AMSTERDAMSCHE BEURS PELS „Mijnhard (jes de vries d/e thee doet ie goed! WITTE BORDEAUX Griep en Gevatte koude OUDKARSPEL Abonnementsvoorstelling Covoto. Ibsen's „Nora" door Annie van Ees met „Het Nederiandsch Tooneei". EERSTE BLAD. Haarlem, 275 (47); 7. B.W., Alkmaar, 273; 8. Prins Hendrik, Egmond, 271 (56); 9. Nim rod I, Alkmaar, 271 (55); 10. B.V.L., Egmond a. d. Hoef, 269; 11. Witte v. Haemstede, Heemstede, 268; 12. B.W., Bloemendaal-Over- veen, 266. Jubileumbaan: 1. en 2. C. Stavenuiter, Hoorn en W. Wester, Alkmaar, beide 59; 3. H. v. d. Bosch, Hoorn, 58; 4 tot en met 8 J. Blauwboer, Heemstede; C. Besteman, Alk maar; H. Spoor, Haarlem; H. Vasbinder, Alk maar en P. J. Winkel, Haarlem, allen 57. Personeele baan: 1. P. J. Winkel, Haarlem, 60 (58); 2. C. de Ruiter, Hoorn, 60 56); 3, J. Volberda, Alkmaar, 60 (54); 4. A. J. A. Genefaas, Alkmaar, 59; 5. H. Spoor, Haarlem, 58 (60); 6.-7.-8. J. Schoonhoven, Alkmaar; C. Stavenuiter, Hoorn en H. Vlsse. Overveen, allen 58 (58); 9. Th. v. Gijzen, Alkmaar, 57 (59); 10. D. Óvereem, Alkmaar, 57 (58); 11. C. Wijker, Egmond, 57 (56). Vrije baan (maximum 36): 1. Th. v. Gijzen, Alkmaar, 13 x max.; 2. J. Schoonhoven, Alk maar, 12 x max.; 3. D. Overeem, Alkmaar, 5 x max. (11 x 35); 4. H. Spoor, Haarlem, 5 x max. (4 x 35); 5. A. den Oude, Hoorn, 3 x max. (7 x35); 6. C. Vrouwe, Alkmaar, 3 x max. (3 x 35); 7. C. Wijker, Egmond, 2 x max. (7 x 35); 8. D. v. d. Meer, Den Helder, 2 x max. (5 x 35); 9. C. Stavenuiter, Hoorn, 2 x max. (4 x 35)10. C. Besteman, Alkmaar, 2 x max. (3 x 35). Vrije baan Dagprijs: J. Schoonhoven, Alkmaar. Majoor Verschoor-beker. In 1937 gewonnen door B.V.L. Alkmaar. Dit corps wist ook nu weer deze speciaal- kamp tusschen Alkm. Burgerwacht, Alkm. Politiecorps en B.V.L. Alkmaar te winnen en is hierdoor eigenaar van dezen beker ge worden. 1. BV.L. 1081, 2. Burgerwacht 1027, 3. Poli tiecorps 973. Buwaniabeker. Speciaal uitgeloofd voor de Burgerwach ten is deze beker in 1936 gewonnen door de B.W. Bloemendaal, terwijl de B.W. Haarlem in 1937 deze trophee bemachtigde. Bloemen daal stelde zich nu met 398 punten voor de 2de maal in het bezit van dezen beker. Mocht dit corps er in 1939 weer in slagen het hoog ste aantal punten te behalen, dan is het eige naar van deze prachtige trophee. ZEDENDELICTEN TE DE RIJP. De politie te De Rijp was dezer dagen ter oore gekomen, dat in de gemeente door meerderjarigen onzedelijke hande lingen met minderjarigen werden ge pleegd. Het onmiddellijk ingestelde onder zoek heeft er toe geleid, dat een 60-jarig winkeliertje, een 60-jarig arbeider en een 20-jarige jongeman, hangende het onderzoek, op last van den officier van justitie in Alkmaar in voorarrest zijn ge- OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Zaterdag 17 December 1938. Vorig# koers STAATSLEENINGEN. 3—3)4 NederL 1938 101% 3 Ned-lndië 1937 99%g 5)4 DuitschL '30 m. verkl. 27% B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank1381/# Handel Mii. Cert. v. 250 146% 159% 130% Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Lever Bros NederL Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong .rit PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union i Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust i Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia i Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific 70% Canadian Pac. 4 39% 90% 140% 343% 216 38% §26"/ie 533% 5% 371»/,^ 33% 17% 5% 49%» 4 469% 195 201 87 56% 200 303 315% 74% 31 11 9%6 224% 152% 128 151 106% 3%. 111 87% 122 114% 210% 255% 242 29% 14%» 14% laatste 2.45-3.00 101%» 99%s 27 138 146% 158»/, 130% 38%-% 90% 139*-% 341 217 26H% 554-3% 5'% 37% 32i-i%t 174-%» 48-9% 4% 474-5 201 205-7 87%-% 56% 195 303% 316J-74 31% llVi» 9% 224% 152% 129 150 106 3%, 111 87% 121'/, 115 210% 2504 -14 240 28% 14%«-4 l4U/ic-t 99V, 4%«-% §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclatm. *Exdividend. Prolongatie vorige koers >4, heden *4 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.84 1.84%» Londen 8.59'/, 8.59% Berljjn 73.80 73.77 44 Parijs 4.84% 4.83'/, Brussel (Belga) 3C.99J4 30.99)4 Zürich 41.60 41.62 Kopenhagen 38.42)4 38.40 Stockholm 44.35 44.30 Oslo 43.25 43.20 de wijnen met zorg gekozen uit de beste gewassen. CH. COUTET, per fleach f 1.20. steld. Met kracht wordt het onderzoek in de Rijp voortgezet. Reeds staat vast, dat het kwaad geen ernstigene omvang heeft genomen en dat het kwaad, dat woekerde onder schoolkinderen en jongens van het voetbalveld nog grondig den kop kon worden ingedrukt. DOODGEBLEVEN. Gisteravond is in de Boterstraat, ongeveer half zes, een hartzwakte overvallen overleden. om dame door een eh ter plaatse GEEN PREEK IN DE GROOTE KERK. Wegens koude nu in Waakt en Bidt. In verband met de ingevallen koude zal morgenochtend de dienst in de Groote kerk niet doorgaan. Ps. van Dop zal nu voorgaan in Waakt en Bidt. AANBESTEDING. De hoofuingenieurdirecteur van den Rijkswaterstaat heeft heden aanbesteed het maken van parkeerstroken van een gestabiliseerd zandkleimengsel langs den weg Amsterdam-Sassenheim, onder de gemeenten Amsterdam en Haarlemmer meer, met bijkomende werken. De raming was 118.750. Laagste inschrijvers waren de heeren C. J. Bosland te Alkmaar en M. Gortenmulder te Diemen voor 107.979. GESLAAGD. Op de examens, welke gehouden werden te Rotterdam, uitgaande van de Vereen, van Mode-Vakscholen' in Nederland, slaagden voor costumiëre de dames: A. Pannekeet te Heiloo,A. Houtriet te Ber gen, A. Admiraal en A. Wiprecht, beiden te Alkmaar. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 18 December is de apotheek van B. H. J. Schouten, Emmastraat 64, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. lüeet&ecicfd Voor Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Zuid-Holland: Lichte tot matige vorst, droog weer, meest licht bewolkt, matige tot krachtige oostelijke wind. Voor de overige provinciën: Matige tot strenge vorst, droog weer, meest licht be wolkt, matige tot krachtige oostelijke wind. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.17 tot 7.36 uur licht op. Wanneer er betere verwarmingen gemaakt konden worden, dan monteerden wij die. Centrale Verwarming Alkmaar Rotterdam Tel. 3045 - 2 lijnen. Tel. 44504 NUTSSPAARBANK. Wy herinneren de spaarders bij de Nuts- spaarbank er aan, dat zij dit jaar alléén vanavond (van 78 uur) en Maandag en Dinsdag a.s. (van 912.30 en 24) bij de Spaarbank nog terecht kunnen voor het inleggen of terughalen van spaargelden. Na Dinsdag tot het einde van het jaar is de Spaarbank, evenals in vorige jaren, tijdens het berekenen der aan de spaarders* over 1938 verschuldigde rente, gesloten. PIANO-RECITAL. De pianiste, die als „Anneke Wester" debuteerde thans mevr. Winkel Wester te Bergen geeft Woensdag 21 December om 8.15 uur een piano concert in de Dancing van de Harmonie. De verslagen welke wij over haar op treden in diverse vooraanstaande bladen lezen, spreken van een jonge kunstena- resse wie een groote toekomst voorspeld wordt. Van haar eerste optreden in een Kurhausconcert zegt Het Hbld. o. a.: „Zij heeft zich in de Variations Sym- phonique van César Franck een pianiste getoond van grooten ernst en reinheid van gevoel, nog volkomen onaangetast door het al dan niet doorleefde pathos van den ouderen podiumrot. Alles is echt aan haar spel, de kuischheid, de kinderlijke be scheidenheid, het intruverté, de schuw heid zelfs". De Tijd schrijft: De pianiste mej. A. M. Wester, leerlinge van het Amster- damsch Conservatorium, die in de Bach- zaal met goed gevolg het solistenexamen heeft afgelegd, lijkt een groot en veel belovend talent. Zij beschikt over dermate uitnemende kwaliteiten, dat men reden heeft, haar een zeer goede carrière toe te denken. Zij zal niet in de massa verdwij nen maar van zich doen spreken". Een bekend musicus uit Brussel roemt het spel van deze jonge kunstenaresse ten zeerste en beveelt haar als soliste aan. soliste aan. Voor muziekliefhebbers belooft deze avond dus iets bijzonders te zullen brengen. COMITÉ VOOR DE VERVOLGDEN OM RAS OF GELOOF. De verantwoording van den penning meester is als volgt: 1. Getuigenisavond: gecollecteerd door de pad vinders 158.69 ontvangen door den pen ningmeester f 13-90 later ontvangen van de Coöperatie Alkmaar f 50.00 opbrengst verkochte kaar ten f 522° 271.89 Af onkosten: drukw. Jung v. d. Hoek f 3.90 zaalhuur Harmonie 25.10 advert. Volksblad 2.10 Noordhollander 3.00 Nrd.-Holl. Dagblad f 5.— Alkm. Courant f 6.25 45.35 226.54 afgedragen aan het Alg. Comité f 113.27 idem R.K. Comité f 56.64 idem Prot. Chr. Comité f 56.63 226.54 2. Collecte namens het Ned. Jeugdleiders Inst. f 1747.10 nagekomen le verantw. 109.85 idem 2e verantw. f 4.00 1860.95 Af onkosten: porti 2e secretaris f 1.73 bushuur f 2.00 drukw. Jung v. d. Hoek f 1.82 5.55 Afgedragen aan het N. J. I. te Amsterdam 1855.40 GESLAAGD. Voor het op den 15en en 16en December te Den Haag gehouden stuurlieden examen slaagde voor 3e stuurman Groote Handelsvaart onze stadgenoot N. P. de Graaf. Voor het in 1938 examen staatspraktijk- diploma voor handel en administratie zijn o.m. geslaagd de heeren: A. A. de Graaf en J. Heinen, alhier, R. Baarder, te Den Hel der en H. Ribbius te Beverwijk. „DE JANTJES." Theater Harmonie. Het theater Harmonie geeft morgen, Maandag,1 Dinsdag en Woensdag een reprise van de bekende film „De Jantjes", een Hollandia-film naar het tooneelstuk van Herman Bouber. Aan hen, die dit succesnummer uit den begintijd van de Nederlandsche filmindustrie nog niet De kou komt er uit met enkele Mijnhardtjes? heerlijk gaat U er van transpireeren. Ook ver drijven ze wonder goed «n snel hoofdpijn, S kiespijn, rheumatiek. r* een 1 „Mijnherdtjo" 5 ct -12 „Mijnhardtjei" 50ct. gezien hebben, wordt thans dus nogmaals de gelegenheid geboden hun schade in te halen. Een genoegelijke avond wordt hun door deze Barnstijn-film gegarandeerd. Tal van bekende namen vinden we onder de medespelenden: Fientje de la Mar, Aaf Bouber, Johan Kaart, Sylvain Poons, Marie van Westerhoven, Cissy van Ben- nehow, Jan van Ees, Henriëtte en Louis Davids en met tal van illustere namen op film en tooneelgebied zou deze reeks aan te vullen zijn. Een meevaller. Naar wy° van officiëele zijde ver nemen, is gistermorgen bij het gemeente bestuur bericht ontvangen van den minister van sociale zaken, dat op het verzoek van B. en W. tot dien bewindsman gericht op 3 Augustus j.L, om de tuin bouwers, vallende onder groep B of C een toeslag te mogen verstrekken tot het bedrag als in de circulaire van den minis ter is aangegeven, gunstig is beschikt, in zooverre, dat aan deze tuinbouwers boven de gewone uitkeering, een maximum toeslag mag worden verstrekt van 0.45 per week. Voor de B- en C-tuinders een kleine lichtstraal in deze donkere tijden, daar deze toeslag zal worden verleend vanaf den aanvang van deze steunregeling, 1 Juni 1938. Aan de B-tuinders zal deze toeslag worden verstrekt in geld, aan de C-tuin ders in natura. VERFRAAI UW BIBLIOTHEEK. SNEL EN CORRECT! BINDERIJ COSTER, In deze sombere dagen vóór Kerstmis heeft de Koninklijke Vereeniging „Het Nederiandsch Tooneei" nu ook Alkmaar vergast op Ibsen's Nora, in het „Poppenhuis" tot ontroerend innig, vaak sprankelend leven gebracht door Annie van der Lugt Melsert van Ees. Of dit weemoedige tooneelspel, dat zich voltrekt in den tijd vari het inkoopen doen en het opsteken van den kerstboom, totdat de kaarsjes weer zijn uitgebrand, ons nu ook inderdaad in éen 'stemming brengt, zooals die door de eeuwen heen traditie is gewor den voor de hoogtij van het Kindeke's geboorte? Al welhaast zestig jaren lang sedert het ontstaan van dit huwelijks-drama zijn in vele talen de meeningen, soms zelfs hartstochtelijk, tegenover elkaar gesteld. Want Nora heeft aan commentaren alleen een bibliotheek opgebracht, waarvoor stel lig de ruimte niet te vinden zou zijn ge weest in de aanvankelijk nog wel bescheiden woning van den advocaat Helmer. Al laat het zich denken, dat de latere bankdirecteur zijn maatschappelijk aanzien stellig oojc naar buiten zal hebben geëtaleerd in een indrukwekkend heerenhuis met een plech tige boekerij. Maar naar mijn bescheiden begrip; dat het spel van Annie van Ees nog weer over tuigender heeft bevestigd, is hier wel dege lijk een voorbeeld gesteld van in haar on beredeneerde zuivere menschelijkheid held haftige „liefde tot den naaste", dat past in de sfeer van Kerstmis al heeft het offer hiervan dan niet den „vrede op aarde" ge bracht in den kleinen kring van het gezin, maar noodlottig geleid juist tot de vlucht in de bevrijding van de te lang gekooide eigen persoonlijkheid, weg uit 't gouden kooitje van het „poppenhuis", dat immers veel te kléin was, te eng, voor een tot on begrepen volwassenheid gerijpte vrouwen ziel. De groote strijd, die er over de „strekking" van dit nog altijd volkomen moderne werk is gevoerd want zoo ievend en frisch, zoo nog altijd aan de orde ook in onzen tijd, zou 't gisteren geschreven kunnen zijn de internationaal gevoerde polemiek, gaat in hoofdzaak om het heengaan van Nora uit haar huis, bij haar man vandaan, die haar toch immers lief had op zijn eigen conven- tioneele, zelfgenoegzame en vooral zelf zuchtige wijze, maar óók: weg van haar kinderen. Er zijn critici, die vinden dit vol komen verantwoord, omdat zij het eigen wezen van een mensch per slot de hoogste rechten toekennen. Er zijn er anderen, die 't onvoorwaardelijk afkeuren, dat een vrouw en moeder de mogelijkheid om zichzelf te wezen, stelt boven het, ook ontmoedigend onbegrepen, ook „kleineerende", voort bestaan in haar gezin. Niemand minder dan Ibsen zelf heeft over dit principieele geschil zijn uitspraak ge daan, hoewel dan niet nader gemotiveerd, alleen al niet allicht, omdat zijn stuk de sterkste verklaring geeft voor dit unhappy end. Er is uit Februari 1880, toen Nora pas op het tooneei was gekomen, een brief van hem bewaard gebleven, geschreven aan den indertijd vermaarden directeur Heinrich Laub van het Wiener Stadttheater. Die had blijkbaar bezwaar gemaakt juist tegen dit slot, omdat het niet voldoen zou aan de „categorie" tooneelspel. Ibsen vraagt of hij dan zoo groote waarde hecht aan die zoo genaamde categorie. Hij gelooft, dat de dra matische categorie zich richten moet naar de in de literatuur gegeven feiten, en niet omgekeerd. In ieder geval heeft zijn stuk met dit slot in Kopenhagen, Stokholm en Christia- nia een ongekend succes gehad. Ibsen bekent, dat hy tóch een concessie gedaan heeft door een ander slot te schrij ven, op verzoek van een Noord-Duitscheri impresario en een actrice, die er in Noord- Duitschland gastrollen mee wilde vervul len. Maar hij verklaart uitdrukkelijk, dat dit veranderde slot niet uit zijn overtuiging is voortgekomen. En hy verzoekt den Weenschen tooneelleider dan ook dringend zich te houden aan den oorspronkelijken vorm en te willen overwegen, dat dit latere slot de werking van het stuk verzwakt. Hierin immers geeft Nora, „wanhopend en in hevigen zelfstrijd", haar vertrek uit het huis het allerlaatste moment toch nog op, als haar ontstelde man haar voorhoudt: „Je kinderen zullen moederloos worden, zooals je zelf geweest bent, Nora". Dan laat zij haar reistasch vallen en zegt: „O, ik bezon dig my aan mijn kinderen". Maar Ibsen heeft dit dus inderdaad niet zoo gewild. Hij, de schepper van deze sym bolisch geworden vrouwenfiguur, heeft als het logisch gevolg van het conflict alleen maar kunnen zien, haar breken met den man, die getoond had het groote offer van haar liefde voor hem niet waard te zijn ge weest, omdat hij te vast geroest zat in bur gerlijke vooroordeelen en te overwegend hechtte aan het maatschappelijk fatsoen. Toen het er om ging den zieken Helmer, die immers haar mén was, te redden van den dood, had zij zonder andere overwe gingen bij den „zaakwaarnemer" spontaan de schuld aangegaan, ook al zou zij hierdoor haar verdere leven door zorgen gedrukt worden, die zij sedert zoo dapper ver heimelijkt had in kinderlijke blijmoedig heid en welgevalligheid tot den man. Zon der bedenken had zij onder deze schuldbe kentenis de handteekening nagemaakt van haar immers stervenden vader, alsof deze borg bleef. En dat er een burger-moraal bestond, en dat er zelfs wetten gemaakt waren, die dit offer uit liefde veroordeelden en er straf op stelden voor de argeloosheid van haar alles overtreffende vrouwelijke oer-instinct was deze ervaring alleen maar verbijsterend, en niet te dragen, nu haar man, wiens leven zij hierdoor had willen redden, er alleen maar verwijt en vernedering, 't felste zelf beklag voor terug gaf, in de vrees vooral voor de schande om zijn positie. Deze onver biddelijk klare openbaring van een immers nooit te overbruggen tegenstelling tusschen de kleinzielige overweging van louter maat schappelijke belangen en de oerkracht van de alles triumfeerende liefde noopte Nora heen te gaan, allereerst om uit deze verpletterende levenservaring haar eigen zuivere zelf, haar eigenwaarde, terug te zoeken buiten het poppenhuis, waar zij immers niet anders dan een zinnen-bekorende speelpop was geweest. Een speelpop in het poppenhuis van haar huwelijksleven, waarin de kinderen hóar poppen waren. En welke diepere waarde be- teekende dit voor haar gezin, waardoor zy zich genoopt had kunnen voelen oin ook nu nog tot iederen prijs hierin te blyven? De vrouw die zich onbegrepen, miskend ziet in het oer-instinct van de liefde, van haar alles trotseerende, heldhaftige liefdé hoe kinderlijk ook en soms lichtzinnig in de openbaring hiervan haar naam noemen wij Nora. En Annie van Ees heeft het bestaan, nadat zovelen van haar ver- maardste kunstzusters welhaast zestig jaar lang in' alle landen van de oude- en de nieuwe wereld hiervan hun verbeelding, hun „beleving" hebben gegeven aan de ze nu wel klassiek geworden vrouwenfi guur een nieuwen, 'n eigen aard te geven. Inderdaad, het kind-vrouwtje, van een altijd beieide, altijd speelsche, verlokkende charme. Een zangvogeltje, een eekhoorntje. Maar wat hierbij in deze Nora verraste, was de humor, was nu en dan zelfs de grap pigheid van haar parmantig argelooze ge babbel, van haar soms welhaast jongens achtige dartelheid in aldoor die parelende blijheid, het soms uitgelaten geluksgevoel. Ona deze Nora is zelfs herhaaldelijk ge lachen in dc tjokvolle zaal, die boven heelemaal gevuld was met jongens en meisjes van gymnasium en H. B. S. Maar gelachen uit hartelijke genegenheid, die weldra met meelij vervuld werd, ja, van angstige beklemming, toen op dit weerloos lieve schepseltje met haar zuivere instincten zoo wreed en zelfs beangstigend de noodlottigheden van het leven aanslopen in haar welverzorgde, gezellige huiskamer met den kerstboom. En het opmerkelijke in dit later steeds navranter spel was, dat de hu mor uit het begin de tegenstelling met al die harde en zelfs macabere ellende des te aangrijpender maakte. Want dit grappigs en guitigs en parman tigs had aan de Nora-figuur karakter, fan tasie, een eigen kracht gegeven die haar markanter, belangrijker maakte en voor kwam, dat wy dit kindvrouwtje, met alleen Kassian, dan wel aanvaardden als een beet je een kinderachtig, slap vrouwtje, als in haar wezen toch ook niet meer dan een speelpop, hoe bekoorlijk lief en broos dan ook. Door die contrasten in haar wezen boeide zij oneindig meer dan de traditioneel geworden enkel maar lieftallige, enkel maar toegefelijke, doch tot in het onnoozele toe weltfremde Nora, die alleen scheen gebo ren voor het spel van de liefde. Dat zy in al haar ondervindingen en emoties en angsten binnen deze twee da gen toch de kracht behield van een eigen vrouwelijk sterk karakter, dit reliëf, deze vastheid, was naar mijn begrip "le waarde van de creatie van Annie van Ees, waardoor wij des te dieper haar leed om onrecht, om wanbegrip, konden meelijden, en waarom zy haar vlucht ten slotte vol komen aannemelijk maakte. Maar nooit ging in de dramatische momenten, die de crisis bereikte in het opgejaagde dansen van de tarentella, de innig argelooze vrouwelijkheid uit de zieligheid over in melodramatische effecten. Omdat het zoo oer-echt eenvoudig en springlevend na tuurlijk bleef, tot des te dieper tragiek. En dan te bedenken, dat deze zelfde tooneelspeelster vanavond mogelijk weer dat ruige straatschooiertje Boefje zal zijn! Dat deze opvoering van het toch wel prachtige tooneelstuk van Ibsen zoo hee lemaal gaaf en modern het publiek weer heeft aangegrepen, dankten wü weer aan het stellig heel goede samenspel, waardoor Annie van Ees zich volkomen in haar rol kon uitleven. Ludzer Eringa als Thorwald Helmer, de zelfbewuste, enkel maar zinne lijk verliefde bourgeois, den „bankdirec teur". Mies Elout, in haar stille, waardige ver tolking van mevrouw Linde, Theo Frehke^ als de zichzelf controleerenden ruggemerg- lyder, dr. Rank, zij vormden een z"*ve* ren klankbodem van Nora's tragedie. Har. van Meerten wist de in zyn overgangen steeds wat hachelijke rol van den zaa waarnemer Krogstadt aannemelijk te 1,1 ken. Marie SternheimHaye was Nora moederlijke toegewijde voedster Anne M rie. Maar de eenige, die zyn feestehj welige rol wel heel dor en spichtig ve vulde dat was de Kerstboom. Is het noodig te zeggen dat aduard kade de regie op zijn eigen voorname wu bleek te hebben beleid? M. J-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2