Bond van Coöp. Zuivelfabrieken. (Rechtszaken (jemeejittecadeii eerste blad. Arrondissement® Rechtbank te Alkmaar. ZIJPE Afscheid voorzitter en secretaris. Ir. Kranen tot secretaris benoemd. WIERINGEN r Zitting van Dinsdag 13 December 1938. Hij zocht de eenvoudigste uit om aan een komen. manier rijwielplaatje te Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdagmorgen terecht de chauffeur J. G woonachtig op Texel, die op 18 September j.1. aldaar een f iets-belastingplaat je had gestolen van C. M. van Herwaardén. Hij kon volgens zijn zeggen geen plaatje koopen poch als werklooze er gratis één krijgen weshalve hij er maar een stal. Hij scheen echter wel geld te hebben om café's te bezoe^ ken. De officier, mr. v. d. Fcen de Lille, vor derde tegen verdachte, die kort geleden tot drie maanden, waarvan 1 maand voorwaar delijk, was veroordeeld en die thans weinig schuldbesef betoonde, acht maanden gevam genisstraf. Het berouw helpt ook niet, W. A. R., arbeider te Texel, had zich ook al aan het stelen van een belastingplaatje schuldig gemaakt en wel op 4 September, ten nadeele van N. Zoetelief. R. bekende. Hij gaf blijken van berouw en stond met een gebogen hoofd voor zijn rechters. Overigens was hij reeds vier keer wegens diefstal veroordeeld, 'terwijl hij na den jongsten diefstal nog ergens twee plaatjes had gestolen. De officier noemde verdachte een gevaar lijk mensch en vorderde, mede met het oog op diens ongunstig verleden, tien maanden gevangenisstraf. Een fiets gestolen Wegens het stelen van een fiets ten na deele van P. Piek te Anna Paulowna stond terecht de chauffeufr-monteur W. K. uit Den Helder. Verdachte ontkende stellig de fiets te heb ben verdonkeremaand. Hij had de ter te- rechtszitting aanwezige fiets ingeruild tegen zijn eigen met bijbetaling van 5. De ruil was aangegaan met een zekeren v. d. Plas te Anna Paulowna. Getuige Piek herkende de aanwezige fiets pertinent als de zijne, terwijl getuige van der Plas even stellig weersprak, dat het zijn fiets zou zijn. Een ander uit Anna Paulowna van dien naam kon het ook niet wezen, want hij was de eenige. Verdachte hield niet vol, dat deze getuige zjjn man was, maar hij had de fiets door eerlijken handel gekregen en van iemand, die zich v. d. Plas noemde. Het bleek, dat verdachte de gestolen fiets in onderpand had gegeven bij een kleerma ker voor een pak, dat hij niet kon betalen. K. was al vaker wegens diefstal veroordeeld. „Doe je niet verstandiger maar de waar heid te zeggen?", vroeg de president, mr. Ledeboer. „Ik heb de waarheid gezegd", antwoordde verdachte bits. De officier zei, dat de verhaaltjes van verdachte naar het land der fantasie moesten worden verwezen, maar dat verdachte dien de te worden gestuurd naar de gevangenis en wel voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. Thomas, refereerde zich, wat het bewijs aanging, aan het oor deel van de rechtbank. Overigens vroeg pleiter clementie voor verdachte, die men niet moest beschouwen als een doortrapt misdadiger. Uitspraak in alle drie zaken Dinsdag vol gende week. De raad kwam Dinsdag in openbare vergadering bijeen ter behandeling o.m. van de gemeentebegrooting dienst 1939. Ingekomen waren eenige beschikkingen van de „commissie-vervoervergunningen", waaruit bleek, dat een verzoek van den autobusdienst „Noord-Holland" te Alk maar om een autobusdienst PettenScha- gerbrug te mogen openen, is afgewezen en dat een dergelijk verzoek van den auto busdienst van de wed. Spaans te Kalver- dijk betieffende het traject Sint Maar tensbrugSchagerbrug is toegestaan. De voorzitter lichtte toe, dat mogelijk de dienst St. MaartensbrugSchagerbrug door kan gaan, aangezien de autobusdienst van de wed. Spaans is overgenomen door den autobusdienst „Noord-Holiand". Herbenoemd werd mevr. J. Winkel Brak te Schagerbrug tot regentes van het Algemeen Weeshuis van Zijpe, de heer J. J. Blom te Petten tot lid van het Burger lijk Armbestuur van Zijpe, mevr. N. Kroo- nenbrugSchoorl te -chagerbrug tot vrouwelijk lid van het Burgerlijk Armbe stuur van Zijpe, de heer A. Kager te 't Zand tot lid van de plaatselijke commis sie van toezicht op het lager onderwijs In Zijpe. mevr. P. BlaauwBossei te St. Maartensbrug en mevr. A. Schipper Koopman te Schagerbrug tot leden van de commissie van bijstand van de plaatse lijke cmomissie van toezicht op het lager onderwijs in Zijpe. In de vacature-N. Filmer werd tot lid- werknemer van de commis^i. van toe zicht op de agentschappen der arbeidsbe middeling in de gemeente Zijpe benoemd de heer C. Commandeur te 't Zand. Vastgesteld werd het bedrag der ge meentelijke vergoeding ex art. 101 der lager-onderwijswet 1920, over het jaar 1936, voor de R.K. scholen. Met algemeene stemmen verd besloten lot aanvaarding van een graf, benevens van een legaat van 200 van wijlen M. SwaertsBult, strekkende het legaat tot onderhoud van het geschonken graf. Op voorstel van B. en W. werd vervol- Sens besloten eenige verbeteringen te doen aanbrengen aan het gebouw der o.l. school ie Burgerbrug (volgens een raming van ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. den gemeente-opzichter zal hiervoor 700 a 800 noodig zijn) en over eenige jaren eventueel te besluiten tot den bouw van een nieuwe o.l. school te Burgerbrug. In verband met den tegenwoordigen finan- ciéelen toestand der gemeente en het ge stadig terugloopen van het aantal leerlin gen aan genoemde school achtte de raad het momenteel niet verantwoord reeds nu tot nieuwbouw over te gaan. Met 6 tegen 5 stemmen (tegen de hee- ren Bruin, Bos, Doedens, Doorn en Dignum) werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar^erklaring van de woning E 34 te Schagerbrug, bewoond door den heer J. Koordes cn eigendom van den heer K. Boonacker te Anna Pau lowna, zulks overeenkomstig het advies van den inspecteur voor de volkshuis vesting. Eveneens werd aangenomen een voor stel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe algemeene politie-verordening voor de gemeente Zijpe, nadat eenige amendementen van den heer K. Jansma waren geaccepteerd. Doordat de raads leden tijdig in de gelagenheid waren ge steld deze nieuwe, omvangrijke verorde ning thuis rustig te bestudeeren en daarna schriftelijk hun vragen en bemerkingen in te dienen, werden de discussies over dit agenda-punt belangrijk bekort. Goedgekeurd werden vervolgens de be grooting van het Algemeen Weeshuis en die van het Burgerlijk Armbestuur, bei den van den dienst 1939, aanwijzende in ontvang en uitgaaf respectievelijk 7092.70 en 40961.50. Gemeentebegrooting. Aan de orde kwamen de behandeling van de gemeentebegrooting dienst 1939 en de daarop betrekking hebbende voorstellen en stukken. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen werd geen ge bruik gemaakt. Bij de artikelsgewijze behandeling ves tigde de heer Veltman de aandacht op de mogelijkheid van de verkrijging van bij dragen van Rijk en g meente voor krot opruiming en verbetering van woningen, daarbij de hoop uitsprekende, dat hieraan zooveel mogelijk bekendheid zal worden gegeven. Conform een voorstel van B. en W. be sloot de raad de jaarwedde van den tijde lijk ambtenaar ter secretarie, belast, met de werkzaamheden inzake werkverschaf fing en steunverleening, te verhoogen met 200, ingaande 1 Januari a.s. en alzoo te brengen op 1200. Op het voorstel van den heer K. Jansma werd de jaarwedde van den 2den ambte naar ter secretarie, ingaande 1 Jan. a.s., met algemeene stemmen verhoogd met 100 en werd, eveneens op voorstel van den heer Jansma, besloten B. en W. in overweging te geven den raad in een vol gende vergadering voor te stelkm het sa laris van dien ambtenaar te bepalen op minimaal 1000 en maximaal 1500 (het salaris is thans 1200). Eveneens met algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot verhooging van de jaarwedde van den conciërge van het raadhuis met 100, in gaande 1 Januari a.s. Een voorstel van B. en W. om de jaar wedde van den gemeente-opzichte, en van den ambtenaar voor bouw- en woning toezicht vast te stellen respectievelijk op 600 en 400 werd in zooverre aange nomen dat de jaarwedde van den ge meente-opzichter werd bepaald op 600, terwijl werd verworpen het voorstel om het salaris van den ambtenaar voor bouw en woningtoezicht te brengen op 400 (genoemde jaarwedden zijn momenteel 300 en 300). Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloot voorts de raad om met in gang van 1 Jan. 1939: a. het subsidie voor de V.V.V. te Petten met 25 te verhoogen en te bepalen op 50 per jaar; b. het subsidie voor de federatie van V.V.V.'s in Noordholland boven het Noord zeekanaal te verhoogen met i0 en te be palen op 20 per jaai c. een bijdrage van 25 per jaar te verleenen in de kosten van aansluiting van de badplaats Petten aan de commissie voor Noordzeebadplaatsen uit de Alg. Nederl. Vereen, voor Vreemdelingenver keer. Een verzoek van de Noordholl. Vereeni- ging „Het Witte Kruis" om subsidie voor 1939 voor door die vereen, geëxploiteerde ontsmettingsinrichtingen, alsmede een verzoek van de commissie voor de mala riabestrijding door de bevolking ii Noord- holland om subsidie voor 1939, werden afgewezen, omdat de afdeeling „Zijpe- Callantsoog" van Het Witte Kruis voor deze doeleinden reeds subsidie verleent. Een adres van de plaatselijke landstorm commissie van den Bijz Vrijwilligen Land storm te 't Zand, houdende vei zoek om subsidie werd aangehouden. Vastgesteld werd het bedrag dat per leerling voor openbaar lager onderwijs wordt beschikbaar gesteld (art 55 bis, le lid, lager-onderwijswet '20). Conform het voorstel van B. en W. werd besloten tot vaststelling van een verorde ning op de heffing en invordering van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting zulks wegens het afloopen van de thans vigeerende verordening. Na een bespreking in comité besloot de raad aan te houden een voorstel van B. en W. om den heer C. de Leeuw, ingaande 1 Januari a.s. vast aan te stellen als ge meente-opzichter en als ambtenaar voor bouw- en woningtoezicht, zulks in ver band met een mogelijk te verwachten ge meenschappelijke regeling inzake bouw en woningtoezicht, uitgaande van Ged. Staten. De heer De Leeuw zal voorloopig als tijdelijk gem.-opzichter worden gehand haafd. Naar aanleiding van den op de ge meentebegrooting voorkomenden post van 500 voor kosten luchtbeschermingsdienst merkte de heer Doorn op, dat hij niet kan begrijpen dat B. en W. dit bedrag hier- De bond van op coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland vergaderde Maandagmiddag te Hoorn, nadat des mor gens reeds een besloten vergadering gehou den was. Wij ontleenen aan het verslag van de N. H. Crt. het volgende: De voorzitter, de heer H. K. Koster, opende de druk bezochte vergadering met een welkomstwoord en memoreerde in eenige waardeerende woorden, dat er eenige trouwe krachten den bond ontvallen zijn: de heer van Buren, de technicus en mej. de Pater. Spr. wees er verder op, dat de heer Vries, bestuurslid, al geruimen tijd zeer ernstig ongesteld is en hoopte op diens spoedig herstel. De secretaris, de heer Nobel, deelde mede, dat de Coöp. zuivelfabriek „De Zaan streek" bedankt heeft als lid van den bond. De regeling var het vele werk, aan het secretariaat en het penningmeester schap verbonden, was mogelijk door de zeer goede samenwerking met mej. de Pater, waardoor hét den secr. mogelijk was om zich aan zijn werk te geven zonder zich te moeten bekommeren om het administratieve werk. Nu deze toe stand geheel veranderd is, achtte hij den tijd gekomen om zich van dit admi nistratieve werk te ontdoen en te be danken, opdat hij dan voldoende tijd beschikbaar zal hebben voor het vele werk dat hem nög overblijft. Medegedeeld werd, dat het bestuur be sloot geen leeraar-technicus doch een technisch ambtenaar te benoemen in de plaats van wijlen den heer van Buren, waarvoor de heer J. K. de Boer Az. uit Roordahuizum is benoemd. Deze is 16 Oct. in functie getreden. Cursus botermakers. Bouwcommissie. In de plaats van den heer D. Knol (niet herkiesbaar) werd met ingang van 1 Jan. a.s. tot lid van de bouwcommissie benoemd de heer Broekes. Nieuwe secretaris-penningmeester benoemd. Uit de voordracht voor benoeming van een secr.-penningmeester werd gekozen met 72 stemmen de heer Kranen, de heer Prikken had er 2; één was blanco. Tot lid van de aankoopcommissie werd in de plaats van den heer Knol (niet herkies baar) benoemd de heer Nijs. Na het bedanken van den heer Dokter als lid van de commissie voor landbouwcoöpe ratie werd benoemd de heer Knol. De melkcursussen. Ir. H. J. Huisman constateerde in zijn rapport van de Noordhollandsche Melkcom- missie, dat er groote belangstelling bestond voor die cursussen. De C.B.T.B. zal nu ook in de commissie zitting nemen, waardoor alle organisaties vertegenwoordigd zijn. Aan ruim 88 pCt. der cursisten kon het diploma voor goed melken worden gegeven. De afgevaardigde naar de alg. vergadering van den Alg. Ned Zuivelbond kreeg voor alle punten vrij mandaat. De verkiezing van twee leden en een plaatsverv. lid van bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond voor 1939 werd aan het bestuur overgelaten. De begrooting. De begrooting voor 1939 sloot op een be drag van 21526 met 711 voor onvoorzien. Het bestuur stelde voor, om den omslag te brengen op 12 cent per 100 K.g. verwerk te melk en dientengevolge met 1 y, cent te verhoogen, zulks om de reserves niet te sterk aan te spreken. Het bestuur heeft gemeend het nadeelig saldo van den dienst 1937 ad 1.284.36 met het eventueele tekort van den dienst 1938 niet in de begrooting te moeten opne- Van den heer Leygnes Bakhoven, inspec- men, doch eerst af te wachten het eindre- teur van het veeteelt- en zuivelwezen, was een schrijven ingekomen, waaruit bleek, dat er van de zijde van hen, die de door den bond georganiseerde cursussen voor boter makers niet kunnen bijwonen, aandrang wordt uitgeoefend om een cursus voor bo termakers te doen geven door den rijks- zuivelconsulent. Alvorens daartoe over te gaan, wilde de inspecteur gaarne de meening van het be stuur vernemen over de toelating van boter makers van niet bij den bond aangesloten fabrieken tot een. cursus als bedoeld. Het bestuur besloot afwijzend op dit ver zoek te besluiten'en alleen botermakers van aangesloten fabrieken toe te laten. De heer Kuiper (Oostwoud) betreurde de houding van het bestuur en gaf in over weging dit punt nog eens te bezien. De voorzitter antwoordde dat het be sluit genomen is na ernstige bespreking. Plannen cnndensfabriek. De plannen voor een condensfabriek zijn besproken met het bestuur van den F.N.Z., maar tot iets definitiefs heeft dit nog niet geleid. Proeffabricage melkwol. Van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond was een verzoek ingekomen over gemeenschappelijke bevordering van de melkwolfabricage, welk verzoek in huis houdelijke vergadering is behandeld. Commissie voor de kaaskeuringen. De adjunct-secretaris, de heer ir. Kra nen, deelde mede, dat dit jaar 2 keuringen werden gehouden en de 3e keuring eerst daags zal plaats hebben. De kwaliteit der ingezonden kazen was meerendeels goed, maar de deelneming moest algemeen zijn. Electriciteitstarieven. Het voortgezette overleg met het P.E.N. heeft thans ertoe geleid, dat aan de ver scheidenheid der krachttarieven een einde is gekomen, zoodat de op het net van het P.E.N. aangesloten fabrieken öf het z.g. kleinkrachttarief voor de kleine verbrui kers öf het z.g. dieseltarief voor de grooter verbruikers hebben. sultaat van den dienst 1938, om daarna de noodige voorzieningen tot aanvulling te treffen. Het bestuur wilde het salaris van den secretaris bepalen op 3000 met daarbij 'n bijdrage voor verzekeringen van 500. De reis- en verblijfkosten werden voorgesteld op 500. Mocht blijken dat de secretaris assistentie noodig heeft, dan zullen daartoe op de voorjaarsvergadering voorstellen worden ingediend. Bij de besprekingen over de begrooting zei de heer Veldstra o.a. dat de mogelijk heid bestaat, dat t nog wel een halve cent omslag bij kan komen in den loop van het jaar. De begrooting werd ten slotte z. h. st. goedgekeurd. De heer Nobel lid van verdienste. Het bestuur stelde voor om den heer G. Nobel te benoemen tot lid van verdienste. De voorzitter sprak een woord van afscheid tot den secretaris, met wien hij ongeveer 25 jaar samenwerkte. Meenings- verschillen zijn niet uitgebleven, men stond wel een scherp tegenover elkaar. Maar in het geheele leven van den heer Nobel lag een vaste lijn, waarvan slechts afgeweken werd na zeer grondige argumenten. Spr. was ervan overtuigd, dat wat de heer Nobel gedaan heeft voor den bond, gedaan werd in de rotsvaste overtuiging, dat dit het beste was. Met het gevoel, dat hij den bond goed gediend heeft, zal de heer Nobel dezen verlaten. Het bestuur stelde voor de waardeering van den bond uit te spreken door hem tot lid van ver dienste te benoemen. Dit besluit werd on der daverend applaus genomen. De heer Nobel dankte voor den eere- titel en hoopte bij zijn verder werk deze benoeming waardig te blijven. Spr. wierp dan een terugblik op de afge- loopen periode, vanaf de oprichting van den bond. Vele verbeteringen voor de zuiverberei- ding zijn in den loop der jaren tot stand gekomen, gelijk spr. uitvoerig aantoonde. In de eerste plaats dankte spr. dr. Schey voor alle medewerking. Verder de velen die in een bestuursfunctie medewerkten, in het bijzonder de heeren D. de Boer Dz., W. T. Jongejans, D. Brander Tz., A. Com mandeur, J. Best Nz. en H. K. Koster. Ook aan de fabrieken en hare leden bracht hij hartelijk dank. Nevens de goedgeslaagde en voldoe ning gevende werkzaamheden, aldus spr., moet toch ook gewezen worden op wat er niet goed is in de organisatie. In de eerste plaats betreft dit dan de kaas; de goede kaas, die ernstig bedreigd wordt door de pasteurisatie van de kaas- melk. Bij alle moeilijkheden, die er reeds zijn bij den kaasafzet, krijgen wij hierdoor mil- lioenen K.g. kaas te veel, uit melk waaruit men vroeger geen kaas kon maken en bo vendien vaak kaas met een veel te hoog vochtgehalte. Deze zaak verdient de volle aandacht van de gebieden waar steeds goede kaas gemaakt werd en zij moeten trachten om verbetering te krijgen in de zen toestand. Er dreigen ook gevaren voor den handel in belegen exportkaas, doordat doelbewust gewerkt wordt aan de gedachte dat de veel goedkoopere jonge kaas uit gepasteu riseerde melk de belegen exportkaas kan vervangen. Het wordt hoog tijd dat men in deze tracht samen te werken om tot verbetering te komen. Dit is een nationaal belang, waaraan de regeering moet medewerken tot verbetering. De coöperatie is niet meer wat zij vroe ger was, de fabrieken werken in veel ge vallen niet samen, men ziet dit bij het stre ven om steeds meer melk naar de eigen fabriek te halen. Men ziet daarvan de meest droeve staaltjes. De fabrieken schij nen nooit groot genoeg te zijn, zelfs niet wanneer men den noodmaatregel: melk poeder maken, moet toepassen om de melk toch maar weg te werken. In verschillende gevallen moet de coöperatie tot ernstige bezinning komen, het komt voornamelijk aan op de zuiverheid van bedoeling: „sa menwerking" op breede basis voor allen, maar niet om de macht en om de grootste te zijn. Spr. zal daaraan voor de toekomst gaarne medewerken in zijn andere functies in zui- velorganisaties. Van zijn werk als secretaris van den Bond afstand doende, zei spr., dat het meestal mooi was, maar ook wel eens min der mooi. Hij wilde gaarne erkennen, dat hij zich wel eens vergist zal hebben, maar was er van overtuigd, dat hij het trouw en eerlijk heeft gedaan, niet om veel geld of eer te verdienen, maar omdat het zoo goed was, terwüle van den landbouw, waardoor hij groote voldoening heeft gevonden in zijn werk en waarbij hij ook veel waardeering heeft ontvangen van velen, waarvoor hij gaarne dank brengt aan allen, die daaraan medewerkten. (Daverend applaus). De nieuw benoemde secretaris, ir. Kra nen dankte voor zijn benoeming en hoopte deze vitale functie naar behooren te ver richten. Het speet hem, dat de samen werking met de heer Nobel minder harte lijk was dan hij bij zijn intrede in het be stuur meende te kunnen verwachten. Spr. meende evenwel naar eer en geweten te moeten handelen gelijk hij gehandeld heeft Nu de zakelijke samenwerking verbroken is, hoopte spr. op een goede verstandhou ding, welke van blijvende waarde voor den bond kan zijn. Afscheid van den voorzitter. Bij de rondvraag sprak de heer Kuiper (Oostwoud) een afscheidswoord tot den voorzitter, die eveneens heen ging en zegde hem namens allen dank voor het vele, wat hij voor den Bond heeft gedaan. De heer Veldstra (Opmeer) onder streepte het gesprokene van den heer Kuiper. Gaarne zal men den voorzitter weer zien. Hij zal in de functie van onder-voorzitter van het F. N. Z. de vergaderingen nog veel meemaken. De voorzitter sloot hierop de verga dering en memoreerde dat hij hiermede zijn derde periode besluit. Het is naar spr.'s inzien noodzakelijk, dat jongeren de leiding overnemen. Aan hen is de toekomst en zij hebben het werk voort te zetten. Spr. sloot met allen toe te wenschen blijmoedig voort te gaan, een ieder op zijn plaats strevende naar verruiming van in zicht en plichtsbetrachting, wederzijdsche waardeering en in een goede samenwer king. (Applaus). voor hebben uitgetrokken, daar immers de raad in zijn vorige vergadering dezen post van 580 (geraamd bij suppletoire begrooting) heeft verworpen en zich wenschte te beperken tot 250 wegens de in September voor dit doel noodzakelijk gedane uitgaven. De voorzitter antwoordde hierop, dat de uitgaven voor den luchtbeschermings dienst in een gemeente als Zijpe (3e klasse) krachtens de luchtbeschermingswet ten laste van de gemeente komen. Bovendien, zeide spreker, behooren deze kosten inge volge de bepalingen van de gemeentewet tot de z.g. verplichte uitgaven, terwijl hem uit met Ged Staten gevoerde correspon dentie is gebleken, dat indier. de raad be doelde gelden niet zou voteeren, deze uit gaven dan eenvoudig door Ged. Staten op de gemeente-begrooting van Zijpe zullen worden gebracht. Na eenige discussie werd besloten het bedrag van 500 te voteeren. Op voorstel van den heer Jansma werd hierna besloten het indertijd genomen be sluit om een subsidie van 10 per leerling uit Zijpe per jaar te verleenen aan de handelswinteravondschool te Schagén, uit gaande van de Schager handeldrijvende en industrieele Middenstandsvereeniging in dien zin te wijzigen, dat voortaan een gelijke subsidie per leerling uit Zijpe wordt toegekend aan het bestuur van den on langs te Zijpe opgerichten middenstands cursus. Tenslotte werd de gemeentebegrooting, dienst 1939, aanwijzende in ontvang en met algemeene in uitgaaf 240.487.34 stemmen vastgesteld. Bij de rondvraag drong de heer Blom aan op hooger loon voor wegarbeiders in dienst van de gemeente Zijpe. Spreker achtte het tegenwoordige loon van 30 cent per uur, zonder vergoeding voor regen verlet, te laag. B. en W. zullen deze zaak onder de oogen zier.. Daarna sluiting. De raad vergaderde Dinsdagmiddag on der voorzitterschap van burgemeester Kolff. Aan mej. M. Veenstra werd ontslag ver leend als onderwijzeres aan de O. L.- school te Oosterland en aan mej. M. M. Seelemeijer als onderwijzeres te Wester- land. De rekening van de Zeegras-exploitatie dienst 19371938 en de gemeenterekening dienst 1937 werden voorloopig vastgesteld. Laatstgenoemde rekening sloot met een na deelig slot van 13793.05. De gemeentebegrooting, dienst 1938 was met een aantal opmerkingen van Ged. Sta ten terugontvangen. De gemeente komt voor dat jaar in aanmerking voor een bij drage van het Rijk in de kosten der ge meentehuishouding van 59000. Doordat echter weer een uitkeering wegens opcen ten op de dividend- en tantième-belasting is ontvangen van 43161.91, kan dat bedrag verminderd worden tot 16220.39. Alge- meen was er ontstemming over het feit, dat de gemeente op gelijken voet wordt behandeld als andere noodlijdende ge meenten, terwijl de oorzaax, dat deze gemeente financieel aan den grond zit, uitsluitend is gelegen in de uitvoering van de Zuiderzeewerken binnen haar gebied. Hoewel de opgelegde voorwaarden voor 't verkrijgen van rijkssteun door den raad werden aanvaard, werd besloten nogmaals een adres te zenden tot de regeering om de gemeente uit haar noodlijdendheid op te heffen en indien dit geen resultaat heeft tot de Tweede Kamer. Besloten werd bij de N. V. Bank voor Nederlandsche gemeenten een kasgeldlee- ning te sluiten voor het le kwartaal 1939 tot een bedrag van 125000 tegen een ren te van per jaar. De begrooting der Zeegras-exploitatie voor den dienst 1938—1939 en de gemeen tebegrooting, dienst 1939 werden vastge steld. Geraamd z«n o.a. een extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds in de werk loosheidslasten van 24724, een belasting- bijdrage van 17511.15 en een noodlijdend- heidsbijdrage van 79503.62. Voor kosten van werkverschaffing en steunverleeniging is uitgetrokken 175000, ziekenverpleging en onderstand van armlastigen 42000. Het bedrag per leerling, dat voor de openbare lagere scholen ingevolge artikel 55bis der lager-onderwijswet voor 1939 wordt beschikbaar gesteld, werd vastge steld op 12.98. Hierna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3