Omwenteling in de bontjassen £uchtaaact ^xovUtciaal Uieuws HEERHUGOWAARD SANTPOORT. WARMENHUIZEN HEERHUGOWAARD SCHOORL Van dik en stijf tot kwiek en getailleerd KOEDIJK DERDE BLAD. voor de meerdere propaganda, los van de motiveering, dat dit voor de vermakelijk heidsbelasting noodig is. Z. h. st. werd aldus besloten. De voorzitter stelde hierop voor om met het oog op de onzekerheid van de ge raamde winst uit het G.E.B., in afwachting van de beslissing van den minister, een tegenpost op de begrooting te plaatsen. Een korte beraadslaging volgde over de vorm waarop men in deze zou handelen. Dr. Hemelrijk stelde voor de post van 16000 op 6000 te brengen, omdat hij veronderstelde, dat de commissie die het door de gemeente te betalen tarief aan de provincie zal vaststellen, los van de begroo ting zal beslissen. Weth. Macdonald wees er op, dat Alkmaar, op grond van het advies van den adviseur, besloten had zooals B. en W. voor stellen, doch voor het standpunt van den raad oordeelde hü ook iets te zeggen, om dat door een tegenpost Ged. Staten en den minister te zien krijgen wat Bergen door het tarief-van Swaajj verliest. Tenslotte werd besloten tot het aanbren gen van een tegenpost op de begrooting. De gewone dienst werd verhoogd met een bedrag van 1000 voor de V.V.V., 300 voor B A en 10.000 voor de extra-uitkeering van het Werkloosheidssubsidiefonds, die niet noodig zijn als de minister het thans geldende electriciteitstarief handhaaft. De kapitaaldienst weri met 1000 ver hoogd voor het stofvrij maken van den Mosselenbuurt. De begrooting werd hierna vastgesteld, benevens die van het G.E.B., het Slachthuis, het woningbedrijf. De gebruikelijke sub sidies bleven gehandhaafd. Voor Nazorg aan zwakzinnigen werd 170 uitgetrokken. Besloten werd, ingevolge een adres van de Gym.-ver. Be Quick, vermindering van huur toe te staan voor het gymnastieklokaal. Met de beste wenschen voor de leden en de gemeente sloot de voorzitter hierop de vergadering. De raad vergaderden Donderdagavond onder leiding van den burgemeester. Zonder eenige besprekingen werd de begrooting voor het electriciteitsbedrijf vastgesteld op een totaal bedrag van ont vangsten en uitgaven voor den gewonen dienst van 41.889.122 en 10.170. voor den kapitaaldienst. De gemeentebegrooting leverde niet veel stof tot spreken. Er werden algemeene beschouwingen gehouden. De heer Tromp kon zich in het alge meen met het beleid van B. en W. ver eenigen, doch had twee zaken, welke hem niet aanstonden. Spr. uitte critiek op de tewerkstelling van de werkloozen in de baggerregeling. In andere jaren was dit steeds begonnen in September en October. Nu is het jaar bijna om en is men nog niet begonnen. Het onderhoud, dat de voorzit ter met den inspecteur van de rijkswerk verschaffingen heeft gehad, heeft daaraan geen goed gedaan, vreesde spr. Hij had liever gehad, dat de voorzitter eerst eens met den raad hierover gesproken had. Verder klaagde spr. over de zeer lang zame betalingen door de gemeente. Daar over wordt door verschillende leveran ciers geklaagd. Ook spr. heeft het bij on dervinding, doordat de gemeente van een nalatenschap, waarbij hij geïnteresseerd was, een stuk grond heeft gekocht voor de stichting van het school- en volksbad. Dat land is veel en veel te laat betaald. Het duurde van September tot 16 December, terwijl de termijn zes weken was. Spr. was zeer ontstemd over de wijze, waarop een ambtenaar ter secretarie den notaris heeft te woord gestaan, toen deze aandrong op betaling. Daarbij werden zelfs de tuinders voorschotten gehaald, welke soepel door de gemeente zouden worden behandeld. De ambtenaar vroeg, waarom de familie nu zoo'n haast had met het ontvangen van het geld. Dit kwam volgens spr. niet te pas. Dat was toch een zaak van B. en W. en niet voor de ambtenaren!? De heer Van Elten wilde gaarne, dat een commissie van bijstand voor maatschappe- üjken steun werd gevormd, hetgeen in het belang van de betrokkenen en van de gemeenschap zou zijn. De heer Dekkers had opgemerkt, dat er in de begrooting niet werd bezuinigd, on danks den steeds door 't rijk uitgeoefenden aandrang om te bezuinigen. Spr. drong er op aan, dat zoo zuinig mogelijk met de gemeentefinanciën worde omgesprongen, al geeft het rijk zelf niet het goede voor beeld. De voorzitter zeide, dat steeds voorge zeten heeft, de baggerregeling weer op dezelfde wijze te doen verloopen als an dere jaren. Door het onderhoud met den inspecteur, die andere objecten op het oog had, is de invoering iets opgeschort. In sommige gevallen zou aan het vrije bedrijf schade worden toegebracht, wan neer iemand een werklooze kreeg om te baggeren. Er zijn wel menschen, die het zelf kunnen betalen. De te late betaling moet geweten worden aan 't te laat goed keuren van het raadsbesluit. De woorden van den ambtenaar ter secretarie stonden den voorzitter slecht aan. Hij zal er dan ook een onderzoek naar instellen. Deze woorden waren zeer onvoorzichtig en ontactisch. De instelling van een commissie voor den maatsch. steun zal in B. en W. aan de orde worden gesteld. Het beheer van het gemeentebestuur is steeds zoo zui nig mogelijk. Spr. wees op de samenstel ling der begrooting, waarbij met verschil lende tegenvallers rekening moest worden gehouden. De heer Tromp vond het een zeer moei lijk geval, om uit te zoeken, wie wel en wie niet zelf een arbeider kan betalen voor het baggeren. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat men in normale tijden ook baggert in het vrije bedrijf. Nu moet dus beoor deeld worden, of de menschen het betalen kunnen of niet. Intusschen zijn reeds eeni ge werkobjecten aan den minister ter goedkeuring voorgelegd. In de hiema nog gevoerde besprekingen zeide de voorzitter dat nog geen arbeiders konden worden toegezegd aan de aanvra gers, doordat de baggerregeling nog niet goedgekeurd is. De heer Van Elten vroeg, op spoedige goedkeuring aan te dringen. De voorzitter verwachtte echter niet veel van schrijven. Bij de verdere behandeling van de be grooting besprak de heer Tromp de ver goeding aan de bijzondere scholen. Hij was er niet voor, dat deze te hoog werd, doch vroeg zich toch af, of deze post, berekend naar 8.25 per leerling, niet te laag was. De bijzondere scholen zullen ongetwijfeld in beroep gaan, als dit voorstel wordt aangenomen. De r.k. wilden een zoodanig bedrag zien geraamd, dat de schoolbestu ren, wanneer zij zuinig waren, er mee rondkomen. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. het bijzonder onderwijs niet kwaad gezind zijn, dat blijkt ook wel uit de samenstel ling. Doch B. en W. zijn van meening, dat 8.25 per leerling voldoende is om de scholen in stand te houden. Verschillende cijfers werden door den voorzitter ge noemd. Ook meende hij, dat er nog wel wat te bezuinigen was bij het bijz. onder wijs. Kunnen de bijz. scholen ook toe met 2.per leerling voor leermiddelen? Spr. geloofde niet, dat de schoolbesturen in beroep zouden gaan. B. en W. wilden, wanneer de raad dit noodig oordeelde, wel iets hooger gaan. De heer Tromp vond zich voor een moeilijke opgave geplaatst, daar hij in de twee maal 24 uur, welke tusschen de com missievergadering en de raadsvergadering lagen, geen inlichtingen had kunnen in winnen om een concreet voorstel te doen. De schoolbesturen zullen echter moeten kunnen rondkomen. De voorzitter zeide, dat hoewel het B. en W. niet is gebleken, dat de noodzake lijkheid aanwezig is, wel bereid zijn, tot 9.per leerling te gaan, hetgeen den heer Poland de opmerking ontlokte, waar om wordt nu 9.voorgesteld, terwijl uit de berekening is gebleken dat het gemid delde 9.90 was? Spr. stelde voor, bij het oude te blijven en bij de schoolbesturen op zuinigheid aan te dringen. Het voorstel van den heer Poland werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Dekkers, Van Elten en Kooy. De vergoeding zal nu 10.60 per leer ling zijn. De secretaris merkte op, dat dit een meerdere uitgave zal vorderen van rond 1700.—. De heer Poland stelde uit zuinigheids overwegingen voor, den post voor de ver betering van de raadzaal te schrappen. Na een korte toelichting van den voorzitter, die mededeelde dat de kosten over vijf jaren verdeeld zullen worden, werd het voorstel van den heer Poland met 9 tegen 1 stem, die van den heer Kooy, aange nomen. Bij de bespreking van een post van 150.voor de subsidieering van een bewaarschool bij 't Kruis, welk bedrag eigenlijk 75.moest zijn, omdat het subsidie afloopend was, kwam de heer Tromp er tegen op, dat hier niets aan bewaarschoolonderwijs mag worden ge daan, terwijl in andere gemeenten groote bedragen voor dit doel worden uitge trokken. De voorzitter antwoordde, dat dit in gemeenten was, die geen bijdrage van het rijk noodig hadden. Het is voorschrift, geen kosten te maken voor niet wettelijk verplicht onderwijs. Bij de toekenning van het subsidie was de raad toch zeer tevre den, meende spr. De heer Quant wilde het nog maar eens probeeren om het subsidie op 150 te laten. De toestand der ouders is nog niets verbeterd. De voorzitter verwachtte hiervan geen succes. Het voorstel van B. en W., dezen post op 75.te brengen, werd hierna aan genomen. De begrooting werd vastgesteld. Daarna sluiting, met de beste wenschen voor 1939. DE TERUGREIS VAN DE REIGER. Gistermiddag om ongeveer 15.30 uur is de Reiger te Cairo geland. De reis had van Khartoum, waarvandaan werd vertrokken, wederom een vlot verloop. In Luxor werd een tusschenlanding gemaakt en van den rusttijd van twee uur maakte het gezel schap gebruik om een bezoek aan de Egyptische koningsgraven te brengen. In Cairo zou gezagvoerder Scholte een beslissing nemen over de verder naar Ne derland te volgen route. Aanvankelijk was wel overwogen de terugreis van Cairo via Benghasi en Catania naar Napels te doen plaats vinden. Eenige vliegvelden langs de ze route bevonden zich echter de vorige week in minder goeden staat. Op grond van de rapporten, die voor Scholte in Cairo klaar liggen, zou hij het reisschema vast stellen. Waarschijnlijk is het dat hij verder de gewone winterroute der Indië-vliegtuigen kiest: via Athene, Napels, Marseille naar Amsterdam. Hierdoor verandert de tijd van aankomst te Amsterdam natuurlijk niet. Het traject, dat Zaterdag wordt gevlogen, n.1. MarseilleAmsterdam, blijft ongewij zigd. Op weg naar Napels. De Reiger is vanmorgen om 5.10 uit Cairo vertrokken en om 10.30 uur te Bengasi geland. Vandaar wordt de reis voortgezet naar Napels. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gisteren: Uitreis: Oehoe te Medan; Gier te Basra; Zilverreiger te Napels. Thuisreis: Nandoe te Jodhpoer; Toren valk te Medan. De Pelikaan is gistermiddag op Schiphol geland. Het nieuwe zusterhuis in gebruik genomen. Gister werd op het terrein van het Pro vinciaal Ziekenhuis r.abü Santpoort het eerste der beide nieuwe zusterhuizen, welke onder leiding van den Provincialen Waterstaat worden gebouwd, in gebruik genomen. Dit gebouw biedt huisvesting aan een veertigtal verpleegsters, die in vier woningen zijn ondergebracht op een zoodanige wijze, dat ir ieder dezer vier woningen twee groepen van vijf zusters min of meer zelfstandig een „gezin" zul len vormen. De benedenverdieping is ingericht voor de verpleging van zieke leden van het per soneel, terwyl een gedeelte var. het ge bouw bestemd is voor een aantal hoofd verpleegsters. De kelder, die als fietsen bergplaats zal worden gebruikt, kan in oorlogstijd als gas- en scherfvrije schuil plaats dienst doen De opening geschiedde in intiemen kring. Namens het personeel werd als ge schenk een electrische buitenklok aange boden, welk huldeblijk door den voor zitter der commissie van bestuur, den heer A. W. Michels, namens de provincie werd aanvaard. IJsclub S.I.S Donderdagavond vergaderde bovenge noemde vereen, in het café van den heer G. J. Mosch. De voorzitter, de heer H. G. Rijs, heette al len welkom en mag het dan een klein aantal zijn die ter vergadering zijn opgekomen, dan getuigen die tenminste hun belangstelling in de vereeniging. De ijsclub is tamelijk over de tong gegaan, den laatsten tijd vooral, doch dat is niet de schuld van het bestuur. Door geen geld is het voor de vereeniging moeilijk werken en kunnen we jaarlijks de ijsbaan niet Qnder water zetten, laat staan van onder water houden. En zoo heeft dan deze verrassende winter ons heelemaal in de luren gelegd. De heele kwestie ls, dat de leden die in het begin zoo hun volle mede werking gaven nu achterwege blijven met hun contributie. Vanzelfsprekend komen zij als er ijs is en dan wordt betaald, maar in dien de wintertijd geen ijs geeft, worden we in den steek gelaten. De voorzitter deed een beroep op alle aanwezigen om propaganda te maken voor onze vereeniging. Door den penningmeester is een overzicht gemaakt van de financiën over de laatste jaren. We hebben dezen keer met allerlei moge lijkheden te kampen gehad, maar daar is niets aan te veranderen. Er kwamen nu hier en daar opmerkingen, ook over de bode, die toch den laatsten tijd bij verscheidene menschen niet is ge weest. Men vroeg vrijwillig rond te gaan bij de leden om de menschen den stand van zaken uiteen te zetten en hun aan te sporen de contributie toch te betalen. De bode komt in het vervolg 4 maal per jaar, en wel in Maart, Juni, September en November. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter deed een beroep op alle leden, dat men den bode dezer dagen niet zal terugzenden, doch zal helpen om de ijsclub in stand te houden. Overgeplaatst. De heer S. Sülzle, commies der directe belastingen alhier, wordt ingaande 16 Ja nuari a.s. overgeplaatst naar Zaandam. Verpachting grasgewas. Bij de Donderdag in café de Zwaan gehouden openbare verpachting van de perceelen grasgewas der dijken en wegen van den polder Heerhugowaard, brachten deze respectievelijk op 1552 en 519. De totaal-opbrengst stemt vrijwel overeen met die van het vorige jaar. Een viertal perceelen werden niet verhuurd wegens overdracht aan de provincie. Vergadering Vereeniging van Pol ders en Oningepolderde landen onder Schoorl en Petten. Donderdagmorgen om 10 uur vond in het café van den heer T. Timmerman te Schoorl een bestuursvergadering plaats van de Vereeniging van Polders en oningepol derde landen onder Schoorl en Petten. Tot bode van de Polders werd in deze vergadering benoemd de heer P. Huiberts te Groet in verband met het op zijn verzoek verleend eervol ontslag aan den polderbode Jb. Bouwen. Na bespreking van eenige huishoudelijke aangelegenheden, werd de leiding van de vergadering door den voorzitter, den heer A. van Lienen Sr., overgedragen aan den vice-voorzitter, den heer C. M. Winder. De heer Winder hierna het woord nemen de, zeide dat hij slechts noode de leiding thans overnam, doch dat hij namens het be stuur den scheidenden voorzitter, den heer A. van Lienen Sr., wilde danken. Spr. zeide, dat dank zij de knmer uitste kende leiding van den heer van Lienen de goede toon in de vergaderingen immer be waard was gebleven. Spr. dankte den heer van Lienen voor zijn juist beleid en voor al hetgeen hij in het be lang van de polders heeft gedaan en dat was, naar spr. zeide, zeer moeilijk in woor den uit te drukken. De heer Winder zeide tot den heer van Lienen: „Ook al zijt Gij in persoon niet meer op onze vergaderingen aanwezig, wij zullen er naar streven de belangen van de polders te behartigen, naar de wijze zooals gij dit pleegde te doen". Het is, aldus de heer' Winder, voor ons moeilijk u ter gelegenheid van uw afscheid een passend geschenk te geven, daar wij niet weten, welke wenschen iemand op uw leef tijd nog heeft. Wij hebben derhalve gemeend In den herfst heb ik wel eens medelijden gehad met mijn kleine mondaine buurvrouw. Ze had zich een dure, lange bontjas aange schaft en nu liep ze te puffen in het lauw-warme weer. Maar de inkoop was nu eenmaar geschied, de beurs was leeg en er bleef geen geld meer over voor een dun winterjasje om flink mee te stap pen. Dus torste ze met haar war men mantel en vooral als ze thuis kwam van een lange reeks bood schappen of van een verre wan deling, sjokte ze moe en warm langs de huizen en weg waren de elegante trippelpasjes -n weleer. Maar op 't oogenblik kan ze haar schade inhalen er. iederen middag als ze uitgaat, want terwijl ande ren allang blij zijn thuis te kunnen blijven, gaat ze toch uit, is h>t haar aan te zien, dat ze zich bij iederen pas verheugt over haar koop. Ze wikkelt zich warmpjes in het elegant-getailleerde jasje en dribbelt voorbij zonder rooden neus en zonder kouwelijk gezicht of er geen tien graden vorst be stond. Ja, de bontjassen zijn lang niet meer zoo duur als vroeger en ze zijn daarbij véél begeerenswaar- diger. Tien jaar geleden voelde men zich dik, lomp, harig en stijf in een bontmantel en men kocht zoo'n jas alleen voor de warmte en niet voor het „mooi". Wat een verschil thans, door speciaal pre pareeren van de vellen zijn deze soepeler en makkelijker te be werken en daardoor kan men er de nieuwste en meest modieuse modellen van maken. Het nadeel voor ons is nu weer, dat de goedkoopere bontmantel toch weer duur wordt, want men kan nu onmogelijk meer 6 jaar zonder eenige verandering, alleen met een enkele reparatie, met één en dezelfde jas doen. Ik. denk tenminste, dat we over een paar jaar of misschien al volgend jaar weer raar tegen de getailleerde klokkende, breedgeschouderde modellen aankijken. Dus.laten veranderen, want we kunnen het onmogelijk zelf, zooals bij een stoffen wintermantel vaak het geval is en bont laten vermaken is nu eenmaal terecht, een veel omvattend en prijzig karweitje. Naast het prepareeren van het bont, waardoor v el dunnere vel len gebruikt kunnen worden, heeft ook het verven en het scheren op verschillende lengten grootere vorderingen gemaakt en men ver vaardigt uitstekende imitaties van konijn en schaap. Wanneer we nu onze teekening bekijken, dan zien we dat welis waar het klokkend model met de nauwe taille de overhand heeft, maar dat daar toch nog allerlei variaties op zijn. Fig. 2 van links geeft een man tel weer, zooals ze dit jaar het meest gedragen worden met aller lei kragen naar keuze, van klein opstaand boordje tot soepel val lende wijde kragen en revers. Deze mantel is van Perzisch- astrakan, en kan ook gemaakt van breitschwanz, veulen en grijs of beige geschoren lam. In beige of bruin is 't een mantel voor overdag, in zwart bont is het weer een mantel, die behoort bij een visitetoiletje of avondjurk. Fig. 1 is een manteltje van veu len met een kraag van konijn, een vlot jasje voor een jong meisje. Fig. 3 verlangt dt lange, slanke iijn, zooals trouwens alle bont mantels met leeren ceintuurs en wilde mouwen. Dit model is daar bij iets blousend. Bij de kleine korte Jasjes (fig. 4) kan de mode-or.twerper meer dan ooit zijn fantasie vrij baan laten. Ons model is gegarneerd met brandebour-s, heeft ruime ballon-mouwen en een shawl kraagje. Een aardig jasje, dat misschien net gemaakt kan uit de goede stukken van een ouder- wetschen wijden bontmantel. En' tot slot de bontcape. Prac- tisch? Nee! Want 't waait door de opening van de armen en 't waait er van onderen in. Wie 't warm wil hebben, meet er nooit een aanschaffen, want denk eens aan, hoe het woei verleden week. Maar wie alleen elegant wil zijn en het cape-je dragen wil over een coquet zwart mantelpakje of b(j een avondtoilet, die heeft hier ongetwijfeld „eens iets heel anders". MADELEINE. u een geschenk onder couvert aan te bieden, waaraan u naar eigen oordeel een bestem ming kunt geven. Ontroerd dankte de heer van Lienen voor de hem gebrachte hulde. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat zijn hoogen leeftijd hem tot aftreden noopte. Voorts werd den heer van Lienen namens het bestuur nog aangeboden een door den architect Selhorst gecalligrafeerde oorkonde. St.-Nicolaasfeest. Donderdagmiddag werd in het lokaal van den heer Jb. Groot het Sint-Nicolaas- feest gevierd voor de kinderen der open bare lagere school. Nadat de Sint een rondreis langs de gemeente had gemaakt, arriveerde hij om half drie in het lokaal, waar hij met gezang en gejuich werd be groet. De leiding yvas bij den heer P. Hart, die het welkom toeriep aan kinderen en ouders. Hij herdacht het 15-jarig bestaan der feesten en wees er op dat de heer de Louw uit Alkmaar ook voor den 15en keer aanwezig was. Nadat eenige toepasselijke liederen wa ren gezongen, sprak de Sint de kinderen toe en wees de grooten er op om gehoor zaam te wezen aan ouders en vooral de onderwijzers te waardeeren, daar zij zoo veel voor de kinderen doen. Het hoofd der school en zijn vrouw wa ren voor hulp aanwezig en de heer P. Vis ser zat aan de piano voor de begeleiding van den zang. Bij het uitreiken der ge schenken gingen de Sint en zijn knecht naar de kleintjes, die met de moeders aanwezig waren en ook deze ontvingen geschenken. Af en toe werden er choco lade en versnaperingen rondgedeeld. Bij het uitreiken der geschenken werden door enkele groepen voor den Sint een lied ge zongen. Tenslotte zongen de hoogste klas sen, onder leiding van den heer Stuffers, enkele schoolliederen. Elk kind ontving een mooi geschenk. De heer de Louw nam afscheid van de kinderen, die hem een „lang zal hij leven toezongen. De voorzitter sloot met een woord van dank aan allen die medegewerkt hebben aan het welslagen van het feest. Met een driewerf hoera voor den Sint en zijn knecht was deze goedgeslaagde middag ten einde. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER. ALKMAAKSCHE COURANT. TEL. 3320.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10