Aqwda ^OPRUIMING WAT BRENGT 1939? 20Jaren„CHIEFWHIPop de WINTER 1938 Centrale Verwarming. GERARD WORM JUovuidcud 1lieuws ieders lip", want sinds 1919 is het de beste sigaret voor ieders gezondheid! Begin 1939 goed ga over op BEWEES DE VRIES Oiechtsiakm WeecbecufU £aatste éetichtm DIE thee doei je goed! BEVERWIJK WERVERSHOOF BERGEN OUDKARSPEL Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. in de Houttil. Bevordering van gezinsarbeid van huishoudelijken aard. EERSTE BLAD. Alkmaar, Zaterdag. DE HEER BULENS BEDANKT VOOR HET RAADSLIDMAATSCHAP. De heer W. J. Bulens heeft medegedeeld dat hy zijn benoeming tot raadslid in de vacature-Bakker niet aanneemt. Thans is de beurt aan den heer H. Koot. EEN BOTSING. Hedenmorgen reed de heer Van L. met zijn auto uit de garage welke in de Hof- dykstraat is gelegen, achteruit naar de Ju- lian astraat. Daar passeerde juist de melkventer H. met een bakfiets. Een botsing volgde en de bakfiets werd zoo beschadigd, dat zij bui ten gebruik moest worden gesteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KERSTFEEST VAN HET NEDERL. LEGER DES HEILS. Men schrijft ons: Op den 2en Kerstdag heeft 't Ned. Leger des Heils een chocolade-bijeenkomst geor ganiseerd, waarby gratis chocolade met koek werd gepresenteerd. Zeer velen hebben hiervan mogen ge nieten en tevens iets van Gods woord mo gen hooren. K.-luitenant Elzinga las voor uit Lucas 2 en sprak tevens enkele woorden naar aan leiding dat Jezus Christus voor allen zon daren is geboren. Ook kadet Minderman hield een korte getuigenis, en dankte ten slotte God voor dien gezegenden avond. Tevens danken wij hen, dien aan dien schoonen avond hun medewerking hebben verleend van harte. PROMOTIE. Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. Bosman, thans technisch-ambtenaar aan de gasfabriek te Meppel is benoemd tot opzichter aan de gasfabriek te Zeist. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) is de .Apotheek Wanna Ritsevoort", Ritse voort 5, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. WERK GEGUND. De Rijkswaterstaat, dienst der Zuider zeewerken, heeft na aanbesteding op 21 Dec. te Den Haag thans bestek no. 299 Z.W. gegund aan N.V. P. Daalder's Aan- neembedryf te Alkmaar. Dit bestek bevat het onderhoud gedurende 1939 van: de rykszeewerken op Wieringen, de Noorder en Zuiderhaven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar, de nieuwe haven te De Houkes, benevens diverse grond- en kunstwerken, behooren- de tot den Amsteldiepdijk, den Balgzand dijk en tot het Balgzandkanaal tusschen van Ewijcksluis en Oostoever, de Rijks havenwerken op Wieringen, den Rijksweg 10a en gedeelten van de rijkswegen no. 7 en no. 9. In massa was voornoemd aanneembe- drijf laagste inschrijfster voor 48.820. EEN JUBILARIS GERIDDERD. Bij zijn 40-jarig ambtsjubilé is den heer L. Ruinardt, chef van het district Alkmaar van het P.E.N., de gouden eere-medaille toegekend van de Orde van Oranje Nassau. De heer Ruinardt is zyn loopbaan begon nen bij de Eerste Ned. Electr. Maatschap pij, ging daarna over naar de K.E.M. en trad vervolgens in dienst bij het P.E.N. De bloemenveiling in het afgeloopen jaar. Ruim 5000 minder omgezet. Het jaar 1938 heeft voor de bloemenveiling ,,'t Centrum" minder gunstige resultaten op geleverd dan in het daaraan voorafgaande jaar. Dat de omzet ruim 5000 minder be droeg, moet in hoofdzaak worden toege schreven aan de weersomstandigheden, die het bloemenvak in den loop van het jaar in menige periode allerminst gunstig gezind waren. De maand Maart onderscheidde zich door een mildheid van temperatuur, zooals men die in jaren niet had meegemaakt. Het was op sommige dagen bepaald warm en dat is als regel funest voor de snijbloemen. Deze maand gaf dan ook reeds een daling in den omzet te zien van 11.000. Gelukkig maakte de maand Augustus weer veel goed. Met spijtige gevoelens zullen de vacantiegangers zich nog wel herinneren, dat Augustus te kort kwam, wat Maart in zoo'n overvloedige imate had gegeven, namelijk zonneschijn. Voor de menschen van het bloemenvak was Augustus echter een goede maand. De bloe men waren beter houdbaar, zij bloeiden niet zoo snel uit en het gevolg daarvan was, dat de wijzer op de veilingklok zeer goede prijzen aangaf. Het schijnt echter wel, dat de natuur de zaken toch altijd in evenwicht tracht te houden. Zij nam althans in de Kerstweek weer terug, wat zij aan de bloe- menkweekers in den zomer als het ware te veel had gegeven. In de week voor Kerstmis, wanneer ge woonlijk aan de bloemenveiling een leven- digen handel wordt gedreven en er bij wijze van spreken een „hausse" is in roode tulpen, viel de winter met ongekende strengheid in. In de Kerstweek was de handel nu nagenoeg lamgelegd, wat ongetwijfeld in het omzet cijfer wel eenige duizenden guldens zal bedragen. In 1938 werd in totaal omgezet S 254.054,15 tegen f 259.680,48 in het daaraan vooraf gaande jaar. Een vermindering in den omzet dus van 5.626,33. Het omzetcijfer van dit jaar steekt niettemin nog gunstig of bij dat van 1936, want toen werd voor f 248.584,83 omgezet. Een benoeming tot veldwachter. De heer S. J. Botman alhier is door den commissaris der koningin in deze provincie benoemd tot gemeenteveldwachter in Schagen. Door B. en W. van Schagen is hij tevens benoemd tot controleur der steun- verleening. De heer P. Kuiper bracht verslag uit van de mandencommissie. Het verslag van de wortelenzaadcom ms- sie werd uitgebracht door den heer Van Wielen. De opbrengst was 34 pond in totaal, voor elke vereeniging 17 pond. De teelt zal worden voortgezet. De steenkolencommissie rapporteerde bij monde van den heer E. Vlug. Er was 18 ton II a 2.50 per 100 K.G., 19 ton III i f 2.65 per 100 K.G., 5J4 ton IV a 2.30 per 100 K.G. en 1250 K.G. eierkolen a f 1.70 per 100 K.G. De kwaliteit werd zeer gun stig beoordeeld. de SUPERIEURITEIT van de honderden en honderden door ons geïnstalleerde CENTRALE VERWARMINGEN. De stroom enthousiaste tevredenheids- betuigingen, die wij eiken dag ontvangen, meldt ons dat. filKMAAP Tal tl - IRQ Gasprijs verlaagd. Van de gemeentelijke lichtbedrijven te Alkmaar, is bericht ontvangen dat met in gang van 1 Jan. 1939 de gasprys voor de verbruikers te Bergen, gelijk gesteld wordt met dien te Alkmaar, n.L 10 cent per M3. Ook de prijs voor het gas, betrokken vol gens het vast-rechttarief is per M3. met één cent verlaagd. VEILINGOMZETTEN TE BEVERWIJK 1938. 227.000.hooger dan in 1937. Aan het einde van het jaar heeft de directie van de Beverwijksche groenten- en fruitveiling de omzetcijfers over het afgeloopen jaar verstrekt. De gezamenlijke omzet van groenten en fruit aan de Ver- eenigde Veiling en aan de B. E. T. Veiling was 1.569.566.— tegen 1.338.442.— in 1937. Aan de Vereenigde Veiling was de op brengst van de groente 512.063.en van de aardbeien 381.060.in totaal 893.123.—, tegen 751.478.— in 1937. Aan de B. E. T. Veiling werd aan groen ten geveild voor 'n bedrag van 437.332. en aardbeien 239.111.in totaal 676.443.—, tegen 586.964.— in 1937. Met den omzet van de bloemenveiling 254.054.werd aan de gezamenlijke Beverwijksche veilingen aan groenten, fruit, aardbeien en bloemen voor een be drag van 1.820.620.omgezet, tegen 1.584.256.— in 1937. De omzet vertoont dus een niet onaan zienlijke stijging. Het is alleen maar te betreuren dat de tuinders in Kennemer- land daarvan te weinig profiteeren met uitzondering van de aardbeien, c ie in 1938 belangrijk meer opbrachten dan in 1937. Dit voordeel werd evenwel teniet gedaan door de totale mislukking van den boo- nenoogst. De hoogere omzet van de groenten werd ook voor het grootste deel bereikt door den aanvoer van tuinbouwproducten uit andere streken, die in Beverwijk werden geveild, waarvan de tuinders in Kennemerland geen voordeel hadden. Bij nadere beschouwing van de cijfers blijkt dan ook, dat het jaar 1938 voor de veilingbedrijven belangrijk gun stiger is geweest, maar dat voor de tuinders de toestand, jammer genoeg, er niet op ver beterd is. Tuinbouwvereen. „De Eendracht". De tuinbouwvereeniging „De f Een dracht" hield Vrijdagavond haar algemeene jaarvergadering in het huis „De Bredero- de". De voorzitter, de heer Jb. de Boer, open de met een praatje over het weer van de laatste weken. Hij hoopte, dat ook dit weer de gunstige gevolgen moge hebben, zooals men dat steeds in vorstperioden heeft gekend. De toestand der tuindersgezinnen besprekende hoopte de voorzitter, dat spoedig het zon netje mag doorbreken. De oogst is nogal gunstig geweest, wat de kwantiteit betreft. De kwaliteit laat door het zachte weer wel wat te wenschen over. De voorzitter wekte op goede kwaliteit aan te voeren. Spr. vestigde de aandacht op de wenschelijkheid van verbetering der koolschuren. Hy wekte op, de lezing van ir. Rietzema over den waterstand en grondonderzoek te bezoeken. Gehoopt wordt op spoedige uit- keering van den steun. De kleine tuinderssteun besprekende, be treurde de voorzitter de gestelde leeftijds grens van 65 jaar. Ook de uitsluiting der grootere bedrijven keurde spr. niet goed. Eiken Zaterdagmiddag zal men in de ge legenheid zijn, de poters in de bewaarplaats te bekijken. De bewaarplaats is vorstvry gebleven. In verband met het besluit om niet te wegen, deelde de voorzitter mede, dat men niet behoeft te wegen, althans, wanneer men er niet voor wordt aangewezen. De vergoeding voor de sproeiers der ver eeniging zal voor aardappelen 2 <4 cent per snees en voor kool 2 cent kosten. ALKMAARTel. 3045 (2 lijnen) - 3897. ROTTERDAMTel. 44504. Vervolgens werd het openhouden der burggracht besproken. Het bestuur wilde Maandagmorgen beginnen met openmaken. Voor het Noordelijk deel der gemeente, zou het bestuur de medewerking van den heer D. Blom uit Noordscharwoude vragen. De heer Volkers stelde voor, met den ijs- boeier te probeeren. Het bestuur zou het 's morgens vroeg eens met den boeier willen probeeren. Kan men er niet door, dan kan men altijd nog aan Blom vragen. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer dén de heeren Jb. de Boer en N. Kaan her kozen, beiden met 42 van de 44 uitgebrachte stemmen. Beide heeren namen hun benoe ming aan. Tot bestuurslid van den Noorder- marktbond werd de heer H. de Boer her kozen met alg. stemmen. De heer C. Borst zou voor de alg. verg. van het Centraal Bureau een voorstel willen indienen in verband met de steun maatregelen,. De kleine tuinderssteun is geen ideale toestand. Hij wilde voorstellen dat getracht wordt, den kostprijs uitbe taald te krijgen en een eerdere uitbetaling van den kostprijs. Ter compenseering van misoogsten zou spr. daarbij een kleine winst willen doen beiekenen. De voorzitter ging hiermede accoord. Ook de vergadering stemde met dit voor stel in, nadat de heer N. Kaan nog had gewezen op den daardoor uitgeoefende aandrang op inwilliging van de wenschen der standsorganisaties. Er volgde nog 'n discussie over de huur die de gemeente vordert voor een school lokaal ten behoeve van den cursus. Ver schillende spr. waren van oordeel, dat in het belang van den tuinbouw de gemeente gratis een lokaal beschikbaar hoorde te stellen. Tentoonstelling. Kunstzaal Boendermaker te Bergen, eiken dag io4 uur, werken van Kees Boender maker. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Drie kameraden (real.); hoofdrollen Robert Taylor, Margaret Sullivan, Franchot Tone e.a. Toegang boven 18 jaar. (Geprolongeerd). Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, Sneeuwwitje (de eer ste geteekende hoofdfilm, Nederlandsche taal). Toegang boven 14 jaar. (Geprolon geerd). Zondag om 2, 4.15, 7.30 en 9.45 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer De burcht der stilte (dram.); hoofdrollen Annabella, Pierre Renoir e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopen.ie voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Zondag 1 Januari. 7.30 uur, by Renses te Stompetoren, dan sen. KAN EEN UITGEWEKENE ZIJN- DEBITEUREN AANSPREKEN? Vordering van vluchteling ontzegd. Een Oostenrijker, die onmiddellijk na de aansluiting van zyn land by Duitschland, vertrok, en zich tijdelijk in Nederland kon vestigen, herinnerde zich, dat hy hier te lande verschillende debiteuren had en wil de zich zijn verblijf ten nutte maken, om zijn nog uitstaande vorderingen bij hen te innen. Hij had echter buiten den waard, in dit geval den „bewindvoerder", gerekend, die door de Oostenrijksche regeering over zijn zaken was benoemd. Een Oostenrijksche wet, die onmiddellijk na de bekende ge beurtenissen is afgekondigd, houdt in, dat op grond van het algemeen belang in be paalde ondernemingen, een bewindvoerder kan worden benoemd, die tijdelijk alle be voegdheden kan uitoefenen met terzijdestel ling van den oorspronkelijken rechthebben de. De bewindvoerder was den uitgewekene voor geweest en had aan de Nederlandsche schuldenaren geschreven, dat hij alleen bevoegd was, om kwijting te geven, en, dat zij niet rechtsgeldig aan anderen mochten betalen. De Nederlandsche debiteuren hielden het geld onder zich, in afwachting van hetgeen zou gaan gebeuren. Inderdaad ontstond een procedure tusschen den uitge wekene en den bewindvoerder. De eerste .voerde aan, dat de be windvoerder in Nederland geen enkele bevoegdheid bezat, en dus ook geen vorderingen kon incasseeren, die hem zelf toekwamen. Hij grondde zijn verweer in hoofdzaak hierop, dat de Oostenrijksche wet en de daaruit voortvloeiende benoeming van een bewindvoerder in strijd waren met de Ne derlandsche rechtsorde, omdat deze prac- tisch een onteigening zonder schadeloosstel ling inhielden. De bewindvoerder kon zich met deze beschouwing niet vereenigen en betoogde o.m. dat een wet, waarbij werd mogelijk gemaakt, dat de zaken van een afwezige door een bewindvoerder werden waargenomen, geenszins in strijd was met het Nederlandsche recht, dat dergelijke ge- Voor de kuststrook: Afnemend buiig; wisselend bewolkt, matige, tijdelijk krach tige wind uit westelijke richtingen; weinig verandering in temperatuur. Voor het binnenland: Afnemend buiig, aanvankelijk vrijwel geheel opklarend, met daling van temperatuur tot even onder het vriespunt. Morgen overdag weer toenemen de bewolking en geleidelijk weer stijging van temperatuur. Meest matige wind uit westelijke richtingen. Waarschuwingen voor het verkeer: Glad de wegen in het midden en oosten van het land in den avond, 's nachts en 's ochtends. Het gebied van lagen luchtdruk voor de kust van Nooi wegen verandert thans niet meer van pxaats. Een secundair daalgebied passeerde in den nacht IJsland in zuidelijke richting, waarby de temperatuur aldaar wat steeg. Thans is de luchtdruk er echter weer stijgende en worden weer koudere lucht- massa's aangevoerd. De westelijke winden deden de tempera tuur in Duitschland steeds verder stijgen, zoodat thans de dooi doorgedrongen is tot aan de Oder, terwijl ook in Zwitserland de temperatuur tot bij het nulpunt steeg. Daar de luchtmassa's echter van polairen oor sprong zijn, is de dooi nergens meer dan licht en daalt de temperatuur des nachts weer tot om het vriespunt. Langs de schei dingslijn van deze polaire lucht en warmere Oceanische luchtmassa's, welke hedenmor gen van Zuid-Frankrijk over de Golf van Biscaye naar 54 gr. N. B. en 24 gr. W. L. liep, ontwikkelt zich een nieuwe storing, welke snel dieper wordt en voor de ont wikkeling van het weer ten onzent van het grootste belang is. LICHT OP! Hedenavond voor rywielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 16.23 uur tot 17.42 uur licht op. vallen ook wel kent en dat de Nederland sche rechter niet kon beoordeelen in hoe verre het Oostenrijksche algemeen belang de benoeming van den bewindvoerder in dit geval had gewettigd. Daar partijen beiden de Oostenrijksche of Duitsche nationaliteit bezaten, moesten haar bevoegdheden wor den beoordeeld naar haar eigen recht en diende de vordering van den uitgewekene dus te worden ontzegd. De Hilversumsche kantonrechter, die deze zaak te beslissen kreeg, heeft den 'bewindvoerder in het gelijk gesteld. In zijn uitvoerig vonnis overwoog hij, dat ook in ons land de vrijheid van handelen van arbeid, beroep en bedrijf en concurren tie hoe langer hoe meer aan banden wordt gelegd. Dit betoog werd met talrijke voor beelden geïllustreerd uit de crisiswetten, die iemand, die zijn bedrijf wil blijven uit oefenen, dwingen, tot aansluiting bij orga nisaties, of uittreding uit verboden vereeni- gingen. Men is niet meer vrij, om zijn hypo theken op te zeggen, om huurovereenkom sten te beëindigen, men mag zich niet vrij vestigen enz. Voorts constateerde de kan tonrechter, dat de ambtenaren, wier salaris sen wettelijk gegarandeerd waren, zich toch later een gedeelte daarvan ontnomen zagen, en, dat zij, die voor hun leven waren aange steld, den duur van hun leven door de wet bepaald zagen op 70 jaren. Met deze en an dere voorbeelden voor oogen meende de kan tonrechter, dat de Oostenrijksche wetgeving welhcht m graad, maar niet in aard ver schilde van de maatregelen, die ook in Ne derland worden getroffen, zoodat men niet mocht beslissen, dat deze wetgeving in strijd is met onze eigen rechtsbeginselen.. De bewindvoerder zag dus zijn vorde ring toegewezen en de uitgewekene heeft het nakyken, tenzij een hoogere rechter an ders over deze aangelegenheid zal oordee- twI ven}emen' da* ^gen dit vonnis Hooger Beroep zal worden aangeteekend. Voor den bewindvoerder trad op mr. ogels en voor den uitgewekene mr. Flesse- man. BOEK 1938. 't Eéne hoofdstuk heeft ons béter Dan het andere voldaan, Somtijds bracht het tot hèrlezen, Somtijds ook tot overslaan Er was heel veel wetenswaardigs En veel leerzaams bovendien; Elke pagina was anders, Voor wie lezen kon en zien! Maximaal werd soms de spanning By ons „binnen" opgevoerd, Dikwijls heeft het boel. zijn lezer Aangegrepen en ontroerd.... Somtyds was een hoofdstuk krenkend Voor het menschelijke oog, Dikwerf hield het idealen, Stérke idealen hoog! 't Bracht ons vaa' tot overdenking Van wat góéd was en wat slécht: Het getuigde van beschaving En van strijdigheid met recht Daar het boek wordt opgeborgen, Als zoo velen reeds er vóór, Nemen wij het éérst vanavond Blad voor blad nog even dóór. Menig hoofdstuk wordt verwijderd Op een innerlijk advies En al gaat het ook verloren, Het beteekent géén verlies.... Menig hoofdstuk blijft behouden Door en voor des lezers geest, Het vervliegen der impressie Is ook niet bedoeld geweest.1 Lezers van „Boek Acht en Dertig" Arm en rijk en groot en klein Moge in het nieuwe Boekwerk Ieder hoofdstuk „O p b o u w" zyn! PHILIA. (Nadruk verboden). (Ongecorrigeerd. De minister van Sociale Zaken heeft per circulaire aan de gemeente besturen medegedeeld, dat hij er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, dat al le verdiensten door gezinsleden van ondersteunden en te werkgestelden, verkregen met hev verrichten van ge zinsarbeid van huishoudelijken aard, bjj de vaststelling van den steun en de plaatsing in de werkverschaffing geheel buiten beschouwing worden gelaten. Voor deze verdiensten behoeft derhal ve in den vervolge gecncrlei aftrek meer plaats te hebben. Deze maatregel is genomen, tenein de het verrichten van gezinsarbeid van huishoudelijken aard der Neder landsche meisjes zooveel mogelijk te bevorderen. DR. ENNO VAN CELDER BEDANKT. Voor buitengewoon hoog- leeraarschap. Dr. Enno van Gelderen deelt mede, dat hy bedankt heeft voor het ambt van bui tengewoon hoogleeraar in Amsterdam. Hij was voornemens dit ambt als zijn hoofdtaak te beschouwen, maar sprak den wensch uit, ter aanvulling van het hem in Amsterdam geboden salaris, daarnaast een klein aantal lesuren aan de H.B.S. te 's-Gravenhage te behouden. Dit laatste ook om principiëele redenen, aangezien het in het wezen van het buitengewone hoogleeraarschap moet liggen, dat dit niet den geheelen persoon eischt, zooals tot uitdrukking komt in den titel en in de be zoldiging, die belangrijk minder is dan van een gewoon hoogleeraar. B. en W. van Amsterdam meenden ech ter, dat, ondanks het verschil in bezoldi ging, het buitengewoon-hoogleeraarschap, evenals het gewone, als een volle taak moet worden beschouwd en dat het boven dien niet aangaat, dat een hoogleeraar tevens eenige lessen aan een H.B.S. geeft. Zij weigerden hem hiertoe vergunning te geven, waarop dr van Gelder om practi- sche zoowel als principieele redenen, heeft gemeend voor het buitengewoon-hoog leeraarschap te moeten bedanken. TAIFOEN OP DE PHILIPPIJNEN. Een taifoen, welke het tot de Philippijnen behoorende eiland Panay heeft geteisterd, heeft door overstroomingen en aardver schuivingen een dijkbreuk doen ontstaan, welke tot gevolg had, dat een bergmeer ontstond. Een groote hoeveelheid water heeft zich ontlast boven het door 15.000 menschen bewoonde Calibo en omliggende dorpen. Tal van huizen werden vernield en vele personen door den stroom meege sleurd. Alle verbindingen met het gebied der overstroomingen zyn verbroken.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2