TIHE SNIJDERS Hotel Restaurant Proot Balans-Opruiming VRISIDENT RECTIFICATIE! Kofa-Mag. J. SPRUIJT. ENKHUIZER ALMANAKKEN E TRAGEDIE MAYERLING ruime zalen voor partijen ENZ. GHEM. FABRIEK „VRIESIA" JAN DE VRIES N.V. Meubelfabriek Balans-Opruiming LindengrachtlO-16 EIK EN LINDEN Alkmaar $euilietoH FA. SIDOHIUS DE JONG Speciale Tapijtzaak Mient 19. In onze OPR.-COURANT staat: DIVANBED met GEZ.MATRAS voor 4.95 Dit moet echter zijn met Kettingmatras 1939 25 - 60 N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h, HERMS. COSTER ZN. Voordam, Alkmaar. ,2. Januari 1929 adverteerden wij in dere courant Schoentjes spuiten!!! DAGBLAD-RECLAME IS ACTUEEL VAN ,.hU kun je iet. Mm >-1 EERSTE BLAD. ged. spraakleerares M.0. PRACTIJK HERVAT. Beh. spraakgebreken. SpreekuurDinsd. en Donderd. 2J-5£ Alkmaar, Stationsweg 90A. Axminster Karpetten 12 els 14.85 Wilton Karpetten 12 els 15.90 Holtap Karpetten 12 els Bouclé Loopers 50 breed, per meter Axminster Loopers 70 breed, per meter Gordijnvelours 120 breed, per meter Weefstof 120 breed, per meter Vloerbedekking 183 breed, per meter Vloerbedekking 200 breed, per meter Etamine 90 breed, per meter Moquette Divankleeden 3.98 Moquette Tafelkleeden 2.49 Verder brengen wij honderden coupons Linoleum, Vloerbe dekking, Vitrages en Over- gordijnstoö'en, Bouclé-, Mo quette- en Axminster Loopers, enkele laatste stuks Holtap-, Wilton-, Bouclé- en Haar- velours Karpetten, welke tegen zeer speciale prijzen worden opgeruimd. Voor het gemakkelijk en onschadelijk reinigen van kunstgebitten Prijs 30 cent Alkmaar Tel. 2875 Hef cachet van de zaak hent aten aan de courant waarin zij I adverteert» Koopjes. Slaapkamer met kast te samen f 29. 4 stoelen, 2 armstoelen gestoff. met veren 23.50. Vele meubelen, vloer-, tafel-, clubkleedjes enz. 25 tot 50 korting. Geopend fabriekstijd. Verschillende monster meubelen voor aannemelijk bod. Meubelen mogen tot afroep blijven staan. 4 eiken clubjes gestoffeerd te samen 32.». 2 mooie clubs, 4 eiken stoelen te samen 46 gulden. Door deze tienjarige ervaring zijn wij in staat dit wa*kten volle te garandeeren. o.g. JANSON, Vrouwenstraat 13 (Waalwijksch vakman). de memoires van de moeder van [Maria Vetséra, over den liefdesroman van Kroonprins Rudolf. 6) De barones zag er na deze scène zeer bleek en opgewonden uit, scheen zich ech ter 's middags wat beter te voelen en maak te met haar Moeder de gewone dagelijksche wandeling, waarvan zij om vijf uur naar huis terugkeerden. Ongeveer een uur later, toen de barones op haar kamer kwam, was haar dochter uit huis verdwenen. Volgëns de mededeelingen van het per- "Saeel, moest de barones wel aannemen, alleen lik dochter zoo dom geweest was, vallig weer Tflv'n Larisch te gaan, die toe- De barones spoed3?n gearriveerd was. Grand Hotel, waar zij echte?irect naar het tier hoorde, dat de beide danTes de Salesianergasse vertrokken waren, b» haar thuiskomst vond zij haar dochter in bed, lijkbleek en sprakeloos van een ze nuwaanval Haar oudste dochter deelde haar mede, dat Mary bij haar thuiskomst in haar kamer op den grond was gevallen waarop zy haar met behulp van de gravin naar bed had gebracht. De gravis vroeg toen: „Wat hebben jullie toch met haar ge daan?" „Ik heb haar geschreven, dat ik van avond onmogelijk kon komen en op haar tweede verzoek, toch te komen, heb ik haar mondeling hetzelfde laten zeggen, daar ik om zeven uur bij de keizerin moet zijn. Daar kwam zij plotseling bij mij binnen gerend, wierp mij de sigarettenkoker, die ik haar gegeven had naar het hoofd met de woorden: „Neem die maar terug, ik spring direct in de Donau" en zakte toen in elkaar met eenzelfden aanval als nu. Ik hielp haar overeind en bracht haar direct hier terug, terwijl ik haar voorhield, wat haar Moeder wel zou zeggen, wanneer ze alleen uit ging". De barones deelde haar toen al haar bange vermoedens voor de gevolgen van de dwaze daad van haar dochter mede en wat er met haar gebeuren - zou, als de kroonprins ontdekte, wie hem die sigaret tenkoker gestuurd had, waarop de gravin na eenig nadenken zeide: „Rudolf is altijd zeer vriendelijk voor mij, ik zal hem schrij ven, dat ik hem spreken wil en dan zal ik er misschien wel achterkomen of hij die ko ker inderdaad ontvangen heeft en of hij er eenig idee van heeft, wie hem gestuurd heeft. Nu moet ik echter naar de Hofburcht anders kóm ik beslist te laat!" Den volgenden morgen den 27sten Ja nuari, stond de barones op en ging naar haar Moeder. Zij zag er echter nog doods bleek en behuild uit. Haar moeder kuste hi ar en bezwoerkhaar, nu toch verstandig te worden en niet meer zulke dwaze dingen uit te halend terwijl zij haar angst uitsprak over de gevolgen, dia de kwestie met de sigarettenkoker nog kon hebben. 's Middags kwam de gravin weder terug. Zij vertelde, hoe de kroonprins op haar verzoek werkelijk gekomen was, en zooals zij beweerde, had zij hem een heele ge schiedenis verteld, van een getrouwde vriendin, die de koker echter weer graag terug wilde hebben. Daarop had ze den kroonprins hartelijk uitgelachen en zij stelde de barones gerust, dat deze er geen idee van had dat de koker in werkelijkheid door haar dochter gestuurd was. Zij bood verder aan den volgenden dag met Mary naar Rodeck te gaan en de rekening voor de koker op haar naam te laten overschrij ven, zoodat wanneer iemand er nog na vraag naar zou doen, er meteen aan ieder geklets een einde zou zijn gemaakt. Om aan dit voornemen gevolg te kunnen geven werd afgesproken, dat Mary den volgen den dag om half elf door gravin Larisch afgehaald zou worden, om samen naar Ro deck te gaan". Alles, wat ik hier tusschen aanhalings- teekens verteld heb, is woordelijk uit de memoires van Helena Vetsera overgeno men. Aldus bracht een gouden sigaretten koker, gekocht bij den hofjuwelier Rodeck, de tragedie van Mayerling aan het rollen. Met verwisselde paarden naar Mayerling. 's Maandags, den 28sten Januari, verliet barones Mary Vetsera 's morgens om half elf in gezelschap van gravin Larisch het huis van haar Moederom er niet meer terug te keeren. Met deze woorden begint het hoofdstuk, waarin Helena Vetsera van het verdwijnen van haar zeventienjarige dochter vertelt. Barones Helena Vetsera had haar doch ter vierentwintig uur voor de tragedie van Mayerling voor de laatste maal gezien. Twee malen verhalen de gedenkschriften van de „ontvoering" en beide malen zeer uitvoerig. De moeder heeft deze uitdruk king telkens gebruikt. Eerst wordt verteld, wat gravin Larisch Deweerde. Later, wan neer zij twaalf bladzijden lang de 'details van de ramp schildert, vertelt zij tot welke afschuwelijke ontdekkingen haar eigen on derzoekingen leidden. Die twaalf bladzij den wil ik thans overslaan en ik geef bei de gedeelten achter elkaar, alweer woor delijk overgeschreven. „Den volgenden dag, Maandag den 28sten Januari, reden gravin Larisch en barones Mary uit om haar voornemen den juwelier Rodeck te bezoeken gevolg te ge ven. Na een uur ongeveer stormde de gra vin opgewonden bij de barones binnen met den uitroep: Ik heb haar verloren,' dit briefje heeft zij in het rytuig achtergela ten. °P het briefje stond: „Ik kan niet meer leven. Nu heb ik een voorsprong: voordat U mij inhaalt ben ik reeds in de Donau ge sprongen Mary" „Toen wij by Rodeck kwamen vertelde de gravin verder, „vroeg zy mij alleen naar binnen te gaan, daar zij zich met erg lekker voelde. Ik wilde haar echter nog wat vragen en toen ik weer buiten kwam was zy niet meer in het rij tuig. Ik verloor mijn tegenwoordigheid van geest met en zei tot den bediende, <JJ- naast my stond: „Oh, zij 2a] waarschip met haar zuster verder gereden zi!' ^at myn steeg echter direct weer in, r>- - koetsier me verteld, ^at hu juist had gezien, hoe de barones een ander rijtuig aangehouden had en daarmfi in de rich ting van de Michaelerplatz was verdwenen. Vraag het den koetsier!" Deze werd hierop ondervraagd en beves tigde alles, wat de gravin verteld had. op de angstige vragen van de barones betre - fende het achtergelaten briefje, antwoord de.de gravin: „Geloof dat niet! Daar is ze immers veel te levenslustig voor. Het zaï wel verband houden met den kro°npn Ze was immers een beetje verlie P hem?" „Maar zij kent hem niet eens. sprak de barones tegen, „dat kunnen alleen maar vermoedens van je zyn, ot 3 moest me iets verbergen en die" slga" koker moest zij werkelijk van hem g gen hebben. Dat zou een bewijs zyn een verhouding tusschen hen besiaat Kun je me zweren, dat ze dien koker werkelyk van jou gekregen heeft?" heeft ze me den vorigen zomer in Tegersee geschonken", wat het antwoo:rd v gravin en daarmee was heteenig dat er een verhouding tusschen Rudolf el Mary bestond vernietigd. Toen het gesprec er op kwam, hoe de barones aan het geil voor den kc*er, dien zij aan Rudolf had ge geven, gekken was, zeide de gravin da zij haar 18^ gulden gegeven had, toen zj daarom givraagd had en dat zy de restee- rende 3(0 gulden met Kerstmis van haar broer had gekregen". Laten we het kamer- meisje eens vragen, misschien kan die ons iets vertellen", stelde de gravin voor. Het meisje verscheen en men vertelde haar, dat de barones bij Rodeck verdwenen was en vroteg haar of zij misschien iets wist. Maar 0jp alle vragen had ze alleen geant woord, 'dat ze werkelijk niets wist". (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 4