ZIJ, DIE HEENGINGEN. Vereenigingen. 's Hertogenbosch, waar aan goederen alleen al voor 300.000 gulden verbrandde. Voorts zijn daar de vliegongelukken, die ook dit jaar ons land weer niet zyn be spaard: 8 Juli stortte te Schellingwoude een marine-vliegtuig neer, waarbij één doode en één zwaargewonde te betreuren was; 2 Augustus verongelukte een militair vliegtuig tusschen Rijswijk en Delft, waar bij eveneens een vlieger den dood vond; op Maandagavond 14 November volgde de ramp van de „Ijsvogel", waarbij op één na de geheele bemanning om het leven kwam (Duimelaar v. Huut, v. Gemeren en Sur ber), twee passagiers den dood vonden en de 13 overigen allen min of meer ernstige verwondingen opliepen en op 10 December stortte het Lockheed-vliegtuig „Ekster" neer op korten afstand van Schiphol, waarbij de vier leden van de bemanning Van der Sijde, Schrey, Jaedike en Bekking het le ven lieten. Tenslotte noemen we nog een paar be langrijke financieele escapades als die van de beruchte zwendelbank van Wiegerinck en Muschter, waarbij even 1% millioen gulden verduisterd is en die van den directeur van een ongecontroleerde Boerenleenbank te Roswinkel, die het vol gens de laatste ramingen „slechts" tot 350.000 gulden bracht. We zullen thans een noging wagen eenige orde te scheppen in e tallooze gebeurtenis sen, die direct of indirect te maken hebben met politiek, regeeringsbeleid of onderwer pen, die hiermee annex zijn. Bij de bespreking der kabinetspolitiek in het algemeen in het afgeloopen jaar, kan allereerst worden geconstateerd, dat van een principieele wijziging in de koers, die de regeering volgt geen sprake is. Deze is nog steeds zooals ze van het begin af genoemd is „positief-christelijk", waar onder verstaan moet worden, dat de drie regeeringspartijen: r. k., a. r. en c. h. cle- ricaal zijn en hetgeen allerminst betee kent, dat de christelijke beginselen het monopolie der regeeringspartijen zijn. In tegendeel: van verschillende zijden is de regeering het verwijt gemaakt, dat van werkelijk positief christelijke daden nog niet veel bemerkt kan worden. De regee ring van-de-smalle-basis werd en wordt dikwijls voorgehouden, dat een veel en veel krachtiger werkloosheidsbestrijding door het uitvoeren van groote werken om maar een voorbeeld te geven toch één van de eerste taken moest zijn van een christelijke regeering. Een regeering, die bovendien weet, dat 'kapitaal én werkge legenheid in oVervloed aanwezig is. Hier tegenover, tegenover de „welvaartspoli- tiek", is door de regeering steeds het stand punt verdedigd, dat het levenspeil „aange past" moest worden aan de gewijzigde om standigheden en de exportmogelijkheden. Zij vergeet echter, zoo is ook dit jaar weer door de tegenstanders van deze „ver laging van het levenspeil" betoogd, dat een verlaging tevens beieekent: een verminde ring van de koopkracht van het volk, het geen nieuwe werkloosheid met zich mee brengt. De tegenstelling tusschen koop- krachtpolitiek en aanpasserij heeft zich in het afgeloopen jaar nog verscherpt en ver diept. Dat deze tegenstelling parallel loopt met die tusschen oppositie en regeering is ech ter niet juist. De katholieken nemen wat dit betreft een vrij dubbelzinnige houding aan. Zijn zij n.1. grootendeels in principe geen voorstanders van aanpassing in de practijk kan de regeering op hun steun rekenen. Zelfs bij de vertegenwoordigers der katholieke vakbeweging blijft het tot nu toe bij woorden en de wel zéér welwil lende uitlegging van bepaalde regeerings- plannen. De regeering heeft n.1. gedrongen door de omstandigheden dan toch ein delijk enkele in verhouding tot de urgentie van het probleem wél zeer be scheiden plannen gemaakt. Een plan ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid en het plan-Westhoff, dat voorziet in het uitvoeren van cultuurtechnische werken. Dit laatste beteekent echter voor vakar beiders en grootere werkloosheidscentra geen verbetering. Hiervoor zijn de (ver snelde) bijdragen uit het werkfonds waaruit tot nü toe maar zeer langzaam geld werd verstrekt bestemd. Een principieele verandering in de re- geeringspolitiek beteekenen deze maatre gelen geenszins. Dat het blijkbaar nog er ger kan wordt wel bewezen door het op zienbarend adres van de „negen mannen", die nog veel verder willen gaan bij de ver laging van het levenspeil en de werkelijke positie van onze staatsfinanciën nog veel donkerder inzien, dan men in regeerings- kringen gewoonlijk pleegt te doen. Het duurde echter niet lang of „de negen" von den een bestrijder in het adres van de „veertien", dat de koopkracht-politiek ver dedigt. Deze laatste politiek zal echter eerst dan gevoerd kunnen worden, wan neer voor de katholieken het oogenblik van de „uiterste noodzaak" is aangebroken. Velen vragen zich echter af, o* dit oogen blik ooit zal komen. Dat het begrip „uiterste noodzaak" zéér rekbaar is, is in den loop van den tijd wel gebleken. Zeker echter is, dat er in verschillende katholieke kringen ontevredenheid heerscht over de politiek der regeering, waarin het tweetal ColijnDe Wilde een veel grooter invloed blijkt te hebben dan de vier ka tholieke ministers bij elkaar. Vooral minister Goseling heeft in het af geloopen jaar veel critiek op zijn beleid soms uit eigen kring! moeten verduren. Door de oppositie in het parlement is de zen bewindsman meermalen verweten, dat zijn gedragingen als minister van justitie wél getuigde van knappe juristerij maar niet van wijs beleid. Verschillende malen is zelfs de vraag gesteld of onze democra tische staatsinstellingen wel geheel en al veilig zijn in zijn handen. Het scherpst wordt deze niet ongerechtvaardigde twij fel wel gekarakteriseerd door een uitlating van mr. Wendelaar, waarin Gose ling vergeleek met Schusch^igg. Inderdaad; kenmerkte het „beleid" van minister Goseling zich eenerzijds door een dikwijls overijld en al te radicaal ingrijpen (Oss de beruchte „rondschrijvingen" t. a. v. de vluchtelingen hier te lande; zijn „wilde' bussen-politiek) anderzijds was van eeni ge activiteit soms niets of nauwelijks iets te bespeuren. We wijzen in dit verband op het meer dan ergerlijk anti-semietisme, dat hier te lande door N. S. J. en aanver wante groepen nog steeds straffeloos wordt bedreven; op de bewuste, dikwijls systematische laster over tal van personen en stelsels in de bladen en blaadjes van de N. S. B., Zwart Front en dergelijke zich na tionaal noemende vereenigingen; op de grove beleedigingen van deze kringen aan 't aders van tal van volksgroepen, welke nog steeds niet den kop in worden gedrukt; de dikwijls ontstellende feitenverdraaiing, die dag aan dag ongestraft het Nederlandsche volkk kan worden voorgezet! Wanneer wordt een snel werkend „droit de reponse" ingevoerd en wanneer zullen eindelijk drastische repressieve maatregelen worden genomen tegen al deze dingen? Tenslotte noemen we nog de weinig krachtige houding van den minister waar het zijn plicht is (ook) zijn ngen geloofs genooten het systematisch verstoren van vergaderingen of tentoonstellingen van an ders denkende te beletten. Over de Ossche kwestie spreken we thans niet de lezer kent de historie van de geschorste en overgeplaatste Ossche marechaussee aan welke ook het ambte narengerecht en de Raad van Beroep geen recht verschaft hebben. De maatregelen tegen politieke en andere vluchtelingen hier te lande, die hen in een volkomen rechtelooze positie plaatsten (be gin Mei en eind Juni), waardoor verschil lende malen een z.g. „uitleiding" in feite een uitlevering beteekende het zijn maatregelen, die velen hebben gevoeld als zeer weinig in overeenstemming met de christelijke barmhartigheid. Een barmhar tigheid, die van een regeering, die t. a. v. de christelijke beginselen zoo'positief w>l zijn, toch in de allereerste plaats verwacht mocht worden. Is het noodig nog van de „wilde" bussen te spreken? Waarschijnlijk niet. Dat bij een proces de staat in het onge lijk moest worden gesteld, bewijst het zwakke fundament, waarop de minister zijn' actie tegen de niet-geconcessioneerde bussen opbouwde. Een „noodwetje" (in middels door de Tweede Kamer aangeno men) bleek noodig. Er zouden nog verschillende punten te noemen zijn, waarop het beleid van dezen minister aangevallen is. Het is echter zóó voldoende om te bewijzen, dat het in het afgeloopen jaar aan critiek niet ontbroken heeft. Men vergete echter nooit, dat minister Goselings politiek regeeringspolitiek is. Dat is ook het geval met de onderwijs politiek van minister Slotemaker de'Bruine. De daden van dezen minister zijn regee ring sdaden. En ook de dadenloosheid is kabinetspolitiek. Vooral die dadenloosheid op dit gebied is het afgeloopen jaar opval lend. Voor een deel is hiervan de oorzaak de toestand van 's lands financiën, die volgens de regeering geen verbetering van de leerlingenschaal, afschaffing van het in stituut tot exploitatie van werklooze onder wijzers („kweekelingen met acte") en het bieden van normale werkgelegenheid aan de vele duizenden onderwijzers zonder betrekking toestaat. Er zijn blijkbaar vol gens de regeering belangen van nog „hooger orde" dan de ontwikkeling van het Neder- landsche volk. Misschien kan minister van Dijk hier meer van vertellen? Is de gees telijke weerbaarheid door goede volks ontwikkeling dan echter van geen belang? Ja, en dan is er nog het „spelling-spelle tje" van den minister. Veel zullen we er niet van zeggen, 't Komt alles op den duur wel terecht: door het scheppen van kunstmatige regels en handhaven van naamvalsbepalin- gen uit piëteit voor het verleden zal men de normale ontwikkeling (men kan haar toejuichen of betreuren) naar een schrijf taal zonder allerlei antiquiteiten niet tegen houden. De vriendelijke minister, die de kool én de geit wil sparen zal door een niemand bevredigend compromis de definitieve erkenning van een in de levende taal reeds lang bestaanden toestand slechts tijdelijk kunnen remmen. Wellicht brengt 1939 een oplossing? Nu we met „onderwijs" bezig zijn, moeten we nog herinneren aan de wijze, waarop dit jaar deze. begrooting is aangenomen. Het schijnt n.1., dat de katholieke fractie in het parlement met dr. Moller aan het hoofd, het plan had dezen minister als den zonde bok de woestijn in te sturen en hem „dood verklaard" had, omdat met dezen minister toch niet te praten" was. Een geheim zinnige uitlating van dr. Moller te Franeker in den trant van „let maar eens op, wat er gaat gebeuren" verhoogde de spanning. En het resultaattotaal niets! „Om belang rijke redenen" stemde de katholieke fractie vóór de onderwijsbegrootingDe reden was, dat haar vóór de stemming duidelijk was gemaakt, dat de onderwijspolitiek kabinetspolitiek is. Het plannetje ging alzoo niet door. Nee, bepaald elegant was de houding van de katholieken in ons parle ment niet Tenslotte vermelden we nog enkele min of meer losstaande gebeurtenissen. In chro nologisch volgorde laten we ze hier de revue passeeren. Vermeldenswaard is allereerst op 14 Februari een grondwetsherziening al is de inhoud ervan vrij onbelangrijk. Zij komt in het kort neer op een wijziging van het in komen van de Kroon en de schadeloosstel ling van de leden der Tweede Kamer, het scheppen van de mogelijkheid ministers te benoemen, niet belast met de leiding van een ministerieel departement en van die tot het instellen van openbare lichamen voor beroep en bedrijf. 26 Ferbuari was het tien jaar geleden, dat het eerste telefonisch contact met In- dië tot stand kwam, 28 Augustus bestond het Vredespaleis te Den Haag 25 jaar, ter wijl het cp 2 September 25 jaar geleden was, dat het Kartinifonds (tot ontwikke ling van de inheemsche vrouw in Indié) werd opgericht. 18 Maart zocht een internationaal bekend figuur vooral in de kringen der Tweede Internationale zijn toevlucht in ons land: de 83-jarige Karl Kautsky, bekend Marxis tisch politicus, econoom en schrijver. Op 17 October overleed hij te Amsterdam in den leeftijd van 84 jaar. Tot welke dingen het spreekverbod voor buitenlandei's in ons land aanleiding kan geven, bleek op 20 October, toen geen enkele van Kautsky's buitenlandsche vrienden bij zijn crematie het woord heeft mogen voeren. Interes sant is het hiernaast te wijzen op een niet verboden redevoering van den Vlaamschen activist dr. Borms. Op het Paaschcongres der S.D.A.P. op 16 en 17 April bleek, dat over de houding t.a.v. het koninklijk huis geen eenstem migheid bestaat. Een definitieve beslissing is dan ook niet genomen, al werd een motie aangenomen, waarin de al te Oranje-gezin de uitingen van bepaalde voormannen werden afgekeurd. 19 April werd de Haagsche journalist Hansen veroordeeld daar deze geweigerd had den zegsman te noemen, die bepaalde mededeelingen uit een besloten raadszitting had gedaan. De journalist deed tevergeefs een beroep op het verschooningsrecht, welk recht ook in hooger beroep niet erkend werd. 23 Mei werden de gemoederen opge schrikt door een min of meer geheimzin- nigen bomaanslag op den Coolsingel te Rot terdam. Eén persoon naar later bleek de „Führcr" van de Oekraïensche bewe ging, Konovalec werd gedood, waar schijnlijk door de bom van een van zijn politieke tegenstanders. Kort geleden is een opvolger van hem benoemd. 6 September overleed de bekende bur gemeester van Rotterdam, de heer Droog- leever Fortuyn, een goed, alom geacht ma gistraat, die veel tot den bloei van zijn stad heeft bijgedragen. Als zijn opvolger werd op 15 October benoemd mr. P. J. Oud, die hiervoor zijn voorzitterschap van den Vrijzinnig Democratischen bond opgaf. In zijn plaats werd de heer Joekes gekozen. 19 October vond te Amsterdam een hoogleeraarsbenoeming plaats, waarbij de historicus dr. Jan Romein om politieke redenen gepasseerd werd. Interessant was de houding van de communisten in den Amsterdamschen raad, waar door hun toe doen een liberale hoogleeraar gekozen werd, omdat dr. Romein min of meer „Trotzkistische" neigingen vertoond had- Eind October werd de lijst van vereeni gingen, waarvan 't lidmaatschap verboden is, voor ambtenaren opnieuw vastgesteld. Thans werden verschillende vredesver- eenigingen het slachtoffer. Een adres tot de regeering, waarin o. m. gewezen werd op de uitspraak van dr. Abraham Kuyper, waarbij deze eerbied voor de consciëntie ook t. a. v. de landsverdediging eischt, had zooals van deze regeering verwacht kon worden geen resultaat 29 October werd door den nieuwen burgemeester van Rotterdam een voetbal wedstrijd tusschen het Nederlandsche en het Duitsche elftal afgelast ter voorko ming van demonstraties tegen de Duit schers in verband met de Jodenvervolgin gen in het Derde Rijk. Het verbreken van alle sportbetrekkingen met ons land was het Duitsche „antwoord" daarop. Het geheele jaar heeft ons land zich bezig gehouden niet een eventueel te stichten centraal vliegveld het ideaal van de regeering én de K. L. M. Finan cieele bezwaren en de protestkreten van Amsterdam deden de regeering besluiten Schiphol tot „centraal vliegveld" te be stemmen. Dat Rotterdam hiervoor heel weinig voelde is gemakkelijk te begrijpen Thans heeft dan ook de Kamer, die de be zwaren aanvoelde, den wensch uitgespro ken rekening te houden met beide groote havensteden van ons land, die beide be hoefte hebben aan een internationale luchthaven (motie-v. d. Waerden). We noemen tenslotte nog de volgende min of meer belangrijke wetsontwerpen (voor een deel reeds aanvaard): Het ont werp tot beperking van het recht van vereeniging en vergadering (dat zeer ver gaat en in deze redactie volgens velen géén garantie geeft tegen misbruik); tegen belastingontduiking door N. V.'s; tot rege ling van de weerkorpsen, de voedselvoor ziening (September!) en de crematie; tot herziening van de echtscheidingswet; tot (weder-)invoering van de forensenbelas ting, en een belasting op de auto's met Dieselmotoren en tot het blijvend worden van de wetten, waarbij de regeering m tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandieheden bizondere bevoegdheden worden verleend. We zouden niet graag willen beweren volledig te zijn geweest. Uit de tallooze min of meer belangrijke gebeurtenissen hebben we uit den aard der zaak een keuze moeten doen. En het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat op bepaalde feiten méér accent gelegd is, dan ze in het raam van dezen tijd, waarin véél belangrijke dingen gebeuren, verdienen. Veel gebeur tenissen kunnen echter dan pas objectief naar hun waarde worden geschat wanneer ze werkelijk geschiedenis zijn geworden. Zoolang we nog leven midden in deze periode vol onrust, met ieder zijn eigen belangstelling en idealen, zijn eigen over tuiging of eigenbelang is dat niet wel mogelijk. Het jaar 1938 is voorbij. Laat 1939 een eenigszinst hoopvoller toekomstverwach ting mogelijk maken! 4 Jan. Mr. C. van Lookeren Campagne te Den Haag, oud-officier van justitie te Alkmaar. 6 Jan. Dr. A. N. van Praag te Den Haag, secr. Ned. Bond tegen vivisectie. 9 Jan. K. G. Pander te Wassenaar, oud-vennoot fa. H. Pander Zn. N. V. 26 Jan. Mgr. prof. dr. J. Schrijnen te Nijmegen. 9 Febr. Jan Cupido te Terschelling, aanvankelijk roeier van de reddingboot aldaar, daarna schipper ervan en later schipper van de motorreddingboot Bran- daris. 11 Febr. A. H. Tierie, dirigent, organist en muziekpaedagoog te Amsterdam. 14 Febr. Prof. Kluyver te Groningen, oud-hoogleeraar. 15 Febr. B. Wilton te Voorburg, mede oprichter van de machinefabriek en scheepswerf Wilton. 18 Febr. P. J. M. Verschure te Amster dam, oud-lid van Ged. Staten van Noord holland. 23 Febr. C. H. L. Baartman, dir. Lever's Zeepmaatschappij te Vlaardingen. 23 Febr. Mr. W. H. M. Werker te Am sterdam, oud-lid Eerste Kamer en oud- voorz. vrijz.-dem. bond. I Mrt. Mr. S. van Lier te Den Haag, adv.-gen. bij den Hoogen Raad. 7 Mrt. A. P. Staalman te Driebergen, oud-lid der Tweede Kamer. II Mrt. D. A. Tholen, oud-notaris, wo nende te Doorn. 13 Mrt. Luit-gen. b. d. C. J. H. v. d. Harst, te Den Haag, oud-gouverneur Kon. Mil. Academie. 16 Mrt. J. K. A. Bannink, wonende te Den Haag, gep. gen.-maj. Ind, leger, oud-burgemeester van Zierikzee. 18 Mrt. Jhr. mr. G. C. von Weiier te Den Haag, oud-voorzitter van den Pen sioenraad. 24 Mrt. Pater F. Hendrichs te Den Haag. 28 Mrt. R. J. C. baron van Pallandt te Laagkeppel, voorzitter Ned. Hockeybond. 29 Mrt. De componist en pianist Hans de Bock te Haarlem. 31 Mrt. Willem Kloos, letterkundige te Den Haag. 29 Mrt. Prof. dr. J. M. Jansen, oud- hoogleeraar plantkunde, te Zeist. 4 April. Dr. H. J. Lovink te Scheve- ningen, oud-directeur-generaal van den landbouw, oud-lid Tweede Kamer. 8 April. Willem van Schaik, schilder te Blaricum. 12 April. Gepens. gen.-majoor P. G. Weuringh te Den Haag. 15 April. Dr. C. J. Vinckesteyn te Den Haag, oud-inspecteur der gymnasia. 19 April. P. H. L. Jamin, lid der firma C. Jamin te Rotterdam. 4 Mei. Dr. J. Kuiper, te Amsterdam, oud-directeur Wilhelminagasthuis en oud lector gem. universiteit aldaar. 7 Mei. Dr. H. Zeehuizen te Utrecht, oud-dirig.-off. v. gez., gep. gen.-majoor geneesk. dienst landmacht. 15 Mei. B. J. van Trotsenburg, voor zitter van den Kon. Ned. Schaakbond. 19 Mei. Ph. W. Weber, gep. luit.-gene- raal te Den Haag. 23 Mei. Prof. Kleyntjes te Amsterdam 2 Juni. Dr. J. K. F. Bunge, dir. der Ned. Staatsmijnen. 18 Juni. Gep. gen.-majoor G. A. Linckers te Den Haag. 19 Juni. P. W. Waller te Overveen, voor zitter Ned. Postmuseum. 22 Juni. K. Brants, oud-hoofd-insp. Lo. te Haarlem. 3 Juli. Prof. G. J. W. Koolemans Beynen. bijzonder hoogleeraar voor tropische genees kunde te Leiden. 6 Juli. Mevr. A. van WijheSmeding, bekend schrijfster en letterkundige te Vught. 26 Juli. Oud-generaal-majoor der cava lerie G. Maris te Breda. 4 Aug. A. D. P. van Löben Seis te Arn hem, oud-lid van Ged. Staten van Gelder land, oud-lid der Tweede Kamer en oud- insp. van den arbeid. Mr. dr. M. Polak te Den Haag, oud-raads heer in den Hoogen Raad. 4 Aug. Pastoor L. H. Perquin, leider van den K.R.O., te Rotterdam. 17 Aug. Dr. F. de Haan te Haarlem, oud- landsarchivaris te Batavia. Dr. L. Del Baerc te Driehuis, oud-secr.- generaal der rijksverzekeringsbank. 19 Aug. Dr. M. B. Mendes da Costa te Amsterdam, klassicus en tooneelkenner. Ridder van Rappard, Ned. gezant te Ber lijn, aan de gevolgen van een auto-ongeluk overleden. 20 Aug. H. P. van der Haar, schilder te Wassenaar. 26 Aug. Dr. ir. J. Schröder v. d. Kolk te Oosterbeek, oud-rijkshoofdingenieur voor de spoorwegen. 1 Sept. J. F. v. d. Broek, dir. dagblad De Gelderlander te Nijmegen. 2 Sept. Mr. dr. I. A. van Royen te Zwolle, oud-burgemeester dier stad, oud-lid Eerste Kamer. 6 Sept. Mr. P. Droogleever Fortuyn, bur gemeester van Rotterdam. 3 Sept. Ds. B. de Ligt, groot strijder voor den vrede, op een reis door Frankrijk over leden. 18 Sept. Mr. J. H. C. Busing, oud-direc teur der rijkspostspaarbank. 20 Sept. W. P. A. baron van Voorst van Beest, één der directeuren van Centraal Be heer, te Florence op vacantiereis overleden. 20 Sept. Ir. A. Heldring, dir. van het Alg. Handelsblad, te Amsterdam. 24 Sept. P. Wiedijk te Amsterdam, schrij ver onder het pseudoniem J. Saks. 3 Oct. R. A. ten Bokkel Huinink te Arn hem, oud-voorzitter van den Ned. Kruide- niersbond. 2 Oct. M. Goud te Utrecht, oud-lid van het hoofdbestuur Bond voor Staatspension- neering. 7 Oct. F. A. Hoeffer te Zeist, gep. generaal- majoor. 16 Oct. Te Amsterdam in den ouderdom van 84 jaar overleden de Oostenrijksche sociaal-democratische econoom en politicus Karl Kautsky. 22 Oct. C. Brenninkmeijer lid der firma C. en A., te Mettingen (Duitschland), waar hij de laatste jaren woonde, overleden. 25 Oct. H. C. Rehbock te Amsterdam, o.a. penn. Kon. Ned. Aardr. Genootschap en 2de voorz. Vereen, t. behoud v. natuurmonumen ten. oud-insp. 4 Nov. Mr. L. C. Besier, oud-procureur by den Hoogen Raad. 9 Nov. Dr. Ch. F. Haje, bekend Neerlan dicus te Zandvoort. lan* 20 Nov. C. v. d. Berg, dir. stenografische inrichting der Staten-Generaal. 22 Nov. J. P. Haanschoten, posterijen en telegrafie. 24 Nov. Mr. Joz. v. d. Broeck te Den Haai? bekende figuur uit de Vlaamsche activist?' sche beweging. 29 Nov. Prof. mr. D. van Blom, hooB- leeraar te Leiden. 25 Nov. August Kiehl, bekend acteur te Amsterdam. 29 Nov. W. Bolken, gep. kol. inf. te Den Haag. 3 Dec. Paula de Waart, tooneelspeelster te Den Haag. 5 Dec. De componiste Dina Apeldoorn te Den Haag. 5 Dec. De Friesche schrijfster Kloosterman te Leeuwarden. 9 Dec. Prof. dr. A. H. de Hartog Jr. te Amsterdam. 18 Dec. J. C. Schröder, journalist te Am sterdam. SimVe Op het gebied van het vereenigingsleven bracht 1938 ook weer veel vermeldens waardigs. Van de oprichting van een 8-tal vereenigingen maakten wij melding. 26 Mrt. Opgericht het Historisch Ge nootschap: De kop van Noord-Holland. 28 Mrt. Te Heiloo opgericht een afdee- ling van de Nederlandsche Vereeniging van Facultatieve Lijkverbranding. 7 April. Aan den Langendijk Arbeiders Zangvereeniging De Stem des Volks opge richt. 22 April. Vrijwillig Brandweercorps te St.-Pancras gesticht. 2 Mei. Een dito corps te Broek op Lan gendijk. 31 Mei. Afdeeling Alkmaar N. Holland Noord van de Alg. Ned. Reserve-officieren gesticht. 3 Juni. Stichting van het Geheelont houders-zangkoor op neutralen grondslag. 12 Juli. Oprichting van een E. H. B. O.- groep van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. 1938 was ook een jaar, waarin tal van vereenigingen jubileerden. Een zeldzame herdenking werd 14 Sep tember gehouden door de Doopsgezinde Gemeente, die op ple^pige wijze den 300sten sterfdag herdacht van Hans de Ries, één der voornaamste leiders van de z.g.n. „Waterlandsche" Doopsgezinden, waarvan Alkmaar één der belangrijkste gemeenten vormde. Op het graf van Hans de Ries, dat zich in het Zuider transept van de Groote kerk bevindt, werd een krans gelegd. 12 April herdacht de Brandwaarborg- Maatschappij te Stompetoren haar 125-ja rig bestaan. 28 Jan. bestond het Timmermans-Zie kenfonds alhier 90 jaar. Een viertal organisaties bestonden in 1938 50 jaar: 7 Febr. was dit het geval met de Geref. Kerk te N.-Scharwoude; 14 Mei met het College van collectanten der St. Laurentius Parochie; 15 Sept. met het Leger des Heils te Alkmaar; 22 Oct. met de Kamer van Koophandel West-Friesland te Hoorn. Zeven organisaties vierden in 1938 hun 40-jarig jubileum: 1 Jan. was dit het geval met de Voetbal- vereeniging Alcmaria Victrix; 19 Jan. met het Ziekenfonds Concordia Groot-Schermer; 25 Jan. bestond Bergen's Harmonie 40 jaar; 5 Sept. De Tuindersvereeniging „Scher- merhorn en Omstreken"; 20 Sept. het corps scherpschutters te Egmond aan Zee; 1 October de Tuinbouwvereeniging Nieuw Leven te Oudkarspel; 5 Oct. de School met den Bijbel te Sint- Pancras, waarvan al die jaren de heer H. Duif voorzitter was geweest. Niet minaer dan 16 vereenigingen be leefden in 1938 haar zilveren feest. 1 Jan. was dit het geval met het Fan farecorps „Eensgezindheid" te Egmond binnen; 11 Jan. met de Tooneelclub „Kunst naar Kracht" te Oterleek; 15 Jan. met de afd. Alkmaar van de I. O. G. T.; 5 Febr. met de damesafdeeling van de Gymnastiekvereeniging „De Halter"; 20 Febr. bestond de afd. van de Hanze te Uitgeest 25 jaar. Dit was dien dag eveneens het geval met de vereeniging „Liefdewerk oud pa pier" alhier; 3 April vierde de afd. Koedijk van de S. D. A. P. haar 25-jarig bestaan. 7 April bestond de Hoornsche Crediet- bank voor den Middenstand 25 jaar; 11 Sept. was dit het geval met de afd. Alkmaar van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden; 2 Oct. bestond de Centrale Veilingsver- eeniging Warmenhuizen en Omstreken, alsmede de Noordermarktbond te Noord- scharwoude 25 jaar. 30 October was dit het geval met dc afd. Alkmaar van den Ned. R. K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden St. Fran- ciscus van Assisië. 26 Nov. vierde De Stem des Volks alhier haar zilveren jubileum; 29 Nov. was dit het geval met het Mariaoord te Limmen; 12 Dec. met de afdeeling Alkmaar van de vereeniging voor Facultatieve lijkver branding te Alkmaar. Van het vereenigingsleven verdient nog vermelding, dat op 6 Febr. in een verga dering te Z.-Scharwoude de beide Noord- hollandsche Zangersbonden besloten tot het aangaan van een fusie, welke fusie aan het eind van het jaar nog niet aan de verwachtingen bleek te hebben beant woord.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 20