HEILOO De begrooting voor 1939. TWEEDE BLAD. PRIJSVERHOOGING ZUURKOOL. De bond van kleinhandelaren in aardap pelen, groenten en fruit in Nederland be richt, dat de bond van zuurkool-fabrikan ten met ingang van Maandag 27 Dec. J.L den prijs van de zuurkool met 2 per vat heeft verhoogd, hetgeen aanleiding kan zijn, dat de kleinhandel zijn verkoopprijs met 1 cent moet verhoogen, temeer, waar er bij den kleinhandel weinig voorraad is. In een bespreking met den regeerings- commissaris, den heer Valstar, heeft het bestuur van den bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Neder land zijn bezwaren tegen deze prijsverhoo- ging uiteengezet. SCHIERMONNIKOOG NOG STEEDS GEÏSOLEERD. Het eiland Schiermonnikoog is nog steeds geïsoleerd. Sedert vier dagen is men van elke verbinding verstoken geweest, terwijl men gedurende dezen tyd ook geen post heeft kunnen ont vangen of verzenden. De beide vrachtschepen, die op weg van Groningen naar Schiermonnikoog sedert tien dagen in het ijs bekneld zaten, zijn in de afgeloopen nacht vlot gekomen, even als een motorscheepje, dat in het Wie- ringerwad was vastgeraakt. Het is doorge varen naar Oostmahorn. De veerboot „Brakzand", die de verbin ding OostmahornSchiermonnikoog onder houdt, heeft den dienst nog niet hervat, aangezien er nog veel drijfijs in het Frie- sche Wad ligt. Nadat de postboot van den dienst Nes Holwerd twaalf dagen lang niet heeft kun nen varen, vertrok zij gistermiddag om half twaalf van Nes. Het vaarwater was nog niet vrij van iis, zoodat men over het traject viermaal zoo lang deed als gewoon lijk. Op 1300 meter van den steiger te Holwerd stuitte de boot op een massieve ijsvlakte. De tien passagiers, die zich aan boord bevonden, begaven zich over het ijs naar den vasten wal. TRAMWAGEN IN BRAND GERAAKT. Op de tramlijn OosterbeekLaag te Oosterbeek is gistermiddag een tramwagen in brand geraakt. De bestuurder merkte dat de wagen stroomloos was. Hij bracht den wagen tot staan en zag toen, dat deze in brand stond. Met behulp van om wonenden heeft men de vlammen met emmers water en sneeuw gebluscht. Men kon niet verhinderen, dat de tramwagen grootendeels uitbrandde. De wagen moest worden weggesleept, waardoor de lijn eenigen tijd werd versperd. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. RAZZIA ONDER VLUCHTELINGEN TE AMSTERDAM. 70 Duitschers terug? Naar „Het Volk" verneemt heeft de Am- sterdamsche politie van het departement van Justitie opdracht gekregen binnen den kortst mogelijken tijd een 70-tal Duitsche vluchtelingen, in Amsterdam verblijf hou dend, op te sporen en op het hoofdbureau van politie te brengen. Deze vluchtelingen zijn geen politieke vluchtelingen doch menschen, die om geloof of ras Duitsch- land moesten verlaten. Reeds heeft de po litie een 20-tal menschen opgespoord. Over het lot van deze menschen staat niets vast. „Het Volk" heeft alle reden om aan te ne men, dat de menschen op bevel van den Haag rechtstreeks naar de Duitsche grens zullen worden getransporteerd. Op het departement van Justitie zou men n.1. van oordeel zijn, dat de kampen nu zoo onge veer vol zijn en dat de vluchtelingen, die thans nog zonder toestemming in ons land zijn, maar terug naar Duitschland moeten. Aan bekomen verwondingen overleden. - In het Diaconessenhuis te Arnhem is over leden de bejaarde mevrouw V., die gisteren met brandwonden overdekt in dit ziekenhuis is opgenomen. Zij was in haar woning aan de Steynstraat te dicht bij de brandende kachel gekomen, tengevolge waarvan haar kleeren hadden vlamgevat. Qemeentecaden De gemeentebegrooting 1939 is slui ten in ontvangsten en uitgaven op 370.872,49 voor den gewoneu dienst en 405.692,65 voor den kapi- taaldienst, met 2079,13 voor on voorziene uitgaven. Geen belas tin gverhoogingen. De raadsvergadering van gisteravond werd niet bijgewoond door den heer Kamer (wegens ongesteldheid). Ingekomen stukken. Ingekomen was: a. van het proy. bestuur bericht, dat krachtens het aanvullend wegen plan aan de gemeente zal worden uitgekeerd 4700 en over het groote plan 8100 (d.i. belangrijk méér dan het vorige jaar); b. van den heer Hoogvorst een dankbe tuiging voor de benoeming tot onderwijzer aan de school voor u.l.o.; c. van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit terzake de onderwijzers woning en idem tot het aangaan van conversie-lee- ningen. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De heer Kamer zit op de wip. Door een negental kappers werd verzocht te bepalen dat de winkels van kappers en barbiers op Dinsdagmiddagen gesloten zullen moeten zijn. Niet alle kappers hebben het adres mede-onderteekend, waaruit blijkt, dar eenigen hunner zich met het verzoek me kunnen vereenigen, onder wie twee er - langrijksten. Daarom achten B. en niet verantwoord aan het verzoek te doen. Het adres geeft geen enkele motivee- ring, terwijl het B. en W. ook niet bekend was. dat er doorslaande personeelsbelangen aan het verzoek ten grondslag liggen. e gesloten zijn van kapperswinkels op een e- paalden tijd kan naar hun meening soms vry groot ongerief beteekenen. Het college gaf om bovengenoemde rede nen in overweging afwijzend op het verzoek te beschikken. Persoonlijk voeldedevo orzitter heel weinig voor regeling van winkel sluiting e.d., want, zei hij, goed en wel is een dergelijke regeling vastgesteld of men begint reeds haar te ontduiken. In het onderhavige geval hebben de be dienden een regeling voor vrijen tijd; het geldt dus alleen voor de patroons. De heer H e ij n e merkte op, dat 80 pet. der kappers toch vóór sluiting is op Dins dagmiddag; de bedienden hebben een halven dag vry, deze kon verschoven worden tot dien middag. Er zijn meermalen sluitingsbe palingen geweest, waaraan we toch ook ge wend zijn geraakt. Voor ontduiking vreesde spr. in dit geval niet. De heer S e n g e r s was voorstander van de vrijheid en zou den kappers in overweging willen geven langs organisatorischen weg te komen tot sluiting, zoo noodig met een boete stelsel. De heer S c h u y t wilde het verzoek in willigen, omdat het gedaan is door verreweg de groote meerdèrheid der plaatselijke kap pers. De voorzitter bleef ertegen, hij was overtuigd, dat na een week al een over treding zal worden gepleegd. Hij zou bij in williging van het verzoek controle op de na leving van de sluiting doen toepassen en was overtuigd, dat adressanten zullen pogen hun concurrenten een vlieg af te vangen, zoodat er stellig vele processen-verbaal bin nenkort zullen moeten worden opgemaakt. De heer Opdam wees op Alkmaar en was vóór inwilliging van het verzoek. Het gaat om een gemeentelijke sanctie op den wensch van de meerderheid der kappers. De heer Rus merkte op, dat de over treding van de bepaling terzake sluiting van winkels e.d. grootendeels ligt aan het publiek dat de ondernemers daartoe nood zaakt. Bij stemming over het voorstel van B. en W. staakten de stemmen. Er tegen waren de heeren Greeuw, Keesman, Opdam, Heijne en Schuyt. In de volgende vergadering zal dus wéér moeten worden gestemd. Wijziging en aanvulling uitbreidings plan. De ontwerpen tot wijziging en aanvulling van het uitbreidingsplan met de daarbij be- hoorende bebouwingsvoorschriften voor de gedeelten der gemeente: a. gelegen tusschen Kennemerstraatweg, Stationsweg, Verschuirlaan, Heerenweg en Holleweg, genoemd „plan Centrum"; b. gelegen tusschen Kennemerstraatweg, Stationsweg, Heerenweg en Zevenhuizer- laan, genoemd „plan Zuid"; c. gelegen tusschen Ter Coulster, Kenne merstraatweg en Nijenburgh, genoemd „plan Oost"; hebben gedurende den bij de wet voorge schreven tijd voor een ieder ter inzage ge legen. Tegen de plannen onder a. en c. genoemd zijn geen bezwaren ingebracht, terwijl tegen het plan, genoemd onder b. bezwaren zijn ingebracht door: 1. A. Masclé te Heiloo wiens perceel op den hoek KennemerstraatwegStationsweg niet bebouwd zou kunnen worden; 2. J. de Ruiter te Alkmaar over wiens per ceel aan de Zevenhuizerlaan een weg is ge projecteerd, zoodat het niet als bouwterrein gebruikt zal kunnen worden; 3. A. J. Sengers te Heiloo over wiens per ceel aan den Heerenweg eveneens een weg is geprojecteerd, waardoor het ook niet als bouwterrein is te bezigen. Aan het bezwaar, ingebracht door A. Masclé, kan naar de meening van B. en W. tegemoet worden gekomen door de rooilijn ter plaatse iets te wijzigen, welke wijziging bereid in het ontwerp is aangebracht. Aan de bezwaren van J. de Ruiter en A. J. Sengers is niet tegemoet te komen, zonder het ontwerp geheel te ontwrichten. De nieu we wegen zyn zoo deelden B. en W. den raad mede zoodanig geprojecteerd als in het belang eener stelselmatige bebouwing van de terreinen het meest wenschelijk is te achten; de nieuwe wegen moeten op de be staande aansluiting hebben, zoodat niet kan worden voorkomen, dat enkele perceelen langs bestaande wegen voor het aanleggen van nieuwe worden bestemd. Tot aankoop van de gronden, die bestemd zijn voor het aanleggen van een weg, kan niet worden overgegaan. Zy gaven daarom in overweging afwij zend op die bezwaarschriften te beschikken. De heer Schuyt betreurde het, dat particulieren gedupeerd worden door een uitbreidingsplan, wat nog erger is, als in de naaste toekomst van uitvoering van het plan toch niets komt. Kan nu geen rekening wor den gehouden met de verlangens van adres santen? De voorzitter antwoordde, dat ieder geval op zichzelf kan worden beschouwd. De heer Greeuw verwachtte, om de be trokkenen ook een soepelê houding tegenover de gemeente zullen aannemen. Wat de bebouwing betreft, vroeg spr. of het voor Heiloo wel wenschelijk is den blok bouw toe te staan. De voorzitter zei, dat het niet de bedoeling is het bouwen van meer dan twee Woningen aan één blok toe te laten. De secretaris voegde hieraan toe, dat inderdaad de uitdrukking in het plan uitgebreider blokbouw toestaat, maar men kan daartoe slechts overgaan met speciale toestemming van B. en W. Het voorstel werd hierna zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Geldleening van twee ton. Nu de rioleering voltooid is en de uitgaven hebben plaats gehad, achten B. en W. den tijd gekomen om het nog niet door een vaste leening gedekt gedeelte van het uitgegeven bedrag te consolideeren. Zij stelden voor om een geldleening aan te gaan, groot f 200.000 tegen een rente van 3 af te lossen in veertig gelijke jaarlyksche termijnen. Goedgekeurd. Rekening 1937 goedgekeurd. Op advies van de commissie voor het na zien der rekening over 1937 van de ge meente, het electr. bedrijf en het B.A. wer den deze stukken goedgekeurd en voor- loopig vastgesteld, waarbij de voorzitter van zijn dank en waardeering getuigde voor het werk der ambtenaren en van de genoemde commissie. B. en W. optimistisch. Bij het aan de orde stellen van de ge meentebegrooting voor 1939 zei de voorzitter o.a., dat zij zoo goed mogelijk is opgemaakt, d.w.z. de ont vangsten niet te hoog en de uitgaven niet te laag. B. en W. hebben goede ver wachting, dat het volgende jaar het na- deelig slot belangrijk lager zal zijn dan over het loopende jaar. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Waardeering voor B. en W., maar ook klachten en bemerkingen. De heer Kant was dankbaar, dat er een sluitende begrooting kon worden ingediend, maar vroeg of het "niet mogelijk is de ge meente te plaatsen in een lagere klasse voor de personeele belasting, want die is hier zeer hoog en leidt tot ontevredenheid. De heer G r e e u w was het ermee eens, dat de belastingen hier zeer hoog zijn, hoe wel niet hooger dan elders. Er zijn niet zoo veel kapitaalkrachtigen in Heiloo gekomen als het vorige college van B. en W. meende. Velen van de nieuwe bewoners kunnen hier ternauwernood blijven wonen, omdat het levensonderhoud hier duurder is dan in de steden. Spr. betreurde het, dat een voorstel Keesman een paar jaren geleden niet is aan genomen; dan waren de lasten nu lager ge weest. Voor hen, die bij de laatste verkiezingen in den raad kwamen onder de leuze „ver laging van belasting", is het bedroevend dat zij dat niet hebben kunnen bereiken, omdat de werkloozenzorg zooveel kost. De twee groote wegen, welke hier in werkverschaf fing zijn aangelegd, vormen een prachtige gelegenheid voor bebouwing. Die wegen heb ben eigenlijk aan de gemeente slechts heel weinig gekost. Het steeds grooter wordende aantal werkloozen is oorzaak van den voor de gemeente toegenomen nood. Spr. had er bezwaar tegen, dat 28000 verloond moet worden in het Geestmer- Ambacht. Hij zou liever een groot werk- object in de eigen gemeente hebben en meende dat het terrein-Muis daarin kon voorzien. Hij ried B. en W. daarom aan in deze richting stappen te doen bij de rijks inspectie. Voorts is er z.i. nog wel werk te vinden in uitbaggering van de polderslootem en het egaliseeren van de ijsbaan. Men behoeft toch niet te wachten totdat er officieel klachten of verzoeken komen. Er moet méér initiatief uitgaan van B. en W. Is het misschien wen schelijk, dat de raad meerdere keeren bijeen komt? Mogelijk zou een raadscommissie om het zoeken van werkpbjecten voor te berei den goed werk kunnen doen. Spr. wees op Egmond aan Zee, waar het eene werkobject na het andere gesubsidieerd wordt door het Werkfonds. Spr. ontwikkelde zijn bezwaren tegen cen trale werkverschaffingen, welke betroffen ook de loonregeling. Door samenwerking met andere gemeenten is allicht aan een en ander tegemoet te komen. Gaarne erkende spr., dat B. en W. hebben gedaan wat zij konden om enkele bezwaren te ondervangen, maar hij moest toch volhouden, dat bij gezamenlijk optreden van belanghebbende gemeenten méér bereikt kon worden. Men moet pogen de werkverschaffing te verlaten en er werk verruiming van te maken, want wie eenmaal in een centrale werkverschaffing is ge plaatst, heeft zoo goed als geen kans meer om ooit in het vrije bedrijf terug te komen. Spr. zou wenschen, dat voor benoeming tot onderwijzer aan de school voor u.l.o. alhier ook leerkrachten van de lagere school in aanmerking kunnen komen. De heer Schuyt constateerde homogeni teit in het college van B. en W., hetgeen hij beschouwde als een groot belang voor de gemeente. Tegenover het verwijt van gebrek aan initiatief stelde spr. het verliezen van een deel van de vrijheid voor de gemeente. Méér contact met den raad zou spr. toe juichen. Als subsidie voor nuttige vereenigingen in gevaar zou komen, indien tot belastingver laging werd overgegaan, zei spr. niet tot dit laatste te willen adviseeren. Dankbaar was spr. voor de spoedige uit voering van de regeling voor kleine tuinders door B. en W. Gaarne zou hij zien, dat wordt voortgegaan met pogingen om te doen wat mogelijk is voor deze menschen, opdat de weg voor productief werk wordt geopend. De heer Sengers betoogde, dat, als er werk hier te vinden is, de werklieden daar aan te werk moeten worden gesteld. In overleg met de polderbesturen was hier z.i. wel wat te vinden, méér dan B. en W. ver onderstellen, omdat hieronder ook het ver leggen enz. van wegen zou kunnen behoo- ren. Het onderhoud der wegen werd door spr. over het algemeen goed genoemd, maar er valt in dezen nog méér te doen, zooals spr. met eenige voorbeelden aantoonde, o.a. in het zuiden der gemeente. De heer K e e s m a n gaf toe, dat de be lastingen hoog zijn, maar wie eerlijk onder zoekt waaraan dat te wijten is, zal moeten toegeven dat dit komt door het verschaffen van werk in eigen gemeente. Spr.. kwam nog terug op vroeger door zijn fractie gedane voorstellen tot verlaging der klasse, waarin de gemeente is geplaatst voor de belastingen, maar waarop men toen niet heeft willen ingaan en waaraan nu niets meer is te ver anderen. Van wanbeheer is geen sprake en daarom was spr. de actie van de partij „Al gemeen Belang" nog altijd bitter. Die actie was oneerlijk en spr. zou die, zoo men haar bij de komende verkiezingen wéér zóó zou voeren, ernstig moeten blyven bestrijden. Spr. had niet anders dan lof voor de wijze waarop de raad het werk in de afgeloopen vier jaren heeft opgevat en verricht, ongeacht de meeningsverschillen, welke weieens aan den dag traden. De heer Rus had niet gedacht, dat in deze vergadering zou worden gezegd hetgeen eö ooc JiadiofUM/canwui ®©o©©oe® Vrijdag 30 December. HILVERSUM, 301,5 M. (8.— VARA, 10.— VPRO, 10.20 VARA, 12.— AVRO, 4.— VARA, 10.— VPRO, 10.30 VARA, 10.40 VPRO, 11.— 12.— uur VARA) 8.— Gr.pl. (8.16 Ber.) 10.VPRO-morgenwijding. 10.20 Gr.pl. 11.— Deel. 11.20 Orgel spel. 12.De Palladians. (12.15 Ber.) 12.45 Het Avro-Amus.-orkest. 1.30 Oudejaarsavondrede. 1.45 Phil- harmonic-Trio. 2.30 Causerie: Over peinzingen bij het oude jaar. 2.50 Orgelconcert. 3.— Cabaretprogr. 4.Gr.pl. 4.30 De Ramblers. 5.— Voor de kinderen. 5.30 VARA- orkest. In de pauze deel. 6.30 Toe spraak over weldadigheidspostzegels. 6.35 Ber. 6.40 Kroniek: Vrijzinnige Protestanten in 1938. 7.30 Extra bonte.. Vrijdagavondtrein. 9.Es- meralda en solisten. 10.Wat een jaar eigenlijk is, causerie. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwij- ding. 11.Zang en orgelspel. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512. Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber., gr.pl. (9.30 9.45 Gelukwenschen). 10.30 Mor gendienst. 11.Het Hollandsche trio. 11.15 Sopraan en piano. 12. Ber. 12.15 Gr.pl. 1.— De Gooilan- ders en gr.pl. (tot 2.55). 3.Het Haagsche trio en gr.pl. 4.15 Gr.pl. 5.Orgelspel. 6.Land- en tuin- bouw-uitz. (Ca. 6.30 Ber.) (6.30 On derwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie over het Mellema-fonds, toespraak en sluiting van de radio cursus 1938). 7.Ber. 7.15 Staat op Uw wacht, causerie. 7.45 Causerie over leerbewerking. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Het NCRV- orkest en gemengd koor. 8.45 Jaar overzicht. 9.Verv. concert. 9.15 Verv. jaaroverzicht. 9.35 Verv. con cert. 10.ANP-ber., act. halfuur. 10.30 Gr.pl. 10.45 Gymnastiekles. 11.Het Apollo-kwintet. 11.25 Gr. pL 11.5012.Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Clif- ford-kwintet. 11.50 Pianovoordr. 12.05 Orgelspel. 12.35 Bram Martin's Band. 1.20 Causerieën „Empire Ex change". 1.352.20 Cello en piano. 2.45 Het Schotsche Studio-orkest. 3.10 Liedjes aan de vleugel. 3.30 Het Phillips-Strijkkwartet. 4.05 Gr.pl. 4.20 Bridge-les. 4.50 Gr.pL 5.20 Pianovoordr. 5.40 Het Bridge- water Harpkwintet. 6.20 Ber. 6.45 Radiotooneel. 7.05 Holiday in Ul ster, causerie. 7.20 BBC-Harmonie- orkest. 8.05 Causerie over Edward Thomas. 8.20 Revue-progr. 9.— Vo caal Trio. 9.20 Ber. 9.45 Amus.-rep. 10.45 Het BBC-theater-orkest. 11.35 Jack Jackson's Band. 11.5012.20 Jack Harris en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.55, 9.—, 10.— en 11.20 Gr.pl. 12.30 Zang. 1.10 Georges Laurent's orkest. 2.35 Pianovoordr. 3.05 en 3.30 Gr.pl. 3.35 Zang. 3.50 Vioolvoordr. 4.40 Gr.pl. 5.05 Zang. 5.25 Het Omroepkwartet. 6.35 Cello en piano. 7.25 Het Der- veaux-orkest. 8.05 Gr.pl. 8.35 Piano voordr. 8.35 Radiotooneel. 10.50 Gr.pl. 11.20—12.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Gr.pl. 6.30 Het Omroep-Amus.-orkest. 11.20 't Landes-symph.-orkest Saarpalts. 1.30 Populair concert. 3.20 Barnabas von Geczy's orkest. 6.05 en 6.30 Gr. pl. 7.50 Jaaroverzicht. 8.50 en 9.35 Gr.pl. 9.5011.20 Het Omroepklein- orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.t 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep- kleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 J. van Hoofs Koperensemble. 6.35 en 7.20 Omroepkleinorkest. 8.20 en 9.20 Omroepsymph.-orkest en so list. 10.3011.20 Dansmuziek (gr. pl.) 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pL 5.50 Pianovoordr. 6.05 Gr.pL 6.35 Zang. 6.50 Revue-progr. 8.20 Gr.pL 9.35 Omroepdansorkest. 10.30 Omroeporkest. 11.1511.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Jaaroverzicht. 9.20 Ber. 9.50 Twee clarinetten en fagot. 10.05 Ber. 10.2011.20 Barnabas von Geczy en zyn orkest. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—9.30, Radio PTT Nord 9.30— 12.20, Brussel VI. 12.2014.20, Keu len 14.2016.20, Boedapest 16.20— 16.50, Droitwich 16.5017.20, Brus sel Fr. 17.20—17.50, VL 17.50—18.35, Keulen 18.3519.50, Straatsburg 19.50—20.20 Brussel Fr. 20.20—21.20, Boedapest 21.2021.50, Straatsburg 21.50—22.50, Weenen 22.50—23.20, Pary's Radio 23.2024. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.35, Droitwich 12.35—13.20, Lond. Reg. 13.2017.20, Droitwich 17.20—18.40, Brussel Fr. 18.40—19.50 Lond. Reg. 19.5020.20, Droitwich 20.20—24.—. Lijn 5: Diversen. hy nu had moeten aanhooren. Hij was erover verbaasd, dat zij reeds moest worden bezien in het licht van de verkiezingen van het vol gende jaar. Onjuist vond hij de bewering van den heer Greeuw, dat het levensonderhoud hier duur der zou zijn dan in de steden, want men is bij dergelijke uitdrukkingen geneigd ongelijke grootheden met elkaar te vergelijken. In verschillende plaatsen zijn b.v. het brood en de melk duurder dan hier. Spr. wees erop, dat de opmerking van den heer G. in overleg uit het verslag der begrootingsvergadering van de commissie was weggelaten en nu be treurde hij het, dat zij nu toch nog in de openbare vergadering was gelanceerd. De beplanting van den Zeeweg vond spr. te luxueus; overigens had hij wel veel respect voor hetgeen gedaan is ten aanzien van werkverschaffing. Men moet niet vergeten, dat een deel van de burgerij in volkomen financieele onmacht verkeert, en dan houdt alle mogelijkheid tot opleggen van meerdere lasten op. De heer Opdam releveerde de uitvoering van de plannen voor den aanleg van den Zeeweg, waarvan de kosten ongeveer 300.000 waren. De gemeente hield nog pl.m. 260.000 vierk. grond naast dezen weg over voor verkoop. Spr. critiseerde verschillende werkzaamheden, welke toen werden ver richt, als onnoodig en overbodig. De vorige raad was niet schuldig aan de verkwisting van 60.000 daarvoor. Het Nieuwe Tuindorp is een voordeel ge weest voor de gemeente. De Kanaalweg heeft pl.m. 160.000 gekost en die heeft het voordeel gebracht, dat we het rioleeringsplan hebben kunen uitvoeren, waaraan weer veel arbeiders konden werken. Vegrelijkende de belastingen van 1935 bij die van nu, merkte spr. op, dat zij ongeveer verdubbeld zijn niet onder den ouden raad. Men dient ook in dezen eerlijk te zijn. Critiek voerde spr. over de overschrijding van verschillende begrootingen van uitvoer ders en wees op de kwestie van de buizen leverantie ten dienste van de rioleering. Er is sinds 1935 veel, zeer veel geld onoordeel kundig uitgegeven, ook voor veel waarvoor geen werk is geleverd. Wethouder Barnhoorn antwoordt. De heer Barnhoorn vond het jammer, dat zijn fractiegenoot de heer Opdam din gen naar voren had gebracht, welke niet zonder meer mochten worden voorbijgezien. Over het geheel hadden de beschouwin gen van de verschillende heeren den indruk gegeven van waardeering en van een erken nen van moeilijkheden, ontstaan door de tijdsomstandigheden. Ondoenlijk is het steeds maar weer plan nen uit te voeren, omdat men gebonden is aan financiëele mogelijkheden. Bij alles zal het belang der gemeente moeten blyven vooropstaan. Spr. kwam op tegen hetgeen de heer Oodam had gezegd ten aanzien van uitga ven, welke zouden wijzen op wanbeheer. Men vergete niet, dat er geen enkel besluit is genomen buiten den raad, noch voor den Zeeweg, noch vo">r rioleering of voor welk object ook. De heele raad stond steeds ach ter elke uitgaaf. De gemeente staat er inderdaad niet zoo heel rooskleurig voor, maar waar is het tegenwoordig anders? Voor het volgende jaar zyn de vooruitzichten veel beter. De burgemeester spreekt. De voorzitter antwoordde op de klachten over de hooge personeele belasting, dat Ged. Staten onomwonden hebben ge zegd niet aan verlaging te zullen meewer ken. Zoodra de mogelijkheid ervoor bestaat, zullen B. en W. die aangrijpen. Het uitbreidingsplan van het terrein-Muis is in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Voor werken ten d'er ste van de poldèrs en de ijsbaan zullen die lichamen toch moe ten bijdragen; de polder, waarvan spreker secretaris is, heeft geen geld beschikbaar voor de slooten. Een groot werkobject, door B. en W. voorbereid, is uitbreiding der rioleering in het zuidelijk deel der gemeente en dit is naar het college hoopt te mogen zeggen reeds vrij ver gevorderd. Inschakeling van den middenstand in de levering van levensmiddelen, waarop de heer Greeuw had aangedrongen, is door de winkeliers afgewezen op grond van te veel werk (vooral administratief) voor weinig verdienste. Promotie van onderwijzers zal door B. en W. niet worden tegengewerkt, maar men moet toch rekening houden met het advies van den inspecteur. Spr. dankte den heer Schuyt voor zijn hulde aan B. en W., die inderdaad getracht hebben te doen wat mogelijk is in het be lang van de gemeente. Dankbaar was spr. ook voor de waardee ring van de zijde van den heer Keesman. Een afkeurend woord. De heer H e ij n e vond de uitlatingen van den heer Opdam voor den raad en voor B. en W. onwaardig en beleedigend. Er moet blijven gezocht worden naar werkobjecten. Sprekers in tweede instantie. De heer Greeuw bleef bij zyn bewe ring, dat vele menschen met lage inkomens by hun vestiging alhier niet voldoende reke ning hebben gehouden met andere levens omstandigheden. Onjuist is het te meenen, dat de belastin gen alleen oorzaak zijn van het vertrek van sommige ingezetenen. Ten aanzien van uitbreiding van de rio leering vroeg spr. uitvoering door menschen uit eigen gemeente, onze opzichter is zeer wel in staat hiervoor zora te dragen. De heer Opdam erkende, dat B. en W. het beste voor de gemeente zullen willen nastreven en bleef erbij, dat men de schuld voor groote uitgaven niet mag schuiven op hen, die nu niet meer in den raad zijn. De heer Keesman kon de verbazing van den heer Rus begrijpen, maar wilde tot diens geruststelling zeggen, dat hij de vertegenwoordigers van Algemeen Belang zeer zeker hoog acht, maar alleen zich ver zet tegen de wijze van actie voeren door die party by de vorige verkiezing, een actie, welke door spr., indien zy straks weer zou worden herhaald, zeker ernstig zou moeten worden bestreden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7