"AKKERTJES' 5 GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. J dkeia. fo en den heelen dag reeds? Eigen schuld. Neem toch 'n "AKKERTJE", dan bent U er immers zoo van af 1 Uit de algemeene beschouwingen kunnen B. en W. wel opmaken, dat men over hun beleid niet steeds tevreden is geweest. Wenschen en verlangens. 13 atuka lt «tuivers 9 HukJ 9 «fuiven Lel op het AKKER-merk I sprekers stond'ingeschreven (waaruit dus de gevolgtrekking kon worden gemaakt dat we wederom niet aan het centrale vliegveld zouden toekomen) pikken we hier en daar iets op dat van meer dan locale beteekenis is. De redevoeringen van de heeren Stokvis (s.ö.), ter Laan (s.d.) en van Lidth de Jeude (lib.) bij de tram wegen waren gespitst op' de voortzetting van de exploitatie van de Rotterd. Tram weg M(j. op de Zuidhollandsche eilanden. Hieromtrent zijn nog onderhandelingen gaande, vertelde minister van Buuren, die een open oog heeft voor dit streekbelang. Zoo is ook nog een bespreking gaande over de vervanging van de Gooische tram door autobusdiensten, voor welk betoog de heer Effendi (comm.) zich bleek te in teresseeren. De heer Mess (r.k.) bleef in 't zuiden, bij 't veer Vlissingen-Terneuzen, dat hij geheel kosteloos wilde hebben, welken wensch de minister echter veel te kostbaar vond. Water- en landwegen. Bij de behandeling van de water- en landwegen bleek groote belangstelling te bestaan voor het eindpunt van net kanaal Groningen-IJselmeer. Moet dit ziin Stavo ren of Lemmer? Gedep. Staten van Gro ningen hebben hun hoop gesteld op Stavoren, in verband v aarmee zij ook hun bijdrage hadden bepaald. Een deskundigen commissie was al tot dezelfde conclusie ge komen, maar een latere commissie koos Lemmer uit. Daarover is heel wat beroe ring ontstaan, nu de minister ook Lemmer koos. Men acht de eerste commissie veel des kundiger! De heeren Duymaer van Twist (a.r.), Ebels (v.d.), Hilgenga (s.d.), Krol (c.h.) en .Zijlstra (a.r.) bleken voorstanders van Stavoren, ook uit overweging van meer veiligheid voor de scheepvaart. De heer Ebels vroeg een nader overleg i ver de vrij plotseling gevallen beslissing van den minister ten gunste van Lemmer. De heer Krijger (c.h.) stelde zich onvoorwaardelijk achter den minister, de heer Posthuma (c.d.u.) hoopte 't beste ervan. Deze en ook andere leden bespraken in gunstigen zin de plannen om den Gelder- schen IJsel te kanaliseer en, al of niet aan dringend op verdere doortrekking van et Twen te-Rijnkanaal naar Almelo, waar mede tevens defensiebelangen zouden zijn gediend. Voor verlaging van scheepvaartrechten (brug-, sluis- en liggelden) pleitten o.a. de heeren Duymaer van Twist en Krol (c.h.) De heer ter Laan (s.d.) als trouw Rot terdammer, vroeg aar de regeering, een rechtmatig aandeel bij te dragen in de kos ten van den aankoop van wegen voor den tunnel in zijn woonstad, die het doorgaand verkeer dienen, en in de kosten van exploi tatie van dien tunnel, welke hij op 3 ton 's jaars stelde. Toen de minister van waterstaat om tien minuten over twaalven aan 't woord kwam, vatte hij dadelijk de Groningsch- Friesche Kanalenkwestie aan. Hij ontkende beslist dat er een overeenkomst tusschen het rijk en de provincie Groningen over het eindpunt was. Volgens den minister zit de zaak nu zoo dat het een rijkskanaal wordt aan scheepvaartrechten wilden de provincies niet aan waartoe Groningen en Fries land bijdragen. Het gaat hier om een be drag van 23 millioen! Aangezien de zaak thans op een dood punt is gekomen, leek het 't den minister het best dat over de financieele kwestie opnieuw wordt over legd, maar het initiatief moet daartoe van Groningen uitgaan. Hij was de heeren Krijger (c.h.) en var Lidth de Jeude (lib.) dankbaar voor hun steun. Ten aanzien van de verlaging van de scheepvaartrechten kon de minister nog geen nieuwe gezichtspunten openen. Wat het rijkswegenplan betreft maakte hij de algemeene opmerking dat niet alle wenschen tegelijk in vervulling kunnen gaan; men moet beginnen met de uitvoe ring van een urgentie-program en dat be helst natuurlyk de drukst begane wegen. Om 1 uur was de afdeeling afgehandeld. En nu is de Kamer eindelijk toe aan de afdeeling luchtvaart, die de volgende week aan de orde komt. TWEEDE HANDSCH GOEDEREN? Vraag er Aanbod. 35 cent pei 5 regels contant. WOENSDAGS eL ZATERDAGS. Men gelieve de laatste alinea van het gister opgenomen raadsverslag vier alinea's hooger te plaatsen, aangezien dit tot het slotbetoog van den heer Venneker behoort. Nu was dit stuk abusievelijk in het betoog van den heer v. d. Vall verzeild geraakt. Voorts staat er in het verslag, dat de heer van Drunen den heer Venneker uitnoodigde de uitdrukkingen in „De Protestant" te noe men die voor anderen „kiesheid" zijn. Men gelieve het woord „kiesheid" te ver vangen door „krenkend". Ter verduidelijking van het betoog van den heer Appel over de werkverschaffing vermelden wy voorts, dat de heer Appel den wensch heeft geuit, dat aandrang wordt uit geoefend om te bereiken, dat in de Centrale werkverschaffing aan georganiseerden en ongeorganiseerden het verdiende stukloon wordt uitbetaald en dat de georganiseerden daarboven 0.50 ontvangen. Wij vervolgen nu den loop der beschou wingen: De heer v. d. Vall was met den heer Venneker van oordeel, dat men zich zooveel mogelijk aan het verzoek van den voorzit ter moet houden, doch het blijven bezet ten van raadszetels door arbeidersraadsle den, nog wel arbeidersraadsleden, die elk contact met hun party hebben verloren, doet hem dubbel pijn, omdat dit stof geeft aan hen, die spreken van de verwording der democratie. Spr.'s woord tot hen is dan ook: Gaat heen, als gij de democratische instellingen wilt verdedigen. Gaat heen en wacht niet af, tot het publiek aan uw politieke leven een einde maakt en ge 4°°r de een of an dere begrafenisvereeniging wordt opgebor gen in het knekelhuis der vergeteldheid. De heer Leesberg kwam ter vergade ring. De heer v. d. Vall zijn betoog vervol gende, was van oordeel, dat het college niet altijd getoond heeft de beheerder te zijn voor de bedrijven, gezien het gebeurde bij plantsoenen en publieke werken. Spr. besprak de rioleering, de restauratie van de Groote Kerk en de tunnel-kwestie. Straks zal defensie ook van het gemis er van de nadeelen ondervinden en daarom zullen wy ons daarover niet zoo druk meer behoeven te maken, omdat spr. zich niet kan voorstellen, dat de vijand voor de afsluit- boomen zal wachten. Spr. had willen voorstellen voor het post kantoor groote geschilderde doeken te plaat sen met het opschrift: „Hier achter is eigens het Postkantoor". Voorts oordeelde spr. avondvergaderingen wel mogelijk, omdat het steeds voor de bur gers moeilijker wordt, middagvergaderingen bij te wonen. Spr. vreest daarvoor geen nachtvergaderingen. Als men om 7 uur be gint zal men zeker om 11 uur klaar kunnen zijn en spr. wilde, dat de raad zich daarover uitspreekt. De wethouder van volksgezond heid, kan naar spr.'s oordeel niet op een ryk jaar bogen. Contact tusschen de vereeni- gingen op dit terrein en het college oordeel de spr. noodig. Spr. verzocht den wethouder in deze het initiatief te nemen. Dat de schoonheidscommissie den bouw van 23 huizen onder één kap in de Vermeer straat in deze gemeente heeft goed gekeurd had spr. bewondering niet en hij hoopte, dat Alkmaar verder voor een der- gelijken bouw verschoond zal blijven. Het antwoord op de vraag naar woningbouw voor ouden van dagen, vond spr. niet drin gend. De groote moeilijkheid is een tehuis voor menschen die tot geen kerkgenoot schap behooren. Spr. oordeelde, dat de kermis weer op een hooger peil moet komen als attractie voor het platteland. Door de stijging van de pachtsommen is de kermis achteruit gegaan. Spr. wilde bevorderen de komst van betere inrichtingen. In Haarlem organiseerde men met veel succes een feestweek. Er kwamen menschen en dat beteekende inkomsten voor de stad. Spr. wilde iets dergelijks overwe gen. Het leven van de werkloozen, aldus spr., wordt een drama. Elke zitting van het M.H. brengt een lijst van valiede perso nen, die van den steun afgevoerd worden naar M.H. De gang van zaken bij M.H. wordt anders dan verwacht kon worden en daar om rees de vraag of de organisatie van M. H. wel goed is, nu er 8 jaar gewacht moet worden voor er weer een arbeidersverte genwoordiger in komt. De heer Appel: Het P.A.S. en de Chr. Bestuurdersbond zitten er nog in. De heer v. d. V a 11: Beste menschen, maar de bestuurdersbond heeft 1600 leden. Voor concentratie van M.H. en Sociale Zaken kan men van spr. fractie voorstellen verwach ten. De ingevoerde decentralisatie bracht geen bevrediging. Spr. wilde ook de perso neelsformaties daar laten bekijken in het G.O. Komende tot het troetelkind van wethou der Bonsema „de Radio" betreurde spr. het, dat de wethouder zoo gauw buigt. Hij is handig en betoogt, dat het geen monopolis tisch bedrijf is, maar het is toch wel een bedrijf met een monopolistisch karakter. De wethouder heeft steeds den prijs naar bene den gewild. Het kwartje is er af en het 2e kwartje moet er ook af en daarom is snr. er voor om voor dit jaar den minister 2 kwar tjes verlaging te vragen, inplaats van één kwartje. Door het instellen van een lager loenmi- nimum, breekt men de deur van de loons verlaging weer open. Spr. ziet in het voor stel om de jongeren op 'n lager loon te stel len funest en vroeg of dit een voorstel is van degene die bezig is op den stoel van den wethouder punaises te zaaien. (Protesten.) Spr. is tevreden over het antwoord van B. en W. en verzette zich tegen loonbetaling in den vorm van toeslagen en zal zich daar tegen blijven verzetten. Spr. wilde geen ketter jager ij. B. en W. moeten de wet uitvoeren, maar de raad heeft in deze geen taak. Spr. oordeelde het Neo-Malthusianisme ieders individueele zaak en bracht een sa luut aan het antwoord van. B. en W. en wees er op, dat gezinsbeperking niet alleen het Joel is van het Malthusianisme. Er is ook een Malthusianisme van Ogino, ook dat systeem leidt tot gezinsbeperking. In Neder land moet men vrij zijn vergaderingen te oezoeken waar niets gebeurt in strijd met de zeden en de wet. Spr. is tegen censureering van volwas senen. Ook de leeszaal wil men censuree- ren, omdat daar tijdschriften liggen als de Protestant, Vova, De Vrijdenker, Politiek en Cultuur. Laat men toch niet zoo „kruitje- roer-me-niet" spelen. In een R.K. orgaan alhier schreef men over een partijgenoot van spreker: „Het ware beter als hij nooit gebo ren was". Is dat niet krenkend? Vinden de R.K. stukken in de Vrijdenker en de Protestant die zoo krenkend waren? In de leeszaal behoort men de bladen van alle politieke stroomingen te kunnen lezen, als de financiën het toelaten. Wij moeten de menschen opvoeden in menschenliefde en spr. geloofde niet dat het goed gaat als men de vrouwen verbiedt te demonstreeren en te collecteeren voor den vrede. De heer S i e t s m a oordeelde de pijlers van de begrooting ontwricht, omdat wy op de grens staan van noodlijdendheid. Dit maakte het besturen van de gemeente moei lijk en spr. hoopte, dat de nieuwe raad niet voor die moeilijkheden zal staan, al deelde hy de verwachtingen van het college niet. Spr. betreurde het, dat drie leden het con tact met hun organisaties hebben verloren en ook hy oordeelde, dat hun houding is een spelen in de richting van de etxremisti- sche groepen. Spr. erkende overigens, dat de vergade ringen niet onder hun houding hebben ge leden. Voor den nieuwen raad hoopte hij op een harmonische samenwerking op den grondslag van het E.V. De houding van het college had krachti ger kunnen zijn, doch het deed ook groot werk en over het algemeen is er een har monische samenwerking met den raad ge weest. Van een geest van neerslachtigheid heeft spr. bij het college niets gemerkt. Spr. is teleurgesteld door de opmerking dat de leiding van den wethouder van P.W. neeft teleurgesteld. Van de geuite grieven is niéts juist gebleken. Het antwoord van B. en W. ten aanzien van de concentratie voor de bedrijven verwierp spr. De huis vesting kan een struikelblok zijn, maar heb ben B. en W. voor een gebouw reeds den steun van het werkfonds gevraagd? Als plaats voor het gebouw achtte spr. het ter rein van P.W. geschikt. Spr. vroeg welke wijze van uitvoering er voor de restauratie van de Groote Kerk is gekozen. Ook spr. wilde blijven aandringen op een nieuw postkantoor. Voor industrieterreinen moet men terrei nen in orde maken. Nog steeds stelde spr. zich op het stand punt van loon naar prestatie en in dit stelsel past geen kindertoeslag. Spr. oordeelde ver bodsbepalingen tegen den Neo-Malthusiaan- schen Bond en de lectuur in de leeszaal, een aantasting van de vrijheid van meenings- uiting, die hem heilig is. Spr. hoopte, dat de raad niet op de suggestie van de R.K. zal in gaan. De gemeente wilde spr. ook behoeden voor noodlydendheid. Wij staan er niet best. voor en spr. gaf dit nader aan. Het optimis me van 't college ten aanzien van de nieuwe belastingregeling deelde spr. niet. Van de forensenbelasting verwachtte hij weinig en het komt hem voor, dat het werkplan- Westhof meer het platteland ten goede zal komen dan de steden. Met den heer Venne ker wilde spr. daarom de regeering vragen iets te doen voor de werkloozen in de ste den. Spr. oordeelde, dat de grondbelasting 5000 meer zal opbrengen en hij vroeg hoe het staat met de meerdere opbrengst van die belasting over 1938. De aanstelling van een gemeentelijk verificateur oordeelde spi. thans wnschelijk, evenals een centrale boek houding voor de bedrijven, waarom hij een onderzoek daarnaar in den Helder en Amersfoort wenschte. Ook spr. sloot zich bij het verzoek aan om voortaan avondvergaderingen te houden. Principieel verklaarde spr. zich tegen sub sidie aan de Burgerwacht, omdat hy ont kent, dat er in Alkmaar volksgroepen zijn waartegen de Burgerwacht zich moet kee- ren. Beperking van de Zaterdagavondmarkt vond spr. ook voor den middenstand onge- wenscht. Spr. vroeg voorts het advies in te winnen van de vereeniging van schoolhoofden, over het onderbrengen van het schoolschoonma- ken bij de schoolhoofden. Voorts oordeelde hij het óngewenscht om de aanslagen van de schoolgeldbelasting zoo laat te ver zenden, dat men 14 dagen later reeds een aanmaning voor den eersten termijn ont vangt. Spr. herhaalde zijn het vorig jaar uitge sproken wensch om in Alkmaar eens een goede rioleering tot stand te brengen. Der- "elijke werken worden ook in het plan- Westhof goedgekeurd en verschillende ge meenten verkregen daarvoor gelden uit hef werkfonds. De rioleering deugt hier niet. Snr. verzocht het college zich hierover met h»t werkfonds in verbinding te stellen. Mr. de Groot sprak een woord van hartelijke herdenking aan het adres van JladiopcoQtamma Zaterag 17 December. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. (8.16 Ber.) 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Uitz. voor arbeiders in de Continubedr. 12.— Gr.pl. (12.15 Bc-r.) 1.— Orgel spel en gr.pl. Filmpr. 2.15 Pianovoordr. 2.453.Gr.pl. 3.05 Rep. 3.30 Res.-orkest (opn.) 4.30 Geestelijke en gewapende gewelde narij. causerie. 4.50 Residentie orkest, mmv. solisten (opn.) 5.30 Filmland. 6.— Orgelspe'. 6.28 Ber. 6.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. 7.— VARA-kalender. 7.05 Gr.pl. 7.10 Politiek radiojournaal. (7.30 VPRO: Bybelvertellingen8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest, mmv. soliste. 9.— De VARA opnieuw vooruit, causerie; hierna gr.pl. 9.15 En nu Oké. 10.30 ANP-ber. 10.35 Commu- nity-singing (opn.) 11.De Ram- blers. 11.30—12.— Gr.pL HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.-«- Gr.pl. 11.30 Godsd. cau serie. 12.Ber. 12.15 Het KRO- orkest. (1.—1.20 Gr.pL) 2.— Voorde rypere jeugd. 2.302.40 Gr.pl. 2.45 Kinderuurtje. 4.Ber., gr.pl. 4.15 De KRO-melodisten, mmv. solist. 5.— Gr.pL 5.15 Verv. concert. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pL 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Ber., gr.pl. 7.— Ber. 7.15 Causerie over Jaques Maritain. 7.35 Act. aether- flitsen. 8.ANP-ber., mededeelin- gen. 8.15 Meditatie met muz. om lijsting. 8.35 .Gr.pl. 8.45 De KRO- melodisten, mmv. solist. 9.30 Ca- deaumaand, causerie. 9.40 Gr.pL 10.30 ANP-ber. 10.55—12.— Gr.pL en declamatie. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het BBC-Northern-Ireland Orkest. 12.20 Zang aan den vleugeL 12.40 Gr.pL 1.20 Sportrep. 1.30 Het Aston Hip- podrome orkest. 2.20 DecL 2.45 Het BBC-Harmonie-orkest, mmv. soliste. 3.35 Michaeloff en zyn orkest. 4.20 Het BBC-Orkest, m. m. v. soliste. 5.20 Jack Jackson en zyn Band. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Radiotoo- neeL 7.50 Act. uitz. 8.20 Music-hall- progr. 9.20 Ber. 9.45 Nieuws uit de Vereen. Staten. 10.Het BBC- Theaterorkest, mmv. solist 11.05 DecL 11.20 Jack Harris en zyn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. platen). RADIO PARIS, 1648 M. 9— en 10.Gr.pL 10.05 Conservatorium- orkest, mmv. soliste 12.05 Grni 12.30 Zang. 1.- Gr.pL i.05 Jane Evrard's orkest. 2.50 Zang. 3 30 Gr.pl. 3.35 Zang. 3.50 en 5.— Pjano voordr. 6.55 Gr.pL 7.20 Visciano- orkest. 8.35 Pianovoordr. 8.50 Radio- tooneel. 9.30 Variété-progr. 10.25 Symph.-concert mmv. het vocaal ensemble Guy Soudieux. 10.50 Gr pl. 11.2012.50 J. Bouillon's orkest KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6 30 W. Hass' orkest. 7.50 Schupo- orkest. 11.20 en 12.35 NS-Toonkun- stenaars-orkest. 1.30 Gr.pL 3.20 Om" roepkleinorkest en solisten. 6.10 Gr.pL 6.30 Concert. 7.30 Gev con eert. 11.20—1.20 Gr.pL BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.; 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Het Om roeporkest. 1.50 Gr.pl. 2.25 Muz. causerie met gr.pl. 3.20 Orgelspel! 4.05 Gr.pL 4.35 Het Trio Casella. 5.20 Gr.pL 6.20 Het Omroeporkest mmv. soliste. 8.20 Het Ortambert- kwartet. 9.05 Cabaretprogr. 10.30 Populair concert. 11.20—12.20 Dans muziek (gr.pl.) 484 M. 12.20 Gr.pL 1.en 1.36 Het Omroepklemorkest 1.50 Gr.pL 2.55 He* Omroepsalon- orkest. 310 Verv. concert. 4.20 Gr.pL 5.35 Het Belgisch Saxofoon kwartet C.10, 6.33 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Het Omroepklemorkest. 9,35 Verv. coiuert. 10.30 Het Omroep- salonorkest. 11.2012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Radiotooneel met muziek. 9.20 Ber. 9.50 Trioconcert 10.05 Ber. 10.2011.20 Barnabas von Geczy en zijn orkest. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—9.30, Radio PTT Nord 9.30— 9.50, Normandië 9.5010.Parys Radio 10.*2.05, Radio PTT Norï 12.05—12.20, Brussel VI. 12.20— 13.30, Keulen 13.3014.55, Brussel Fr. 14.55—15.20, VL 15.20—16.20, Fr. 1620—17.20, Motala 17.20—17.50, Boedapest 17.5018.20, Brussel VL' 18.2019.50, Straatsburg 19.50 20.20, Brussel Fr. 20.20—21.05, Keu len 21.05—24.— Lijn 4: Brusse' VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.40, Droitwich 12.40—14.20, Lond. Reg. 14.2017.20, Droitwich 17.20—21.45, Lond. Reg. 21.4522. Droitwich 22.24. Lijn 5: Diversen. t wijlen den heer Govers, wiens gemis door zijn fractie zoo sterk wordt gevoeld. Ten opzichte van de gemeentepolitiek sloot spr. zich aan bij de gemaakte bemer kingen over het drietal leden, die los van hun fracties hun zetels zyn blijven bezetten. Onze tijd eischt regeerkracht en het beleid van den wethouder van P.W. heeft spr. frac tie teleurgesteld. Hy houdt niet van na kaarten, doch de ernstige feiten, noopten spr. tot het plaatsen van de opmerkingen in het voorloopig verslag. Det wethouder han delde bij het bestek over de bruggen in strijd met wat de raad besloot. Het college is daarvoor z.i. verantwoordelijk. Lof had spr. voorts voor het door het college geno men initiatief inzake uitbreiding van het gasbedrijf, de kazerne enz. Toch kon het col lege den Haag en Haarlem wel sterker op de uitzonderlijke positie van Alkmaar heb ben gewezen met het oog op de uitzonder lijke armenzorg die op Alkmaar bijzonder drukt, door den aard van de bevolking. Over de motorraces besprak spr. het re sumé van den heer Venneker van de ver gadering van Alcmaria V.V.V. en wees er op, dat 2/3 van de leden het bestuur op droeg wel motorraces te houden. Het be stuur is echter voorzichtig en daarom vroeg het, indien de raad besluit tot afschaffing, om 500. Spr. is niet voor afschaffing. Z.i. is het geen sport, maar uitoefening van be roep- en bestaansvoorwaarde. De ongeluk ken betreuren wij allen, doch het mag geen reden zijn tot afschaffing. (Dit is een andere opvatting dan de secre taris van de K.N.M.V. Dinsdagavond op de vergadering van V.V.V. heeft verkondigd. Z.i. toch was hier geen sprake van een be roep, van bestaansvoorwaarden of reclame rijden, maar ging het alleen om de sport prestaties van jonge mannen, die hun krach ten wilden meten. Verslagg.) Spr. bleef zich verzetten tegen invoering van kindertoeslag. Voorts oordeelde spr., dat Alkmaar op een halve cent na noodlijdend is. Spr. hoopte, dat de regeering de autonomie van de ge meenten zal willen herstellen cn sloot zich aan bij het oordeel, dat het bureau van ve rificatie niet heeft voldaan. Spr. wil daarom een man die zich voor de controle aan al les kan geven. Spr. oordeelde, dat de burgemeester de raadsvergaderingen belegt en dat men er rekening mede moet houden, dat zij die den geheelen dag geestelijk werk hebben ver licht, s avonds te vermoeid zyn voor avondvergaderingen. De verlichting bij de Friesche brug eischt verbetering en het antwoord van het colle ge, spr. weet dit in zijn kwaliteit van waar nemend ambtenaar van het O.M., is onjuist. De desolate toestand van de Lindelaan is gevaarlijk voor het autoverkeer. Spr. vroeg den heer Sietsma of hy wel op de hoogte is van de Burgerwacht. Deze toch verleent hulp aan het wettige gezag en spr. verwacht toch, dat de heer Sietsma wel voor handhaving van de openbare orde is ter bes-herming van personen en goederen. De heer Sietsma: Op papier is dit wel mooi. Mr. de Groot herinnerde aan het comi té van aanbeveling en herinnerde er even eens aan, dat in 1937 de minister van bin nen landsche zaken zich op het standpunt heeft gesteld, dat hij zich niet verzet tegen subsidie aan Burgerwachten, ook niet door noodlijdende gemeenten. De Burgerwach ten assisteeren het wettig gezag als dit daarop het beroep heeft gedaan. Spr. vroeg het college alsnog de i 300 op de begrooting te brengen. De heer Sietsma: Geef ze dan maar aan Kindervoeding. Mr. de Groot betreurde het, dat den ingang van de Begraafplaats nog steeds een stad als Alkmaar onwaardig is. Met na druk verzocht spr. het college nog eens met een plan te willen komen. Ook vroeg spr. een onderzoek naar de be tere exploitatie-mogelijkheid van den Mu- ziektuin. Kwesties als thans voor de Openbare Lees zaal aan de orde zijn, zyn hier nooit voorge komen. Wat thans de R.K. leden zeggen is gesuggereerd door de Maasbode. Spr. wees er op, dat het ryk voor de centrale organisatie een rapporteur heeft aangesteld en die moet controle houden. Spr. is 12 jaar voorzitter geweest en thans is dit de heer Adema. Het bestuur is paraat en „de Vrijdenker" is slechts op aanvrage verkrijgbaar, terwijl de Tribune van hoogerhand is verboden. Spr. betreurde het dat de R.K. in Alkmaar er over vallen, terwijl wij juist groote referen ties hebben voor de R.K. pers, hoewel de R.K. er niet voor komen. De R.K. streven naar seperatisme, doch het gelukte niet hier een R.K. Leeszaal te stichten en nu moet men hier niet komen met den eisch, dat be paalde bladen niet ter lezing mogen liggen. Het bestuur waakt met zorg en daarom kan Vova ook alleen op aanvraag verkregen worden. Spr. is niet gauw gekwetst, maar hij betreurt het toch, dat van katholieke zijde betoogd wordt, dat het liberalisme ver gif is en gelijk is te stellen met bet commu nisme. Spr. citeerde wat oud-minister Ver schuur te Medan gezegd heeft, over com munisme, socialisme, liberalisme en natio- naal-socialisme. Jaren lang las spr. de Pro testant,'doch dit blad heeft steeds op waar dige wijze er voor gestreden, dat Nederland niet komt onder de R.K. clerus. Voor in grijpen door het college ten aanzien van de Openbare Leeszaal bestaat geen aanleiding. Spr. zag in het werkloosheidsvraagstuk een rijksvraagstuk. Waarom is de landbouw steun wel rijkswerk en de zorg voor afge voerde werkloozen niet? De heer Appel zou, gezien de positie die hij inneemt, bescheiden zijn. Ook spr. had boter op zijn hoofd en wil niet in de zon gaan staan. In 't openbaar kan hij niet zeg gen wat er aan de hand is. In comité wil hu dit wel doen. Gezien de afhankelijkheid van het Rijk kan spr. het college wel vergeven. Het beleid ten aanzien van de Overdie en Achtermeer is niet juist geweest. Het lijk er op, dat een bedrijfsdirecteur regeert in plaats van het college. Men sprak teleur stelling uit over het feit, dat Nooit Gedach niet alles in handwerk uitvoerde en op deelde dat verder werk daar zonder macht* nale kracht zou geschieden en desondanks gunde het college werk aldaar aan een aan nemer die machinale kracht in dienst stelde. Spr. hoopte, dat het college tot de com centratie van bedriiven zal besluiten. Laa men de hulp van het werkfonds inroep®1.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10