eerste blad. autobus rijdt bij brug-overweg tegen de tram. ernstige aanrijding. aanrijding te schoorldam. bevolking. nationale schietwedstrijden te alkmaar. raadsvergadering. zwitsersche kunstturnavond. werkverschaffing. verhuur perceel prins bernhardlaan 4. tarieven radiodistributie. gemeenterekening. begrootingen. spoorweg-onthouders vereeniging afd. alkmaar. afgesloten. benoeming tijdelijke leeraren. correspondentie. onze postvluchten. de VLUCHT VAN de reiger. EEN KORTE TOELICHTING OP DE PACHTWET. Prijs f 0.25 - Bureau Alkm. Courant. li.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h Herm. Coster l Zn. Voor de Huisvrouw. iioe zal onze kerstdisch er uit zien? Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. Alkmaar, Vrijdag. Mede door den regen en 't minder goede uitzicht, doordat er een directiekeet naast het brughuisje is gezet, zag de chauffeur van den autobus der N. V. autobusdienst Noordholland, komende van uit den Hel der, de tram van 5.10 uur uit Schoorl niet aankomen en stond plotseling tegenover den locomotief geplaatst. Gelukkig reed de bus heel kalm en wist de chauffeur nog een weinig bij te draaien, zoodat de schok niet zeer groot was. De passagiers kwamen dan ook met den schrik vrij en konden on middellijk verder worden vervoerd per autobusdienst van de firma Spaans. De bus werd echter van voren flink beschadigd, motorkap, radiateur, voorspatborden en lampen waren totaal vernield. Zoo heeft dan toch weer een van de vier gevaarlijke overwegen te Schoorldam een slachtoffer gevonden, al kwam het ditmaal gelukkig heel goed af. Donderdagmiddag om half drie heeft te Bergen op den Heerenweg bij het ver- eenigingspunt met de Voert een ernstige aanrijding plaats gevonden tusschen een taxi en een vrachtauto. De taxi kwam uit de richting Egmond-Binnen en werd be stuurd door den heer G. J. B. uit Egmond- Binnen. Inzittende was pater M., directeur van het Retraitehuis te Bergen. De vracht auto kwam van de Voert. Bij de botsing werden beide automobielen ernstig be schadigd. Pater M. klaagde over zware pijnen in schouder en hoofd. Hij is per zie kenauto vervoerd naar het St. Elisabeth ziekenhuis ter behandeling. De vrachtauto, eigendom van den winkelier N. K. uit Bergen, werd met een kraanwagen wegge sleept. Beide automobielen .varen tegen schade verzekerd. De politie stelt een on derzoek in naar de schuldvraag. Donderdagavond is een autobus van den dienst Alkmaarr.èn Helder komende uit de richting Den Helder naby de spoor brug te Schoorldam in aanrijding gekomen met de stoomtram, welke om 17.16 uur uit Schoorl naar Warmenhuizen vertrok. De locomotief was den Rijksweg nage noeg gepasseerd toen de autobus de achter de locomotief gehaakte wagen raakte. De schade aan de autobus was aanzien lijk en van dien aard, dat de bus uit den dienst moest worden genomen en door een kraanwagen weggesleept. De schade aan den tramtrein is betrek kelijk gering. Aangenomen wordt dat de bestuurder van de autobus door het slechte weer, het regende en er hing een lichte mist de tram niet heeft gezien. Het uitzicht ter plaatse is in verband met het daar staande brugwachtershuisje niet voldoende, terwijl het nog meer wordt belemmerd door het feit dat voor een daar uitgevoerd bouwwerk een schutting is ge plaatst. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter ge meente-secretarie, afd. bevolking: ANTJE BEK, weduwe van Adriaan Wil lem Duijm, geboren 2 Aug. 1879, gekomen van Bussum. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm heeft de schietvereeniging van Alkmaarsche B.V.L.ers ,,'t Kegeltje" een nationalen schiet wedstrijd georganiseerd. Deze wordt gehou den in de dancing „het Brandpunt" van den heer Th. van Gijzen, Laat, op 13, 14, 15 en 16 December a.s. Vele vooraanstaande burgers hebben zit ting genomen in het eere-comité, terwijl de burgemeester van Alkmaar onmiddellijk be reid werd gevonden het eere-voorzitterschap op zich te nemen. Door den steun van vele vrienden van den B.V.L. kan ,,'t Kegeltje" een fraaie collectie prijzen aanbieden. Aangezien reeds vele korpsen met uitstekende schutters zich voor deelname hebben aangemeld, mag men een spannenden wedstrijd tegemoet zien. Dit behoeft echter niemand te weerhouden aan den wedstrijd deel te nemen. De geluks- baan biedt iedereen, ook de dames, een kans om een mooien prijs te winnen. Schutters van Alkmaar en omgeving laat deze gelegenheid niet voorbijgaan om uw vaardigheid te toonen. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 15en Dec. 1938 een Raadsvergadering te beleggen. Zooals bekend, komt de keurploeg der Zwitsersche kunstturners Zaterdag 17 Dec. naar Alkmaar, Waar onder auspiciën van Turnlust een programma zal afgewerkt wor den, zooals maar heel zelden mogelijk is. De Zwitsers zullen hun kunnen toonen aan paard, ringen, brug en hoogrek en waar zij op al deze toestellen goed thuis, zal men uit zonderlijke prestaties kunnen zien. De heeren- en damesploegen van Turnlust zullen het programma aanvullen met eenige nummers vrije oefeningen en enkele andere nummers (brug en springtafel). Burgemeester van Kinschot zal bij de opening van den avond de Zwitsers toespre ken en hun namens het gemeentebestuur verwelkomen. In bijlage 189 stellen B. en W. den raad voor, onder mededeeling dat 300 werkloo- zen in de Centrale Werkverschaffing zijn geplaatst, waarvoor voor 1939 f 100.000 op de begrooting is geplaatst, voor eenige ge noemde werkén in werkverschaffing, even als het vorig jaar weer 52.000 uit te trek ken, w.o. 13.000 voor materialen. B. en W. stellen den raad voor het per ceel Prins Bernhardlaan 4 voor 5 jaar op nieuw te verpachten voor tenminste 390 per jaar. B. en W. stellen den raad voor den mi nister goedkeuring te vragen om ook voor 1939 het tarief voor de radiodistributie te mogen stellen op 1.75 per maand en 0.45 per week. De commissie voor het nazien van de ge meenterekening, bestaande uit de heeren Sietsma, mr. de Groot, Venneker en Hoij- tink (mej. Nierop was door ziekte verhin derd de vergaderingen by te wonen) advi seert, in bijlage 190, na enkele bemerkingen tot goedkeuring van de rekening 1937. In bijlage 187 stellen B. en W. den raad voor de begrootingen van het Centraal Zie kenhuis, het Burgerweeshuis en de gemeen telijke instelling voor maatschappelijk hulp betoon goed te keuren met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas, resp. groot 38.800, 4500 en 367.500. Morgenavond 8 uur wordt in 't Gulden Vlies een propaganda-feestvergadering van de afd. Alkmaar der Spoorwegonthouders- vereeniging (S.O.V.) gehouden. Om 2 uur is er een bijeenkomst voor de kinderen waarbij „Oom Tom" zal gooche len en de poppenkast zal vertoonen. Des avonds wordt een tooneeluitvoering gegeven met medewerking der vier K's, over wier optreden wij onlangs reeds een waar- deerende beschouwing hebben gegeven. De Directeur der Gemeentewerkep van Alkmaar maakt bekend, dat de Heilooërdyk by de te maken brug over de verbindings gracht met ingang van Maandag 12 Decem ber 1938 tot nadere aankondiging van 7 uur tot 16.30 voor alle rijverkeer zal zijn afge sloten. HET SINT NICOLAASFEEST. Gisteravond waren de oudste leerlingen der o. 1. scholen aan de beurt. Zij waren de gasten van Sint Nicolaas op het feest van de afd. Alkmaar van den Bond van N. O. En dit tweede bedrijf is, evenals het eerste j.1. Zaterdag, prachtig geslaagd 't Was voor de leerlingen een echte „uit- gaans"avond en men zou algemeen dit ge deelte van het feest niet gaarne missen. De commissie was weer zoo gelukkig ge weest de dames en heeren uit Amsterdam van de tooneel en müziekvereeniging be reid te vinden naar Alkmaar te komen, waardoor men bijna van te voren van een mooien avond verzekerd was. Omstreeks half zeven vulde zich de groote Harmonie zaal met een opgewonden kinderschaar, druk pratend en lachend en verlangend de dingen te zien die zich op het tooneel zouden afspelen. Er moest even later be gonnen worden en daarom zongen de aan wezigen, begeleid door het orkest, eenige der meest bekende St. Nkolaas-liederen. Daarna vroeg de voorzitter, de heer J Koelman, de aandacht. Hij heeue de Am sterdamsche vrienden, de genoodigden, de dames en heeren geleiders en de jongens en meisjes in 't bijzonder hartelijk welkom. Hij wekte op tot de noodige aandacht en stilte ook tijdens de muziek. De keuze der Amsterdammers was dit maal gevallen op het alleraardigste stuk „Het Raadsel" van Fred Berens en de heer Stiphout die hierbij de muziek geschreven heeft was weer zelf aanwezig om het or kest te leiden, waardoor alles een vlot verloop had. Het stuk speelt aan het hof van Sultan Soliman, wiens dochter Fatima niets voelt voor de vele prinsen die zich met haar willen trouwen. Haar vader zou haar gaarne getrouwd zien want hij wordt oud. Als er gesproken wordt over een middel om de liefhebbers af te schrikken wordt ook verteld van een prinses die den prinsen een raadsel OFgaf en ze liet ont hoofden als ze de oplossing niet wisten Voor het raadsel voelt Fatima wel, maar 't onthoofden staat haar niet aan. Zij zal ieder die haar wil trouwen en de oplossing van het raadsel niet weet met een langen neus laten loopen. De kleermaker Taleb helpt haar een prachtig raadsel en binnen niet langen tijd loopen drie prinsen met geweldigen neus. De oplossing van der. rebus blijft een geheim. Men probeert Taleb om te koopen doch dit gelukt niet. Tal van verrassende wendingen komen dan nog in het stuk voor maar het slot dat Fatima met Taleb trouwt en dat ze reis gaan naar de stad waarvan de naam het antwoord is van „Het Raadsel". Tot groot plezier en genoegen van jeugd hebben de Amsterdam rers dit stuk kostelijk gespeeld en gezongen. Aan de costuums was zeer veel zorg besteed, 't waren mooie tooneelen en de dames en aan te een heeren waren bijzonder goed voor de ver tolking der rollen berekend. Wij noemen slechts Fatima, den sultan, Taleb, de drie geleerden en terecht verdienden de gasten niet alleen het dankbare applaus van het jeugdige publiek, maar ook de woorden van dank die de heer Koelman aan 't slot tot hen richtte. Men zal ze 't volgend jaar met veel genoegen terug zien. In de pauze was er nog een tractatie voor de leerlingen. 't Moge voor de commissie een groote voldoening zijn dat zy zooveel jongens en meisjes een onvergetelijken avond heeft bezorgd. AFD. ALKMAAR NED. BOND VOOR KANARIETEELT EN VOGEL BESCHERMING. Men schrijft ons: Aangemoedigd door het succes van de beide vorige jaren houdt de Ver. De Ka narie, afd. van den Algem. Nederl. bond voor kanarieteelt en vogelbescherming hier haar 3en zangwedstrijd met tentoon stelling, welke Zaterdag om 5 uur 's mid dags wordt geopend. Nu in Alkmaar de kanariesport meer bekend begint te worden, heeft de afd. gemeend hier dit jaar een mooie stand kleur-kanaries in diverse kleur-variëtei- ten aan te moeten verbinden. Zijn er onder de zang-kanaries ware virtuozen in het zingen, bij de kleur- kanaries gaat het om het fraai gekleurde veerenkleed. Het vorig jaar werd de strijd in de zang-klassen door 100 vogels aangebon den. Dit jaar zijn het er pl.m. 150. Wij hopen en gelooven, dat de kwaliteit verbeterd is, zoodat den keurmeester een moeilijke taak wacht. De zangklassen zijn onderverdeeld in klas I 4 vogels, klas II 2 vogels, klas III 1 vogel, eigen teelt 1938 kenbaar aan den door den bond uitgegeven voetring, klas IV 1 vogel eigen teelt 1937, klas V 1 vogel vrije inzending. De kanariekweeker heeft, alvorens zijn vogels op de zangwedstrijden uitkomen, al heel wat met de dieren geoefend en ze getraind, want lang niet alle gefokte kanaries komen voor den wedstrijd in aanmerking. Daarvoor is veel geduld noodig en een goed ontvankelijk gehoor voor muzikaal geluid. De kweeker, die de kunst verstaat zijn vogels tot de grootste hoogte van zang kwaliteit of van zangontwikkeling te brengen, mag dan ook met recht aan spraak maken op den naam fijn-kweeker. In dit verband noemen wij slechts één naam, namelijk Seifert, die in de vorige eeuw de bekende stam Seifert-kanarie's kweekte, een naam die nog steeds met eere genoemd wordt. Evenals bij stam- boekdieren wordt er in de kanariesport naar gestreefd bepaalde stammen te fok ken. Zoo kennen wij knor-stammen. Deze knor is een zangtoer (bastoer) en dit zou men dus kunnen noemen de bas in het kanariekoor. Verder zijn er holrol-, kloek en schokkelstammen. Dit wat de zang betreft, om van den broedtijd maar niet te spreken, want dit is op zich zelf een bron van genot, het vogelpaar aan den nest-bouw, het broeden en het grootbrengen van de jongen. Wie dit dagelijks heeft meegemaakt, is dan ook gewonnen voor de vogel-bescher ming. De echte kanariekweeker helpt in den winter, als sneeuw en ijs de provisie kast hebben afgesloten, met voer en drinken, de gevederde vrienden door den winter heen. Na deze afdeeiings-wedstrijden volgen de groepswedstrijden. Nederland is ver deeld in 5 groepen, daar komen de beste, vogels van de afdeelingen om de groeps- eer strijden of liever zinger». Na de groeps-wedstrijden volgt in Januari de kampioens-wedstrijd, welke dit jaar in Rotterdam wordt gehouden. Wanneer de vogels in December in de natuur allen zwijgen omdat het winter is, zal in de vergaderzaal van hotel 't Wapen van Haarlem op de Nieuwesloot Zaterdag en Zondag den jubelenden zang van pl.m. 150 vogels zijn te hooren. SLUIS ZESWIELEN. B. en W. stellen den raad voor om de sluis aan de Zeswielen tot het tijdstip waar op de sluis zal komen te vervallen (vermoe delijk in den loop van 't jaar 1941) aan den tegenwoordigen pachter den heer C. Stam te verpachten voor 900 per jaar. NIEUWE BOND VAN ZUIVEL FABRIEKEN. De voorzitter van den nieuwen bond van Zuivelfabrieken in N.H., de heer Schrooder, wees er in zn openingswoord der heden middag in het café Central gehouden alge- meene vergadering op, dat het mond- en klauwzeer niet vreemd is geweest aan de moeilijkheden die het veehoudersbedrijf in het afgeloopen jaar ondervond. De Zuivel bereiding en de varkensteelt staat er niet gunstig voor, doch spr. was van oordeel, dat men met energie moet blijven arbeiden, omdat zich steeds niet-voorziene lichtpunten kunnen voordoen. De secretaris, de heer T. Groot Cz., deelde mede, dat van den rijkszuivelconsulent be richt van verhindering was ingekomen. Van het buitengewoon lid, de heer J. Lakeman, was bericht ingekomen, dat hij als zoodanig bedankt. Ook de fabrieken te Hem en Venhuizen hadden voor het lidmaatschap bedankt. Verschillende jaarverslagen werden voor kennisgeving aangenomen. Van de Amsterdamsche fabriek Gebr. Stork N.V. was een uitnoodiging ingekomen om 15 Dec. des morgens 11.30 uur in de fa briek een demonstratie bij te wonen van de moderne Stork Melkpoedermachine. Besloten werd, dat de voorzitter en de heer Smit de vereeniging zullen vertegen woordigen. Aangezien nog slechts 7 fabrieken zijn aangesloten, zegde de voorzitter overwe ging toe van de gedachte om het bestuur uit drie leden te doen bestaan. Tot leden van de financieele commissie werden de fabrieken te Weere, Egmond- Binnen en 't Veld aangewezen. De begrooting voor 1939 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op 457.50. De omslag voor de leden over 8.5 millioen K.G. melk werd vastgesteld op 4 cent per 1000 K.G. melk. Het reservefonds bedraagt nog ruim 1000, geplaatst bij de Boerenleenbank. Hierna volgde de uitreiking van de prijzen der gisteren gehouden kaaskeuring. Den eersten prijs behaalde de fabriek „Bre- derode" te Egmondermeer; 2de pr. „De Hoop" te Weere: 3de pr. de fabriek te 't Veld Na een bemerking van den heer Keesman zegde de voorzitter toe, alsnog pogingen te zullen aanwenden bij fabrieken, die bij geen organisatie zijn aangesloten, tot aansluiting te bewegen. Toen de bond werd opgericht, traden 42 leden toe. Successievelijk liep het ledental terug, ook doordat vele kleine fabrieken in de groote werden opgenomen. Aangezien het personeel van fabrieken, niet aangesloten bij den Coöperatieven Bond, niet tot den botercursus wordt toegelaten, be pleitte de afgevaardigde van de Vereeniging van Oud-Leerlingen der vakschool voor kaasmakers, de heer Jimmink, het doen van stappen bij den rijkszuivelconsulent voor het in leven roepen van een cursus, die voor al len toegankelijk is. De voorzitter zegde toe, dat daaraan even tueel steun zal worden verleend. Hierna sluiting. B. en W. bieden den raad voor de benoe ming van een tijdelijk leeraar in handels wetenschappen aan de Handelsschool de vol gende voordracht aan: 1. W. de Jong, tijdelijk leeraar aan de Handelsavondschool; 2. J. Ch. Aufwacker, leeraar Handels avondschool te Zaandam. Voor tijdelijk leeraar in Duitsch aan de Handelsavondschool luidt de voordracht: 1. H. A. van 't Laar, hoofd Julianaschool; 2 P. L. Frijters, leeraar R.K. Middenstands- handelscursus. In het ingezonden stuk van den heer W. Schermerhorn in ons no. van gister wordt abusievelijk een ervaring medegedeeld van een dominé. De inzender had hier geschre ven „een inwoner". £ucPdvaart Op de uitreis bereikte de Zilverreiger Singapore, de Buizerd Basra en de Ibis Na pels. Op de thuisreis landden de Nandoe te Alexandrië, de Torenvalk te Jodhpur en de Wielewaal te Medan. De „Reiger" is gistermiddag om 14.18 uur te Khartoem geland. Om 5.25 u. hedenmor gen werd weer gestart voor de etappe naar Juba. Aan boord is alles wel. Verkrijgbaar aan ons bureau: Uiteengezet door een ter zake kundig Jurist, met eenige modellen van brieven en een Verzoekschrift aan de Pachtkamer benevens eene eenvoudige uiteenzetting van hetgeen verpachter en pachter te doen staat met het oog op de over gangsbepalingen der pachtwet (loopende contracten.) Zich aan sluitend bij den officieelen tekst der wet (art. 60) wijst deze druk erop, dat inzending van overeenkomsten bij de Pachtkamer onnoodig is, indien zij zijn goedgekeurd door een Erkend Pacht bureau. Onmisbaar voor ieder, die iets met de pachtwet te maken heeit. Voordam 9 Alkmaar. Kerstmis Geen feest brengt een zoo uitgesproken sfeer van huiselijke intimiteit mee, van lichte, warme gezelligheid rondom den haard, van vredige veiligheid binnenshuis, als het daarbuiten donker en koud en guur is. Rondom den haard maar óók rondom de tafel heerscht die stemming van wel dadige ontspanning. Er is geen haast immers, het werk mag blijven rusten; en de Kerstdisch met zijn fleurige versiering in groen en rood, die feestdisch met zijn bran dende kaarsen en zijn kleurig middenvak van appelen, sinaasappelen en noten... hij noodigt als het ware uit tot een langer toeven. Trouwens, de huisvrouw rekent daar op! Zij heeft al naar mate haar beurs het toelaat ook de gerechten in feestkleedi, gestoken en hun aantal waarschijnlijk wat aangevuldook zonder dat er nog van overdadige luxe sprake kan zijn. Een bordje soep leidt natuurlijk het feest maal in, een soep, waaraan heusch niet veel tijd en moeite behoeft te worden gegeven, want we kiezen er een van de allernieuwste Maggi's-soepen voor: Aspergesoep of echte Schildpadsoep. De hoofdschotel zal in de meeste gevallen bestaan uit vleesch, groente, aardappelen. Ter wille van de feestelijkheid echter zal de keus niet vallen op het allergewoonste: wat dunkt U daarom van gebraden var kensfricandeau met spruitjes en gekookte aardappelen; van biefstuk met Brusselsch tof en gebakken aardappelen, of van rol pens met appelmoes en aardappelpurée? Laat de tijd (en de beurs!) het toe, dan zou aan dien hoofdschotel nog een kleinig- Weet&eücht Voor de kuststrook: Krachtige tot sto achtige zuidelijke tot zuidwestelijke toenemende bewolking; tegen morsen ochtend weer regen; weinig verandering in temperatuur. 8 m Voor het binnenland: Matige tot krach tlge, meest zuidelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; tegen morgenochtend weer regen; weinig verandering in temperatuur. Regen en wind. Het lage drukgebied, dat gisteren over de' Britsche eilanden lag, trok naar het noor den en vereenigde zich met het stationnairè minimum over de Noorsche zee. Langs de kust van Noorwegen geeft dit minimum nog vrij krachtige, meest zuidelijke winden terwijl een uitlooper in de omgeving van Oslo zwaren neerslag bracht. Ten onzent viel in den loop van den nacht onder depressie invloed nog lichte tot matige regen, terwijl over Frankrijk in de afgeloopen 24 uur plaatselijk zeer zware neerslag viel. Een kleine storing trok namelijk langs de Pyre neeën oostwaarts naar de Rivièra, Biarritz tapte 43 en Marseille 67 mm. regen af. De depressie-activiteit blijft nog steeds aanhou den: de gisteren reeds over den oceaan ge signaleerde depressie bevindt zich thans voor de kust van Ierland, alwaar zij reeds groote luchtdrukdalingen veroorzaakt, ter wijl in Valentia hedennacht alweer 4 m.m. regen viel. Deze depressie zal voor het toe komstige weer ten onzent van groot belang worden. Aangezien de hooge druk over oost-Europa nog stand houdt, moeten de luchtdrukverschillen weer geleidelijk gaan toenemen en is eveneens weer aangroeien van den wind te wachten. Het weer blijft over het grootste deel van west-Europa nog zacht. Slechts over de Britsche eilanden was de ochtendtemperatuur hedenmorgen onder normaal. Over Scandinavië kwamen afwijkingen van 13 en 14 graden boven nor maal voor. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen te 11.25 uur werd geseind aan de posten van IJmuiden tot Nieuwe- sluis: „Weest op Uw hoede". LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.18 tot 7.28 uur licht op. heidje vooraf kunnen gaan: een gevuld broodje b.v. of een stukje geroosterd brood (Toast) bedekt met een smakelijk ragoutje van visch, vleesch of kaas. Ook zouden we de uitbreiding van het dinéetje kunnen aanbrengen door op het hoofdgerecht nog iets te laten volgen, hetzij een compote (gestoofde peren, abrikozen of Tutti-frutti), hetzij een aardig opgemaakten kouden schotel (b.v. haring- of huzaren sla). Tot slot geven we natuurlijk een zoetig- heidje: een warme Kerstpudding (van brood of beschuit), een koude pudding (van griesmeel, maïzena of rijst, na het storten gegarneerd met groene en roode vruchtjes) of wel de een of andere Kerst- tractatie van den banketbakker (Kerst krans of Kersttaart), die uit den aard der zaak altijd wat duurder zal uitkomen dan de zelf-bereide lekkernij Voor het „na-tafelen" dienen dan einde lijk nog de vruchten, waaraan misschien een beschuitje met kaas is voorafgegaan. Wie niet geheel op de hoogte is met de daareven genoemde „tusschen-inne*jes", die kan met vertrouwen de twee volgende recepten probeeren, beide bestemd voor 4 a 5 personen. Gevulde broodjes (met groenteragout). 8 kleine oude broodjes (z.g. „diner broodjes"), Yt Litersblikje gemeng de groenten (in den winkel ook wel groente-macédoine genoemd), 1 d.L. van het groentenat, 1 d.L. melk, 20 G. (2 afgestreken eetlepels) bloem, 80 G. (4 afgestreken eet lepels) boter, wat peper en zout, 1 theelepeltje Maggi's Aroma. Snijdt van de broodjes de kapjes af, hol het ondergedeelte uit en bestrijk dit in wendig met wat van de gesmolten boter. Verwarm roerende de bloem met 1 af gestreken eetlepel van de beter, voeg daar bij langzamerhand het groentenat en de melk, laat het sausje even doorkoken tot he goed gebonden is, roer er de flink u't®e" lekte groentestukjes door en maak he ragoutje op smaak af met de Maggi's Aroma, wat zout en wat peper. Vul er de broodjes mee, leg er de kapje op, bestrijk de broodjes rondom met rest van de gesmolten boter en zet ze op een bakblik in den oven, tot ze lek knappend zijn. Toast met kaasragout. 8 stukjes toast, 1/4 L. melk, 20 (2 afgestreken eetlepels) b° 20 G. (1 afgestreken eetlepel) bote, 100 G. (1 ons) Edammer of Goua- sche kaas, eenige druppels Magg Aroma, wat zout en peper. Verwarm roerende de boter met de tot een gelijk papje; giet daarbij onhet voortdurend roeren de melk en 1 mengsel even doorkoken, tot het een g goed gebonden saus vormt. Roer er d kleine blokjes gesneden kaas door, laa ut er even in warm worden en maak de r g af met Maggi's Aroma, peper en Verdeel de ragout over de stukjes ^.gn schik ze op een verwarmden schotel e ze zoo heet mogelijk op, zoodat de ges kaas niet taai wordt.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2