gemeenteraad van alkmaar. notitie-boekje. Na 1939 geen motorraces meer. De subsidie van Kindervoeding wordt f 3400 op f 4000 gebracht. van Zonder incidenten verloopen. H. J. BRUSSE: UIT M IJ N HERINNERING VAN EEN OORLOGSCORRESPONDENT. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 DECEMBER 1938. Het belang van de stad is, dat men dit bezint en een bouw toelaat, die de vesti ging in randgemeenten overbodig maakt. Vestiging en woningbouw zyn belangrijker dan het grondbedrijf. Spr. oordeelde voorts, dat de schoonheidscommissie niet let op de plaats en omgeving waar gebouwd wordt. Ook de verbeterde afwatering van de Overdie- en Achtermeer werd door spr. aangesneden, die 't teleurstellend vond, dat de zaak maar zoo gelaten was. Spr. ontvangt van menschen, die zich in Alkmaar willen vestigen, brieven, waarin staat: „Niet in het vochtige gedeelte". Voor een raadslid is dit om uit je vel te springen, want Alkmaar behoeft geen vochtig gedeelte .e hebben, als de rioleering goed is. „Westerlicht" wil den voortuin in eigen beheer nemen. Spr. oor deelt dit te aanvaarden. Het Neo Malthusianisme gaat in tegen de ordening Gods en is daarom in zijn wezen te veroordeeien. De overheid zal als God's dienares moeten ingrijpen. Ten aanzien de „De Protestant" in de Openbare Leeszaal betoogde spr. dat onze Reformatoren ook geen blad voor hun mond hebben genomen, a!s zij zich richten tegen dingen, die gaan tegen de ordinantiën God's. De heer Ma"- sloot zich aan bij het woord van waarueering van mr. de Groot aan het adres van wijlen den heer Govers. Waardeering heeft spr. voor wethouder van Slingerland, al zag hij liever dat deze geen wethouder van financiën was, omdat hij als vrijgestelde moet trachten zooveel centen als mogelijk is voor de georgani- seerden te krijgen. Spr. ist voor de motorraces, omdat zij baten brengen, al oordeelde hij, dat het niet op den weg van de V.V.V. ligt deze te organi- seeren. Spr. wil de V.V.V. ook zonder de races 1000 subsidie geven en bepalen, dat de V.V.V. geen motorraces meer organiseert. Het postkantoor kan met kleine kosten verbeterd worden. De toegangsweg moet al thans verbeterd. Een warm woord sprak spr. voor steun aan behoeftige tuinders. M.H. bevredigt hem in deze materie niet, handelt zelfs in strijd met raadsbesluiten. De crisisomstan digheden hebben de tuinders, hoewel zij nacht en dag werken, in een toestand ge bracht, slechter dan die van vele werkloo zen. Schrijnen is de nood onder de tuinders. Deze menschen lijden in stilte en als ze komen, dan is er wel zeer hooge nood en dient M.H. hen niet met formeele argumen ten af te wijzen. Iemand, die nacht en dag werkt, zwoegt en zweet, kan zijn hand niet ophouden, die moet men een recht verschaf fen. Men schroomt niet om tuindersgezinnen van 17 cent tot f 4 steun per week krachtens den tuinderssteun te verstrekken. Spr. hoop te voor hen op herstel van de oude regeling. Ook de verdeeling van de gelden van de groentendistributie stagneert. De gemeente moet er buiten blijven. Draag het beschik bare geld aan de organisaties over, dan dra gen zij de verantwoordelijkheid voor de ver deeling. Ook brak spr. een lans voor de f 300 ten behoeve van de Burgerwacht, die bij de Ron de van Alkmaar zulke goede dienst heeft bewezen, evenals by de luchtbescherming. Gemeentewerken, Grondbedrijf, Sport park en Plantsoenen moeten onder han den genomen worden, daarop kunnen dui zenden worden bespaard. Beantwoording door het college. Wethouder B o n s e m a constateerde, dat er meer lof dan critiek was gezwaaid. Spr. wees den heer v. d. V a 11 er op, dat er van de vereeniging op sociaal hygiënisch gebied nimmer wenschen zijn geuit tot een fede ratieve samenwerking. Het college heeft daartegen echter geen bezwaar, al verwacht het daarvan weinig financieel voordeel. De practijk heeft ge- eischt, dat eerst het radiodistributiebedrijf moest worden afgeschreven, voor men met verlaging kwam. Reeds eerder deed de min derheid van het college het voorstel, het tarief met 50 cent te verlagen. Het vorig laar werd daartoe besloten, doch de mi nister wilde niet verder gaan dan een ver laging met 25 cent, onder beding, dat het met mogelijk was, verdere concessies te doen en dat voor 1939 opnieuw onder de oogen moest worden gezien, of de verlaging kon worden gehandhaafd. De minister heeft daarin nu weer toegestemd, maar voor I 1940 moet het weer opnieuw worden aan- 1 worden- gevraagd. Spr. verzocht één plaats in ons land te noemen, waar het tarief lager is. Een ver wijt is hier misplaatst. Wij hebben de goed keuring van den minister noodig. Een ver laging van 9000 slaat bovendien een gat m de begrooting, dat niet gevuld kan worden. Met nadruk ontkende het college, dat de kermis in actualiteit daalt door de stijging van de pachtprijzen. Het tegen overgestelde is waar. De groote combina tie van vermakelijkheden drukt en be paalt waar de inrichtingen heengaan. De slechte resultaten van 't vorig jaar vonden hun oorzaak in de Amsterdamsche feesten en de Zaandamsche kermis. Persoonlijk oordeelde spr. echter 9 kermisdagen te veel. Er kunnen er een paar af, doch een Zondag moet er bij zijn. De slechte ver lichting bij de Friesche brug zal bekeken worden. Maatregelen zijn in onderzoek om de 4000.verlies op de Kaasmarkt mede door anderen te laten dragen. Spr. ontkende tegenover mr. Leesberg dat bij de bedrijven vacatures niet werden vervuld omdat de aanvangsloonen te hoog zijn. Op gezag en in samenwerking met de regeering en met medewerking van den raad zijn de thans geldende regelingen vastgesteld en spr. wees af, verder te gaan dan de minister eischt. Instelling van een loongroep die lager ligt wenscht spr. niet. Voor onze loonregeling is de maatstaf ge nomen van plaatsen waar men geen kin dertoeslag heeft. Voor plaatsen met kindertoeslag is de loonregeling lager en daarom wees spr. kindertoeslag af. De speling is uit de begrooting gehaald. Spr. stemde dit toe, maar dit geschiedde overeenkomstig de wenschen van den raad. Het stemde spr. tot voldoening, dat sinds de overname van de gasbedrijven in buitengemeenten, de afname sterk is toe genomên, ook door afschaffing van de meterhuur. De heer Grondsma: gefeliciteerd. Wethouder Bon se ma was voorts overtuigd, dat de geraamde cijfers uit de bedrijven wel verwacht kunnen worden. Met den heer Stoutjesdijk zeide spr.: geen oliestookinrichtingen. Verder gaat spr. echter niet. De politie heeft een stookinrichting gewenscht, die geen bedie ning vordert en gas is daarom gekozen en na twee jaar wilde spr. nog niet tot een andere bron overgaan. Spr. wilde het nog een paar jaar bekijken. Tot den heer Raat zeide spr. dat hij niet mag vergeten dat het college den midden stand voor de levering van de comforen reeds heeft ingeschakeld. Leveranties zul len er blijven, die men niet in Alkmaar kan bestellen. De heer Raat kan in de marktcommissié zijn denkbeelden over de Zaterdagavondmarkt kenbaar mcken. Spr. is overtuigd, dat Alkmaar zijn aan trekkingskracht aan de markten ontleent en daarom wilde hij de markten, die Alk maar heeft, behouden. Het vraagstuk van de motorraces. Spr. oordeelde, dat de raad te maken heeft met het verzoek, dat ter tafel ligt om motorraces te houden. Persoonlijk bewonderd spr. ook deze races niet. An deren oordeelen er echter anders over en volgens deskundigen is de Alkmaarsche baan de mooiste en beste baan in Europa. Niemand kan de zekerheid geven, dat het niet elders gebeurt, als wij ze niet toestaan. De K.N.M.V. oordeelt de baan goed en draagt de verantwoordelijkheid. Spr. achtte meeningsverschil aanvaardbaar Volgens hem is het niet geheel sport, doch ook is het niet heelemaal geen sport. Door het niet houden van motorraces verhoogt men het nadeelig saldo van het Sportpark, dat reeds 4000 na deel geeft. De races hebben de laatste drie jaar 11.000 opgebracht. Ook brengen de races voordeelen voor velen in de stad. Alk maar moet het mogelijke doen centraal punt te blijven. Spr. achtte het niet gewettigd vrijwillig afstand te doen van de motorraces Onjuist is het, dat V.V.V. op last van het ge meentebestuur de races moet houden. Toen er risico aan de wedstrijden kwam, werd be sloten 500 extra subsidie aan de V.V.V. toe te kennen, als ze twee races organiseerde. Over een subsidie van 1000 kan gesproken worden, maar de V.V.V. krijgt de laatste jaren f 3000 met inbegrip van de 500 van de races, n.L 1000 subsidie, 900 van de beklimming van den toren en vrij wonen. Tegenover de f 600, die de leden aan contri butie opbrengen, is dit een gemeentelijke bijdrage van 300 Spr. gaf toe, dat de rij- wielstalling bij het Sportpark bekeken moet Ten aanzien van zijn persoon ten opzichte van het conflict in zijn party, betoogde hij, dat men niet de democratie van woorden, maar van daden moet belijden en met na druk ontkende spr., dat hij democratisch de maat heeft gekregen. Dat de kiezers er mede te maken hebben, ontkende spr., die krijgen er straks mede te maken. De heer v. d. Vall kondigde spr. politieke begrafenis aan, doch zoover is het niet en spr. veron derstelde, dat de belangen van de S.D.A.P. ook een rol spelen bij den hem gegeven raad om heen te gaan. Weth. vanSlingerland constateer de, dat de critiek zich culmineerde in jde beste wenschen voor het college in 1939. (Gelach.) Goed deed spr. het woord van lof voor de ambtenaren van M.H., die een zeer zware taak vervullen. Ten aanzien van de ondernomen werken betwijfelde spr. of procentsgewijze Alkmaar bij Rotterdam achterstaat. Regeerkracht oor deelde ook spr. noodig. Wij zijn onze verant woordelijkheid, aldus spr., zwaar bewust en wij trachtten de moeilijkheden met enthou siasme het hoofd te bieden. Ondanks de groote financieele moeilijkheden trachtten wij met ambitie, ijver en toewijding de be langen van de stad te dienen. Het voorstel om gelden van het kapitaal van G.W. te nemen, is in de financiëele commissie naar voren gebracht. B. en W. maken dus geen onelegant gebaar tegenover den raad. Spr. citeerde het rapport van G.W. en betoogde, dat het kapitaal 33697 in liquide middelen hooger is dan noodig is voor de financiering en daarom is het verklaarbaar, dat B. en W. dit wenschen. Wethouder van Slingerland nog aan het woord. 50 personen, aldus wethouder van Slingerland, zijn uit de steunregeling gezet en ten laste van M. H. gekomen en dit is een belangrijke tegenvaller voor de gemeente. In tegenstelling met den heer v. d. Vall is spr. bevredigd over de scheiding van de Arbeidsbeurs en Maatschappelijk Hulp betoon. De centrales hebben de bestuurs regeling goedgevonden. He+ gaat volgens de verordening, a! gevoelde ook spr. de door den heer v. d. Vall genoemde be zwaren. De aanstelling ven een gemeente lijke verificateur was destijds een voorstel van B. en W. De raad stemde af en voor het college is het nu moeilijk, als het niet weet in welke richting de raad wil. Bij een centrale boekhouding verwacht spr. dubbel werk. De heer S i e t s m a had slechts een onderzoek gewenscht. Weth. v. Slinger landt had van iemand, waar een centrale boekhouding is ingevoerd, den raad gekregen zich wel te wachten die in te voeren. Alleen op grond van financieele overwegingen wees het college subsidie voor de burger wacht af Werkloozensteun is voor 99 reeds rijkszaak voor werkloozen die ge steund worden en wij kunnen er niets aan veranderen, dat de gemeente voor de afgevoerden heeft te zorgen. Het was spr. bekend, dat er vroeger aanhangers van de n. s. b. bij let M. H. zijn aangesteld, maar zij hebben er mede gebroken met die partij en spr. was niet bekend, dat anderen gepasseerd zijn. Spr. was ook voor speelplaatsen, maar om financieele redenen kunnen daarvoor geen terreinen worden ingericht. Spr. wist thans, dat voorzien was in de noodige ruimte en sanitair bij de werkverschaf fing. Wij beleven het nu dat de menschen er weinig gebruik van maken. Dit geldt voor het Geestmerambacht. De huidige inspecteur is een man die krachtig mee werkt, doch in de Wieringermeer moet het wel eenigszins anders zijn door de terreingrootte en de inspecteur heeft maatregelen toegezegd om te bereiken, dat er ook een losse \londer komt in de verplaatsbare schuilplaatsen. Het betoog van den heer Hoijtink had spr. met be langstelling gevolgd, omdat het een betoog in grooten stijl was, doch het daarin ge noemde krijgt men niet zoo één, twee, drie voor elkaar. De uitgaven moeten blijven binnen het strikt noodzakelijke. Spr. heeft den indruk dat de directeuren daarvan allen nog niet overtuigd zijn. Het woon wagenkamp en de bewoners zijn voor de stad wel goedkoop. Met de beste bedoe lingen is het een trekpleister geworden en het zijn ook menschen. Spr. gevoelde ook voor gezinsverpleging van wezen. De r.-k. hebben daarvoor voldoende kanalen om ze een goed tehuis te verschaffen, maar spr. heeft voor den anderen kant niet de zekerheid dat er eens een weesje genomen wordt om er iets aan te verdienen. Indi- vidueele gevallen kan men beter op den dienst of met den wethouder bespreken. Met de huidige interpretatie moet spr. het er mede eens zijn, dat iemand die voor zijn werk niet valide is, niet in den steun be hoort. De betrokkene komt, doordat zijn dokter hem wel solide oordeelt v eer in den steun. Het stichten van een gebouw voor de Arbeidsbeurs en M. H. vond spr. thans nog niet verantwoord. Contact met de diensten in de buitengemeenten wordt onderhou den. Spr. kan geen datum noemen over den verkoop van het terrein door den heer Stoutjesdijk gevraagd. De motie-Woldendorp om de subsidie voor Kindervoeding op 4000 te brengen en met 600 te verhoogen, moet het col lege afwijzen, omdat men er niet aan kan beginnen. Spr. wees op kinderkleeding, de burgerwacht, de leeszaal en andere nuttige vereenigingen, doch er is geen geld. Wie hier ook zou zitten, ook hij zou deze be grooting met kunstmiddelen sluitend heb ben moeten maken. De heer van Drunen was er naast toen hij insinueerde dat B. en W tegenvallers bewaren tot na de ver kiezingen. Als spr. op de verkiezingen werkte, dan zou hij voor verhoogingen pleiten van subsidie, doch spr. doet dit niet omdat hij hier zit voor het algemeen belang en spr. tart den heer van Drunen dat te bewijzen of anders zijn woorden, die ook beleedigend waren voor den burge meester, terug te nemen. Spr. gevoelde thans meer voor het instellen van een centrale kas en gaf dit nader aan. Dat spr. rouleering heeft toegezegd van kantoor bedienden bi' de steunregeling ontkende hij. Spr. heeft daartegen geen bezwaar gemaakt, wanneer daardoor de dienst niet geschaad wordt cl. niet iedere kan toorbediende kan het werk daar doen. Het door den heer v. Drunen besproken geval van den uit den steun gezetten man, die n winkeltje had, vond sp.. geen zaak voor den Raad. Spr. zag niet iets onbehoorlijks en in ieder geval moet men dit rustig ~e kijken. De moeilijkste diensten zijn die van M". H. en sociale zaken. Tal van bezwaren worden gemaakt en er vallen dus wel eens woorden. De ambtenaren moeten hun opgelegde taak vervullen. Spr. noemde een geval waarin iemand niet was komen stempelen omdat zijn kat was doodgegaan en waarom was aangenomen dat hij dien avond had gewerkt. Over de groente distributie wachten B. en W. nog steeds een antwoord. De organisaties behooren eerst te antwoorden. Van noodlijdendheid verwachtte spr. niets, omdat men dan alles moet vragen. Ten aanzien van het verwijt van den heer Mak, dat B. en W. voor den tuinders- steun in strijd met een raadsbesluit van 1932 hadden gehandeld, wijst spr. af omdat sindsdien er een raadsbesluit van 1935 is. Spr. wil de tuinders wel een gang naar het M. H. besparen, maar M. H. moet mede de hoegrootheid van den steun bepalen. Wethouder Klaver wijst op uit te voeren werken. Weth. Klaver deelde mede, dat bij het college en het werkfonds aanhangig zijn werken tot een bedrag van 2% millioen. Spr. noemde den bouw van het gymnasium, de Groote Kerk, de weg ten Oosten van Alkmaar, de vervanging van de Friesche- brug door een andere, de vernieuwing van de Willemsbrug, de vernieuwing van de Turfmarktbrug, het brandvrije archief, de uitvoering van het rioleeringsplan en het tunnelplan. Spr. oordeelde, dat dit van gjroot vertrouwen in de toekomst van Alkmaar door het college getuigde. Van het plan-Westhof behoeft Alkmaar niets te verwachten. Evenmin behoeft men groote verwachtingen te koesteren van de vestiging van industrieën. Alkmaar is voor alles een woon- en koopstad. Met kracht treedt het college op zonder aanzien des persoons cn van slappe behandeling van de bedrijfs directeuren is geen sprake. Het postkantoor is rijkszaak en ten dien aanzien staan wij vermoedelijk niet in een goed blaadje. Ten aanzien van ouden van dagen wil de een een tehuis en de ander woningen. Spr. komt het voor, dat er, gezien het groot aantal woningen dat leeg staat, er zeker goedkoop een woning is te verkrijgen. Voor spr. is het dan ook de vraag of de gemeente hier een taak heeft. Dank bracht spr. aan den heer Sietsma. Spr. oordeelde, dat de opmerkingen van de liberale fractie over het mechanisch uit voeren van werk in de Overdie en Achter- meer, beïnvloed waren door den heer Appel. Spr. betoogde dat de heer Appel verschillende grootheden gelyk stelt. Bij „Nooit Gedacht" ging het over het gebruik van een graafmachine, dat hadden wij niet verwacht en de heer Appel wil hier een uitspraak, dat bij geen enkel werk mechani sche uitvoering kan worden toegelaten en zoover gaan wy niet. Mr. de Groot: Maar in het le bestek is er geen sprake van het gebruik van mecha nische kracht. Weth. Klaver: In het 2e zy'n uitsluitend genoemd motoren voor het optrekken van kipkarren. Spr. achtte uitschakeling van iedere mechanische kracht bij een dergelijk werk niet mogelijk en wees op een bronbe maling en zandaanvoer. De heer Appel: Het gold dit werk. Weth. Klaver: Het werk is op de vrije markt en wij hebben uitsluitend gedacht aan uitschakeling van de graafmachine. Ook thans, zoo vervolgde spr., is by con centratie van bedrijven, verhooging van uit gaven te verwachten. Bij pensioneering van directeuren kan concentratie wel voordee len brengen en het college wil dit dan be kijken, maar moeilijk zal het zijn iemand te vinden die van alles verstand heeft. De centrale rioleering oordeelde spr. een vraagstuk op zich zelf. Wij hebben thans bijna overal terrein 0,50 boven A. P. In de oude stad hebben wy een verschil in hoogtelegging van verschillende deelen. Centrale rioleering is hier zeer moeilijk. De rioleering zal tonnen kosten en een gewel dige last in de stad brengen, maar het heeft onze aandacht, doch zonder het Werkfonds kan het niet worden uitgevoerd. De toestand van straten en wegen is het college bekend. Slechts de slechtste kunnen onderhanden worden genomen. Ten aanzien van de begraafplaats wees spr. op het verdeelde inzicht in den raad. Spr. is echter bereid de zaak opnieuw aan de orde te stellen, als de raad daarvoor den wensch uitspreekt. Aan de commissie zal het college advies vragen over het rendabel maken van den muziektuin. Het bestek van het gymnasium komt einde dezer maand gereed. Steun van Den Haag is uitgesloten, wanneer arbeiders woningen met steun van de gemeente moeten worden gebouwd. Het Hof van Sonoy is bekeken als ge bouw voor centraal bureau voor de be drijven, maar het is daarvoor ongeschikt gebleken. De heer Hoytink stelde zich wel op een te gemakkelijk standpunt door van alles voor te schrijven, terwijl hy nooit wethouder zal worden. Het is erg gemak kelijk alles maar aan het college over te dragen. De cijfers voor de bedrijven moet men vergelijken by die van vorige jaren, dan ziet men dat er geweldig is ingegrepen, vooral by plantsoenen en bij gemeente werken. Wanneer wij de klachten over straten en pleinen hooren, dan zal men begrijpen, dat het college gevoelt, dat wy zoo niet verder kunnen. Het vaste personeel is er nu een maal bij beide diensten en daaraan is niets te veranderen. Spr. verzocht den heer Hoytink steun om in Alkmaar tot stand te brengen wat men in Leeuwarden bereikte, doch hij heeft voor Alkmaar niet zoo'n groote verwachting. Spr. gaf een resumé van de onderhande lingen met den heer Hartog over het stukje grond aan den Nieuwpoortslaan. Na 29 October kwam de heer Timmer man, doch op 15 October waren met den heer Hartog reeds onderhandelingen ge opend. Hoewel de heer Timmerman een hooger bod deed, heeft toch het bedrijf aan den eerste gegadigde de voorkeur gegeven en de raad deed het eveneens.De aanstelling van een aankomend teekenaar, zoon van een aannemer te Heerhugowaard volgde daarom daarop. Zoowel de heer Woldendorp, als v. d. Een merkwaardig verschijnsel in den oor logstijd, evengoed in ons land, was, dat de aandacht van de menschen als het ware van de wyde ruimten hunner voormalige belang stelling scheen samengetrokken tot de oer- instincten: om te zoeken naar eten en drin ken, naar dekking en kleeding, naar de ver snaperingen, die er nog door list en voor geld te vinden waren, naar de voldoening van zinneprikkels en naar veiligheid vooral. En al wat daar aan geestelijke waarden buiten viel, had geen koers meer. Zelfs de deernis voor 't leed van anderen was afgestompt, omdat de vloedgolven van ellende te over weldigend waren, om al dat afgrijselijks van dag en nacht, maanden, jaren achtereen te kunnen meevoelen. Ik herinner my, dat Prof. Casimir voor deze ontreddering een woord had verzonnen. Hy noemde het: „bewustzijnsverenging". In mijn onnoozelheid vroeg ik mij af of „benepen heid" niet eenvoudiger, simpeler Hollandsch, maar stellig minder „wysbegerig" het zelfde uitdrukte Maar op mijn zwerftochten als oorlogs correspondent had ik overigens wel andere bekommernissen dan over de taal van zede- kundige verhandelingen. Met dit al: was dat dan mogelijk bewust zijnsverenging, waardoor ik kort na 't uit breken van den wereldoorlog in 't arme Belgenland, toen het rouwfloers van een valen schemer gespreid lag over de murw- getrapte akkers, geen oprechte ontroering en enkel maar een weeë vermoeidheid in mijzelf waar kon nemen bij telkens weer de versch gedolven graven van nutteloos ge offerde vaders en zonen, met hier en daar een door een makker haastig overeind gezet te plank in 't mulle zand, waarop de krijt- nainen, 't nog bevend geschrapte kruis, al weer onleesbaar waren uitgeregend? Bewustzijns-verenging, 't begrip dier nuchter bedachte woordkoppeling dat ik in een auto rijdende tusschen niets dan puin van in elkaar geschoten huizekens, door de roerloos doode ruïnes van nog enkele weken geleden zoo zonnig levende dorpen, mij dwong om dan toch aan mijn eigen thuis te denken, aan 't armzalig terugkomen van die gevluchte gezinnen, als zij hier niets, niets meer eigens zouden vinden dat ik mij verstandelijk rekenschap gaf van zóó veel zieligheid, en mijzelf verwenschte nu ik daar enkel maar beroepsmatig overwoog, dat hoopen steen en gruis toch eigenlijk heel on schilderachtige, onwelsprekende dingen wa ren, om beeldend van te schrijven courant? En wat dan, daar voor 't eerst na al die dagen van machteloos rondgaan door zóó veel onzegbaar menschenleed, voor 't éérst dat krampen in de keel, dat warme gevoel van tranen naar de oogen, waarachtige tra nen van weemoed, van innige deernis om de granaatwonden in 't steenen lichaam van de Mechelsche St. Romboutskathedraal; om 't versche puin daar aan den voet van dien vier eeuwen ouden toren; om de tot donkere gaten geschoten kerkvensters, waar nog een enkele scherf glas robijnrood in hing na te gloeien? Toen sloeg 't bloed mij heet naar den kop. Toen moest ik 't verontwaardigd zeggen, in woede onredelijk, tegen die twee Duitsche opper-officieren, wier uitdagende koppen boven de uniformen, wier hard gestap met hun gespoorde zware oorlogslaarzen over de zerken, vloekten door de weerlooze stemming van onteerde vroomheid, van geschonden schoonheid onder de galmende gewelven. Onredelijk, en zélfs heel onvoorzichtig. Maar uit de hoogte goedig glimlachend hoorden zij mij aan, goedertieren in hun macht van overweldiger en susten even ironisch mijn onnoozele drift. Toen stapten zij triomfantelijk weer in hun leger-auto, die als een torpedo suizelend verschoot "door den zonondergansgloed. God weet, naar de vuurlinie, en liggen er hun lichamen, hun destinctieven en kruisen nu ook door de zaailanden heen geploegd? Valsche schilderijen. Knoeier met dingen van kunst is óók een vak, zooals u weet. Antiquiteiten, schilde rijen zijn hiervoor almee de geliefdste waren. Zoo hoorde ik onlangs van zoo'n loos handelaartje, dat leelijk in den val was geloopen. Hij had een gesjochten kunst schilder ik zou haast vragen: welke kunst schilders zijn niet gesjochten, in onzen ge- zegenden tijd? maar enfin, hij had dan van de armoede van een nog wel begaafden jongere geprofiteerd, om hem op te dragen een bestaand oud schilderijtje van nul en geener waarde te laten bijwerken in den trant van Gerard Dou. Het was een mansportret geworden bij kaarslicht met zoo'n voor dezen ouden meester kenmerken de fluweelen barret met een veertje erop. En van allerhande meer was daar aan ge foezeld om 't „echt" te maken. De gelukkige kooper voor acht honderd gulden kreeg na een poosje argwaan. Hij be gon er met terpentijn aan te wrijven, cn in een oogwenk ging de typische Gerard Dou- barretfoetsie, maar bovendien ver scheen er onder den mannekop: het oude wijfje, dat oorspronkelijk op het paneeltje nog wel stuntelig gepenseeld had gestaan. In zijn woede over het bedrog heeft toen de gedupeerde eigenaar, die nogal een man netjesputter is, het argelooze kunstkooper- tje uitgenoodigd toch nóg eens een praatje te komen maken over de nieuwe aanwinst. Maar zoodra hy binnen was, ging de deur van de kamer op slot, en volgde in snel recht een ongenadige kastijding met den wandelstok. Wat per slot als risieo van het ambacht dan maar op de woekerwinsten moet overschieten. De deskundige in den kunsthandel vertel de mij er nog twee gevallen bij: Het eene gold de namaak naar een nog levenden, bekenden schilder. De kooper van dit schilderijtje twijfelde ook. Maar hy zond het aan den voorgegeven maker en kreeg het weerom met een briefje, dat 't zoo valsch als schuim was. Als overtuigingsstuk stuurde de bedrogen meneer dit briefje door naar den handelaar. Deze maakte den koop ongedaan. Eenigen tijd later zag mijn zegsman dezelfde vervalsching terug, met aan den achterkant uit het bewuste briefje de handteekening van den protesteerenden schilder geknipt, ten bewijze van.... de echtheid. In het andere geval had een van onze voornaamste experts een certificaat afgege ven voor een schilderij, dat het een copy was naar een met name genoemden zeven tiende eeuwschen meester. Dit getuig schrift werd er achter geplakt, maar over de woorden „copy naar" was een flinke lik lak gevallen. En zoo gewaarmerkt op naam van den vermaarden meester door niemand minder dan den erkenden kunstgeleerde, kwam het stuk plechtig in de veiling. Nu hangt het breeduit ergens in een museum. (Nadruk verboden.)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9