PERSONALIA. BRANDEN. LANGDURIGE ECHTVEREENIGINGEN. ONGEVALLEN. MUZIEKOVERZICHT. TOONEEL. 3 23 Jan. Ds. v. d. Woude bevestigd als Luth. predikant te Alkmaar. 7 Febr. Dr. J. H. J. M. Hofstee benoemd tot ridder in de orde van St. Gregorius de Grooten. 20 Febr. Ds. C. J. Rasch te Egmond a. d. Hoef als Ned. herv. predikant bevestigd. 14 April. De heer G. J. M. van den Wil' denberg te Loon op Zand benoemd tot ge meente-secretaris te Heerhugowaard. 1 April. De heer P. de Boer te Hoog' woud tot notaris te Schagen benoemd. 2 April. Ds. A. de Jong neemt afscheid als doopsgezind predikant te Broek op Lan gendijk. 7 April. De heer T. P. H. Wortel benoemd tot. gemeente-archivaris te Alkmaar. 18 April. Dr. Fischer te Egmond aan Zee krijgt na 34-jarige ambtsvervulling eervol ontslag. 30 April. Dr. A. K. Dijkhuizen, directeur Centraal Ziekenhuis, krijgt het kruis van verdienste van het Ned. Roode Kruis. 21 Mei. Mr. J. G. Holsteyn benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. 31 Mei. Benoemd tot 'notaris te Castri cum de heer H. A. A. M. van Cranenburgh. 8 Juni. A. Stam, directeur Boerenleen bank, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. 5 Juli. Den dichter A. Roland Holst te Bergen werd den D. A. Thuine-prijs voor oorspronkelijk Nederlandsch letterkundig werk toegekend voor den bundel „Winter aan Zee". 17 Juni. Pastoor B. A. van Kleef te Eg mond aan Zee benoemd tot president van het Oud-Katholiek Semenarie te Amersfoort en tot hoogleeraar in de exegedisch patritische en praktische theologie aan diezelfde in stelling. 16 Juli. Mr. A. M. Ledeboer benoemd tot president van de rechtbank te Alkmaar. 21 Aug. Tot pastoor te Oudorp benoemd pastoor W. J. H. Polder te De Lier (Z.-H.) 21 Sept. Dr. F. Spiering te HeerhugO' waard benoemd tot controleerend genees heer te 's-Hertogenbosch. 26 Sept. Ds. P. Oosterbaan te Hilversum neemt het beroep als predikant bij de doops gezinde gemeente te Broek op Langendijk aan. 27 Sept. Jhr. H. van Foreest te Heiloo benoemd tot ridder in de kroonorde van België. 30 Oct. Intrede van ds. Brinkerink te Grootschermer. 2 Nov. De heer H. J. K. Bakker, directeur van het Huis van Bewaring, benoemd tot ad junct-directeur van de bijzondere strafgevan genis te Leeuwarden. 12 Nov. Gedenkteeken dr. van Dam ont huld. 18 Nov. Tot directeur van het Huis van Bewaring benoemd de heer M. Asijee te Assen. 30 Nov. Dr. W. van Dam neemt afscheid als directeur der scheikundige afdeeling Van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. 9 Dec. De heer K. W. Hofmeester, bekend musicus en oud-Alkmaarder, thans te Sfhoorl, 80 jaar. I Dec. Zuster G. de Graaff, hoofdver pleegster aan het Centraal Ziekenhuis, gaat met pensioen. II Dec. Afscheid ds. L. J. v. d. Kam te Heerhugowaard. 15 Dec. Aan den heer H. J. Haasbroek met ingang van 1 Jan. eervol ontslag ver leend als deurwaarder. 17 Dec. Dr. J. B. van Amerongen te Am sterdam als voordrachtkunstenaar gehul digd. In het voorbije jaar maakten wy melding van een 27-tal branden in Alkmaar en om geving. De omvangrijkste in Alkmaar was die op 24 April, toen het bekende Wapen van Heemskerk aan de Breedstraat een prooi der vlammen werd. Dat de eenzame boerderijen nog al gemakkelijk aan het vuur ten offer vallen, werd ook in 1938 be- 4 Juni: Door een ongeval by den bouw van de hangars voor het vliegveld te Ber gen wordt de arbeider L. Oldenburg ge dood. 9 Juni: De 20-jarige E. Kardinaal te N.- Scharwoude wordt, bij het sloopen van een oude schuur, door den electrischen stroom getroffen en gedood. 13 Juli: Te Hoogwoud de 7-jarige wielrij der Simon Vijzelaar door een auto aange- waarheid. In onze omgeving toch gingen niet re<^en en gedood, minder dan 13 boerderijen verloren. De 22 Juli: Het n-JariS zoontje van de fam branden, waavan wij melding maakten, zijn Schooneveld te Middenmeer by het vis- de volgende: 1*<' 16 Jan. Huis van den heer H. C. Eradus te Oudkarspel afgebrand. 7 April. Te Nieuwe Niedorp de arbeiders woning van den heer A. Eriks tot den grond afgebrand. 16 April. Boerdery van den heer C. Wij te te Wogmeer ging door brand geheel ver loren. 17 April. De timmermanswerkplaats van den heer A. Smit te St. Pancras door brand verwoest. 22 April. De boerenhoeve van de wed. GrootPaarlberg te Heerhugowaard een prooi der vlammen. 24 April. Felle uitslaande brand van Het Wapen van Heemskerk te Alkmaar. 4 Mei. Te Avenhorn het café van den heer Wied ijk en de boerdery van den heer Bierman, eveneens te Avenhorn door brand verwoest 5 Mei. Te Hoogwoud vier woningen ver brand. 11 Mei. Brand op de scheepswerf van den heer Belt te West-Graftdijk. 20 Mei. Te Hoogkarspel de boerderij van de families Stapel en Bool uitgebrand. 24 Mei. Te Limmen het café „De goede Verwachting" met aangebouwde woning in vlammen opgegaan. 22 Juli. De zuivelfabriek „De goede Ver wachting" te Schoorl door brand verwoest. 2 Aüg. De boerderij van de familie Evers te De Cocksdorp een prooi der vlammen. 17 Aug. De boerderij van dén heer T. B. Verdriet te Burgerbrug tengevolge van hooi broei afgebrand. 25 Aug. Te Harencarspel de boerderij van den heer Jacob Swaan, bezit van de ge meente Alkmaar, door brand verloren. 26 Aug. Door hooibroei de boerderij be woond door den heer G. Jimmink, in den polder Koegras, met 80,000 K.G. hooi, een prooi der vlammen. 22 Sept. Het jacht van dr. Hofstee het Zeglis verbrand. 24 Sept. Te Camperduin de woning van den garnalenvisscher A. S. verbrand. 14 Oct. De boerdery „De Schouwplaats" te Wognum, benevens een groot aantal broed machines, in de asch gelegd. 16 Nov. De boerderij en een daarnaast staande hooiklamp van den heer T. Blokker te Callantsoog geheel verbrand. 22 Nov. Door hooibroei een hooiklamp van den veehouder J. de Groot te Mijzen in vlammen opgegaan. 27 Nov. De oude boerderij bewoond door den heer P. Wit, in de Moerbeek te N.-Nie dorp, in de asch gelegd. 30 Nov. Te Egmond aan den Hoef het café „De Drie- Égmonden" afgebrand. schen te water geraakt en verdronken. 27 Juli: Het 14-jarig dochtertje van den veehouder A. Dobbe te 't Zand door een wagen overreden en gedood. 28 Juli: Op den Helderschen weg, nabij de kalkovens, botsing tusschen twee stoom trams, waarbij drie dames vrij ernstig wer den gewond. 1 Aug.: Te Westerblokker de 70-jarige tuinder Schoenmaker door een auto gegre pen en gedood. 2 Aug.: De heer P. Nagelkerken uit Ber gen te Bergen aan Zee bij het baden ver dronken. 15 Aug.: Nabij het Westerslag op Texel een 18-jarige padvinder bij het baden ver dronken. 22 Aug.: Het 3-jarig kind van den heer Kaandorp te Castricum. in een sloot geraakt en verdronken. 28 Aug.: De motorrenner Van der Kley komt tijdens de grasbaanwedstrijden der mate te vallen, dat hij na sindsdien voort durend in het ziekenhuis te zijn verpleegd, in de 2e helft van December overleed. 9 Sept.: De her Bruin te den Burg (Te xel) valt bij het opruimen van een straat versiering uit een paal, mét als gevolg, dat hij den volgenden dag komt te overlijden. 14 Sept.: De 26-jarige H. Moen uit Am sterdam komt bij een auto-ongeval te Lim men om het leven. 18 Sept.: Het 3-jarig zoontje van den heer D. Blank uit Ursem komt in een onbewaakt oogenblik in een sloot terecht en verdrinkt. 23 Sept.: De 30-jarige arbeider P. J. Ros uit Heiloo gedood bij een ongeval cp de terreinen van de Ned. Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam. 23 Sept.: De 50-jarige arbeider Beens uit Kolhorn krijgt door het breken van een staaldraad een ijzeren bak met zand op het lichaam en wordt op slag gedood. 25 Sept.: Het 1%-jarig dochtertje van den heer C. Meijer te Warrnenhuizen komt dóór verdrinking om het leven 27 Sept.: Op den Kennemerstraatweg te Alkmaar wordt de 27-jarige Anna Krom uit Heerhugowaard door een zwaar beladen vrachtauto overreden en gedood. 28 Sept.: Het 7-jarig dochtertje van den conciërge van het Sportpark, den heer Kaandorp, bij het spelen in het Victoriebad geraakt en verdronken. 30 Sept.: Bij het uitgaan der school werd het 9-jarig dochtertje van den heer J Schermer te Castricum door een auto ge grepen en gedood. 11 Oct.: Te Callantsoog komt de 60-jarige manufacturier Brouwer door verdrinking om het Jevfefr, ~j 13 Oct.: Mej. de 'wed. Karsten, uit Kal- 1 Dec. De boerderij aan de Kerkedijk te verdijk, aldaar do6'tJ.,een auto gegrepen en Befgen, eigendom der gemeente en bewoond I gedood. In het voorbije jaar noteerden wij drie paren, die 65 jaar in den echt waren ver bonden, te weten het echtpaar D. Vos te Callantsoog op 17 Mei, het echtpaar J. Trap te Oosterend (Texel) op 18 Mei en het echtpaar T. Brandenburg te Hoorn op 21 November. Vier echtparen vierde hun 60-jarig huwe lijksfeest en wel op 2 Mei het echtpaar Mooy, oud-burgemeester van Castricum, op 16 Juni het echtpaar M. Kuyn te Oost huizen, op 7 Juli het echtpaar Bouwens te Noordscharwoude, op 5 Sept. het echtpaar Nieuwenhuizen te Den Burg (Texel). Voorts maakten wij melding van 6 echt paren, die hun 55-jarig huwelijksfeest vierden. Dit waren J. Visser te Egmond aan Zee (28 Jan.), v. d. Zande te Alkmaar (22 Mrt.), M. Kaas, Broek op Langendijk (24 Mei), Schuffeler, Zuidscharwoude (31 Juli), C. Krom, Zuidscharwoude (2 Sept.), Akker man, Schoorldam (22 Nov.) Achttien echtparen vierden achtereen volgens in 1938 hun gouden bruiloft. In Januari waren dit er vier en wel de echtelieden Tromp te Heiloo, K. de Geus Pz. te Koedijk, J. Vergay te Warrnenhuizen en de Vet te Bergen. In Febr. beleefde dit voorrecht op den op 13den (deze datum blijkt dus niet altijd een ongeluksdatum) het echtpaar Beers te Oud- Burgering uit Bergen komt bij het rargee- karspel, 11 Maart was dit het geval met de ren op het rangeerterrein te Alkmaar om door den heer Jonker, in vlammen-opgegaan. 13 Dec. Boerderij van den heer W. Schoen aan de Groote Sloot te Schagerbrug afge brand; 17 Dec. Te Oudkarspel de boerenwoning, bewoond door de gezinnen C. Kos en A. de Boer, door brand verwoest. 20 Dec. Te Castricum werd een pand aan de Torenstraat, bewoond door den heer Jan Breewijk en waarin een modevakschool was gewestigd, een prooi der vlammen. 1938 werd ingezet met één van de ern stigste ongevallen; 2 Jan. n.1. reed de heer Bakker uit Bergen, na een familiebezoek, met een auto, waarin zijn vrouw en vier kinderen waren gezeten, bij de Koedijker Vlotbrug, tengevolge van den ij zei, in het Noord-Hollandsch Kanaal, met het nood lottig gevolg, dat drie van zijn kinderen, meisjes van 5, 4 en 3 jaar, om het leven kwamen. De deernis met dit gezin was alom zeer groot en met ontsteltenis bereik te de bevolking 20 October het bericht, dat B. gearresteerd was, onder verdenking, dat hij zich met opzet van zijn gezin heeft willen ontdoen. Dg man, die ontkent zich aan deze misdaad te hebben schuldig ge maakt, bevindt zich nog steeds in voor arrest. 15 Jan. overleed in het ziekenhuis te Alk maar Annie van der Meer uit Wieringen tengevolge van een auto-ongeval. 17 Jan. verdronk de echtgenoote van den her Zut, kassier van de Boerenleenbank te Noordscharwoude. 9 Febr.: De 20-jarige Hoogvorst, tenge volge van een auto-aanrijding op 28 Jan., overleden. 21 Febr.:' Te Oudesluis komt mevr. M. Pannekeet-Mosk door verdrinking om het leven en wordt de arbeider-telegrafist D. van der Wijngaarden bij het rangeeren te Broek op Langendijk gedood. 9 April: Op den onbewaakten overweg aan den Kalkovensweg wordt een 73-jarige zwerver door den trein gegrepen cn ge dood. 19 April: De 40-jarige rangeerder H. 30 Oct.: Het 4-jarig zoontje van den heer G. Knijn te Grosthuizen komt door ver drinking om het leven. 1 Nov.: De 45-jarige C. van Leeuwen uit Enkhuizen wordt op den onbewaakten overweg te Den Hulk, gemeente Avenhorn, door electrischen stroom gedood. 29 Nov.: De 49-jarige G. R. te Uitgeest door een vrachtauto gegrepen en gedood. 7 Dec.: Te Den Burg (Texel) de machi nist van de Electrische Centrale, D. Bijl, door electrische stroom gedood. 10 Dec.: Tweejarig kind uit Broek op Langedijk, dat een teil heet water over zich had gekregen, in het ziekenhuis overleden 12 Dec.: De 34-jarige garagehouder Boer- sen te den Oever komt door verdrinking om het leven. 15 Dec.: De timmerman A. Tuinman te Twisk door een steigerpaal doodelijk ge troffen. echtelieden Jb. v. d. Sluys te Koedijk en 29 April met de echtparen Jb. Smit te Alkmaar en K. Waal te Bergen. In Mei, de maand van de ontluikende lente, viel dit voorrecht achtereenvolgens ten geamputeerd deel 'aan de echtparen J. Louwe te Bergen, M. Leegwater te Stompetoren, P. Berger te Zuidscharwoude, P. Bergsma te Alkmaar, F. van Bergen te Zuidscharwoude. 10 Juni was dit het geval met de echte lieden O. Andriesma te Alkmaar, 5 Augus tus met het echtpaar Hart in Alkmaar 19 Augustus met het echtpaar Zomer te Stom petoren en 28 October met het echtpaar P Mooi te Castricum; 23 December wasdit 1het geval met het echtpaar K. Verweel te Stom petoren. het leven. Ernstig ongeval van den motorrijder Houtop tijdens de motorraces. In het zie kenhuis moesten hem vier teenen worden 26 April: Tengevolge van een motoronge val komt de heer C. van Hilten uit Den Helder om het leven. - 10 Mei: De heer P. Vos, gepensionneerd veldwachter te Heiloo, wordt te Limmen door een auto-aanrijding gedood. 11 Mei: De heer D. C. Cramer, bekend banketbakker te Alkmaar, komt door een val door een zolderluik om het leven. De 60-jarige mevr. Schoonhoven werd in de Houttil dermate door een wielrijder aangereden, dat zij 10 dagen later overleed. De plaatselijke vereeniginge i zorgden in 1938 bijna alleen voor de muziekavonden. Wat de muziekkorpsen betreft waren het Alcmaria Vlctrix, dirigent Willi Kohier, met medewerking van het tooneel- gezelschap „de Maskers"; het arbeiders- Korps „Excelsior", dirigent G. Anderson, onder wiens leiding zich tevens een leer lingenorkestje liet hooren, en de sedert één jaar bestaande Postfanfare. Het wel bekende dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap", dirigent Corn. Jonker, ver leende bij dit jongste Alkmaarsche korps (dat twee avonden gaf) zijn medewerking. De postfanfare bepaalde zich echter niet tot de zaalconcerten, muzikale wandelin gen door bepaalde deelen der stad werden door het korps op gezette tijden onder nomen. Door Alkmaarsch symphonie-orkest, dirigent Kohier, werd het eerste lustrum herdacht met een concert waarop o. m. de tweede symphonie van Beethoven gegeven werd en de heer Dorgelo de Variations Symphoniques van Boëllmann voor vio loncel speelde, met begeleiding van ge noemd orkest. De kamermuziekvereeniging richtte twee avonden in, de eerste was bestemd voor composities voor fluit en harp en harp- solo, uitgevoerd door mevr. Rosa Spier en Hubert Barwasser, de tweede avond was voor de vermaarde pianistè mevr. Elly Ney. „Toonkunst", dirigent Joh. Röntgen, bracht ten gehoore Cantate no. 79, van J. S. Bach, en de Nelsonmis van Haydn; solisten van dezen avond waren mevr. Ankie van Wickevoort Crommelin, so praan, mej. Ans Stroink, alt; en de heeren Jan Schipper, tenor en Max Kloos, bas. Alkmaarsch strijkorkest, dirigent Albert Sluyter, begeleidde het koor, en speelde het 12e concerto grosso, van Handel. De tweede Toonkunstuitvoering bracht „Ode aan de Vriendschap", van dr. Joh. Wage naar, vocale kwartetten van Haydn, ge zongen door de dames Röntgen, sopraan mej. Blooker, alt, en de heeren Bach tenor; Wulff, bas. Voor de koorbegeleiding zorgde mej. Dr. van Beek. Na de pauze ging het herdersspel „Bas- tien und Bastienne", van Mozart; t werd opgevoerd door mevr. Röntgen en heeren Bach en Wulff met begeleiding van strijkkwartet en twee fluiten. De dirigent trad dezen avond ook als pianist op er speelde de sonate Appassionata van Beet hoven. Het vrijzinnig koor, dirigent Corn. Jon ker, vertolkte „De Waterlelie", gedicht van wijlen ds. Baar, compositie van Jac. Bon set; koorleden gaven solo's; Zaansch kamerorkest, dirigent P. van Mever werkte mede, waarvan de fluitist Jo Mars een concert van Mozart uitvoerde. Vocaal Alkmaar (gemengd mannen- kinderkoor), dirigent Nico Snel, gaf een avond, met welwillende medewerking van het tooneelgezelschap „De Maskers". „De stem des volks", dirigent L. Belit zer, gaf een jubileumconcert naar aanlei ding van het 25-jarig bestaan, met twee nummers, waaronder één van Mozart Solisten waren mej. Ellen Schwartz, sopraan; Otto Couperus, bariton; Albert Sluyter, viool; Alkmaarsch Strijkorkest voor begeleiding en voor apart werk. Het dameskoor „Pro Arte", dirigent Jac. Jansen, gaf nummers van verschillen de componisten, mej. Kommer zong solo en gaf met den dirigent een voor vier han den gecomponeerd nummer voor piano. Jonker's koorklassen en de dameskoor' tjes „Half vijf", „Accordando" en „Clio" vormden een programma van zang en dans (de dans ontworpen door mevr. Jonker Jonker). Joh. Kuiper's koorklassen voerden de operette „de Tooverbal" van mevr. G. van Vladeracken op en zongen de cantate „Een vrije dag" van Bart Verhallen. Chineesche schimmen voltooiden dat programma. Be geleiding: orkest met piano. De Alkmaarsche Operette- en Orkest- vereeniging, dirigent Joh. Gerritsen ver toonde de operette „Zigeunerliebe", van Franz Lehar, en „Ein Walzertraum", van Oscar Strauss. (Dansen ingestudeerd door mevr. Offenberg). Leden van de Italiaansche opera gaven het traditioneele zomerconcert; mevr, Smitv. d. Wall trad als declamatrice op met gedichten van moderne dichters en met 't verhaal van Saïdjah en Adinda van Multatuli (de heer Smit vertolkte dien' zelfden avond eenige klaviercomposities van Constant v. d. Wall); mevr. Winkel Wester gaf een piano-avond met werken van klassieke en moderne componisten, en we kregen een avond gewijd aan het ballet door de dansgroep van mevr. Yvonne Georgie. Onder de rubriek kerkconcerten vallen een uitvoering van Haydn's oratorium „Die Schöpfung", door het vrijzinnig koor, met de solisten mevr. Ankie v. Wicke voortCrommelin, sopraan, de heer M. Gobets, tenor, de heer O. Couperus, bari tpn, en het Zaansch symphonie-orkest, al les onder Jonker's leiding; bij de tweede uitvoering van dit oratorium zong mevr Hans Weiss de sopraanpartij; het 8 Octo- ber-concert door het dubbelmannenkwar tet „Zang en Vriendschap", dirigent Corn. Jonker, met welk concert het kwartet het 20-jarig bestaan herdacht (solisten: mej. Veenenbos, alt, en mej, Nelly Keyzer, viool). Genoemde concerten werden in de Groote Kerk gegeven. Orgelconcerten werden in de Gerefor meerde kerk gegeven door Feike Asma, den bekenden organist uit Leiden, en door Bram Bruin, alhier. Onder die concerten was er één op den nationalen feestdag, en één ter herdenking aan wijlen Jan Zwart. Op dit concert sprak ds. von Meyenfeld een kort herdenkingswoord. In den muziektuin concerteerden: Cae cilia, uit Barsingerhorn; West-Frisia, uit Winkel; Harmonie, uit Heiloo; alle ge mengde koren, Vocaal Alkmaar, gemengd- en mannenkoor; kinderkoren, alle onder leiding van Nico Snel. O. m. werden ge zongen eenige gedeelten uit Orpheus van Glück, en daaruit gespeeld de balletmuziek voor orkest (strijkorkest, fluit en piano). Soli Deo Gloria uit Noordscharwoude, Crescendo uit Dirkshorn, Looft den Heer uit St. Pancras en Hallelujah uit Broek op Langendijk, alle gemengde koren, onder leiding van Paul Kok, die ook het man nenkoor De Lofstem uit Broek op Langen dijk dirigeert, dat zich ook dezen avond liet hooren. En met het Alkmaarsche Symphonie orkest gaf Kohier een populair program ma. Medewerking daarbij verleenden een mannen- en een jongenskoor, leider Joh. Kuiper, die kerkmuziek ten gehoore brachten. A. K. Wanneer wij de laatste jaren in ons oudejaarsnummer iets over tooi.eel schre ven, moesten wij steeds pessimistisch zijn wat den vooruitgang en de belangstelling betrof. Ook nu kunnen wij nog niet „hoe zee" roepen, maar er blijkt toch voor goed tooneel nog wel belangstelling te bestaan. Er zijn meermalen prima voorstellingen gegeven en dan kwam het publiek ook om te toonen dat het voor de schoone kunst nog wel iets voelde. Wy kunnen niet an ders dan dit van harte toejuichen. Een mooi verschijnsel is ook, dat het instituut „Schoolvoorstellingen" in de grootere plaatsen opgang maakt. De jeugd moet tot het tooneel gebracht worden De liefde voor de kunst moet haar worden bijge bracht en dan wordt een prachtige kern gekweekt van toekomstige vaste schouw burgbezoekers. Als één der belangrijkste evenementen van 1938 mag zeker genoemd het optreden van Cor van der Lugt Melsert als leider op het Leidsche Plein in den Amsterdam- schen Stadsschouwburg. Na vele jaren het middelpunt te zijn geweest van het spe ciale Haagsche tooneelleven, werd de samenwerking tusschen van der Lugt en de Haagsche Schouwburgcommissie min der goed en een scheiding was het gevolg. Cor van de Lugt verbond zich met een deel van zijn gezelschap met de groep van Dalsum-Defresne en werd vaste bespeler in Amsterdam. Een ander deel bleef in den Haag en vormde onder leiding van Dirk Verbeek het Residentie-tooneel, dat vaste bespeler werd van den Haagschen Schouw burg. 't Was voor den nieuwen leider in Am sterdam nu juist geen gemakkelijke taak. Zyn opvattingen en die van de andere directeuren van Dalsum en Defresne verschillen nog al eens en het re pertoire dat in den Haag steeds zoo'n suc ces had, was nu juist niet altijd het meest geschikte voor Amsterdam, dat iets anders gewend was. Het openingsstuk van dit seizoen werd natuurlijk met belangstelling tegemoet gezien. De keuze was gevallen op een Amerikaansch werk Pater Malachius' Mirakel, een stuk met mooie gedeelten en een prachtige rol voor van der Lugt Mel sert, maar een zeker gedeelte van het Amsterdamsche publiek nam aanstoot aan enkele passages, en eerst nadat hierin wijziging was gebracht, werd de reeks voorstellingen vervolgd. Het klassieke stuk Don Carlos werd op het repertoire geno men en o.a. gespeeld op den openingsavond van den Nieuwen Arnhemschen Schouw burg, een pracht theater, dat ieders be wondering afdwingt. Een stuk van Mol nar „Delilas" bracht Louis de Bree, Fientje de la Mar en Myra Ward op den voor grond. Een ander specifiek Amerikaansch stuk bracht voor Fientje de la Mar nieuw suc ces, n.1. Susan en een betere wereld, ter wijl een circusspel De Thompson Brothers voor de Bree, Frenkel en Myra Ward goede rollen bracht. Reprises van Boefje en Nora hadden door het goede spel van Annie van der Lugt Melsert- v. Ees opnieuw suc ces en thans is natuurlijk voor 1 Januari de traditioneele Gysbrecht van Aemstel in voorbereiding. Wij gelooven dat dit nieuwe Leidsche Pleingezelschap het in Amsterdam wel zal bolwerken. Ook het Centraal Tooneel (leider Cees Laseur) mag zich in Amsterdam door zijn goede voorstellingen in veler belangstel ling verheugen. Wij noemen slechts „Gol den Boy" dat een fraaie reeks van druk bezochte voorstellingen brach. en ook algemeen geprezen werd. Thans is „Sou brette" bij dit gezelschap met Mary Dres- selhuys in de titelrol een nieuw succes. Johan Remmelts en Rie Gilhuys zijn mede zeer op den voorgrond tredende krachten. De altijd optimistische Louis Saalborn met zijn medeleider Parser blijft de kunst trouw dienen met alle kracht, die in hem is en wij gunnen hem succes van harte. Het sproakje de Rechtvaardigheid, dat mo menteel met veel bijval wordt vertoond, was het honderdste stuk door Saalborn in elkaar gezet en geregisseerd. Het Gezelschap Het Masker neemt een prachtige plaats in onder de gezel^haooen ónder leiding van Ko Arnoldi. Verschil lende goede stukken werden gebracht (o.a. Geoige en Margaret), maar als het meest bijzondere moeten wij toch ver melden l.oe de gnote actrice E'sa Maubs (het gezelschap kan haar niet genoeg waardeeren) een oud stuk als „De Onbe kende Vrouw" door haar enorm spel tot 'n nieuw triomfaal succes wist te brengen. Hoevelen zullen zich nog herinneren hoe wijlen Mevr. V. d. Horst ook in Alkmaar het publ'.ek tot tranen wist te roeren. In datzelfde stuk brengt thans Elsa Mauhs de toeschouwers onder den ban van haar machtig talent. In den Haag heeft het Residentie-tooneel door ijverig werken en een gelukkige keuze van stukken spoedig een mooie plaats weten te veroveren en dat zegt heel wat. Want in den Haag is men nu juist niet zoo gemakkelijk te bevredigen. Maar het geestige .Lastertongen" won het pleit. Ook het mooie „Robert's vrouw" van St. John Ervine werd een succes door fijni spel. Ook Alkmaar zag dit stuk. Een succes van het gezelschap „De Schakel" onder leiding van Constant van Kerckhoven moeten wij nog even memo- reeren nl. de opvoering van het Fransche stuk „Le Valet-Maitre" gespeeld onder den titel Groot-Slam. Op 't laatst dezer maand werden de opvoeringen weer her vat en trad na haar ongesteldheid de ras actrice Marie van Westerhoven, weer op. Ondanks haar ruim 80 jaar nog steeds vol vitaliteit. Tal van kleinere gezelschappen in af wisselende samenstelling brachten beken de en minder bekende stukken met meer of minder succes. Cor Ruys was op een tournee in Indië, doch het is hem en zijn gezelschap niet voor den wind gegaan. Om terug te kun nen këeren heeft hij een beroep op de Ned. regeering moeten doen. Deze heeft hem met een bedrag geholpen, zoodat nu weldra Cor Ruys en de zijnen in patria zullen terug komen. Dat ook Tilly Lus nog steeds tot onze beste en zeer gewaardeerde actrices be hoort, bleek duidelijk bij de viering van baar jubileum. In Alkmaar werkt het Comité voor Too- neeluitvoerii.gen met groot succes. Drie voorstellingen werden reeds in dit seizoen van „Covoto" gegeven en de dicht bezette Harmoniezaal heeft George en Margaret, Roberts vrouw en Nora enthousiast ont vangen. Bij het dilettantentooneel in Alkmaar hebben wij noode het oude Bilderdijk ge mist. Het Alkmaarsch Tooneel en Ulva- dero gingen met succes op den goeden weg voort. Moge 1939 een groeiende interesse bren gen van het publiek voor de prachtige too- neelspeelkunst, die zulke ontroerende momenten kan geven en zoo opvoedend kan werken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 15