PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN De barometer staat op regen. DERDE BLAD. Het bestek van het gymnasium zal in De cember te verwachten zijn, maar de uit voering zal zoo spoedig mogelijk moeten volgen. Welk resultaat is met het kerkbe stuur over de restauratie der Groote Kerk bereikt en hoe zal deze restauratie worden uitgevoerd, zal dit in werkverschaffing ge' schieden? Spr. bepleitte meerdere activiteit t.a.v. een nieuw gebouw van een postkan' toor. Over de motorraces zal spr. niet veel zeggen. Wel is gebleken, dat in de V.V.V de oppositie tegen de motorraces sterk groeit. Spr. oordeelde het geen sport en zal voor een voorstel van afschaffing stemmen, doch wil dan tevens de 1000 subsidie blij ven uitkeeren. Invoering van kindertoeslag werkt naar spr.'s overtuiging stimuleerend op loonsver laging en is uit dien hoofde uit den booze. Spr. had den indruk, dat menschen die sympathiseeren met de N.S.B. voor een ge meentebetrekking worden genoemd (bu reau van sociale zaken). Het antwoord van het college is correct, maar de practjjk is anders. Spr. brak hierop zyn betoog af. De vergadering wordt tot half acht ge schorst. AVONDVERGADERING. De heer Appel, zyn betoog vervolgende, wees er op, dat het opvallend is, dat den laatsten tijd de R.K. sterk op verbodsbepa lingen tegen den Neo-Malthusiaanschen Bond aandringen. Voorheen konden die vergade ringen ongestoord plaats vinden. De burge meester van Utrecht verklaarde, dat de tegenstanders van de tentoonstellingen een verkeerde voorstelling hebben en spr. oor deelde, dat die van Den Haag onder invloed van buitenaf heeft gehandeld. De voorzitter: Laat u andere bur gemeesters er buiten. De heer A p p e 1: Ik hoop voor Alkmaar, dat u imuun zult blyven voor die in vloeden. De v o o r z i 11 e r: Ik dank u. (Gelach.) De heer Appel was overtuigd, dat het gaat tegen de vereeniging, hetgeen in stryd is met de wet. Dat er iets anders achter zit, bewijst het gebeurde in Castricum, waar de overheid voor bedreiging met relletjes uit- den weg ging. Dit is verkeerd. De R.K. wor den in Duitschland zelve de dupe van het onderdrukken van de vrije meeningsuiting en moeten dus bedenken, dat wat gij niet wilt, dat u geschiedt, ook hier moet gelden. De overheid mag niet op zy gaan voor be dreiging met geweld van welke zijde die ook komt. Spr. betoogde zyn volle instemming met het geluid van den heer Venneker ten aan zien van het inrichten van speelterreinen. Spr. drong voorts aan op het uitbrengen van meer positieve rapporten en verklaarde zich ook voor een gemeentelijken verificateur en invoering van een centrale boekhouding. Bij doorvoering van centralisatie van de be drijven komt dit echter vanzelf aan de orde en zoo lang dient men te wachten. Ook ver klaarde spr. zich voor den bouw van arbei- oerswoningen door woningbouwverenigin gen, die in Alkmaar nimmer een strop ga ven, volgens den heer van Drunen. De regee ring treedt den laatsten tijd daarvoor ook milder op. Spr. hoopte, dat het college in deze het beste beentje zal voorzetten. Spr. is een overtuigd voorstander van afschaffing van de kermis, omdat het een onredelijke vertooning is en drankmisbruik er heerscht, ook van werkloozen. Een groot belang van Alkmaar wordt z.i. gesteund bij het stichten van een centraal riooL De verontreiniging van de grachten mag niet langer zoo doorgaan. De chaos is zoo groot, dat er tal van riolen bestaan, waarvan men het bestaan op gemeentewer ken niet weet. Het zaagrioolstelsel moet hier vervangen worden. De riolen moeten naar het kanaal worden geleid met behulp van het Rijk. De bouw van eën nieuwe school wordt ur gent met het oog op den kazernebouw. Re- geeren is vooruitzien en een begin met de plannen dient te worden gemaakt. Spr. zal een voorstel doen om de subsidie voor Kindervoeding op 4000 te brengen omdat het hem bekend is ,dat deze vereeni ging reeds thans niet alle kinderen kan hel pen. Alles is gedaan de inkomsten op te voe ren en met het beschikbare wordt een maxi mum bereikt. Met leedwezen zag spr. de overheveling van gesteunde werkloozen naar Maatschap pelijk Hulpbetoon. De verhoogde uitgave voor Armenzorg wordt daardoor sterk be- invloed. Het gaat niet aan, dat het Rijk de gemeenten met deze maatschappelijk onge- lukkigen opscheept,. Ook armenzorg moet 's Ryks zaak worden. Spr. vroeg of het niet mogelijk is om de klachten over de centrale werkverschaffing in de Wieringermeer bij de regeering ken baar te maken. Wat een particuliere werk gever krachtens de arbeidswet moet doen, behoort ook aan de Ned. Heide Mij. te worden opgelegd. Onderdak bij regen en W.C. zijn noodig, evenals vervoer per autobus. Spr. wilde daarvoor den noodigen drang uitoefe nen. De concurrentie voor goedkoope radio-toe stellen eischt juist verlaging van het radio abonnement, dat naar spr. inzicht wel een monopolistisch bedrijf is, aangezien particu- liezen terecht geen concessies kunnen kry- gen. 33000 winst uit dit reeds afgeschreven bedrijf oordeelde spr. bedenkelijk. Spr. wi- de het tarief stellen op S 1.50 per maand en 40 cent per week. Komende tot de financiëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeente noemde spr. dit het haakje waar de kan aanhangt. Telkenjare stelt de regeering teleur, omdat wij steeds staan tegenover een tegenoverge stelde uitwerking van de in het leven ge roepen bepalingen. Kosten van werkloozen en armen moei Rijks zorg worden, omdat de gemeenten geen eigen belastingheffing kunnen rnste Oud-minister Oud ziet thans als burgemces ter daarvan ook de noodzakelykheid in spr. hoopte, dat de gemeentelijke autonomie spoedig zal wederkeeren. Spr. eindigde m een peroratie voor het socialisme. De heer Grondsma was geen politicus en zou slechts een paar opmerkingen maken. Gezien de naderende verkiezingen had het z.i. geen zin om over het bezetten van de zetels los van de partijen te spreken. Voor het college geldt wel: geeft mij goede financiën en wij geven goede politiek, maar toch is spr. van oordeel, dat meer gedaan moet worden om werkloozen aan het werk te zetten. Spr. wilde de restauratie van de Groote Kerk, een nieuw Postkantoor en de unnel en is tegen de bloederige motorsport Gaarne wilde hij V.V.V. evengoed de 1000 subsidie geven. Voor concentratie van de bedrijven wilde spr het Hof van Soney. Het parkeervraag- stuk in de Langestraat is urgent. Het par keeren moet daar worden verboden. Als B. en W. voor de begraafplaats met een eenvoudige oplossing waren gekomen, dan zou dit met vlag en winpel zijn aange nomen. Spr. is voor een aula, die te maken is voor 10.000, aangezien deze van alle luxe gespeend kan zijn. Verbetering van den Limmerhoek met ver breeding van den rijweg naar de Bierkade heeft spr. instemming. Voor de kaasmarkt wilde spr. blijven offeren. Ook is spr. voor een gemeentelijke verificateur en voor het openleggen van den muziektuin aan den Rijksstraatweg. Spr. wilde voorts, dat de bewoners van het woonwagenpark zelf schooshouden en hi bracht een woord van lof aan het college voor het sluitend maken van de begrooting, al heeft de overboeking van- de 33000 van P-W. zyn instemming niet. Het stratenmaken kost particulier 25 cent per M2., door de gemeente 50 cent. Ook het schoolschoonmaken wilde spr. anders rege len. Spr. was het ten aanzien van de Open bare Leeszaal met mr. de Groot eens. Er is geen openbare leeszaal waar zooveel R.K. tijdschriften zijn. De leeszaal staat ook open voor de R.K. Willen zy zeggingschap, dan moeten zij als leden toetreden. Spr. hoopte, dat de nieuwe regeerings- voorstellen verbetering zullen brengen. Lo caal is de toestand slecht, tenzij er een einde komt aan de autarkie. Ondanks alles zeide spr.: „Trots alle tegenstand, zege gewis". De heer H o y tink oordeelde het even eens onnoodig over de zetels te spreken en spr. oordeelde het niet meer noodig op het heengaan aan te dringen. Hij vertrouwde er op, dat de kiezers voor herhaling zullen zorgdragen. De heer Appel behoeft geen ge heime zitting om zich. te verklaren. Hij kan dit wel in het openbaar doen. De financiëele toestand oordeelde spr. pre cair en angstwekkend zorgelijk. Spr. betoog de dit nader en oordeelde, dat dit niet alleen het gevolg is van de veranderde financiëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeen ten. De daardoor verminderde ontvangst werd door bezuinigingen opgevangen. Spr. is desondanks overtuigd van de moeilijkheden. Heel wat in de lucht hangt is aangegrepen om maar niet noodlijdend te worden. Spr. vreesde, dat wij wel formeel buiten de nood lijdendheid komen, maar veel hangt af van de eischen die de regeering stelt. De bedrijfs- koetjes worden uitgemolken. De vraag is echter of Tyje er geen water bij gedaan heeft. (Gelach.) Het college heeft geen zekerheid over de meerdere opbrengst. De moeilijkheden wor den vergroot. Spr. betoogde, dat de volkskracht verlamd wordt door het gemis aan het' noodige bij velen. Het vertrouwen van de bevolking en de overheid zal grooter worden naarmate het streven grooter wordt de overheidsuitgaven te verminderen en van dit streven is spr. niet overtuigd. Ongezond slordig financiëel beleid komt de extreme elementen van links en rechts ten goede. Noodgedwongen zullen wij moeten ver minderen. Wij leven boven onzen stand en moeten omlaag. Spr. dacht er niet aan ver wijten tot het college te richten, dat zuinig leeft en op de centen past, maar de raad ziet op tegen het nemen van harde maatregelen en wij hebben een bekwaam chirurg noodig. Spr. zeide dit niet, omdat hy een wethou derszetel pretenteert. De raad moet voor alles doen, wat in haar vermogen ligt, de positie van de gemeente te verstevigen. Het stelsel van bijdragen en extra-bijdragen is echter verkeerd, omdat het gemakkelijk leidt tot het doen of laten van dingen die men kan doen of laten als men op zich zelf was aangewezen. Spr. oordeelde, dat de leiding bij het plant soen, het sportpark en de begraafplaats zoek is. Het sportpark heeft een verlies van 4000 ongeacht de kapitale som, die spr. ter zijde heeft gelaten. Daaraan moet een einde komen. De 4000 kan de gemeente niet meer dragen. Hoe het moet, behoort het college onder de oogen te zien. (Gelach.) 38000 kosten de plantsoenen Spr. is overtuid, dat dit in particulier beheer niet #ooveel zou kosten, 50.000 kosten aan arbeidsloon het plantsoen, de begraafplaats en het sportpark. Waarom die bedrijven zoo gescheiden? De begrooting van Alkmaar kan die be dragen niet meer dragen. Betere leiding is hier noodig. Wordt er in den Hout intens gewerkt, vraagt spr. Het bedrijf van gemeentewerken oor deelde spr. zoo zwaar belast, dat het ge meenteleven er door dreigt te verstikken. Een grondige reorganisatie moet daar komen. Spr. wil een kleine kern, aangevuld met losse krachten, wanneer dit noodig is. Laten wy beginnen met het personeel niet uit te breiden. Besteedt b.v. bij de reiniging het kuipwerk uit, als er voor een tweeden kuiper geen voldoende werk is. Spr. schrok van de bedragen, uitgetrokken voor verwarming van den Accijnstoren en het kantoortje bij de begraafplaats en oordeelde, dat 4900 voor het woonwagenpark ook teveel is. Met den heer Grondsma oordeelde hij, dat de bewoners daar het terrein zelf moeten schoonhouden. Voor de begrootingen van het slachthuis en den keuringsdienst voor waren heeft spr. alle respect. Concentratie van bedrijven zal ook naar spr. oordeel verbetering brengen. Spr. ge looft, dat Alkmaar straks in de gelegen heid is daarvoor een gebouw te krijgen. De steunverleening 600000 krijgen wij van het rijk. De kosten van den dienst, 20000, komen voor rekening van de gemeente. 430000 wordt in Alkmaar aan Armenzorg uitgegeven en Alkmaar draagt daarvan 384800 bij. V. d. Vall wil concenrtatie ook op dit terrein en spr. zou dit, gezien het groote bedrag aan salarissen bij de ver schillende instellingen, ten zeerste toe juichen. Vooral wil spr. steunverleening van het particulier initiatief. Dank zij den heer Grondsma hebben wij van Leeuwarden iets grootsch gezien op het gebied van het particulier initiatief, 25000 vindt men daar op straat aan rommel en spr. wil dat ook hier het particulier initiatief optreedt, om zoo de uitgaven te drukken. De kerkelijke armenzorg laat te wen- schen over. Spr. kent de moeilijkheden, maar geen kerk mag zich aan den plicht onttrekken, te zorgen voor eigen armen. Spr. wil niet polemiseeren, maar doet een beroep op de r.k. kerk, haar plichten na te komen. Weth. Klaver verzocht een ander woord om haar plicht na te komen. De heer Hoytink gaat daarmede ac- coord. Hy wil niet krenken. Hy wil alleen voor de gemeenschap sparen en hij oor deelde daarom ook, dat men van het wees huis moet afkomen. Nu kost iedere wees 800. Spr. is voorstander van gezinsver pleging en het is onhoudbaar 4800 voor die instelling te blyven geven. Het exploitatie tekort van het Centraal Ziekenhuis moet ook sneller worden beperkt. Spr. wil een goede controle en is daarom voor een ge meentelijken verificatuur. Spr. kende de moeilijkheden van de Cen trale Werkverschaffing en bracht gaarne het college en den rijksinspecteur een woord van lof voor de wijze, waarop de klachten worden behandeld. Spr. gaf het college in overweging, om scherp te letten op de overheveling van werkloozen naar armenzorg. Tijdelijke ziekte van tewerkgestelden mag daarvoor niet het motief zyn en spr. heeft een brief, waaruit blykt, dat die daarvoor aanleiding is. Ook wilde hij wijziging van de inning van de schoolgelden. Spr. betreurde het, dat Alkmaar aan de gasverbruikers buiten Alkmaar een do- ceurtje van 8000 heeft gegeven. Kindertoeslag is een recht, omdat een salarisregeling met kindertoeslag voor twee kinderen is aanvaard. Ten aanzien van de kermis had spr. op moreele gronden steun van den heer v. d. Vall verwacht. Toch zal hij opnieuw een poging wagen om de kermis afgeschaft te krijgen. Waarom heeft spr. niets gehoord van het verzoek dit jaar, om die Zondags niet te doen aanvangen na de godsdienst oefeningen? Ofschoon principieel tegen stander is spr. al tevreden als deze niet Zondags wordt gehouden. Gezien het karakter van de races wil ook spr. de motor wedstrijden afschaffen en des noods de 500 aan V.V.V. blijven uitkeeren. Weth. B o n s e m a: Het Sportpark heeft al 4000 tekort. De heer Hoytink: Er zijn zaken waar bij men niet meer praat over kosten. Er zijn sinds de gunstige adviezen twee races ge houden die twee menschenlevens vorderden en menschenlevens hebben hoogere waarde dan geld. Spr. was voorts van oordeel, dat het Neo-Malthunanisme een verderfelijken in vloed heeft. Tegengaan daarvan heeft niets te maken met vrije meeningsuiting. Zie naar het buitenland. Dankbaar is spr. dat B. en W. het museum op Zondag niet willen openstellen. De heer Stoutjesdijk onderschreef het betoog van mr. de Groot, doch wil lie ver geld voor kindervoeding dan voor uniformen van de burgerwacht al is hy voor handhaving van het gezag. De burger wachters kunnen z.i. evengoed als de leden van het Roode Kruis met een band om den arm optreden. Voorts besprak spr. den nood van kleine middenstanders en hij veronder stelde dat men nu wel met hem tot de conclusie is gekomen, dat de verwarming van het politiebureau veel te hoog is. Het stadhuis, de helft grooter, kost de helft minder met cokes. De straatverlichting bij de Friesche brug is aan beide zijden onvoldoende. Veel ongevallen komen daar bij avond voor. De lantaarns op de Kanaalkade moeten wit gemaakt worden. Spr. is het college dankbaar voor het gevolg geven aan zijn vraag de verwar- mingskosten van de scholen afzonderlijk te noemen. Daardoor is hem gebleken, dat de Vondelschool 1100 aan verwarming heeft gekost. De oliestookinrichting daar brengt verarming voor de gemeentekas. Er moet daar een inrichting komen voor het stoken met vaste brandstof en spr. toonde aan dat verschillende groote in stellingen de oliestookinrichtingen heb ben vervangen door inrichtingen met vaste brandstoffen, waardoor J/3 bespa ring werd verkregen. Weth. Bons erna: U behoeft mij niet te overtuigen. Ik ben het met u eens. Geen olie, maar gas of cokes. De heer Stoutjesdijk: Neen, ook geen gas, maar brechcokes. Spr. oordeelde de inrichting van het bureau voor arbeidsbemiddeling niet juist. Werknemers kunnen de gesprekken daar afluisteren. Ook was men in gebreke ge bleven om de werklooze kantoorbe dienden, hier te werk gesteld, te laten rouleeren. Spr. oordeelde, dat de gesteunden van M. H. naast stoffelyken ook moreelen steun noodig hebben en die kan niet door amb tenaren worden gegeven, doch door ver- trouwensmenschen. Spr. gaf dit het col lege in overweging. Er is behoefte aan kleine woningen voor ouden van dagen en spr. dankte den heer v. d. Vall voor den in dit opzicht aan hem verleenden steun. Over den grondverkoop aan de Nieuw- paortslaan gaven B. en W. een onjuist antwoord. Wanneer werd het voorloopig koopcontract geteekend, daarop komt het aan, want dan komt vast te staan of het juist was toen B. en W. spr. antwoordden, dat er, toen verkocht werd, slechts één gegadigde was. De heer Woldendorp besprak de inning van de grondbelasting. Met den heer Hoytink wil spr. het college verzoe ken de inning soepeler te maken, 3400. voor 400 kinderen van kindervoeding is onvoldoende en spr. wil er met den heer Appel 4000.van maken en doet daar toe het voorstel, mede onderteekend door Venneker en v. Drunen. Ook wil hij voor kindervoeding meer ruimte beschikbaar stellen en acht daarvoor een lokaal achter het eetlokaal, waar nu kachels geborgen zijn, geschikt, 775.kost de man die op de rijwielen van clubleden, op het sport park moet passen en die clubs betalen 296.Spr. oordeelde dit geen toestand. Het aanstellen van een teekenaar bij het bureau van gemeentewerken had spr. aanleiding gegeven den wensch te uiten daarvoor iemand uit Alkmaar te nemen. B. en W. antwoordden, dat er in Alkmaar geen was, en spr. weet dat dit onjuist is. De heer Dekker besprak de wensche- lijkheid van den bouw van arbeiderswo ningen door Arbeiders Woningbouwver- eenigingen. Spr. oordeelde, dat het rapport van den directeur van Bouw- en Woningtoezicht achterhaald is. Ook spr. drong aan op een plan voor de begraafplaats, omdat de daar heerschende toestand voor het publiek onhoudbaar is. Spr. oordeelde, dat de post 1200. voor het losmaken van het gebouwtje op de Kaasmarkt, tegen het kaaspakhuis van den heer Kool, met 1000.verlaagd kan worden, dan heeft men de 600. van de vereeniging voor kindervoeding. Mr. Leesberg herinnerde aan Hora- tius, die de gebreken van den mensch heeft geschilderd. Niemand onzer, aldus spr., zal zich verzetten tegen het streven om vrij te blijven van noodlijdendheid. Het „Est modus in rebus" van Horatius geldt ook hier. Het komt op de manier aan en de gedachte van den heer Hoijtink geeft alleen iets voor de toekomst. Spr. heeft den staat van middelen beoordeeld en ge zien, dat de begraafplaats nog 'n 3000. speling geeft. Belangrijke werken wachten ons en daarom is de begrooting van P. W. onjuist. Ook de ramingen van sommige belastingen laten speling toe. Men deed dit ook in Hilversum. Laten wij het kapitaal in de bedrijven zoo lang mogelijk onaan getast laten. Men beschikt over kapitaal van gemeentewerken, in strijd met een raadsbesluit, dat genade vond in Den Haag. Spr. waarschuwde het college. Er zijn meerdere bedrijven in de stad en thans zet men de eerste schrede op het verkeerde pad. Er is nog 31.000.op het Grootboek; beter is het dit bedrag aan te spreken. Spr. gaf een opsomming van de balans en wees er op, dat het kapitaal van Ge meentewerken in materialen zit. Waarom die te beleenen, terwijl er 31.000.in de. linnenkast ligt. Laat men toch het kapitaal nemen dat er is. Spr. wilde voorts een poging wagen om het gymnasium in meer jaren af te lossen. Spr. heeft hoop op betere tijden, gezien de uitbreiding met het garnizoen. Ook in het algemeen beleid heeft het college de grenzen bij het beantwoorden van de vragen overschreden. B. en W. gaan niet vrij uit met te beweren, dat Gemeen tewerken thans veel werk heeft. In Delft zijn nog heel wat jonge ingenieurs, die gaarne aan de uitvoering van een groot plan medewerken. Spr. achtte een oplossing van de be graafplaats wel mogelijk. Verschrikkelijk storend vond spr. den toestand bij het poortje van de Groote Kerk. Wij zitten daarmede nu al 5 jaar. Het voorstel in zake de belooning van jeugdige werklie den, was geen aanslag op de loonen. Va catures blijven bestaan uit schroom om menschen aan te stellen. Gewenscht is, dat het G. O. het eens bekijkt, want als wij Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft geslagen. Neem Uw veiligheidsmaatregelen als duizenden anderen, die slechts één middel kennen, dat hen in het vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op „zonnig" en gebruik Kruschen. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). jonge menschen een kans kunnen geven, doen wij het graag. Met instandhouding van de bestaande loonen wilde spr. het G. O. laten bekijken of wij in de vacatures niet door aanstelling van jongere men schen kunnen voorzien. Ten aanzien van de verwarming van het politiebureau oordeelde spr. het correct te constateeren, dat er goed werk is ver richt. De verwarming daar is een dure gebleken, doch men moet niet vergeten, dat gas een gemeenteproduct is en het is de vraag of de kostprijs van het gas niet lager is dan 2K cent. In ieder geval is de installatie goed. Spr. stelde de vraag of de kermis wel op een juist tijdstip wordt gehouden. Met het oog op Koninginnedag valt de kermis in geen gelukkig tijdstip. Spr. oordeelde, dat een der leden tegenover hem de grenzen niet in acht had genomen. De geestelijke herbewapening vordert toch wel het stoken achterwege te laten en de heer v. d. Vall heeft getracht tegen spr. te stoken en spr. bejammert dat, maar 't stemt hem tot voldoening te kunnen zeggen, dat er in zijn fractie een juiste verhouding is, hetgeen in de fractie van den heer v. d. Vall niet het geval is. Het aantal ondersteunden van de R.K. armen dit aan het adres van den heer Hoytink is de helft vergroot. Voorts verwees spr. den heer Hoytink naar de St.-Vincentiusvereeniging en andere R. K. instellingen. De R.K. armenzorg komt niet alleen in de cijfers tot uiting. De heer v. Drunen besprak de restauratie van de Groote Kerk. De ge meente geeft een groot bedrag. De vorige wijze van uitvoering vorderde tonnen en had spr.'s instemming niet. Spr. vroeg hoe thans het werk zal worden uitgevoerd. Spr. heeft met het Neo Malthusianisme niets te maken, maar wat er vanmiddag over gezegd is, is onjuist. De vereeniging doet zegenrijk werk. De redactie waar schuwt strikt tegen middelen tot versto ring van zwangerschap. Spr. verzocht den heer Venneker aan te toonen op welke wijze die vereeniging verkeerde propa ganda voert. Spr. wilde als speelterreinen de Graan- beurs, het Doelenveld en het terrein van het oude ziekenhuis beschikbaar stellen. De vuilnisbakken wilde spr. niet op de Zaterdagavondmarkt. De financieele poli tiek staat spr. niet aan. hij heeft 't gevoel, dat men de noodlijdendheid verschuift tot na de verkiezingen. Het rapport over het grondbedrijf had er reeds kunnen zijn. Spr. oordeelde juist, dat de nieuwe wetten Alkmaar profijt kunnen brengen bij noodlijdend zijn. Spr. oordeelde, dat wij noodlijdend zijn en vond het beter dit te aanvaarden. Voor de komende wetten kunnen wij geen berekening maken. Wat het ook wordt, voor de gemeentenaren wordt het er niet beter op. Spr. oordeelde het tijd, dat de raad eens iets bereikt met de baatbelasting. Meerdere malen, aldus spr., hebben wij aangedrongen op uitvoe ring van groote werken. Welke zijn er van in voorbereiding? Dat hebben wij niet gehoord. De fractie is het niet eens over de wijze van het dekken van het tekort. Het is niet juist kapitalen van de bedrijven los te maken. Waaraan zijn wij toe, vroeg spr., in verband met het onderzoek. Spr. achtte het college althans in staat voor- loopige mededeelingen te doen. Ook spre- ker's fractie is voor aanstelling van een eigen verificateur. Weth. v. Slingerland: Dat hebben wij altijd gewild. De raad stemde het af. De heer v. Drunen: Wij hebben geen centrale boekhouding beoogd, maar een centrale kas. De rechtsche fracties hebben de rapporteurs aangewezen. Stemmen: Wij namen de nieuwe lingen. 19. Pam gaat verder het bosch in en bemerkt niet, dat hij van alle kanten wordt bespied. Steeds dichter wordt het bos. 20. Plotseling hoort hij een hevig gekraak van takken, wild geschreeuw en ziet hij zich omringd door een groot aantal vervaarlijk uitziende rovers.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11