GEMEENTERAAD VAN BERGEN. gf«ïoS* In een zitting begrooting vastgesteld. De V.V.V. krijgt meer werkmogelijkheid. Geen avondvergadering. 3* DERDE BLAD. De bcg-rooting vastgesteld. Ontvang sten en uitgaven, voor den gewonen dienst 554.079.41, voor den kapitaal- dienst 411.298.—. Voor steunverle ning aan werkloozen is 15.000 uit getrokken, voor arbeidsloonen in werkverschaffing 75.000, voor steun aan boeren en tuinders 400. Het rijk draagt hiervoor 61.110.40 bij, benevens een extra uitkeering van 28.485.60. Dit laatste bedrag is noo dig voor het sluitend maken van de begrooting. Ontvangsten G. E. B 30.949.45, de uitgaven op 14.160, De subsidie van het B.A. is bepaald op 40.300.De subsidie van de V.V.V. op 2000. Voor werkobjecten in werkverschaffing 75.000 uitge trokken. Voor Nazorg van Geestes zieken 170 verleend. De raad kwam gistermiddag ten 2 ure voltallig, onder voorzitterschap van mr. H, D. A. vgn Reenen, bijeen. De hoofdschotel van de agenda vormde de behandeling van de begrooting. 1939, Vooraf werden eenige andere punten af gehandeld Na opening Verzocht de heer Den Das een wijziging in de notulen, in ^ert>and met de invoering van het tarief-van Swaay. Spr. wenschte vastgelegd te zien, dat naar zijn oordeel bij overname door het P.E.N. de tarieven voor de arbeiders belangrijk hooger zullen worden. Hiertoe werd be sloten. Ingekomen was een verzoek van een zes tal organisaties van personeel in Overheids dienst, waarin toekenning voor kindertoe slag voor het personeel in gemeentedienst ■werd verzocht. Tijdens de vergadering kwam telegrafisch de mededeeling in, dat het verzoek werd ingetrokken. Van Ged. Staten was de goedkeuring in gekomen op het 16 Nov. 1937 vastgestelde uitbreidingsplan Besloten werd hiertegen niet in beroep te gaan. Voor kennisgeving werd aangenomen een afschrift van een door den heer J. Henneman aan den Officier van Justitie gericht schrijven betreffende een geval met den heer L. J. Scheeres. Van het B. A. was ingekomen een ant woord op de bemerkingen der commissie uit den raad belast met het nazien der ge- meenterekening 1937. Als voren. Van den heer D. Kers was een beroep ingekomen tegen het besluit van B. en W., waarin afwijzend was beschikt op den bouw van een garage op een terrein gele gen achter het perceel Karei de Groote laan no. 9. De weigering berustte op het niet voldoen aan de bepalingen in de bouwverordening. De heer Den Das wees er op, dat het een aanvrage betreft voor een eenvoudig uitneembaar gebouwtje, waarvoor z.L als voor hoofdgebouwen adviezen van de com missie noodig is. Het kan geen aanstoot ge ven en de economische omstandigheden van adressant mag men toch ook wel in aan merking worden genomen. Aan de bouw verordening wordt géén geweld aan ge daan en alleen de voorgevel komt in het gezicht. Spr. gaf in overweging de aahvrage als nog toe te staan. Hier in Bergen is de nood toestand in het bouwbedrijf groot, ook ten gevolge van het krappe toezicht op de plan nen door de adviescommissie. Dr. Hemelrijk was altijd geneigd de uitvoering aan het college over te laten. Spr. begrijpt de overwegingen van B. en W., doch de inhoud er van is, dat men bang is voor de consequentie, maar B. en W. zijn van de consequenties in dit geval ontsla gen, als de raad een ander besluit neemt. Spr. is tegen ontsiering, doch veronderstel de, dat ditmaal de adviescommissie dienst heeft gedaan om het college te dekken. Het argument van ontsiering vervalt z.i, spr. is van belang de Voor levensmogelijkheid van den man te vergrooten. Spr. zal voor inwilliging van het verzoek stemmen. De heer S w a a g ging met het gesproke ne accoord, doch bij verleening wil hij de restrictie, dat verplaatsing opnieuw beoor deeld wordt. Weth. Macdonald wilde ook een re strictie, dat uitbreiding voor meer dan twee auto's niet mogelijk is. De heer Brak oordeelde, dat adressant bij uitbreiding toch naar betere huisvesting moet omzien. Adressant heeft voorts het mogelijke gedaan om aan de wenschen van den directeur van gemeentewerken te vol doen. Ook spr. wilde den man behulpzaam zijn. Deze man poogt het hoofd boven wa ter te houden en dat moeten wij respec teeren. De heer Ellis kon al evenmin de be zwaren van B. en W. erkennen Voor adressant er kwam stond er een gelijke schuur en daar zijn geen bemerkingen te gen gemaakt. De her D i n g e r d i s stond op het stand punt van B. en W. Op grond van het ge bruikte materiaal zal hij tegen het verzoek stemmen. De heer V r ij e waarschuwde er vooi net hek van den dam te halen. Geldt het een garage van steen met pannen gedekt, dan zou spr. geen bezwaren hebben. Weth. Macdonald oordeelde, dat wat men de een geeft men den ander niet mag onthouden. Spr. waarschuwde tegen beslis singen op grond van andere overwegingen. Het gaat om de consequenties. De heer Den Das wees den heer Vrije er nog op, dat volgens de verordening ieder burger het recht heeft tegen een beslissing van den raad in beroep te gaan. Met vier stemmen tegen, die van de wethouders en de heeren Dingerdis en Vrije werd hierop het verzoek ingewilligd. Aan de orde was hierop een voorstel tot onderhandsche verpachting van diverse ge meen telanderij en, dijken en wegen, alsme de een voorstel om aan P. Meijer Jzn., over 1938 "4.50 restitutie van pacht te verlee- nen en B. en W. te machtigen aan J. Lou- we voor 1939 onderhandsch 1 H.A. land ten zuidwesten van den nieuw aan te leg gen verkeersweg voor 39 te verhuren en de huursom voor den Nesdijk voor 1939, in huur bij de St. Josephstichting, te bepa len op 34. Conform besloten. Behandeling gemeentebegrooting, als mede die van de verschillende diensten. In behandeling kwam hierna de behan deling van de gemeentebegrooting, die van de bedrijven, het rapport der commissie, de beantwoording van B. en W., de ingekomen adressen, die naar de begrooting waren verwezen, alsmede de verschillende voor stellen, als de vaststelling der bedragen per leerling van de Openbare Lagere school en van de Ulo; een voorstel tot wijziging van het ambtenaren-reglement; een voorstel tot vaststelling van een verordening rege lende de loonen der werklieden in dienst der gemeente en een voorstel van B. en W. om de subsidie van de V.V.V. van 1000 op 2000 te brengen. Algemeene beschouwingen. De heer Dingerdis verheugde zich er over, dat de begrooting met een voordee lig saldo sluit en dat B. en W. er in gelukt zijn voldoende werkobjecten voor werkver schaffing te vinden en dat dank zij de ves tiging van het vliegveld de uitzending naar de centrale werkverschaffing overbodig bleek. Spr. verheugde zich over de voorge stelde verdubbeling van de subsidie van de V.V.V., omdat daardoor dit bestuur, dat geen moeite te veel is, in het belang van het algemeen beter voort kan werken. Spr. hoopte voorts, dat God's zegen op het werk van het college zal rusten. De heer Den Das had zich van alge meene beschouwingen onthouden in de ver onderstelling, dat het rapport op den -oet gevolgd zou worden. Spr. wil bij de volg nummers het noodige over de werkloosheid zeggen. Artikelsgewijze behandeling, De heer Den Das besprak de raming van 650 als inkomsten uit de vermakelijk heidsbelasting en vroeg of het in de bedoe ling van B. en W. ligt om een ruim gebruik te maken van de bevoegdh'id ontheffing te verleenen. De verordening is vastgeste'd en moet worden uitgevoerd, als consequen tie van een raadsbesluit. De voorzitter verwees naar het ant woord van B. en W. waaruit bleek, dat het college spaarzaam zal zijn. De heer Dendas gevoelde, dat de ver- eei.iging, die welvaartspolitiek voert, in het gedrang komt en hij oordeelde, dat op den dag van het bloemencorso ontheffi: j verleend moet worden, doch overigens vond hij ontheffing gevaarlijk. De voorzitter: Het is belasting en daarbij is het moeilijk ontheffing te verlee nen. In uw richting heeft het college ook gedacht. De raad staat niet sympathiek te gen deze belasting, maar voor het bloemen corso wil het college ontheffing. De heer Dingerdis wilde dit ook voor de feesten op den verjaardag van de ko ningin. De voorzitter wilde dit wel overwe gen. 1 De werkverschaffing. De heer D e n D a s heeft bewondering voor het standpunt in deze door het college ingenomen. Op de begrooting is n.L voor het maken van aarden banen f 75000 uitgetrok ken, doch hij oordeelde, dat de cijfers niet klopten. Voor de baan Bergerwegvlieg veld is f 28000 uitgetrokken. Pas wanneer deze weg beslag krijgt, kan dit worden uit gevoerd en het zal dus nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, omdat de moeilijkheid zich zal voordoen, dat het overgroote deel van de gronden daarvoor nog gekocht moe ten worden en dit vordert tijd. Spr. apprecieerde de bedoeling van het college, doch het zal tijd vorderen en daar om verzocht spr. het college het mogelijke te doen dit te bespoedigen. Met de aarde baan BergerwegZuidlaan staat het al in een vergevorderd stadium. Aan den weg Bergerwegvliegveld, die met het werkfonds klaar gemaakt moet worden, spreekt ook de vakorganisatie een woordje mee ten aanzien van de loonen. Spr. wilde, dat dit werk door middel van het werkfonds tot stand gebracht wordt. Voorts wees spr. er op, dat er een actie gaande is, om de in de werkverschaffing ge plaatsten, uit de zorg te nemen (het plan- Westhof). Daardoor verhoogd men de ge zinsinkomsten van die menschen en bereikt men dat niets meer van de gezinsinkomsten wordt uitgevoerd, n.L het onderhoud. Het weer bij den middenstand kunnen besteden. Landelijk wordt hiervoor gewerkt en ook zouden wij het waardeeren, dat het teeren van wegen niet meer in werkverschaffing wrodt uitgevoerd, n.L het onderhoud. Het gebeurt toch ook niet met het onderhoud van straatwegen. De heer S w a a g wees er op, dat het loon van vroeger in den polder zonder de werkverschaffing niet mogelijk is. Spr. wilde dit er dus niet onttrekken. Weth. Macdonald deelde mede, dat een taxatiebureau met behulp van jhr. Bar naart een taxatierapport gemaakt is van de gronden van het vliegveld. Het college wilde zich aan dit rapport houden. De maatregelen zijn genomen om zoodra wij de toestemming van het werkfonds hebben, aan den gang te kunnen gaan. Dit werk is wel een intrigee' rend deel van de uitbreiding van de werk verschaffing. De mogelijkheid om een strop te voorkomen moest in het bedrag van 28000 voor den aarden baan tot uitdrukking worden gebracht. Spr. verzocht het college de vrije hand te geven in het uitbreiden van werkverschaf fing en goed te vinden, dat het gaatjes vul len in een reeds geteerden weg, ook in werk verschaffing kan geschieden. Dit om de uit breiding van werkverschaffing mogelijk te maken. Wij veronderstelden, dat de beste arbeiders aan het vliegveld te werk zouden komen. Nu het tijdelijk stop is gezet, hebben wij weer meer werkloozen en spr. wees er op, dat door het werk aan het vliegveld voor één jaar, de anderen langer achtereen in de werkverschaffing mogen werken, doch dit geldt niet voor 1940. Op verzoek van spr. gaf de heer den Das nog een andere toelichting op zijn gedachte om aan die werken de tewerkgestelden uit zorg te nemen. Spr. zei- de nog, dat voor ieder werk met behulp van het werkfonds het loon 10 a 15 lager wordt gesteld dan in het particuliere bedrijf. Dit geschiedt in overleg met de vakorganisaties, Weth. Miltenburg zeide, dat het de bedoeling van het werkfonds is de aarde baan in werkverschaffing uit te voeren. Dit is bij de voorbesprekingen gebleken. De rest van het werk kan buiten de werkver schaffing geschieden. De heer Dingerdis kon zich de be zwaren van den wethouder indenken. Van groot belang is het, dat men voldoende ob jecten heeft, opdat de arbeiders niet naar de Centrale Werkverschaffing moeten. Bij het polderbestuur is ook het teeren van wegen in werkverschaffing in overweging en spr. juichte dit toe, ook in het belang van de ge meente, vooral ten aanzien van den Oostdijk, Het is daar mooi, maar thans niet bereid baar des zomers door de stof. Dr. Hemelrijk concludeerde, dat de uitbreiding van de werkverschaffing wel zeer op losse schroeven staat en juist werk verruiming haalt ons uit den put. Spr. vroeg zich af, als het werkfonds geen toestemming geeft, er niets gebeurd. Welke verwachtin gen hebben B. en W. Weth. Macdonald zeide, omdat het werkverschaffingsobject zoo hoog mogelijk op te voeren. Dr. Hemelrjj k wilde voor alles be spoediging. Weth. Macd onaldrOp het oogenblik is het nog geen zaak om de onderhandelin gen over den grond aan te knoopen. De be slissing van het werkfonds moet worden af gewacht. De voorzitter: Het ligt bij de finan- ciëele commissie. Het werkfonds stagneert niet, dat was er voor. Wij zijn bereid de zaak te bespoedigen. De heer Brak concludeerde, dat de men schen niet moeten verwachten spoedig te werk te worden gesteld. De discussies over dit punt werden hierop gesloten. De voorzitter deelde nog mede, dat van den minister nog geen antwoord was in gekomen om de vaststelling van het tarief dat Bergen voor de stroom aan de provin cie moet betalen. De kindertoeslag. Z.h.s. besloot de raad zich met de conclusie van het G.O. om zich niet te vereenigen met de verzoeken tot invoering van kindertoeslag van ambtenaren en werklieden. De verordening tot wijziging van het amb tenarenreglement werd hierop conform vast gesteld. De verordening regelende de loonen der werklieden in dienst der gemeente gaf aan leiding tot discussie. Aan de bestaande groe pen is een Ve klasse toegevoegd (vaklieden met een verantwoordelijkheid of vak bekwaamheid) met een aanvangsloon van 27,84 per week. De voorman in een loon- groep, kan op grond van de verantwoorde lijkheid, volgens een hoogere klasse gesala rieerd worden. De heer Ellis drong er op aan een spaar zaam gebruik te maken van overwerk. De heer V o t e merkte op, dat de indee ling geen voorschrift is, doch slechts een verzoek van organisaties en daarom kwam het hem, gezien de toestand van velen, niet wenschelijk voor om voor een reeds bevoor rechte groep tot loonsverhooging over te gaan. Er zijn weinig arbeiders, die in het vrije bedrijf in Bergen 27 verdienen. Zij genieten dan ook niet van pensioen en vacan- tiedagen. Tegen de klasse-indeeling heeft spr. niets, hoewel hij van oordeel is, dat de in deeling gemaakt is naar de arbeiders, die Bergen heeft. De heer S w a a g oordeelde, dat de ver houding tusschen ambtenaren en werklieden verbroken wordt en spr. onderschreef het betoog van den heer Voute. De heer Brak verwonderde zich over het geluid van den heer Voute en wees op de uitspraak van den raad, waarbij werd be paald, dat een herziening in gunstigen zin noodig was. Het G.O. was daar over ver heugd en komt nu met hetgeen de raad ge- wenscht heeft. Spr. oordeelde, dat de ver gelijking met werkloosheid niet opgaat. Als een vakman een volle week werkt, dan ontvangt hij een volle week loon en als een arbeider in dienst van de gemeente een volle week werkt, dan moet hij ook een volle week loon ontvangen. De heer V r ij e oordeelde ook, dat de loonschalen van de politie door de voorge stelde regeling in het gedrang komen. Voorts wees spr. op de toegepaste korting op het personeel ter secretarie van 5 die niet werd toegepast op de werklieden. De middenstanders, die hun uiterste best doen, zouden hun handen dicht knijpen als ze een dergelijk inkomen hadden en spr. vend het niet verantwoord mee te doen aan het toekennen van hoogere salarissen, die zij moeten betalen. Spr. wilde afwachten de algemeene maatregel van bestuur van den minister. De heer Dingerdis wilde zich houden bij hetgeen ir het G.O. is besloten. Spr. wees zou het zoo de er op, dat de middenstander ook blij wezen met het salaris van een hooge ambte naar, dit aan het adres van den heer Vrije. Spr. is overtuigd, dat de middenstand juist slecht heeft, omdat de arbeiders weinig kunnen koppen. De heer S w a a g ontkende, dat hij zich voor verhooging heeft uitgesproken. De heer Brak handhaafde zijn mededee ling, doch weth. Miltenburg deelde mede, de bedoeling was voor de laagst gesalarieer de er 20 op te doen. De verordening werd hierop aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Voute, Vrije, Swaag en de Koning. De heer Voute bepleitte centralisatie bij de aanschaffing van het benoodigde de papieren rompslomp te beperken. De voorzitter zeide, dat dit reeds zooveel mogelijk geschiedde. De heer Brak oordeelde een bezoldiging voor tijdelijk schrijfwerk met f 10 per week te laag en wilde daarom een weekloon gelijk aan dat van den laagsten klerk. De verwarmingsinstallatie in brandweerkazerne voldoet niet. Op een vraag van den heer Vrije deelde de voorzitter mede, dat gebleken was, dat de verwarmingscapaciteit voor de nieuwe brandweerkazerne te klein was gebleken, waarom, met het oog op de veiligheid, de brandspuit bij de koude in de garage van den heer Smit was ondergebracht. De heer Ellis oordeelde, dat de direc teur van gemeentewerken de berekening van de verwarmingsinstallateur had moeten controleeren. Gebleken is, dat de installatie 7 graden te kort kwam. De heer d e n D as had eenig leedver maak. De installeurs-ingezetenen waren niet goed. Beter is het niet op den prijs te letten. Voor garantie is men 'beter klaar met inge zetenen. Devoorzitter: Verschillende instal leurs zijn uitgenoodigd en het is aan den laagsten gegeven. Wij krijgen een rapport van gemeentewerken. Het is mogelijk, dat wij de goedkoopste maar niet de voordeeligste in stallatie hebben. Bepaald werd, dat vier nieuwe lantaarns zullen worden geplaatst en wel aan den Turfweg, den Kogerdijk, den Kerkendijk en op een nader te bepalen plaats. Het dure slachthuis Het slachthuis wees een verlies aan van 1454.89. De slachtrechten zijn al boven die in andere plaatsen en als er een koel- inrichting komt zullen ze nog hooger wor den. De invoer van vleesch neemt toe. Het tekort, aldus weth. Miltenburg zullen wij moeten dragen. De heer Voute: Er is een tendens om slachthuizen op te heffen om te concentree- ren. Hebben B. en W. dit al overwogen. De voorzitter: Bergen als seizoen plaats moet aan bijzondere eischen vol doen. Het is duur. De heer Swaag:.De heeren slagers heb ben het gewild. Dit kan niet ontkend wor den. Ze moeten nu ook de gevolgen aan vaarden. In de commissie heeft spr. de'sla gers het stuk getoond, waarop zij zich allen voor het slachthuis verklaarden. De heer Den Das deelde mede, dat po gingen gedaan worden om het schoolzwem men te organiseeren. Van particulieren en vereenigingen zullen bijdragen gevraagd worden en spr. zou, als dit noodig is, gaar ne zien, dat de gemeente aanvullend op trad, waarom hij verzocht hiermede reke ning te houden. De voorzitter wenschte een betref fend verzoek af te wachten. Op een vraag van den heer Brak zeide de voorzitter, dat B. en W. momenteel nog geen aanleiding hebben gevonden om standplaatsen voor taxi's aan te wijzen. Weth. Macdonald zeide, dat B. er W. van oordeel zijn, dat wel iets gedaan kan worden voor het stofvrij maken van de Mosselenbuurt, om er een Spramexweg van te maken, daarvoor gevoelen B. en W. niets. De heeren Koning en Ellis drongen op het stofvrij maken aan. Weth. Macdonald: Het kost 1 1100, Wil men genoegen nemen met het gedeelte van Buerweg tot Eeuwigenlaan, dan kost het de helft en ga ik accoord. Dr. Hemelrijk steunde het voorstel de Koning. De heer Voute wilde in geen geval daar het parkeeren verbieden. Weth. Miltenburg wilde het geheel aanhouden tot het volgend jaar. Weth. Macdonald gaf in overweging het op den kapitalendienst te plaatsen en als men wat doet, dit behoorlijk te doén. De kosten zullen dan 1100 bedragen. Hiertoe werd met de stemmen van de heeren Vrije en Miltenburg tegen en Mac donald blanco besloten. Betere administratie bij het B.A. De heer Voute wees op het voorstel Om voor den secr.-penningmeester van het B. A. een volledige werkkring te scheppen. Spr. vroeg den heer den Das, wat zijn werk zaamheden zullen zijn. De heer Den Das zeide, dat den gchee- len mensch gevorderd zal worden voor het B.A. De leden onderzoeken regelmatig aanvragen, maar er is een tekort. De werk zaamheden worden te omvangrijk en het B. A. wil, dat de secretaris-penningmeester zoodanig gesalarieerd wordt, dat hij onder zoeken kan of de inlichtingen juist zijn. Een kaartsysteem zal worden ingevoerd. De uitkeeringen moeten door boekjes wor den gedekt. De secr.-penningmeester vol doet en hij zal zich de bekwaamheid voor het werk eigen moeten maken, 43000 per aar wordt er omgezet en verbetering in het richtig beheer is noodig. De heer Voute wilde die taak in twee deelen splitsen. De opzet wordt toegegeven, maar de boekhoudkundige functie is een ander deel van de taak en spr. is het dui delijk geworden, dat de meest elementaire begrippen van boekhouding den secretaris penningmeester, ondanks zijn voortreffe lijke eigenschappen, geheel vreemd zijn. Spr. gaf daarvan voorbeelden en oordeel de op grond daarvan de functionnaris onge schikt de boekhouding van middenstanders, die steun vragen, te controleeren. Spr. wil daarom het uitgetrokken bedrag splitsen, opdat de secretaris-penningmeester de steun s Uw la*'»ie>en<lan naast zich krijgt van iemand, die de boek houding op peil houdt. De voorzitter wees er op, dat het B. A. een zelfstandig lichaam is en gezien het vele werk, dat verricht wordt, willen B. en W. het lichaam de kans geven om het in te richten. Het college is wel bereid overleg met het B.A. te plegen. De heer V o t e zeide nog, dat hij met de begrooting accoord gaat, als er iemand naast wordt aangesteld om de boekhou ding op peil te houden en wil dan desnoods een hooger bedrag uittrekken. De heer de Koning bevestigde het be toog van den heer Voute, doch behalve den secr.-penningmeester zitten 6 anderen in het B.A., w.o. drie met boekhouden be kend en daarom oordeelde spr. het een klap in het gezicht van het B.A. het voor stel niet te aanvaarden. Comité-vergadering. Om kwart over vijf ging de raad over dit punt in comité. Na een kwartiertje werd de vergadering heropend en deelde de voor zitter mede, dat B. en W. voorstelden de post met 300 te verhoogen en te brengen op 40.300, om het B.A. in de gelegenheid te stellen zich met een administratieve kracht te assisteeren. Dit voorstel werd, met de stem van weth. Miltenburg tegen aangenomen. Hierna werden de bedragen voor het onderwijs vastgesteld. De V.V.V. subsidie. De voorzitter wees er op, dat B. en W. van de vermakelijkheidsbelasting van de V;V.V. een 500 verwachten en het Bloe mencorso vrij willen stellen. B. en W. stel den voor om, gezien het werk van de V. V. V., de subsidie met 1000 te verhoogen. Weth. Miltenburg verdedigde dit voorstel met er op te wijzen, dat de V.V.V. de kurk is waarop de gemeente drijft. Spr. wees op het werk van de V.V.V. ter bevor dering van de welvaartspolitiek en stelde ook in het licht, dat de feesten van de V. V. V. ook een factor zijn voor het behoud van de tram. Spr. wees op de wenschelijkheid van de uitgifte van een nieuw folder en het maken van een diorama. Ook stelde hij in het licht wat andere plaatsen doen. In 1920 offerden de leden 1450 was het zielental 2800 en verleende de gemeente een subside van 1000. In 1938 offerden de leden 2750, bedraagt het zielental 6500 en verleent de gemeente een subsidie van 1000. Hierdoor springt de noodzakelijkheid van de verdubbeling der subsidie, zelfs los van de invoering der vermakelijkheidsbelasting, reeds voldoende in het oog. De V. V. V. is voor Bergen de organisatie, die welvaartspolitiek voert. Ook de hoogere overheid gaat het groote nut inzien van deze politiek voor het land en verhoogt dit ;aar de subsidies aan de A. N. V. V. met 30000. Door het aan de V. V. V. mogelijk te maken te werken, verhoogt men de moge lijkheid, dat ook de gemeente meer in komsten krijgt. De heer Voute sloot zich bij de waar- deerende woorden aan. Er zijn ook andere vereenigingen die cultureele waarde heb ben. Be Quick en de andere sportvereenigin- gen, die ook door de vermakelijkheidsbelas ting worden getroffen. Spr. zou het billijk vinden, door ook deze vereenigingen tege moet te komen. Spr. zie niet in waarom de V.V.V. een tegemoetkoming moet hebben in de vermakelijkheidsbelasting. Spr. vroeg ook subsidie-verhooging voor de anderen. Weth. Miltenburg: De V.V.V. werkt in het algemeen welvr artsbelang van alle inwoners, de andere cultureele vereenigin gen werken in het belang van eigen leden. Ook de andere dingen die de V.V.V. buiten het bloemencorso organiseert worden door de belasting getroffen. Dr. Hemelrijk wees er op, dat ook zonder de vermakelijkheidsbelasting de V.V.V. een hoogere subsidie moest hebben, omdat elk dubbeltje door de V.V.V. uitgege ven, het economisch belang van Bergen be vordert. Geen vereeniging is met de V.V.V. te vergelijken. Men moet de dingen schei den. Spr. wilde desnoods ook de anderen wel helpen als B. en W. het voorstel doen. De heer V o t e: Ik ben voor de verhoog de subsidie, doch vindt het koppelen van het voorstel aan de vermakelijkheidsbelas ting fout. Niet om de invoering daarvan moet de verhoogde subsidie worden gege ven. De voorzitter had geen bezwaar om de verhoogde subsidie alleen toe te staan

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9