Agenda Weee&eüdd EERSTE BLAD. Begrafenis notaris F. W. A. van Riet. Afscheid van deurwaarder Haasbroek. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. Alkmaar, Donderdag:. Te Westerveld werd gistermiddag, onder 2eer groote belangstelling, het stoffelijk overschot van notaris F. W. van Riet, ten grave gedragen. Onder de aanwezigen merkten wij op den oud-burgemeester van Bergen, Jkhr. van Reenen, den burgemeester van Bergen mr. H. D. A. van Reenen, wethouder Macdonald, den ge meente-secretaris G. Taapken, Baron Taets van Amerongen, mr. A. M. Ledeboer, mr. Boerrigter, mr. Moens, mr. Eecen, mr. J. P. Bosman, mr. Langeveld, dr. Blok, den burgemeester van Egmond, den heer Eyma, den secretaris van Egmond, mr. Spit, den heer C. F. Zeiler voor de V. V. V., den heer H. Blank voor „Hulp in nood", Albert Sluyter voor „Kunst voor allen", de kun stenaars Graadt van Roggen, Tjipke Visser en B. Essers, den oud-directeur van het Postkantoor van Bergen, den heer Van Veen, de notarissen Van Leersum uit Winkel, De Groot uit Alkmaar, Smits uit Zuidscharwoude, mr. G. J. H. Kuyk uit Geldermalsen, dr. Klein uit Haarlem, mr. Murman uit Utrecht, mr. A. M. Benders uit Amsterdam, den heer Wixforth uit Bergen. In de aula werd het allereerst het woord gevoerd door den burgemeester van Ber gen, mr. H. D. A. van Reenen, die erop wees, dat Bergen voortaan zal moeten mis sen een zeer gezien openbaar ambtenaar, raadgever van velen en een goed vriend. Notaris Van Riet, zoo zeide spr., maakte indruk door de bescheidenheid van zijn persoon. Van hem ging een groote rust uit. Hij nam den tijd, de menschen rustig aan te hooren en stelde dan juist de zwaarte punten in het licht. Hij was een vriend van velen en van zijn werk, stond in het mid delpunt van het leven, was bestuurslid van de V. V. V., de Spaarbank, Hulp in Nood en vele andere instellingen, en hij heeft zich doen kennen als een goed en verstan dig bestuurslid. Voor zijn weduwe zij het een groote troost, dat de nagedachtenis van den per soon van den overledene door allen, die hem gekend hebben, in eere zal worden gehouden. Notaris C. J. de Lange, die hierna het woord voerde, constateerde, dat dit uur van afscheid wel zeer onverwacht was ge komen. Niemand onzer, aldus spr., wist, dat wy onzen collega Van Riet, die wij zoo gaarne in ons midden zagen, zoo spoedig zouden moeten missen. Geboren uit een notaris-gezin, gehuwd in een notaris gezin en van nature begaafd met een bi zonderen aanleg voor het notaris-ambt, heeft hij het notariaat met bekwaamheid en liefde gediend. Door zitting te nemen in het bestuur van den Ring Alkmaar van de Broederschap van notarissen, heeft hij de belangen van het notariaat, ook in het algemeen behar tigd. Wij hebben Van Riet leeren kennen als een verstandig medebestuurder, maar ook als een hartelijk en welgemoed col lega. Als voorzitter van den Ring Alkmaar breng ik namens de medebestuursleden en alle collega's in den Ring, een laatsten groet tot hem, dien wy zoo noode van ons weten heengegaan. Voor mij beteekent dit heengaan meer dan het verlies van een goed collega. Gedurende de laatste jaren heb ik Van Riet een vriend van mü mogen weten, ik zeg niet noemen, daar het noch in zijn, noch in mijn aard ligt om aan de vaststelling onzer betrekkingen eenige waarde te hechten. Maar de bewij zen van zijn vriendschap heb ik mogen ondervinden. Daarom, mevrouw Van Riet, durf ik op dit oogenblik het woord tot U richten, hoewel ik in staat ben, tenvolle te beseffen den omvang van het verdriet, dat U lijdt. Ik zal niet trachten, met woor den dit verdriet te peilen, maar gedachtig aan de blijmoedigheid, waarmede Uw echt genoot de moeilijkheden des levens wist te overwinnen, wil ik U toewenschen: „Be treur, maar treur niet". De heer J. van Reenen sprak hierna een woord van groote deelneming. Spr. was bizonder getroffen, toen hy hoorde, dat onze algemeen beminde Van Riet over leden was. Vele acten heeft spr. bij notaris Van Riet gepasseerd, maar altijd heeft hij hem leeren kennen als een opgeruimd man met wien spr. graag praatte en wanneer spr. zei: „Meneer Van Riet, wat heb ik weer lang met U gepraat", Jan zei hy: „Daar zijn wij voor" en ik dacht: „Dat is een man naar myn hart" en daarom wil ik hem op deze plaiats de laatste eer bewijzen. Als voorzitter van „Hulp in Nood" heb ik hem als een serieus penningmeester leeren kennen. Het spijt mij, dat onze notaris niet meer in ons midden is. Hy ruste in vrede. Dr. J. P. Cannegieter, oud-predikant te Bergen, sprak hiema als vriend des huizes. Spr. wist, dat het menschelijk woord geen uiting kan geven aan de diepe gevoe lens van deernis, maar toch wilde hij een enkel woord stamelen, om te zeggen, wat hem op het hart lag en om iets mee te geven aan hen, die van Riet niet hebben willen laten heengaan. Spr. wist, dat hier gesproken zou worden over broederschap. Hij dacht aan het spreukenboek, waarin gezegd wordt: „Als de nood komt, dan is de vriend als een broeder geboren". Zoo was van Riet. Als de nood kwam, was hy niet een vriend, maar een broeder. In den nood kwam hij bij zijn mede- menschen om te doen wat men van een mensch wenscht met de hartelijkheid, waar over de mensch kan beschikken. Daarom hebben wij hem zoo lief gehad. Slechts in de hoogtepunten van het leven gevoelen wij dit en dan gaan de dingen weer gewoon door. Spr. herinnerde aan een woord van Ro- main Rolland, in het achtste deel van Jean Christophe, waarin hij mevr. Jamin ver loren laat gaan met portretten, zoodat zij zelf een portret wordt, doch nieuwe levens moed krijgt door de religieuse levenskracht, die er van Jean Christophe uitging. Romain Rolland leert ons, dat wij niet met hen, die sterven, moeten sterven, maar leven, omdat zij leven van ons leven. Zij sterven als wij zouden sterven, omdat zy gestorven zijn. Dit is een machtig woord van diepen inhoud. Leven en dood hooren bij elkander, maar in het leven moeten wij staan om te leven. Dit is ook in den geest van hem, die van ons heenging. Met van Riet heeft spr. gesproken over allerlei problemen, ook over allerlei dingen, die hooger gingen. En als wij daarover spraken, dan was het in den geest van de aanvaarding. Het is spr. of hij namens hem tot mevTouw van Riet kan zeggen: „Leef sterk ter zijner eere". Amen. De heer van Oudheusden, candidaat- notaris ten kantore van notaris van Riet, sprak hierna een kort woord van afscheid en van dank, namens het personeel, voor het vele goede, dat zij van notaris van Riet mochten ondervinden en voor alles, wat hij voor hen was geweest. Daardoor zal notaris van Riet in hun herinnering dankbaar blijven voortleven. Het orgel speelde hierop „Wenn ich einmal soll scheiden" van Bach, waarna de met bloemen bedekte baar, onder het spelen van „Largo" van Handel, naar de groeve werd gedragen. Aan de groeve sprak ds. van de Kie- b o o m, die den overledene schetste als een barmhartig mensch, die zich door zijn ruim hart aan zijn medemenschen verbonden wist. Met diepe smart nam men in Bergen kennis van zijn verscheiden. In den Kerke- raad, die veel met hem in aanraking kwam, werd het uitgesproken. Men zeide: „Wij zullen wel weer een ander krijgen, maar een notaris van Riet De leemte zal in zijn huis veel sterker worden gevoeld. Toch staan wij hier met groote dankbaarheid voor wat hij gegeven heeft, al is de smart zooveel grooter en de leemte zoo fel, omdat hij was een man van groote gaven. Spr. herinnerde aan het Evangelie van Johannes en de verbondenheid met het Eeuwigheidsleven. Geve de barmhartige God ook hem het gewin van het Eeuwig heidsleven. Mr. Top uit Haarlem sprak hierna, namens zijn zuster en de familie, een woord van dank voor de betoonde belangstelling. DE RENNER v. d. KLEY OVERLEDEN. De motorrijder Frans v. d. Kley, bij wien na het motorongeval tijdens de races op 28 Augustus, ruggemergverlamming was opge treden en die sindsdien in ziekenhuizen verpleegd is geweest, is de vorige week te 's-Gravenhage in het ziekenhuis overleden. AUTO OP HET IJS. Zonder dat de bestuurder het wilde. Men schrijft ons uit Burgervlotbrug: Dinsdag geraakte de bestuurder van een luxe auto, komende uit de richting Alkmaar en rijdende over den Rijksweg langs het Noordhollandsch kanaal nabij Burgervlot brug tengevolge van de gladheid van den weg en te snel rijden de macht over het stuur kwijt. De auto kwam eerst in den berm van den weg terecht en vervolgens op het ijs van het Noordholl. kanaal, dat ge lukkig sterk genoeg bleek te zijn. Met behulp van een andere auto slaagde men er in de verdwaalde wagen weer op den Rijksweg te krijgen. De auto was licht beschadigd en de inzittenden hoewel hevig geschrokken kwamen er zonder letsel af. GELDSCHIETERS VEROORDEELD. De Alkmaarsche rechtbank veroordeelde heden, Donderdag, de Alkmaarsche koop man J. B. wegens overtreding van de woe- kerwet tot een geldboete van 500, te ver vangen door 50 dagen hechtenis. De Alkmaarsche koopman H. J. K. werd voor hetzelfde feit veroordeeld tot 6(1 boete of 20 dagen hechtenis. De officier had resp. 1000 of 100 dagen en 200 of 60 dagen geëischt. Beiden leenden op korten termijn geld aan menschen met een kleine beurs voor het doen van noodzakelijke of minder nood zakelijke inkoopen tegen een rente van tien procent. Van de vele winkeliers te Alkmaar, die met hen samenwerkten, ontvingen zij van het gekochte bovendien nog tien of vijftien procent provisie zoodat geld, dat maar korten tijd uit stond, twintig tot 25 procent opbracht. Mr. Prins had in het geval van B. clemen tie gevraagd. Verder werd nog uitspraak gedaan in de zaak tegen M. V. uit Den Helder, die wasch- goed had gestolen. De eisch was 10 maanden gevangenisstraf. Vonnis: 4 maanden gevan genisstraf. A CHRISTMAS CAROL. Voordracht dr. van Amerongen. In 1843 verscheen van den Engelschen schrijver Charles Dickens „A Christmas Carol", de historie van den ouden, zuren, gierigen Skrooge, die door den Kerstgeest gemaakt wordt tot iemand, die geen groo ter genoegen kent dan anderen te plezie ren en van dienst te zijn met raad en daad Dickens heeft, met zijn weergaloozen humor, zyn rake en teekenende beschrij- vingswijze van karakters en milieu's en met zyn meesterlijke taalbeheersching, een werk geschapen, dat dadelijk buitengewoon werd gewaardeerd en nog wordt. Dr. J. B. van Amerongen heeft gepro beerd den geest en de sfeer van Dickens' werk zooveel mogelijk te benaderen. Dat Tentoonstelling. Kunstzaal Boendermaker te Bergen, eiken dag 104 uur, werken van Kees Boender maker. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Drie kameraden (real.); hoofdrollen Robert Taylor, Margaret Sullivan, Franchot Tone e.a. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, Sneeuwwitje (de eer ste geteekende hoofdfilm, Nederlandsche taal). Toegang boven 14 jaar. (Geprolon geerd). Roxy-theatev, 7.45 uur, hoofdnummer Daar waar mijn Sarie woon'... (hum.); hoofdrollen Gracie Fields, Victor Mc Laglen. Toegang boven 18 jaar. een vertaling van „A Christmas Carol" in het Nederlandsch nooit te vergelijken kan zijn met het origineele werk niemand méér dan de vertaler zelfs is aldus dr. van Amerongen ervan overtuigd. Maar wat in een vertaling gelegd kan worden aan zeggingskracht, fijne woorden keus en teekenende zinsconstructies om het oorspronkelijke verhaal zooveel mogelijk nabij te komen, is dan toch inderdaad in deze Nederlandsche vertaling te vinden. Is het werk van dr. van Amerongen wat stijl betreft zeer goed, niet minder goed en boeiend wordt het door hem voorgedra gen. Degene, die dr. van Amerongen gis teravond in de Harmonie nog niet gehoord heeft, doe dit alsnog zoodra hy in de ge legenheid is. Een buitengewoon genoege- lijke avond is hem gegarandeerd. Van de eenvoudige wijze van voordragen we kunnen het beter: vertellen noemen gaat een groote bekoring uit. Vooral op de plaatsen, waar Dickens door dr. van Amerongens vertaling en voordracht-- den toehoorder van zijn optimistischen hu mor laat genieten. De voorzaal van De Harmonie was vrij goed bezet. PREDIKBEURTEN OP OUDEJAARSAVOND. Ten gerieve van onze lezers nemen wij in ons nummer van heden de lijst van pre dikbeurten op voor den Oudejaarsavond. Voor eventueele wijzigingen en aanvul lingen is nog gelegenheid in 3e krant van morgen. BRANDSTOFFEN EN DEKENS VOOR DE MEEST BEHOEFTIGEN. Nagekomen stortingen: N. N. 10.— Ab. 1.— De Alkmaarsche rechtbank en de Balie hebben vanmorgen, voor den aanvang der civiele zitting afscheid genomen van deur waarder Haasbroek, die voor het laatst in functie de zitting bijwoonde en zijn welver diende rust gaat genieten. Het woord werd allereerst gevoerd door mr. Ledeboer, president der rechtbank, die zei, dat de heer Haasbroek gedurende 35 jaar met voorbeeldigen ijver, nauwgezet heid en trouw de rechtbank als deurwaar der heeft gediend. Het ambt van deur waarder is moeilijk, maar de scheidende deurwaarder slaagde er steeds in die moei lijkheden te overwinnen. Het doet de recht bank leed, dat de heer Haasbroek heen gaat, maar hij gaat heen met alle lof, die gegeven kan worden. De rechtbank wensch- te den heer Haasbroek veel geluk, huldig de hem en hoopte, dat diens verdere leven een werkelijk Otium cum dignitate zal zijn. De officier van Justitie, mr. Hymans, bracht mede namens den substituut-officier, mr. v. d. Feen de Lille, den scheidenden functionaris hulde en dank, terwyl mr. de Groot als waarnemend Deken van de Alk maarsche Balie het een groot voorrecht noemde den heer Haasbroek te mogen dan ken voor de vele diensten, groot en klein, welke hy de Balie steeds had bewezen. De heer Haasbroek dankte tenslotte har telijk voor de gebrachte hulde en voor de prettige samenwerking en het vertrouwen, dat hij steeds heeft mogen genieten. We kunnen nog vermelden, dat den heer Haasbroek door de rechtbank een geschenk was gestuurd. HET KERSTFEEST DER WOONWAGENPAARDEN. De inspecteur van Dierenbescherming verzocht ons nog mede te deelen, dat hij voor de woonwagenpaarden nog van mevr. N 2.50 en van den heer X. 1.50 heeft ontvangen. Dank zij de ingekomen gelden kon aan de paarden 6 balen hooi en 1 baal haver verstrekt worden en aangezien paarden niets meer van het leven verlangen, dan een warmen stal, wat hooi en wat voer, kan zeker geconstateerd worden dat zij een paar aangename kerstdagen achter den rug hebben. WIJDINGSAVOND IN HET HOF VAN SONOY. In de groote zaal van 't Hof van Sonoy werd gisteren een wijdingsavond gehouden, zooals reeds vele jaren tusschen Kerstmis en Nieuwjaar gebruikelijk is. Medewerking werd verleend door mevr. Piepenbroek Langeveld, zang; mevr. Vis—de Boer, orgel; den heer Piepenbroek, viool; terwyl als spre ker optrad ds. Klein Wassink. Geopend werd met het gezamenlijk zingen van Gez. 229 vs. 1 en gebed van den predi kant, waarna de president-regent, de heer Roderwijn, tot allen een welkomstwoord sprak en een kort overzicht gaf over het af- geloopen aar inzake het Huis, zyn bestuur enz. Daarna zong mevr. Piepenbroek O, Jesu- lein süss van J. S. Bach en Nu, seijt welle- come, het bekende Kerstlied. De heer Pie penbroek bracht vervolgens ten gehoore Aria van Durante, Cavatine van H. Heney en Aria van Stradella. Ds. Klein Wassink hield zijn toespraak naar aanleiding van: „Maria bewaarde deze dingen in haar hart", als naklank van Kerst mis, dat wy daarvan ook iets in ons hart mo gen bewaren, omdat in dezen gejaagden tijd door velen zoo weinig bewaard wordt. Wat men vandaag hoort, is men morgen dikwijls vergeten! Hierop zong mevr. Piepenbroek Die Könige, Simion en Christus der Kinder- freund, alle van Cornelius. De liederen wer den zeer goed gezongen. Na de pauze hield ds. Klein Wassink de kerstvertelling, getiteld „Vader Martin een eenvoudig verhaal met diepen zin, waarnaar met genoegen werd geluisterd. Tot slot zong mevr. Piepenbroek, begeleid door viool en orgel, Panis Angelicus van Cesar Franck en Arioso van Handel zoo schitterend, dat men bijna niet kon nalaten te applaudiseeren, hoewel dat op een avond als deze niet gebruikelijk is. Mevr. Piepenbroek heeft zich doen kennen als zangeres van groote bekwaamheid. Zy heeft een prachtige stem en wij zijn er zeker van. dat men haar wel meer zal hooren. Alle zang- en vioolnummers werden door mevr. Vis op het orgel begeleid. Zij deed dit voortreffelijk en zeer bescheiden. Er is ten zeerste genoten van alles en de president was aller .tolk, toen hij allen har telijk dankzegde voor het gebodene. Tot slot werd Gezang 96 gezongen EEN LAFFE DAAD. Terwyl de werklooze C. Ohm uit de Rochdalestraat no. 13 hedenmorgen in de werkverschaffing op de Laat aan het sneeuwscheppen was legde hij zijn jas tegen de schuine steentjes van de Kapel- kerk. Toen hij een kwartier later de jas wilde aantrekken bleek deze spoorloos verdwe nen te zijn. Wij kunnen slechts hopen, dat de dader tot het besef zal komen, dat het een laffe daad is in dezen tijd de kleeren van een werkloozen arbeider te stelen en dat hij als nog een middel zal vinden om het gestolene weer aan den rechtmatigen eigenaar te doen toekomen. ERNSTIG VERWOND TENGEVOLGE VAN DE GLADHEID. De heer Joh. Jerts, wonende te Koedijk, is gisteravond toen hij in Alkmaar vertoef de omstreeks 11 uur op den Geesterweg uitgegleden en gevallen. Hij kwam daarbij zoo ongélukkig terecht, dat hy een lichte hersenschudding heeft op- geloopen en per ziekenauto naar het Cen traal Zekenhuis is gebrachti DE SCHIETWEDSTRIJDEN VAN DEN B. V. L. Uitreiking der prijzen. In de dancing van den heer Th. v. Gijzen heeft gisteravond de prijsuitreiking plaats gehad van de schietwedstrijden, gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van den B. V. L., afdeeling Alkmaar. Tal van autoriteiten, schutters en belang stellenden waren hierbij tegenwoordig. Voor het eere-comité waren aanwezig jhr. mr. F. H. v. Kinschot, jhr. C. Flugi v. As- permont, C. W. Keysper, C. Hanegraaf, A. Lesterhuis, alsmede W. P. v. Boxel en A. J. A. Genefaas, plaatsvervangend comman dant van de B. W. Alkmaar. De heer C. v. Dam opende als voorzitter dezen avond en heette allen hartelijk wel kom. Spr. richtte zich inzonder tot de schut ters, die zooveel hebben bijgedragen tot het welslagen der wedstrijden, die in alle opzichten zijn geslaagd. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot de plaatselijke pers, die dagelijks de stand der wedstrijden vermeldde, zeer ten gerieve der schutters, zoowel in als buiten Alkmaar. Spr. merkte op, dat op den officieelen uit slag nog eenige bemerkingen zijn, die een enkele wijziging door onduidelijke invulling der schutters ten gevolge heeft. Hierna reikte de eere-voorzitter, jhr. mr. v. Kinschot, met tenige toepasselijke woor den de vele prijzen uit. Spr. voegde hieraan toe, dat de resultaten bewezen hebben, dat de vele schutters tijdens deze wedstrijden getoond hebben, dat zij de schietsport volkomen beheerschen. De heer v. Dam dankte den eere-voorzitter voor zijn bereidwilligheid en dankte alle schenkers der pryzen. Namens de B. W. Alkmaar en „Nimrod" dankte de heer Genefaas voor de bereidwil ligheid van het bestuur, waardoor het mo gelijk was, dat deze af deelingen konden mededingen. Een verblijdende tijding was, dat, door het in definitief bezit komen der „Majoor Verschoorbeker" thans een milde gever voor hetzelfde doel een beker heeft beschik baar gesteld onder den naam „Hette-beker". Deze beker moet worden verschoten onder B. W., B. V. L. en Politie-corps te Alkmaar. Hierna volgde nog een gezellig samenzijn. VEGETARISCHE KOOKCURSUSSEN. Men schrijft ons: Het menu van den modernen vegetariër verschilt bij dat van den niet-vegetariër niet enkel door het ontbreken daaraan van het vleesch, maar ook door keuze, combinatie en toebere'.ding der spijzen hierdoo:r toch is het hem mogelijk om, via zijn goede ge zondheid langs wetenschappelijken weg te bewijzen, dat de aanwezigheid daar in van het vleesch, een fout is in de menschelijke voeding. Ofschoon men door de publicaties der laatste jaren hier en daar tot een beter begrip is gekomen van de eischen welke het lichaam aan de voeding stelt, worden er op voedingsgebied nog vele en groote fouten gemaakt, hetgeen, daar de mensch is wat hy eet, kenbaar is aan de toe nemende morbiditeit van de cultuurmensch- heid. Mede om tegemoet te komen aan den wensch van verschillende dames om nader met onze rationeele voeding kennis te ma ken, organiseert de Afdeeling Alkmaar en O. van den Ned. Vegetariërsbond daarom een kookcursus, welke zich hierin van alle an dere leergangen op dit gebied onderscheidt, dat, hy zijn grond vindt in de scheikunde van het lichaam, waardoor hij den cursisten Voor de kuststrook: Natte sneeuw of re. gen; meest krachtige zuidelijke tot weste. lijke of noordwestelijke wind; aanvankelijk stijging van temperatuur; later weer kouder Voor het binnenland: Natte sneeuw of regen; matige tot krachtige, zuidelijke tot westelijke of noordwestelijke wind; aanvan- kelijk stijging van temperatuur; later weer kouder. De depressie, welke gistermorgen bij Ijs. land lag, trok in oost-zuidoostelijke richting naar de Noorsche zee. Zij wordt nog snel dieper en breidt zich zuidwaarts uit. Over de Britsche eilanden worden thans warme luchtmassa's in oostelijke richting naar het vasteland van Europa aangevoerd. In Ier land steeg de temperatuur tot tien graden Celsius. Ten noordwesten van Schotland na dert echter een koudere luchtstrooming welke morgen in den loop van den dag ons land zal bereiken en ook over de Britsche eilanden de temperatuur weer zal doen dalen. Daar deze luchtmassa's welke af komstig zijn uit Groenland, echter een langen weg over zee afgelegd hebben, zijn zij bij aankomst in onze omgeving zoozeer aangewarmd, dat geen vorst van beteekenis kan voorkomen. Tydelijk kwam in ons land er. west-Duitschlard lichte vorst voor onder invloed van den aanvoer van wat koudere lucht uit het Oostzcegebied, aan de noord zijde van de depressie over midden-Duitsch- land. Dit gebied van lagen luchtdruk vult echter zeer snel op en is spoedig geheel ver dwenen. Het maximum ten zuidwesten van de Britsche eilanden neemt steeds meer in beteekenis af, zoodat aanvankelijk de de pressies de overhand krijgen en het weer een ongunstig karakter krijgt. LICHT OP! Voor rywielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.24 tot 7.41 uur licht op. leert, de spijzen in hun volle gezondheids- waarde op tafel te brengen. Daarom is deze cursus niet alleen belang rijk voor de nog onervaren jonge huisvrouw of a.s. huisvrouw, maar ook voor haar die reeds lang in de kookkunst is doorkneed; want het nieuwe geneeskundig inzicht, dat zich baan begint te breken, leert, dat een voedingssyteem, dat geen of onvoldoende rekening houdt met de oxydatieprocessen van het lichaam, zooals dit bij de oude voe dingsleer het geval is, noodzakelijk vatbaar heid voor ziekte in het leven roept. Waar, zooals gezegd, de mensch is wat hij eet, ligt het aldus grootendeels aan het meer of minder juiste inzicht der huisvrouw hoe de gezondheidstoestand van haar gezin zal zijn. Dit huismoederlijk inzicht te verwijden is het doel van dezen kookcursus, welke gege ven wordt onder de beproefde leiding van mevr. de JongKersbergen uit Amsterdam, die reeds een aantal jaren voor den Ned. Vegetariërsbond met succes dergelijke kook cursussen ten uitvoer heeft gelegd. De cur sus, die gegeven zal worden in het Gebouw der Vrijzinnig Hervormden aan de Heul, omvat niet alleen het middagmaal, maar ook het eerste en tweede ontbijt. Voor nadere bizonderheden zie men de in dit blad voor komende advertentie. Als bizonderheid kan worden gemeld, dat de te verwerken groenten geteeld zijn vol gens biologisch-dynamische landbouw methode. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandoverzicht 120 December 1938. In het tijdvak van 120 December werd op de spaarbankboekjes ingelegd 78.737,06 en terugbetaald f 147.967,38. Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uit gegeven boekjes bedraagt 46; ingetrokken werden 52 boekjes. Onder de uitgereikte 46 nieuwe boekjes is 1 begrepen voor een jonggeborene (op deze boekjes plaats de Spaarbank een eersten inleg van f 1.—). ZAAK IN MELKPRODUCTEN VERPLAATST. Tien jaar lang is in het perceel Hekel straat 13 gevestigd geweest de zaak in melkproducten van den heer J. Jonger terwijl vóór hem dit perceel reeds tal van jaren dezelfde bestemming heeft gehad. Twee jaar geleden verplaatste de hee^ Jongert de zaak naar Hekelstraat 23, ter wyl het oude perceel als pakhuis diens deed. Thans evenwel is de winkel weer hie naar toe verplaatst, zoodat voortaan d® melk, boter, kaas en eieren weer aan he oude, bekende, vertrouwde adres Heke- straat 13, te verkrijgen zijn. De zaak is va binnen gemoderniseerd en geheel betegel zoodat ze thans aan de eischen, die de ntO" derne tijd aan een dergelijke zaak stó zeer zeker voldoet. AANBESTEDING BEGRAAFPLAATS TE SCHAGEN. De uitslag van de aanbesteding van - uitbreiding der algemeene begraafp a te Schagen, is als volgt: C. de Wit te Alkmaar 9150 (voorwaar delijk); C. de Wit te Alkmaar f 9945, J- de Groot te Oudorp f 15300; J. Revers e Heddes te Schagen 10980. Gegund aan C. de Wit te Alkmaar 9945 behoudens goedkeuring door minister van sociale zaken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2