ALKMAARSCHB COURANT. Alkmaar Het jaar in vogelvlucht in 1938. het is door ons en onze medewer kers geschreven, bekeken, be werkt en doorgegeven naar de technische afdeeling, waar men- schen en machines het tot meta len regels hebben gemaakt, waar het in stalen ramen bijeen ge bracht is, waar' het in ronde vormen is gegoten en de machtige pers het in zijn cylinders heeft opgenomen. De ledige wagen van 1938 heeft geen andere beteekenis dan er op te wijzen, dat wij in het afgeloo- pen jaar al het beschikbare ma teriaal verbruikt hebben, maar daarnaast staat reeds de wagen van 1939, die de belofte inhoudt van nog omvangrijker arbeid en nog grootere prestatie. Moge dan in het jaar dat nu komen gaat de Alkmaarsche courant in nog meer gezinnen met vreugde begroet worden. Wij voor ons kunnen slechts de belofte afleggen, die alle padvinders een maal hebben uitgesproken: „Wij zullen ons best doen." Wij zullen doen wat in ons ver mogen is om onze courant zoo goed mogelijk te doen zijn, wij zullen alles ir het werk stellen om de vriendschapsbanden met onze lezers te versterken. Directie en redactie, administra tie en technisch personeel, allen, die hier dagelijks samenwerken, zien vol vertrouwen de toekomst tegemoet en wenschen op deze plaats onzen lezers en adverteer ders een gelukkig en voorspoedig jaar toe. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 31 DECEMBER. volking vertolkte, aangezien burgemeester van Kinschot, om zijn eenvoudige en eer- lijke persoonlijkheid zich reeds een plaats in de harten van vele inwoners heeft ver» overd. Pijnlijk was het verlies, dat den raad 2 Jan. door het overlijden van den heer J. Vogelaar trof. De heer Vogelaar was een sympathiek raadslid. Het financieele vraag stuk van de gemeente beheerschte hy vol komen en vaak gaf hy blyk het met het ge voerde beheer oneens te zyn, doch nimmer deed hy het op een toon, alsof hy alleen de wijsheid in pacht had en steeds gaf hy blyk een open oog te hebben voor de moeilijk- heden, waarvoor het college van B. en W. zich gesteld zag. 24 Mei werd de raad getroffen door het overlijden van den nestor, den heer D. J. Govers, die 30 jaar lang als liberaal in den raad zitting heeft gehad. De heer Govers was geen man, die de liberale beginselen op staat kundige en geeste lij e gronden verde digde. Van nature S was hy echter, als elke Noordholland- J" J sche boer die op zijn persoon- D JGovers t lijke vrijheid gesteld is, liberaal. Zyn libe ralisme was van practischen aard en op grond van zyn devies „Vrijheid blijheid" en „Houdt er den moed maar in" verzette hy zich in stinctief tegen alle maatregelen, die te zeer ingrepen in het leven der burgers. Als practisch man heeft hij de gemeente on schatbare diensten bewezen. De raadsleden wisten dit en daarom mocht hy zich in aller waardeering verheugen. Verdienstelijke burgers die heengingen. In mr. Willem Stap verloor Alkmaar 5 Maart een verdienstelijk burger, die voor Pro Juventute en voor het Genootschap tot Zedelijke verbetering van Gevangenen, veel en zegenrijk werk heeft verricht. Ook van Covoto was hy een verdienstelyk lid. Mr. Stap was een prettige, joviale persoon lijkheid, waarvoor ieder, die met hem in aanraking kwam, vriendschap gevoelde. 13 Maart was de datum van het over lyden van mej. E. M. Buis, die 42 jaar in Alkmaar op zoo'n voorbeeldige wijze het onderwijs heeft gediend. Mej. Buys was een geboren opvoedster, die het hart van haar leerlingen dermate veroverde, dat deze nog vele jaren na het verlaten van de school, nog met groote aanhankelijkheid van haar gewaagden. Na een smartelijk lijden wisselde 17 April de heer J. Ringers het tijdelijke met het eeuwige. Als geboren Alkmaarder heeft de heer Ringers èn als raadslid èn als wet houder, maar ook in het vereenigingsleven van zijn liefde voor stad en bevolking ge tuigd. Hy kende de macht van het spreek woord „Leven en laten leven". By zyn ter aardebestelling kwam op grootsche wyze tot uiting, dat hy een eere-plaats in de harten van velen heeft ingenomen. Wederom is er een jaar verstreken en wederom zetten wy ons aan de taak, een terugblik te werpen op dit jaar, dat na en kele uren zal zyn beëindigd. Velen zullen, als wy, zich den oudejaarsavond van 1937 nog wel herinneren en de opmerking ma ken, dat zij zich moeilyk kunnen voorstel len, dat er al weer een jaar verstreken is. Wat is een jaar als tijdsbestek toch van geringe beteekenis, zal hierop wel als twee de opmerking van velen volgen. Wanneer men echter eens nagaat, wat 1938 als jaar van wereldontwikkeling der menschheid bracht, dan zal men moeten concludeeren, dat het wel een zeer bewogen jaar is ge weest. In 1939 gaan wy het tiende crisisjaar in. Op 10 December waren er in ons land nog 372309 werkloozen ingeschreven, de leniging van hun nood vordert dagelyksch 1 millioen gulden, die door belastingen en toeslagen op producten moeten worden op gebracht en zoolang de staten aan het in 1932 opgekomen streven naar autarkie blijven vasthouden en meer en meer de grenzen voor elkanders producten sluiten, zoolang zal ook de zoo lang gehoopte op leving wel uitblijven. De welvaart van Alkmaar. Voor Alkmaar, dat zoozeer van de wel vaart in zyn omgeving afhankelijk is, welke omgeving een vrijen afzet van de producten zoo zeer behoeft, kan het verblijdend ge noemd worden, dat men, blykens de omzet cijfers van de Noordhollandsche veilingen, door het dieptepunt heen is. Ook de klanken, die de buitenlandsche staatslieden laten hooren, om van den weg naar de autarkie terug te komen, kunnen als een verblydend teeken worden aangemerkt, al valt hiervan in de practyk nog bitter weinig te bemer ken. Verblydend is ook, dat in de positie van de veeteelt en de zuivelbereiders een lichte verbetering valt waar te nemen, al kan zoowel de landbouw als de tuinbouw den regeeringssteun nog niet missen. Verheugend is eveneens, dat de zuivel- producenten blyk hebben gegeven, door hun aanvoeren, het behoud van de Alk maarsche kaasmarkt op prijs te stellen, al is het teleurstellend, dat de regeering aan Alkmaar den steun weigert, dien het voor het behoud van de markt behoeft. Voor ons staat het vast, dat het behoud van de kaas markt, als attractie voor het internationale toerisme, ook een landsbelang is. Het is de groote verdienste van den heer G. Nobel, den afgetreden secretaris van den Bond van op Coöperatieven Grondslag werkende Zuivelfabrieken, dat hij ook steeds de producenten erop heeft gewezen, dat het bèhoud van de markt een produ- centenbelang is. In de najaarsvergadering van den bond heeft hy de producenten met nadruk ge wezen op de gevaren, die het Noordhol landsche product bedreigen, door voor de productie van de kaas ook de daarvoor niet geschikte melk door pasteuriseeren te ge bruiken. Het gevolg daarvan toch is, dat het Noordhollandsche kwaliteitsproduct steeds meer geiijk wordt aan het Friesche, met het noodwendig gevolg, dat de goede naam van het product verloren gaat. Ook op de organisatiefouten heeft deze deskundige, die zijn gansche leven onbaatzuchtig den landbouw in dit gewest heeft gediend, met nadruk gewezen en het is te hopen, dat aan zyn waarschuwende stem gehoor wordt gegeven. Van den Raad. Wanneer wij een greep doen uit hetgeen de Alkmaarsche raad in het afgeloopen jaar heeft beroerd, dan stippen wij aan, dat het waarlijk geen wonder is, dat bij een uit gave van een half millioen voor werkloo- zensteun en 340000 voor armenzorg, de gemeente de grens van noodlijdendheid is genaderd. Als het belangrijkste besluit, met het oog op de gemeente-financiën, kan dat van 3 Maart worden aangemerkt, waarbij be sloten werd, de Provincie een proces aan te doen, om door den rechter te laten uit spreken, of het Provinciaal Electriciteits- bedryf de gemeente ook als gegadigde voor den stroom zal hebben te erkennen. Voor tal van gemeenten in de provincie is de uit slag van dit proces van groote beteekenis, omdat daardoor zal komen vast te staan of de gemeentelijke electriciteitsbedrijven in de provincie al of niet zelfstandig kunnen blijven voortbestaan. Het is dan ook vol komen begrijpelijk, dat de Vereeniging van Stroomdistribuanten zich voor het voeren van dit proces achter Alkmaar heeft ge plaatst. Wie kennis genomen heeft van de kwestie, zal moeten beamen, dat wel een zeer gewrongen redeneering gevolgd moet worden, om het standpunt in te nemen, dat een gemeente niet als gegadigde kan wor den aangemerkt. Het besluit van Alkmaar's raad om voor- loopig niet tot demping of overkluizing van het gedeelte Verdronkenoord tusschen de beide Steenenbruggen over te gaan, dient in dit overzicht eveneens te worden aan gestipt. Telkenmale, wanneer dit vraagstuk in den raad ter sprake komt,, krijgen wij het geval, dat zelfs de voorstanders van dit plan, dat toch eenmaal zal moeten worden uitgevoerd, zich nog te veel laten be- invloeden door hen, die spreken over de schending van het oude stedenschoon, maar het, begrip missen, dat er ook nieuwe schoonheden kunnen worden geschapen en dat de levende bevolking van thans, wil ze zich handhaven, rekening moet houden met de eischen, die de tijd stelt, waarin wij leven. Het feit, dat de raad zoo weinig leden telt uit het bedrijfsleven, zal hieraan wel niet vreemd zijn. Het raadsbesluit om 20 H.A. voor den bouw van een kazerne ten behoeve van de Luchtdoelartillerie beschikbaar te stellen, dat van de gemeente een offer van f 200000 vorderde, kan zeker als een gewichtig be sluit worden beschouwd.. Ongetwijfeld is dit besluit ook sterk beïnvloed door het in breeder kringen veldwinnende bewustzijn, dat het behoud van onze nationale zelf standigheid offers voor onze Defensie nood zakelijk maakt. De offers voor de weermacht dienen door de volksvertegenwoordiging te worden vastgesteld en het kan niet ontkend worden, dat Defensie, door voor de vesti ging van regimenten aan verschillende ge meenten offers te vragen, poogt, uit de openbare kas de beschikking te verkrijgen over ruimer middelen dan waarover ze krachtens de beslissingen van de volksver tegenwoordiging de beschikking heeft. Ver moedelijk heeft deze overweging er wel toe geleid, dat Ged. Staten hun goedkeuring aan dit raadsbesluit hebben onthouden. Waar de minister verklaard heeft, dat alleen redenen van 's lands belang de keuze van de plaats bepalen en dat hij alleen gaarne geschenken aanvaardt van plaatsen, waar 's lands belang het stichten van een kazerne vordert, daar mag verwacht worden, dat Alkmaar, ondanks de niet-goedkeuring van dit raadsbesluit toch zijn kazerne krijgt. Gezien de groote winsten uit het Radio distributiebedrijf valt het te betreuren, dat den Haag het besluit van den raad, om het tarief met 50 cent per maand te verlagen, niet goedkeurde en slechts een verlaging met 25 cent toestond. Gezien het feit, dat Alkmaar voor het sluitend maken van zijn begrooting steeds hoogere bedragen van het Rijk noodig heeft, valt het echter te begrij pen, dat men er in den Haag angstvallig voor waakt, dat Alkmaar de middelen waar over het beschikt, vermindert, maar juist daarom diende men zich er daar ook tegen te verzetten, dat de provincie aan Alkmaar het electriciteitsbedryf ontneemt. Belangrijk was ook het besluit van den raad tot overname van het gasbedrijf te Warmenhuizen. Voor den raad van War- menhuizen was het niet prettig, dat hij daartoe door 's lands regeering werd ge dwongen, doch voor de gasafnemers in die gemeente, evenals voor die in de gemeenten Harencarspel en Schoorl, was dit zegenrijk, aangezien zij daardoor bevrijd werden van de niet onbelangrijke betaling van meter- huur en bovendien het gas tegen een goed kooperen prijs kregen. Voor Alkmaar was dit voordeelig omdat de fabriek de meerdere M3. gas zooveel goedkooper produceert, zoo dat door deze concentratie het economische belang van beide partijen werd bevorderd. De meerdere gasafname in deze buiten gemeenten bewijst, dat de bevolking daar met deze overname ten zeerste is ingeno men. Het besluit tot den bouw van een nieuw Gymnasium kan eveneens als een goed be sluit worden aangemerkt. Te lang reeds is deze inrichting ven Hooger Onderwijs, die er zoo zeer toe bijdraagt dat Alkmaar op onderwijsgebied centrumstad is, onvoldoen de gehuisvest. Naar onze overtuiging zal te spoedig blijkeh, dat het fout is geweest daarvoor zoo'n belangrijk deel van den Bergerhout ten offer te brengen. Wij herinneren ons nog hoe vele raads leden destijds den heer Geels uitlachten toen hij het voorstel deed een deel van den Bergerhout te verkoopen, om Alkmaar er financiëel bovenop te helpen en het is wel de ironie van het lot, dat vele van deze leden thans hun stem gaven voor het be schikbaar stellen van den Bergerhout voor den bouw van het Gymnasium. In dit licht bezien is het wel ietwat belachelijk, dat dezelfde leden zich heftig verzetten tegen den verkoop van een 80 M2. van den Hout voor den bouw van huize „Voorhout" aan den Kennemerstraatweg, waar men straks een belangrijke verbetering zal kunnen aanschouwen en waardoor men tevens be reikte, dat één van de belangrijkste Alk maarsche gebouwen van de achitectuur uit de laatste halve eeuw behouden bleef. Over de behandeling van de begrooting, die 16 December voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf werd vastgesteld op het respectable bedrag van 3620115. kunnen wij, na de gedegen en uitvoerige raadsoverzichten, die daarna in dit blad verschenen, gevoegelijk zwijgen. En van zijn leden. In zijn zitting van 16 Januari heeft de raad op hartelijke wijze zijn vreugde te kennen gegeven over het feit, dat burge meester van Kinschot, die van einde De cember in het ziekenhuis voor een blinde darm-operatie had vertoefd, weer in zyn midden verkeerde Wij zijn overtuigd, dat de raad toen ook de gevoelens van de be- Ds. W. D. M. Baar, de vurige en Ijverige vrijzinnige prediker kwam 23 Juni te over lijden. Deze man heeft het waarlijk niet ge makkelijk gehad. Zijn leven was een vech ten tegen de lauwheid, die er onder de vrijzinnig-godsdienstigen heerschte, doch hij heeft waarlijk niet tevergeefs geleefd. Dit kwam nog ondubbelzinnig tot uiting in de jaarvergadering van Vrijzinnig-godsdiensti gen in Noordholland, waarin verschillende sprekers getuigden, dat het door hem ter hand genomene vaak in het belang van de gewetensvrijheid moest worden voortgezet. Ds. Baar was een van de velen, die hun krachten hebben gesloopt voor de door hen voorgestane idealen. In Augustus verloor Alkmaar in mej. Oort, een in Alkmaar geboren burgeres, die een christinne was van de daad. Haar vader was een bekend Alkmaarsch predikant van hooge waardigheid en na zijn verscheiden heeft zij met een diepe geloofsovertuiging, in stilte, daartoe in staat gesteld door de ruime middelen, waarover zij beschikte, krachtig zyn werk van naastenliefde voort gezet. Aan de Diaconie en de Ned. herv. gemeente legateerde zij ieder 5000. Het is zeker van de Diaconie een goede gedachte geweest, om haar huis aan de Oudegracht aan te koopen om dit als tehuis in te richten. De huisvesting van de oude men- schen in het oude huis van Sonoy is zeker niet meer van onzen tijd. In den heer Jb. Pels verloor Alkmaar een mede-burger, die vele jaren voorzitter was van de Burger IJsclub, die, in een tyd, toen de overheid de verzorging van behoeftigen nagenoeg geheel aan de particuliere liefda digheid overliet, op haar wijze trachtte den nood te lenigen en dit werk ook nog in onzen tijd voortzet. De heer W. Weber die 8 December kwam te overlijden, was als grondlegger van het Bioscoopbedrijf in Alkmaar ontegenzegge lijk een persoonlijkheid. De heer Weber was niet gemakkelijk, had geen soepel karakter, doch een sterk ont wikkeld rechtsgevoel en juist daarom ge noot hij in breeden kring waardeering. 21 Mei gewerd de president van de Alk maarsche rechtbank, mr. J. G. Holsteijn de hooge onderscheiding, dat hij benoemd werd tot advocaat-generaal by den Hoogen Raad. Zij, die hem kenden, verheugden zich daar over, want in de jaren, waarin hij als pre sident bij de Alkmaarsche rechtbank werk zaam is geweest, heeft hij zich doen kennen als een hoogstaand rechter. Het stemde Alkmaar tot vreugde, dat hij als president 16 Juni werd opgevolgd door mr. A. M. Ledeboer, sinds vele jaren rechter by deze rechtbank, een man van humane beginselen en van groote verdienste voor Alkmaar, door zyn leiding van de actie voor het stichten van het Centrale Ziekenhuis, dat een zegenrijke instelling voor den ge- heelen streek genoemd kan worden. Na een 35-jarige dienstvervulling nam 29 Dec. de heer H. J. Haasbroek afscheid als deurwaarder by de Rechtbank.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 13