3DU ONS INDISCH HOEKJE. T)amiu&ciek Woningen, petroleumblikken en vogelroepers. De zee als jachtrivier van den hengelaar. r HLHl „MIJNHARDTJES en Griep vmmm.. m mm. Een der merkwaardige streken in den uit- gestrekten Indonesischen archipel vormt het Noordelijk gedeelte van Celebes, de Minahas- sa. Het land is zeer vulkanisch en daardoor vruchtbaar. Men treft er veel bosschen aan; die o.m. het waardevolle ebbenhout leveren. Het land met zijn bergen en wouden munt uit door natuurschoon. Zeer bekend is het fraaie meer van Tondano, liefelijk gelegen, omzoomd door bergen. In dit land heeft zien de laatste CO jaar een verandering bij de be woners voltrokken .waarvan in Indië geen tweede voorbeeld bestaat. Dit is te danken aan de Zending, die er beschaving bracht, de zeden verzachtte, scholen oprichtte, zieken huizen stichtte, aandacht wijdde aan am- bachtsonderwijs, enz. Het gevolg ervan is dat het ontwikkelingspeil der bevolking sneJ steeg, waardoor velen naar buiten zwermden om elders een bestaan te vinden. Talrijk zijn de Minahassers in het Indische leger, waar ze om hun goede eigenschappen zeer ge waardeerd zijn. De keerzijde van de emigra tie is deze, dat de energiekste jonge mannen wegtrekken, de minder flinken achterblijven, en een soort selectie in negatieven zin plaats vindt. Typisch zijn de woningen, elk van hetzelf de type. Ze zijn omgeven door een tuintje waarin de bloempotten nooit ontbreken. Die bloempotten zijn gemaakt van petroleum blikken. Indië zonder petroleumblikken is ondenkbaar! Van die blikken worden allerlei huishoudelijke voorwerpen gemaakt: lamp jes, waterscheppen, bad-emmertjes, trom meltjes enz. enz. ja helaas ook heele wanden en daken voor huizen! Hoe bekend in de Minahassa waren de j,vogelroepers" indertijd. Ook nu nog zijn ze er, niettegenstaande de sterke versprei ding van het Christendom. Die vogelroepers hadden tot taak om den wil der vereerde voorouders te weten te komen. Die voorouders waren mede-eigena ren van den bodem. Was men nu van plan de velden te gaan bewerken, dan moesten zij in dit hoogst belangrijke werk worden gekend. De menschen gaven er den voorouders ken nis van en vroegen hun toestemming. Hier mee werd een deskundige belast. Hij trok met een paar helpers het bosch in. Met een zelf gemaakt fluitje bootste hij zeer nauw keurig het geluid na van de vogels die het antwoord der voorouders moesten overbren- en. De vogels kwamen dan aangevlogen en antwoordden op eiken kreet, die hun werd toegefloten. Waren er nu zooveel kreten van dezen en zooveel kreten van een anderen vogel gehoord, dan was de zaak in orde en werd de boodschap aan den priester, die lei ding gaf, overgebracht. Op bijgaande foto's ziet u een deel van een groot zendings-hospitaal en de typische Minahassa-woning met haar tuintje. Jammer genoeg hokken er in die ééngezinswoningen vaak meerdere gehuwde paren met hun kinderen samen. H. F. TILLEMA. Van spiering en schar tot zwaardvisch. Het zou mij werkelijk niet moeilijk val len, om vandaag mijn hengelsport-bijdrage weer geheel te wijden aan tonijn of zwaardvisch, aan haai of rog. Maar omdat onze territoriale wateren ook volop gele genheid bieden om de hengelsport in het zeewater met succes en zonder verdere kosten dan die van een behoorlijke uitrus ting te beoefenen, heb ik gemeend onze nationale scharren en botten heden het eerst aan de beurt te moeten laten komen. Nog minder bekend dan de hengelsport in de binnenwateren, is het visschen met den hengel langs de Noordzeekust. Daar is allereerst de spiering, het smakelijke vischje, dat in riviermondingen en zeeha vens, zooals die van Rotterdam, Scheve- ningen en IJmuiden, een aardig object voor den hengelaar oplevert. In de eigen lijke Noordzee wordt met den henge;l wei nig; spiering gevangen; het brakke water levert de grootste vangsten op, maar be hoorlijke bakzoodjes uit het zoete water der Rotterdamsche havens zijn ook geen zeldzaamheid. Het verspreidingsgebied van de spiering in de binnenwateren was trouwens vroe ger veel grooter en ik behoef de ouderen onder ons maar even de prachtige baars- vangsten in de Nieuwkoopsche plassen met uit dat water afkomstige spiering als aas~ visch in herinnering te brengen, om deze mededeeling bevestigd te krijgen. In grooten getale komt aan onze kust verder de schar voor, die velen slechts m gedroogden toestand kennen, maar die ook, toen zij nog op den bodem van de Noordzee rondscharrelde op zoek naar voedsel, al zoo heette en dus niet door het drogen den naam van schar heeft ge kregen. Een veel interessanter buit vormt de bot, niet alleen door haar grootere afmetin gen, maar ook door haar voortreffelijke culinaire eigenschappen. Zuiderzee-bot heeft (had) den naam, maar geef mij maar of, beter nog, laat mij maar vangen Noordzee-bot van het zuivere zeezand ergens in de buurt van Terheide! Schar en bot vangen met werplijnen of met zetlynen (beugen) kan mij weinig be koren. Een werkelijk sportieve methode is de werpvisscherij vanaf de golfbrekers of vanaf het strand. Met een tienvoets hengel en een lichtloopende rol van flinken dia meter valt het na eenige oefening niet moeilijk meer om de lijn met vijf haken een vijftigtal meters ver te werpen, een af stand, die in de meeste gevallen ruim vol doende is om de goede vischplekken te be reiken. Wat heb ik een aangename herin neringen aan deze visscherij, die mij eens een vangst van een visch aan ieder der vijf hakken opleverde, al waren het dan slechts scharren. Dat ik bij het inrollen van de lijn niet wist wat voor een gedrocht ik had vastgeslagen, zal iedere hengelaar begrij pen ,die aan een paternostertuig wel eens een doublet heeft gehad. Dan is verder aan de kust de pieterman te vangen. De weinige keeren, dat deze visch met zijn giftige stekels, bij warm weer dicht onder de kust komt, zijn de vangsten enorm. Maar het is zoo jammer, dat de meeste visschers bij zulke gelegen heden de verleiding tot hamsteren cf hen gelen voor de pan niet kunnen weerstaan, want men ziet dan met zeer grof tuig bijna utisluitend op „aantal" visschen. De jonge kabeljauw, gul geheete;;, kan het bij tijden in de wintermaanden ook aar dig „doen". De havendammen van IJmui den leveren hiervan dikwijls het bewijs. Makreelen vangen op de groote dam men van Hoek van Holland is ook een aar dige liefhebberij. Maar het mag spijtig voor het hengelaarsgilde genoemd worden, dat deze smakelijke visch zich zoo zelden dicht onder de kust waagt. Koninginnedag ge niet onder zeehengelaars den roep de beste dag voor den makreel in Hoek van Holland te zijn, maar ik ving ze daar nooit op 31 Augustus. Moeilijk kunt u van mij verlangen, dat ik u vandaag ook nog een beschrijving geef van het materiaal en de verschillende aassoorten, die voor de zeevisscherij in aanmerking ko men. Er is hier zoo'n groot verschil met het zoete water, dat ik met de plaatsruimte, welke mij nog rest, u slechts een beschrij ving zou kunnen geven, welke vanwege haar onvolledigheid geen enkele practische waar de zou hebben. Laat ik liever u nog wat vertellen van den tonijn, den grooten neef van den ma kreel, dien prachtigen gestroomlijnden visch, en van de andere reuzen der oceanen. Dat hengelen ooit gevaar voor den hengelaar zou kunnen opleveren, is een stelling, waar van men hier de juistheid zonder meer niet aanneemt. En toch is het waar, want alleen al de kans om door den oersterken visch overboord te worden getrokken, is verre van denkbeeldig. Ook verwondingen door de vlaslijn zijn aan de orde van den dag en als 't nu maar bleef bij oppervlak kige wonden, dan was het nog zoo erg niet, maar als de vingers van den hengelaar in de snel afloopende lijn verward raken, dan is het leed niet te overzien en een vermin king voor het leven kan het resultaat wezen. Om deze gevaren tot een minimum te be perken, wordt de hengel in een steun ge plaatst, heeft de hengelaar stevige hand schoenen aan en zit op een draaibaren stoel zoodat hij gemakkelijk alle wendingen van den visch kan volgen. Een soort van leeren harnas, dat met den hengel verbonden is, stelt hem verder in staat om zijn volle lichaamskracht tegen den visch in den strijd te werpen. Gevechten van 6, 7 en 8 uren behooren niet tot de zeldzaamheden en dat de hengelaar na zoo'n strijd soms dagenlang rust moet nemen om op zijn verhaal te ko men en opgeloopen verwondingen te laten genezen, zal den lezer na het bovenstaan de niet vreemd meer in de ooren klinken. Gewoonlijk wordt deze sport met snel varende motorbooten beoefend, die speciaal voor dit doel door de eigenaars zijn inge richt en toegerust, maar wie zuks niet wenscht en geld genoeg heeft! kan op meerdere plaatsen in de Vereenigde Staten ook motorbooten huren. Het ge beurt ook wel, dat de motorboot een volg- bootje bij zich heeft, waarin de hengelaar overstapt, als hij een reus heeft vastgesla gen. Hoewel hieraan veel meer gevaren ver bonden zijn, is de kans op verspelen van den visch op deze wijze minder groot en 't schijnt voor vele rijke Amerikanen toch ook een bijzonder genoegen te wezen om eens zonder verbruik van benzine een tocht van uren op zee te maken, als is de route dan ook geen kaarsrechte en de snel heid zeer gevarieerd. Een zeer groote snoek is in staat een roeiboet op sleeptouw te ne men, maar een zwaardvisch kan een flinke sloep zelfs met een behoorlijke snelheid voortrekken. Het laat zich licht denken, dat een visch van ettelijke honderden ponden zwaar, niet aan boord van een volgboot kan worden gebracht en de hengelaar en zijn helpers zijn na beëindiging van het gevecht dan verplicht om op hun beurt den zwaard visch op sleeptouw te nemen, waarvan de foto in dit artikel u een goed beeld geeft. Vliegende visschen en tuna's in de kust wateren van Florida en Mexico... maar ik moet eindigen. KARBA. (Nadruk verboden). Kjprfai:-.'.' - -■ v>;-r«vrw!i ■mwiw.mM' m» w,i1 ■.'J1H--WP ,V? j f' 'i - ,X '^-^5 Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1573. Stand. Zw. 7 sch. op: 1," 6. 10, 11, 14, 20, 38 en dam op 3. W. 10 sch. op: 19, 21, 23, 26, 27, 29, 30, 31, 44, 48. Oplossing. 1. 48—42 1. 38 47 2. 19—13 2. 47 49 3. 21—16 3. 49 21 4. 16 7 4. 1 12 5. 26 8 5. 3 19 6. 13 4! Heel mooi gezien. In de rubriek van den heer v. Dartelen in Haarlems Dagblad troffen wij den vol genden mooien lokzet aan. De bekende speler A. K. W. Damme speelde met wit. Zw. 8 sch. op: 5, 7, 8, 9, 12, 13, 20, 27. W. 8 sch. op: 15, 16, 23, 24, 29, 34, 37, 44. Wit speelde in dezen stand 2319! Op 't oog een slechte zet, want er is voor zwart nu gelegenheid tot een geestige combinatie. Hij speelde dan ook 2732 (wit 37 28), 7—11 (wit 16 18), 13 33 (wit 29 38) 20 49 Maar nu kwam wit, die iets verder had doorgerekend 19—14!! volgde en de zwar te dam moet 2 schijven slaan naar 10 en wit wint door 15 2. Wie aan de beurt van zetten zijnde niet spelen kan, heeft verloren en daarom vond wit het aardig in onderstaande posi tie te winnen door opsluiting. W..§m. TM WfcWMgpf'<m>. Zw. 2 sch. op: 33 en 45 en dam op 26. W. 6 sch. op: 30, 34, 40, 42, 43, 44 en dam op ?7. Hij speelde de witte dam naar 32, waar door de dam op 26 moest slaan naar 50; toen volgde 3429 en de zwarte schijf op 33 moest drie schijven slaan naar 44. Als slot volgde toen 3249!! en zwart moest opgeven. verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks SOct. Proef doosje 2 stuks lOct Ter oplossing voor deze week: Probleem 1574 van G. L. Gortmans. ÉH üi H i'-ü T/' vim. Zw. 11 sch. op: 3, 9, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 22, 27, 28. W. 11 sch. op: 25, 29, 30, 33, 34, 35, 37, 39, 40, 41, 46. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing die men moet trachten te vinden van het diagram. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 23