TEGEN NORMALEN PRIJS Essolube-—c STOFZUIGERS Boekbinderij - Handelsdrukkerij DIT IS HET. WAT HET €SSO TEEKEN BEDUIDT ROMAN BOUWPLAATS PETTEN OBDAM EGMOND AAN ZEE NIEUWE NIEDORP TRIJNTJE PEIJS, Vrouwelijke Hulp flinke hulp bij huiswerk te huur met IA H.A. land in de Schermer. Br. letter Z 459 Bureau v. d. blad. Fa. Slinger 6 Co In dc stad of op den weg zorgt er voor steedj STOP BIJ HEI ESSO TEEKEN I OUDKARSPEL EERSTE BLAD. en gezamenlijk plannen ontwerpen voor kanalen, alles onder deskundige leiding. Het is wel mooi, dat de geheele provincie van goed drinkwater wordt voorzien, maar moet Kennemerland daarvan de dupe wor den? Laat de Provincie de landerijen dan maar koopen of de bedrijven schadeloos stellen. De heer Valkering zeide, dat er geen schadevergoeding kan geëischt wor den, wijl daarin wettelijk niet is voorzien. Wil de provincie uit eigen beweging tege moetkomen, dan is dat iets anders. De heer De Waard vertelde, dat er in Beverwijk reeds een vereeniging werkzaam is, waarvan hij lid is, die zich met hetzelf de probleem bezig houdt. Ook hier zouden belanghebbenden lid moeten worden; deze week houdt het comité een bijeenkomst en binnenkort zal er een ledenvergadering zijn. Na deze aansporing traden velen der aanwezigen als lid toe. De heer De Waard las daarna een interessant artikel over dit onderwerp van dr. P. Tesch. Een der aanwezigen vroeg, hoe diep het water wordt opgepompt, waarop de heer Valkering als zijn meening gaf 70—120 M. De vrager zeide: waarvoor dienen dan de filters, die in de pompbuizen op verschil lende diepten worden aangebracht? Die la ten z.i. zelfs op geringe diepte het water door, zoodat ook uit den bovengrond wordt weggezogen. In deze technische kwestie kon niemand licht verschaffen. De heer De Waard stelde voor de heeren Reijneveld, Hermans en Roozen als verte genwoordigers van Egmond in het Bever- wijksche comité aan te wijzen, wat werd aangenomen. Burgemeester Bos dankte allen en spe ciaal den heer Valkering. Hij hoopte dat door eendrachtige samenwerking het ge vaar zal voorkomen worden. Onderhoud duinen en zanddijken. Door den Rijkswaterstaat is bestek no. 9 gegund aan den heer Nicolaas Scha- ger te Petten voor 2435.De raming bedroeg' 2900.Dit bestek bevat het onderhoud van de duinen en zanddijken onder Callantsoog en Petten tusschen de strandpalen 9,800 en 17,900, ingevolge de wet van 15 Juli 1898, gedurende het jaar 1939. Verkooping. Donderdagavond vond in het café van den heer Jac. Stammes alhier het publiek vérkoopen plaats van een huis met schuur en erf te Obdam, sectie B no. 907, groot 4.65 Aren, in eigendom bij den heer A. van Leijen alhier, door notaris H. de Boer te Hoogwoud. Eigenaar werd de heer Jo Bakker Jz. alhier voor de somma van 1450. Cursus voor trawlervisschers. Wij vernemen, dat reeds aanstaande week alhier een cursus zal aanvangen ter verkrijging van het verplicht gestelde diploma voor stuurman en de wet van uitwijken. Nutsavond Terdiek. Donderdagavond had in het lokaal van den heer de Weerd de eerste Nuts avond in dit seizoen plaats. De opkomst was, het slechte weer in aanmerking geno men, bevredigend. De heer J. Lont hield een buitengewoon interessante lezing over de Jodenvervolging in vroeger dagen. Het gesprokene werd met groote aandacht gevolgd en was hoogst belangrijk en leer zaam en voor het oogenblik zeer actuéel. Ijherna kregen we eenige zeer verdienste lijk uitgevoerde nummertjes muziek (viool en orgel) van den heer B. Persyn en zijn zoontje P. Persyn. Een komische éénakter werd opgevoerd die zeer in den smaak viel en een viertal dames zongen, begeleid door den heer Persyn eenige lied jes die zeer werden gewaardeerd. Verder werd een schimmenspel vertoond, waarom uitbundig is gelachen. De heeren Persyn en G. Langedijk gaven met viool en ac- Wegens het vroeger verschijnen des Zaterdags is het wenschelijk dat de advertentiën, voor dit nummer bestemd, zoo mogelijk des VRIJDAGS, en wel uiterlijk ZATERDAGS MORGENS HALF NEGEN, in ons bezit zijn. jtduertattiën Hiermede geven wij U kennis van het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Wed. van DIRK OLIE, in den ouderdom van 74 jaar. Heiloo, J. C. OLIE. J. C. OLIE— GROENEWOUD. Alkmaar, C. OLIE. K. OLIE. G. C. OLIE-HOUT. DICK. Alkmaar, 4 December 1938. Molenbuurt 13. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 7 Dec. a.s., des namiddags half 3, op de Gemeente Be graafplaats te Alkmaar. Vertrek vanaf het sterfhuis 2 uur. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het fail lissement van ELIAZAR BING, slager, wonende te Alkmaar, ge ëindigd. Mr. A. J. M. LEESBERG, Curator. Alkmaar, 3 December 1938. Kennemerstraatweg 29. gevraagd, van 15 Dec. tot 8 Jan., bjj een familie te Bergen. Zich te vervoegen Nieuwlander- singel 41, des avonds na 6 uur. GEVRAAGD: voor leerlinge H. B. S. Br. letter IJ 458 bur. v.d. blad. Ruime sorteering in betere soorten. Prijzen vanaf f 24.75 - f 95. Nieuwe modellen! „RITSEMA"-Agentschap: Stofzuigerhuis M. WITTE, Schoutenstraat 30. Firmanten S. Budding en J. Hogervortt Breedstraat 55 - Alkmaar Telefoon 4.0.5.4 de best verkrijgbare automobielproducten te gebruiken: Esso is over de geheele wereld het symbool vu hoogste kwaliteit- De opgevoerde Itwaliteitsbenaine na aan alle Esso pompen verkrijgbaar, heeft beweren het predicaat „Esso" waardig te zijnDe «genschappen van dere brandstof garandeeren tegen normaJen prijs de voordeelcn, die alleen een eerste klasse benzine geven kan' groote klopvastheid, meer kilometers, betere resulteren, dus bezuiniging. ""'"p oii L» 1 f\ \v/ i, Eu°'jrr"' De winterohe uit de serie Esso-productcn. OllS - B BE AS ES STANDARD AMERIKAANSCHE PETROLEUM COMPAGNIE N.V. GEBOUW PETROLEA 'S GRAVENHAGR cordeon vele vroolijke nummertjes ten beste die lustig werden meegezongen. Het programma was zelfs zoo bezet dat alles voor het sluitingsuur niet eens Kon worden uitgevoerd. Een uitstekend geslaagde Nutsavond. Qememtecadea De raad vergaderde Vrijdagavond vol tallig. De minister van sociale zaken heeft goedgevonden om, evenals den vorigen winter, in het tijdvak van 30 October tot en met 15 April a.s. aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste werk- loozen een brandstoffentoeslag te verstrek ken, evenals aan kleine boeren en tuin ders, gerangschikt in de B-groep. Deze uit- keering is reeds begonnen. De raad ging met een en ander accoord. De bijdrage in het exploitatie tekort van het centr. ziekenhuis over 1937 bedraagt 235.36. Aan werkloozen zal ook weer een Kerst- gave worden verstrekt van 25 van het loon van de voorafgaande week. In de kosten van den aanleg van den dam in 't Waardje zal de provincie nu i. p. v 375, 500 bijdragen, in verband met de aangerichte stormschade. Vóór 10 December zal opgegeven moeten worden, welke hoeveelheden de tuinders willen laten baggeren enz., omdat de oude regeling geheel is vervallen. Het r.k. Lyceum te Alkmaar verzocht een subsidie over 1938. Het voorstel van den heer Rijper om subsidie te verleen en werd ver worpen met de stemmen van de heeren Rij per en Bommer voor inwilliging. Op het verzoek van het r.k. schoolbestuur te Noordscharwoude, om een subsidie te mo gen ontvangen voor de bewaarschool aldaar, stelden B. en W. voor, gunstig te beschikken, met dien verstande, dat voor 1939 een sub sidie van 25 wordt verleend. Na eenige be sprekingen besloot men dit voorstel aan te nemen. In verband met een fout in het besluit tot overdracht van het gemeenschappelijk elec- triciteitsbedrijf werd besloten dit besluit als nog te wijzigen. B. en W. stelden voor, den heer Bossen tot bezoldigd ambtenaar van den burg. stand te benoemen op een salaris van 100 per jaar. De burgemeester en de beide andere ambte naren van den burg. stand, de heeren Bak ker en Kostelijk, zullen hun arbeid kosteloos verrichten. Dit voorstel werd aangenomen. Bepaald werd, dat het bureau van den Burg. Stand zal zijn geopend van 9 tot half één. Gemeentebegrooting. Vervolgens werd de gemeentebegrooting 1939 behandeld. Nadat de voorzitter een korte inleiding had gehouden, waarbij hij speciaal de aandacht vestigde op het groote subsidie, dat het Maatsch. Hulpbetoon ontvangt, werd de ge legenheid geboden tot het houden van alge- meene beschouwingen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. De heer Kostelijk besprak de voorver gadering, welke is gehouden door wethou ders en raadsleden, waar men echter niet veel is opgeschoten, doordat meer de bui- tenlandsche aangelegenheden zijn bespro ken, dan die van Oudkarspel. De heer Borst verweet den heer Koste lijk, wel wat te overdrijven. Hij heeft vol doende gelegenheid gehad, de begrooting in te zien. Spr. kwam er tegenop, dat de personeele belasting moet worden verhoogd. Daarte gen moet geprotesteerd worden. Het zal dringend noodig zijn, dat de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten wordt herzien. Hiervoor wilde spr. een be roep doen op de medewerking van de Ver. van Ned. Gemeenten. Door de slechte leerlingenschaal zal men in Oudkarspel misschien ook aan een kwee- keling met akte vervallen. De heer Borst be- critiseerde de uitvoering van sommige wer ken in werkverschaffing. Hij deed een be roep op de democratische groepen, om samen te werken om een andere regeering te krijgen; hij vond het jammer, dat de gemeentefonds belasting niet meer kan worden verhoogd i.p.v. de personeele belasting. Overgang der gemeente van de derde naar de tweede klasse voor de gemeentefondsbelasting zou spr. toejuichen. Voorts betreurde hij, dat niets voor de Luchtbescherming op de be grooting is geplaatst. Mevr. PaarlbergHartland zeide blij te zijn, dat de begrooting sluitend is gemaakt met behoud van de verschillende subsidies. De verhooging van de opcenten op de per soneele belasting is de schaduwzijde van het geval. Zij vond het jammer, dat de school commissie een beroep op de liefdadigheid doet doen voor de schoolmelkvoeding. De voorzitter antwoordde, dat de wetten des lands moeten worden nageleefd, ook door de gemeenten. Aan de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten kan de ge meente niets doen. De schoolmelkvoeding is verleden jaar afgestuit op de te geringe be langstelling van de ouders. Thans wordt al leen aan de kinderen, die het noodig hebben, melk verstrekt. Voor luchtbescherming zou, in geval van nood een beroep kunnen wor den gedaan op den post onvoorzien. De per- soneeele belasting is in vele gemeenten hooger. De heer Bakker, wethouder, zeide, dat yer- scheidene wenschen van de s.d.a.p. niet in vervulling kunnen gaan wegens den finan- cieelen toestand. Spr. bepleitte nog verschil lende wenschelijkheden. De heer Rijper, namens de r.k. fractie sprekende, zeide, dat deze fractie ook niet sympathiek staat tegenover de personeele belasting. Bij de artikelsgewyze behandeling der be grooting besloot men den heer Bossen, zoo lang de abnormale tijdsomstandigheden be staan, een toelage van f 300 te geven voor de door hem te verrichten buitengewone werk zaamheden. Voor een te njaken uitbreidingsplan werd 200 uitgetrokken, zijnde een vierde gedeel te van de hiervoor te maken kosten. De grafdelver kreeg een salarisverhooging van 50. De opcenten op de personeele belasting zullen worden gebracht op 120 220, d.w.z. progressief, zoodat iemand met een hoogere huurwaarde een grooter aantal opcenten moet betalen dan iemand met een lage huur waarde. Men zal aan de Vereen, van Ned. Gemeenten verzoeken pogingen in het werk te stellen om een actie te organiseeren tot verbetering van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De cijfers der begrooting waren voor den gewonen dienst f 95.096,93, voor den kapi- taaldienst 5726,69. De heer Borst betreurde de gemoedelijk- heid van den heer Bakker. De begrooting voor het gasbedrijf werd vergezeld van een rapport van den directeur over de toekomstige ontwikkeling van het gasbedrijf. De Comm. van Beheer had geen aanleiding te adviseeren het bedrijf over te dragen. Men meende, dat het zelfstandig zou kunnen blijven bestaan. Weth. Bakker zeide te gelooven, dat het gasbedrijf alleen kan bestaan bij een sterke concentratie. De heer Borst bepleitte openbaarheid der vergadering van de gascommissie. Ook de verhouding in het dag. bestuur bevordert de belangen van de gasfabriek niet. De verga deringen stonden spr. niet aan. Den voorzit ter ook niet. Bij de behandeling van de begrooting van Maatschappelijk Hulpbetoon bracht een ver zoek wan de leden van het M.H. de tongen danig in beweging. Men verzocht n.L dl leden een presentiegeld van f 30 per jaar te verleenen. Van verschillende kanten kwamen bezwa ren tegen deze vergoeding. Met de stem van mevr. PaarlbergHartland voor werd het verzoek afgewezen. Op voorstel van den heer Borst besloot men met alg. stemmen de leden van het M.H. tijdens de zitting een verver- sching te presenteeren. De vergoeding van den bode werd van 5 op 10 gebracht. Die van den secr.-pen- ningmeester van f 150 op f 200. Bij deze be grooting bracht mevr. Paarlberg—Hartland de wenschelijkheid naar voren, een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van. de stichting van een nieuw Tehuis voor Ouden van Dagen, zoonoodig in samenwer king met andere gemeenten. Het Tehuis vol doet hier niet aan de eischen. Er zal een omlijnd voorstel van de raads leden tegemoet worden gezien. De heer Bossen, ambtenaar ter secretarie, werd benoemd tot ambtenaar van den Burg. Stand. De heer Bakker werd gekozen tot lid van het Maatsóh. Hulpbetoon. In de rondvraag werd de bijzonder smerige toestand voor het terrein van den heer J» Eecen aan de orde gesteld door mevr. Paarl berg. Het bleek echter, dat de heer Eecen niet de door anderen steeds spontaan gege ven medewerking wilde verleenen om de straat daar te verbeteren. Sieuilietw (Uit het Engelsch jdoor W. 4- C. 42) Ze lag bewegingloos. Alleen haar oogen, in welker holle diepten onuitsprekelijke liefde lag, volgden David's bewegingen. Toen kwam een weldadig gevoel over haar van in iets droogs en warms te zijn gehuld en haar oogleden sloten zich ze was in den toestand geraakt van bewusteloosheid door uitputting. Angstig boog hij zich over haar heen. Hij moest geen oogenblik "erloren laten gaan en dadelijk voorbereidende maatre gelen treffen om de opening te bereiken. Het samenknoopen van de kleedingstuk- ken, die het laken vervingen, geschiedde snel, evenals het bevestigen van deze aan de ijzeren staaf, 't Was vreemd, zoo zwaar dat ding hem scheen; die vrij dunne ijze ren staaf met een ronden knop aan het eind, scheen hem honderden kilo's te we gen. Hij sleepte de groote houten kist tot bij na onder het gat in de zoldering, nam de speer op want dat moest de ijzeren staaf voor hem zijn en stond daar als een Grieksch bronzen beeld van een ath- leet. Met een machtigen ruk van zijn lichaam wierp hij de staaf omhoog door 't gat en in de ruimte daarboven een oogenblik wachtte hy in groote spanning en het ijzer viel op den vloer boven hem neer. Hij trok het met het touw dwars over de opening, zooals hij had gehoopt. „Goddank!" riep hij hardop. Maar de in spanning was vreeselijk geweest. Half viel hij van de kist en wankelde naar de plaats, waar Laline, onbewust van alles, lag. Het touw was bevestigd en zoodra hij een oogenblik had gerust, zou hij naar boven klimmen. Eerst wat rusten. Ja, daar snakte hij naar niet meer dan een paar minu ten rusten naast zijn lieveling. Toen boog hij zich over zijn vrouwtje. Haar gezicht was doodsbleek. Had de geest het lichaam verlaten? Was alles te laat, alles slechts bedrog geweest? Krankzinnig van angst, lichtte hij de de ken op en legde zijn oor tegen haar hart. Hij was er niet zeker van, dat hij het hoor de kloppen. Als een bliksemflits kwam er een idee in hem op en zonder een oogenbilk te aar- zeleren, bracht hij het ten uitvoer. Laline's natte hemd lag uitgespreid over de blikjes. Hij scheurde het in reepen; een gedeelte wond hij om de pols van zijn lin ker arm, zóó, dat hij het met een of ander voorwerp kon vastwringen; daarvoor ge bruikte hij zijn zakkam. Van het andere deel maakte hij rondom zijn arm, bij den elleboog, een schuifknoop, dien hij met zijn tanden kon vasttrekken. Toen sneed hij met het scherpe, kleine mesje van zijn zak mes een ader door geen slagader aan de buitenzijde van zijn arm. Het bloed stroomde er uit en hij liet 't in Laline's mond druppelen. De uitwerking was wonderbaarlijk. Ze opende haar oogen die grijze oogen, die hem zooeven nog met een zachten engelen- blik hadden aangekeken en waarin nu iets wilds kwam, terwijl ze begeerig het bloed opzoog. Zoo moet Clarimonde de vampyr er uitgezien hebben, toen ze het bloed uit Rumauld's aderen dronk. Toen kwam ze tot bezinning en net als David zooeven had gedaan, besefte ze wat ze eigenlijk deed. Met een wilden kreet van afschuw rolde ze zich om, met haar gezicht naar beneden. David had zich echter misrekend wat het gevolg voor hem zou zijn van dit bloedverlies. Hij had nog juist genoeg be wustzijn om den schuifknoop met zijn tanden stevig vast te trekken om de bloe ding te doen ophouden en toen viel hy voorover en was bewusteloos. S HOOFDSTUK XXIII. Na zich eenige oogenblikken als krank zinnig van rampzaligheid te hebben ge voeld, ging ze met een ruk overeind zitten; de deken gleed hierdoor van haar af en ze huiverde in haar naaktheid. Was David bij slot van rekening niet dood? Zouden ze nog kunnen worden ge red? Heel zachtjes druppelde het bloed nog uit zijn arm. Met bevende vingers haalde ze den schuifknoop vaster aan, zoodat het bloeden ophield. Ze wreef zijn voorhoofd en zijn andere hand, terwijl ze hem teedere smeekbeden toefluisterde, dat hij haar toch hooren zou. Toen stond ze zoo goed en zoo kwaad als het ging, weer op en keek als een krankzinnige om zich heen. Ze zag de kruik staan, bij het gebedenboek. Daar ging ze naar toe. Ze was door water ge gaan; dat was de reden, waarom ze naakt was ze waren nat geworden waar was er dan water? Ze kon het zich niet herinneren. Ze dacht en dacht en het was of iets haar naar de deur dreef. Ja, daar glin sterde het maar diep beneden haar. De anderhalve meter scheen haar een immen- sen afstand. Daar zou ze niet bij kunnen Langzaam, heel langzaam werkte haar geest en ze keek weer om zich heen, als om raad te vragen aan een onzichtbaren aanwezige. Toen kreeg ze de overgebleven reepen van haar hemd, dat David ver scheurd had, om den zwachtel te maken, in het oog. Die zou ze kunnen vastmaken aan het oor van de kruik en deze dan neer laten. 't Kostte onzinnig veel tijd om dit een voudig werkje te doen, maar eindelijk was het klaar en hield ze de kruik, die voor meer dan een kwart met het modderige water was gevuld, in haar handen. Gretig dronk ze er wat van. Toen ging ze er mee naar David, sprenkelde het wa ter op zijn gezicht en goot het in zijn mond, maar hy bewoog zich heelemaal niet en werd niet wakker. O, God! dus hij was toch dood. Hier kon geen hulp van menschen meer baten. Ze zou naast hem gaan liggen en daar ster ven. Tenzjj ja het gebedenboek was er noggebeden konden wonderen wrochten. t Kostte haar een vreeselijke inspan ning om nu weer de plaats te bereiken, waar het gebedenboek lag, maar eindelyk slaagde ze er in. Onder het kaarslicht opende ze het boek. Helaas het was alles Latijn. Maar dat deed er niet toe. God zou haar wel begrypen, ook al begreep zij de gebe den niet. Hij zou weten, dat .:e bad voor herstel van haar lieveling en dat, in dien ze moest sterven, hun zielen sarne-^ in het paradijs mochten komen, om nim mer meer te worden gescheiden. Ze zag al de dingen, die David uit zakken van zijn natte jas had gehaald daaronder vond ze zijn horloge, 't Was vijf, Maandagochtend. Ze zou de ge e steeds maar opnieuw lezen, totdat ze ni zou vallen op het lichaam van haar ie David dat zou de dood zijn en dan 't Ontwaken komen. v-„nen En toen begon ze te lezen, maar oelc minder dan een kwartier gleed he haar uit de krachtelooze handen en ze voorover met haar hoofd op de bors _n den man, dien ze zoo liefhad. Haar sloten zich in een weldadige bezwijm Misschien was 't het gevoel, dat zij ii zoo ivnsscnien was i net bcvu"' „„neten dicht bij hem was, dat de levensge*«n weer ge gebeden •- na een half uur kwam hij weer„.. :ht by nem was, aai ue hien in David weer gewekt werden, of want omdat de gebeden waren verhoord -- na een nan uui iswaiu 0pgtv* keerde zijn geheugen weer terug- 1 ^garS. de zijn oogleden en knipoogde in jnd licht. Toen ging hij plotseling jenie* zitten en Laline's hoofd gleed op zi.1^ yoor. ën. Wat was dat? Werd er geroepen de hij zjjn naam roepen en den „DavidLaline (Wordt verw olgd)-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 4