DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .diorede van Negrin. Oeze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 1 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Maandaa 2 Januari 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Het lapansche monopo- lisme in China. Amerikaansche nota aan Tokio. leden der internationale brigade vertrokken. Hevige gevechten. Engelsch-Duitsche vlootbesprekingen. Geen Duitsche invloed op Skoda-fabrieken. Fransch aandeel vervallen. Hongaarsche sympathieën voor de „Spil". Uit den Volkenbond? De verklaring van Wang Tsjing Wei. Tsjoengking verontwaardigd. De algemeene toestand. Nieuws in 'I kort. ALKMAARSCHE COURANT. Te Washington is de tekst gepubli ceerd van de nota welke de Ameri kaansche ambassadeur te Tokio, Grew, Zaterdag heeft overhandigd aan Sa- wada, den Japanschen viceminister van buitenlandsche zaken. I De nota zegt opnieuw, dat het op- -léggen van beperkingen in China door Japan, indruischt tegen de 'wettige (rechten der Ver. Staten. Zaken als wisselcontrole, gedwongen muntcirculatie, tariefherziening en mono polistisch streven, in sommige Chineesche gebieden, zijn niet slechts onbillijk en on verantwoord, maar beteekenen tevens een schending van verscheidene internationale overeenkomsten, welke vrijwillig zijn aan gegaan. Het volk en de regeering der Ver. Staten, zoo vervolgt de nota, kunnen niet 'nstemmen met de vestiging, voor de spe- iale doeleinden van een derde land, van en beheer, dat hen berooft van hun sinds jang bestaande rechten van gelijkheid en erlijke behandeling, welke zij wettig en Wlijk, tezamen met andere landen bezit- en. Fundamenteele beginselen als dat der gelijkheid van handelsgelegenheid enz. tunnen niet door een eenzijdige verklaring rorden te niet gedaan. De Ver. Staten verwerpen de Japansche „nieuwe orde" in het Verre Oosten en be houden zich alle rechten in China voor. De Vereenigde Staten zijn bereid onderhan delingen te openen om overeenkomsten in zake China aan te gaan, maar, zoo voegt de nota hieraan toe, zij zullen niet dulden, dat Japan poogt de beginselen van gelijke handelsgelegenheid en „open deur" in China omver te werpen. Men wijst er te Washington op, dat dit de laatste Amerikaansche nota aan Japan zou zijn over het Chineesche vraagstuk. Persoordeelen. De Amerikaansche pers wijst op de vastberadenheid, waarmede de nota der Vereenigde Staten aan Japan is opgesteld. De „New York Times" merkt op, dat de politiek van de Vereenigde Staten ten aanzien van Japan een toepassing is van-de stelling, dat de regeering- der Vereenigde Staten de veroveringen van Mandsjoerije Etfojpë. nicéc erkent, e ,New York Herald" schrijft: „Naar duivel met deze lieden! Hen iets toe- n in de hoop op een redelijke tegen- tatie staat gelijk met hen uit te noo- i tot een beleediging." Gisteren heeft de Spaanscle minister resident Negrin zich door middel van 5 radio gericht tot Noord-Amerika. Hij :ide, dat de strijd in Spanje alle landen ingaat: het gaat erom of het land zal orden gereget rd door brute kracht of rereenkomstig de internationale wet, de wereld zal worden geregeerd door j totalitaire staten dan vel door de :mocratie. Men moet thans handelend optreden H te redden. Berichten van het front. t officiëele legerbericht aer Spaan- <dng wordt gezegd, dat de krijgs- 'steren in den sector van e beperkt bleven tot geweer- en 'e opstandelingen konden tot >n. Bij een luchtgevecht is ♦oestel neergeschoten. \iden te Londen ont- N blij kt, dat de druk \delingaa tegen de i in Catalonie divisies operee- vege tusschen ;rdedigers die heuvelachtige V voortdurend tbardementen (lat aan drie 'drid en bij ji het front Ureden wor- )tschap ver- i bij Castillo ;het 40 K.M. In Val de een over- n in den roepen tot udelingen zou Cubells na 54 vergeefsche aanvallen tenslotte veroverd zijn. Cubells moet een steunpunt zijn voor den aanval op Artesa. Nog enkele andere dorpen zouden verlo ren zijn gegaan. Havas meldt uit Saragossa, dat het dorp Granadella, hetwelk door de troepen der op standelingen veroverd is, bijna geheel ver woest, evenals Pobla de Granadella. Moorddadige bombardementen. Het bombardement op Barcelona van 31 December was het hevigste, waaraan deze stad sinds 19 Maart 1937 heeft blootge staan. Er zijn 62 dooden en ver over de honderd gewonden. De slachtoffers behoo- ren allen tot de burgerij. De luchtaanval werd uitgevoerd door twee escadrilles van drie vliegtuigen, die een honderdtal bom men hebben uitgeworpen. In een straat werden acht huizen ernstig beschadigd. In het geheel werden dertig huizen verwoest. Ook Carthagena is gebombardeerd door een vijftal Italiaansche Savoia-toestellen. Vrijwilligers vertrokken. Gisteren is een deel der internationale commissie voor toezicht op de terugtrekking der vrijwilligers uit het gebied der Spaan - sche regeering te Alicante aangekomen. De leden hadden de totale afwezigheid gecon stateerd van buitenlandsche eenheden in het regeeringsleger. De gedelegeerden zijn naar Valencia doorgereisd. Uit Cartagena wordt gemeld, dat daar een delegatie is aangekomen van dezelfde com missie, die een bezoek heeft gebracht aan garnizoenen, militaire hospitalen en aan de vlootbasis. Ook zij heeft geconstateerd dat alle buitenlandsche vrijwilligers uit de een heden van het regeeringsleger teruggetrok ken zijn. Het Engelsche Foreign Office heeft het volgende communiqué gepubliceerd: Op den ochtend van 30 December is op het Duitsche ministerie van marine een bespre king gehouden tusschen Britsche en Duit sche afgevaardigden, over sommige kwes ties verband houdend met de Engelsch Duitsche vlootovereenkomsten van Juni 1935 en Juli 1937. De besprekingen werden gehouden in „een zeer vriendschappelijken geest". De vertegenwoordigers der beide re geeringen hebben hun standpunten over de onderhavige punten uiteengezet en de Duitsche regeering zal te zijner tijd een definitief en schriftelijk antwoord op de gestelde vragen geven. Het Duitsche communiqué is vrijwel ge lijkluidend. Cunningham teruggekeerd. Admiraal Cunningham is Zaterdag met een Britsch vliegtuig op Croydon uit Ber lijn aangekomen. Hij zeide, dat hij geen verklaring had af te leggen. Reuter verneemt, dat Cunningham ter stond na zijn terugkeer verslag van zijn besprekingen te Berlijn heeft uitgebracht. Hoewel officieel niets bekend is van het Duitsche besluit om een grootere duikbootvloot te bouwen, schijnt er geen reden te zijn om aan te nemen, dat Duitschland zijn voornemen om zijn onderzeevloot op gelijke sterkte te brengen met Engeland, zal wijzigen. Men neemt aan, dat de Engelsche dele gatie de Duitschers gevraagd heeft naar de redenen welke hen ertoe leiden om van hun rechten krachtens de Engelsch-Duitsche overeenkomst gebruik te maken. De kwestie der zware kruisers. De Duitsche kruiser „Scharnhorst" die 26.000 ton meet en in 1936 te water is ge laten, zal op 7 Januari in dienst worden gesteld. Bij de duikbootbesprekingen tus schen Londen en Berlijn zouden de Duit sche autoriteiten ook het vraagstuk der zware kruisers hebben aangeroerd. Men betoogt te Berlijn, dat de Sovjet-Unie ze ven schepen van dit type bouwt, hetgeen Duitschland volgens het accoord met Enge land de mogelijkheid geeft, vijf eenheden van dezelfde soort te hebben. Drie derge lijke schepen worden thans voltooid. Bevoegde Tsjechb-Slowaaksche krin gen hebben Reuter gemachtigd, de ge ruchten, volgens welke de Skoda wa penfabrieken door Krupp zouden wor den overgenomen, tegen te spreken. De Skoda-fabrieken hebben, naar Havas nog meldt, verklaard, dat de op 29 Decem ber medegedeelde transactie alleen betee- kent, dat de Fransche deelneming in de Skoda-fabrieken is komen te vervallen door de overdracht van de in het bezit van Schneider-Creusot zijnde aandeelen aan de Anglo-Tsjecho-Slowaaksche en Praagsche Credietbank, die een Tsjechische bank is. Het geheele kapitaal van de Skodafabrie- ken is dus thans seheel in Tsjecho-Slo- waaksche handen. Gaat Hongarije den Volkenbond verlaten en zich bij het anti-Komin ternpact aansluiten? Graaf Csaky, de minister van bui tenlandsche zaken, heeft deze moge lijkheid voor de eerste maal aange roerd in een artikel in het nieuw jaarsnummer van den Pester Lloyd. De minister schrijft: „Wij hebben de teekenen des tijds begrepen. Wij weten, dat, om het vertrouwen te handhaven, openbare manifestaties noodig zijn. Wij kennen en waardeeren hoogelijk de betee- kenis van het antiKominternpact, reeds langen tijd, sedert meer dan tien jaar, constateeren wij de aftakeling van den Volkenbond. De wereldmeening begint zich te kristalliseeren rond twee levens beschouwingen, die tegenover elkaar staan: wij zijn ons er van bewust, dat nie mand tegelijkertijd twee levensopvattingen met dezelfde overtuiging kan toegedaan zijn. Verder verklaart de minister, dat zijn land volkomen trouw is aan de aspolitiek en hij erkent, dat Duitschland recht heeft op een bevoorrechte economische positie in Midden-Europa. Hij verklaart, dat de Hongaarsch-Pool- sche vriendschap op een hechte basis rust en dat naar zijn meening de oude gene genheid der Hongaren voor het volk van Joego-Slavië uit de crisis van het najaar versterkt te voorschijn is gekomen." Zonder Roemenië en Tsiecho-Slo- wakije te noemen, zinspeelt Csaky op deze landen in de volgende woorden: „Onze betrekkingen met de andere buurlanden hangen ik wil dit hier onderstreepen in de eerste plaats af van de behandeling der Hongaarsche minderheden en haar lot." Wat betreft de West-Europeesche mo gendheden constateert Csaky dat het feit, dat „men aan de zijde der spilmogend- heden staat niet noodzakelijk behoeft te beteekenen, dat men zich tegenover de West-Europeesche mogendheden stelt." De minister beoordeelt de vooruitzichten voor 1939 met een gematigd optimisme. Het is, zegt hij, niet onmogelijk, dat het nieuwe jaar nog verscheidene moeilijk heden zal brengen. Doch ik heb de diepe overtuiging, dat de generatie, die den wereldoorlog heeft meegemaakt, niet nog eens in een dergelijke catastrofe wil wor den gestort. Op vragen betreffende de verklaring van Wang Tsjing Wei heeft Tsjang Kai Sjek slechts verklaard: „Maarschalk Tsjang Tsjing Wei heeft mij over dergelijke voornemens nooit gesproken. Ik heb trouwens geen en kele mededeeling van hem ontvangen". Politieke kringen te Tsjoengking zijn verrast e"n verontwaardigd en zij weigeren de verklaring te gelooven. Zij wijzen erop, dat China onmogelijk de harde voorwaar den, die Konoje gesteld heeft en door Wang Tsjing Wei gesteund worden, kan aanvaar den. Trouwens, het buitengewoon congres van de Kwomintang, dat in het voorjaar gehouden is, heeft alleen Tsjang Kai Sjek gemachtigd om uit naam van het volk te spreken. Men verklaart, dat in de houding van China geen enkele belangrijke wijzi ging zal komen. Chineesche kringen te Londen zijn, naar Reuter verneemt, geneigd, den stap van Wang te betreuren, daar men vreest, dat deze den onjuisten indruk zal wekken, dat de Chineesche regeering verdeeld is. Deze kringen geven als hun meening te kennen, dat geen compromis met Japan mogelijk lijkt. Uit de Kwomintang gezet. Wang-Tsjing Wei, onder-voorzitter der Kwomintang en voorzitter van den politie- ken raad, is uit de Kwomintang gezet. ALKMAAR, 2 Januari '39. Ter gelegenheid van de jaarwisseling zijn, zooals te doen gebruikelijk is, diverse nieuwjaarsrede's, -oproepen, -toespraken, -boodschappen en wat dies meer zij, tot de volkeren der aarde gericht. Van groot belang zijn ze over het algemeen niet. Hierondei volgt een bloemlezing, waaraan we dan af en toe wat commentaar zullen verbiaden. Uit Berlijn komt, om te beginnen, een oproep van Göring, den dictator van het vierjarenplan, waarin hij o.m. zegt: „Ook 1939 zal weer een jaar van zwaren arbeid zijn. He» derde jaar van het vierjarenplan eischt dt inspanning van de geheele volks kracht, vant de kracht van het volk berust altijd op den prestatiezin en offervaar digheid van elk afzonderlijk. Op elkeen in het bijzoider komt het aan. Dat is het parool vo«r 1939." Op Oud;jaarsavond heeft Göbbels een radiorede jehouden, waarin hij o.a. zeide: „In 1938 lééft zich een duizendjarige droom van iet Duitsche volk vervuld. Het Groot-Duits»he Rijk is werkelijkheid ge worden. Het was de moeite waard, hier voor wat op het spel te zetten. Zeker was daaraan ook een risico verbonden. Doch zonder groot risico is er in de geschiede nis ook geen g-oot succes. Hier wordt weer eens de beteelenis bewaarheid van het spreekwoord, lat den moedige de wereld behoort." Göbbels keerle zich vervolgens tegen de z.g. intellectieelen, die zich, naar hij zeide, „in hun bedillerige zucht tot critiek veelal zelfs aan de belachelijkste kleinig heden stooten. Het volk," aldus Göbbels, „wil van deze intellectueele mopperaars niets weten." De volgende conclusie kunnen we uit het bovenstaande trekken: Duitschland zit nog midden in de economische moeilijk heden en het Duitsche volk zal nog zware offers moeten brengen. Er staat nog weer het een en ander aan (niet rendabele) ver dedigingswerken, duikbooten, strategische autostrada en autarkische illusies op het programma Göbbels zegt, dat „den moedige de wereld behoort." Dat belooft dus nog het een en ander. Er zijn nog voldoende objec ten, die het ideaal van een „leven met risico" kunnen verwezenlijken. In de democratische landen is Göbbels' spreek woord in een anderen vorm bekend: de brutalen hebben de halve wereld. Dat spreekwoord is hier méér in overeen stemming met de waarheid. Tenslotte is er nog een interessante kwestie: die van de politiek op het bewind. Naar Göbbels zelf verklaart wordt er critiek door de intellectueelen in het Derde Rijk geoefend. Een van de uiter lijke teekenen is het „monster-proces" dat weldra in Duitschland tegen een aantal personen zal worden gevoerd. Deze feiten zijn hoogst belangrijk. Göbbels' verklaring bewijst, dat de critiek voldoende krachtig is om er officieel stelling tegen te nemen. Voor hen die het goed met het Duitsche volk meenen kan dit feit nieuwe hoop geven op een ommekeer. Het zal voor He geheele wereld óók Duitschland een opluchting zijn, wanneer de illusie van een „1000-jarig rijk" radicaal en definitief ver stoord wordt. Misschien, dat dan een oorlog nog te vermijden is. De Japansche minister van financiën, Ikeda, heeft in een verklaring ge zegd, dat Japan zijn krachtsinspanning zal moeten verdubbelen en. zijn doel in China te bereiken. Japan wenscht van China geen gebiedsafstand en ook geen oorlogs vergoeding. Zelfs na het herstel der nor male betrekkingen met China kan men geen snelle vermindering der nationale lasten verwachten, als men Oost-Azië wil vernieuwen de regeering overweegt toepassing van een coördinatieplan ter vergrooting der productie van grondstof fen als steenkolen en petroleum. Japan zal," aldus de minister, „vele moeilijkheden hebben te overwinnen, doch de toekomst is vol beloften." Waaruit die bestaan, is echter niet recht duidelijk, minister Ikeda vermoedelijk ook niet. Japan is bezig het kan nauwelijks bestreden worden de veldslagen te winnen maar den oorlog te verliezen. China wordt gesteund door de mogend heden, die Japans monopolistische han delspolitiek wantrouwen en heeft zelf nog groote reserves aan menschen en ma teriaal. Bovendien is het economische en moreele weerstandsvermogen van het Japansche volk niet onbeperkt. Dit laatste is één van de gevaren, waarmee de Japans-die regee ring terdege rekening heeft te houden. De positie van China. De Chineesche minister van buitenland sche zaken, Wang-Tsjoeng Hoei, verklaart in een artikel, waarin hy een overzicht geeft van de internationale ontwikkeling in het afgeloopen jaar, dat de vooraanstaande mo gendheden, Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk en de Sovjet Unie, den tegenstand van China tegen den Japanschen aanval met sympathie gadeslaan. Wang herinnert aan de gezamenlijke stappen van Engeland, de Ver eenigde Staten en Frankrijk ten aanzien van de vrije scheepvaart op den Jangtse, aan de financieele credieten van Engeland en Amerika en aan de krachtige houding, door Rusland bij de onderhandelingen over de vis- scherij aangenomen. Terwijl de vier mogend heden afzonderlijk optreden, aldus Wang, werken zij in feite samen aan een gemeen schappelijk doel. De jaarswisseling. China heeft de komst van het nieuwe jaar gevierd met een hernieuwd vertrouwen en wijd verbreid optimisme ten aanzien van het toekomstige resultaat van den onafhanke lijkheidsoorlog der natie, aldus meldt het Chineesche telegraafagentschap. In de oorlogshoofdstad van China, Tsjoeng king, heerschte een feestelijke stemming. De geheele bevolking nam deel aan een betoo ging ten gunste van gewapenden weerstand en nationalen wederopbouw, waarna een op tocht met lampions werd gevormd, die door de geheele stad trok en door muziekcorpsen vergezeld werd. Ook in andere Chineesche steden zijn fees telijke betoogingen gehouden. Russische kroonjuweelen in Poolsch bezit. - Naar de Poolsche bladen melden, is een deel van de schat der Romanofs aan het einde van het jaar 1938 in het bezit van den Poolschen staat gekomen. Het betreft bijna zender uitzondering historische waardevolle kleinnooden, welke in de Poolsche staatsbank te Warschau zijn ondergebracht, waaronder de kroon van tsaar Nicolaas I, het diamanten halssnoer van tsarina Maria Feodorowna, de kroningsappel en kroningsscepter van de Russische tsaren, de kroon van Alexander 2 en talrijke waardevolle sieraden ter waarde 15 millioen goudroebel. Deze kleinoodiën zijn aan Polen gegeven krachtens het verdrag van Riga van 1923, als schadeloosstelling voor de in de vooroorlog- sche jaren uit Poolsch gebied naar Rusland gebrachte cultuurschatten. De Sovjetregee- ring had zich het recht voorbehouden de voorwerpen na 15 jaar terug te koopen. Deze termijn is per 31 December 1938 afgeloopen. Hongarije protesteert te Praag en Bra- tislawa. - De Hongaarsche regeering heeft in Praag en in Bratislawa geprotesteerd tegen de anti-Hongaarsche campagne, welke, naar zij zegt, op het oogenblik in Slowakije wordt gevoerd. De slachtoffers van den opstand. - Vol gens niet-officiëele schattingen zijn in 1938 in Palestina 1.997 personen gedood en 1.720 gewond. Er zijn 70 Britten gedood en 234 gewond, 292 Joden gedood en 649 gewond, terwijl de overige slachtoffers Arabieren wa ren. Hiervan werdt een groot deel gevormd door rebellen die in gevechten met mili tairen en politie zijn gevallen. Engelsche vlieger te Moskou veroor deeld. - De Engelsche vlieger Grover, die een avontuurlijke solovlucht heeft ondernomen van Stockholm naar Moskou, op 13 Novem ber j.L, om zijn Russische vrouw naar Enge land te brengen, is gister schuldig bevonden aan de onwettige betreding van Russisch grondgebied en veroordeeld tot een boete van 1500 roebels de inbeslagneming van zijn vliegtuig en de uitzetting uit Rusland ge durende 5 jaren. Senegaleezen naar Djibouti. - De Fran sche mailbooten „Sphinx" en „Chantilly" zijn Zaterdagmiddag uitgevaren, met aan boord een bataljon Senegaleezen, die de Fransche troepen in Fransch Somalieland moeten versterken. Voormalig Russisch gouverneur pleegt zelfmoord. - De Poolsche bladen melden, dat de landgoedbezitter Mirkowitz, een voor malig generaal en gouverneur van het tsaris tische Rusland, thans in Polen, zelfmoord heeft gepleegd. Zijn bezitting is gelegen bij Ostrog aan de Poolsch-Russische grens. De zelfmoord zou geschied zijn terstond nadat Mirkowitz een onderhoud heeft gehad met een onbekende, die vermoedelijk uit Rus land was gekomen. Men veronderstelt, dat het hier een geval van chantage betreft, te meer daar de oud-generaal den Iaatsten tijd in zeer overspannen toestand verkeerd Door lawine gedood. - Op nieuw dag viel op den Feldberg (DuitschL) 1 volge van een lawineongeluk een doo betreuren. Een enorme lawine sleurde scheidene skiloopers mee naar de diepl Freiburger Wagner werd daarbij gedoo dame liep zware verwondingen op. f rige deelnemers aan den skitocht met den schrik vrij.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1