"AKKERTJES" HOMIG's KEUKENSTROOPtfÓfóiww&ij/ E TRAGEDIE MAYERLING fBituteulattd QcJL hro>udt gtUApf ZeuMtetan Eilanden in den greep van het ijs. De V.O.S. brengf hulp. Ver. voor Paedagogiek 80 jaar. Herdenkingsvergadering. Brand in een houtwaren- fabriek. Bovenverdieping uitgebrand. Als hij niel oppast, ia. Maar als hij dadelijk een "AKKERTJE" neemt en voor hel naar bed gaan nóg een. dan is hij morgen weer de oudel Brand in Noorsch schip. Oorzaak onbekend. VAN TWEEDE BLAD. Woensdag ontving de V.O.S. .(Vrij willige Organisatie Sportvliegers) van den burgemeester van Urk een ver zoek tot hulpverleening. De ouders van een 6 maanden oude baby, die in het academisch ziekenhuis te Utrecht was overleden, wilden zich gaarne daar heen begeven. Voorts bevond zich op het vliegveld Schiphol een heer, die een belangrijk be drag aan geld aan verschillende personen op Urk moest uitbetalen. Aangezien de K.L.M. met haar gtoote toestellen bezwaarlijk op Urk kan landen, kwam de V.O.S. ter hulp. Woensdagmid dag vertrok de PH.V.IJ.G., met den voor zitter van de V.O.S., van IJpenburg, land de ruim 20 minuten later op Schiphol, waar de wachtende passagier instapte en tevens twee kransen werden meegenomen, één van den vlieger Both en één van de K.L.M., voor het stoffelijk overschot van het jonge tje, dat eenige dagen geleden bij de aan komst van de PH.O.T.O. verongelukt was. De landing op Urk had een vlot verloop en om 4 uur begaven de ouders zich van het vliegveld Schiphol, waar het toestel in middels gedaald was, per auto, welke door den A.N.W.B. die de grondorganisatie van de V.O.S. verzorgt beschikbaar was gesteld, naar Utrecht. Gisteren zijn de ouders en het lijkje door de V.O.S. weer naar Urk gebracht. Ook zijn nog enkele andere personen naar en van Urk vervoerd, terwijl tevens een groote hoeveelheid post naar het eiland is ge bracht. Schiermonnikoog nog geïsoleerd. De isolatie van het eiland Schiermonnik oog is opnieuw met een dag verlengd. Vijf etmalen is Schiermonnikoog nu weer van post en goederen verstoken gebleven. De postboot heeft reeds elf dagen lang geen dienst gedaan. Gistermiddag is de boot van Oostmahorn vertrokken, doch de zuidelijke wind had zooveel drijfijs in de richting van het eiland verzameld, dat de postboot gedwon gen was terug te keeren. Er bevonden zich tien passagiers aan boord. De „Ameland" op een zandbank. De postboot „Ameland" is gistermiddag op de terugreis van Holwerd naar Ameland halverwege Nes op een zandbank vastge- loopén. Er bevonden zich tien passagiers, benevens post voor Ameland van tien da gen aan boord. Men hoopte, dat de. boot hedennacht vlot zou komen, doch de passa giers waren genoodzaakt den nacht op het wad door te brengen. - In het gebouw van het Nederlandsch Lyceum te Den Haag heeft de Ver- eeniging voor Paedagogiek gistermid dag haar tachtigjarig bestaan herdacht. Aanwezig waren de ministers van O. K. en W., prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, prof. van Poelje, directeur- generaal van het onderwijs, de heeren Laban, Rienks en dr. van Voorthuysen, allen raadadviseur van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, de heer Wesseling, chef afdeeling- lager onderwijs van het departement en nog vele anderen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft een openingswoord gesproken. Minister Slotemaker spreekt. Minister Slotemaker zeide o.m. dat hij dankbaar was te kunnen getuigen van zijn belangstelling voor het paedagogisch on derwijs. Wat hem in dezen kring treft is, dat de vereeniging, handelende over paeda gogiek, 80 jaar oud is. Dit beteekent, dat de beoefening der paedagogiek niet van den laatsten tijd dateert. Ja, dat er 80 jaren ge leden al paedagogische problemen be stonden. Dit feit op zichzelf, is reeds een gelukwensch waard omdat het bewijst, dat we hier niet aleen met snufjes te doen heb ben, maar ook met wat bezonken 'is. De minister eindigde met zijn beste wen- schen voor de verdere ontwikkeling der vereeniging. Rede van den heer Rienks. Daarna heeft de heer A. Rienks, raad adviseur van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen, eeD her denkingsrede gehouden. De heer Rienks wierp een terugblik over den door de vereeniging afgeleg- den weg, over de illusies, welke in de afgeloopen tachtig jaren in haar kring hebben geleefd en over de ondervon den teleurstellingen. De vereeniging voert haar naam sinds zeventig jaar, de tien jaar daarvoor heette zy „vereeniging van kostschoolhouders". Zooals uit de beginselverklaring blijkt hadden de kostschoolhouders er behoefte aan „elkander te raadplegen over de moei lijkheden, aan hun betrekking verbon den en in vriendschappelijk samenzijn de bemoediging te vinden tot het trouw" en blijmoedig vervullen van de belangrijke, doch zware en niet zelden ondankbare taak der opvoeding". Allengs breidde de vereeniging zich uit, wat haar doel en haar omvang betreft, er ontstonden ook plaatselijke afdeelingen. Vele Vooraanstaande figuren op het ge bied der paedagogiek hebben in den loop der jaren hun medewerking aan de ver eeniging verleend: A. M. Kollewijn, G. J. Kapteyn, Pruim, A. H. Gerhard, M. H. Lem, M. B. Hoogeveen, A. Zuiderveld, K. Beversluis, Klaas de Vries Szh. Ontwikkelingsgang. Wij zien de vereeniging, historisch be schouwd, in het begin staan in het teeken van Pestalozzi en van Herbart, theoretisch zoowel als in de practijk der opvoeding en daarbuiten. Wij zien haar de pogingen be- studeeren, en, als het kan, verwezenlijken, al het onderwijs om één deel der leerstof (bij ailen niet hetzelfde) te concentreeren. Het principe der zelfwerkzaamheid, der spon taniteit tevens, breekt zich baan: weldra vindt het uiting in het aanvankelijk lees onderwijs en in de pogingen tot invoering van handenarbeid in het schoolprogramma. In het bijzonder komt de methodiek van het moedertaalonderwijs naar voren, naast die van de kennisvakken wordt de aandacht gevraagd voor de methodiek van het teeken- onderwijs, over het geheel houdt men zich veel met didactiek en methodiek op. De behoefte aan onderkenning, specificeering en behandeling Van abnormale leerlingen komt öp. De schoolorganisatie, •t'' t Natuurlijk komt ook (Je schoolorganisatie, zooals zij in de* opvolgende wettelijke be palingen is belichaamd, ter sprake. En dan, voor ons, nazaten, onver wacht vroeg, meldt zich de behoefte aan de behandeling van de vraag: In hoeverre klassikaal, in hoeverre indi vidueel onderwijs? Ook het bewaarschoolonderwijs, de ar- beidsschool en de gemeenschapsschool vor men onderwerpen van bespreking.' Philoso- phische en psychologische problemen ont breken evenmin in de acta der vereeniging. De instelling van professoraten in de paeda gogiek, de invloed van binnen- en buiten- landsche geleerden, van een man als prof. Gunning, van het nutsseminarium voor de paedagogiek, de instelling van de middelbare akten paedagogiek, dit alles drukte mede zijn stempel op den ontwikkelingsgang van de tachtigjarige. Zijn overzicht besloot de heer Rienks met den wensch, dat de goede tradities der vereeniging mogen worden voortgezet en dat de leden der vereeniging inderdaad vereenigd, zich in christelijke liefde mogen blijven wijden aan hun ge meenschappelijke taak. Ontvangst van gemeentewege. Na deze rede heeft het hoofdbestuur van de Vereeniging in het Lyceum gerecipieerd, waarna de deelnemers aan de vergadering van gemeentewege in het gemeente-museum zijn ontvangen. Bij deze gelegenheid heeft' de burge meester de gasten toegesproken. Hij zeide o.m., dat z.i. de paedagogiek, wat het onderwijs betreft, tweeërlei terrein bestrijkt: De wijze, waarop de leerstof moet worden toegediend en in de tweede plaats de karaktervorming of karakterstudie. „De beste kant der democratische staats instellingen is wellicht de paedagogische, hierin bestaande, dat het volk tot staatkun dig inzicht wordt opgevoed, gelijk de groot ste nadeelen van autoritaire stelsels hierin gelegen zijn, dat zij door oogendienarij, on oprechtheid en spionnage het volkskarakter bederven". Avondvergadering. Des avonds sprak prof. R. Casimir een rede uit. Voor een feestrede, zoo zeide de hoogleeraar, is het thans niet de tijd, nu te allen kant zooveel van de opvoedkundige idealen, die tot dusverre nagestreefd wer den, niet vervuld worden, ja, in hun aan vankelijk verwezenlijking gestuit zijn. Maar spr. wilde toch een bemoedigend woord doen hooren en schetste de ontwikkeling van de paedagogiek als wetenschap, zooals hij die in de toekomst voor zich ziet. Hij is overtuigd, dat dit ook de practijk zal bein- vloeden. Ten slotte ontwierp hij een beeld van de toekomst, die hij vóór zich zag, wijzende op het woord van Ellen Ke_y: Dat droomen onze hoogste realiteit zijn. Dit droombeeld is samengesteld uit hecht verbonden wer- kelijkheidselementen. De vereeniging voor paedagogiek moet om te blijven werken zich steeds een der gelijk ideaal voor oogen houden. ALGEMEEN NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND. Algemeene vergadering te Utrecht. In het Jaarbeursrestaurant hield de Alg. Nederlandsche Zuivelbond (F.N.Z.) gister zijn algeméene vergadering, onder leiding van den waarnemend voorzitter, den heer H. K. Koster. Aan de door den secretaris gedane mededeelingen ontleen en we: De boterprijs heeft gedurende het laatste halfjaar een zeer teleurstellend verloop gehad. Niet alleen, dat deze van begin Augustus af lager is geweest dan het vorige jaar, ook in verhouding tot andere botersoorten (o.m. de Deensche) is onze boter met name op de Engelsche markt lager geprijsd ge weest dan overeenkomstig kwaliteit en eigenschappen verwacht mocht worden. Gezien de belangrijkheid van dit vraag stuk, hëeft het bestuur besloten in het be gin van het nieuwe jaslr éen onderzoek te doen instellen naar de wyze, Waarop andere boter-exporteerende landen thans hun pro duct op dé EngelSehé mBrkt plaatsen. 3 De bötefproductie ligt van half October af vrij belangrijk beneden die van het vo- fi'g'e" "ja'ar, hetgeen waarschijnlijk verband houdt met de ernstige mate, waarin het mond- en klauwzeer in verschillende deelen des lands in de laatste maanden geheerscht heeft. 4 Kaasprijzen. Ook het verloop der kaasprijzen is geenszins gunstig geweest, over de ge- heele lijn liggen de kaasprijzen beneden die van het vorige jaar in de overeen komstige periode. Hetzelfde is 't geval met de melkpoederpry- zen. Spr. wees vervolgens op de vele moei lijkheden, die den export der zuivelproducten belemmeren en eerder toe- dan afnemen. Mond- en klauwzeer en kalver- teeltbeperkingen. De gevolgen van het mond- en klauwzeer zijn zeer ernstig en berokkenen de vee houderij dit jaar groote schade, niet alleen door gestorven dieren, maar ook door achteruitgang in kwaliteit en het onbruik baar worden voor de productie. In verband met de kalverteeltbeperking staat het bestuur op het standpunt, dat de boeren, die deze verliezen lijden, zoo spoe dig mogelijk in de gelegenheid moeten wor den gesteld, om door toekenning van extra kalverschetsen hun veestapel weer op peil te brengen. Proeffabriek voor melkwol. Overeenkomstig de destijds door het bestuur met de bondsbesturen gehou den bespreking over de deelneming aan de stichting eener proeffabriek voor melkwol is in de najaarsvergadering van de aangesloten bonden een bespre king over dit onderwerp gehouden, met het gevolg, dat vrijwel in alle bon den zich een groote meerderheid voor dit voorstel heeft verklaard. Er zal dan een bedrag van rond 250.000 beschikbaar komen voor deelneming in het kapitaal der te stichten proeffabriek en waardoor deze met de C.C.F. het gemeen schappelijk bezit der georganiseerde coöpe ratieve zuivelbereiding wordt. Van het resultaat van deze proefneming kan nog niets met zekerheid worden ver meld, terwijl ook omtrent de vooruitzichten der melkwol als zoodanig nog niets positiefs vaststaat. De geest, dié bij deze besprekin gen kon worden waargenomen, was echter algemeen die van een gevoel van saamhoo- righeid en de overtuiging, dat men geza menlijk een zekere risico moet aanvaarden om de bestaanszekerheid der coöperatieve bedrijven in dc toekomst te versterken. De heer H. K. Koster uit Wieringerwaard, die per 1 Januari a.s. aftreedt als bestuurs lid van den bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland en daardoor ook als bestuurs lid van den F.N.Z., werd met ingang van dien datum benoemd tot bestuurslid uit de 'tengewone leden. ARBEIDER BIJ ONTPLOFFING GEWOND. Op het terrein van een chemische fabriek aan den Ooster Ringdijk te Amsterdam heeft zich gistermiddag een kleine exploi- sie voorgedaan, waarbij een arbeider werd gewond. De man was bezig met het schoon maken van een reageerkolf, welke door onbekende oorzaak eensklaps tot ontplof fing kwam. Hij liep verwondingen aan het oog en aan het hoofd op en is naar het zie kenhuis overgebracht. Gisteravond is brand uitgebroken in het gebouw van de N.V. Nederlandsche kinderwagen- en houtwarenfabriek „Torck", gevestigd aan de Schiestraat te Rotterdam. De brandweer verscheen spoedig met en kele slangenwagens ter plaatse. Met lu totaal 10 stralen wist de brand weer, onder leiding van hoofdman Kruis, het vuur na een uur van moeizamen arbeid te bedwingen. De brand woedde hoofdzakelijk op de benedenverdieping, waar een houtzagerij en een opslagplaats van rubber gevestigd zijn. Deze brandden totaal uit. De blussching nam nog enkele uren in beslag. Omtrent de oorzaafc van den brand tast men in het duister. Bizonderheden. Omtrent den brand wordt nog nader ge meld, dat toen de brandweer met enkele slangenwagens onder leiding van onder- brandmeester A. v. d. Lucht ter plaatse kwam bleek, dat het terrein afgesloten was met een hoog ijzeren hek, zoodat men het brandende gebouw niet kon naderen. On middellijk is toen van vrij grooten afstand met een slang op de waterleiding water ge geven. Eerst toen iemand met den sleutel van het hek arriveerde, kon de brandweer het vuur van naderbij gaan bestrijden. Inmiddels had men de woningen aan de Schiestraat voor een groot deel ontruimd, omdat het vuur zich een weg naar buiten gebaand had en een vonkenre gen de naaste omgeving onveilig maakte. Na een half uur was de brand, die zich ernstig liet aanzien, van alle kanten inge sloten, waardoor gevaar voor uitbreiding werd voorkomen. IS «tuki 11 itulvcn I ituka 1 •tuiTcn Lal op hol AKKER-mark I Gistermiddag vertrok van Amster- dam het 1706 ton metende Nooréche stoomschip „Kern", dat aldaar aan de' superfosfaati'abriék lading had ingeno men. Het was op weg naar Stavanger.' Toen het schip even buiten de pier te' IJmuiden was, werd plotseling brand aan boord ontdekt. De rook sloeg zoo*' danig uit de luiken omhoog, dat die zelfs van den wal af was waar te ne men. Men wendde onmiddellijk den steven en meerde in de buitenhaven bij de zooge-- naamde bijliggerhaven, achter het fort. Sleepbooten van Wijsmuller begaven zich naar het Noorsche schip om assistentie te verleenen, terwijl oogenblikkelyk met het blusschingswerk een aanvang werd ge maakt. De brand was ontstaan in ruim drie, in het achterschip, waar tapiocameel, cokes en fosfor lag opgeslagen. De sleepbooten hebben gisteravond het ruim, waar het vuur woedde, onder water gezet. Den geheeleri avond en nacht is men nog bezig geweest met de blussching van den brand in ruim drie van het schip. De bluSsching kwam voornamelijk neer op het dooven van de smeulende lading, die bestond uit duizend zakken fosfaat, dui zend zakken tapiocameel, vijfhonderd zak* ken en duizend kisten suiker en 320 ton cokes. - 1 De oSrzaak van-den brand- is - nog aaWe kend. 5 >-••>? DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND. De „Ronde door Nederland" «en "groot succes. De centrale propaganda-commissie schrijft: Het aahtal oplossingen, ingekomen op de prijsvraag „De Ronde door Nederland" be draagt thans bijna 100.000, dat is ruim 20.000 meer dan verleden jaar. En een spre kend bewijs van de grondige aardrijkskun dige kennis van het publiek, want bijna alle oplossingen waren volledig en goed. Dit heeft de commissie aanleiding gege ven om een groot aantal inzenders met een extra troostprijs te verrassen, door aan de reeds uitgeloofde prijzen nog 200 Deventer koeken toe te voegen. De trekking der prijzen moest, ten gevol ge van het overgrootë aantal inzendingen, worden uitgesteld en is thans bepaald op Donderdag 5 Jan. a.s. te 2 uur n.m. De laatste week is thans aangebroken, de week van de Nieuwjaarscorresponden tie. Moge iedereen het jaar besluiten met een goede daad ten bate van het arme, mis deelde kind, door voor al zijn Nieuwjaars* wenschen te gebruiken zegels en kaarten „Voor het kind". Dan zal de twee-ton-actie van verlederi jaar overtroffen kunnen worden. D Uit de memoires van de moeder van Maria Vetséra, over den liefdesroman van Kroonprins Rudoli. 4) In het sigarenkistje lagen vele vergeelde akten en fotografieën in witte passe-par- touts. De graaf zette het kistje op een klein tafeltje om gemakkelijker te kunnen zoeken. Buiten begon het te schemeren. De ka mer was half donker. Bij verschillende foto's moest hij eerst zijn bril afvegenja, als men zich in oude herinneringen verdiept, worden de oogen wel eens vochtig en dan moest de oude heer even zijn bril schoonmaken Plotseling viel een klein boekje op het tapijt. Ik bukte mij om het op te rapeti. Zijn Excellentie greep er haastig naar, zoo haastig, dat zijn bedoeling duidelijk was: hij wilde niet, dat ik het boekje zou zien. Doch terwijl ik hem het boekje overreik te, viel mijn oog onwillekeurig op het ti telblad.. en ik las: „Gedenkschrift,... als manuscriptuitgegeven door barones Helena Vetsera En plotseling wist ik, dat mij een onge looflijke schat in handen was gevallen, terwijl mij in hetzelfde oogenblik duide lijk werd, dat dit eenige exemplaar van de memoires van Helena Vetsera op de zelfde wijze in het geheime archief van de Weensche politie verzeild was geraakt als de gemeenschappelijke foto van mevrouw Schratt en den keizer. Ja waarschijnlijk, was zij eveneens op dezelfde wijze in het bezit van den graaf gekomen Zonder ook maar een seconde te geloo- ven, dat hy mijn verzoek zou inwilligen, waagde ik toch de volgende vraag: „Excellentie, zou ik dit boekje korten tijd van U te leen mogen hebben?" „Waarvoor heeft U het noodig?" wilde hy weten en ik bekende hem: „Ik zou het willen bewerken en dan pu- bliceeren De graaf keek mij een oogenblik door dringend aan, zijn handen sidderden mis schien wat erger dan tevoren, maar toch dacht hij maar een oogenblik na, voor hij mij antwoordde: „Goed. Doet u ermee wat u wilt. Iemand anders zou ik het nooit toevertrouwen, maar van U weet ik, dat U den inhoud niet vervalschen zult..." Zoo kreeg ik, behalve de bewuste foto, ook nog de memoires van Helena Vet sera. Het toeval had mij daarbij geholpen. Het toeval, de eenig vertrouwde vriend van den verslaggever. De dood kent geen geheimen. Reeds de eerste aangrijpende zinnen van het gedenkschrift van Helena Vetsera klin ken als een roman. De inleiding neemt bij na twee bladzijden van het kleine boekje in beslag, doch hoort evenzeer bij de chro nologische volgorde der gebeurtenissen. De veertig bladzijden van het voorwoord ge ven een antwoord op de vraag, waarom de Moeder aanvankelijk twee jaar lang ge zwegen heeft en er eindelijk toch toe over gegaan is, het boekje, dat bijna een aan klacht is, te schrijven. In de achtentachtig bladzijden van het boekje, spreekt de moeder voortdurend in den derden persoon over zichzelf, overeen komstig den toen gebruikelijken stijl. Zelfs in den wereldoorlog verwekte het nog een hevige consternatie als de oorlogs correspondenten hun verslagen in den eersten persoon schreven. Over haar dochter schrijft zy als Baro nes Mary Vetsera. Zyzelve heet: „De Vertwijfelde Moeder". De inleiding van het boekje luidt woor delijk als volgt: „Onder den eersten aangrijpenden in druk van de catastrophe van Mayerling, is het hun, die daarbij het dichtst betrok ken zyn geweest onmogelijk gemaakt, de waarheid bekend te maken. De ontzetten de gebeurtenis trof iedereen volkomen on verwacht. De eerste berichten maakten 'n verpletterenden indruk. Hoewel niemand met zekerheid wist wat er precies gebeurd was en hoe het gebeurd was. Toen kort daarna de laster het hoofd begon op te steken en zelfs merkbaar werd in open bare geschriften en kranten, verbood de eerbied voor de smart der nabestaanden, dezèn laster den kop in te drukken en zichzelf te rechtvaardigen. Dit kon niet eerder geschieden, dan nadat de eerste ver twijfelde rouw om de dooden voorbij was. Nu deze voorbij is, zou het een plichtsver zuim, zoowel tegenover de dooden, als te genover de levenden zijn, om de waarheid geen recht te laten wedervaren en de ge ruchten, die deze tragedie tengevolge heeft gehad, niet tegen te spreken. De gebeurte nissen, die in het slot Mayerling zoo'n ver schrikkelijk einde vonden, waren een tot dusverre zoo zorgvuldig mogelijk geheim gehouden herinnering van de overledenen en kwamen later zelfs maar gedeeltelijk ter kennis van de nabestaanden. Hoe smartelijk het ook is, om deze aan de openbaarheid prys te geven, toch moet het geschieden, om de onwaarheid en de laster te ontzenuwen, die zelfs voor de heiligheid van den dood hun treurig werk niet konden bedwingen en ook om den schijn tegen te gaan, dat de Vaarheid om de een of andere reden verborgen zou moeten blijven. Zoo zy het dan toegestaan de waar heid bekend te maken, niet alleen om de levenden recht te doen geschieden, maar ook om de schuld van de dooden niet grooter te doen schijnen dan zij in werke lijkheid was". Na deze inleiding begint barones Vetsera direct met het weergeven van de gebeur tenissen en wel in de volgende woorden: „De ontvoering van de zeventien jarige barones Mary Vetsera uit het huis harer Moeder, geschiedde enkele dagen voor het verschrikkelijk gebeu ren op Mayerling. Tot aan het begin van deze gebeurtenissen had de baro nes er geen flauw vermoeden van, dat haar dochter op eenigerlei wijze in contact met den kroonprins stond Voor wij verder gaan met de memoires van barones Helena Vetsera, zou ik graag nog eenige woorden zeggen; beter gezegd een kort beeld van de schrijfster willen geven. Zy stond bij het hof en in de aris tocratische kringen van .de oude kèizers- stad, ook vóór het drama v.n Mayerling, niet zoo bijzonder goed aangeschreven. Zy ontving weliswaar geregeld, maar moest den invloed van haar relaties, in het bij zonder van de 'heeren, inroepen om uitnoo- digingen te krijgen voor de hofbals, waar gewoonlijk eenige honderden menschen uitgenoodigd werden. Barones Vetsera stamde uit een familie van Griekschen of Armeenschen oorsprong. Haar vader heet te Themistokles Baltazzi. Zij doken op denzelfden dag in Weenen op, toen keizer Frans Jozef Elisabeth naar het altaar voerde: Op den 28sten April 1854. Aan het hoofd van de Levantijnsche deputatie, die het keizerlijke paar waardevolle geschen ken bracht, stond Themistokles Baltazzi. Hij was bankier en had twee zonen en drie dochters. Een van zijn zonen kwam om het leven bij den brand in het Ringtheater. De schoonheid van de jonge Helena baar de overal opzien. De rijke vader zocht een armen, maar aristocratischen echtgenoot voor zijn dochter: in Constanilnopel huwde zij den Oostenrijkschen diplomaat, baron Vetsera, van Hongaarsche afkomst, wiens kroontje de aangewezen manier scheen, om met behulp van geldbuidels der Baltazzi's de deuren der uitgaande wer?ld te openen. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6