Bovendien lag het in de lijn van Chamberlains „verzoe ningspolitiek". Deze heeft 2 wortels: Engelands macht als imperialistischen staat is voorbij, overgebleven is slechts de koopmans-mentaliteit. Bovendien is de houding van Engeland en Frankrijk be paald door den invloed van de reaction- nairen in deze landen. Frankrijk is deze politiek reeds noodlot tig geworden. T. o. v. Engeland is het reeds in een vazallen-positie gekomen. Polen en de Kleine Entente vertrouwen niet meer op Frankrijk, evenmin als Rusland. Frankrijk staat alleen: aan de Zuidzijde Italië door Franco, terwijl zijn verbindings lijnen met N.-Afrika worden bedreigd. Er is sprake van plannen tot het op stellen van een gezamenlijke Duitsch Fransche verklaring. Wat zijn echter ver dragen met Duitschland waard? Tót 1e verovering toe van Oostenrijk heette de geruchten hierover gelogen. Op dezelfde wijze is het gegaan met Tsjechoslowakije. Alleen een dwaas kan daarom Hitier gelooven als hij nu zegt geen territoriale eischen meer te hebben: Een groot- Duitschland blijft het ideaal. Het is ie ironie van het lot, dat Engeland, dat steeds de verdeel en heersch-politiek op het vaste land heeft toegepast om er voor te waken dat Frankrijk de hegenomie zou verkrijgen, nu moet toelaten, dat Duitsch land deze verovert. Polen wil in Oost-Europa een groot ver bond, een as WarschauBoedapestRome. Het is thans vooral Polen, dat gevaar loopt bij de Duitsche Oekrainsche sym pathieën. Het verdrag met Moskou is dan ook zeer duidelijk tegen de Duitsche plan nen gericht. Een Duitsche opmarsch tegen de Sowjet- Unie is niet zoo waarschijnlijk. Een overeenkomst tusschen Duitschland en Rusland is lang niet onmogelijk. Tel kens duiken hierover geruchten in de pers op. Tijdens de Tsjechische-crisis heeft Rusland zich volkomen afzijdig gehouden. De tegenstelling tusschen fascisme en communisme is meer schijn dan wezen: 60 van het oorlogsmateriaal voor de Chineezen, verbonden met de commu nisten komt uitItalië! Zoo zijn er verschillende voorbeelden te geven. Als blijkt, dat Engeland zich verrekend heeft in de ideologische tegenstelling DuitschlandRusland, dan is van alles mogelijk. Waarschijnlijk is een Duitsch Russische toenadering niet. Engelands positie in Oost-Europa is nog sterk: Turkije (verdrag van Montreux) en Egypte (door de dreiging van Italië). De Palestijnsche kwestie is moeilijk: Engeland heeft Palestina aan de Joden en de Arabieren beide beloofd. De Joden hebben zich een overheerschen- de postie en een onafhankelijken Joodsche nationalen staat gedacht. Hierdoor was een overeenstemming met de Arabieren niet mogelijk. Engeland zal thans den steun van de Arabieren weten te winnen, door den Joodschen eisch: een nationalen staat, niet in te willigen. Hierdoor zal het Musso- lini ook een troef uit handen slaan. Engeland moest een „revolutionnair" Spanje voorkomen. Daarom de houding van dit land, inzake het Spaansche vraag stuk: De invloed van de Londensche City is groot! De Italiaansche positie in Abessinië is nog zeer precair. De positie van Italië is lang niet zoo sterk dan wel gedacht wordt: Engeland heeft enorme machtsmiddelen en... geld! Japan is, evenals Italië, steeds dieper in het moeras gekomen. Het is gedwongen een enorme troepenmacht aan de grenzen van de Sowjet-Unie op de been te houden, een overwinning in China zelf is niet te verwachten. Eén resultaat heeft deze oorlog: Een meer zuidelijk gericht imperialisme is voorloopig voorkomen. Wat onze politieke oriëntatie hetreft zijn we in de koloniën afhankelijk van Engeland. „Neutraliteits-politiek" is daarom onbe staanbaar voor ons land. Wat er in de toekomst zal gebeuren hangt in zeer sterke mate af van de houding der Ver. Staten. Een ding is zeker: de Ver. Staten zullen nooit dulden dat het fascisme op het Ame- rikaansche continent vasten voet krijgt. Belangrijk is in dit verband, dat Canada zijn houding zal bepalen naar die van de Ver. Staten, Welke mogelijkheden heeft Duitschland zijn tot nu toe gevolgde politiek voort te zetten? Het blijkt, dat deze minder groot worden: de as RomeBerlijn is verzwakt door de tegenstellingen in den Balkan. In Frankrijk en Engeland ontstaat een botsing tusschen de groepskapitalistische en de nationaalkapitalistische stroomingen. En tenslotte zijn daar de Jodenvervolgingen, die Duitschlands positie verzwakken. De politiek van Duitschland, is in hooge mate onberekenbaar. De Jodenvervolging b.v. heeft Chamberlains concessie-politiek in de war gestuurd. Een politiek, die de belangen van Enge land en Frankrijk voorstaat kan alleen op anti-fascistische basis gegrondvest zijn. De tegenstelling tusschen Eden en Cham berlain is die tusschen de meer staats-kapi- talistische en de liberaal-kapitalistische po litiek. Het op de arbeiderspartijen gedane beroep op de nationale solidariteit tegen het fascisme heeft steeds weerklank ge vonden. Frankrijk staat nu het eerst voor de keus of het zich bij Engeland dan wel bij het fascistische blok zal aansluiten. Wel licht een kans voor Duitschland? De nationale klassen-verhoudingen doen hun invloed op de politiek gelden. Zelfs al zou in een militairistische we reld 'n zeker evenwicht kunnen bestaan Duitschland en Japan maken dit onmoge lijk. Een wereldoorlog schijnt dan ook onvermijdelijk. Koloniale gebieden beteekenen voor Duitschland niet veel: de verbindingswegen zijn bij een oorlog niet veilig. Duitschlands positie is lang niet gunstig. Een desperate politiek van Duitschland kan verrassende resultaten voortbrengen: bijv. een verbond met Rusland. Een andere factor is de burgeroorlog, die hier en daar dreigt. Sterken dan de klasseband is echter de nationale band. In de heele wereld treffen we een toe nadering van het anti-fascistische tot het nationalen element aan. De strijd tegen den oorlog blijft onze eerste plicht ondanks alles. De strijd voor een vrije cultuur en die tegen den oorlog vallen samen. Het heeft geen zin zich illusies te maken; het anti- militairisme bevindt zich in het defensief. Dwars tegen alles in vol te houden betee- kent het slaan van een brug, die naar den nieuwen tijd voert. Na de pauze sprak de hr. F1 i p Thonet over: „Verdedigt de kinderen tegen de kruisers". Onmiddellijk na 't conflict in Tsjechoslo- wakije werden er conclusies getrokken. Hoe kwam het dat Tsjechoslowakije geen weer stand heeft geboden? Het lag niet aan het volk, noch aan de leiding. De oorzaak was het feit, dat militaire zelfverdediging niet meer mogelijk is zeker niet voor de kleine landen. Chamberlain l$geft gezegd: voor kleine landen kan geen oorlog gevoerd worden. Toen het erop aan kwam durfden Enge land en Frankrijk het oorlogs-apparaat niet in werking te stellen. Het besef dringt door dat het geen op lossing brengt. Bij de mobilisaties in de diverse landen in September had men geen enkel en kel enthousiasme. De verschrikkingen van den oorlog worden aan de massa bewust. Na de spannende Septemberdagen was de eerste uiting die van vreugde of die van minachting voor wat was gepres teerd. Het militairisme is geen bruikbaar machtsmiddel meer. Andere machtsmid delen moeten gezocht worden. De reactie is nu: sterker bewapening. Wij stellen daartegenover de ontwapeningspo- litiek. f Bij de tegenstelling fascisme-democratie zit de zwakte van de democratieën in het feit, dat zij zich op zoo weinig goede dingen kunnen beroepen door de werkloosheid, afbraak van sociale maatregelen e. d. De oorzaak hiervan is: de bewapening. Intusschen gaat Duitschland zijn gang! Het verovert den Balkan, vormt het groot- Duitsche rijk. Men is hier zeer actief. Schachts politiek in den Balkan is bizon der geraffineerd. De politiek van de democratische mo gendheden moet zich richten op den Bal kan. Er bestaan plannen tot saneering van dit gebied door de West-Europeesche mo gendheden eventueel in samenwerking met Duitschland. West-Europa wapent zich. De kracht van West-Europa moet echter liggen in een beperking van de bewapening in verbin ding met een welvaartspolitiek. De bewapening ondermijnt elke mogelijk heid tot verdediging tegen het fascisme. In ons land wordt van elke 100 gulden 25 aan hankelijk van de zware industrie, waarin dit gebied beleven een hausse, gevolg: een groot deel van het economische leven is af hankelijk van de zware industrie, waarin een groot aandeel van het kapitaal is belegd. Een tweede gevolg van de bewapening is de werkloosheid door de enorm doorgevoerde rationalisatie meer dan in andere indus trieën. luyden". Een derde deel van de Ned. Staats schuld bevindt zich in het bezit der rijks fondsen. Dit beteekent de bitterste armoede voor vele „kleine luyden" als eenmaal in een baisse-periode de rente-betalingen ge staakt moeten worden. De vredesbeweging zal zich moeten be zinnen op de mogelijkheden tot ordening van ons economisch leven. Gaan we zóó door als thans dan loopt het fout. De regee- ringspolitiek is allerminst „welvaartspoli tiek": Wél geld voor 2 kruisers a 14% mil- lioen per stuk, geen 8% millioen voor de verbetering van de leerlingenschaal, die zoo dringend noodig is. Met een welvaartspoli tiek moet ons land sterk gemaakt worden. Een ruimere toepassing van het asylrecht is noodzakelijk. Zij is echter niet in de lijn van de regeeringspolitiek en die van minis ter Goseling. Er is geen mogelijkheid van verbinding van militaire macht en cultu- reele waarden. Weerbaarheidspolitiek moet beteekenen: welvaartspolitiek. Als er één aangrijpingspunt voor de vredesbeweging in W.-Europa is dan is het de minerale en financiëele sanctie. Het is de taak van de democratische lan den dit waardevol wapen tegen Duitschland te hanteeren. Als nu een keer Duitschland ons land zou binnendringen bij een beperkte bewapening beteekent dit dan machteloosheid? Neen! Er bestaat de pacifistische volks verdediging: belastingweigering, geen enkele samenwerking met het overheer- schende land. De practijk kent prachtige voorbeelden daarvan: In de vorige eeuw hebben de Hongaren bijvoorbeeld deze poli tiek gevoerd tegen de Oostenrijkers. De vredesbeweging zal zich moeten rich ten op een internationale vredespolitiek: or dening van het bedrijfsleven, aandringen op economische en minerale sancties. Er zitten hier bepaalde mogelijkheden in. Helpen ze niet, er naast is het noodig te onderzoeken hoe de pacifistische volksverdediging zal kunnen worden uitgevoerd, onderzocht zal moeten worden wat er bereikt kan worden met de' burgerlijke ongehoorzaamheid en het lijdelijk verzet. Gaan we op den ingeslagen weg voort dan gaan we ten onder. Mevr. van der Veen sprak hierop nog een kort slotwoord. ARBEID VERKEERSPOLITIE. Bij de door de verkeerspolitie dezer ge meente in de maand November 1938 gehou den controle werden 90 processen-verbaal opgemaakt, terwijl 167 personen werden ge waarschuwd terzake slechte handremmen, stuurinrichtingen, spiegels, onjuiste verlich ting, onduidelijke nummerplaten, te snel rijden, autorijden met slechte banden, enz. De processen-verbaal werden opgemaakt voor de volgende feiten: Autorijden zonder goede remmen 4 Autorijden en op vordering geen geldig rijbewijs vertoonen 5 Autorijden en op vordering geen geldig no.bewijs vertoonen 2 Autorijden en het verkeer van rechts den doorgang niet vrij laten. 1 Autorijden op zoodanige wijze dat daar door de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht 1 Autorijden en geen voldoende zij-uit zicht hebben 2 Autorijden met onduidelijk leesbaar letter en nummer 2 Autorijden met bermlamp aan rechter zijde van het motorrijtuig 2 Autorijden zonder de voorgeschreven verlichting 2 Autorijden en niet rechts houden 1 Motorrijden zonder goede remmen 6 Motorrijden en op vordering geen geldig rijbewijs vertoonen 8 Motorrijden en op vordering geen geldig no.bewijs \tertoonen '1 Motorrijden zonder de voorgeschreven verlichting 2 Motorrijden zonder spiegel 4 Rijden met vrachtauto breeder dan 2.10 M. zonder „B" bord 2 Rijden met vrachtauto met te hooge lading 1 Rijden imet vrachtauto met te lange lading 1 Rijden met vrachtauto met te breede lading 1 Rijden met landbouwtractor met 3 aan hangwagens met een gezam. aantal wielassen, dat meer dan 4 bedroeg 1 Autobusbestuurder heeft zijn werkkaart niet ingevuld 1 Rijden met 3 wielig motorrijtuig zonder goede remmen 3 Rijden met 3 wielige bakfiets zonder voorgeschr. verlichting 1 Rijden met handwagen zonder voorge schreven verlichting 1 Auto op den weg laten staan anders dan met in rust gebrachten motor 1 Wielrijden op zoodanige wijze dat daar door de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht 1 Wielrijden en het verkeer op een voor- rangsweg den doorgang niet vrij laten 1 Wielrijden ,en niet rechts houden 1 Wielrijden zonder licht 1 Wielrijden zonder rood achterlicht 14 Wielrijden zonder bel 3 Wielrijden en geen richting aangeven 3 Wielrijden in verboden straat 1 Wielrijden links langs verkeersheuvel 1 Wielrijden en op het rijwiel een tweeden persoon vervoeren 1 Opgeven valsche naam 1 Openbare dronkenschap 1 Voorwerp op trottoir aanwezig hebben zonder vergunning 1 Overtreding arbeidswet 1 Aanhouding gesignaleerde 3 Totaal 90 KENNEMERLAND. We kunnen over het verloop van den handel en de prijzen nog al tevreden zijn, al bleven schommelingen niet uit. Maar het is al een boffer als er een vlugge handel is en dat was het geval over de geheele linie en als regel gaan dan de prijzen omhoog. Natuurlijk zijn er uitzonderingen en bij een te grooten aanvoer van een product of bij afwijkende kwaliteit komt dat dadelijk tot uiting. Bloemkool was meer in trek en de kwaliteit verbetert met den dag; de prijzen waren beduidend hooger dan de voorgaande weken, n.1. 6.5013.50. Ook andijvie was meer in trek en de prijzen ad 0.802.60 zijn alleszins aannemelijk. De diverse koolsoorten hadden weinig belang stelling. Roode, groene en gele kool van middelmatige kwaliteit golden f 1.50 2.80 per 100 of ongeveer 1.502.80 per 100 K.G. Boerekool werd weinig gevraagd en voor een prijsje van 2.303.50 per 100 K.G. ging alles van de hand. Uien waren gewild en bij een beperkten aanvoer waren de prijzen 3.20f 4.10 per 100 K.G., dus hooger dan we gewoon zijn. Witlof, waar van dagelijks grooter aanvoer, had moeite om de oude prijzen te handhaven; een prijs van 613.50 per 100 K.G. is zeer zeker niet hoog. Prei besomde een hoogsten prijs 1 of 2 "Akkertjes", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks -.12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. van 4.60 per 100 K.G., alzoo hooger dan de vorige week. Spruiten waren gewild en le soort was bijzonder in trek. De prijzen waren 8.5015 per 100 K.G. Bospeen en selderie werden vlug verhandeld tegen prijzen van resp. 4.50f 8.50 en 23 per 100 bos. Tomaten zijn steeds in trek en de prijzen, 1118 per 100 K.G. zijn niet laag. Het aanbod van fruit begint af te nemen en toch gaan de prijzen, die trouwens aan de spits staan, niet hooger. Tafelvruchten gol den 1633, keukenvruchten 1421 en druiven 2438 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. „Astra", geïll. maandschrift. De winterfeesten spelen in het Decem- ber-nummer van „Astra" al 'n rol van be- teekenis. Sophie Roskes heeft er 'n wereld- sche zangeres tot betere gedachten laten komen, dank zij Kerstmis en een ziek kin derstemmetje. Eldert van Elk schrijft een kort St. Nicolaas-verhaal, dat tot naden ken kan stemmen. Dan brengt „^stra" een raak verhaal van Doris Rainer en een echt-Amerikaansch detectiveverhaal. S. Sort geeft een verhaal van Indische gastvrijheid en J. C. W. Dun- cker beschrijft humoristisch de moeilijkhe den van een sollicitant, die niet behoorlijk in de kleeren steekt. Ondeugend is, wat dr. Meulenbelt over ons, Hollanders, zegt, als wij door Australische oogen aangekeken worden en tragisch wat Eve Woodburn vertelt van de goed-bedoelde pogingen van een tante om twee jonge menschen tot elkaar te brengen. Verder nog andere ver haaltjes, een gedicht, kunstplaten, puzzles en lessen in leerbewerking. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. 288. Zodra ze weer in het paleis waren, deelde de sul tan aan zijn personeel mee, dat er een groot feest gehou den zou worden. „Maar eerst zal ik zorgen, dat er een radiobericht door de wereld wordt gezonden om jullie ouders op de hoogte te brengen", zei de sultan. De jon gens moesten bij den sultan hun namen en adressen let ter voor letter spellen. 289. Enige uren later zaten de ouders van Flip en Lange Jan bij hun radio en luisterden naar de politie berichten. Dat deden ze trouw elke avond. Ineens vloog Jan's moeder van haar stoel. „Hoor toch eens, o man, luister". Bij de ouders van Flip ging het al net eender „Jongens Flip en Lange Jan genezen komen naar hun land terug. Vonden bij sultan goede verzorging". i intussen had de sultan besloten met zijn beide Belastingverhooging komt eveneens voort vriendjes nog een laatste wandeling door de stad te ma- uit de bewapening. Indirecte gevolgen zijn ken. De hele bevolking liep uit om die aardige jongens j j. te zien, die eerst net zulke oren hadden als hun goede sultan en nu door een wonder van de olifant weer gene zen waren. Het was overal een drukte en feestvreugde, waar ze kwamen. groote leeningen. Zelfs in deze periode van hoogconjunctuur werdt meer uitgegeven dan ontvangen. De leeningen bestaan voor een groot deel uit het geld van de „kleine 291, De volgende dag was het weer feest. Toen kwam er een schooljongen, die onderdanig vroeg of de jongens, die zo goed voor hun sultan waren geweest, even op het terras mochten komen. En daar lagen allerlei prachtige cadeaux. Vazen, in leer gebonden boeken en allerlei voorwerpen die de jongens nog nooit gezien hadden. ■i

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9