AMSTERDAMSCHE BEURS £aatste A Jkomnciaal Tlieuws Weecêeacfit |t Stad m Omgeving. DE VRIES thee doei \e goed! Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. (Nadruk verboden). HEILOO OOSTHUIZEN HENSBROEK 89'/, §Noteering per 50. x) ex-coupo tExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers H, heden H P° WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers 1.83 Oslo Alkmaar, Zaterdag. DE BLIKSEM SLAAT IN. Tijdens het hevige onweer, dat gister middag boven Bergen losbarstte, sloeg de bliksem in twee telefoonpalen aan den Groeneweg. De palen werden versplinterd en de steun-ijzers verbogen, riet G. E. B. heeft dadelijk nieuwe palen geplaatst en de draden overgespannen. Bij de gemeentelijke slachtplaats is de bliksem in den grond geslagen zonder ver der eenige schade aan te richten. DE DINGAANSDAGVLUCHT. De directeur van het post- en telegraaf kantoor te Alkmaar maakt bekend, dat voor verzending „per Dingaansdag-vlucht Nederland—Zuid-Afrika" op 6 December a.s. alléén nog zijn toegelaten stukken be stemd voor adressen in de Unie van Zuid- Afrika, die door de afzenders geheel voor verzending gereed zijn gemaakt en volle dig gefrankeerd ter post worden bezorgd vóór Maandag 5 December 7 uur 20 (hoofdkantoor). WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN „VOOR HET KIND". Men schrijft ons: Dit jaar heeft de actie voor den verkoop der bekende weldadigheidspostzegels en briefkaarten „Voor het Kind" voor Alkmaar wel een bijzondere bekoring. Immers de fraaie affiche, die allerwege ons zoo vroolijk tegenlacht is een kunstwerk van onzen stadgenoot Piet Worm. Bestond er voorheen nog wel eens ver schil van meening over de kwaliteit van het reclamemateriaal voor den postzegelver koop, thans zal een ieder zeker geboeid zijn door den rijkdom van kleur en vroolijkheid, die van het werk van Worm uitgaat. Toch vraagt het werk van den kunstenaar niet om eigen roem en eer. Het stelt zich hier in dienst van een actie, die ieders belangstelling en steun verdient. Zijn werk is een oproep! Alle kleuren en penseelstreken spreken tot ons met duidelijke taal. Geef! Geef, zooals ik, overvloedig, om het kind, waarvan het symbool hier vragend voor u staat, te verwarmen, uit bekommernis te zetten midden in de weelde van uw wel dadigheid. Help mee! Help mee, evenals ik, niet half, niet karig, niet met droevig gezicht, maar volledig, royaal en met vroolijk gelaat. Wij zullen deze plaat nergens kunnen passeeren zonder herinnerd te worden aan alles wat vroolijk, wat goed, wat groot is. Maar zij zal ons in niet mindere mate herinneren aan onzen plicht, beter aan den ons allen ingeboren, doch wellicht nog slui merenden drang om wél te doen. Wél te doen met een ruim hart. Het Comité voor den verkoop van zegels en kaarten stelt u daartoe weer op prettige wijze in staat. lederen dag van 9.3012.00 uur en van 24.30 uur kunt u zich aan den stand in de hal van het postkantoor van kaarten en zegels voorzien. „KERSTPAKKETTEN". Doe we! en zie ook om! Men schrijft ons: De maand van geven en weldoen is weer aangebroken. St. Nicolaas staat voor de deur (of rijdt reeds over uw dak). Straks naderen de Kerstdagen met hun warmte van innigen en innerlijken barm hartigheidszin. Iedereen wil geven! En velen staan gereed om te ontvangen. Ook vele comité's' maken zich weer op om door een „Kerstgave" vreugde te bren gen in een aantal gezinnen, wier omstan digheden moeilijk zijn. En nu dreigt een gevaar. Het gevaar, dat door deze vele comité's (en particulieren!) sommige gezinnen dubbel of nog meer ontvangen, terwijl voor de anderen, die men ook nog graag zou hebben bedacht, niets meer overblijft. Evenals vorig jaar zal daarom op ver zoek en met medewerking van den secre taris van den Armenraad tusschen de comité's, die straks „Kerstpakketten" gaan uitreiken, een samenspreking plaats heb ben. Bij deze bespreking wordt overleg ge pleegd omtrent de gezinnen, die door ieder dezer comité's zullen worden bedacht, zoo dat een groot mogelijk aantal gezinnen van deze uitreiking zal kunnen profiteeren en kan worden voorkomen, dat anderen een „te veel" zouden ontvangen. Ook voor particulieren, die plannen hebben om „Kerstgaven" uit te reiken moge dit een aansporing zijn om daarbi na te gaan of de te helpen gezinnen niet reeds van andere zijde worden bedacht en om even te berichten, dat men plannen heeft deze gezinnen te gedenken. De Armenraad (Centraal Bureau voor Maatschappelijk Werk) Langestraat 87 verstrekt gaarne alle gewenschte inlich tingen. Laat ieder, die zich opmaakt om wèl te doen bovenstaanden wenk in ach: nemen Doe wel en zie om! Of met andere woorden: Geef mét uw hart, doch verzuim daarbij niet uw ver stand te laten meespreken. GROOT WERK GEGUND. Het maken van een vak van het ka naal HuigendijkOudkarspel, met los plaats, vaste gewapend betonbrug en aansluitende weggedeelten met bijkomen de werken in de gemeenten Sint-Pancras Broek op Langendijk, Zuid-Scharwoude en Heerhugowaard, bestek no. 34, Provin ciaal bestuur, waarvan onlangs de aanbe steding plaats vond, is thans gegund aan de heeren J. Dikkeboom en J. Waterlan der te Heerenveen voor een bedrag van 110.400.—. POSTZEGELS VOOR T. B. C.-LIJDERS. Mr. E. H. J. Wynne, die hier ter stede postzegels verzamelt voor den verkoop ten bate van t. b. c.-lyders, verzoekt ons mel ding te maken van de aardige attentie van een onzer lezers in Amerika, den heer John Geusebroek, Sioux City, U. S. A., die hem geregeld groote zendingen doet toekomen Mr. Wynne houdt zich voor navolging van dit goede voorbeeld aanbevolen. POELIERSBEDRIJF EN DE VESTIGINGSWET. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar maakt belanghebbenden in verband met de komende feestdagen erop opmerkzaam, dat het zonder vergunning van den minister van economische zaken verboden is een inrichting te vestigen waarin het poeliersbedrijf wordt uitge oefend. Onder de uitoefening van het poeliersbedrijf wordt verstaan het ten verkoop aan het publiek in voorraad heb ben, of het aan het publiek verkoopen van gedood wild, pluimvee, gevogelte of ge- doode tamme konijnen of van gedeelten daarvan, in verschen, gekoelden of be vroren toestand. Ook personen, die slechts gedurende enkele maanden van het jaar het poeliersbedrijf willen uitoefenen, wordt ter voorkoming van moeilijkheden, ernstig in overweging gegeven, zich ter zake tot het departement van economische zaken, afd. Middenstand, Bezuidenhout 30, 's-Gravenhage, te wenden. Eventueele ver boekschriften kunnen ongezegeld worden verzonden. ALKMAARSCHE een industrieele discipline doen invoeren, welke noodig is tot het welzijn van allen. De heer Max Leo-Gerard heeft zich met deze verklaring niet kunnen vereenigen", Later werd vernomen, dat de heer Max Leo-Gerard, de minister van financiën, zijn portefeuille ter beschikking heeft gesteld. Een Arabische bende omsingeld. Een bende Arabieren werd door militairen om singeld in de heuvels bij Brisan. Vijftien Arabieren werden gedood en vijf gewapende mannen gevangen genomen. REDDINGSBRIGADE. Feest in de Overdekte. Misschien mogen wij hier niet spreken van „feest", omdat de avond van gisteren meer als een demonstratie van alles, wat de Alk- maarsche Reddingbrigade kan, bedoeld was. Maar het vroolijke karakter, dat door de leden van deze wel zeer actieve vereeniging aan den avond was gegeven, noopt ons te zeggen, dat het meer een feestavond was. Wat intusschen niet wegneemt, dat de bri gade haar doel niet is voorbijgestreefd! Eer der het tegendeel, want door de samenstel ling van het uitgevoerde programma hebben de zeer talrijke kijkers meer dan 500 toe schouwers woonden den demonstratieavond bij op zeer prettige en onderhoudende wijze weer eens kennis gemaakt met deze organisatie. Over de reddingbrigade zelf behoeven wè toch niets meer te schrijven, nietwaar? Ieder kent het doel en streven van deze vereeni ging. En eigenlijk behoeven wij ook over de demonstratie niets meer te schrijven, omdat het een in nauw verband staat met het an der. Maar ten overvloede wijzen wij er dan nog eens op, dat de leden groot en klein hun talrijke proeven: zwemslagen, behen- digheidsproeven, bevrijdings- en sleepgre- pen (buitengewoon nuttig en leerzaam, ook voor den toeschouwer!) enz. enz. hebben ge demonstreerd op een wijze, die steeds weer tot applaus uitlokte. Daarnaast hebben vele leden gezorgd voor humoristische water nummers (Neptunus kwam op bezoek, een theevisite of was het een logeerpartij? werd gemaakt, verduisteringsproêven wer den genomen, kortom er was van alles en nog wat!) en het einde van den avond bracht ons een onverwacht bezoek van Sint Nico laas met zijn knecht. De Sint had cadeautjes, deelde ze met een hartelijk woordje uit en het was jammer, dat door een „ongelukje" ook de brave grijsaard met het water kennis maakte Al met al een uitstekend geslaagde avond! ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 4 December is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen B uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Ongecorrigeerd GEEN TOESTEMMING VOOR COLLECTE. De burgemeester van Barneveld, de heer J. Westrik, heeft geen toestemming ver leend voor het houden van de collecte voor de Joodsche vluchtelingen en dit aan de in gezetenen per officieele kennisgeving be kend gemaakt, aldus het Hbld. Dit besluit is gemotiveerd met de overweging, dat de col lecte voor een Kerstgave aan de behoeftige Barnevelders, die dezer dagen in de geheele gemeente gehouden wordt, niet geschaad mag worden, door een andere collecte daar naast te doen houden. Indien de ingezetenen zoo zegt de officieele bekendmaking, een bijdrage voor de Joodsche vluchtelingen willen schenken, wordt hen verwezen naar het gironummer van het betreffende comité DE ITALIAANSCHE ASPIRATIES. Britsche perscommentaren, In een commentaar op het Fransche pro test bij de Italiaansche regeering schrijft de „Times": De merites van de zaak kunnen voor het oogenblik onbesproken blijven, ofschoon eraan herinnerd moge worden, dat Mussolini en Ciano zoojuist in het Britsch-Italiaansche accoord verklaard hebben, niet den wensch te hebben, de status quo in het Middelland sche zeegebied te wijzigen. Het is echter een zaak van universeel belang, dat men niet de diplomatie door agitatie in de plaats laat komen van de diplomatie door overleg. En geland staat geheel achter Frankrijk in het verzet tegen methoden die, als zij succes hebben, nooit eenige stabiliteit in Europa zullen toelaten. De „Daily Telegraph" schrijft: Zooals Italië wel weet, worden de teekenen van verbetering in onze betrekkingen met dit land van onzen kans opgevat als een inlei ding tot een meer omvattende verzoening, die zich verder uitstrekt dan tot de twee rechtstreeks betrokken landen. Het weet ook, dat de Middellandsche zee een terrein is, waar Engeland eventueele rustverstorin gen niet kan beschouwen als een zaak waartegenover het onverschillig kan blij ven. Onder deze omstandigheden is het dui delijk, dat deze nieuwe spanning met Frank rijk, uit zulk een oorzaak voortvloeiende, te Londen slechts ongunstige reacties teweeg kan brengen. De „News Chronicle" meent, dat de as RomeBerlijn blijkbaar volgens een vast plan werkt. Duitschland valt Engeland aan en zoekt vriendschap met Frankrijk. Italië tart Frankrijk en streeft naar hartelijker be trekkingen met Engeland. OMZETCIJFERS BEDUIDEND GESTEGEN. De afslagvereeniging „Beemster, Purme- rend en Omstreken" boekt met haar omzet cijfers een goed jaar. De totale omzet was op 17 November j.1. reeds 147.246.66 hooger dan op het zelfde tijdstip van het vorige jaar. Aan groenten was S 72.447.98 meer om gezet en aan fruit 74.798.68 meer. VOOR- EN NAZORG VAN GEESTES ZIEKEN IN NOORD-HOLLAND. De commissie voor voor- en nazorg van geesteszieken in Noordholland, waarvan bur gemeester J. M. J. H. Lambooy van Hil versum voorzitter is, heeft aan de daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen medegedeeld, welke resultaat het, eerder tot de gemeentebesturen gerichte verzoek tot medewerking aan de stichting van 'n gewes telijken dienst ten behoeve van dat werk, tot nu toe heeft gehad. Op grond van de tot dusver ingekomen antwoorden en indien alsnog een voldoende getal gemeenten toetreedt, mag worden aan genomen, dat in 1939 tot stichting van con- sultatie-bureaux kan worden overgegaan in de districten I (Alkmaar), III (Hilversum) en VI (ZaandamHoorn). De noodige voor bereidingen worden daartoe reeds getroffen. De commissie heeft hare bemoeiing met de gemeenten, behoorende tot district II (Haarlem) voorloopig onderbroken, daar de gemeente Haarlem overweegt een psychiater aan te stellen, die tevens de voor- en nazorg in de gemeenten, behoorende tot district II, zal uitoefenen. Daar het voor de toegetreden gemeenten van belang is, dat, zoo eenigszins mogelyk, de consultatiebureaux I, II en IV volledig worden ingericht, heeft de commissie ver zocht, uiterlijk 1 Januari 1939 over de noo dige gegevens te mogen beschikken, be treffende de gemeenten, die in elk district toetreden. Daartoe heeft de commissie mede werking gevraagd van de besturen der ge meenten, die nog geen definitief besluit heb ben genomen en aan die gemeentebesturen, die niet toegetreden zijn, verzocht, nader te willen overwegen, of er, mede na kennis neming van de reeds bereikte resultaten, aanleiding is, deze aangelegenheid opnieuw onder de oogen te zien. In den avond en voornacht, krachtige tot matige wind uit noordwest tot west; koud en buiig weer; met regen en hagelbuien; en wellicht met onweersverschijnselen; meest gebroken lucht. In den nanacht en morgen overdag: afnemende wind uit westelijke tot noordwestelijke richtingen; afnemend buiig en algemeen opklarend; overdag zelfde tem peratuur. Buien. Achter de depressie in het noorden, die thans naar de Poolzee verdwijnt, vormt zich een rug van hoogen luchtdruk van de Golf van Biscaye tot Ierland, terwijl tot op IJs land de luchtdruk sterk stijgende is. Op de Noordzee vormde zich een laatste rand- storing van het thans geheel opvullende ge bied van lagen luchtdruk. Op den Oceaan ligt op grooten afstand een nieuwe depres sie. Dit gebied van lagen luchtdruk heeft een groote uitgestrektheid en reikt in het zuiden tot aan de Azoren. In het Kanaal en de zuidelijke Noordzee zijn de winden weer tot krachtig toegenomen en tot west-noord west geruimd. Op de Britsche eilanden werd het iets kouder, in het oosten van Centraal- Europa werd het eveneens kouder en daalde de temperatuur tot onder het nulpunt. In Scandinavië houdt de abnormale warmte aan. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.21 tot 7.19 uur licht op. Alleen goede verwarmingen maken wij, iets wat wij blijvend garandeeren. Centrale Verwarming Alkmaar Rotterdam Tel. 3045 - 2 lijnen. Tel. 44504 ZOO ZIJN ER 't Is aan twijfel onderhevig Of het 5 December-feest Straks né Maandag voor 1 k kleintje „5 December" is geweest... Dat wil zeggen: ik betwijfel Of de zoo goedgeefsche Sint Op zijn naamlijst alle namen Van de jeugd in Holland vindt. Ik ben bang, dat Sint en Pieter Nog adressen overslaan, Ook al hebben daar de kleuters 't Schoentje bij den schoorsteen staan Ook d i e kleuters zijn niet lastig Voor hun ouderpaar geweest, Ook d i e kinders zijn al wéken Ingesteld op 't kinderfeest 't Ligt niet aan de kleintjes zélve 't Ligt niet aan gehoorzaamheid, Maar één factor speelt hen parten: Vader spreekt van „slechten tijd".... Wilt U aan die kinders denken, Als U pakjes maken gaat? Wilt U zorgen, dat de Schenker Hun deur straks niet overslaat,?i Sinterklaas zal dankbaar wezen, Als U even assisteert; Kom U ként toch die adressen, Waar de „slechte tijd" regeert... Zendt een pakje, een surprise Voor het 5 December-feest, Laat de kleine kunnen juichen: „Sint is óók bij m ij geweest PHILIA. St.-Nicolaas en zwarte Piet in Heiloo. Vrijdagmiddag 12 uur arriveerde de goede Sint en Piet op „Nijenburgh". De gasten van de Familie van Foreest werden 's namiddags half twee afgehaald door de schoolkinderen en Sint en Piet stonden reeds op het balcon om de kinderen toe te wuiven. Na een welkomstwoord door den heer A. Hopman werd de trouwe schim mel voorgeleid en de goede kindervriend was nog vrij vlug om den stijgbeugel te nemen en daar zat hij! Met het fanfarecorps „Eensgezindheid" voorop werd de route „Nijenburgh' Straatweg, Heerenweg en Tuindorp gere den en na deze rit werd halt gehouden voor de Rustende Jager. Het was voor de kinderen een prettige middag en de ver wachting „van wat zou komen", stond op hun glundere gezichten te lezen. Onder beproefde leiding van mej. Mossel werd uit volle borst gezongen en intusschen waren vele dames en heeren in de weer om te tracteeren. Want Piet had een grooten voorraad laten aanrukken. Maar het was voor Sint en Piet een groote ver rassing, dat de kinderen een tooneelstuk opvoerden. Het tooneel was bezet met tronen voor den koning en de koningin en vele genoodigden kwamen op bezoek. Al leen was het jammer dat er telkens gouden lepels werden vermist. Een marskramer vond met een tooverring uit wie er meer van wisten! Het tooneelstuk, rijk gecostumeerd op gevoerd, was een compliment voor de kinderen, maar niet minder voor het onderwijzend personeel. Geen wonder dat Sint en Piet glunder keken over zulk een verrassing! Nadat er was gezongen, gegeten en ge dronken, toog men met een cadeau pakket huiswaarts. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 3 Dec. 1S38. Op de heden ge houden eierenveiling waren in totaal 210000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen 4.10f 5.40, kleine 3.30 4.10; eendeieren 2.803. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Zaterdag 3 December 1938. 131% 395/8 901/, 144% 348 223 38% Honden op schapenjacht. Een tweetal honden, welke het eigendom J waren van een pluimveehouder uit den Beemster, hebben, naar de N.H.Crt. meldt, Woensdagmorgen op het land van den heer Gedink te Hobreede eenige schapen aange-1 vallen. Een tweetal dieren kwam in de sloot terecht, terwijl een derde schaap zoodanig werd verwond, dat het dier moest worden afgemaakt. Naar het blad verneemt, heeft de politie deze zaak in handen en zal dit wel een duur honden-uitstapje zijn geweest. Floralia-vcrceniging. Door het bestuur van de Floralia- vereeniging zijn deze week aan haar leden zoowel als aan de kinderen van de O. L. school, ook die welke uit Obdam alhier de school bezoeken, twee soorten tulpenbollen uitgereikt. Het doel is deze bollen op te kweeken en daarmee in Fe bruari een tentoonstelling van bloeiende tulpen te houden. SINT-PANCRAS (November 1938). Geboren: Krelisje, d. v. Jacob Heinis en Anna Raat. Overleden: Pieter Keizer, oud 58 jaar, echtgen. van Aaltje Koning. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3-3H NederL 1938 101% 3 Ned -Indië 1937 99% 5)4 Duitschl. '30 m verkl. 30 BANKINSTELLINGEN. Amsterd Bank141 Handel Mij Cert. v. 250 148 Koloniale Bank153% Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Lever Bros Nederl. Ford Philips Gloeil. Gein. Bezit INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda §25% Bethleh. Steelt,, Citie» Service 5 Generaal Motors Kennecott Copper J* Republic Steel 19 /s Standard Brands 9%, Steel comm4618/„ U. S. Leather4% CULTUUR MAATSCH. H V A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. Redjang Lebong 190 U PETROLEUM. Dordtsche Petr. 305 /4 Kon Petr319% Perlak12, Phillips 301/w Shell Union 1' Tide Waterl°Vu RUBBERS. Amsterd. Rubber 225 /j Deli Bat. Rubber 193/4 Hessa Rubber125% Oostkust 154®/ Serbadjadi108 Interc. Rubber 3%6 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn Java—China—Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Raitw. Cert.. Union Pacific Canadian Pac. 473 195 196% 83'/4 57 111% 89% 123% 119% 210 268 243 28% 13% 13% 70% 4% laatst* 2.45-3.00 101»/:e 99% 29% 141 147% 154% 131% 393/4 90% 143% 349 222% 38% 23'/4-% 51'M 5'Vis 36%,-i 32'/, 163-%, 5 433/4-% 4% 471 195 195 83 59 306 319-% 30% IW16-H 10H/» 225% 155 125 153 106% 3%* 112 123% 119% 209 265 240 28% 13»/,, 13% 69% 4 8.59 X 73.70 4.83 30.96M 41.78 38.40 44.32)4 43.20 New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm heden 1.83 V» 8.60)4 73.67)4 4.83)4 30.96 41.77)4 48.40 44.35 43.25

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2