Spoct Rechtszaken u—w OewiceHiecadeti egmond aan zee öroek op langendijk schermernorn harenkarspel NederlandDuitschland. Het verbreken der sport- betrekkingen. Werkverschaffing. De minister van sociale zaken heeft de verlenging tot 27 Mei 1939 goedgekeurd van de volgende werkverschaffingsplannen: af graven en egaliseeren van duinterreinen, verbetering van bestaande wegen, aanleg en onderhoud van beplanting en een plan voor diverse werkzaamheden. Waar tevens de aanleg van een sportveld in werkver schaffing en een diepspitregeling is goedge keurd, beschikt de gemeente momenteel dus over niet minder dan 6 objecten van werk verschaffing, zoodat er nog voor langen tijd werk voor de werkloozen is. Invoer van strandvonderij-goederen. Ongevraagd deponeert de zee af en toe diverse gaven op ons strand. Dan blijkt, wat anders nauwelijks beseft wordt, dat de ge meenten, die aan zee liggen, ook aan de landsgrens liggen, zoodat van den invoer, al geschiedt die ook ongevraagd, kennis ge geven moet worden aan den rijksontvanger, met het oog op eventueele betaling van in voerrechten en accijnzen. Betreft het waren, bestemd voor de consumptie, dan spreken ook de ambtenaren van den keuringsdienst voor waren een woordje mee. Zijn het oliën of vetten, dan moet ook de Nederlandsche Zuivelcentrale nog in het geval gekend worden. Van aanspoeling van goederen van aanwijsbare buitenlandsche herkomst, moet bovendien de consul van het betrokken land verwittigd worden. Tenslotte moet van al wat aangebracht wordt kennis gegeven wor den aan Ged. Staten. Mer ziet, de zorgen des strandvonders voor goederen, die hy ongevraagd bezorgd krijgt, zyn velerlei! Inventarisatie stapelproducten. De voorraad stapelproducten by de leden van de tuinbouwvereeniging „Groen tencultuur" alhier was per 5 December: gele kool 158 wagons (259 wagons); Deensche witte kool 72 wagons (59 wa gons; roode kool 36 wagons (24 wagons); uien 58 wagons (30 wagons); peen 19 wagons (15 wagons). Totaal 343 wagons (387 wagons) in wagons van 10.000 K.G. De cijfers tusschen haakjes geven den voorraad aan per 6 December 1937. Tuinbouwvereeniging „Groente cultuur". De tuinbouwvereeniging „Groentecul tuur" vergaderde Donderdagavond in het lokaal van den heer C. Vijzelaar. De belang stelling van de leden was zeer groot, waar over de voorzitter, de heer W. J. Balder, zijn voldoening uitsprak. Een bijzonder woord van welkom sprak de voorzitter den burge meester, den heer H. Schelhaas, toe. Medegedeeld werd, dat de gelegenheid bestaat het in den proef polder te stichten tuindersbedrijf van 4 H.A. te huren. Gegadig den kunnen zich bij het bestuur opgeven. De heer M. Kaas vroeg of er teeltvergun ning by gegeven wordt. De voorzitter kon dit niet zeggen en deel de mede, dat de commissie voor de vaste lasten 36 aanvragen heeft ontvangen. Men is al een tijd aan het werk. Daar de kosten door de vertegenwoordigde organisaties moeten worden gedragen, zal ook Groente cultuur er aan moeten bijdragen. Deze kosten zijn thans pl.m. 75 (30 van het totaal) De vergadering verleende het bestuur machtiging deze bijdrage uit te betalen. Er werd nog een opmerking gemaakt over de hooge kosten. De voorzitter zeide, dat men wel zuinig leeft. De commissie moet nogal eens reiskosten maken. De beschrijvingsbrief van de Langendyker Groenten-Centrale werd vervolgens behan deld. Ten aanzien van het voorstel over den aanvoer van winterkool in de eerste 4 maan den van het jaar stelde het bestuur voor, er maar niet meer over te praten. Men ging hiermede accoord. Het voorstel voor de stichting van een laadplaats voor auto's lokte zeer vele bespre kingen uit. Het bestuur was niet éénstem mig over dit voorstel. De voorzitter lichtte het plan toe. Een der bruggen zal nog anders worden gemaakt dan in het eerste plan was opgenomen. De door- vaarthoogte zal 2.10 M. en de doorvaartwijdte 5y M. worden. De kosten zullen daardoor pl.m. 2000 hooger worden. Met deze nieuwe doorvaart-afmetingen kon de schippersver- eeniging „Schuttevaer" zich vereenigen. Eenige bezwaren tegen het plan werden nog genoemd. Die zijn o.m. het ontbreken van een golfbreker en het ontbreken van op slagruimte. De heer M. Kaas vond het niet goed, dat de gelden uit het minimumprij zenfonds wor den genomen. De heer S. Kossen vond den aanleg wel noodzakelijk, maar vroeg zich af of men hier wel op de juiste plaats bezig was. Spr. schatte de kosten, wanneer de laadplaats overdekt moet worden, op 70 a 75000. Burgemeester Schelhaas wees er op, dat de huidige toestand niet bestendigd kan worden. Er is dringend verbetering noodig. De veiling heeft alles in handen, behalve het verladen der goederen. Verschillende an dere plaatsen zijn nog overwogen, doch de plaats waar men thans wil beginnen, is de beste. Er is hierdoor ook goedkoop toezicht uit te oefenen. Een golfbreker zou nog weer f 2000 kosten. De voorzitter schetste de geraamde exploi tatierekening. Het bedrag van S 50.000, dat men uit het Werkfonds zou kry'gen, moet in 10 jaren worden afgelost. De financiering door het minimumprij zenfonds was den voor zitter niet duidelijk. Het is toch geld voor een vastgesteld doel? De burgemeester zeide, dat het geld eigen dom is van de L.G.C. Men mag gedurende 10 jaren 5000 per jaar, welke anders in het minimumprijzenfonds zouden worden ge stort, besteden voor het aflossen van het crediet van het Werkfonds. Desgewenscht zal men de plannen nog dooi den Prov. Waterstaat laten onderzoeken op deugdelijkheid, deelde de burgemeester 'uede, naar aanleiding van een opmerking door een der leden over de stevigheid der te I bouwen bruggen. Verschillende practische opmerkingen I werden nog gemaakt. Ook kwam naar voren de vraag, of men wel gedacht had aan de event. herinpoldering van het Geestmeram- bacht. Eenige heeren vonden het beter, om nog maar een paar jaar te wachten. De op merking van den heer H. Glas, dat het wel eens kon tegenloopen en 1500 per jaar zou kunnen kosten, vond de instemming van velen. Nadat nog ^Bige heeren het woord hadden gevoerd, werd tot stemming over gegaan. Met 50 tegen 44 stemmen en 8 blanco besloot men vóór het plan te stem men. De verschillende wenschen, die hier naar voren zijn gekomen, zullen op de ver- gadering in bespreking worden gebracht. By de rondvraag werd de keuring der pro ducten aan scherpe critiek onderworpen. De heer Wagenaar keurde het sterk af, dat I het product tweemaal gekeurd wordt. Er moet iets gebeuren. De voorzitter was het er mee eens. De keuring moet aan de veiling zijn. Na eenige besprekingen besloot men een en ander op de L.G.C.-vergadering ter spra ke te zullen brengen. Zelfs gedurende de vacantie kwam ver dachte op betaaldagen aan schippers terug en op deze wijze, mede omdat de schippers niet controleerden voor welke bedragen zij teekenden, kon de fraude langen tyd on opgemerkt blijven. Toen echter kort gele den verdachte onverwacht onder de wape nen werd geroepen, waardoor hy zelf de uitbetalingen niet kon verzorgen, kwam 't bedrog aan het licht. Mr. A. H. Servatius, die het O. M. waar nam noemde het opvallend, dat er nooit eenige aanmerking was gemaakt. Het ver trouwen van het publiek in overheidsbe drijven wordt door de handelingen van verdachte ernstig geschaad. Het was spre ker dan ook een raadsel hoe menschen als deze verdachte, eervol uit den dienst kun nen worden intslagen. Wegens verduistering in dienstbetrek king eischte de officier zes maanden ge vangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen ONDERWIJZER SLOEG SCHOOLJONGENS. Geldboete en voorwaardelijke straf. De onderwijzer J. R. G., die in Septem ber van dit jaar een aantal jongens van zyn school te Noordwykerhout had ge schopt en geslagen, werd wegens mishan deling veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand en een geldboete van 200 subs. 100 dagen hech tenis. Het O .M. had drie weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf gevorderd. BRUINE SUIKER TEGEN SUIKER ZIEKTE! Vrouwelijke kwakzalver staat terecht, De Haarlemsche rechtbank behandelde gistermiddag in hooger beroep een zaak tegen de 58-jarige mej. M. L. B. uit IJmui- den, die eenigen tijd geleden door den kan tonrechter was veroordeeld tot vier maal twee weken hechtenis wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De vrouw had een uitgebreide „practyk" teVeenendaal en haar specialiteit was de behandeling van suikerziekte. Eén van de vier ten laste gelegde gevallen betrof een vrouw uit Veenendaal, die aan deze ziekte leed en die van verdachte het advies had gekregenbruine suiker als geneesmiddel te gebruiken. Toen de patiënte hoe langer hoe zieker werd, had een huisgenoot een dokter laten komen, die door tijdig ingrij pen haar leven wist te redden. Aan een andere vrouw in Veenendaal, die moeder moest worden, had verdachte zitbaden en medicamenten voorgeschreven, „omdat anders haar kind blind geboren zou worden. De medicamenten leverde ver dachte niet zelf, maar zij liet een 39-jarige dienstbode daarbij als tusschenpersoon op treden. De officier van justitie verklaarde in zyn requisitoir, dat hij zeer tot zyn spijt vernie tiging van het vonnis van den kantonrech ter en ontslag van rechtsvervolging moest vragen aangezien er enkele onjuistheden in de dagvaarding waren geslopen. De verdediger, mr. Kokosky uit Amster dam, sloot zich uiteraard bij dezen eisch aan. De rechtbank zal op 22 December uit spraak doen. HOOFDREDACTEUR VEROORDEELD. Verantwoordelijk voor een ingezonden stuk? De arrondissementsrechtbank te Zwolle heeft gisteren H. de L. te Meppel, hoofd redacteur van de Meppeler courant, die 14 dagen geleden terecht had gestaan, omdat hij als verantwoordelijk redacteur ter ver antwoording was geroepen voor een onder teekend ingezonden stuk, dat n het nieuws- en advertentieblad voor Elburg en omstre ken was opgenomen, veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Bedoeld blad wordt uitgegeven door de firma Boom te Meppel en is een kopblad van de Meppeler courant, waarvan verd. hoofdredacteur is. Volgens den officier van justitie was verd. schuldig aan het feit, dat ambtenaren door dit ingezonden stuk be- leedigd waren. HET DRAMA TE MIDDELRODE. Verdachte tot één jaar veroordeeld. De rechtbank te 's-Hertoger.bosch heeft gister vonnis gewezen in de zaak tegen den arbeider W. M. van B. uit Middelrode, ge meente Blaricum, die aldaar op 6 October zijn vader, C. van B., die veel misbruik van sterken drank maakte en dan zeer lastig was, na een woordenwisseling, waarbij de man zijn overleden vrouw had beleedigd, met een mes in den hals heeft gestoken, tengevolge waarvan hij kort daarop is be zweken. De officier van justitie had tegen van B. een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden geëischt. De rechtbank heeeft van B. wegens zwa re mishandeling, den dood tengevolge heb bende, veroordeeld tot één jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. FRAUDE BIJ HET M. H. TE ZWOLLE. De gewezen ambtenaar bij den dienst van maatschappelijk hulpbetoon te Zwolle, H. B. heeft gisteren voor de rechtbank te Zwolle terecht gestaan wegens verduiste ring van gelden ten nadeele van de ge meente. Verdachte bekende in de periode Februari tot September van dit jaar, zich een bedrag van ongeveer 203 te hebben toegeëigend, waarbij hij op de staten van steungeld aan de schippers, hoogere bedra gen noteerde dan zij ontvingen. Het ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. zijn geweest. verschil stak hij in eigen zak. De fraude werd vergemakkelijkt, doordat verdachte zekere mate van vrijheid genoot en daarbij zou ook de controle minder nauwkeurig Of het besluit van den Duitschen rijkssportleider, de sportbetrekkingen tusschen Duitschland en Nederland te verbreken, ver strekkende gevolgen zal hebben, is op het oogenblik nog moei lijk te bepalen. Op voetbalgebied staat er voor de eerst volgende maanden geen wedstrijd tusschen Duitsche en Nederlandsche ploegen op het programma. Voor de hockeyspelers zou in April de wedstrijd NederlandDuitschland worden gespeeld. Deze ontmoeting zal nu geen door gang vinden. Verder zullen de wedstrijden lusschen Oost-Nederland en West-Duitsch- land en Twente en Westfalen worden ge schrapt. Of de wielrenners, die reeds contracten met Duitsche banen hadden, t.z.t. in Duitsch land zullen starten, is een open vraag ge worden. De N.W.U. bemoeit zich ten deze niet met de professionals, alleen met de amateurs. Wals zou binnenkort te Dort- mund starten en enkele andere renners te Münster. Consequenties op verschillend gebied. Het verbreken van Duitsche zijde der sportbetrekkingen met Nederland brengt nog meer consequenties voor andere takken van sport. Het stond vast, dat ter gelegenheid van de Holland-bekerwedstrijden, begin Juni te Amsterdam te houden in combinatie met de jubileumwedstrijden van „De Amstel", Duit sche ploegen naar ons land zouden komen. Andersom was het even zeker, dat Neder landsche ploegen aan wedstrijden in Duitschland zouden deelnemen b.v. te Frankfurt. Op athletiekgebied waren de contracten van DuitschlandNederland heeren en DuitschlandNederland dames reeds getee- kend. Er werden nog onderhandelingen gevoerd, of Nederland met een ruiterequipe zou deelnemen aan het jaarlijksch internationaal concours hippique, ditmaal van 27 Januari tot en met 5 Februari, te Berlijn. Nu Duitschland de betrekkingen heeft verbro ken zal hiervan, naar ons van de zijde van den hippischen sportbond wordt medege deeld, geen sprake zijn. Aangenomen, dat het besluit van den rijkssportleider van Duitschland voor gerui- men tijd zal zijn, dan moet men ook reke ning houden met het feit, dat dit jaar geen Duitschers aan het internationaal concours hippique van Amsterdam zullen deelnemen. Van 2 tot 5 Maart worden te Amsterdam de wereldkampioenschappen 45/2 biljarten gehouden. Nu geen Duitschers hieraan zul len deelnemen is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat Arie Bos voor de nationale kampioenschappen zal inschrijven. Deze bil jartspeler wilde n.1. niet in de Nederland sche kampioenschappen uitkomen, omdat hij toch niet aan het tornooi om het wereldkam pioenschap om bekende principieele re denen zou deelnemen. Van 30 Januari tot 4 Februari zijn te Aken de wereldkampioenschappen pen- tathlon vastgesteld. Nederland kan naar dit kampioenschap in ieder geval één speler af vaardigen, waarschijnlijk zal Sweering daar voor 'in aanmerking komen. Wereldkampioenschappen staan onder auspiciën van de internationale organisatie, in casu de U.I.F.A.B. Mocht Duitschland weigeren een Nederlandsche inschrijving te aanvaarden, dan zal de U.IJT.A.B. een na dere beslissing daaromtrent moeten nemen. Overigens is het niet bekend, of het besluit van den rijkssportleider ook betrekking heeft op wereld- of Europeesche kampioen schappen, waarbij Duitschers altijd tegen over Nederlandsche tegenstanders kunnen komen te staan. Iets dergelijks geldt eigenlijk ook voor de wereldkampioenschappen in de starklasse, welke in het a.s. seizoen te Kiel worden ge houden. Nu de betrekkingen door Duitsch land verbroken zijn zullen geen Duitschers uitkomen in de Hollandweek en omgekeerd, zullen geen Nederlandsche zeilers deelne men aan de jaarlijksche Kieler Woche. Maar de wereldkampioenschappen in de star klasse staan onder auspiciën van een afzon derlijke internationale organisatie en deze bepaalt, welke zeilers aan deze wedstrijden mogen deelnemen. Duitsch commentaar. Het D.N.B. meldt: Wanneer op een schijn baar op zich zelf staanden maatregel van een gemeentelijke instantie in Nederland een zoo veelomvattende tegenmaatregel volgt, zoo moet men de oorzaak niet vin den in een overschatting van het verbod van den burgemeester van Rotterdam, maar in het feit, dat achter burgemeester Oud de tendenz van toonaangevende kringen staat, het gebied van de sport, hetwelk andefs voor de volken als een brug der naties ge respecteerd wordt, te betrekken in eenzij dige politieke opvattingen. Indien daarom de burgemeester van Rotterdam zich tot werktuig der belangenpolitiek laat maken, dan moet ook de rijkssportleider op het ge bied der sportbetrekkingen duidelijk een scheidingsstreep zetten ten aanzien van een land, waarin dergelijke eenzijdige maatre gelen mogelijk zijn, ook dan wanneer de hier geschetste kringen zich achter den per soon van den burgemeester van Rotterdam verbergen. Het blijft aan de vertegenwoor digers van een faire sportieve opvatting in Nederland over er voor te zorgen, dat der gelijke maatregelen in Nederland in de toe komst onmogelijk gemaakt worden. Schaken. V. V. V. (ALKMAAR)— KIJK UIT (VELZEN). Onze plaatselijke schaakclub V. V. V. speelde deze week een competitiewedstrijd tegen het sterke Kijk Uit te Velzen. De Velzenaren wonnen met 64. De gedetailleerde uitslagen waren: P. DeugdJilling van Dijk 01 P. HoekstraC. Pels 01 C. Kieft—S. Kooy Yt—Vt D. Appel Jr.H. Schmitz 10 P. SeerwaldC. Gordy'n y, A. W. Tegel—J. Wolkraad Y—Y D. WeisenbornA. W. Helleman y, B. VeltmanB. S. Bekker P. HartogJ. Stals J. VoortD.. J. v. Rijswijk 0—1 Yt—Vi 4—6 Biljarten. Z. E. K. Z.? NAAR AMSTERDAM. De Alkmaarsche biljartclub Z. E. K. Z.? ondernam deze week voor de competitie van den N. B. B. een reis naar Amsterdam. Ditmaal werd de stry'd aangebonden te gen de biljartclub Wilhelmina. De Z. E. K. Z.-ers hebben weinig succes kunnen boeken, daar alle drie partijen ver loren werden. De oorzaak hiervan moet voor een groot gedeelte gezocht worden in het feit, dat in Amsterdam gespeeld werd met z.g. „For"-ballen, welke vervaardigd zijn van imitatie-ivoor. De uitslag was: Heijtbrink De Wit Deken Surig Ossendrijver Ludeke 225 230 225 108 175 109 39 39 24 24 28 28 31 29 54 19 29 14 5.77 5.89 9.37 4.50 6.25 3.89 Opgemerkt moet hierbij worden dat Z. E. K. Z.-er De Wit 300 carambole^ moest ma ken tegen den Amsterdammer Heijtbrink 225. Alzoo was de totaal-uitslag: matchpun- ten 6-0, winstpunten 2-0 voor Wilhelmina. Donderdag vergaderde de raad, onder voorzitterschap van burgemeester Mein- dersma. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldleening tegen een rente van 1 Het voorstel tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting werd z. h. s. goedgevonden, evenals het voorstel tot verhooging van de jaar wedde van de wethouders tot 106. De voorzitter deelde mede, tiat in de vergadering van B. en W. was gesproken over het opnieuw vervuilen van de Achter- dijksloot en over een mogelijken vuilop haaldienst. Wethouder Plugboer zeide, dat het vuil geregeld in het water wordt geworpen, dat de sloot, welke het vorige jaar geheel is uitgebaggerd, thans weder gaat ver vuilen, waarom hij zou willen voorstellen een gemeentelijken vuilophaaldienst in te stellen en ter bestrijding van deze kosten de straatbelasting met 1 te verhoogen. Besloten werd dezen ophaaldienst nader te overwegen en de kwestie in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Vaststelling gemeentebegrooting 1939. De heer Brouwer, als rapporteur van de commissie, stelde voor den post schrijf- en bureaubehoeften met 20 te verhoogen om aan te schaffen een schilderij met foto's van het prinselijk paar. Dit werd goed gevonden. De post verwarming en verlichting van de schoolgebouwen werd gesteld op 180. De heer Broersen wilde dezen post met het oog op de bijz. scholen hooger zien geraamd. Voor schoolschoonmaak werd geraamd 50 per lokaal, terwijl voor het plaatsen, bewaren en zetten van kachels 60 zal worden geraamd. De heer Broersen zeide dat alles te laag is geraamd en de school voor schoonhou den meer kost. De heer de Groot zeide gaarne te willen medewerken dat de scholen goed worden onderhouden, maar met het oog op het grootere leerlingental van de bijzondere scholen is voor die scholen daarom de veigoeding hooger. In stemming gebracht werd het voorstel- Broersen, om deze posten te verhoogen, verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Hierna werd gesproker over het dok tersfonds om voor werkloozen en ge- steunden 1/3 van de premie voor rekening van de gemeente te nemen De heer de Groot was er tegen deze premie voor arbeiders alleen te betalen gedurende den tijd van hunne werkloos heid en voor kleine boeren en tuinders het geheele jaar door. De heer Oostwouder wilde het salaris van den gemeente-geneesheer verhoogen om hen, die de premie van het fonds niet kunnen betalen, gratis te helpen. De heer Barendregt stelde voor de jaar wedde met 100 te verhoogen. De heer Oostwouder wilde hiervan 150 maken, waardoor het het bedrag op 400 wordt gebracht, evenals het vroe gere salaris. Het voorstel met 150 te verhoogen werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. De gemeentebegrooting werd hierna vastgesteld op 75.524,34; de kapitaal- dienst op 56.191,56 in uitgaven, ƒ55.807.90 in ontvangsten, nadeelig saldo 383,58. De begrooting van het G.E.B. werd vastgesteld op 6650,19 in ontvangsten e n uitgaven met een winst van 1100 voor de gemeentekas. De kapitaaldienst van het G.E.B. was groot in ontvangsten en uitgaven 606,88. De begrooting van het Burg. Armbest. werd gesteld op 5007,05 in ontvangsten en uitgaven. Rondvraag. De heer Barendregt vroeg, wanneer arbeiders in werkverschaffing in het vrije bedrijf kunnen worden geplaatst. De voorzitter antwoordde, dat dit is gevraagd, maar dat de termijn dit jaar laat was voor het opgeven daarvoor. De heer de Groot vroeg naar de werk- dbjecten uitbaggeren van steigers en ver breeding dijkje. De voorzitter antwoordde, dat hierop nog geen toestemming is verkregen. De heer Plugboer vroeg naar de lucht bescherming. De voorzitter zeide in overweging te nemen dit spoedig uit te voeren. De heer Brouwer klaagde over het te snel ryden van auto's in de dorpsstraat en vroeg of het loon in werkverschaffing met 2 cent per uur kon worden verhoogd. De voorzitter zeide, dat 2 cent niet zal worden toegestaan, vermoedelijk 1 cent per uur. De heer Oostwouder vroeg naar de mo gelijkheid om ratten te verdelgen van gemeentewege. De voorzitter zeide daar niet tegen te zijn, wanneer zulks met medewerking van de tuinders kan geschieden. De heer de Groot vroeg hierin samen werking te zoeken met de gemeenten de Rijp en Z.-N. Schermer. Wanneer de ge meente de middelen aanschaft, zullen de tuinders voor de uitvoering zorgen. Ook vroeg de heer Oostwouder den ter mijn voor de landarbeiderswoningen! van 30 op 40 jaar te stellen. De voorzitter antwoordde, dat wijzi gingsvoorstellen van deze wet kunnen worden verwacht. Verder vroeg de heer Oostwouder een meerderen steun voor den heer R. Mole naar. De voorzitter: dit behoort bij het B.A. thuis. De heer Broersen zeide, dat bij den brand in Mijzen is gebleken, dat het ver voer der brandspuit te wenschen overlaat. De brandspuit moet worden voorzien van autobanden en moet 2 koplampen hebben. Besloten werd de begrooting voor aan koop van brandbluschmiddelen met 100 te verhoogen. Hierna sluiting. De raad vergaderde Donderdagmiddag ten raadhuize, onder voorzitterschap van burgemeester H. Nolet. B. en W. stelden voor het verzoek om subsidie van de Bijz. Vryw. Landstorm af te wijzen, daar de noodzakelijkheid van inwil liging van het verzoek niet wordt ingezien. De gemeentebegrooting sloot voor den gewonen dienst op een totaal-bedrag van 135773.17. Bij de uitgaven is voor jaarwedden van de ambtenaren ter gemeentesecretarie 2115 geraamd, tegen in 1938 1485. Aan bijdrage aan het Werkloosheidssub- sidiefonds wordt geraamd f 706.67, aan be- lastingbydrage f 4715.68. Aan belasting zal o.m. worden geheven: 200 opcenten op de personeele belasting, 38 opcenten op de vermogensbelasting en 75 opcenent op de gemeentefondsbelasting. Het subsidie aan het Burgerl. Armbestuur is geraamd op 16500. De heer de Vries rapporteerde namens de commissie, dat deze vrijwel geheel met de begrooting accoord kon gaan. De verhooging van het salaris van den heer van Dijk vond de commissie goed, doch zij kon zich niet met de uitbreiding van het personeel ver eenigen. De heer Beemsterboer kon zich wel met de verhooging van de schrijfloonen vereeni gen. De rest der commissie niet. Persoonlijk vond spr. de houding van B. en W. niet juist, om de schrijfloonen nu over twee personen te verdeelen, zonder den raad er in te kennen. De commissie drong er op aan, dat de waarschuwingsborden die men heeft, ook moeten staan. De post luchtbescherming van f 100 achtte men veel te laag. Verhooging tot het benoodigde bedrag zou het financiëel even wicht der begrooting in gevaar brengen. Daarom stelde de meerderheid voor, dit be drag op 1 terug te brengen. De commissie was eensgezind van meening dat de recognitie op de wed. Levendig van 1, welke bij wijze van rancune wordt geheven, moest vervallen. Mochten B. en W. daartoe niet willen overgaan dan zou de commissie den raad willen uitnoodigen, daarover zijn misnoegen uit te spreken. De voorzitter beantwoordde de verschil lende opmerkingen. De bezetting der secre tarie is noodig tengevolge van de groote toeneming der werkzaamheden door de diverse maatregelen welke zijn noodig ge bleken door de crisis. B. en W. zijn van meening dat werkzaamheden die moeten worden verricht en niet door het vaste per soneel kunnen worden gedaan, niet door de jeugdige volontairs gratis moeten worden gedaan. Moreel achten B. en W. dit niet te verdedigen. Daarom stelden B. en W. voor, een leerling-ambtenaar aan te stellen op een salaris van 450. De 200 schrijfloonen blijven dan beschikbaar voor den volontair. De voorzitter verzekerde, dat wanneer de omstandigheden veranderen en blijkt dat het personeel verminderd kan worden, daar toe een voorstel zal worden gedran. De waarschuwingsborden zullen misschien spoe dig verdwijnen, als straks een algemeene maximum-snelheid voor ons land wordt vastgesteld. De post voor luchtbescherming achtte <3e voorzitter voorloopig voldoende. Men moet de Iuchtbeschermrj h een plattelandsdorp

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11