VIM ïRUutentand $euMetw Waardelooze millioenen worden vernietigd. LaLINE I ESTER'S f?ith™EAnÊ?ch ROMAN HONIG'sKEUKENSTROOP^tóz^V Ontwerp verdragen Interna tionale Arbeidsconferentie. Regèering heeft „overwegende bezwaren". OOK POTTEN EN PANNEN reinigt alles Omzetstatistiek van den detailhandel. „O, Laline, we zijn zoo blij, dat je wak Obligaties, schuldbekentenissen van den Staat, geheime archieven De Papierafvalcentrale te Maarn. (Wordt vervolgd)- 4 TWEEDE BLAD. h t r 0 1 e e t E M t S r c i De minister van sociale zaken heeft, mede namens zijn ambtgenooten van buitenlandsche zaken en van koloniën, aan de Tweede Kamer doen toekomen een door hen cnderteekende nota betref fende een drietal ontwerp-verdragen, aangenomen door de Internationale Ar beidsconferentie in hare drie en twin tigste zitting 3-23 Juni 137). Veiligheidsvoorschriften bouwbedrijf. Behalve het ontwerp-verdrag betreffende de veiligheidsvoorschriften in het bouwbe drijf, ter zake waarvan een wetsontwerp, houdende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding, werd ingediend, heeft de 23ste Internationale Arbeidsconferentie n.1. nog 3 ontwerp-verdragen aangenomen, te weten: 1. een betreffende de verkorting van den arbeidsduur in de textielindustrie; 2. een betreffende de gedeeltelijke her ziening van het verdrag betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van arbeid in nijverheids ondernemingen; 3. een betreffende de gedeeltelijke herziening van het verdrag betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van niet-industriëele werkzaamheden. Hieronder wordt het standpunt der regee ring ter zake van die ontwerp-verdragen nader uiteengezet. Tegen bekrachtiging. Het onder 1 genoemde ontwerp regelt den arbeidsduur van personen, werkzaam in de textielindustrie. Als norm wordt gesteld, dat de gemiddelde arbeidsduur in den regel niet meer dan 40 uur per week mag bedragen. Voor personen, die in opeenvolgende ploegen werkzaamheden verrichten,, wier geregelde gang, uit hoofde van den aard dier werk zaamheden, ononderbroken op elk oogenblik van den dag, den nacht of de week ver zekerd moet zijn, kan de weekduur van den arbeid op gemiddeld 42 uur gesteld worden. Het onderhavige ontwerp-verdrag wordt, evenals met de tot nu toe door dè inter nationale arbeidsconferentie aangenomen ontwerp-verdragen, de 40-uren-week be treffende, geschied is, vastgekoppeld aan het z.g. beginselverdrag, aangenomen door de 19de Internationale Arbeidsconferentie, dat behoud van den levensstandaard van de arbeiders bij de invoering van de 40-uren- week voorschrijft. Het feit, dat in het ontwerp-verdrag dit nauwe verband tusschen loon en arbeidsduur hetwelk niet zal nalaten zijn remmenden invloed op de door voering van werktijdverkorting te doen gelden is neergelegd, vormt voor de ministers reeds een overwegend bezwaar tegen een eventueele bekrachtiging van het onderhavige ontwerp-verdrag, zoodat door hen geen voorstel tot eventueele bekrachtiging "gedaan kan worden. Zij volstaan daarom met overlegging van het ontwerp-verdrag. Kinderarbeid. Uit de voornemens der regeering omtrent de maatregelen, te nemen ten aanzien van de jeugd in verband met arbeid in onder nemingen, omtrent welke voornemens mede- OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN V? WS-03JÏA deeling is gedaan in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer op hoofdstuk 1 der rjjksbegrooting 1939, blijkt, welk standpunt de regeering tegenover verhooging van den leeftijd van toelating van kinderen tot arbeid in ondernemingen inneemt. Waar bedoelde voornemens echter maatregelen betreffen, die, althans voor een deel daarvan, als crisismaatregelen bedoeld zijn en derhalve in zooverre worden opgezet als maatregelen van tijdelijken aard, zal het reeds uit dezen hoofde niet mogelijk zijn de ratificatie van bedoelde ontwerp-verdragen te be vorderen. Daarom wordt ook hierbij volstaan met de overlegging van bedoelde ontwerp-verdra gen zonder meer. In verschillende landen (o.a. Duitsch- land, Engeland en de Ver. Staten) wor den reeds geruimen tijd representatieve omzetstatistieken van den detailhandel samengesteld. Deze statistieken, welke een belangrijk conjunctuurgegeven vormen, inzicht geven in het verloop van de koopkracht van het publiek en bovendien den ondernemer in de gelegenheid stellen het verloop van den om zet in eigen bedrijf te vergelijken met het algemeen verloop, ontbraken tot nog toe in Nederland. In verband hiermede heeft het centraal bureau voor de statistiek, in samenwerking met het economisch instituut voor den mid denstand, in den loop van 1938 een begin gemaakt met het verzamelen en bewerken van representatieve gegevens betreffende de omzetten in den detailhandel in kruide nierswaren. Het centraal bureau voor de statistiek verzamelde daartoe het cijferma teriaal bij de grootwinkelbedrijven en de coöperatieve verbruiksvereenigingen, het economisch instituut voor den middenstand bij de middenstandsbedrijven. De publicatie geschiedt in den vorm van indexcijfers, waarbij de gemiddelde maandomzet in 1937 als basis 100) gekozen is. Er zal naar gestreefd worden om deze omzetstatistieken uit te breiden tot andere branches van den detailhandel. Bekijken we de cijfers dan blijkt, dat, (be halve de gebruikelijke schommelingen in de maandomzetten, waarbij Januari over de ge- heele linie een laagte-punt vertoont, gemid deld 95.9 tegenover 100 als 1/12 van de jaar- omzet-1937), de maand September een ab normale stijging vertoont als gevolg van de oorlogsdreiging in deze maand. De hamster woede deed de maandindex oploopen tot ge middeld 113.1. Voor de groote winkelbedrij ven bedroeg zij zelfs 124.9! Van Januari tot en met October bedraagt de totale omzet iets meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar (101.5). DE CONSUMPTIEMELKREGELING IN HET AFGELOOPEN JAAR. De heer J. Kortlever, een der directie leden van het hoofdkantoor van de con- sumptiemelkcentrale te Den Haag, heeft te Utrecht een uiteenzetting gegeven van de werkwijze van de consumptiemelkcentrale. Geen crisisorganisatie. De C. M. C. aldus de heer Kortlever moet men niet beschouwen als een crisis organisatie. Het is een organisatie van en uit de boeren, ter behartiging van de be langen der veehouders. Het is niet juist alleen af te gaan op de resultaten van het afgeloopen jaar. In den aanvang bevredigde de melkprijs geens zins. De C. M. C. zit vast aan een bepaalde limiet: De prijs mag niet uitkomen boven den straatprijs en is ten slotte afhankelijk van de zuivelwaarde. In verband hiermede kan de C. M. C. onmogelijk een bepaalden prijs waarborgen. Tal van factoren bepalen deze zuivel waarde. De C. M. C. is tot een overeenkomst kun nen komen met de A. V. M. bij de bepaling van de zuivelwaarde. Groote moeilijkheden moesten hierbij overwonnen worden. Het bereikte resultaat mag ons tot tevredenheid stemmen. Zeer belangrijk is voor den prijs, die in de toekomst zal worden verkregen, de hygiënische toestand van het product. Daarom heeft de C. M. C. alles aange grepen om tot een beter product te komen. Daardoor is noodzakelijk een verplichte t. b. c.-bestrijding, ook al zijn er oogen- schijnlijk bezwaren aan verbonden. Over de bepaling van den prijs naar vet gehalte, deelde spreker mede, dat het oor spronkelijk in de bedoeling had gelegen van de C. M. C. om deze prijsbepaling met Januari 1939 te doen ingaan. Voor de con- sumptiemelkregeling bleken hierbij groote moeilijkheden te bestaan, zoodat van het oorspronkelijke plan moest worden af gezien. Ten slotte wees spreker op de noodzake lijkheid van de bestaande ordening. Door deze ordening, aldus spreker, wordt bereikt, dat beide partijen (C. M. E. en A. V. M.) zoo gunstig mogelijke resultaten verkrijgen. DE KWESTIE VAN EEN CENTRAAL VLIEGVELD. Rotterdam houdt voet bij stuk. Naar aanleiding van de mededeelin- gen, dat de regeering een wetsont werp voorbereidt, waarin Schiphol tot centrale vlieghaven wordt ver klaard, heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, in de raads zitting van gisteren een verklaring afgelegd. Hij zeide hierin, dat B. en W. met ont stemming kennis hadden genomdh van deze plannen. Het standpunt van B. en W. van Rotterdam is en blijft, dat een inter nationaal vliegveld voor Rotterdam en omgevihg een nationaal belang is en het college zal er bij de regeering op blijven aandringen, dat Rotte,-dam een dergelijk vliegveld krijgt. In vroegere besprekingen heeft de regeering steeds toegezegd, dat, zoo er een centraal vliegveld zou komen, Rotterdam toestemming zou krijgen een eigen vliegveld aan te leggen. Tijdens de besprekingen heeft niemand ooit de ge dachte gehad, dat de regeering Schiphol als centrale vlieghaven zou aanwijzen. Men kan zich voorstellen, dat de regee ring geen twee internationale vliegvelden voor mof elijk zou houden. Maar zou dan de conclusie daaruit zijn, dat een centraal vliegveld gewenscht is, dan moet dit ook economisch centraal gelegen zijn. Tenslotte gaf de burgemeester de verze kering, dat B. en W. niet in gebreke zullen blijven op krachtige wijze het standpunt van Rotterdam overal kenbaar te maken, waar men ook maar iets met de voorberei ding van de plannen van de regeering te maken heeft. DEELNEMING WATERTENTOON STELLING TE LUIK. Het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot deelneming van ons land aan de watertentoonstelling te Den Haag heeft aanleiding gegeven tot mededee- ling van het volgende. Vele leden verklaarden zich met dit voorstel zeer wel te kunnen vereenigen. Zij juichten het toe, dat aan deze zoo nuttige tentoonstelling door ons land zal worden deelgenomen. Andere leden achtten het niet zonder be denking, dat in dezen financieel zoo zorg- vollen tijd voor dit doel een bedrag van 60.000 beschikbaar wordt gesteld. Onder hen waren er, die verklaarden, over dit be zwaar alleen heen te kunnen stappen, omdat de tentoonstelling gehouden wordt in een zoo bevriend nabuurland. Waarom buitenlandsche zaken? Gevraagd werd, waarom het onderhavige bedrag wordt aangevraagd op de begrooting van het departement van buitenlandsche zaken. Blijkens de memorie van toelichting is het doel der tentoonstelling, den vooruitgang aan te toonen, welke tot stand is gekomen in de conceptie en in de uitvoering van hy draulische werken van allerlei aard, om de beteekenis te doen uitkomen van de scheep vaart voor het economische leven en om de speciale rol van het water op ander gebied naar voren te brengen. Naar men meende, ligt het, gezien dit doel, voor de hand, dat in het bijzonder de minister van waterstaat en van economische zaken en wellicht ook in verband met de belangen der volksgezond- {door W. A. C. 46) Jack Lumley kwam, opgefrischt door zijn korte rust, tegen de lunch beneden en Celestine zei hem, dat haar meesteres sliep. Zooals de zaak nu stond, vond ze 't niet verstandig, om onnoodige gedachten in ka pitein Lumley's hoofd te brengen. Eerst wilde ze voor zich zelf ontdekken, welk gewicht haar troetelkind wel zou hechten aan het vertrek van majoor Lamont. Ze kreeg een gevoel van verontwaardiging. Hoe kon een man zoo hard zijn? Op zijn zachtst gezegd, moesten die twee elkaar toch wel heel goed hebben leeren kennen. Ze wist immers, dat mademoiselle verliefd op hem was. In elk geval had hij opnieuw getoond een onbeschaamd mensch te zijn. Ook mevrouw Greening wist niet, wat ze er van moest denken. Het bleek dat Laline, toen zij werden gevonden, bijna geen kleedingstuk meer aan had. Majoor Lamont had zijn kleeren ook moeten uittrekken om er dat touw van te maken. Wat er werkelijk was gebeurd, wist niemand, want majoor Lamont was vertrokken zoodra hij in staat was te spre ken en Laline sliep nog. Maar er kon ge noeg worden afgeleid uit hetgeen ze van den heer Whitmore had vernomen, die te genwoordig was geweest bij de eigenlijke redding. Duidelijk was bewezen, dat zij dagen achtereen geheel alleen onder den grond waren geweest en daarvan ten min ste den laatsten dag bijna naakt. De heele zaak was bepaald verschrikke lijk en hoe eerder ze met haar nicht naar Parijs kon terugkeeren, des te beter zou 't zijn. En Hoewel het zeer ongemanierd was van majoor Lamont om zoo maar te ver trekken, was het in elk opzicht toch eigen lijk wel goed. Het duurde nog een etmaal voordat La line in staat was helder te denken en eerst op Woensdagmiddag kwam ze volkomen bij kennis. Op dat oogenblik was ze alleen in de kamer. Het eerst viel haar oog op het licht geelachtige, gestreepte behangsel-pa pier, het zware schoorsteengarnituur en de stijve meubels. Het venster stond wijd open en ze voelde de zachte lentelucht binnenkomen. Waarom gevoelde ze zich toch zoo ter neer gedrukt? Waar was ze eigenlijk? O, ja ze was in het hotel te Amiens en ze waren gered. Maar was David niet vertrokken? Ja, dat was het David had haar verlaten. Toen haar dit te binnen schoot, ging ze met een ruk in bed overeind zitten en riep met schelle stem: „Celestine", maar 't was mevrouw Whit more, die binnenkwam en niet haar trouwe Celi. ker bent en weer beter. Ik ga hier even zitten, terwijl Celestine wat rust neemt. Maar je ziet er niet al te best uit, kind, Wil je wat melk of iets anders hebben?" Laline wilde maar één ding hebben bericht van David, en ze vreesde, dat me vrouw Whitmore haar dat niet kon geven, Maar ze was trotsch en niet gewoon haar geheimen te verklappen, zoodat ze zelfs in haar zwakken toestand handig genoeg was om te manoeuvreeren. „Hoe gaat het iedereen?" vroeg ze zoo luchtig als ze maar kon. „U zult allen wel krankzinnig van angst over ons zijn ge weest". „Ja, dat waren we zeker en nu zijn we zeer verlangend te hooren wat er ge beurd is". „Majoor Lamont kan u dat beter ver tellen dan ik „Maar die is vertrokken hij ging gis terochtend, toen je nog buiten kennis was. Heel vreemd van hem, vind ik". Laline stoof op. Ze duldde niet, dat iemand geringschattend over haar David sprak. „Hij had natuurlijk zaken te Parijs en het liefst spreek ik in der eeuwigheid niet over dien vreeselijken tijd. U kunt u niet voorstellen, wat het beteekent, bijna te zijn doodgehongerd en in duisternis te zitten. Voor de aardigheid gingen we in het bom vrije onderkomen om te zien waar Jack en majoor Lamont gevochten hebben. Een oude priester wees ons den weg; hij werd door de ontploffing gedood" toen rilde ze en sloot haar oogen. „Ik geloof, dat xk maar weer eens ga probeeren te slapen, mevrouw Whitmore. U behoeft heusch niet te blijven om me op te passen; in ben weer Er staat, op het eindeloos wijde, maar helaas verlaten rangeer-emplacement van het mooie Maarn, een klein, onop vallend gebouwtje; een gelijkvloersch gedeelte, veel ramen, rails, die zich tot binnen de muren voortzetten, en een paar stevige deuren. Niets vei'raadt, dat zich daarbinnen voor millioenen aan staatspapieren bevinden, en dat het er letterlijk wemelt van de geheime ar chieven, vertrouwelijke stukken, amb telijke rapporten, die niet voor derden toegankelijk zijn, en wat dies 'meer zij! In een klein vertrek staat een molen opgesteld, met een vervaarlijk ingewand van liefst 96 roteerende messen, en het eenige voedsel, dat die molen op het oogenblik krijgt zijnstaatsobliga ties en schuldbekentenissen van den Staat, groot honderd, vijfhonderd, dui zend en meer gulden!! Geen verkwisting. „Wat een verkwisting", zult u .zeggen. Stelt u zich gerust, zuinige lezer. Die obli gaties zijn uit de circulatie genomen, en van een vernietigingsstempel voorzien, maar bovendien is er geen kans, dat begeerige handen zich toch een stapeltje zouden toe eigenen, of zich meester zouden maken van stukken, die niet voor de openbaarheid be stemd zijn. Want van vroeg tot laat staan twee ambtenaren van de Rekenkamer uit Den Haag als trouwe schildwachten naast den papiermolen, en zien er nauwlettend op toe, dat geen onbevoegden hun slag kun nen slaan. Maarzoo zult u en terecht vra gen: wat doen nu waardelooze obligaties, geheime archieven en ambtenaren van de Rekenkamer in het rustige Maarn? Een logi sche vraag, maar het antwoord heeft men dezer dagen reeds in de kranten kunnen lezen, in den vorm van een klein berichtje, waarin gemeld stond, dat in Maarn officieel in gebruik was gesteld de. papierafvalcen trale, tot bewerking van papier ten bate van het Groene Kruis in Nederland. Hoe de centrale werkt. Ten einde wat meer van deze zaak te we ten te komen, zijn wij dezer dagen zelf eens een kijkje gaan nemen in de centrale, die men, zooals wij reeds schreven, vinden kan in een der loodsen op het spoorwegem placement. Het was de heer A. J. van der Wulp, een van de vier vennooten van de centrale, die ons bereidwillig alle gewensch- te inlichtingen verstrekte, en ons bovendien het bedrijf van a tot z liet bezichtigen, de staatspapieren en geheime archieven in cluis, zij het op eenigen en zeer eerbiedi gen afstand. „De papierafvalcentrale Maarn" zoo vertelt ons onze zegsman is gesticht door vier vennooten, te weten de heeren C. J. Veldhuysen, A. J. van der Wulp, A. S. van der Wulp en R. Vorstkamp, allen te Maars- bergen woonachtig. Zij hebben met het Groene Kruis een belangengemeenschap aangegaan, waardoor een bepaalde verdee ling van de netto-opbrengst tot stand is <r komen. Uit alle oorden des lands kriist h centrale nu oud papier toegezonden wr hebben geregeld een reiziger in dienst d" inlichtingen verstrekt, van voorlichting dient, propaganda maakt, en het dient e/ zegd, overal ondervinden wij reeds d grootst mogelijke medewerking. W(j kresen papier van gemeentebesturen, van scholen van de departementen, kortom, uit alle hoe' ken en gaten van ons land. In totaal zijn er 64 laadstations, vanwaar men ons het papier toezendt." „Krijgen de afzenders nog vergoeding voor hetgeen zij zenden?" „Neen, maar zij behoeven ook geen enkele uitgave té doen. Alle onkosten van verpak king, verzending enz. zijn voor onze reke ning. En als men dat wenscht, sturen wij zelfs de zakken, waarin het papier verpakt moet worden. Dat alles komt per Ato of met wagonladingen naar Maarn, en zooals u ziet rijden de wagens zóó ons magazijn binnen!" Inderdaad staat in de loods een spoor wagen gerangeerd, die tot aan den nok ge vuld is met zakken vol oud papier. „Wat gaat u nu met dat papier begin nen?" „Dat wordt gesorteerd in verschillende categorieën: eerste soort wit, tweede soort wit, geel, blauw, bont, karton en couranten papier. Van elke soort wordt een baal ge maakt, wegende ongeveer 200 K.G., die wordt geperst onder een gewicht van circa 1500 K.G. Deze balen worden weer aan der den verkocht". „Maar wat gebeurt er nu met de waarde papieren en de geheime stukken?" Tot pulver. „Die worden op een zoodanige wijze bewerkt, dat er vrijwel geen regel en geen letter meer van overblijft. Eerst gaan ze en natuurlijk onder voortdu rend toezicht van de twee ambtenaren uit Den Haag in de papiermachine, waar 96 messen er zonder ophouden doorheen snijden, en dan gaan ze met een exhauster naar een ander vertrek, waar hetgeen de messen hebben overge laten, als sneeuw naar binnen stuift. Komt u maar eens kijken!" De heer van der Wulp trekt een deur open, en reeds stuift als poedersneeuw het door de messen bewerkte papier ons tege moet. Daar is inderdaad geen letter meer van te onderscheiden, het heeft meer weg van sneeuw dan van papier. Maar het is bruikbaarder dan sneeuw! Want straks, wor den groote vormen met deze „papierstof" volgeschept, geperst onder een gewicht van 1500 K.G., en zoo krijgt men dan weer balen van 200 K.G. wit papier, dat voor den ver koop geschikt is. Over den omvang van het bedrijf en dc hoeveelheid papier, die men per week gaat verwerken, kon de heer van der Wulp zich nog niet uitlaten, waar de centrale pas en kele dagen in bedrijf is gesteld. Maar het ligt in de bedoeling, wanneer alles vlot functionneert, per week ongeveer 15.000 K.G. papier te verwerken. Het stemt daarbij tot verheuging, dat een zoo nuttige instelling als het Groene Kruis in Nederland hierdoor in zijn zegenrijken arbeid krachtig wordt gesteund en gestimuleerd! heid de minister van sociale zaken zich voor deze tentoonstelling interesseeren. Verscheidene leden verklaarden het op prjjs te zullen stellen, inlichtingen te mogen ontvangen omtrent aard en omvang van het geen van Nederlandsche zijde zal worden tentoongesteld. Een aantal hunner meenden reeds thans als hun oordeel te kennen te moeten geven, dat niet verzuimd zal mogen worden in het bijzonder de aandacht te vestl- gert op onze groote waterstaatswerken. De wensch werd geuit, dat de regeering zal weten te voorkomen, dat zich bij de voor bereiding van de Nederlandsche deelneming aan deze tentoonstelling soortgelijke con flicten voordoen, als met betrekking tot de in New York te houden tentoonstelling zijn ontstaan. heelemaal in orde. Zoudt u Celestine naar me toe willen sturen, indien ze boven komt?" Zoodra ze weer alleen in de kamer was, maakte een gevoel van onrust zich van haar meester. Wat zou toch in 's hemels naam de bedoeling van dat alles zijn? Ze herinnerde zich wel, dat David altijd ge heimzinnig was omtrent zijn doen en laten. Maar wat had hij dan toch te doen? Eens had hij gezegd, dat hij soms verplicht was te doen wat hij moest, maar dat hij een maal hoopte te doen wat hij kon. Had hij het een of andere bevel ontvangen? Maar al was dit het geval, waarom haar dan ver iaten zonder een woord achter te laten? Haar David haar eigen man! Maar vóór alles moest ze David niet wantrouwen. Ze betastte haar trouwring Waar was de groote saffier gebleven, die haar vader haar had gegeven? 't Kon haar niet veel schelen. Wat gaf ze nu om een ring! Hoe zou iets haar ook kunnen sche len. David was het begin en het einde van haar horizon. Zou die Celestine nooit ko men? Moest ze daar maar bewegingloos en hulpeloos blijven liggen? Het zou het beste zijn, maar spoedig naar hotel Ritz te vertrekken; daar zou zeker wel een brief voor haar zijn of waarschijn lijk David zelf. Zoo dwaalden haar gedach ten onophoudelijk. Hij had een hekel gehad aan al de onnoodige drukte, die haar tante en de Whitmore's maakten dat zal het geweest zijn en, denkende, dat ze wel spoe dig beter zou zijn en uit den aard der zaak naar Parijs zou terugkeeren, was bd ver trokken. Misschien was hij bezig met den gezant de noodige schikkingen te treffen voor hun burgerlijk huwelijk. Alles was wel heel vreemd, maar toch moest ze zich geen ake lige mogelijkheden in haar hoofd halen alleen maar prettige. Ze zou haar tante of Jack niets meedeelen omtrent haar huwe lijk met David; dat zouden ze samen doen, indien ze in Parijs met hem was. Bij die gedachte klopte haar hart onstuimiger met hem in Parijs! O! hoe heerlijk. Z* moest zorgen, zich niets verontrustends te verbeelden, aangezien het toch duidelijk was, dat geen man, die gedurende vijf da gen haar echtgenoot was geweest en wien ze een vreeselijken dood onder oogen had gezien, dadelijk nadat ze gered waren, weg zou gaan met het opzettelijk voorne men haar voor goed te verlaten. Dit troostte haar en ze bleef rustig l»g" gen. Toen keerden haar gedachten teru{f.?8je hun eerste huwelijksuren. Ze trilde bil herinnering daaraan. Maar toen ze kW bij hetgeen er het laatst was gebeuVia- WJJ IXUtgCCli Cl IXCt IClOtöV tt o T"ïo<- de herinnering, dat ze het bloed uit V vid's arm had gezogen, voor haar g kwam, gaf ze een korten geamoorden i Kon dat de reden zijn geweest? Had «.uu uai uc icucu *iji, ^#gr misschien zijn walging opgeweKU was het bloed vandaan gekomen? Ha zijn arm geschramd of had ze he haar krankzinnigen honger gebeten. Ze kon het zich niet herinneren -- leen de voorstelling van dat bloed, had gedronken, stond haar helder voo

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6